Kiselost zemljišta

vidang

Član
Učlanjen(a)
8 Nov 2008
Poruka
51
Draga gospodo,koliko sam shvatio kiselost se povecava dodavanjem kreca,a smanjavanje kiselosti se vrsi dodavanjem
sumpora.
Da li neko zna kolicine npr.koliko kreca na 1 hektar?
Kakav se to sumpor dodaje,u kakvom obliku?
Da li postoje jos neke supstance za regulisanje kiselosti?
Puno zdravlja.
 
Odg: kiselost zemljista

Kako se kiselost manifestuje na zemljištu ? :sta:
 
Odg: kiselost zemljista

Mislim da se kiselost smanjuje sa krečom, tj. kredom.

Ako se pomoću krede smanjuje kiselost rakiji prilikom pečenja, onda bi to trebalo isto da bude i sa zemljom.

Ako nisam u pravu, izvinjavam se.
 
Odg: kiselost zemljista

kalcizacija je postupak dodavanja kreca zemljistu radi smanjvanja kiselosti a to se moze radit karbokalkom kredom ili krecnjakom.
i na taka zemljista nije pozeljno bacat ureu jer urea povecava kiselost na takim zemljistima azot se dodaje kanom pozeljno KAN LUKAVAC koji u sebi ima dosta kreca
 
Odg: kiselost zemljista

Ko što rekoh da bi se smanjila kiselost rakije dodaje se kreda u kazan prilikom pečenja. :D
 
Odg: kiselost zemljista

I ja sam mislio isto tako krec se dodaje radi smanjenja kiselosti,ali skinuo sam brosuru Prirucnik za proizvodnju maline za svezu upotrebu i u njemu pise,citiram"Kiselost zemljista ph moze se povecati unosenjem kreca,a smanjiti unosenjem sumpora",znaci da su pisci napravili gresku.
Hvala za informacije.Pozdrav.
 
Odg: kiselost zemljista

Definitivno su pogrešili u priručniku.
Kiseline se neutrališu bazom , a kalcijum-karbonat je baza.
S druge strane sumpor-dioksid iz dima izaziva kisele kiše , pa jasno da se radi o očiglednoj grešci u okviru saveta u brošuri.
 
Odg: kiselost zemljista

Inače tačno je i da se prokislost džibre sanira dodavanjem kreča , čuo sam da ima neka kombinacija i sa pepelom od drva , imao sam priliku da probam tako "prepariranu" rakiju i nisam bio oduševljen.Ipak je bolje ispoštovati proceduru kod previranja i konzervacije koma (džibre) , pa kreč ne treba.
Opet ja odo u :off_topic: , al kad se samo namestilo. ::sramota::
 
Odg: kiselost zemljista

Kalcijum-karbonat je so jake baze, slabe kiseline i reaguje bazno.Krec se dodaje radi smanjenja kiselosti.
vidang je napisao(la):
ph moze se povecati unosenjem kreca,a smanjiti unosenjem sumpora
To je tacno.
 
Odg: kiselost zemljista

dodaje se kreč za smanjivanje kiselosti....ali kao prvo treba napraviti analizu zemljišta da bi se točno znalo šta treba....er nemora biti da je samo tlo kiselo ako nešto nevalja sa biljkama ...ja sam imao problem na jednoj parceli sam imao područja na kojima ništa nije htjelo rasti zapravo naraste malo stane i takvo ostane , a problem je bio u tome da sam u tlu imao elementarni aluminij koji je blokirao sva gnojiva , to sam rješio sa obilnom gnojidbom stajnjakom i također sam poslje toga napravio kalcizaciju tako da sam to izlječio....i još sam htio reći da se treba posavjetovati sa stručnjacima jer kalcizaciju treba radit malo po malo , a ne odjednom jer se stvara veliki šok za zemlju ...također poslje kalcizacije treba paziti na unos nekih elemenata u zemlju jer kacizacijom se smanjuje količina bora i još nekih elemenata tako da ih treba nadomjestiti ciljanom gnojidbom ...eto malo da pojasnim nije baš to tako jednostavno jer se lako napravi glupost , a ako pretjerate sa kalcizacijom može se pojaviti lužnatost tla što je još gore od kiselosti....nadam se da sam sve dobro napisao ako sam pogrješio ispravite me
 
Odg: kiselost zemljista

Kreso,ja sam Era sta znaci to luznatost,a sto se tice rakije dobra sljiva kupljena bez lisca i grancica
ispecena posle jedno mesec ipo dana pa da malo odstoji kao sljivovica ,a najbolje nekoliko godina pa onda da se prepece u ljutu bez ikakvih dodataka i onda ZBOGOM PAMETI.Hvala Kreso.
 
Odg: kiselost zemljista

Nije ona stara izreka za džabe: Kalcizacija bogati očeve, a siromaši sinove. Stoga oprez sa kalcizacijom. Ima tu stvari na koje treba, kako je krešo rekao, jako obratiti pažnju.
 
Odg: kiselost zemljista

lužnatost ili baznost tla ..to ti je suprotno od kiselosti tla
evo našao sam jedno stručno objašnjenje :

Većina biljaka za svoj dobar rast i razvoj, a na kraju i dobar urod traži plodna tla, povoljne strukture i teksture i tla (pH tla) – neutralne do slabo kisele (pH 5,5-7,5). Sve negativne vrijednosti iznad i ispod navedenog pH tla odgovarajuće reakcije negativno utječu na, ne samo urod, već i na plodnost tla i slabije djelovanje primljenih gnojiva.
Da je tlo kiselo, najbolje pokazuje analiza tla, iako postoje i drugi načini prepoznavanja (npr. tamo gdje se nalazi kamilica znak je da je pH tla niži.
Vrijednost pH znatan je pokazatelj agrokemijskih svojstava važnih za ishranu bilja. Ispiranjem lužina iz tla (uglavnom kalcija) dolazi do promjene kemijskih i fizičkih svojstava tla, na taj način što se na adsorpcijskom kompleksu tla povećavaju vodikovi ioni na račun lužnatih te se na taj način i povećava kiselost tla. Kisela tla karakteristična su nakupljanjem gline na određenoj dubini gdje se stvara nepropusni sloj. Tada se uslijed viška vodikovih iona aktiviraju ioni aluminija i željeza koji u većim količinama djeluju negativno na biljke, najčešće blokadom fosfora i kalija koji su biljkama neophodni.
Jedna od mjera smanjenja kiselosti jeste kalcizacija. Njome se u tlo unose vapnenaste tvari
(vapno) u određenoj granici, jer preveliko unošenje odjednom uzrokuje nedostatak bora, mangana i drugih mikroelemenata. Većina operacija unošenja vapna u tlo obavlja se nakon žetve žitarica, a pred oranje zimske brazde. Međutim, kalcizacija se može obavljati i u predsjetvenoj pripremi tla i u samoj sjetvi.

Uloga kalcija ogromna je za održavanje reakcije tla i utječe indirektno na druge elemente i povećanje sorpcijske sposobnosti tla. Kalcij održava strukturu tla jer povezuje čestice u strukturne agregate zajedno s humusnim tvarima te tako regulira vodozračni režim tla. Najčešći materijali koji sadrže kalcij i koriste se u kalcizaciji su mljeveni kalcijev karbonat, lapor, dolomit, saturacijski mulj itd.
Iako je kalcizacija pozitivna mjera, prilikom primjene treba biti oprezan jer može uzrokovati velike promjene u stanju hranjiva (fosfora, teških metala...) i npr. promjena od vrlo kisele do neutralne sredine mijenja fizikalna i kemijska svojstva tla te se tada moraju unositi veće količine fosfora i mikroelemenata uz unošenje organskih gnojiva. Dolazi do promjene biogenosti tla pa se nastajanje i razlaganje humusa mijenja u smjeru jače mineralizacije tla što dovodi u kasnijem razdoblju do pada produktivnosti. Zato se često za kalcizaciju čuje izraz: “Kalcizacija bogati očeve, a siromaši sinove”.

Nedostatak kalcija izražen je na listovima biljaka u vidu kloroza, zaostatka biljaka u porastu te na kraju dolazi do sušenja listova (simptomi su izraženi od vrha prema rubovima, a listovi se često i uvijaju.).
 
Odg: kiselost zemljista

kreso znas li mozda kolko karbokalk sadrzi u sebi kalcijum karbonata
neki dan sam dovuko 30 t karbokalka sta mislis kolko bi bilo dovoljno da bacim a da nebude puno.
ja sam mislio bacit oko 8t/h
 
Odg: kiselost zemljista

koliko ja imam neke podatke količina kalcija u karbokalku se kreće od 30%do 48,2%....iako nikad nisam radio sa njime ... idealno bi bilo kada bi na količinu bačenog karbokalka bacio duplo više stajnaka tako bi donekle sačuvao mikroelemente u zemlji , a ovako napamet bez analize tla neusudim ti se reći koliko da baciš karbokalka , da me poslje nebi spominjao....
 
Odg: kiselost zemljista

I kolika je cena tom karbokalku?

I uopšte, koja mu je hemijska formula?
 
Odg: kiselost zemljista

Decki posto ja nisan toliki strucnjak za tla i poboljsavanje njegovih svojstava , a kako i mene ta tema zanima evo link sa HR foruma gdje se govori o toj temi. Ima punih 10-ak stranica materijala, pa mozda i vi pronadjete nesto korisno za sebe. :ppozdrav:
http://poljoprivredni-forum.com/ratarstvo/kalcizacija-tema38/
I jos jedan link o analizi tla
http://poljoprivredni-forum.com/ratarstvo/analiza-tla-tema2020/
I jos jedna stvar kako i mene j...u transportni troskovi to mi je u HZPSS receno da se kalcizacija tla moze vrsiti i obicnim vapnom ili cak filerom iz kamenoloma (kamena prasina), istina sa prasinom nesto sporije jer sporo djeluje ali i dugorocnije popravlja kvalitet tla , bas zato sto se sporije otapa
A evo i jos jedan link
http://www.hzpss.hr/?page=savjeti,13,204
 
Nazad
Vrh