PDA

View Full Version : Bremenitost i jagnjenje ovaca

Advertisement

Advertisement

Advertisement

Strane : [1] 2 3 4

Velimir
18-12-08, 16:45
Moze li mi neko reci da li moze sa sigurnoscu da se zna kad ce ovca da se ojagnji. Da li pokazuje neke znake dan, dva pre jagnjenja kako bi mogao posebno da je izdvojim? ^-^

brundalo
18-12-08, 19:23
Moze li mi neko reci da li moze sa sigurnoscu da se zna kad ce ovca da se ojagnji. Da li pokazuje neke znake dan, dva pre jagnjenja kako bi mogao posebno da je izdvojim? ^-^

Imas par nacina da to saznas. Prvi nacin je da kontroliras pripust i da zabiljezis kad je "gazda" obavija posa.Izracunas kad bi se tribala janjit (145 -155 dana u prosjeku) i onda je odvojis i rijesija si problem. Takodjer jedan od nacina je i taj da vime u ovce pocne rast 45 dana pred janjenje. Zadnjih par dana postaje sve napetije jer blago naliva mliko, tako da dan dva pred porod vidis dobro razvijeno i napeto vime,i jos uz to je vime vruce, a "ona stvar" je natecena i dobro crvena. Takodjer u to vrime joj slabine izrazito "upadnu" kao da izgleda gladna.Ako ti to sve izmakne imas jedan siguran znak pred samo janjenje a to je da nece da jede, uznemirena je i trazi zaklon, odvaja se u stali, takodjer mozes vidit ponekad da je vec pukla plodna voda i da je poceo porodjaj jer joj visi vodenjak vani. Kad ovce izgonis na pasu ona koja se hoce janjit nece iz stale. Meni se nije jedna ojanjila na pasi viruj mi he he.
Imas kupit i ultrazvuk za ovce ali on ti moze ustanovit dali je ovca gravidna ili ne a ne i kad ce se janjit. Najbolje ti je da sad pregledas ovce i vidis koje su ti najkriticnije. Zadovoljan? >:({

Velimir
18-12-08, 20:35
Apsolutno :D....bar dok mi jos nesto ne padne na pamet.... >:({

Tar
18-12-08, 21:40
E ovo ja zovem znanjem iz prakse.
TO BRUNDALO !
>:({

popovic
18-12-08, 23:48
Brundalo,maestralno , kao uvek.To je praksa,to je nesto sto je nenadmasivo.

brundalo
18-12-08, 23:58
Decki hvala na pohvalama zato san tu da pomognen a ono sto neznan da naucin >:({ >:({ >:({

brundalo
03-01-09, 20:20
Evo danas bura ka blesava porusila mi pola ograde kojom je zagradjeno sijeno. To je prvo sta san jutros vidija kad san dosa kod ovaca. Zima stegla nemilo i led okova nocas. Ali to nije bila sva muka, 3 ovce se ojanjile a 2 cekaju janjenje. Sad ovoj jednoj janje vec napola vani pa san je ostavija da se istrese ali ova druga lezi i trci nogama u prazno, gledan ja a ono noge vani ovac se napinje ali nece vani a kraj nje se janje vec suho dere u svih 16. Pipan nozice od ovog sta izlazi.........ledene skroz a vani ne moze. Neznan cega cu se prije uvatit zagradjivanja ograde ili kontrole ojanjenih ovaca i janjaca ili pomoc ovoj sta ne moze drugo izbacit. Kako san ima 2 losa iskustva u ovih 10 godina to san se uvatija njoj pomoc. Mozak mi sta, nema ko pomoc. Zoven veterinarsku i to na mobitel, srica da je covik shvatija o cem se radi pa mi uzvratija poziv i ajde. Tribali ste to vidit: slusalica na uhu pridrzavan je livin ramenom a livon rukon drzin ovci nogu a desnon rukom kopam unutra da napipam glavu. Vidin okrenuta u stranu. Ajde guraj prstima nazad i radi ono sta ovamo veterinar govori. Cinilo mi se ka cila vjecnost ali nakon meni se cini ure vrimena eto janje vani. Ne mice, ja mislija mrtvo. Kad ono pocne puhat ka sipa na suho, a kad se razdrecalo uh srce mi na mistu. Jadna ovca ne moze ustat a ono prvo janje promrzlo i gladno. Ajmo prvo ovcu uzmi u ruke i odnesi je u slamu a onda po janjad. Srica da iman pravog psa, osusila je ovo drugo, od glave do pete. Ja za to vrime odi vidi sta je sa onom prvom ovcom stza se sama janjila a i sa drugima. Ojanjilo ih se ukupno 5 danas i sve cure. Sva janjad ziva i zdrava, jedini problem je bija sa ovon sta je 2 ojanjila jer nije mogla na noge. Ajde ostavi sve i trc u selo u doktorice po kalcij i dexametazon. Dobija samo dexametazon kalcija nema ali ja uvik iman doma tablete kalcija one sumece sta se tope u vodi. Zovi opet veterinara, moze li? moze 3 tablete od 1000 rastopi u vodi i daj joj popit. I tako 3 dana redom. Ajde bar nesto. Dobila beka inekciju dexametazona i kalcij i nakon po ure se digla. U medjuvremenu kolostrum koji janci tribaju sta prije posisat su posisali od ovih drugih sta su se pojanjile danas. A uz sve to san ovin drugim bekama nabaciva sijeno u jasle, kontrolira vimena ovih pojanjenih ( zna se desit da je sisni kanal zacepljen pa janje ne moze povuc, u tom slucaju triba izmust 2-3 mlaza da bi janje moglo povuc prvo mliko). Za kraj me cekalo popravit ogradu od sijena i nahranit 2 janjadi cije majke nemaju mlika. Krenija san iz kuce jutros u 6 a dosa doma veceras u 5, bez rucka i dorucka, smrznut ka pi... Ali sritan, uh ne pitajte kako. Jos je samo falila kamera da sve to snimi. Ceka me veceras oko ponoci poc u kontrolu ponovo i to sa baterijom jer san daleko od sela jedno kilometar ipo do dva a zove nocas temperature debelo ispod nule(oko-5). I onda neka neko kaze da je coban samo coban i da cuva ovce i nista drugo. Puca bi u takve

popovic
03-01-09, 20:36
Svaka cast Brundalo i neka su ti zivi i zdravi jaganjci

Tar
03-01-09, 20:52
E, svaka cast. Dobro je proslo. A ti si ga jos bolje opisao. ;D}
Prava prica, i kao svaka dobra prica poucna. Da se vidi da nije samo pomuzi i napravi sir.
8)
Kada ti se zavrsi sezona jagnjenja i jarenja postavicemo malo vise materijala na ovu temu. I za koze i za ovce. Sa polozajima pravilnim i nepravilnim i sta moze(kada moze) da se uradi..Nasao sam dobre slicice na tu temu i malo teksta od strucnjaka prakticara i naravno tvoje komentare..
:D

ivanhoe
03-01-09, 22:58
Svaka cast i cestitke na snalazljivosti >:({ Izgleda da se ovce tu razlikuju od koza. Prvenac kad mi dosao na svet oma sam ga osusio (krpom,slamom) mater ga opet skvasila i olizala svaki cenat deteta.Kad se isto ponovilo i sa 2. vise se nisam ni meso :-*

brundalo
04-01-09, 01:37
Svaka cast i cestitke na snalazljivosti >:({ Izgleda da se ovce tu razlikuju od koza. Prvenac kad mi dosao na svet oma sam ga osusio (krpom,slamom) mater ga opet skvasila i olizala svaki cenat deteta.Kad se isto ponovilo i sa 2. vise se nisam ni meso :-*

Mater mora olizat i osusit janje.I ova sta se danas meni tesko janjila je jadna lezeci lizala koliko je mogla. Mora ga olizat iz jednostavnog razloga jer sa njin tako uspostavlja prvi kontakt a ako ste primjetili kad dodje tudje mlado pod ovcu/kozu ona ga samo ponjusi i potira od sebe. Na taj nacin sto ga polize ona i upija njegove mirise koji joj ostaju zauvik. I vise i da oces tesko ces joj poturit tudje, mada se i tome nadje lika >:({

ivanhoe
04-01-09, 10:20
Dalse i kodtebe desi kad izgubi svoje,/pobaci,mrtvo rodi,ugine/ oce da otme tudje?

Čugi
04-01-09, 14:48
Brundalo >:({

branko
04-01-09, 14:59
Brundalo, ovo je pravi akcioni film.

brundalo
04-01-09, 18:29
Dalse i kodtebe desi kad izgubi svoje,/pobaci,mrtvo rodi,ugine/ oce da otme tudje?

E iz tvojih usta u bozje usi. Kad bi bar, narocito kad ima koja vise njih. Mada san negdi procita da se i to zna desit. Inace kad san pocinja medju ostalim bekama dobio sam i jednu koja mi je te godine othranila 9(devet) tudjih janjaca. Njezino prvo uginulo, ja odmah podmetnija tudje od jedne koja je ojanjila trojke u isto vrime kad i ova i ona ga prihvatila bez frke. Imala je mlika da ni ja nisan zna di cu s njim. I tako othrani jedno, donese stari drugo a ona bez problema odmah prihvati. I tako 9 komada. Prozvali smo je majka Tereza :lol: >:({ >:({ >:({

nenad po
04-01-09, 19:17
Svaka cast.Neka su zivi i zdravi jaganjci. >:({

ivanhoe
04-01-09, 23:57
Uh izvinavam se sad primetih da je tema samo za beketala,ja sam to imo sa meketalima

Šošara
08-01-09, 21:30
Šta mislite koji je porodiljski instrument najbolji? 8)

brundalo
08-01-09, 21:46
Šta mislite koji je porodiljski instrument najbolji? 8)

Ajde kazi, da nesto naucimo. Koliko god da smo prakticari, nismo bas svakodnevno ginekolozi i opstetricari he he >:({ >:({

Šošara
08-01-09, 21:48
Šta misliš koji je ?
Recicu al da cujem prvo par pokusaja. :D

Šošara
08-01-09, 22:08
Posto niko ne pokusava da dam odgovor.

Najbolji porodiljski instrument je vesta porodiljceva ruka. >:D 8)

Čugi
09-01-09, 15:13
Da sam pročitao post ranije to bih ti i odgovorio. >:D

brundalo
09-01-09, 15:31

Blazena moja ruka he he. naime kako ja iman lopatu Alije Sirotanovica :lol: :lol: to san ja vadija i okreta janje sa 3 prsta >:({

Šošara
09-01-09, 20:01

Blazena moja ruka he he. naime kako ja iman lopatu Alije Sirotanovica :lol: :lol: to san ja vadija i okreta janje sa 3 prsta >:({

Taman toliko ima i mesta u ovci bas za tri prsta.

To sa okretanjem i vadjenjem je stvar smirenja i malo tehnike.Valjda sam ja rodjen za te stvari pored skolske spreme. >:D

Šošara
09-01-09, 20:01
Da sam pročitao post ranije to bih ti i odgovorio. >:D

nemoj kasniti drugi put Lkl{{

vla
09-01-09, 20:10
Kad sledeci put organizujete kviz, najavite.
Gde su nagrade?

Šošara
09-01-09, 20:17
Kad sledeci put organizujete kviz, najavite.
Gde su nagrade?

Nagrada je pobegla posto je bilo jagnje :lol:

vla
09-01-09, 20:27
Dovodim trubace da odsviraju "Izgubljeno jagnje" i pronadjemo nagradu.
Sledeci put spremam razanj.

Ajmo nesto ozbiljno raditi.
Posle jagnjenja, kada odbijate jagnjad, imate li iskustva sa ishranom mlecnom zamenom i koju vrstu koristite?

Šošara
09-01-09, 21:08
Dovodim trubace da odsviraju "Izgubljeno jagnje" i pronadjemo nagradu.
Sledeci put spremam razanj.

Ajmo nesto ozbiljno raditi.
Posle jagnjenja, kada odbijate jagnjad, imate li iskustva sa ishranom mlecnom zamenom i koju vrstu koristite?

Šala nikad nije na odmet al ajmo ozbiljno.

Odbijanje zavisi od vise faktora.
1)koliko ima jagnjadi-2-3-4
2)da li ih majka prihvata
3)kolicina mleka kod majke
Ovo su slucajevi kada bi trebalo prihvatiti prekobrojnu jagnjad i dati im sansu.Tu na scenu stua odgajivac koji bi trebalo da ima naumu da uvek ima rezervu mleka(moze od druge ovce,moze od koze ili krave) a najjednostavnije je da ima zamenu za mleko.To je jednostavno mleko u prahu za telad posto bar na mom terenu nema zamena za ovcije mleko.Zamena mleka za telad koju ja koristim je Sano-Milsan i daje dobre rezultate,a najbitnije je to sto jagnjad koja ga koriste nemaju problema sa prolivom.Ovo mleko se sravlja na jednostavan nacin u 9 litara vode sipa se 1 kg Milsana i dobije 10 litara mleka.Najbolje je praviti za jednokratnu upotrebu znaci koliko mogu da popiju u jednom obroku.Najjednostavnije prakticno je ovako na 1 litar vode ide 1 casa od jogurta Milsana.
Odbijanje u normalnim uslovima se vrsi u staristi od 2 do 3 meseca ili kada jagnjad imaju 20-ak kg.Ovo vazi i za prihranjivanu jagnjad.
Po teoriji postoje 3 metoda odgoja jagnjadi a to su:
1) sa majkom sve vreme dojenja
2) sa majkom dok ne posisa kolostrum a onda samo zamene za mleko
3) Kombinovani metod gde jagnje u pocetku(oko mesec dana sisa majku+zamena za mleko) a drugi mesec samo zamena za mleko.
Uz sve metode ide o prihrana koncentratom i senom.

brundalo
09-01-09, 21:12
Ajde zivota ti otvori temu pod naslovom ishrana i odbice janjadi pa ovo prebaci tamo. Bit ce preglednije. a onda cu se i ja ukljucit u raspravu jer je vrlo interesantna >:({

Šošara
09-01-09, 21:36
Ajde zivota ti otvori temu pod naslovom ishrana i odbice janjadi pa ovo prebaci tamo. Bit ce preglednije. a onda cu se i ja ukljucit u raspravu jer je vrlo interesantna >:({

Samo sam pokusao kratko sazeto odgovoriti ali se zanesoh.

Dejanjika
10-02-09, 23:33
Danas sam dobio prvo jagnje ove godine, prvo pa muško.

Šošara
10-02-09, 23:47
sa srecom :D >:D >:({ >:({ >:({

Velimir
10-02-09, 23:52
;D} samo napred kolega...a koja rasa?

Dejanjika
10-02-09, 23:56
HVALA ŠOŠARA >:({
Kako rešavatate problem oko dojenja jaganjaca kad ovce ne stoje mirno kod ih doje? Mi naše obično vežemo i još malo pridržavamo, muke žive, nego sad ćemo da probamo da ne odvajamo jagance od majki bar 2-3 dana da uspostave bolji odnos. Lkl{{
_________________________________________________P ost je spojen: 1234306721________________________________________ _________
Svrljiška pramenka.

Dejanjika
01-03-09, 21:29
Danas mi se ojagnjila još jedna ovca i ima dve curice, a ne znam šta je sa ostalim ovcama, baš kasne sa jagnjenjem.

brundalo
01-03-09, 21:47
Danas mi se ojagnjila još jedna ovca i ima dve curice, a ne znam šta je sa ostalim ovcama, baš kasne sa jagnjenjem.

Ne kasne nego si ti slabo radija :lol: :lol:
Polako prijatelju doci ce i one na red ne brini...kad pocnu nece stat >:({

Dejanjika
01-03-09, 22:17
Bio mlad berbek(ovan), pa dok se naučio šta treba da radi. :lol:

nemanja_st01_58
01-03-09, 22:23
Nek su zive i zdrave prinove i da se iljade pa da donesu ::novac:: a mi da >:({ u zdravlje

Dejanjika
01-03-09, 22:30
Hvala ! >:({

Čugi
02-03-09, 00:02
>:({ :-*

dudovcanin
02-03-09, 16:05
::svaka cast:: :-* >:({

Šošara
02-03-09, 21:21
HVALA ŠOŠARA >:({
Kako rešavatate problem oko dojenja jaganjaca kad ovce ne stoje mirno kod ih doje? Mi naše obično vežemo i još malo pridržavamo, muke žive, nego sad ćemo da probamo da ne odvajamo jagance od majki bar 2-3 dana da uspostave bolji odnos. Lkl{{
_________________________________________________P ost je spojen: 1234306721________________________________________ _________
Svrljiška pramenka.

Jednostavno resenje drzis ovcu-opkoracis je oko vrata tako da si okrenut prema zadnjem kraju ovce a jos ako se praca iz tog polozaja je uhvatis za zadnju nogu i to odmah iza skocnog zgloba za tetivu-obuhvatis sakom i stegnes iz sve snage nema mrdanja.
Najbolje je da imas za svaku ovcu koja se ojagnji poseban pokretni boks 1X1,5 u kom ce da provede prvih 7-10 dana sa jagnjetom dok ono ne odjaci i ona se taman navikne na njega.

Druze nisu to muke vec rodeo na cobanski nacin. :lol:

vla
14-03-09, 22:00
Najvaznija faza i najosetljivija u uzgoju ovaca je bremenitost i jagnjenje.
Bremenitost ovaca zapocinje oplodnjom i implantacijom ranog embriona u rogu materice, a zavrsava se normalnim porodjajem /jagnjenjem/.Plod se razvija u rogu materice, a ukoliko ovca nosi dvojke ili trojke onda u oba roga.U pocetku plod raste sporo, ali se brzina rasta naglo povecava priblizavanjem dana porodjaja.

s
06-09-09, 14:34
Koliko je zob korisna u ishrani bremenitih ovaca?

svetitrifun
10-11-09, 23:58
Одлична

lle de france
01-12-09, 19:06
kako treba raniti ovce zadnji dva meseca pred jagnjenje...mesec dana pred jagnjenje je naj bitniji

lle de france
04-12-09, 02:11
ovo je dobra stvar skupa ali vredna
http://i49.tinypic.com/rh37ew.jpg

Maestro
04-12-09, 10:35
@lle de france
koliko je to skupo i, ako moze link na site proizvodjaca?
Pozdrav >:({

Post je spojen: Fri Dec 4 11:39:25 2009______________________________________________ ___
@lle de france
Hvala, nasao sam odgovore, stvarno odlicna stvar za domacinstvo uopste. Evomalo slika i teksta, ali bez prevoda. Za one koji su slabi sa engleskim mislim da ipak razumljivo.

Preg-Tone Pregnancy Detector ili Pregnancy Detector for Sheep/Goats

No guessing and no question. 100% accuracy between 30 and 45 days depending on the animal type.
Nema pogadjanja i pitanja. 100% tacnosti izmedju 30 i 45 dana u zavisnosti od vrste zivotinja.

http://i48.tinypic.com/2gtqjw6.jpg; Nisu dali cenu.
http://i49.tinypic.com/1zce4wo.jpg; Cena: 449.95 US$

http://i45.tinypic.com/2q23ak6.jpg; Cena: 381.75 US$
Swine (Svinje):
Testing may begin as early as 18 days (large litters, 11-12 piglets, will show positive at this stage), and open sows can be diagnosed as early as 30 days. Normal testing time in sows and gilts is 30-73 days.

Sheep (Ovce):
Using the position shown above, pregnancy testing in ewes can begin at 35 days with most diagnoses made by 45 days. Testing can also be done in the normal standing position, providing diagnosis at 60-65 days.

Goats (Koze):
Testing may begin at 30-40 days on the right side. Put oil on test site. Probe is placed 2 in. (5cm) in front of the rear leg and 1-in (2.5cm) above the teat. When probe is in good contact, the intermittent tone will be heard. Aim probe 45° upwards and forwards i.e. towards the last rib. Scan across the uterus. If pregnant, the tone will turn into a continuous tone. Dairy goats such as the Oberhasli can be tested as early at 20 days.

A fast, safe and accurate ultrasonic pregnancy detector calibrated for use with sheep and goats. The Preg-Tone uses high frequency sound waves to detect amniotic fluid present during pregnancy. When this fluid is detected, the instrument produces a loud continuous tone. Non-pregnancy causes an intermittent recurring tone. Accurate results can be obtained as early as 35 days gestation for sheep or 30 days for goats.

Velimir
07-12-09, 00:04
Пошто видим да овде има правих експерата за јагњење оваца волео бих да поделе са нама знање и да опишу поступак помоћи при јагњењу што сликовитије.Како се зна кад треба помоћи, на који начин, како се зна да се јагње нагутало плодове воде и како јагње опоравити...хвала унапред.

svetitrifun
10-12-09, 23:34
Имам три ил де франс овце које треба да се јагње ових дана. Остале овце су ми у типу Виртемберга, исто су пред јагњење и отпустају виме полако, а ове францускиње ништа не показују осим што су се рашириле ко лађа су, мала бурад. И прошли пут у априлу нису отпустале виме, само одједном су се ојагњиле. Да ли је то нормално за ту сорту ?

lle de france
11-12-09, 08:24
ovca mora plocicu da pokaze na vimenu kad sjagnjena i otpusti vime se vidi narocito franc se prelomi-spusti stomak pred jagnjene

nama se desavalo da dviske nemaju vime opste a ojagnje se ali se vidi pred jagnjenje materica bude crvena evo ko na slici ovca lev zato se praktikuje da repovi ovcama budu sto manji radi higijene i radi bolje kontrole mozes bolje primetiti na ovcama promene
http://i49.tinypic.com/rbad5s.jpg
http://i45.tinypic.com/2mflnv8.jpg
http://i45.tinypic.com/2z49y0x.jpg
http://i45.tinypic.com/n48d4m.jpg
izvinjava se za slike malo su losije slikano telefonom

miladinovic
11-12-09, 08:29
Lepe slike.nek su zdrave prinove:)

lle de france
11-12-09, 08:50
evo kako rade u svetu na vecim farmama

http://i50.tinypic.com/xfube1.jpg
http://i50.tinypic.com/1564paa.jpg
http://i48.tinypic.com/2ls8qci.jpg

svetitrifun
13-12-09, 23:26
Ја сам пробао тако да је опкорачим и држим за задњу ногу ал немирне, трзају се , па сам се плашио да јој не поломим ногу. И онда ја њу оборим на леђа, као кад је шишаш, ма мирна само тако. И онда јагњету наместим њушку на сису, мало измузем пар капи и онда оно само почне даље. То сам пробао још прошле године код неких првојагњенки и сад практикујем стално. Јутрос једно мушко од ил де франс, прво јој, тата чист Виртемберг, баш велико, све у реду. 8)

alfa 9
24-12-09, 13:00
gde moze se kupiti jagnje od dva tri dana,i koja je cena po komadu:lol:

Velimir
25-12-09, 02:26
У Руми је бивало да се купи јагње од неколико дана, мислим да су ценили око две црвене...а зашта ће ти ако смем да питам? Ако је за кућног љубимца имам ја једно мало старије али загеџало, џабе ћу ти дам.

miladinovic
25-12-09, 08:38
Kupe tako i hrane ih vestackim mlekom,kazu da imaju racunicu,ne hrane ovcu god dana,ne traze dobrog ovna,uglavnom nomadi to prodaju

alfa 9
25-12-09, 12:46
ne za kucnog ljubimca,mislio sam da kupim jedno 10 kom

milos bota
25-12-09, 12:48
bude kod vas na vasaru(u temerinu)a cena je oko 20e

alfa 9
25-12-09, 17:35
milose u zadnje vreme nisam video,ili mozda je i bilo samo ja pre pola 9 ne idem pa moguce da prodaju tako brzo.pre mesec dana sam video cigaju,ali to necu da kupim.krupna somborska.mozda to i valja

Goran_974
25-12-09, 18:28
pozdrav svima za alfu 9 ja sam prosle godine kupio u Kovinu bili su 10 evra komad od 10 komada uginuli su 4 komada neznam kolko se isplati

alfa 9
25-12-09, 19:08
pa neznam ni ja,to me bas interesuje dali ima zarada u tome! ako ugine 4 od 10 onda si bacio pare kroz prozor,racunam 20 kom

Goran_974
25-12-09, 19:21
ja sam pojio sa mlekom u prahu za telace mozda bi bilo bolje da su jaganci stari bar nedelju dana pozdrav

miladinovic
25-12-09, 20:33
Ako ih kupis rano tipa oktobar isplati se jer ce imati dobru cenu do marta,bez 15 zivota dana ih ne kupuj,tad pocinju jesti i majcino mleko se lakse moze zameniti kravljim ili slicno.

Baronb
25-12-09, 21:41
Svako jagnje moze da se uspesno odhrani samo je bitno da posisa kolostrum.
Mleko u prahu za telad .hranjenje nocu i danju obavezno i dok trepnes vec jede koncetrat i seno.
Othranio sam ih do sada desetak i nikada ni jedno nije uginulo.

milos bota
25-12-09, 22:14
milose u zadnje vreme nisam video,ili mozda je i bilo samo ja pre pola 9 ne idem pa moguce da prodaju tako brzo.pre mesec dana sam video cigaju,ali to necu da kupim.krupna somborska.mozda to i valja
Bice pogotovo sada kada je kod većine počelo jagnjene,doneo bi ti ja alisve imamo dogovoreno

Post je spojen: 1261775843________________________________________ _________

Svako jagnje moze da se uspesno odhrani samo je bitno da posisa kolostrum.
Mleko u prahu za telad .hranjenje nocu i danju obavezno i dok trepnes vec jede koncetrat i seno.
Othranio sam ih do sada desetak i nikada ni jedno nije uginulo.
to za kolostrum si upravu,i odgajivač nebi trebao da proda jagnje koje nije posisalo prvo mleko,bar mi tako neradimo

Velimir
26-12-09, 00:28
A јел се то због муже продају?

svetitrifun
26-12-09, 06:34
Ево Вам један чланак па прочитајте, поздрав свима!

Исхрана јагњади

Исхрана и пракса узгоја јагњећег стада је веома важна фаза у овчарству. Ово није лака тема за дискусију, пре свега зато што постоји више метода за узгој јагњади. Тип програма исхране у многоме зависи од дела земље у којој се налази ваша фарма, који је тип ваше производње, тржишних услова као и, наравно, кој су ресурси доступни за исхрану.

Исхрана јагњади укључује коришћење сточне хране, житарица за енергију, додатака протеина, витамина и минерала, као и додатака исхрани. Продукција и циљеви производње диктирају које количине и размере ће бити комбиноване при прављењу избалансираног програма исхране. Јагњад се могу хранити успешно користећи многе комбинације. Нутриционе потребе се могу задовољити исхраном која укључује само употребу сточне хране, или исхраном која укључује само протеине и житарице, као и разним комбинацијама које се налазе између ова два екстремна

КОЈЕ СУ НУТРИЦИОНЕ ПОТРЕБЕ ЈАГЊЕТА?

Апсолутне и релативне потребе за нутриентима код јагњади зависе од различитих фактора. У ове факторе укључујемо: телесну тежину или величину, жељену брзину раста и генетски потенцијал самих јагањаца за повећање телесне масе. Неке расе или мешанци добијају на килажи веома брзо, док се за друге генетичке типове сматра да расту спорије, јер имају мањи генетички потенцијал.

Исхрана може да буде лимитирајући фактор код раста јагњади. Међутим, више хране или виши ниво нутриената у храни неће омогућити даљи раст, него што генетички потенцијал то дозвољава.

Фазе раста јагњади се уочавају по старости. Обично се фазе деле на јагње које још увек сиса млеко, фазу када јагње пређе на чврсту храну и завршну фазу. Свака од ових фаза има јединствене

ЈАГЊЕ КОЈЕ ЈОШ УВЕК СИСА

Потребе за нутриентима ових јагањаца доста варирају, у зависности од старости и телесне тежине. Уколико претпоставимо да су ова јагњад од 10 до 20 кг, њихове потребе за нутриентима варијају од 72 до 80% потпуно сварљивих нутриената , 16–24% сировог протеина, 0,5–0,8 калцијума и 0,25 – 0,3 фосфора. Жељено дневно повећање телесне масе код ових јагњића би било између 200 и 300 грама.

Обично се потребе јагњета подмирују кроз млеко мајке. Овчије млеко је богато протеинима, млечним шећерима, машћу, калцијумом, фосфором и другим битним нутриентима. Врх производње млека код овце је око двадесетог дана лактације и остаје на овом нивоу наредне две до три недеље. Ово нам говори да ће јагње бити сасвим у реду уколико буде уносило само мајчино млеко, све до 25,30 дана старости. После 30 до 40 дана старости, потребе за храном расту и овца више не може да подмири те потребе.

Уколико се овце узгајају тако да имају редовну испашу, јагњад ће почети да пасу у овом добу да би надокнадила своје потребе за храном. С обзиром да расту потребе за нутриентима, јагњету треба да се обезбеди квалитетна храна. Испаша која садржи одговарајући микс зрелих трава је веома важна. Такође, потребно је знати да јагње у овом животном добу има ограничену способност уношења и варења испаше, зато што је румен у овој фази недовољно развијен и тек почиње да функционише. Због тога је квалитет испаше веома битан да би се омогућио правилан развој јагњади.

Треба такође узети у обзир и редовну контролу унутрашњих паразита. Испаша може да доведе до развоја унутрашњих паразита код јагњади који ће значајно смањити развој и раст, па чак довести и до угинућа

Уколико се овце узгајају у условима фарме, било зими или током топлијег времена, јагњад, поред редовног дојења, морају да имају и допунску исхрану у овом добу. Треба развити добар програм исхране за младу јагњад који ће касније заменити дојење. Обично, овакав програм исхране укључује доста житарица, или у пелетираној форми или у концентрату, извор протеина и минерала. Добра храна за јагњад у овом животном добу треба да има 16 до 20% сировог протеина, потпуно сварљиви удео треба да буде 72–75% и да садржи однос од 2:1 калцијума према фосфору. Такође, јагњад која се хране овом храном, треба да имају квалитетно сено, додатне минерале и да имају приступ здравој и чистој води.

ЈАГЊЕ ПРЕЛАЗИ НА ЧВРСТУ ХРАНУ И ПРЕСТАЈЕ ДА СИСА МЛЕКО

У овој фази јагњад обично теже између 20 и 38 кг. често је ова фаза повезана са завршном, пошто се кроз обе фазе користи слична храна, са једином разликом у преценту уноса протеина. Ипак, у овом чланку ове фазе ћемо одвојити, да би читалац добио бољи увид у материју.

Јагњад са просечним или високим потенцијалом за раст која се хране храном базираном на житарицама и са добрим процентом протеина, треба да добијају од 200 до 350 гр телесне тежине. Да би постигли овај раст, исхрана треба да садржи 73–78% потпуно сварљиве хране, 14–16% протеина и, отприлике, 0,50% калцијума и 0,25% фосфора. Да би остварило овај раст, јагње свакодневно треба да уноси количину хране која износи 2,5–3,5% од његове телесне масе.

Уколико се јагње храни углавном испашом, онда се може очекивати спорији раст и дневни прираст, него кад се храни житарицама. Дневни прираст за јагње које се храни испашом обично износи 100–250 гр. Дневни прираст код ове јагњади умногоме зависи од врста трава, зрелости, времена и паразита. Слабији дневни прираст не чини толику штету узгајивачу зато што је испаша јефтинија; међутим, свака ситуација је јединствена и зависи од приступа житарицама, цене, испаше и квалитета испаше, као и од самог тржишта за које се животиње гаје.

ЈАГЊЕ У ЗАВРШНОЈ ФАЗИ

У случају масовне производње и када се јагњад шаљу у кланицу, многи прозивођачи морају да задовоље стандарде кланичара који понекад захтевају да јагњад теже између 40 и 55 кг, са наслагом масти од 5 цм. Ово су стандарди који се траже у западним земљама, а да би се ови стандарди испунили завршна исхрана јагњади мора да садржи период у коме се уноси висок ниво житарица. Овај период обицно траје минимум 30 дана, а наравно зависи од жељене конацне тежине.

У завршној фази, јагње би требало хранити храном која садржи 73–78% потпуно сварљиве хране, 12–14% протеина, 0,5% калцијума и 0,25% фосфора. Уколико се јагњад хране колицином хране која износи 3–4% телесне тежине, требало би да имају дневни прираст од 300 до 500 гр

Када се јагњад овако хране, може доћи до ацидозе или ентеротоксемие. Ацидоза (киселост) може да се избегне тако што ћете у исхрану укључцити 10% грубе хране, и тако што ћете избегавати нагле промене у исхрани. Када су промене у исхрани неопходне, тада треба обезбедити седам до цетрнаест дана за прилагођдавање, а промене вршити постепено, па ће се тако избећци појава киселости. Да би спречили проблеме са уринарним трактом, јагњићцима се даје храна која садржи минерале у односу 2:1 – однос калцијума према фосфору. Такоде, мора се омогућити да имају слободан приступ соли тј. минералима и да се додаје закисељивач (на пример амониум хлорид). Такође, приступ здравој и чистој води, у довољној количини, спречава проблеме уринарног тракта.

Mijat80
26-12-09, 09:35
Veoma sazet i lep tekst o ishrani

milos bota
26-12-09, 09:52
A јел се то због муже продају?
to se prodaju u slučaju kada ovca nece da primi jagnje ili ako nema mleka za dvoje,sve dvojke koje idu redovnim putem se ostavljaju

alfa 9
26-12-09, 10:36
ja cekam vec tri dana da se ojagnji ovca,samo leze i ne uzima hranu!da nije neki problem? kad treba da se radi carski rez?kad vec poceo jagnjenje ili kada??a mleko ima vec 2nedelje.sta se desava ?brz pomoc ako moze!hvala

miladinovic
26-12-09, 10:50
mozda ne moze da ga izbaci odmah veterinar da ga izvuce ne mora carski rez ako je spretan i ako je to radio vec imao sam ja takav slucaj,onda kad izvuce da joj da lekove protiv trovanja(neke vaginalete su to mislim)

Baronb
26-12-09, 11:13
ja cekam vec tri dana da se ojagnji ovca,samo leze i ne uzima hranu!da nije neki problem? kad treba da se radi carski rez?kad vec poceo jagnjenje ili kada??a mleko ima vec 2nedelje.sta se desava ?brz pomoc ako moze!hvala

Slican slucaj sam imao prosle zime.Ovca je pala zbog nedostatka kalcijuma cetiri dana je lezala nasuprot mojim pokusajima da je podigne,davao sam kalcijum i svasta nesto ali bezuspesno.Kada su poceli naponi nije uspela da sama izbaci jagnjad pozvao sam veterinara i kada je sve bilo gotovo skor je bio jedno jagnje zivo [sada prelepa dviska ] dva mrtva izvadjenja i ovca uginula za dva dana.
Zovi veterinara odmah steta moze da bude kao sto vidis ogromna.

alfa 9
26-12-09, 12:30
dobro ali jos nije poceo da se jagnji samo vidim da se sprema.a nemozemo izvaditi jagnje dok nije poceo jagnjiti!?ili neznam

Baronb
26-12-09, 13:22
Nemoj na silu ali pokusaj da je podignes sto pre a i trebalo bi da jede nesto.

alfa 9
26-12-09, 13:38
sta radi par sata pred jagnjenje??

Baronb
26-12-09, 14:30
Prestane da jede, nervozna je,odvaja se od drugih ovaca, kopa po slami,leze i ustaje. To su simptomi koji se najcesce javljaju.

alfa 9
26-12-09, 15:11
da ali to vec duze vreme radi a jagnje nigde

miladinovic
26-12-09, 15:21
Zovi sposobnog veterinara,ako ne moze da izbaci jagnje duze moze dobiti trovanje,vrednija je ovca od jagnjeta

alfa 9
26-12-09, 15:32
kako sam video jagnje je zivo
lupa nenormalno unutra

Baronb
26-12-09, 15:33
Jeli pocela da se otvara jel ima sluzi iz vagine?

Post je spojen: 1261838328________________________________________ _________

da ali to vec duze vreme radi a jagnje nigde

Koliko je to duze vreme, dali se vec jagnjila,koje je rase ovca a koje ovan?

alfa 9
26-12-09, 15:43
otvara vec 10 dana,slabo sluzi .dokle to traje?to ce biti drugo jagnje,ovca je neki virtenberg,a ovan je melez w!

Baronb
26-12-09, 18:23
Dokle traje? To niko nemoze da ti kaze pravila nema individualna stvar.Posto je ovca vinterberg mala je sansa da je jagnje previse krupno pa nemoze da ga izbaci jer je to za njih normalno.Sacekaj dok nepocnu naponi koji mogu da traju 2-3 sata pa ako nista zovi veterinara bez razmisljanja.
Kontaktiraj sa nekim veterinarom da bude u pripravnosti.
Ajde pa da nam se pohvalis sutra.
Pozdrav

alfa 9
26-12-09, 19:05
videcemo,nocas sad ne spavam!pozdrav

Baronb
27-12-09, 18:42
Alfa 9 ima li sta novo?

alfa 9
27-12-09, 19:02
nazalost nema,nemogu da verujem.docice ujutro veterinar. pa danas malo i jela ovca!prednja noga joj boli. ni vime niije tako cvrst kao pre neki dan. sta kod tebe novo?koliko imas ovaca?

Baronb
27-12-09, 20:09
Ja pocetkom januara ocekujem rafalno jagnjenje.A imam 9 starih ovaca 10 dviske i dva ovna.

alfa 9
28-12-09, 17:16
ja jos nemam toliko ali bice,kako ja rastem tako i ovce,mlad sam jos ;) bio veterinar pa mu nisu jasni neki stvari,kako ni meni

alfa 9
30-12-09, 14:23
ojagnjila se ovca danas dva ovnica prvi sto je izasao,ziveo 2minuta,pa uginuo 5.8kila. a drugi ostao ziv 2.3kg tezak. nije mi jasno zasto je taj prvi uginuo.strasno

Karalic
30-12-09, 16:02
Nema logike {"{": ":":{Pa kako ovaj, em prvi, em tri puta tezi, ode , a ovaj (Bogu hvala) osta:lol:

miladinovic
30-12-09, 16:06
Mozda ga je tesko ojagnjila zbog velicine

Karalic
30-12-09, 17:06
Nisam pametan ^-^ ^-^ ^-^ Naj verovatnije da je to...

alfa 9
30-12-09, 17:34
neznam ni ja,jako mi je zao,pogotovo sto lepo dao znakove zivota. sta vi radite kad ovca nemoze da se ojagnji:lol:?

Post je spojen: 1262190945________________________________________ _________
mislim sta vi radite kad ovca nemoze da se sama ojagnji:lol:

miladinovic
30-12-09, 17:39
Pomognes joj pazljivo izvuces jagnje,cekas da se napne i vuces ga napolje pazis da mu ne slomis vrat i slicno,isto kao i teljenje krave

Baronb
30-12-09, 20:29
Verovatno je doslo do nekog ostecenja prilikom jegnjenja jer je jagnje stvarno krupno.Zao mi je ali gledaj to sa pozitivne strane,zbog krupnoce moglo je da dodje do vecih komplikacija pa da bude ugrozen i zivot ovce i drugog jagnjeta
Od moje babe sam davno cuo jednu izreku"gde je tor tu je i mor"Nevredi tugovati guraj dalje.
Pozdrav

svetitrifun
30-12-09, 21:23
Прво јагњету обриши нос и уста сламом.Истрљаш га да може да дише а уједно га и мало разбудиш. Кад сам у прилици, чим му њушкица провири из овце одмах га бришем сламом...Онда га ухватиш за задње ноге и 4-5 пута протресеш ако се напио воде да она изађе из плућа. Ако су јагњад већа онда је то углавном тешко јагњење и деси се да се нагутају плодове воде док не изађу, а онда су углавном ...Следећа фаза је да га овца олиже, па колострум па >:({ ::novac::

Karalic
30-12-09, 23:48
Uostalom , samo nezno i nema problema...A i kolege Miladinovic iMilan su Ti toliko rekli u ova dva posta , da bi sve preko toga bilo suvisno. >:({

ivanhoe
31-12-09, 15:16
Prijatan docek i sretnu i uspesnu Novu Godinu zelim u svoje i u ime ureddjivackog tima

strile
12-01-10, 23:18
Pozdrav svima,
danas sam imao jedno iskustvo koje jednostavno moram da podjelim sa ostalim uzgajivačima na forumu.
U ovčinjak sam došao oko 9 sati ujutro, jedna ovca koja je nalila vime već prije 10 dana leži.Viri glava velikog janjeta, ali već suha, dakle započela janjenje tijekom noći.Ovca leži malo podiže glavu i trese se .Janje je uginulo, a trudovi prestali.
Nazovem veterinara koji kaže da ne može doći do poslijepodne, savjetuje nek vratim glavu nazad, potražim prednje nogice i jednu po jednu izvučem u ispravan položaj.Pokušam vratiti glavu, no ona još dodatno natekla i ne može nazad.Obzirom da je janje već mrtvo odlućim se da mu odrežem glavu, gurnem ga nazad i potražim prednje noge.kad sam uspio, jedva ga izvučem koliko je krupan bio, poslije 15 min, pomognem ovci da izađe drugo, sitnije, ali živo.Ovci sam dao AD3 i 5 mll Geomicin retard 20%.
Ustala se za 10 min, polizala janje i sad izgledaju oboje dobro.
Već sa imao sličnu situaciju prošle godine, kad sam uspio izvuću mrtvo janje iz ovce koja je bila veća od ove (Wirtenberg).

miladinovic
12-01-10, 23:25
otseces glavu?
okrutno al se isplatilo,nadam se da ce bit sve u redu s ovcom i prinovom

strile
14-01-10, 00:49
I meni se u prvi mah učinilo nerazumno, no bio je jedini izbor.Večeras gledam ovcu, jede normalno , janje sisa izgleda sve ok.
Situacija je bila specifična, no možde se nekom dogodi nešto slično, pa sam zato odlučio objaviti svima.
Jučer se ojanjila jedna romanovka, jedno krupno janje, očekivao sam barem dvojke, danas ujutro nađem još jedno nedonošće mrtvo i dva tek malo više razvijena fetusa.
Kao da je istovremeno imala dvije trudnoće. Jel netko već imao takvu situaciju??

strile
18-01-10, 22:37
Ajd iskusniji savjetujte.Subota poslije podne, dođem u ovčinjak ovca leži kao mrtvaPodignem joj glavu, ona se malo pridigne i vidim napinje se .Vime naliveno, sise tamnije crvene(što držim za znak da se treba ojanjit).
Radi se o ovci staroj oko godinu i po, drugo janjenje.Vaginalni otvor natečen crven, malo otvoren.Premjesti se koji metar dalje i opet legne.Pretpostavio sam da će se ojanjit do noći.Sutradan ujutro i dalje leži, nema intenzivne trudove ali počinje izlaziti malo sluzi.
Obzirom da već duže traje, pitam veterinara što bi mogao poduzeti, a on preporuči injekciju Kortizona da se opuste i prošire karlične kosti radi lakšeg janjenja.Djelovanje nakon 12 sati.
Injekciju sam dao oko podne, no do danas se nije ojanjila, dapaće ustala se počela jesti i ponašati kao da se i ne namjerava janjit.Vime i dalje naliveno, čak malo tvrđe nego jučer .Jesu li to bili lažni trudovi?
Jeli tkogod imao nešt slično, šta savjetujete?? .http://i45.tinypic.com/2ewfmo1.jpg
http://i45.tinypic.com/2s1ar1l.jpg.

http://i49.tinypic.com/34fcx0n.jpg

miladinovic
21-01-10, 17:33
Sta bi sa ovcom,jel se ojagnjila?

strile
21-01-10, 17:42
Nemoš vjerovat, kao da se nije niti trebala jagnjit, vime naliveno, a ona hoda po ovčinjaku ko i ostale, normalno jede. Nemam pojma šta se dešava.

miladinovic
21-01-10, 17:47
Ako jede i nema temperaturu trebalo bi da joj nije nista cekaj samo da se ojagnji sta ces drugo

strile
21-01-10, 21:12
Evo vratio se iz ovčinjaka, ovca ima pojačani žuti iscjedak iz vagine,(zaprljan rep) dao sam Geomicin retard 5 mll, pa ćemo vidjet dalje.

strile
27-01-10, 16:20
Svak priča ima rasplet, a iz ovoga sam nešto naučio.Ovca je cijelo vrijeme jela gotovo normalno.Prije dva dana primjetim da iz ovce viri njuškica janjeta, uginulog.Pokušam vratiti glavu i napipati prednje noge, no ne uspijem jer je ovca vrlo malo otvorena, nema sluzi, no već se osjeti zadah .Zovem vetrinara i dogovorim da dovezem ovcu u ambulantu.Uz tešku muku, koju ne bih u detalje opisivao ( u jednom trenutku sam tražio da je eutanazira), uspije izvaditi prilično veliko mrtvo janje.Stavio tabletu u rodnicu, dao antibiotike.Danas ujutro ovca ustala, jede sijeno i slamu, možda preživi.
Zaključak: kad je vrijeme za janjenje mora se ojanjit milom ili silom(injekcija dripa), a veterinaru svaka čast.

miladinovic
27-01-10, 16:32
Prezivet ce verovatno,pre 2 godine iz dviske je moj prijatelj veterinar zbog tesnosti kukom od ociscene sterilne zice izvadio janje i prezivela je,to je sad ponajbolje grlo koje imam
muke su bile samo gledati a njoj da ne pricam,smrad i slicno
pazi je samo sa zimom i sve lekove propisane joj daj i bit ce to ok nadam se

strile
28-01-10, 23:28
Utješio si me sa ovim, već sam mislio da je eliminiram, sad ću joj dati još jednu šansu, mlada je i lijepa, a izgleda da se brzo oporavlja.

Aga-Kadric
03-02-10, 20:47
hahahha.............

svetitrifun
04-02-10, 03:36
Стриле мора се и овако нешто десити, ниси једини. И мени се у новембру, децембру десило исто то ":":{, само што ми овца није преживела, пукла јој материца. А била млада и најлепша у стаду. Дигнеш главу и тераш даље...

strile
04-02-10, 16:02
Evo moja se oporavlja, jede sve bolje, još se pomalo čisti, ali izgled i ponašanje obečavaju .

miladinovic
04-02-10, 16:13
Super!Sve to priroda uredi,lekovi je samo ubrzaju i pomognu joj:):)

strile
05-02-10, 21:14
Nezgodna priroda ove godine.
Sestra od one ovce se ojanjila noćas, krasno janje, a cijela maternica ispala van, ujutro već bila natekla.Pozvao veterinara i on nekako vratio i ušio.Izgleda da je ostavio malo više prostora i večeras ponovono ispade skoro pola.
Postavio sam široku dasku pod kutem od 30-tak stupnjeva, ovcu povezao za zadnje noge da joj glava visi prema dole i oprao maternicu mlakom vodom sa 1% dezificijensa.Lagano vratio unutra sve što je izašlo i ostavio ovcu"naglavačke" povezanu.
Janje par puta posisalo kolostrum i dobro izgleda.
Ovca mi po općem stanju baš ne obečava, no vidjet ćemo ujutro.

svetitrifun
06-02-10, 04:39
Стриле чиме си извршио дезинфекцију, којим средством ?
Јел има нешто да се да овцама пре самог јагњења да се не би десило ово испадање материце? Да није у вези исхрана, мора да им нешто фали, неки минерал, витамин, ајде ко је школован нека пише...

dejan26
06-02-10, 11:36
Evo da vam kazem sta je tu jedini lek kod tih prolarsusa materice,i posle sivenja zbog oslabljenih ligamenata materice,ovca ce cesto napinje i ponovo je izbaci ,a ukoliko je dobro sasiveno moze se desiti da ovca usled jakih napona koji nastaju zato sto delovi materice se nabijaju u grljic i draze ga,izbaci i creva, zato uvek kad usijete ovcu sa prolarsom,a jagnje je posisalo kolostrum,ovci treba dati neki opsti anestetik,tj.uvesti je u narkozu kao da cete je operisati,stavite je u neki cosak ona "odspava 30-45min" i stanje se sredi,nece imati naknadne napone koji obavezno dovedu do ponovnog prolapsa. >:({

mims
06-02-10, 11:46
Evo da vam kazem sta je tu jedini lek kod tih prolarsusa materice,i posle sivenja zbog oslabljenih ligamenata materice,ovca ce cesto napinje i ponovo je izbaci ,a ukoliko je dobro sasiveno moze se desiti da ovca usled jakih napona koji nastaju zato sto delovi materice se nabijaju u grljic i draze ga,izbaci i creva, zato uvek kad usijete ovcu sa prolarsom,a jagnje je posisalo kolostrum,ovci treba dati neki opsti anestetik,tj.uvesti je u narkozu kao da cete je operisati,stavite je u neki cosak ona "odspava 30-45min" i stanje se sredi,nece imati naknadne napone koji obavezno dovedu do ponovnog prolapsa. >:({

Nemora tako drastično, može se desiti da vam ugine. Dosta je dati nešto za smirenje. Neke prave preventive nema. Još jedna važna stvar, kog da radi, mora se ostaviti prilikom ušivanja u donjem delu dovoljno mesta da životinja može urinirati.

strile
06-02-10, 14:01
Milane, u mlaku vodu kojomam isprao maternicu(jer se bila uprljala) dodao sam 1% cetavlona.

miljko
06-02-10, 14:14
ovce koje su imale problema sa prolapsom materice kao i njihovo potomstvo se ne sme koristiti za dalji priplod.
Mi smo pre 6 god. kupili u Srbiji 12 zenskih jagnjadi i od toga su 5 imali na prvom jagnjenju delimicni prolaps koji sam morao da usivam a na drugom jos 3. Ja sam se onda pozalio kod odgajivaca a on mi kaze kao pa nema to veze usijes i to je to.To je za mene mozda bila i jedna od presudnih stvari da uvezemo zivotinje jer sam i tu video da odgajivaci koji idu na NS sajam i osvajaju neke nagrade, osnovne stvari selekcije i higijene razmnozavanja ne poznaju. Zato ponavljam, takava ovca se vise ne koristi u priplodu i to je visoko nasledna mana.

Post je spojen: 1265433544________________________________________ _________
a to je ustvari slabost vezivnog tkiva koja se odrazava na mezometrijum odnosno siroki ligament materice i cerviksa odnosno grlica materice a pored toga se i besika cetsto izbaci jer kod prolaps dodje do zacepljenje mokrovoda pa zivotinja ima potrebu da izbaci mokracu, pored nadrazaja u vagini prourokovanog prolapsom.

Post je spojen: 1265462421________________________________________ _________
i ne treba se prati mlakom vodom vec hladnom da bi se matreica supila, odnosno da bi se glatka misicna muskulatura aktivirama i materica postala manja i cvrsca a time se i lakse reponuje.

strile
06-02-10, 14:21
Još dok sam se mučio da vratim maternicu(otečenu) nazad, odlučio sam da joj je ovo zadnje janjenje.Ovca je u odličnoj kondiciji stara 2 godine, stalno dobija mineralno-vitaminsku smjesu u hrani, ali nakon ovoliko mučenja ( i mene i ovce) ne želim da se to ponovi, a sigurno je da su kod nje šanse za ponavljanje neuporedivo veče nego kod drugih.

mims
06-02-10, 18:21
Još jedna napomena, kao sredstvo za smanjenje veličine materice osim hladne vode, može se koristiti i stipsa ili kristal šećer.

miljko
06-02-10, 22:20
to ne bih preporucivao jer to drazi sluzokozu materice

svetitrifun
06-02-10, 23:29
Стриле мало је подгоји па у пушницу. Таман имаш толико времена до топлих дана. Терај даље. Бог није обећао дан без бола али је обећао снагу за живот. ::namigivanje::

strile
07-02-10, 08:46
Rado Milane ako preživi.Unatoč svemu, ona se svako toliko napinje i čini mi se da bi opet trebalo skinuti konce i "namjestiti" maternicu jer izgleda da je uvrnuta i opet stjerana u rodni kanal.

Miljko, obzirom da je u ovčinjaku hladno i da je maternica vani nekoliko sati i več ohlađena, ali natečena, mislio sam da je bolje sa mlakom vodom upravo zbog vračanja elastičnosti.

djura
07-02-10, 16:59
u mom stadu je prošle godine jedna dviska imala prolapsus i završilo se tako što je uspešno odgajila jagnje ali je završila kasnije na ražnju . ove godine opet se to javilo kod jedne ovce, sada treba da se ojagnji ovih dana po treći put i pošto je držimo odvojeno primetili smo da svaki put kada se dobro najede dođe do ispadanja pa smo je zadnjih 20 dana smanjili seno u obrocima ali zato povećali broj hranjenja pa nije više dolazili do prolapsusa a kondicija joj je dobra. videćemo šta će biti

CAR
07-02-10, 20:40
Slusajte nisam zelio pricati o ovome ali eto vidim da vecina ima problema sa maternicama ja sam koristio prije dvije godine "alternativnu medicinu "moga dijeda.Ovca ili ovce koje imaju problema sa time zadnjih 15 dana pred jagnjenje im se obrok smanji na minimum a vode po zelji ako bi se slucajno koja natezala da iskace "lopta"samo kantu ladne vode u guzicu pljusnes i dignes je nedas da legne i sve se povuce nazad,ako ispadne vec je kasno za ovu vrstu medicine.Nadam se da ce nekom koristiti ovaj savijet.

svetitrifun
08-02-10, 00:10
Ау Царе деда ти је био изгледа мајстор своје врсте у своје време. Јел се сећаш још неког савета ? Па овај форум злата вреди, овакве савете нећете прочитати ни у једној књизи

CAR
08-02-10, 23:56
Jel ti mene sprdas ako da neces uspijeti,ako ne nije bas tvoj post za salu ja samo ljudima kazem sta moze pomoci jer ima ljudi koji se jedva nabavili 3 ovce a neznaju nista o tome ili su "malo tvrdji iza rogu"kao pojedinci {"{": a ti nemoras prihvatiti savijet nit me poslusati.Kad imas pare zovi veterinara za svaki blek ovce to je najpouzdanije i najbolje.Pusti moga dijeda ja tvog nikog nisam spomenuo.PLIZ.

miladinovic
09-02-10, 00:02
Mislim da je Milanov komentar bio dobronameran Care

CAR
09-02-10, 00:24
Ok ja se neljutim samo malo burnije reagiram :D

Maestro
09-02-10, 10:43
Care,
Milanče i inače duša od čoveka, tako da je sigurno ovu djedovu "narodnu medicinu" dobronamerno prokomentarisao.
Bar ono što sam ja video, na temama o ovčarstvu teško da ćeš, ili uopšte nećeš naći zlobne komentare, sprdnju, i tsl.

svetitrifun
10-02-10, 22:57
Jel ti mene sprdas ako da neces uspijeti,ako ne nije bas tvoj post za salu ja samo ljudima kazem sta moze pomoci jer ima ljudi koji se jedva nabavili 3 ovce a neznaju nista o tome ili su "malo tvrdji iza rogu"kao pojedinci {"{": a ti nemoras prihvatiti savijet nit me poslusati.Kad imas pare zovi veterinara za svaki blek ovce to je najpouzdanije i najbolje.Pusti moga dijeda ja tvog nikog nisam spomenuo.PLIZ.

Имао сам посла па нисам био присутан два дана на форуму. У животу се нисам спрдао ни са ким, а поготову са старијим од себе. На крају то се види и из начина мог и твог писања и коментарисања у постовима на овом форуму. Не знам шта си нашао спрдачно у мом посту? Само сам похвалио савет. Мени је јако жао што нисам био у могућности да слушам савете мога деде, вероватно би их било доста паметних. Иначе да знаш деда ми је гајио овце у Врховинама, тата ми је гајио овце у Врховинама, а ја у Суботици. Закључак изведи сам. Нисам имао злу намеру, ако ме је неко погрешно протумачио извињавам се свима.
И ја сам на овом форуму имао пост о скидању температуре засецањем ушију код овце и јањади који сам чуо од бабе. То је на жалост једини савет у овчарству који сам чуо од ње...

CAR
11-02-10, 08:29
Zasecanje usiju zna pomoci kad se zivotinja nadme u dijetelini npr.lucerni i jos spuzvu,krpu natopis sa naftom i istisnes u usta.Zivotinja nakon nekog vremena podrigne i prosere se pa jedinka ostane ziva,e sad zasto uvo nasijeci nemam pojma ali djeluje u mm primjeru.Ako netko zna nek odgovori jer ja dosta stvari znam a neznam odgovora.

Velimir
12-02-10, 01:42
^-^ како мислиш нафту...дизел јел...да неће да мајка од нафте

CAR
12-02-10, 08:28
Laicki receno kad se ovca napiri u dijetelini natopis krpu ili jos lakse spuzvu-sundjer u nafti rastvoris jos usta i iscijedis u usta(ako si se nagutao nafte znas efekat samo podrigujes i protijera te)to je isto sa ovcom desava ispiri zrak-vazduh iz sebe i prosere se tako da jedinka ostane ziva.Naravno zakoracis je i koljenima stezes po stomaku i samo podriguje naprad i nazad ::svaka cast:: to sam pokusao uraditi prije 15 godina i uspijelo mi je kad su mi provalile iz cuvara dok jos nisam bio upoznat sa tehnologijom el.pastira.Tri-cetri su se bile napirile i sav sam se bio uspanicio pa mi je dijed rekao da se neizlazes trosku i zoves veterinara samo to napravi i nece joj biti nista ako vec nije prekasno da se mora busiti na boku.Moj pok.dijed je inace cijeli zivot bio (nomad)coban i zato je sve to znao jer gdje su veterinari tad bili i gdje sta je mogao uciniti kad je sa ovcama bio daleko od boga i naroda tako da mi njegovi savijeti jako puno pomazu i dan danas kad njega evo vec 10 mijeseci nema na ovom svijetu.

Velimir
12-02-10, 15:40
Хвала, ако случајно устреба. али надам се не >:({

spensi
06-03-10, 22:08
Nadoveza bi se malo na postove u vezi izvale maternice poslje poroda.
Kako sam imao stotine takvih slucajeva, evo malo prakse i savjeta kako to rjesiti.
Nema problema ako maternica stoji vani i desetak sati, nece se nista desiti.
Nikad ne otece u tolikoj mjeri da je ne mozete vratiti nazad. Ukoliko se desi dosta je aplicirati u stjenku maternice na nekoliko mjesta oksitocina. Ukoliko nemate ljekova a desi se, mozete posuti maternicu secerom u prahu, koji ce na sebe vezati tekucinu jer maternica natece zbog nakupljanja tekucine (edem). Nakon toga uzmete jednu kantu tople vode i dodajte joda ili nekog drugog dezinficijensa. Polozite ovcu tako da joj je podignut zadnji dio i uvjek pazeci da ne povrjedite maternicu i da slucajno ne pukne. Dobro je operite od izmeta, slame, trave i ostalog i skidajte posteljicu gdje god je ostala i lagano se skida. Nakon toga lagano stiskajte maternicu unutra malo po malo. Kada pocne ulaziti nema problema, sama uleti. Prilikom uvlazenja maternice u vaginu, pazite, jer tada ako joj je mokracni mjehur pun ce poceti mokriti tako da vas ne iznenadi. Dok je maternica vani zivotinja ne moze urinirati jer joj je presavijen izlazni mokracni kanal.
Nakon toga udjite rukom sta dublje tako da maternicu stavite u njen polozaj. Ukoliko ste usli s rukom dovoljno duboko malo je protresite (lagano). Ako ne mozete u tom slucaju mozete koristiti malu plasticnu bocu koju operete i dezinficirate i lagano s njom gurnete unutra (ne pretjeravati).
Kad je to sve na mjestu, uzmete debelu iglu i sasijete vaginu (prodjete na drugu stranu i vratite se) i to ne koncem nego uzetom. Siti je morate po sredini vagine.
Prije sivanja bi bilo dobro u maternicu staviti dvije pjenusave tablete geomicina. Ukoliko nemate nema frke, bitno je da ste je dobro oprali.
Nakon sivanja joj date injekciono geomicin retard, i sve je ok.
Ne znaci da ce ta ovca sljedeci put imati isti problem. Ja sam ih imao mnogo koje su imale ovaj problem samo jednom, a poslje su se normalo janjile i bez problema.
Ovaj problem se moze dosta cesto javiti kod ovaca koje su u graviditetu bile hranjene velikim kolicinama proteina, koji uzrokuju upravo labljenje maternicnih ligamenata (sirokih) zbog nakupljanja tekucine u njima i kao takvi prouzrokuju izvalu maternice.
Eto malo savjeta koji su korisni i koji vam mogu pomoci i to narocito npr. u nocnim satima ili u periodu nedostupnosti veterinara.
Pozdrav.

mims
06-03-10, 22:13
spensi svaka čast za znanje :D

Samo bih dodao se materica može položiti posle pranja na čist čaršav, da se ne bi ponovo uprljala. Takođe je tačno da se šije po sredini, a nikako dole da se ne bi zatvorio otvor uretre, odnosno da bi životinja mogla da urinira.

strile
06-03-10, 22:55
Izvrstan opis Spensi.Evo samo još jedna mogučnost.
Imao sam slučajeva da vetrinar uradi sve ovako kako je Spensi opisao, a sutradan maternica sva na izlazu, viti kroz otvor koji je veterinar ostavio za uriniranje, pa ako nije dovoljno duboko zahvatio sa iglom , pukne koža i maternica opet izlazi zbog grčeva.Vratim maternicu (kako je Spensi napisao) i
pokazalo se dobro da ovci privežem zadnje noge za ogradu, a podmetnem široku dasku da ovca leži glavom na dole.Dovoljno je jednu noć.Vezati je najbolje širokom trakom(onakvom kakvom se učvršćuje teret u kobi vozilu) kako se nebi povredile tetive na nogama.

spensi
07-03-10, 21:26
Mozes staviti nekakvu krpu ili lancun, ali kad postavis ovcu s straznjim djelom podignutim maternica visi i tako je peres i dezinficiras, tako da se ne moze uprljati jer visi. Ovcu postavis tako da npr. preko neke ograde ili slicno je podignes tako da ograda ili neki stalak joj stoji izmedju zadnjih nogu i vimena. Glava joj je dolje. Na taj nacin lakse vratis maternicu.
Ne treba je vezati nema potrebe. Nakon dobro napravljenog posla ovca se dize, jede, pije i nema problema. Dobro bi joj bilo dati kakav antidolorifik ako ste u mogucnosti (vetalgin ili sl.). Tako joj smirite kontrakcije.
Ukoliko maternica nije vracena kako treba, moze ponovo doci do istiskivanja, ali vec sam napisao da je potrebno vratiti unutra u potpunosti (ne ostaviti posa na pola).
Kao drugo ne moze izaci vani ako je stavljen sav kako treba. Ukoliko je stavio jedan sav, kako bi objasnio, obicni sav (prosije je s jedne strane na drugu vagine i sveze) nije nista napravio i tom slucaju ponovo ce izaci. Treba napraviti U sav. Krenes s iglom s jedne strane vagine probusis obje vaginalne usne i izadjes na drugi kraj. Zatim se vratis nazad (razmak jedno cm) s iglom, tako da izadjes jedno cm ispod prve rupe. Nakon toga svezes i to stegnes dobro i ostavis traku ili uze malo da visi. Nakon dva dana u vagini uhvatis sav i presjeces ga i izvuces.
Pozdrav.

milosica
26-04-10, 21:44
cao ja sam novi i na forumu i u ovcarstvu interesuje me da li se moze videti da je ovca sjagnjena 3-4 meseca

Maestro
27-04-10, 20:33
@milosica,

pre svega, dobrodošli, vidim da ste na forumu, pa se zbog toga ne snalazite. Nema potrebe da ponovo otvarate novu temu, jer ste to već sinoć jednom uradili, ali je ona spojena sa već postojećom temom koja je odavno otvorena, pa ste u njoj mogli da postavite pitanje (pogledajte red ispod ove teme).

Red je ovde na Forumu da se pre svega predstavite, da bi ste dobili bilo kakav odgovor. To možete uraditi u Caffe-u na mestu za to predvidjenom!

Pošto budete pročitali ovaj post isti će biti izbrisan!

>:({ Moderator

milosica
28-04-10, 12:23
interesuje me kako mogu da znam da je ovca 3-4 meseca sjagnjena pozdrav svima i hvala unapred . ja sam na forumu novi i ne snalazim se bas najbolje pozzzdrav iz bac palanke

miladinovic
28-04-10, 12:52
po vimenu,pipnes i ako je uvecano tipa da moze da stane u saku i solidne tvrdoce onda je sjagnjena sto posto

zlikovac
13-09-10, 19:47
Posto sam potpuni pocetnik u ovcarstvu imam pitanje da li ovca hoce da pojede posteljicu posto mi se jedna ojagnjila dala dvojke A posteljice nigde pratim vec ceo dan ima mleka jagnjad sisaju vesela je jede ^-^

djura
13-09-10, 20:40
neće da je pojede,a ako je ne izbaci do sutra zovi veterinara da izvadi

strile
13-09-10, 22:46
Zna se dogoditi da posteljicu tokom noći odvuku pacovi, dobro pogledaj po kutovima, ispod jasli i sl

zlikovac
13-09-10, 23:30
Jutros se jagnjila bio sam prisutan a i ceo dan obilazim a od posteljice ni traga ::samo bes::
Ujutro zovem veterinara pa nek mi uzme ::novac:: za dobro jutro Lkl{{ al cu bar biti miran

dejan26
14-09-10, 15:08
Zlikovac ovca je verovatno pojela posteljicu,nije to nista neuobicajeno mada je retko,ja sam par puta zatekao moje ovce kako jedu posteljicu,posle jagnjenja....tako da dzbe bacas pare,ako je ovca vesela i lepo jede. >:({

srele
14-09-10, 19:30
slezem se sa dejanom, ovca hoce da pojede posteljicu i u 90% slucajeva nema nikakvih problema zbog tog

Maestro
14-09-10, 20:10
@srele
Pre svega dobrodošao na Forum, čestitke na prvim postovima, ali molim da se predstaviš u Caffe-u, jer je to običaj na Forumu.

Još jednom dobrodošlica >:({

alfa 9
13-12-10, 18:48
zdravo! imam problem! jedna ovca mi je pred jagnjenje,vec ima mleka, malo je problematicna posto tesko se jagnji.a posle jagnjenja uvek se pada s noge i nemoze da ustaje 3-4dana.dosad uvek tako bilo. recite mi s cime da hranim da mi se ne desi to! srdacan pozdrav >:({ >:({

miljko
13-12-10, 19:13
najverovatnije da se radi od prepartalnoj ketozi tj. manjku energije pre jagnjenja. Jedan od dobrih i lako varnjivih hraniva je repin rezanac.Sadrzi dosta ugnjenih hidrata ali se ne treba preterivati da ne dodje do prezakiseljavanja zeludca. Oko 1kg nakvasenog rezanca u dva ili tri obroka moze se davati po ovci uz normalnu ostalu ishranu. Takva ziovotinja kod koje se to vise puta ponavlja se treba iskljuciti iz dalje reprodukcije

Rale 83
13-12-10, 19:44
najverovatnije da se radi od prepartalnoj ketozi tj. manjku energije pre jagnjenja. Jedan od dobrih i lako varnjivih hraniva je repin rezanac.Sadrzi dosta ugnjenih hidrata ali se ne treba preterivati da ne dodje do prezakiseljavanja zeludca. Oko 1kg nakvasenog rezanca u dva ili tri obroka moze se davati po ovci uz normalnu ostalu ishranu. Takva ziovotinja kod koje se to vise puta ponavlja se treba iskljuciti iz dalje reprodukcije

Ajde nek neko Napise sta je ketoza

Maestro
13-12-10, 20:27
najverovatnije da se radi ..................................koje se to vise puta ponavlja se treba iskljuciti iz dalje reprodukcije

Ajde nek neko Napise sta je ketoza

Rale, pogledaj ovde imaš prilično detaljno objašnjeno: http://poljoinfo.com/index.php?topic=865.msg19179#msg19179
Pored toga, pročitaj i na ovom Forumu: http://www.psss.rs/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?2574.post

alfa 9
14-12-10, 11:11
hvala lepo! danas cu odvojiti od ostalih,pa ce dobiti nakvasenu prekrupu sa secerom,posto nemam repin rezanac,nema da se kupi

spensi
15-12-10, 23:53
Ketoza u biti je metabolicka bolest kod goveda. U biti bolest se javlja i kod ovaca, ali u pravom smislu nije ketoza. Zove se Graviditetna toksemija ovaca. Zbog slicnosti je zovu ketozom.
Javlja se kao rezultat poremecenog metabolizma u kasnom stadiju graviditeta ovaca. Dolazi do manjka glukoze, a kao rezultat toga dolazi do poremecaja u mozgu, zbog cega je i karakteriziraju nervni simptomi. Dolazi do ostecenja encelofatisa. Uvjek pocima s tim simptomima.
Posljedica je u biti nastajanje ketoze ili acetonemije u punom smislu.
Dolazi do teskih ostecenja jetre, bubrega i zljezda u organizmu bolesne zivotinje.
Jedan od najkarakteristicnijih nalaza je na jetri koja je puput kuhane jetre, sivkaste ili svjetlo smedje boje. Prhka je na pritisak i lako puca, te je povecana.
Kako organizam ima potrebu za masnocama (energijom) a istih nema jer ih ne moze metabolizirati iz hrane, pocima trositi vlastite zalihe masti, medjutim ta razgradnja masti je jako ubrzana, i radi toga ne dolazi do potpune razgradnje. Nastaju ketonska ili acetonska tijela u cirkulaciji, koja dovode do trovanja organizma.
Ova bolest je jedan od najvecih problema u suvremenom ovcarstvu, i nazalost jako je velika smrtnost koja prelazi 80 % . Prvenstveno se javlja kod ovaca koje nose dvojke i trojke, upravo radi velike potrebe energije krajem graviditeta.
Ovce ne zalost ne odgovaraju na nikakve terapije. Ne postoji nikakva terapija karakteristicna kod graviditetne toksemije ovaca. Uglavnom se djeluje kod pojave ove bolesti, korekcijama ishrane i sto intezivnijim kretanjem gravidnih ovaca, smanjenjem gojaznosti ovaca u pocetku graviditeta. Dobro ih je odvojiti za koje se pretpostavlja da su u kriticnom stadiju, i tjerati ih da se sta vise gibaju, jer na taj nacin koriste energiju.
Osim toga moze se preventivno davati i melasa (glikogen) u obliku tekucine ili paste na usta.
Isto ova bolest se javlja i kod koza kod kojih je smrtnost jos izrazitija.
Simptomi bolesti u pocetku su uglavnom lagano sepanje (poput hodanja po iglicama), zatim sve intezivnije sepanje, narocito na straznje noge, fiksirani pogledi ovce, zatim zaljeganje ovce i opistotonus (zakretanje glave u stranu), zatim atonija ili prekid funkcije buraga i samim tim manjak prezivanja, naglo mrsavljenje gdje se prakticki vidi svakodnevno mrsavljenje zivotinje, u kasnijem stadiju se osjeti i miris po acetonu u stali. Janjad ako se i spasi prije nego ovca ugine, tesko da ostaju zivi, jer su takodjer otrovani ovim nus produktima poremecenog metabolizma ovce.
Ovca koja jednom prezivi ovu bolest ne mora znaciti da ce je dobiti u narednom graviditetu, ali su rijetke one koje prezive, a ako i prezive, to vise nije ovca nego zivi kostur koji nikad vise se ne moze vratiti u svoje kondiciono stanje kakvo je prije bilo.
Zbog toga kako sam gore procitao, nema se sta izbacivat iz daljnjeg uzgoja, s kod niti jedne ovce nece se ponovit vise puta, jer drugi put tesko da ce prezivit.

alfa 9
01-01-11, 13:19
dobar dan ljudi! zelim vam uspesnu novu 2011.godinu,puno srece i zdravlja naravno! sto se mene tice,meni nije bas krenulo kako treba. prvi dan u godini ujutru je bio veterinar,izvadio mrtvog jagnjeta iz ovce tezak 8,7kg,nakon 15min i ovca je umrla. materica nije bila otvorena kako treba,i nazalost od tri dela je mogao izvaditi. nemam reci,ovca je bila na pasi do jeseni. ::lose:: ::lose:: ::lose::

spensi
01-01-11, 13:57
Zasto nije provao napravit carski rez ??

alfa 9
01-01-11, 17:11
neznam stvarno,tako bi trebalo?koliko bi to bilo dobro?

spensi
03-01-11, 18:33
Koliko bi to bilo dobro?
Ovca je krepala, a da je radio carski nekakva mogucnost bi i postojala:)
A osim toga ako je veterinar koji nije vican tim zahvatima, mogao je prakticirati za njegovo dobro i ne naplatit :)
Njemu bi se svakako isplatilo, a mozda i tebi.

alfa 9
03-01-11, 20:49
pa verovatno. i sad se boljim,imam jos jednu ovcu koja isto ima mleka a jagnje nigde

Sava21
27-01-11, 18:31
ljudi,ajd da vas pitam nesto,jedna moja virtemberg dviska treba da se jagnji 16og februara,medjutim,nigde ni traga od vimena.sta to moze biti?

djura
27-01-11, 20:18
ništa se ne boj biće sve u redi ima još vremena,obično dok su dviske vime bude malo ali i pored toga odgaje jagnje bez problema, e ako budu dvojke onda mora dohranjivanje ali to su slatke muke

Sancho
27-01-11, 21:03
ljudi,ajd da vas pitam nesto,jedna moja virtemberg dviska treba da se jagnji 16og februara,medjutim,nigde ni traga od vimena.sta to moze biti?

Jesi li pipao ili samo gledao? Ako si pipao pa nema ništa onda se neće jagnjiti sada(16.02.),možda kasnije.

Sava21
27-01-11, 21:30
pipao sam,kao da ima nesto,ali to je nepravilnog oblika,mozda tek pocinje da joj raste vime?ma,samo da se ona dobro ojagnji,a ako zatreba pivska flasa i cucla,neka,sto kazes to su slatne muke. :D,hvala ti >:({

gilgames
02-02-11, 12:40
imam i ja dvisku koja je extremno debela,i krupna al ja nsiam video kad je ovan skakao video sam joj vime juce i onako pocelo je da se odvaja izmedju 2 sise ima onako naborana koza? interesuje me koliko vremenski pred jagnjenje pocinje to vime da se povecava? >:({

strile
12-02-11, 15:56
Nakon 10 godina kao da sam jučer počeo.Svaki dan nove zagonetke.Jutros nađem dvije ovce svaka liže jedno janje, a nigdje nema posteljice.Iz jedne viri, kada sam je okrenuo oprati vime ubrzo ispadne jedna, a nakon 10-tak minuta i druga.
Poslije pažljivog pregleda na debljoj ovci ne nađem nikakav trag jagnjenja i zaključim da se ojanjila samo jedna , a druga je visoko bremenita "posvojila" njeno janje.Vime nije u potpunosti naliveno, izmuze se tek malo kolostruma.
Odvojim majku i dvojke u poseban boks, no ona sada prihvaća samo jedno, a drugo odbacuje.Lažna majka će se jagnjiti za 7-10 dana, sudeći po veličini imat će dvojke.
Šta je veća šteta.
Ostaviti janje sa lažnom majkom, ili siliti pravu da ga prihvati:lol:

alfa 9
12-02-11, 16:11
pa probaj da na silu vracas kod prave.jer posisa sve kolostrum od one jagnjadi pa ce biti velika steta.nemam bas neku veliku praksu jer imam 23god. ali kako logicno pogledas i razmisjas ... ja bi u tvom slucaju na silu bi vratio kod prave

bato87
12-02-11, 18:43
strile i ja se slazem sa alfa 9 najbolje ti je da ga probas vratit pod pravu majku, makar da posisa kolostrum, a ako nece da ga primi onda cucla. ako pocne da sisa ovu gravidnu ovcu onda si sjebo njenu jagnjad sto se tice kolostruma a i ne znas kako ce reagovat kada se ojagnji mozda zbog tog jagnjeta ne prihvati svoje. jbg nikad ne znas sta se moze desiti. pozdrav

spensi
12-02-11, 20:06
Tesko da ce ga prihvatit. To se desava kod blizanaca. Narocito kod posljednjeg ojagnjenog.
Mozes provat s posteljicom od druge ojagnjene.

bato87
12-02-11, 20:27
kako sam ja shvatio druga ovca se nije ojagnjila samo je primila jagnje od ove prve ^-^

strile
12-02-11, 22:20
kako sam ja shvatio druga ovca se nije ojagnjila samo je primila jagnje od ove prve ^-^

Tako je.
Stavio sam ga sa majkom i blizancem u mali boks 1x1 metar.Pridržavam ovcu dok sisa, nadam se da će ga kroz par dana prihvatiti.

Sava21
13-02-11, 22:09
i kod mene isti slucaj.dviska je ojagnjila dvojke,tokom dana smo ih prisilno zadojili da oboje posisaju kolostrum,ali sad vidim da jedno podize i pusta ga da sisa,a drugo,koje je nesto slabije,odbacuje i gura ga glavom.jos sutra cu ga prisilno zadojiti par puta,a posle cu ga izdvojiti u poseban box i hraniti ga na cuclu kravljim mlekom.hoce to biti ok?

spensi
13-02-11, 22:30
Kad se dese ti slucajevi, provajte kod sljedeceg jagnjenja uzeti posteljicu i prekriti dobro janje koje prava majka ne prihvaca. I tako ga stavit pod tu ojagnjenu ovcu.
Nadam se da se razumi sta sam zelio napisati.
Pozdrav.

djura
14-02-11, 10:21
ako ovca koja se jagnji nije odvojena u poseban boks pre jagnjenja onda se desi da prvo koje ojagnji olize i prima ga dok drugo kada ojagnji vlo cesto bleji ono prvo, pa ona instiktivno krene ka prvom i onda izgubi ili zaboravi na ono drugo i onda ga kasnije ne prihvata.zato ovce koje se vide da ce se oblizniti i dviske pre jagnjenja moraju obavezno biti odvojene pogotovo ako u stadu ime malih jagnjica

Maestro
14-02-11, 12:27
ako ovca koja se jagnji nije odvojena u poseban boks pre jagnjenja onda se desi da prvo koje ojagnji olize i prima ga dok drugo kada ojagnji vlo cesto bleji ono prvo, pa ona instiktivno krene ka prvom i onda izgubi ili zaboravi na ono drugo i onda ga kasnije ne prihvata.zato ovce koje se vide da ce se oblizniti i dviske pre jagnjenja moraju obavezno biti odvojene pogotovo ako u stadu ime malih jagnjica

Bravo Djuro,
pravi odgovor na vreme u pravo vreme, sada pričam sa čovekom o tome, prvenskinja dviska se ojagnjila - dvojke (nije odvojena), prvo olizano, drugo još se vidi krv i, čudimo se šta je u pitanju, hoće da ga prihvati da sisa, ali ako se "tera na silu" ?!?! Prvoa bleji, i ona uz njega prihvata ga, a na drugo ne obraća pažnju ?!

To je pravo objašnjenje za one manje upućene !!!

alfa 9
14-02-11, 12:29
i kod mene isti slucaj.dviska je ojagnjila dvojke,tokom dana smo ih prisilno zadojili da oboje posisaju kolostrum,ali sad vidim da jedno podize i pusta ga da sisa,a drugo,koje je nesto slabije,odbacuje i gura ga glavom.jos sutra cu ga prisilno zadojiti par puta,a posle cu ga izdvojiti u poseban box i hraniti ga na cuclu kravljim mlekom.hoce to biti ok?
to jagnje koji hoces da ti sam hranis na cuclu,to je cista muka.i nece napredovati jagnje.cak i na vunu se moze primetiti ono jagnje koji je hranjeno kravljim mlekom. probaj na silu svaki dan da stavis ispod

Sava21
14-02-11, 16:44
ova dviska se prva ojagnjila,sledeca je isto dviska,a jagnjice se tek za dve nedelje.ona je olizala oba svoja jagnjeta,medjutim samo tom prvom daje da sisa.nije bila odvojena do samog porodjaja.sad sam odvojio to drugo jagnje,prisilno smo ga zadojili 10ak puta,ali iako ovca normalno jede koncentrat i seno uopste joj ne ostane mleka za to manje jagnje,prvo je sito i ne bleji,a drugo konstantno bleji.ja sam ga odvojio u poseban box i na svakih par sati cu mu davati na cuclu kravlje mleko.ranije sam uspesno tako na flasicu odajio 10 jagnjadi bez problema,doduse bila je to cigaja rasa,ali su sasvim solidno napredovali.

mmmm
14-02-11, 18:28
Vidite postovane kolege ja sam isto bio skeptik sa othranjivanjem na cuclu ali cinjenica da moj prijatelj hrani trenutno oko 60 jagnjadi i da to radi vec godinama i ima odlicne rezultate...govori samo jedno da ima efeta...to su neka moja zapazanja,poz.svima i srecno

strile
14-02-11, 18:41
Uredu je cucla, može se to al je puno posla.Pet se ojanjilo u zadnjih par dana i sve imaju dvojke, večinom prveskinje.Kod svake ima problema sa prihvaćanjem oba janjeta.Odvojim u box 1x1 m, tri put na dan pridržim ovcu da sisaju i nakon par dana funkcionira.ovca se pomalo privikne, a i janje shvati kad treba da se privati sisanja.Da sam odmah počeo janje dohranjivati na cuclu nikad se nebi naučilo, nit bi ga ovca priihvatila Za sada to tako rješavam.(Istina da se niti jedna nije ojanjila u boxu, ali su sve oboje polizale.)

zmajar
15-02-11, 13:55
i kod mene je krenulo jarenje za sada 17 kom jos 26 u prvoj turi pa posle prvojarkinje i 1001 problem gde je jedno ono je prekrupno za sada rekorder4700g gde su dva sve je ok trojke su mlohve ali se dizu i sisaju eventualno pomuzem kozu i zadojim ih na cuclu sutra su na nogama.Najveci problem je gde je samo jedno kad bih mogo da ih razvrstam pa jedne na dijetu druge na pojacanu ishranu to bi bilo najbolje ako neko ima neku ideju nek se javi

spensi
18-02-11, 09:57
Kod proizvodnje mljeka, umjetno othranjivanje znaci bolja zarada.
Kod proizvodnje jagnjadi nema smisla.
Pozdrav.

strile
18-02-11, 16:20
Što više jagnjenja to više problema.
Prije tri dana se počela jagnjit wirt ovca od koje sam očekivao trojke, kad sam došao već je duže ležala sa ispuštenom plodnom vodom, no ne vide se noge janjeta.
Uzmem rukavice i probam napipati noge i glavu, no kad lagano povučem ne ide. Zaključim da noge i glava nisu od istog janjeta.Nakon dosta muke ispod glave nađem skvrčene noge i uspijem izvući prvo, pa tako isto i drugo i treće.Sva tri podjednaka, ovca je dobro hranjena zadnja dva mjeseca bređosti.
No prvi slabog mišićnog tonusa sa parezom tetiva zadnjih nogu, pa ne može ispraviti papke i stati na njih.Uginuo je drugi dan.
Ovca je imala manju količinu vrlo gustog kolostuma, pa sam po preporuci veterinara dao hormonsku injekciju za povečanje mliječnosti.Isto veće se sise malo nalile, ali sutradan isto.Jučer je uginulo još jedno janje.Ostao je treći, najžilaviji.Njega podmećem pod drugu ovcu koja je ojanjila jedno i ima mlijeka u izobilju, no prije pustim da posisa majku.
Zanima me mišljenje vas iskusnijih, da li će mlijeko nadoći, treba li još štogod poduzimati?

BOCA
18-02-11, 20:17
Ovih dana su mi se jagnjile ovce i pri tome su dve zrele ovce i jedna dviska ojagnile po jedno zivo jagnje i po jedan prilicno veliki izumrli fetus mozda i 4 meseca star u tamnoj posteljici.Dve ovce su normalno sve podnele i sada hrane po jedno jagnje u dobroj su kondiciji i( jagnjad su dobra ). Dviska nije spustila mleko ni posle davanja inekcija pa sam je odvojio anjeno jagne hranio na cuclu ,medjutim nije prezivelo jer je bilo slabo(cinimi se nednosce).Posle desetak dana i dviska je uginula (sumnjali smo na zapaljenje materice)seciranjem utvrdjeno od zapaljenja pluca.Ako neko ima saznanja ili iskustva sta bi moglo da bude uzrok voleo bih da cujem

Sancho
18-02-11, 21:35
Kolege forumaši trebam pomoć.Pramenka oplođena romanovskim ojagnjila 3-ojke iako dosada vrlo mliječna ovca sada nema mlijeka.Ustvari ima vrlo gusto mlijeko koje jaganjci ne mogu isposati.Gušće je od masti.Ojagnjila je trojke što je rijetkost kod pramenke. Dao sam im kolostrum od druge ovce, a ovci sam dao oksitocin.Noćas ne spavam pa vas molim da mi svojim savjetima pomognete.

Gačević
18-02-11, 22:17
Kako se zove ta hormonska inekcija za povećanje mlečnosti. Da li se posle davanja te inekcije sme koristiti mleko za ishranu ljudi.

spensi
18-02-11, 22:33
Ovih dana su mi se jagnjile ovce i pri tome su dve zrele ovce i jedna dviska ojagnile po jedno zivo jagnje i po jedan prilicno veliki izumrli fetus mozda i 4 meseca star u tamnoj posteljici.Dve ovce su normalno sve podnele i sada hrane po jedno jagnje u dobroj su kondiciji i( jagnjad su dobra ). Dviska nije spustila mleko ni posle davanja inekcija pa sam je odvojio anjeno jagne hranio na cuclu ,medjutim nije prezivelo jer je bilo slabo(cinimi se nednosce).Posle desetak dana i dviska je uginula (sumnjali smo na zapaljenje materice)seciranjem utvrdjeno od zapaljenja pluca.Ako neko ima saznanja ili iskustva sta bi moglo da bude uzrok voleo bih da cujem

Kakvo je bilo to mrtvo jagnje ? Dali je imalo neugodan miris ? Jeli slucajno bilo tamne boje, s nerazvijenim npr. ocima i sl. ? Dali je i to sta je bilo zivo imalo slucajno proljev, neugodno mirisalo ?
Daj malo vise podataka ?

Post je spojen: 1298039723________________________________________ _________

Kolege forumaši trebam pomoć.Pramenka oplođena romanovskim ojagnjila 3-ojke iako dosada vrlo mliječna ovca sada nema mlijeka.Ustvari ima vrlo gusto mlijeko koje jaganjci ne mogu isposati.Gušće je od masti.Ojagnjila je trojke što je rijetkost kod pramenke. Dao sam im kolostrum od druge ovce, a ovci sam dao oksitocin.Noćas ne spavam pa vas molim da mi svojim savjetima pomognete.

To je kolostrum koji moze biti tako gust i to je normalno. Izmuzi taj kolostrum malo ga razrjedi s norm. mljekom i daj janjcima da posisu.
Pozdrav.

Post je spojen: 1298064980________________________________________ _________
Ma jedno pitanje za forumase.
Dali sami koristite hormonske preparate (oksitocin) ili vam to rade veterinari ?
Pozdrav.

Sancho
18-02-11, 22:54
hvala spensi .
Nisam rekao da je gravidnost trajala 142 dana.Inače janjci su živahni.Nekoliko puta sam muzao i uvijek je kolostrum iste gustine.Bojim se da će jagnjad naviknuti na dudu.Koliko to može potrajati?

spensi
18-02-11, 23:13
hvala spensi .
Nisam rekao da je gravidnost trajala 142 dana.Inače janjci su živahni.Nekoliko puta sam muzao i uvijek je kolostrum iste gustine.Bojim se da će jagnjad naviknuti na dudu.Koliko to može potrajati?

Koliko to vec traje ? Kolostrum vec treci dan je znatno rjedji. Pomuzi dobro, isprazni vime dobro dva puta dnevno. I dali ima ikakvih promjena na vimenu ?
Pozdrav.

Sancho
18-02-11, 23:40
hvala spensi .

Koliko to vec traje ? Kolostrum vec treci dan je znatno rjedji. Pomuzi dobro, isprazni vime dobro dva puta dnevno. I dali ima ikakvih promjena na vimenu ?
Pozdrav.

U pitanju je drugi dan. Inače vime je nešto manje nego prošle i pretprošle god (kod ove ovce). I nije u pitanju upala. Ovca nema temperaturu,vime nije vruće. Normalno jede i preživa.Odmah je izbacila posteljicu.Ranije kad odlučim jagnjad sa 3 mj. moram izmuzati par dana da ne dođe do upale jer je baš mliječna.

BOCA
18-02-11, 23:59
Jagnje koje je uginulu u ovci ili bolje reci fetus je bilo tamno razvijeno 25-30% od onog normalnog jagnjeta i slepljeno sa posteljicom koja je takodje bila tamne boje,imalo je sve odlike jagnjeta udove ali mislim da oci nisu bile vidljive nisam ga vadio iz posteljice.Zivo jagnje je bilo sasvim normalno i nije se osecalo sada je to lepo i napredno jagnje u oba slucaja.Proliv nije imalo.Preparate kao oksitocin pa i sve ostale iskljucivo daje veterinar.

zmajar
19-02-11, 13:09
jeste da su koze ali evo slucaja koji se ponovio vise puta ove godine jaretu viri glava ono dise a noga nema zavucem ruku i napipam jos jedno jare zaglavljeni.sad ovako sam ja to resavao prvo okrenem kozu na ledja da bi lakse otkacio noge onda ruka opet nazad ako mogu da vratim malo drugo jare trazim noge i izvlacim ih naplje onda jare napole pa za njim i drugo.ovaj sistem me je sluzio do sad dok danas to nisam radio prvi put sam talo da sam morao da se borim i sa kozom koja se otimala. mislim da ne bi bilo lose da se opisu ovakve situacije i kako su resavane

strile
19-02-11, 14:46
Prema savjetu veterinara sličnu(već opisanu) situaciju sam rješavao tako da sam pipajući slijedio donji dio glave do skvrćenih nogu, kako bi razaznao koja glava i koje noge pripadaju jednom janjetu.Mislim da je to najbolje rješenje i da se pri tom mora postupati jako pažljivo, kao se snažnijim povlačenjem ne bi napravila šteta.Također treba paziti i da se ne probije maternica ovce(koze).

spensi
21-02-11, 11:25
Jagnje koje je uginulu u ovci ili bolje reci fetus je bilo tamno razvijeno 25-30% od onog normalnog jagnjeta i slepljeno sa posteljicom koja je takodje bila tamne boje,imalo je sve odlike jagnjeta udove ali mislim da oci nisu bile vidljive nisam ga vadio iz posteljice.Zivo jagnje je bilo sasvim normalno i nije se osecalo sada je to lepo i napredno jagnje u oba slucaja.Proliv nije imalo.Preparate kao oksitocin pa i sve ostale iskljucivo daje veterinar.

Pretpostavljam da se radi o Clamidiosi.
Pozdrav.

djura
21-02-11, 14:11
jedna matora ovca se pre par dana ojagnjila .izraziro je mrsava i ima krvarenje jer povremeno izbacuje usirenu krv. poseljicu je izbacila odmah po jagnjenju ali ono sto zabrinjava je miris koji se oseca na trulo meso.slabo jede i nevesela je, nema temperaturu
da li joj ima pomoci pitanje za spensija i sve druge

alfa 9
21-02-11, 14:19
jedna matora ovca se pre par dana ojagnjila .izraziro je mrsava i ima krvarenje jer povremeno izbacuje usirenu krv. poseljicu je izbacila odmah po jagnjenju ali ono sto zabrinjava je miris koji se oseca na trulo meso.slabo jede i nevesela je, nema temperaturu
da li joj ima pomoci pitanje za spensija i sve druge
zdravo.i ja sam imao takav slucaj,bilo jako smrdljivo.a veterinar je rekao da ne valja vise ni ostaviti jer je matora pa materica pri kraju. dao injekciju da se izcisti.posle 2 dana prosla smrad

spensi
21-02-11, 15:49
@djura
jesi je dobro ispipa, da nije slucajno ostalo janje u njoj ? Moze biti da je kakvo zaostalo mrtvo janje koje se moze opipati. Stisni s obje ruke u gladne jame i opipaj. Isto je opipaj i dizanjem stomaka odozdo.
U takvom stanju, poslje poroda nije ni za klanje.
Bilo bi dobro dati joj oblete u maternicu, ahistin i oksitocin da izbaci sta ima izbacit.
Ali posto dolazak vet. i terapija sigurno kosta vise nego vrijedi ovca (koliko sam shvatio) na tebi je da odlucis.
Ukoliko imas sve ovo sta sam ti naveo, provaj sam.
Pozdrav.

gilgames
21-02-11, 17:53
ljudi ja nemam iskustva sa ovcama posto sam ih letos nabavio.. sad ova jedna dviska za koju sam mislio da nije ni sjagnjena nego samo debela kojoj nisam ni kontrolisao vime, odjednom joj danas visi vime onako nateklo zacrvenelo se skroz! odvojio sam je u poseban boks ali se mnogo drala pa sam ubacio sa njom ovu jednu malu romanovu .. sta dalje da radim ?! hvala unapred >:({

sarbanac
21-02-11, 18:54
Čekaš da se ojagnji pa onda zovneš prijatelje na čast da se popije nešto a nije preporučljivo piti gladan. Šalim se malo. Dobro si uradio što si je odvojio ako su joj sise pune mleka plod crven i natekao a bobovi upali kao da je gladna jagnjenje je blizu. Obilazi noću, kad se ojagnji zadoj jagnje i biće dobro.

entuzijasta
21-02-11, 20:27
Da sam na tvom mesti pustao bih je neka se dere i ostavio je samu u boksu, blekece ona i sad sigurno

gilgames
21-02-11, 23:24
popice se sigurno ! a i pojesti ! samo da sve bude kako treba >:({ ja sam mislio da ona ni nije sjagnjena nego samo debela vime joj nisam ni proveravao kao ostalima .. najgore mi je sto ja ne zivim tu gde drzim tu stoku pa ne mogu da je obilazim cesto a i iznenadila me je sad sa tim vimenom nisam ni svetlo stigao da joj namestim ,samo da se ne ojagnji veceras sutra da stignem da namestim svetlo .. primetio sam da se zgrcila malo onako izbacuje kicmu na gore .. videcu sutra sta ce biti hvala na odgovorima ! po0zdrav >:({

Gačević
21-02-11, 23:28
Moje se jagnje noći, ja kada ujutro dodjem jagnjad sa ovcama, još nisam ni jednu od 20-tak video da se ojagnjila, sva su za sada živa.Dajem im drugi dan 3 kubika evita selen i odmah gumica i na rep i na jaja.

gilgames
21-02-11, 23:32
ako i kod mene prodje i kao kod tebe ,odma cu zvati veterinara da obavi svoj posao .. taman da stavi i tu gumicu ove moje ovce imaju dugacke repove to mi se ne svidja ... ::lose::

Gačević
22-02-11, 00:27
Zamisli koliko puta treba veterinar da ti dolazi, da ga dovezeš, pa vratiš, pa platiš, kupi klešta i gumice i radiš sam odmah posle jagnjenja nekoliko dana.

čačanka
23-02-11, 00:53
čitala sam danas ove razmene mišljenja, saznala sam puno toga novog. Ne želim da pametujem čim sam se pojavila ali negde sam našla razgovor o jagnjadima koje ovca neće da prihvati. Po savetu veterinara jedno jagnje od trojki, koje je ovca odbila namazala sam rakijom, evo i sad sisa i majku i ovcu čije je jagnje dan pre ojagnjeno mrtvo, obe su ga prihvatile čim im je prišlo. Zanima me kakva su vaša iskustva sa planskim jagnjenjem?

Maestro
23-02-11, 08:10
..........................da pametujem čim sam se pojavila ali negde sam našla razgovor o jagnjadima koje ovca neće da prihvati. Po savetu veterinara ......................namazala sam rakijom, evo i sad sisa i majku i ovcu .......................Zanima me kakva su vaša iskustva sa planskim jagnjenjem?

Dobrodošla na Forum, malo je dama a posebno medju ovčarima @->--. Inače, ovde se ne smatra "pametovanjem" iznošenje mišljenja, dobrog savete ili ideje i pametnog pitanja (osim ako nije baš prava budalaština, a desi se i to ponekada)!
Čini mi se da ovoj savet sa "promenom mirisa" novoojagnjenih jagnjića u cilju poturanja pod drugu ovcu nije do sada niko napisao, bar ja nisam video. A očigledno da uspeva, a da ne govorimo o mučenju sa cuclom i flašicom.

čačanka
23-02-11, 08:52
dobar dan, danas u 10 sati jedna ovca će imati carski rez. Prošle godine smo radili jedan, naravno na najboljoj ovci, još se nije oporavila kako treba, imate li neki savet za negu posle ovoga. Najviše me plaši što je hladno

Rale 83
23-02-11, 09:01
@cacanka
Nemogu da ti dam savet , al mogu da ti pozelim dobrodoslicu na nasem forumu i dragomi da si pripadnica lapse polovine DOBRODOSLA

djura
23-02-11, 10:29
pozdrav mojoj zemljakinji sa zeljom da sve prodje u najboljem redu

čačanka
23-02-11, 12:02
i ovca i jagnje su dobro, izgleda je malo nedoneseno ali bi trebalo da preživi, ima li korisnih saveta

strile
23-02-11, 18:53
i ovca i jagnje su dobro, izgleda je malo nedoneseno ali bi trebalo da preživi, ima li korisnih saveta

Ja imam nažalot loše iskustvo.Naravno najbolja ovca, trebala ojagnjit trojke, pa joj prerano otišla plodna voda.
Nakon carskog reza janjad uginula, a ovca ostala jalova.Nakon klanja zaključio sam da je dio maternice malo srastao sa okolnim tkivom, pa je položaj maternice bio neprirodan.
Nisam optimista.

alfa 9
23-02-11, 19:10
koliko selena dajete jagnjetu od dva dana? sutra ce biti drugi dan pa moram pelcovati

Gačević
23-02-11, 20:27
Jedna ,koja je nešto manja od ovaca, danas se ojagnjila i rodila dvojke, za sada ima mleka i obadvoje sisaju, medjutim mišljenja sam da će im vrlo brzo trebati prihrana u obliko zamene za mleko, pa me interesuje, da li će jagnjad prestati da sisaju majku ako im budem nekoliko puta dnevno davao i ovu zamenu. Što se tiče selena ja sam mojim jagnjićima dao po 3 kubika na preporuku veterinara.

čačanka
23-02-11, 20:39

Ja imam nažalot loše iskustvo.Naravno najbolja ovca, trebala ojagnjit trojke, pa joj prerano otišla plodna voda.
Nakon carskog reza janjad uginula, a ovca ostala jalova.Nakon klanja zaključio sam da je dio maternice malo srastao sa okolnim tkivom, pa je položaj maternice bio neprirodan.
Nisam optimista.
i ovoj mojoj je opna srasla za burag, a materica se pomerila skroz desno i savila, ni veterinaru nije bilo jasno kako je uopšte ostala sjagnjena ali sad je dobro, ona je počela da jede a jagnje je super, samo ona više nije za čuvanje

Post je spojen: среда, 23. фебруар 2011. 13:41:22 CST_______________________________________________ __

Jedna ,koja je nešto manja od ovaca, danas se ojagnjila i rodila dvojke, za sada ima mleka i obadvoje sisaju, medjutim mišljenja sam da će im vrlo brzo trebati prihrana u obliko zamenee za mleko, pa me interesuje, da li će jagnjad prestati da sisaju majku ako im budem nekoliko puta dnevno davao i ovu zamenu. Što se tiče selena ja sam mojim jagnjićima dao po 3 kubika na preporuku veterinara.
ako ih ovca prihvata oni sigurno neće prestati da sisaju, ja sam imala nekoliko takvih slučajeva, ma da za dvojke ne bi trebalo da fali mleka

spensi
27-02-11, 12:09
A sta je bio uzrok pravljenja carskog reza na ovci ?
Kako moze prirast maternica ?
Pozdrav.

gilgames
27-02-11, 18:23
dviska treba da se ojagnji, nalila je vime odvojio sam je pre 4 5 dana ali vec 3 dan sve manje jede i sve vise lezi, ne ustaje dok je ne nateram.. jel to ukazuje na neki problem ili je to normalno? pozdrav

mmmm
27-02-11, 19:09
Ja imam jednu dvisku i jednu ovcu koja se jednom jagnjila,ovan je bio sa njima od oktobra do 6 januara,debele su imaju stomake,ova ovca nesto kao vime joj malo vece ili mi se cini,nemam bas puno iskustva tek pocinjem,al me interesuje kako bih mogao da znam dali su sjagnjene i dokle otprilike da sacekam da dovedem ovna opet,sve u svemu savet nebi bio na odmet?Srdacan pozdrav

entuzijasta
27-02-11, 22:07
mozda su se parile krajem Oktobra, pocetkom novembra, prati vimena dviska ce poceti da zacinje lepo sa 20-30 dana, ova starija sa nesto manje, jos nesto da ti kazem, ako mislis da drzis ovce moras imati ovna, sa tim se pomiri pa makar drzao i jednu ali ovna moras imati to mi je X ljudi reklo a i sam sam se uverio. pozdrav >:({

mmmm
28-02-11, 19:30
Hvala,a jel mislis 20,30 dana pre jagnjenja?poz,za ovna cu poslusati savet i sam se slazem sa tim...

entuzijasta
28-02-11, 19:53
Tako nekako, 20-30dana, sve zavisi od ovce, a jos nesto, neko moje misljenje je a i osecaj da ovci treba cesto kontrolisati vime pred jagnjenje kad god je to moguce jer mislim da joj se tako podstice osecaj za dojenje jagnjeta, mozda ovo nema veze s vezom ali ja sam nekako dosao do te nazovimo ideje :-D

mmmm
28-02-11, 20:25
Pa hvala vreme ce pokazati,sto da ne sve je moguce,pa javljam ako bude nesto ako ne,idemo dalje ne odustajemo,vise dana nego kobasica sto bi sremci rekli:)

Sava21
06-03-11, 10:02
nocas mi se ojagnjila jedna dviska.porodjaj je trajao nesto duze,ali je ovca sada dobro,bacila je posteljicu,pila vode,jede,jagnje je prihvatila.jagnje je musko,virtemberg poprilicno krupno,suvo je,na nogama,izgleda vitalno,ali nece da sisa.ovcu nece nikako,a na flasicu smo mu da li kolostrum,na silu je popio.jel mogu nesto da uradim,da bi ono pocelo da sisa:lol:

Petrovo
06-03-11, 10:53
takvih iskustava sa carskim rezom i ostalim jagnjem nisam imao jer se nase ovce same jagnje i za sada nema problema samo kad se ojgnji odvoji se par dana ponovo se puste zajedno >:({

strile
06-03-11, 18:52
nocas mi se ojagnjila jedna dviska.porodjaj je trajao nesto duze,ali je ovca sada dobro,bacila je posteljicu,pila vode,jede,jagnje je prihvatila.jagnje je musko,virtemberg poprilicno krupno,suvo je,na nogama,izgleda vitalno,ali nece da sisa.ovcu nece nikako,a na flasicu smo mu da li kolostrum,na silu je popio.jel mogu nesto da uradim,da bi ono pocelo da sisa:lol:

Imao sam takvih slučajeva.
Prvo da kažem iz vlastitog iskustva ima dvije vrste janjadi prva koja sisa sama ili kojoj staviš sisu u usta i on odmah sisa i naučiš ga u kraćem vremenu i druga vrsta koje nemožeš naterati da povuče sisu nikako.Srećom ova druga vrsta sisa sama kad je za to vreme.
Kada janje nezna samo da sisa polegnem ovcu, janje polegnem pored vimena i prvo mu stavim prst dublje u grlo da mu potaknem refleks sisanja.Nakon toga mu stavim sisu u usta i ako ne sisa onda sadržaj sise izmuzem janjetu u usta.Tako nekoliko puta.Pritom sisu uhvatim tako da je puna mleka i da mogu da mu naguram u usta.
Ako ni nakon nekoliko sisa koje je progutao nepokazuje volju da sisa, ostavi ga sam će kad ogladni.
Podrazumeva se da sam poslije jagnjenja oprao vime blagim dezeficijensom i porezao višak vune da jagnjad može lako do sise.

Sava21
06-03-11, 18:55
svaka cast strile,sve sam tako i uradio,i zaista,eno danas popodne ga vidim da sam sisa i eno sad je miran. >:({

čačanka
06-03-11, 19:49
A sta je bio uzrok pravljenja carskog reza na ovci ?
Kako moze prirast maternica ?
Pozdrav.

izvini nije me bilo nekoliko dana. Prvi put prošle godine radili smo carski rez ovci koja se nije otvorila, a počela je da se jagnji, inekcije nisu pomogle pa je urađen carski rez, nosila je blizance koji su se zapleli pa nije bilo normalnog pritiska na grlić materice što je dovelo do grča. Sve je prošlo dobro ovca je odmah prihvatila jagnjad i svi su se brzo oporavili. Ovaj carski rez o kome sam pisala urađen je kad je ovca pokušala da se ojagnji, ali se takođe nije otvorila, ovo je bilo 5-10 dana pre termina, cilj je bio spasiti ovcu, u početku su obadvoje bili dobro a onda smo ustanovili da je jagnje slepo, zadajali smo ga mi svaka dva sata, počelo je lepo da napreduje ali od sinoć nije bilo dobro, prestalo je da jede i večeras je uginulo

Petrovo
06-03-11, 21:10
koje su to rase ovaca >:({

moravacgiga
06-03-11, 22:35
Juce sam kupio 10 ovaca na pijaci, i danas mi se jedna vec ojagnjila. Jagnje prelepo , krupno ali nemoze da ustaje i da sisa. Davao sam mu mleko na cuclu ali je ipak posle 2-3 sata uginulo. Zalost.
Predpostavljam da su ovce lose hranjene ali sad je kasno posto su pred jagnjenjem. Neznam dali postoji neka vitaminska injekcija za novorodjenu jagnjad ili tako nesto sto bi im pomoglo da prezive.

Petrovo
07-03-11, 15:22
kod nas imaju za ovce vitamini u malim vrecicama pomjesas sa prekrupom ili necim drugim i dajes za jagnjad ne znam da li ima ako ti se ponovo nesto tako desi zovi odma veterinara neka odma sve pregleda ako treba i pitaj ga sigurno nesto ima >:({

bokuman
07-03-11, 15:51
Po meni vitaminsko mineralne dodatke najbolje je dati posebno u posebnoj posudi kako bi ovce mogle same da uzimaju, kad se daju u hrani ako to sam mesas nekes dobro promesati i nece biti ravnomerno, pricam iz sopstvenog iskustva.

Petrovo
07-03-11, 16:33
jeste ali ako naspes u posebno nije dobro ni da previse pojede a ovako dobiva zajedno sve u svemu mozes kako hoces >:({

Rale 83
07-03-11, 19:10
Juce sam kupio 10 ovaca na pijaci, i danas mi se jedna vec ojagnjila. Jagnje prelepo , krupno ali nemoze da ustaje i da sisa. Davao sam mu mleko na cuclu ali je ipak posle 2-3 sata uginulo. Zalost.
Predpostavljam da su ovce lose hranjene ali sad je kasno posto su pred jagnjenjem. Neznam dali postoji neka vitaminska injekcija za novorodjenu jagnjad ili tako nesto sto bi im pomoglo da prezive.

Postoji vitaminska inekcija koja se daje jagnjadima , i lose gajene majke cesto se desava da im padaju jagnjad u prva 2-3 dana da nemaju snage , mislim da moze da se da i ovcama ( mislim da se daje selen i b6vitamin , al pitaj nekog adekvatnijeg)

Petrovo
07-03-11, 20:14
neznam da li tu pomazu minerali i vitamini ako ima i ta inekcija :D mozda cak pomazu i AD kapi >:({

Edin Crnalić
10-03-11, 06:46
pročitaj postove prije pitanja mislim da je odgovor već ponuđen! A ja da se malo pohvalim dvije mi ovčice sinoć ponudiše četvorke. Ljudi kakav je to prizor. Taman kontaš kraj ono ide slijedeće. Okreneš se iza sebe kad ono i kod druge isti slučaj. Evo došao sam da se malo ugrijem i nešto pod zub pa nazad ne mogu da ih se nagledam.

Post je spojen: 1299737568________________________________________ _________
Po meni jako je bitno da se pravilno izbalansiran-om (krmnom-žitnom smjesom) ishranom ovaca tokom čitave godine, sa akcentom na prvih 105 dana graviditeta ovce kao i na preostali dio do jagnjenja. Imao sam problema kao i ostali naravno, pa sam po preporukama veterinara i apotekara jancima davao selen, AD3 kapi, ovcama 15 dana pred jagnjenje vitaminsko mineralne koktele i štoješta. Lično ovcama dam jedan mali čep vit.min. preparata u vodu jednom sedmično a i vit.mineralne soli slovenskog proizvođača imaju u izobilju. Rezultat jaka i čvrsta jagnjad, smrtnost jagnjadi O.O, otporne ovce - lako podnose jagnjenje imaju mlijeka za izvoz i sl. Svi ostali preparati meni lično nisu nešto posebno pomogli. Kad se problemi dese a dešavaće se opet je najbolje zvati sručno i edukovano lice radi pravilnog dijagnosticiranja stanja životinje kao i tretmana iste nakon toga. Znam da je skupo al takav nam je život!

gilgames
10-03-11, 12:07
imam jedno pitanje..dali,i koliko ishrana utice na to dali ce se ovca oblizniti ili nece? i sto sam procitao isto negde gde se pominje mrkanje 30ak dana posle jagnjenja od cega to konkretno zavisi ? pozdrav >:({

Petrovo
10-03-11, 13:13
da li ce se blizniti ako se hrana pojaca koliko ja znam nece jedino ako je ta ovca bila blizanac moze ali se kod van sezonski rasa a okod nasi posize ranije mrkanje i vise uz dobru hranu kod nas kada se ovce mrcu povecava se davanje soli neznam kako je kod vas >:({

sarbanac
10-03-11, 13:53
Pojačana ishrana pred mrkanje i 35 dana posle mrkanja može povećati broj jagnjadi odnosno broj obližnjenih ovaca. Međutim ako je genetika po pitanju plodnosti slaba nema neke koristi od pojačane ishrane. Smatram da je genetika osnovni faktor za dobru plodnost.

gilgames
10-03-11, 14:15
hvala na odgovoru.. >:({ ja sam npr cuo da ljudi daju raso iz kiselog kupusa ovcama, kao da je to dobro za pred mrkanje.. sad koliko je to dobro neznam... p.s dal se so moze sipati u vodu ovcama ? pitam jel moje slabo jedu so kad im sipam u korito, jednom sam im sipao u vodu i primetio sam da su vodu popile brze nego inace i da su posle lizale kantu .. >:({

Petrovo
10-03-11, 14:16
ako nemas ovce blizance ili onva slaba je mogucnost >:({

Post je spojen: 1299763310________________________________________ _________
nemoj im so davati samu pomjesaj im sa hranom i daj pa onda vidi kako jedu a to za raso mozda i ona sadrzi nekakvu so ali ja je ne bih davao da ne pokvare stomak jer ako je jos stara moze svasta da se desi vodu su ti sigurno popile jer slane vode tesko da mogu da stanu a da se napiju ona im jos vise izaziva zedj neznam koliko je to dobro >:({

sarbanac
10-03-11, 14:26
Pogledaj temu o soli.

majilovac
10-03-11, 15:42
postovani kolege sto se tice blizanaca ovaca zavisi genetika i hrana i sezona mrkanja,to su te tri stvari sto covek treba poklopiti,treba se i reci da genetika igra malu ulogu vise igra ishrana i sezona parenja,kolega petrovo sto se jedinki tice u 99% slucaja rasi bergamo,sarole i teksel nema nikakve dokaza da daju samo jedno jagnje bas naprotiv kodmene bergamo jedinica dala trojke,

Petrovo
10-03-11, 16:42
nisi me dobro razumio ja sam reko kod van sezonski ovaca se postize ranije mrkanje a i od jedinki blizanci a kod nasi rasa ranije mrkanje i ako je ovca blizanac ili ovan dobijaju se blizanci >:({

majilovac
10-03-11, 18:09
razumeo sam sada,izvinjavam se,mada ja imam drugo misljenje,krupno gradjene dviske uz solidnu ishranu i sezoni mrkanja mislim da je moguce,i sa domacim rasama dobiti dobre rezultate,

Petrovo
10-03-11, 18:18
kod nasih rasa u mom kraju jeste znam da smo imali ovcu koja se bliznila mada ne znam dali je blizanac
i ovna koji je moslim bio jedinac jednom je ojagnjila jedno a drugi put dvoje od istog ovna samo u startu treba se brinuti o njima i dobro hraniti >:({

sarbanac
10-03-11, 18:29
Ovan nema veze sa bližnjenjem ovaca. Ako je ovan od blizanaca njegove ćerke imaju šanse da daju bliznove. Rađanje blizanaca zavisi isključivo od ženskog grla.

majilovac
10-03-11, 18:38
slazem se sa kolegom sarbancom

Petrovo
10-03-11, 18:56
ali i od ovna mada su zenske vise vazne ali kakav se postize kvalitet ovna a iovce bliznjenjem treba ih uz doru hranu vrsiti i selekciju a ne samo gledati da li je blizanac ili ne >:({

majilovac
10-03-11, 19:21
selekcija je bitna,ja poklapam vise argumenata da bih ostavio priplod koji traje i do treceg jagnjenja,prvo ostavljam zesku jagnjad koja su krupna i imajudobru gradju,pratim ih konstantno,ako izgledaju dobro pustam na parenje da bih kasnije pratio njih kao majke,njihovu jagnjad kakvu daju i odhranjuju tako da do kompletne ovce u ekstra izdanju prodje i do 3 godine,ovnove biram po gradji i visini i glavi u vecinim slucajeva,ali do ekstra ovna treba vremena proci jer uz sve to treba znati i kakvo potomstvo daje,to su neki bitni faktori koje mi koristimo

German hunting terrier | Jagdterrier