Proizvodnja pčelinjih pogača

mims

Član
Učlanjen(a)
23 Jul 2009
Poruka
7.462
Lokacija
Zrenjanin
Na molbu jednog novog člana otvaram novu temu o proizvodnji pčelinjih pogača.
 
Ja mislim da je ova tema jako korisna po pitanju prehrana pcela u zimskom periodu, ima li neko iskustva koje su sirovine potrebne da bi se napravile pogace?
 
Ja već više od 15 god pravim sam pogače. Neki ih zovu šećerno-medne pogače. Potreban materijal za pogače kakve ja pravim: Šećer (samleven na mlinu za šećer), med, pivarski kvasac, voda, to je osnova a može se dodavati i polen (samleven) ili razne supstance koje bi trebale da ga zamene, Forsapin (mineralne materije)...
Napominjem samo da nijedna pogača ne može da zameni med i pergu ali ako je u nedostatku onda je bolje išta nego ništa!
 
Tačno je ovo da ni jedna pogača ne može zamenuti med, ali je bez pogača jako teško raditi oko pčela. Bilo bi dobro da se navede i koji se još preparati dodaju u pogače (recimo protiv nozeme ) i slično, ako neko nešto dodaje. Ja lično koristim kupovne, ali sam veoma zainteresovan da počnem sa svojim pogačama za dodavanje u košnice zimi.
 
Protiv nozemoze ti ne trebaju nikakvi lekovi sem bagremovog meda u dovoljnoj količini za zimnicu pčela. E sad, ako nema dovoljno bagremovog meda, već pčele zimuju na livadi,suncokretu ili u najgorem slučaju na medljiku e onda treba biti obazriv i onda dati nešto protiv nozemoze. Ja sam nekada koristio UROTROPIN kristale prilikom spravljanja pogače 1 gr na 1 kg testa! Ima ga u svakoj većoj humanoj apoteci! Sada ima preparat Nozecid u svakoj bolje opremljenoj veterinarskoj apoteci i u zavisnosi od koncentracije aktivne materije se dozira! U svakoj kutiji ima uputstvo.
A što se tiče neophodnosti pogače: Eksperimentisao sam više puta i mogu sa sigurnošću reće da ako ima dovoljno meda u košnici ( 20-25 kg) nisu potrebne pogače. Potpuno se isto razviju društva sa istim brojem ulica pčela kojima je dodavana pogača i kojima nije.
Ja sada koristim pogače samo kada imam rojeve na 5-6 rama koji su ušli u zimu (pomoćna društva).
 
za li neko koje sirovine idu za linisku proizvodnju pogaca, i gde je najbolje da se to sazna?
 
Kako sad stoje stvari, kolege, zima je veoma topla, a samim time i potrošnja hrane u košnici je veća. Hoće li to uticati na ranije dodavanje pogača pčelama. Ili na možda veću masu pogača.
 
Pogače su izuzetno štetne u zimskom periodu i ne treba ih nikako primenjivati.

Ovako olako iznesena tvrdnja bez navođenja konkretnih primera, je najblaže smešna. U osnovi najači argument, koji je protiv dodavanja pogača jeste to da ni pčelama u prirodi niko ne dodaje pogače, pa one prežive. Stvar kod pđela u košnicama je u direktnoj vezi sa čovekom i njegovim aktivnostima. Pošto čovek vrši manipulaciju ramovima i nastavcima, sa ciljem pripremanja društva za sledeću sezonu, jasno je da pčele ne mogu na adekvatan način da pripreme medne zalihe.
 
Ovako olako iznesena tvrdnja bez navođenja konkretnih primera, je najblaže smešna. U osnovi najači argument, koji je protiv dodavanja pogača jeste to da ni pčelama u prirodi niko ne dodaje pogače, pa one prežive. Stvar kod pđela u košnicama je u direktnoj vezi sa čovekom i njegovim aktivnostima. Pošto čovek vrši manipulaciju ramovima i nastavcima, sa ciljem pripremanja društva za sledeću sezonu, jasno je da pčele ne mogu na adekvatan način da pripreme medne zalihe.

Ovo što si napisao je u najmanju ruku jako smešnmo. Najjači argument nije u tome, kao što ti kažaš, što pčelama u prirodi niko ne daje pogače pa one prežive, već u odgovoru na pitanje: "Zašto pčele proizvode med"???
Ako čovek vrši pripremu pčelinjeg društva za sledeću sezonu onda to pčelama pomaža da na adekvatan način pripreme medne zalihe, a ne suprotno kao što ti tvrdiš.
 
da ne skrecemo sa teme...tema je da podelimo misljenja i istkustva oko proizvodnje pogaca, sta se koristi u proizvodnjji i pripremi pogaca koji sastojci...
 
Recept iz knjige praktično pčelarstvo od Vojin Todorović, Dušan Todorović.
Ukratko;
500 gr. šećera u kristalu
1500 gr. šećera u prahu
Od šećera u kristalu napraviti sirup od jednakih djelova vode i šećera. To izvesti tako da se šećer sipa u vruću vodu dabi na kraju dobili topal sirup (može se držati prst u njemu) jer u taj topli sirup sipamo vinsku ili sonu kiselinu. Na dva litra šećernog sirupa dodaje se 1 g vinske kiseline a na 10 l 3g sone kiseline. To sve izmješati a zatim dodavati šećer u prahu i mješati dok se nedobije željena čvrstina a toje kao za hljebnu pogaču. Prvo kuvačom a onda rukama.
Vinska ili sona kiselina moraju se obavezno umješati jer one vrše razlaganje složenih šećera, održavaju pogaču u mekom stanju i sprečavaju mrvljenje.
To je osnova i ja tako radim. Svi ostali stimulansi, vitamini, ljekovi i sl su stvar proizvođača a i potražnje.
 
Nazad
Vrh