Gajenje tuja u saksijama i žardinjerama

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
9.363
Lokacija
Apatin
Po mom iskustvu, prevelika muka, i na kraju ide razočararanje, sve je to slabo. Probaj ovako, probaj onako, zalivaj, pomeraj u senku, maksimalno orošavaj i na kraju sledi sušenje.

Mislim veoma moćno to može da izgleda u startu, sad bi me interesovalo kakva su vaša iskustva sa tim biljem u saksijama i žardinjerama.
 
To ти дође као да ти неко обује ципеле два броја мање и још те тера да трчиш.
Шалу на страну,донекле си у праву.Зимзелени у саксијама ретко живе дуго из неколико разлога.Углавном,смета им тесна саксија,велика топлота или хладноћа-мраз нпр.корен испуни посуду а земље скоро да и нема,недостатак хране,мањак влаге,превише влаге,смета им и димчина лише сагорелог угља.То нарочито и због тога се оне у Војводини и највише суше.....Ихај ,дало би се набрајати .Написана је читава студија а ово би били укратко препричано.
Да би зимзелени дуже живели потребно их је прозрачивати одн.суве гранчице унутар хабитуса стално одстрањивати да би биљка лакше дисала,ујесен додати ђубриво да корен биљке ојача,додавати помало малча од оних сувих гранчица и коре четинара,заливати само колико је потребно,а зими и заштити саксију нечим да се земља скроз не смрзне.
 
Malč i treset su, u principu, dve potpuno različite stvari, mada treset može da služi kao malč.



Malčiranje je nanošenje "pokrivača" od različite organske materije (piljevine, iglica, slame,...) oko biljaka, što se pozitivno odražava na vodno-vazdušni režim zemljišta, čuva vlagu u zoni korena, ublažava nagle promene temperature itd.

Meni se čini da ni malč ne bi mnogo pomogao tujama u saksiji.
 
Pa ne može ni treset mnogo da odradi, bez dejstva humusnih kiselina.
 
Јоване, слику коју си поставио је само оку угодна,чиста естетика.Корисност скоро никаква.Главна ствар се одиграва у тлу на дубини коренских завршетака-длачица а оне се у највећој мери налазе у спољној трећини корена.
Код дрвенастих биљака које су посађене у саксије малч зимзелених врста има задатак да повећа киселост тла и улогу да умањи испаравање воде из тла у коме је посађена биљка.На жалост век тако негованих биљака није нешто дуг и зависи од многих фактора и поред наше неге и надања.
 
Novii jel si mislio na uzgoj iz semena ili na održavanje već formiranih biljaka?
 
Deda Lala, nije slika najsrećnija a ispravićete me ako grešim da se za okvirnu površinu pokrivanja oko stabla uzima raspon krošnje, baš zbog oboda korena. Malč treba biti zaravnjen i sa pseudočinijom oko samog stabla.

2eg5z11.jpg


Ne znam da li se to odnosi i na četinare a izvinjavam se za odgovor u off topic-u.
 
@mims

Mislio sam na držanje već oformljenih biljaka, jer sam primetio da dosta ljudi kupuje biljke sa namerom da ih gaji u žardinjerama. Ovo se posebno odnosi na ugostiteljske objekte, pa se posle žale kako im se suše biljke koje su kupili.
 
Još je gora situacija kod formiranja biljaka, to imam malo iskustva, a kod ovih formiranih samo u zemlju ako je moguće i gotovo.
 
Код саксија се све покрива малчом .
Код вишегодишњих стабала спустити замишљени "висак" са крајева крошње на тло и направити круг око стабла.Додати још 1/2 метра(код великих стабала то може бити и неколико метара) с обе стране кружнице и ту ставити највише малча а што остане унурар круга по вољи стим да се направи дно "зделе" око самог стабла.Тада је ова мера најделотворнија.
 
Nazad
Vrh