PDA

View Full Version : Pod kojim uslovima ugovoriti setvu suncokreta za 2012

Poljoinfo Wiki - poljoprivredna enciklopedija
Poljolink - adresar poljoprivrednih firmi

Advertisement

Advertisement

Advertisement

dejan 77
25-10-11, 09:49
Posto se mnogo suska da ce uljare ugovarati setvu direktno sa proizvodjacima, Da neko nebi ispao ovca i bio osisan, sto ce se verovatno i desiti.smatram da bi trebali da se o ovome dogovorimo u ovoj temi. da cujemo sta kome nude. I da mi usaglasimo stavove oko nasih zahteva.

savato
25-10-11, 10:58
To ce biti aktuelna tema tamo u januaru,februaru...sad se jos dogovaraju posto ocigledno dosta njih nece sejati, a ovi sto moraju zbog plodoreda ili cega vec smanjuju povrsine...Bice cupavo ali pored svega treba svako da iznese istinite informacije iz okruzenja da vidimo kakve su struje i u kom smeru vodi proizvodnja suncokreta u 2012-oj godini

diklofen
25-10-11, 11:51
Već je veoma aktuelno.Traže se površine za suncokret!

savato
25-10-11, 15:17
Ja mislim da moraju da garantuju cenu od minimum 35,00 din +pdv , da refundiraju seme barem 50%,djubrivo da daju u povoljnijim paritetima kao pre 2 godine...npr. UreA 1:1, NPK 1:1,25 a seme 1sj-450 kg suncokreta,hemija,nafta, folijarna prihrana i kompletna amortizacija su nas trosak...Mislim da bih tada stavio u razmisljanje setvu suncokreta,ovako bolje i kukuruz u monokulturi pa neka rodi i 4 tone po k.j * 17 din opet imas vise nego na suncokret...

techa
25-10-11, 23:25
Dobro bi bilo i da prilikom otkupa primenjuju JUS standard. 3% primese I 11%vlage, a ne da prave sami ,,uslove otkupa"

diklofen
26-10-11, 07:18
Pa JUS-a više nema sad je SRPS.

dejan 77
14-11-11, 12:14
a ko je nas pitao za uslove srps-a, sve je mnogo losije po nas od jus-a, kroijli su srps po njima a nama nista e toliko o ministarstvu i ostalima koji su na vlasti i kao brinu o nasim interesima.i koliko smo u manjku?

Zrenjaninac
16-11-11, 23:00
Ma moji banaćani i ja zasigurno smanjujemo površinu za najmanje 20% pa neka muzu nekog drugog.A za 30din dobro ću rzmisliti da li će i biti umanjenje samo 20% ako nebude dosta više.Dosta mi je njihove politike više.

dejan 77
02-12-11, 09:14
jos nista od direktnih ponuda uljara postoji mogucnost da su se dogovorili sa zadrugama i agonija se nastavlja

Spajki
04-12-11, 17:41
Vi ocekujete uslove ugovaranja suncokreta za 2012 sada??? Samo se vi nadajte...
Te price tipa "oni moraju garantovati najmanje..." okacite macku o rep.Da li neki otkuplivac mora sada garantovati cenu za narednu god?Naravno da ne pored tolike Ukrajine i Rumunije... Mi povrsine sa suncokretom mozemo i ukinuti ali nemojte misliti da ce to njih pogoditi.

miroslav k
04-12-11, 21:47
vi u Banatu ste prinuđeni da sejete suncokret zbog klase zemlje, pa druge kulture ne rode dovoljno, kod nas ce suncokret biti izbacen iz proizvodnje

talianu
04-12-11, 22:11
Ma moji banaćani i ja zasigurno smanjujemo površinu za najmanje 20% pa neka muzu nekog drugog.A za 30din dobro ću rzmisliti da li će i biti umanjenje samo 20% ako nebude dosta više.Dosta mi je njihove politike više.
Banat i Banaćani su širok pojam,nemoj biti siguran u to što pričaš.
Nekima je isplaćeni 34 din(ni to nije dovoljno) a tebi i mnogima u mom selu je Raca uzeo novac jer vas navukao na "akontacijau od 40 dinara"!

dejan 77
04-12-11, 22:26
kod nas je jedna zadruga isplatila i 35 dinara ali za slobodne kolicine suncokreta

talianu
04-12-11, 22:59
Daleko od tog da je to dobr cena ali za mene je suncokret kultura sa najmanjim rizikom.

cicimoric
04-12-11, 23:12
vi u Banatu ste prinuđeni da sejete suncokret zbog klase zemlje, pa druge kulture ne rode dovoljno, kod nas ce suncokret biti izbacen iz proizvodnje

To klasiranje zemljista je sviranje kurcu ( izvinjavam se zbog izraza ali drugi adekvatan izraz nisam nasao ). U nasem ritu je zemlja od 3 - 6 klase. Soja tu radja i u najgorim godinama 2.000 kg/kj a u kisovitim godinama....... Jedini je uslov da bude dovoljno vlage pa da nikne i da je njiva ociscena od korova. Lokvanci koji imaju dosta zemlje u tom delu naseg atara ( a ima ih dosta i ovde na forumu ) mogu da potvrde ovu pricu.

U drugom delu naseg atara gde je zemlja uglavom 2 klasa a ima nesto i 1 klase nikad ne moze da rodi kao u ritu.

Kod nas je suncokret vec odavno izbacen iz proizvodnje, preciznije receno nikad ga nije ni bilo u proizvodnji. Obidjes ceo atar i ako nadjes vise od 5 parcela pod suncokretom vodim te na veceruLkl{{

miroslav k
04-12-11, 23:28
pa ako soja rodi vise od suncokreta onda ga treba izbaciti iz proizvodnje, bar za sada kada je cena neznatna

North ARMY
04-12-11, 23:38
Kod mene u kraju niko odavno ne ugovara po kojoj ceni ce nam otkupiti robu u zetvi.
Imamo opciju ili prodaja "na zeleno" uzmete novac kad vam treba,a robu predate u zetvi po ceni koju ste prethodno dogovorili i obicno je niza od trzisne.
2 koju redovno koristimo je uzimanje repromaterijala u paritetu.

talianu
04-12-11, 23:45
To klasiranje zemljista je sviranje kurcu ( izvinjavam se zbog izraza ali drugi adekvatan izraz nisam nasao ). U nasem ritu je zemlja od 3 - 6 klase. Soja tu radja i u najgorim godinama 2.000 kg/kj a u kisovitim godinama....... Jedini je uslov da bude dovoljno vlage pa da nikne i da je njiva ociscena od korova. Lokvanci koji imaju dosta zemlje u tom delu naseg atara ( a ima ih dosta i ovde na forumu ) mogu da potvrde ovu pricu.

U drugom delu naseg atara gde je zemlja uglavom 2 klasa a ima nesto i 1 klase nikad ne moze da rodi kao u ritu.

Kod nas je suncokret vec odavno izbacen iz proizvodnje, preciznije receno nikad ga nije ni bilo u proizvodnji. Obidjes ceo atar i ako nadjes vise od 5 parcela pod suncokretom vodim te na veceruLkl{{
Potpuno tačno,svi koji imamo zemlju u vašem ataru ni ne razmišljamo o suncokretu već godinama.Ali u našem ritu prema Karlovcu,Nikolincima ,Uljmi soja nema šta da traži bude godina kad rodi ali uglavnom omane.Suncokretu odgovara.

dejan 77
17-01-12, 07:49
to je tacno, kod nas soja je retkost neko proba 1 u 5 godina i lose prodje,mada sejala je firma u ritu i rodila je dobro , kada nisu zeznuli sa navodnjavanjem tj udavili to se desavalo zadnjih godina pre kraha.

dejan 77
07-02-12, 23:42
Jos nista od ponuda? svi cute, nema ni nagovestaja?

savato
08-02-12, 10:26
Jos nista od ponuda? svi cute, nema ni nagovestaja?
Lepo sam rekao jos pre Nove Godine,suncokret nece biti aktuelan posto je ulje drasticno pojeftinilo a konkurencija je velika na trzistu!Verovatno imaju i velike zalihe i zato suncokret ne ugovarati a i u slobodnoj proizvodnji sto manje,samo ko mora.Cena sigurno nece ici preko ovogodisnje,samo moze da bude niza!Bez obzira sto mnogi misle,sad ce mnogi odustati od suncokreta pa ce cena biti dobra-to je zabluda,ne daju tajkuni seljaku pare,hoce sto vise oni da zarade!Realna cena bi mu bila oko 420-450 eura po toni,jel racunajte godisnji-republicki prosek koji prelazi jedva 2t/h a seme papreno skupo,hemija,nafta,malo djubriva?!Nerentabilno skroz a sa njihovih 30 din,neka ga seju oni...

oldtimer
08-02-12, 14:04
Ja sam dobio solidne paritete za robnu razmenu na konto suncokreta, pa cu ga zbog toga sejati... NPK 1:1,3, UREA Kutina 1:1,6...

kiraj
08-02-12, 14:20
Kao i do sada ,1/3 površina pod suncokretom.

techa
08-02-12, 14:25
Ja sam dobio solidne paritete za robnu razmenu na konto suncokreta, pa cu ga zbog toga sejati... NPK 1:1,3, UREA Kutina 1:1,6...

I nisu bas nesto povoljni prosle godine sam imao paritet za rusku ureu 1:1,1
Nadam se i ove godine povoljnijеm paritetu od 1:1,6

mityoo
08-02-12, 14:48
Ja suncokret planiram da sejem samo koliko mi treba za zercove! A ulje nek prave od čega god hoće, mamicu im tajkunsku... 32 puta su me dosad izradili za suncokret, više neće...

zoran_vs
19-02-12, 08:24
to je tacno, kod nas soja je retkost neko proba 1 u 5 godina i lose prodje,mada sejala je firma u ritu i rodila je dobro , kada nisu zeznuli sa navodnjavanjem tj udavili to se desavalo zadnjih godina pre kraha.
to je slucaj isa Vrscem,a vec u Jasenovu postizu neke rezultate ( to je oko 20 km udaljeno od Vrsca )

talianu
19-02-12, 09:12
Dejane jel misliš na rit prema nama?
Mi tu izbegavamo soju sejemo je više na drugu stranu prema Jermenovcima.

dejan 77
19-03-12, 23:52
na ovoj strani ka vlajkovcu mada ,sejali su je svuda i tamo ka vama.ali uz navodnjavanje

tomica
23-03-12, 21:04
nesto se desava sa ,,garantovanom,, cenom suncokreta svi spominju 400 eura tona valjda dok ne posadimo a na jesen ko zna

dejan 77
24-03-12, 16:54
samo ako je cena na papiru i datum isplate overa i potpis.prosle godine su pricali o ceni 400 do 450 e t pa ako se neko opet upeca onda je stvarno panj.A paritete su racunali po ceni kojoj su mislili da plate , tako i ove godine 1.6 za kg ureje .ureja 45 din oko 28 29 dinara +subvencija 33 eto to je to.
Mada kako cujem sprema se odgovor udruzenja na bezobraznu ponudu uljara bojkot setve Suncokreta?

savato
24-03-12, 21:01
samo ako je cena na papiru i datum isplate overa i potpis.prosle godine su pricali o ceni 400 do 450 e t pa ako se neko opet upeca onda je stvarno panj.A paritete su racunali po ceni kojoj su mislili da plate , tako i ove godine 1.6 za kg ureje .ureja 45 din oko 28 29 dinara +subvencija 33 eto to je to.
Mada kako cujem sprema se odgovor udruzenja na bezobraznu ponudu uljara bojkot setve Suncokreta? Kod nas u ataru je posejano jako malo psenice a suncokreta ce biti jos i najmanje...Dominirace Sec.repa i kukuruz...soju sam zaboravio,ona kao i suncokret! Niko se ne usudjuje da garantuje bilo sta jos uvek,a zna se i zasto...Cekaju se uredbe,pa izbori,pa koliko ce biti posejano i na kraju koliko ce da rodi-onda se gazde uljara sastanu na nekom rucku i odrede najmanju cenu koju mogu da plate!Svetska cena 450 eura ,nama je dosta i 300 ako bude...Ma...necu samo da se nerviram ::namigivanje::

dejan 77
25-03-12, 15:38
Daleko od toga da treba da se nerviras, ali mislim da ce se ove godine oni nervirati jer ce ga biti koliko su i brinuli prosle godine o ceni i nasoj zaradi.Jedina pomoc ce im biti u MK ili DELTI.ako se i oni usude sejati.

savato
28-03-12, 15:03
Cena na Budimpestanskoj berzi iz dana u dan sve veca...Trenutno na 420e/t...Ako bude poredjenja sa njom kako najavljuju,mozda i bude donekle isplativa proizvodnja ali sumnjam u ove nase lopove!

dejan 77
07-04-12, 12:25
Sve je to ok, Ali to znaci da ce cena onog koji ide za izvoz biti malko skuplja,medjutim preradjivaci ce dati 3 din manje od te i isto ti jer za njih dobijas subvencije a za izvoz sipak.

drobi
15-04-12, 23:10
U Madjarskoj cena suncokreta za oktobar 128.000Ft, to jest oko 430 eura+pdv *kurs evra, pa racunajte.:-\

talianu
17-04-12, 21:23
Nisam pametan,ove godine malo više soje i još više suncokreta nego obično tako sam rešio još jesenas pa šta bude.
Lepo je ovo u mađarsko j samo ima jedan problem mi smo u zemlji Srbiji.

machak
22-04-12, 09:19
Do žetve ta cena na berzama može i da padne, sve zavisi od roda u zemljama velikim proizvođačima. Dovoljna je suša u jednoj od njih da cena skoči, ako svuda dobro rodi ide dole. Pitanje je da li oni mogu da prođu sa cenom od 27 din ako na inostranim berzama cena bude mnogo veća. U teoriji trebalo bi da se pojavi neko (tačnije neki) ko će videti računicu da nam otkupi suncokret po boljoj ceni, izveze ga i zaradi i on i mi. E sad, ako se ministar poljoprivrede umeša sa nekom zabranom izvoza to je druga stvar.

dejan 77
15-05-12, 18:33
pocelo suskanje o ceni suncokreta.

savato
15-05-12, 18:43
pocelo suskanje o ceni suncokreta. Sta se suska,otprilike?Nisam u toku...

slobapatrola
15-05-12, 19:04
ima da bude 45 din a ima da rodi oko 25 metra po lancu

savato
15-05-12, 21:08
Xa,xa...Dobar si,ako bude 35 sve noge u dupe a 25 da rodi moze al treba da bude godina kao prosla i jos malo bolja!

slobapatrola
15-05-12, 21:25
i od agrotehnike....

dejan 77
15-05-12, 21:33
pa ako rod bude dobar cena nece.mada ima ga jako malo na privatnim parcelama ,Ali zato je MK menjao strukturu setve u zadnji cas.

slobapatrola
15-05-12, 21:35
menjao u korist cega?
kukuruz ima da bude dzabe

KishRobert
15-05-12, 21:39
Kod nas bas naprotiv,suncokreta ima dosta posejano.

slobapatrola
15-05-12, 21:43
ja od iduce godine sejem cvarke,a berem prasice

talianu
15-05-12, 21:52
I kod nas se šuškalo kako će se malo sejati .. kad ono ima ga dosta posejanog.
Iskreno se nadam da cena neća ispod 35 din .

SasaK
15-05-12, 22:00
Vise od 30 dinara ne dobijemo!Ne daju oni nama da zaradimo,ni malo!

talianu
17-05-12, 13:24
U Madjarskoj cena suncokreta za oktobar 128.000Ft, to jest oko 430 eura+pdv *kurs evra, pa racunajte.:-\

Evo par svežih informacija.Direktno od jednog uljara.
Mađari imaju 500000 ha posejano
Ukrajinci daleko više.
mi imamo 150000 ha posejan
U mađarskoj se glavna trgovina obavlja posle žetve jedno 50% a 50% se suši na 7% vlage i čuva.Uglavnom ta polovina roda diže cenu.
Mi sa naših 150000 ha možemo napuniti skladišta naših uljara i uglavnom tržište suncokreta se završava sa žetvom.
u tom momentu kad je žetva kod nas u mađarskoj i ukrajini nije počela pa naši uljari taktiziraju na osnovu analiza koliki je rod u susedstvu i koja će biti cena kod njih u žetvi.Na osnovu toga određuju cenu jel je poenta da ne bude isplatljiva za izvoznike da je šalju napolje ali ni za uvoznike da je uvoze.
Na tom pricipu sav suncokret (ili ogromna većina) završava kod prerađivača(uljara).

E sad bi bilo dobro da neko ko razume mađarski malo prečešlja arhivu budimpeštanske berze da vidimo da li ta priča pije vodu.

dejan 77
24-05-12, 22:02
prica od uljara ,cena kao i prosle god .Medjutim ako cena ostane a euro ode?ali i ova kisna godina moze da smanji rod pa cemo da vidimo . a padao je i grad.

dejan 77
16-06-12, 22:40
Opet pocelo suskanje oko cene , trazi se neka cena ako se to izboksuje pokrice se i prosla godina.

diklofen
17-06-12, 09:21
Jeste čuli na B92 da je zagarantovana cena suncokreta u Mađarskoj 400evra ,a kod nas se nudi 27-28 dinara.^-^

mirmag
17-06-12, 09:24
Nasa posla...

savato
17-06-12, 09:25
Jeste čuli na B92 da je zagarantovana cena suncokreta u Mađarskoj 400evra ,a kod nas se nudi 27-28 dinara.^-^ Pa nasi su lopovi dokazani,Victoria,Invej,Dijamant-ko je gori?! I onda prica o trzisnoj ceni na Budimpestanskoj berzi,e ako ne bude 40 din-blokade uljara,ne puteva po Srbiji,vec uljara!!!

novii
17-06-12, 09:29
@ savato

Ako imaš dokaze da je neko lopov, red je da to prijaviš policiji. Ovako na forumu to deluje kao klevetanje i vređanje, što bi se reklo trla baba lan da joj prođe dan.

savato
17-06-12, 09:36
@ savato

Ako imaš dokaze da je neko lopov, red je da to prijaviš policiji. Ovako na forumu to deluje kao klevetanje i vređanje, što bi se reklo trla baba lan da joj prođe dan. Povlacim rec,nisu lopovi...Oni su brizni i uvek su bili fer prema nama! Sve najbolje...Taj ko treba da dokazuje prevare,lopovluk,otimanje,sedi kao zaposlen u nekoj od Agencija koje su nikle u zadnjih 10-ak godina i prima 4000 eura platu, i briga ga za nas suncokret i koliko je rodilo i da li je rodilo i koja je otkupna cena?!U pravu si za trla baba lan da joj prodje dan,ali sta ces kad ne mogu ostati imun na ovo,pa moram da prokomentarisem!

diklofen
17-06-12, 09:38
sve ispod 40 dinara nije u redu.Blokade uljara se naveliko spominju.

novii
17-06-12, 10:22
Ne može niko osteti imun na ovako stanje, ali varijacije trla baba lan da jeoj prođe dan ne pomažu nimalo.

Naslov teme jeste Pod kojim uslovima ugovoriti setvu suncokreta za 2012, tako da treba konkretnih predloga koji su nastali na osnovu prethodnih godina, pa da se na osnovu njih vidi šta i kako ove godine, ali i da se vidi kako raditi sledeće godine kada je u pitanju ugovaranje setve suncokreta. Ja se bavim pčelarenjem i na isnovu iskustva koja imam oko postizanja cene meda, znam da jednostavnim prozivkama se bolja cena ne može postići.

Razmena iskustava i predloga, posle kojih sledi masovna sinhronizacija nastupa na tržištu od strane proizvođača, to je put do veće cene. Ali treba obratiti pažnju i da cena ima svoju gornju granicu, i unutar te cenovne granice treba smestiti svoje zahteve.

branko
17-06-12, 16:36
Nikola, ova tvoja zadnja rečenica, nju kao da je sročio neki Kostićev savetnik...

novii
17-06-12, 17:08
Pa u praksi bi to značilo da se ne može očekivati 1 000 000 dinara za 1kg suncokreta. Veći problem je sinhronizacija proizvođača, da se dogovori cena ispod koje se neće ići i da to kaže neko ko je autoritet. Kad se postigne da veliki procenat proizvođača zacta istu cenu ispod koje neće dati proizvod, može se očekivati neki rezultat malo bolji.

Trenutno je situacija da jedan psuje, drugi blokira put, treći spava kod kuće, četvrti čeka da vidi šta će se desiti, peti prodaje po mizernoj ceni i tako se stvori gužva koju nakupci koriste.

Rabadzija
17-06-12, 20:23
madjari imaju oko 650000 Ha posejano pa im je cena 400 evrica a mi sa jadnih 150000 smo prezasiceni
mi da se pitamo za ugovaranje cene ? ? u ovoj monopolistickoj drzavi ? ? ?

dejan 77
18-06-12, 00:18
e ako oni nude 27-28 din,ja ga prodajem za izvoz makar dobio isto , pa nek se buljavi cese kao sto se cesa za uvoz srpske jabuke iz slovenije.

branko
18-06-12, 23:35
Ja suncokret posejem taman toliko da ga imam dovoljno za stočnu hranu.

dragan.kovacev
19-06-12, 02:34
posto psenicu nisam sejao, suncokret je zauzeo 30% povrsina, dogodine malo manje...ne mirisi mi ovo na neku dobru cenu, a izlaza nema, moraz ga predati...
sta se nemoze lagerovati, manje ga treba proizvoditi...
da smo malo bolje organizovani(nismo nikako organizovani)pa da ga jednu godinu niko ne posejemo, malo oni da se jede!

banePA
19-06-12, 20:30
Jeste čuli na B92 da je zagarantovana cena suncokreta u Mađarskoj 400evra ,a kod nas se nudi 27-28 dinara.^-^

Ako bude ta cena znas kad im je sejem opet, NIKAD, a mozda ni tad, nek se teraju i oni i suncokret! I ove godine sam se premisljao! Sve ispod 40 dinara je smesno! Ko ce biti lud da ga seje i ide u propast! A onda cemo da predjemo na maslinovo!

dragan.kovacev
21-06-12, 23:36
juce divanio sa drugarom koji radi otkup i kaze mi da je poceo da daje avansno 100e po kj.
neka njegova saznanja su 40din po kg. suncokreta.
nesmem ni da se radujem toj ceni, jer Viktorija kad izadje sa monopolskom cenom, moze samo da me dotuce...

talianu
21-06-12, 23:40
Kaži drugaru da ima pivoLkl{{

SasaK
21-06-12, 23:46
Aj pa nek nam daju dobru cenu suncokreta,necemo da se zalimo,vec kad ne daju subvencije!

dragan.kovacev
21-06-12, 23:49
ne pije pivo, ce ga castimo sa bombonjeromLkl{{

sasaK i ja se slazem, da bih sejali i dogodine treba i dobra cena, valja i zbog plodoreda...

talianu
21-06-12, 23:52
...i prasetinom..:){{

dejan 77
28-06-12, 17:13
Kupljeno po 315 evra na zeleno mnogo suncokreta,morace da daju dobru cenu jer ga nema .Imam informacije da ce biti i jaca cena ,ali da ne baksuziram

German hunting terrier | Jagdterrier