Subvencija poljoprivredi za 2012. godinu

Po hektaru ili kilogramu ?

  • Obečanih 14000 din po ha

    Glasovi: 185 84,1%
  • Dobijenih : Dizel i avans oko 5000 din

    Glasovi: 35 15,9%

  • Ukupno glasača
    220
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ko kaže da u zemljama u okruženju nije bio donesen zakon da se zemlja prodaje strancima pa je pod pritiskom jednostavno povučen i rok produžen za od 3-5 godina?O tome se malo više raspitajte....
U mom okruženju ni jedan hektar obradive površine nije prodat niti poklonjen strancima.To što je i ako je dato su površine u industrijskim zonama za otvaranje fabrika i drugih proizvodnih pogona.Za to se apsolutno slažem jer mnogo ljudi radi u tim stranim firmama.Kod mene je recimo Slovenački Cimos-Kopar za koji čujem samo reči hvale.Šta se dešava kod tebe Marko22 ja ne znam ali pošto znam da je 90% birokratskih lopova smešteno u BG ništa me ne čudi.

Kod nas je jedan deo bivše LŽTK kupio Cimos a drugi Francuz i u početku su ljudi imali mišljenje slično tvom a sada.Ugovori o radu im se produžavaju na svakih mesec dana,radi se i po 4 smene za 15-20000.Može da te šutne kad hoće a okolinu zagađuje i niko im ništa ne može.malo sam otišao u :off_topic:
 
Ma koji stranci kod nas da kupuju,ima kod nas par ljudi koji mogu da kupe svu zemlju.
Pre pola godine je pisalo u novinama da 4 nasih ljudi rade povrsine vece nego neke EU drzave ...

Ово је аргумент!? Сваки капитал је на продају када се стекну услови, зар не? Тј.и ова четворка може сутра да буде продавац!
Продају земљишта странцима сам навела само као један од најозбиљнијих проблема са којима ћемо се сретати...
 
Samo pod raznim drugim imenima(firmi).I tacno je da je prosek Francuske 44hektara po gazdinstvu ane 440he.Nasa je sansa(ispod Save i Dunava)jedino u vocarstvu i povrtarstvu.A vojvodina u Ratarstvu,kad bi takvu podelu napravili onda bi bilo za sve po neki dinar.A ne samo veliki,meli,veliki,meli.Nemogu brate mali preko noci da izumru a veliki da dobiiju fraj zemlje.Sve mora postepeno da se preobrati u isplativu poljoprivredu.Evo jednog primera;onaj ko ima par hektara i radi u firmu koja dobro placa (kod mene 70% u selu je takvih) neceda proda ili da u zakup i kad je na gubitku.Kako cu ja doci do vise zemlje ako to nije izvodljivo.Nikako jer necu tome ni teziti vec cu saditi voce i sa par hek. moci cu da zivim normalno.Zato svako treba da tezi isplativosti pa ako ima 30h i isplati mu se nemoj da ga gusite(veliki) i vredjate.
 
Ово је аргумент!? Сваки капитал је на продају када се стекну услови, зар не? Тј.и ова четворка може сутра да буде продавац!
Продају земљишта странцима сам навела само као један од најозбиљнијих проблема са којима ћемо се сретати...
Nije argument,a sta je zapravo argument ?? Nema ga sve su samo hipoteze i nista vise !!
Jedno je sigurno da nasa politicka gospoda nece dozvoliti prodaju strancima dok se nekolicina nasih ne nakupuje,jer oni i finansiraju te politicke stranke pa ide po sistemu usluga za uslugu.
 
"Странци" су чудо! Они су као паразити, шире се и пуштају пипке свуда. Одузимају нам земљу, државу, душу...све нам одузимају, чак су нам и форум почели да окупирају и да мењају основни наслов сваке теме и претварају га у њима одговарајуће теме.
Опасни су ти "странци"!
Ово је тема "Субвенција пољопривреди за 2012 годину" и ње би се требало придржавати, а "странце" игнорисати.
 
Šta se dešava kod tebe Marko22 ja ne znam ali pošto znam da je 90% birokratskih lopova smešteno u BG ništa me ne čudi.
Pa ovde su verovatno stranci kupovali, ali manje povrsine za razne fabrike i tako to. Mozes li mi odgovoriti ciju zemlju radi Dijamant?


Svojevremeno je potpis jednog birokrate bio jaci od Ustava, i od onda je sve krenulo naopako. Uopste ne bi bio problem sada navesti jedno 100 hiljada hektara u vlasnistvu stranaca, a kad bi sabrali ove nase ostrvljane verovatno bi ta cifra bila i duplo veca. Pri tome, dokazati da je neka zemlja u vlasnistvu stranca, ponekad treba i neki vremenski period. U svakom slucaju zakon pokriva sve, problem je sto se ne postuje zakon. Najduzi rok za dokazivanje je do same prodaje, a onda ga cekas i zavrsis pricu sa jednim udarcem dve muve.
 
Problem obradjivanja zemlje je ugrozeniji u vojvodini nego kod nas , ja placam kiriju 50e po hektaru a vi i do 300e po jutru i malima je jako tesko da dodju do zemlje .
Nova zackoljica za subvencije ce izgleda biti da ce agronomi izvrsavati i kontrolu posejanih parcela ....... tako sam razumeo danas na izlaganju agronoma
 
Pa to neće biti problem jer većina nas seje to što prijavljuje.A kao što sve ima svoju cenu imaju je i ti novi Agronomi:cvetic:
 
Znam da je bilo mnogo ljudi koji su licitirali velike državne parcele i uzimali samo subvenciju bez obrade.To je išlo u onim prvim licitacijama gde je zakup bio 2000-3000din/ha ,a subvencije znate i sami.Sada to više ne pije vodu jer su početne cene preko 20000din/ha pa tu te računice bez rada nema.Što više i subvencije po hektaru nisu sigurne pa je takvih slučajeva jako jako malo.Slažem se da kontrole treba biti.
 
Problem obradjivanja zemlje je ugrozeniji u vojvodini nego kod nas , ja placam kiriju 50e po hektaru a vi i do 300e po jutru i malima je jako tesko da dodju do zemlje .
Nova zackoljica za subvencije ce izgleda biti da ce agronomi izvrsavati i kontrolu posejanih parcela ....... tako sam razumeo danas na izlaganju agronoma
To bi bilo uredu da se radi, jer izvini neko uzima subvencije na konto lekovitog bilja, a tamo 6 klasa zemlje trstici i pasnjaci, gde kukuruzi rastu...Treba kontolisati jace sta se prijavljuje...jedino sto i dalje ima prostora u setvenoj strukturi da ih "preveslas"
 
Ja bi voleo da to urodi plodom , da svi mi koji radimo dobijemo svoje parce kolaca , ja sam 2009-2010 imao 71h i od toga sam ostvarivao pravo na subvencije samo na 14h povrsine na ostalo je dobijao ( u 50%) slucajeva neko ko nije ni krocio u te parcele , 2 polovina su bili u inostranstvu ili neki iznemogli starci

---------- Poruka napisana u 15:08 ---------- Prethodna poruka je at 15:08 ----------

po meni nije bitna setvena struktura
 
Ta prica postoji godinama da ce samo "veliki" uspeti.
Vec sam jednom pisao a opet cu ponoviti da ne zalazimo duboko u istoriju od imperatora i carstva kako je koje propalo itd,itd.
Evo ti moja kuca par kolena u nazad deda i pradeda su imali 82kj SVOJE zemlje + one seoske ledine i ostalo,dosao Tito pa razjeb* napravio kombinate i tad su pricali da se samo tako moze ziveti,oni su propali,pa su sad dosli neki novi tajkuni i mali broj oni koji sebe zovu "velikima" a pune su im gace da ne kazem cega cim im neko spomene da nece biti subvencija.
Nemam ja nista protiv nek neko radi i 1000ha ali nek ne omalovazava druge i ne pise da se ne moze ziveti od 30ha. Znam u selu mnooogo kuca koje zive od 30-50kj,a sto nisu optereceni novim masinama i kreditima pa ne izgledaju kao gazde to je stvar licnog izbora.

Nisam znao da ovde pričamo otome šta su nam dedovi imali,kratko moji su bili logoraši,pa potom počeli kao SLUGE bez igde ičega,ja sam počeo sa 4ha zemlje nasleđenih pošto mi je otac umro,a imao je 8ha na sebi,i mama 8ha na sebi,pa smo maminih 6+6ha počeli obračivati polubrat i ja svako svoje,ja mami idan danas plaćam zakup,čime,nasledio sam MTZ82,a za IMT539 sam se odrekao 1/4 rodne kuće u maminu korist,setvospremač i 4reda sejalicu i špartač 4reda,pa sam kao momak radio SAM od jutra do sutra,prve godine posejao 400kj uslužno sa 4reda,kupio novu prskalicu 440l,...uzeo 920 preko šećerane,prodao 82ku,kupio malog Fara kombajn sa polubratom popola,radilo se nisam 5god od taine smrti izašao,kao momak,i štedeo,napisaću jednog dana u temu kako sam stekao....
Reč je o tim malima koji samo kukaju da su mali a ništa po tom pitanju nepreduzimaju,žive lepše od mene ivećine,mašine im trunu,neulažu,ne reskiraju,ne sekiraju se samo kukaju,e na takve sam rekao da im ni Bog nemože pomoći
 
Ti mene nisi razumeo ni najmanje... Niko tebe nije terao da se odreknes ZIVOTA radi masina i vidim da ne znas sta znaci ZIVETI sa 30ha.Jel sad svi treba da se odreknemo izlazaka,provoda,drustva i samo arbajt od jutra do sutra da radimo za masine i kredite ?

Raditi da bi ziveo i ziveti da bi radio nije isto !!

---------- Poruka napisana u 19:05 ---------- Prethodna poruka je at 19:01 ----------

P.S. Koliko sad zemlje obradjujes i jel radis usluzno ?
 
Naravno da radim,pare se uzimaju kad se nude,samo manje,jer nevredi raditi svakome,znam ljude,ko neće platiti u dogledno vreme bolje kući da se igram sa decom,bilo je svega,ovo doba,pa 1000 eura visi od žetve žita,pa nisam ja socijalna ustanova,bilo je godišnje žetve skupa pš+soja+kuk i 800kj,pola se plati u roku a ostalo nepitaj,i sad imam od soje 2010,kaže i meni su dužni,pa bolje da radim sebi više arende pa znam bar kome radim,radim dosta
 
Minđušar.eto vidiš da si i ti počeo sa lošijom mehanizacijom i manje zemlje i posle si svojim radom napredovao,tako hoće i ovi do 30ha e sad koliko će ko uspeti.Neko će se podići kao i ti a nekom možda neće ostati ništa,neko će ostati tu gde jeste ali svi oni imaju prava na život i rad.Ne mogu svi biti kao ti ili kao ja.
 
@mindjušar
Tako konfuzno pišete da je to čudo jedno. Da li negde žurite, pa misli odvajate samo zarezima? Nikako da pohvatam šta ste hteli reći.
Mogu navesti sijaset primera porodica iz mog sela koje žive od 5 i slovima pet hektara obradive zemlje. Školuju decu, ne trpe gladni, nemaju kredite itd...
Ne rade samo par dana u godini (kada se saberu radni časovi u ratarskoj proizvodnji) kao pojedine porodice u Vojvodini, već drže krave, svinje, kokoške, ovce, imaju plastenike, voćnjake itd... Jednom rečju celodnevno radno vreme.
Takvim gazdinstvima subvencije od države su Bogom dane.
Nemojte generalizovati i uopštavati život, nije svuda isto.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh