Pod kojim uslovima ugovoriti setvu suncokreta za 2012

dejan 77

Član
Učlanjen(a)
8 Sep 2010
Poruka
1.878
Lokacija
Vrsac
Posto se mnogo suska da ce uljare ugovarati setvu direktno sa proizvodjacima, Da neko nebi ispao ovca i bio osisan, sto ce se verovatno i desiti.smatram da bi trebali da se o ovome dogovorimo u ovoj temi. da cujemo sta kome nude. I da mi usaglasimo stavove oko nasih zahteva.
 
To ce biti aktuelna tema tamo u januaru,februaru...sad se jos dogovaraju posto ocigledno dosta njih nece sejati, a ovi sto moraju zbog plodoreda ili cega vec smanjuju povrsine...Bice cupavo ali pored svega treba svako da iznese istinite informacije iz okruzenja da vidimo kakve su struje i u kom smeru vodi proizvodnja suncokreta u 2012-oj godini
 
Ja mislim da moraju da garantuju cenu od minimum 35,00 din +pdv , da refundiraju seme barem 50%,djubrivo da daju u povoljnijim paritetima kao pre 2 godine...npr. UreA 1:1, NPK 1:1,25 a seme 1sj-450 kg suncokreta,hemija,nafta, folijarna prihrana i kompletna amortizacija su nas trosak...Mislim da bih tada stavio u razmisljanje setvu suncokreta,ovako bolje i kukuruz u monokulturi pa neka rodi i 4 tone po k.j * 17 din opet imas vise nego na suncokret...
 
Dobro bi bilo i da prilikom otkupa primenjuju JUS standard. 3% primese I 11%vlage, a ne da prave sami ,,uslove otkupa"
 
a ko je nas pitao za uslove srps-a, sve je mnogo losije po nas od jus-a, kroijli su srps po njima a nama nista e toliko o ministarstvu i ostalima koji su na vlasti i kao brinu o nasim interesima.i koliko smo u manjku?
 
Ma moji banaćani i ja zasigurno smanjujemo površinu za najmanje 20% pa neka muzu nekog drugog.A za 30din dobro ću rzmisliti da li će i biti umanjenje samo 20% ako nebude dosta više.Dosta mi je njihove politike više.
 
jos nista od direktnih ponuda uljara postoji mogucnost da su se dogovorili sa zadrugama i agonija se nastavlja
 
Vi ocekujete uslove ugovaranja suncokreta za 2012 sada??? Samo se vi nadajte...
Te price tipa "oni moraju garantovati najmanje..." okacite macku o rep.Da li neki otkuplivac mora sada garantovati cenu za narednu god?Naravno da ne pored tolike Ukrajine i Rumunije... Mi povrsine sa suncokretom mozemo i ukinuti ali nemojte misliti da ce to njih pogoditi.
 
Ma moji banaćani i ja zasigurno smanjujemo površinu za najmanje 20% pa neka muzu nekog drugog.A za 30din dobro ću rzmisliti da li će i biti umanjenje samo 20% ako nebude dosta više.Dosta mi je njihove politike više.
Banat i Banaćani su širok pojam,nemoj biti siguran u to što pričaš.
Nekima je isplaćeni 34 din(ni to nije dovoljno) a tebi i mnogima u mom selu je Raca uzeo novac jer vas navukao na "akontacijau od 40 dinara"!
 
kod nas je jedna zadruga isplatila i 35 dinara ali za slobodne kolicine suncokreta
 
vi u Banatu ste prinuđeni da sejete suncokret zbog klase zemlje, pa druge kulture ne rode dovoljno, kod nas ce suncokret biti izbacen iz proizvodnje

To klasiranje zemljista je sviranje kurcu ( izvinjavam se zbog izraza ali drugi adekvatan izraz nisam nasao ). U nasem ritu je zemlja od 3 - 6 klase. Soja tu radja i u najgorim godinama 2.000 kg/kj a u kisovitim godinama....... Jedini je uslov da bude dovoljno vlage pa da nikne i da je njiva ociscena od korova. Lokvanci koji imaju dosta zemlje u tom delu naseg atara ( a ima ih dosta i ovde na forumu ) mogu da potvrde ovu pricu.

U drugom delu naseg atara gde je zemlja uglavom 2 klasa a ima nesto i 1 klase nikad ne moze da rodi kao u ritu.

Kod nas je suncokret vec odavno izbacen iz proizvodnje, preciznije receno nikad ga nije ni bilo u proizvodnji. Obidjes ceo atar i ako nadjes vise od 5 parcela pod suncokretom vodim te na veceru:osmeh:
 
Kod mene u kraju niko odavno ne ugovara po kojoj ceni ce nam otkupiti robu u zetvi.
Imamo opciju ili prodaja "na zeleno" uzmete novac kad vam treba,a robu predate u zetvi po ceni koju ste prethodno dogovorili i obicno je niza od trzisne.
2 koju redovno koristimo je uzimanje repromaterijala u paritetu.
 
To klasiranje zemljista je sviranje kurcu ( izvinjavam se zbog izraza ali drugi adekvatan izraz nisam nasao ). U nasem ritu je zemlja od 3 - 6 klase. Soja tu radja i u najgorim godinama 2.000 kg/kj a u kisovitim godinama....... Jedini je uslov da bude dovoljno vlage pa da nikne i da je njiva ociscena od korova. Lokvanci koji imaju dosta zemlje u tom delu naseg atara ( a ima ih dosta i ovde na forumu ) mogu da potvrde ovu pricu.

U drugom delu naseg atara gde je zemlja uglavom 2 klasa a ima nesto i 1 klase nikad ne moze da rodi kao u ritu.

Kod nas je suncokret vec odavno izbacen iz proizvodnje, preciznije receno nikad ga nije ni bilo u proizvodnji. Obidjes ceo atar i ako nadjes vise od 5 parcela pod suncokretom vodim te na veceru:osmeh:
Potpuno tačno,svi koji imamo zemlju u vašem ataru ni ne razmišljamo o suncokretu već godinama.Ali u našem ritu prema Karlovcu,Nikolincima ,Uljmi soja nema šta da traži bude godina kad rodi ali uglavnom omane.Suncokretu odgovara.
 
to je tacno, kod nas soja je retkost neko proba 1 u 5 godina i lose prodje,mada sejala je firma u ritu i rodila je dobro , kada nisu zeznuli sa navodnjavanjem tj udavili to se desavalo zadnjih godina pre kraha.
 
Nazad
Vrh