Bolesti kod kunića

Problem je hrana,ustvari to je neki oblik kokcidoze,ima vise lekova za vise oblika takve bolesti,ko ima konkretan problem neka mi se javi na privat,nije svejedno kad koliko i kada.
 
Meni se cini da je to kokcidioza ali ja nisam imao jos takav problem probaj da im stavis sulfadimidin u vodu onu malu flasicu od 100ml na 5litara vode cuo sam da tako se lece
 
Danas sam kod jedne zenke primetio, da ima drugaciji izmet nego do sada. Proliv nema, nego je izmet mekan i lepi se poprilicno, e sad da li je moguce da je to zbog male jace hrane, od juce sam im malo pojacao hranu, veci procenat peleta su dobili, jer su pred kocenje! no videcemo valjda ce biti sve u redu!
 
I ja sam imao problema sa kokcidiozom al sad je uspesno lecim sa lekom ESB3 u kombinaciji sa streptonicinom u koji je dodat ivitamin C.Sugarce u usima sam izlecio inekcijama Ivermectina.
 
Koliko si platio za Ivermectina. Jesi sam davao vakcinu ili vetrinar. Kod nas ima da se kupi pa me interesuje cena. u NS je boca 1150 dindi.
 
Boca Ivermectina je oko 1000 dinara. Sam sam davao inekcije 0,1 ml. na 2 kg telesne mase.
 
Dali se mogu pelcovati mladi kada se odvoje od majke i onda da budes miran da se nece pojaviti. Pitam jer sam totalni pocetnik pa me svasta ineresuje u vezi sa kunicima. Isto kao i protiv Mixsomatoze kada ih odvajas od majke pelcujes i miran si.
 
Pelcovao sam samo zarazene jedinke i to odrasle. To je bilo pre jedno godinu dana i od tad se sugarac nije pojavio.
Po mom mislenju zasto nebi mogli i mali da se pelcuju ako su zarazeni.
 
Pozdrav svim odgajivacima kunica!
Ja sam Djordje iz Cacka i gajim becke plave kunice.
Izvinjavam se sto ovako upadam u temu ali tek pre neko vece sam nasao ovaj forum.
Kod nas je bocica Ivermectin-a u veterinarskim apotekama oko 800din. mada u komercijalnoj prodaji je to mnogo jeftinije. Ja inace studiram veterinu u Beogradu pa imam malo vise "privilegija" oko tih nabavka.
Inekcija ide podkozno a ja dajem 0,1ml na 1 kg telesne mase i posle 7 dana ide revakcina, vakcinisem u prolece i jesen i naravno mlade dok malo krenu sa rastom.
 
Kad studiras veterinu molio bih te da mi odgovoris dal postoji neki lek protiv kokcdioze koji moze da se daje inekcijama.
 
Vakcina postoji ali mislim da toga nema u Srbiji, bar ja nisam cuo da je neko vakcinisao. Vecinom se koriste sulfapreparati uz dodatak nekog antibiotika.
 
Mani te se ljudi ivermektina,oce da ostanu kunici sterilni,pogotovo opasno kod muzjaka.Verujte mi imam dosta iskustva o tome i vodimo polemiku godinama o tome.Dobije jako lepo krzno i da je se kunicima pred izlozbe ali to neostavljas sebi za rasplod.
Ampula neostomosana kosta 100 din razmuti se u pola litre vode i to sipas u usi tri dana ujutru i uvece i isprskas kavez,garantovano se ne pojavljuje ako je suga krzna onda tako tretiras krzno.
Suga usiju zna biti i genetski tako da treba pratiti i poreklo i na vreme otkloniti iz maticnjaka.Ima jos mnogo caka ali necu o tome na forumu.Ko neresi na ovaj nacin neka se javi na privat.
 
Koristio sam ivermektin vise puta , narocito prilikom nabavki novih zenki ili muzjaka i nikad mi se nije desilo da neki od njih ostanu sterilni.
 
Ivermectin je antibiotik sirokog spektra zato me ne bi cudilo da kada moze da "sredi" puno bolesti da je velika verovatnoca da i nesto zezne, da kao propratna pojava moze da se pojavi sterilitet. Savet da dajem Ivermectin mi je dao jedan kolega veterinar pre nekih 6-7 godina, dugogodisnji kunicar, i pokazao se odlicno. Ja moje kunice redovno vakcinisem, vakcinisao sam i kunice kod drugih odgajivaca i do sada nije bilo nikakvih problema.
 
Kod nas (kad kazem nas mislim na udruzenje) stizala su iz inostranstva rasplodna grla u top formi sa prosekom ocena 97 bodova pa i vise,pokazao se problem sa sterilitetom i to novozelandskih crvenih,orijasa, fala dragom bogu ni kod mene nije to bio slucaj sa Beckim Plavim ali opreza nikad na odmet,postoji mnogo drugih mozda i efikasnijih sredstava a mnogo bezazlenijih jer suga je uglavnom uzrok sredine,prljavstine i mikroklime u kojoj se nalazi pa prvenstveno treba s te strane voditi prevenciju.Tako su nas ucili godinama na staziranju za sudije,pa se i mi baziramo na to da pocetnicima u ovom hobiju i ljubavi prema kunicima izbegavamo tretiranje nasih ljubimaca ovakvim teskim sredstvima,ja cak ni psu to nedajem.Ali to je moje misljenje i stav ljudi koji se godinama bore i rade sa kunicima cak i dok se nije znalo za ivermectin.
 
Jedno pitanje, jel ima neko, il da li zna neko gde se moze nabaviti vakcina protiv ujeda komaraca?? Meni samo trebaa za 6 komada vakcina!
 
Ima da se kupi samo od 10 i 20... Kod nas u Adi ima kod privatnog veterinara!
 
Nazad
Vrh