PDA

View Full Version : Subvencija poljoprivredi za 2012. godinu

Advertisement

Advertisement

Advertisement

Strane : 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26

ivan610988
14-02-12, 17:54
Kako rok 1 mart?? Pa zar nije pisalo u izmeni pravilnika da se promene mogu prijaviti bilo kad u toku godine, a najkasnije 30 dana od nastanka iste?
I ja isto cekam ugovore za drzavnu zemlju.

Srdjan Žorž
14-02-12, 17:58
Tako je Ivane kad nastanu promene najkasnije za 30 dana.

grunt
14-02-12, 18:18
Danas sam vadio posedovni list iz katastra,odnosno izvod iz katastra nepokretnosti i to zadovoljstvo me kostalo 4 500din,u trezoru su mi rekli da jos nema uredbe i da nista ne znaju za subvencije :lol: zemlju koju radim u arendu vlasnici takodje treba da vade list nepokretnosti zatim pravimo ugovor o zakupu overi se u mesnoj kancelariji,i treba ti posedovni listovi da se fotokopiraju overe u opstini i predaju u trezor.Sta da vam kazem otimanje para,nije tako u svim opstinama ovo vazi za neka sela u mojoj opstini.

mindjušar
14-02-12, 18:21
Ko ne prijavi promene ostaje zatečeno stanje,ko ima promene prijavljuje ih do 1.marta,i posle kadgod nastanu promene pa u roku 30dana

---------- Poruka napisana u 17:21 ---------- Prethodna poruka je at 17:19 ----------

Danas sam vadio posedovni list iz katastra,odnosno izvod iz katastra nepokretnosti i to zadovoljstvo me kostalo 4 500din,u trezoru su mi rekli da jos nema uredbe i da nista ne znaju za subvencije :lol: zemlju koju radim u arendu vlasnici takodje treba da vade list nepokretnosti zatim pravimo ugovor o zakupu overi se u mesnoj kancelariji,i treba ti posedovni listovi da se fotokopiraju overe u opstini i predaju u trezor.Sta da vam kazem otimanje para,nije tako u svim opstinama ovo vazi za neka sela u mojoj opstini.

A šta ja da kežem kad imam 22 nove parcele,za svaku izvod,pa ugovor....

branko
14-02-12, 18:24
Svaka opština je priča za sebe.

nikola indjija
14-02-12, 19:43
Sva sreca pa mi je zemlja u Golubincima tj u opstini St.Pazova izvodi vise nego duplo jeftiniji nego u Indjiji

Zoran0230
14-02-12, 21:07
Rale,u pravu si,ima tu pozadine.Ja sam registrovao gazdinstvo 2004 što znači da se mora izmiriti PIO dug od momenta registracije.Ko god misli da će to oprostiti vara se,drugo ko uđe u PIO teško će da izađe-90% će i dalje plaćati ali suma će sigurno iz godine u godinu biti veća.
Saška.pročitaj moj post malo bolje-ja spominjenem one koji nisu plaćali PIO do subvencija,jer i tu ima dosta "hobista" koji su prebacivali gazdinstva na rođake itd.Kada bi se pogledala statistika sve bi se lepo videlo.
Ne znam zašto mislite da oni koji plaćaju PIO bolje radi zemlju od nas koji ne plaćamo.Hajde uvedite neki drugi parametar a ovaj PIO ostavite za sebe.

mindjušar
14-02-12, 21:21
Nema veze momenat registrovanja PG sa PIO,osim ako je osnov gazdinstva zakup,a i onda ako je neko u radnom odnosu,nemože na dve strane plaćati PIO,u slučaju prestanka radnog odnosa,a ima se zemlje u vlasništvu OBAVEZAN je nastaviti da plaća PIO od poljoprivrede

Drugi parametar,dokaz da je repromaterijal plaćen sa računa nosioca PG
Bolji dokaz nepostoji,pošto je i isplata poljoprivrednih proizvoda BI TREBALA da ide bezgotovinskim putem,zašto onda repromaterijal plaćati "gotovinski"?

oldtimer
14-02-12, 22:11
Mindjusar, dosta je ljudi koji posteno ostvaruju pravo na subvencije, a uzimaju repromaterijal na odlozeno. To moze biti problem kod vaseg predloga..

mindjušar
14-02-12, 22:17
Apsolutno se slažem,i meni kad presuši račun to mi je rešenje,napravi se ugovor o proizvodnji,napravi se zaduženje,dobije se račun uz adekvatan način plaćanja,i samo na kraju godine baciti okoili dokazati da je zaduženje razduženo,znam ljude koji nerade zemlju(dali u zakup)i ostvarivali su regres fiktivnim ugovorom,"uzeli" seme i đubrivo na "ugovor",platili PDV,a uzeli regres,potom se zaduženje otpiše kod ugovarača i nikom ništa,e to mi je krivo,dok god se računi kupuju u slobodnoj prodaji to nije rešenje

dekym
14-02-12, 22:20
Budisavcan ti kad se prospes proso si .. u cemu je problem kako ko placa repromaterijal ?

mindjušar
14-02-12, 22:22
Problem je u tome što neki kupe,a neki samo račun kupe

dekym
14-02-12, 22:24
Ma kupe ljudi ako im usfali , zasto si zapeo za njih ... i ja cu kupim za dizel racune u cemu je problem ? Racune za dizel , za seme nije problem .. a za vestak ako isfali zaduzim se za jesen za 15x15x15 i eto poravnam se . tako 95 % nas radi .
Budimo iskreni !

mindjušar
14-02-12, 22:27
A šta se ti javljaš,jel se osećaš prozvanim,lepo sam napisao zbog kakvih mi je krivo,a ti uzmi pročitaj još jednom,ako si i ti od tih,svaka ti čast

dekym
14-02-12, 22:34
Da osetio sam se prozvanim , jer nsiam u sistemu PDV-a .. A kroz tvoje postove izmedju redova citam da je tvoj cilj da se sitniji poljoprivrednici uguse i da je PDV sistem obavezan za sve . Po cemu si ti ostecen ako nekom ja poklonim 50 000 din racun za vestak ? ( primera radi ) Da cujem ?
I kupicu racune za dizel isto ( ako bude regres kao i do sad ) , naravno da necu sipati po 128 din ako mogu za 100 ? Nemoj biti smesan !

mindjušar
14-02-12, 22:40
Varaš se,nema kod mene između,sve što mislim i napišem,a napisaću ponovo,za PDV svi preko 50ha,i jedna adresa jedno gazdinstvo,neboli ništa PDV,neboj se,to samo mućkarošima smeta! A ko si ti da poklanjaš,dobrotvorna ustanova,mani me fazona

dragan.kovacev
14-02-12, 22:40
ma ja razumem KUKULELE da ti proizvodis minus i da nemas da platis PIO, lepo priznaj i neko se mozda sazali da ti pomogne

dekym
14-02-12, 22:49
Ti si jako cudan , kako je tako je ... ti ni ja ne mozemo nista promenuti ko ce biti u PDV a ko ne . Sa tim temama idemo u :){{. Nemoj biti toliko zavidan na ljude koji se snalaze kako znaju i umeju za racune , svi mi zivimo od istog dinara nije tvoj dinar veci od mog ili nekog treceg .

Zoran0230
14-02-12, 22:51
Ne možemo svi proizvoditi pluseve

mindjušar
14-02-12, 22:56
Ti si jako cudan , kako je tako je ... ti ni ja ne mozemo nista promenuti ko ce biti u PDV a ko ne . Sa tim temama idemo u :){{. Nemoj biti toliko zavidan na ljude koji se snalaze kako znaju i umeju za racune , svi mi zivimo od istog dinara nije tvoj dinar veci od mog ili nekog treceg .

Ma lepo sam napisao da mi je krivo za one koji uzmu i arendu i subvencije (nekom) na kvarnjaka,ja sa takvima koji zemlju daju bez potpisa na UGOVOR O ZAKUPU (čitaj go..nima) hvala Bogu nemam posla,a opet imam dosta što nemogu registrovati zbog ažurnosti naše administracije,a ti mislim da netreba da spadaš u grupu g,tako da >:({i uživaj

grunt
14-02-12, 22:58
Moze ovog divana i malo preko PP,naslusali smo se stavova sacuvaj boze :){{

ddragan
14-02-12, 22:59
dekym;Najveci problem je koliko sam ja shvatio minjusara u ovoj prici ako ti (primer)poklonis taj racun od 50000 nekom ko daje zemlju u zakup a ima registrovano gazd.i podize subvencije a neda onom ko radi.To je problem vecine nas i jako je tesko stati tome na put.Evo bas to je i on napisao dok sam kucao post.

dekym
14-02-12, 23:00
Ma to je svima poznato ... kazem lajati na zvezde ne vredi . Ko sto krivu Drinu niko nije ispravio . Necemo tu pisati nase indivudalne probleme , veruj da nas je puno sa gorim problemima .
Drzimo se teme >:({

Dragane . a sta sad tu mozes . Ako bi bio u prilici da uzmem zemlju u arendu veruj da ne bih gledao ( bi li ili ne ubirao subvencije na tu zemlju ) jer zemlje tesko naci u arendu bar ovde kod nas ! Da mogu da biram , sigurno ne bih pristao da je ja radim a zakupodavac da uzima regres .. moze ali naravno nebi dobio u ponudi punu cenu od mene kao zakupca . Sigurno necu protiv sebe raditi ,
A sad kako to spreciti ? DUGAAA PRICA , sto nije ovde tema

Nego vratimo se na temu .
Sta ako uvedu po KG predate robe , kako oni misle da ostvarimo bonus od par dinara na industrijsko bilje ako nam roba na lageru ?

mindjušar
14-02-12, 23:04
Nije to moj problem,to je NAŠ problem,i 1din da ode nekom kome nije namenjen,uzet je nekom kome je preko potreban

sarbanac
14-02-12, 23:14
Kod nas fiktivni zakup samo piči. Pola pije pola šarcu daje. Zakup je od 50 do 100 evra.

ddragan
14-02-12, 23:21
Za zakup od 50 i 100 eura nebi mu ni trazio ugovor,ja sam placao 200E lanac bez ugovora,jednostavno kaze ako hoces dobro ako neces ima ko hoce.I samo da napomenem da od tog coveka radim 67 lanaca,pa vi sad vidite koliko je to.A verujem da takvih ima jos dosta.

dekym
14-02-12, 23:23
Ma razumem sve to ... ali niko vas ne tera da radite i pravite takav dil ako nemate pravo na regres na tu zemlju .
Ponavljam razni slucajeva ima ... i tu nemoze biti jednostrano da je neko u pravu a neko ne ... Ko moze da radi neka radi tako , ko ne moze neka ne uzima ili neka odkaze , STVAR CISTA !
Okrenimo se temi ... kako ce ovi odgore raspodeliti novac iz budzeta .. 1 din. vama a 2 nama ? :lol:

mindjušar
14-02-12, 23:26
Za zakup od 50 i 100 eura nebi mu ni trazio ugovor,ja sam placao 200E lanac bez ugovora,jednostavno kaze ako hoces dobro ako neces ima ko hoce.I samo da napomenem da od tog coveka radim 67 lanaca,pa vi sad vidite koliko je to.A verujem da takvih ima jos dosta.

Ja za takve zakupodavce nemam želudac

steva 1984
14-02-12, 23:38
Na fejsu neko napisao da su subvencije za GSP Beograd vece od poljoprivrednih subvencija?Jel to istina ili onako lupetaju?

ddragan
14-02-12, 23:40
dekym;Apsolutno si u pravu da niko ne tera,i bolje je zaraditi nesto nego nista,ali sva rasprava oko takvog modela subvencionisanja je uzaludna dok se njima ne onemoguce takve radnje.I do tad nece biti ocekivanih poboljsanja u vidu podizanja prinosa,jer pare idu na skroz 10-u stranu.

sarbanac
14-02-12, 23:46
Zakon ponuda potražnja. Ako već neko daje 200 evra za lanac što je valjda 300 po ha bolje da kupuje zemlju nego da je uzima u zakup.

dekym
14-02-12, 23:48
Na fejsu neko napisao da su subvencije za GSP Beograd vece od poljoprivrednih subvencija?Jel to istina ili onako lupetaju?
Na zalost da , za nekih 8-10 milijardi dinara vise .

Matic
14-02-12, 23:52
Čuvaju socijalni mir jer se u beogradu nalazi skoro pola Srbije a nas koji ih hlebom hranimo ko šiša.Sramota.

sarbanac
15-02-12, 00:51
Na zalost da , za nekih 8-10 milijardi dinara vise .. Pa ovi na vlasti nemaju mozga. Sve go lopov. Ovo nisam znao. Neće se ovo završiti bez kuka i motika.

slobapatrola
15-02-12, 01:07
http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2012&mm=02&dd=14&nav_id=582761
N (http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2012&mm=02&dd=14&nav_id=582761)ije bas u temi ali dokazuje koliko se pasaluk pazi i mazi!

oldtimer
15-02-12, 02:10
za PDV svi preko 50ha
pa, tako odprilike i jeste...ja sam se jedva provukao ove godine, sa 42 ha, da ne uletim u PDV, da nije otislo nesto kukuruza kamiondzijama solarno, morao bih da se snalazim!

techa
15-02-12, 03:07
pa, tako odprilike i jeste...ja sam se jedva provukao ove godine, sa 42 ha, da ne uletim u PDV, da nije otislo nesto kukuruza kamiondzijama solarno, morao bih da se snalazim!

Nije to neki veliki problem, mogu da ti isplate robu na racun prijatelja ili rodjaka

mindjušar
15-02-12, 10:48
Čuvaju socijalni mir jer se u beogradu nalazi skoro pola Srbije a nas koji ih hlebom hranimo ko šiša.Sramota.

Delimično jeste tako,ali prava je istina da Beograđani neplaćaju prevoz,MASOVNO,pa zato mora sa naših leđa da se plati

Nije to neki veliki problem, mogu da ti isplate robu na racun prijatelja ili rodjaka

Jeste rešenje,ali kad im se digne ona stvar,znaju oni bolje koliko se skine čega sa 50ha i pošto se šta proda,a "ispod tepiha" se samo prividno može sakriti,po meni to nije rešenje,ima primera koji su sa tim sistemom ipak naje..li

North ARMY
15-02-12, 11:28
Ajde da i mi subvencionisemo Beogradjane sa po 10litara benzina i pola kile secera za autobuse. Lkl{{

KAMENI
15-02-12, 12:18
NA

Sobzirom da je zimsko vreme i mi ništa ne radimo u polju, možda bi oni više voleli da mi dođemo sa lopatama pa da im očistimo stazei ulice. Ipak to je METROPOLA !!!

talianu
15-02-12, 12:38
Sam sebe ću citirati!!
Tekst napisan 30.01.2012

I da nešto sam zaboravi Beograđani da saučestvuju i da subvencionisani gradski prevoz zamene za bicikle a sredstva da usmere u agrarni budžet.
Višestruka korist
1.manje zagađivanja izduvnim gasovima
2.Bolja kondicija građana odraziće se pozitivno na budžet ministarstva zdravlja
3.Potražnja za biciklama,povećanje domaće proizvodnje i povećanje uvoza direktno će se osetiti na budžet RS (PDV,carina doprinosi,nova zaposlenja...itd)
bolja saradnja Srbija-Kina (usled uvoza biciklova) i sticanje povlaštenog statusa izvoznika kukuruza u Kinu .
4.Radi promocije vožnje bicikli organizovanje "Tour de Srbijance" ,masovan dolazak turista i milionski TV prenosi.

North ARMY
15-02-12, 12:39
Jos bi nas zvali u Beograd da im duvamo gume i mazemo lance ... ;D}

Zoran0230
15-02-12, 13:36
Što ste vi neozbiljni,pa oni nas lebom rane (crnim),tj oslibodili nas od belog:lol:

steva44
15-02-12, 14:28
Izgleda da je Begrad ,tema oko koje se svi na forumu slazemo.

Rabadzija
15-02-12, 15:30
http://i42.tinypic.com/vo24hi.jpg

dragan.kovacev
15-02-12, 15:53
a oni svi iz PM, samo zaboravili.

futurefarming
15-02-12, 16:08
Beogradu hitno dati otpust iz sastava Republike, ograditi bodljikavom žicom, da ovoj zemlji svane. Izvinjavam se za off topic.

bojcetic
15-02-12, 16:28
@futurefarming
Ziva istina, pustiti Beograd da bude drzava za sebe, pa da vidimo kako ce da zive...

Zoran0230
15-02-12, 19:13
To je naš najveći "prijatelj" a ne ovi sa juga ili ovi sa severa.To guta ko aždaja i bure bez dna je za njih pojam,

---------- Poruka napisana u 19:13 ---------- Prethodna poruka je at 19:06 ----------

To je naš najveći "prijatelj" a ne ovi sa juga ili ovi sa severa.To guta ko aždaja i bure bez dna je za njih pojam,

grunt
15-02-12, 20:28
Lepo je reko raka iz Vratice se Rode;D}pa sta hocemo mi smo krivi za sve to!Nemamo mi onu stvar da uradimo nesto po tom pitanju,cutimo i radimo dobro svima al vise njima.Traktori na terazije al nema to ko da organizuje tako da dzaba prica.

vojvođanin
15-02-12, 21:22
Podržavam diskusiju o Glavnom Gradu.....a ono što bi ja imao reći o njemu....nije za mlađe od 18 godina.

oldtimer
15-02-12, 21:32
Bla, bla....juce smo se svadjali sever protiv juga, prekjuce smo se svadjali "amateri" protiv "profi",danas smo svi protiv Beograda, neki tamo beogradski forum ima sigurno prepirku kako se sve vuce iz Borce u Stari grad, ili iz Grocke u Novi Beograd...

Dok ne shvatimo da smo svi u istim govnima, i da nije trava zelenija negde drugde, nece nam biti bolje!

branko
15-02-12, 21:38
Krajnje je vreme da se vrati na temu.

Peet
16-02-12, 01:20
@futurefarming
Ziva istina, pustiti Beograd da bude drzava za sebe, pa da vidimo kako ce da zive...

Pa vec znamo kako bi im bilo. Pokazalo se letos kad smo im pravili traktorske izolacije da brzo pokleknu.

agroman
16-02-12, 01:34
Krajnje je vreme da se vrati na temu.

Apel je očigledno urodio plodom;D}.

Zoran0230
16-02-12, 09:41
Subvencije nisu problem,subvencija nema-pare nisu problem,para nema.Mi smo zemlja koja nema problema.

diklofen
16-02-12, 09:43
Para ima i te kako.Zašto stalno ukidaju od budžeta poljoprivrede za druge namene.Neka jednom ukinu od drugih za namene poljoprivrede.Video sam ja kako nemaju para kad su za jedan jedini dan isplatili subvencije za sve nas i površine od 30-100ha.Nije isto dali para nema ili neko neće da ih da.

Zoran0230
16-02-12, 09:49
Druže,to je tačno sve što ti kažeš,oni su se za to debelo zadužili pa se frljaju,drmaju im se stolice a o vraćanju će misliti sledeća garnitura

radivoj.nadlacki
16-02-12, 10:04
Ja se samo plašim da ova "vanredna situacija" i eventualne posledice topljenja silnog snega "ne pojedu" agrarni budžet a verovatno će i železara u Smederevu da odkrnji malo jer nije bila a priori predvidjenja u budzetu.

diklofen
16-02-12, 10:08
Za Sartid sam već napisao da su na TV jasno rekli da će se pare obezbediti iz svih budžeta proporcionalno povećanju koje su dobili za ovu godinu.Što znači da će poljoprivreda i MUP najviše dati.

KishRobert
16-02-12, 10:10
Zbog sartida i nece biti subvencije.

grunt
16-02-12, 11:07
A i sta ce nam subvencije,imaju oni preca posla ljudi zaduzena su i nasa deca a ne mi!Ko ce te novce vracati i odakle ko zna, a sve mi se cini da cemo mi.

dekym
16-02-12, 11:41
Od GSP neka uzmu iz budzeta , ipak su dobili vise :lol:

diklofen
16-02-12, 12:05
Mani se te priče i politike ko će šta vraćati.Nema države na svetu da se ne zadužuje i uzima kredite.Tako su pričali da će kredite za vreme Tita mom ocu vraćati deca(znači ja),a ja ih i ne osetim.Tako sada nama plasiraju priču da će naša deca vraćati Tadićeve kredite.Pa ako će ih vraćati kao ja neka ih i vraćaju.To su sve stari šabloni i izjave.

zis
16-02-12, 13:05
@ diklofen (http://poljoinfo.com/member.php?252-diklofen) Žao mi je što tako "plitko"razmišljaš

diklofen
16-02-12, 13:16
A meni nije žao što se neki vode misaonom propagandom tuđih glava i izjava.

Zoran0230
16-02-12, 13:29
Mani se te priče i politike ko će šta vraćati.Nema države na svetu da se ne zadužuje i uzima kredite.Tako su pričali da će kredite za vreme Tita mom ocu vraćati deca(znači ja),a ja ih i ne osetim.Tako sada nama plasiraju priču da će naša deca vraćati Tadićeve kredite.Pa ako će ih vraćati kao ja neka ih i vraćaju.To su sve stari šabloni i izjave.

Izgleda da cela nacija oseti a ti ne.Sad ćeš osetiti kad ne dobiješ subvencije.do sada su ti njima oči bile zamazane,krpio si subvencijama rupe a sada će ti rupe ostati nepopunjene.

diklofen
16-02-12, 13:37
Šta si ti neki glas razuma cele nacije ili neka nezavisna medijska agencija.Reci mi šta tvoje dete i kome plaća za ono što je država u mulijardama dolara zadužena za vreme Joške Broza?
Naravno da ću osetiti kada ne dobijem subvencije jer da ne osetim ne bi one ni imale svrhu.Ko ne bude osetio njihov nedostatak ne treba da ih ni dobije niti je trebao u prethodnim godinama da ih dobije.
Ponoviću još jedno:Nekome da daš i tri subvencije od po 14000evra ostaće gde jeste ,a neko će i bez dinara subvencija i dalje gurati napred i svakog dana napredovati.To nije do para niti se parama može kupiti.

markokurjega
16-02-12, 13:38
Samo neko ko nema pojam o životu može da izjavi da ne oseti vraćanje tih kredita za vreme tita,a šta je to što je ovde prosek plate 200 - 300 Evra nego vraćanje kredita ,pa i mi radimo ko švajcarci i danci i nemci i ostali da ih ne nabrajam čak su naši ljudi u inostranstvu najpoštovaniji radnici ,ali tamo su plate višestostruko veće.Baš zbog toga što nisu imali tita i slobu.

oldtimer
16-02-12, 13:49
Od dosta ljudi sam cuo kad ih pitam zasto dajete tolike pare za arendu odgovor da im se isplati, zbog tih 14000, koje dobiju na ime regresa... U cenu zakupa uvek ukalkulisu i regres, tj, taj regres samo proslede zakupodavcu. Subvencije kod mnogih ustvari sluze za potkusuravanje. Najvise se ovajde oni koji nemaju veze sa poljoprivredom!

Korisnik1787
16-02-12, 13:51
Gospodo molio bih učesnike diskusije da diskusiju nastave u normalnom tonu bez vredjanja jer će morati da se primenu sankcije ili da se tema zatvori.Slažem se da je dema delikatna, ali se potrudite da kao učesnici budete na visini i bez vredjanja i omalovažavanja učesnika.
Hvala na razumevanju!

Zoran0230
16-02-12, 13:51
Samo neko ko nema pojam o životu može da izjavi da ne oseti vraćanje tih kredita za vreme tita,a šta je to što je ovde prosek plate 200 - 300 Evra nego vraćanje kredita ,pa i mi radimo ko švajcarci i danci i nemci i ostali da ih ne nabrajam čak su naši ljudi u inostranstvu najpoštovaniji radnici ,ali tamo su plate višestostruko veće.Baš zbog toga što nisu imali tita i slobu.
Tako je,nema tu velike dileme
Diklofen,ja sam prve dve godine dobio subvencije i lepo sam sa njima otplatio 2 godine kredita (prikolice za đubre) a u 3-oj sam sve sam finansirao i bilo je mnogo teže.Sada ćete vi zagovornici da hobistima ne treba dati subvencije to osetiti najzad i na svojim leđima i to će biti taj glas razuma koji tebi odavno treba

dekym
16-02-12, 16:39
http://www.youtube.com/watch?v=AB6hMzO79RM

idklecin
16-02-12, 16:55
Izgleda da ce biti popravni sto se tice blokada,moracemo ponovo izgleda

tesla
16-02-12, 17:06
Mediji imaju jako veliku moć manipulisanja i zaglupljivanja naroda, pa nemojte da verujete u sve što od njih saznate!
A kod nas je takva situacija, da bi se neko obogatio, mora neko, ili neke firme (koje su izgrađene u ta davna (za većinu srećna)vremena) da propadnu!
Subvencije se svode na jednu prostu stvar, tamo gde ima otpora i gde zaposleni znaju da naprave probleme (štrajkuju) tu su i davanja veća, a tamo gde zaposleni (tu spadaju i poljoprivrednici) ćute, tu su davanja sve manja! Još između ova dva osnovna kriterijuma se provlači i stavka "gde se može privući najviše birača"!

S.Pisarov
16-02-12, 17:24
Izgleda da ce biti popravni sto se tice blokada,moracemo ponovo izgleda

kod nas u selu pola od nas ucesnika nebi ponovo na barikade izaslo, ali ako mora moze opet!>:({

Dolovac
16-02-12, 17:33
Tako je al za koliko ce nasa deca raditi da bi vratili ove sada kredite sto ih ovi prave a ?

dekym
16-02-12, 17:37
Prodje i drugi cetvrtak , ni naglasaja od regresa do koliko , kome itd ... Kazem ja tek kad vreme dozvoli , kad prihranimo psenicu , gorivom se snabdemo , semenima .. izace uredba . Ovim podhitno se mora stati na put i preseci iz god u god manipulisanje . Samo ima li ko to da pokrene ^-^

kifler
16-02-12, 17:58
Drzava je svesna da sad cim se ovremeni mi svi krecemo u akciju rasturanje vestaka na psenicu, setvospremiranje,setva ,prskanje itd tako da oni ne zure sa obecanim uredbama do 31 januara jer su sigurni da ce seljak kao i uvek da sagne glavu sve precuti kako bi sto pre obavio prolecne radove.

Peet
16-02-12, 18:31
Druže,to je tačno sve što ti kažeš,oni su se za to debelo zadužili pa se frljaju,drmaju im se stolice a o vraćanju će misliti sledeća garnitura
Pa onda o cemu pricas da nema para?

Farmer II
16-02-12, 18:53
Ili ce da budemo slozni, ili ce da prodjemo svi ko Bogdan D. u filmu

http://www.youtube.com/watch?v=_lUjiun6XZw

Zoran0230
16-02-12, 19:12
Pa onda o cemu pricas da nema para?

To sam napisao kao našu uzrečicu ali si ti bukvalno shvatio ali ću ti odgovoriti: Te pare nisu iz realnih izvora-kako ljudi vama to nije jasno.Naša država je pred bankrotom.Zdravstvo nam je u kolapsu-kod nas malte ne sve zgrade prokišnjavaju u DZ-a.Mladi nezaposleni(jer nema dosta mesta ni za ove što rade).Elektroprivreda i da ne nabrajam.Sve se to održava donacijama kojekakvih sponzora koji peru (ili kako neko na forumu kaže "snalaze se") novac ali je to kap u moru.

rale
16-02-12, 19:17
@Farmer ll u pravu si samo kazi mi "SLOGA" sta je to.Pa mi oko jedne teme se nismo ispostovali a kamo oko neke ozbiljnije.Vidim ovo prepucavanje oko subvencija a uredba je jos u magli,svako tera vodu negde,al nisam siguran dal bas na svoju vodenicu.

grunt
16-02-12, 21:04
Stranacje i na ovom forumu sto je jako zalosno,stranke vladaju drzavom pa tako nam ni sloga ne poazi za rukom,sloga seljaka koja jedino moze da promeni stvari u drzavi.Borba za subvencije je ocigledna i ja sam uzivao u blagodeti subvencija ali po meni je jako glupo i ne ozbiljno na konto subvencija uzimati zemlju u zakupi podizati kredite,kao da neko garantuje da ce ih uopste biti.Zbog toga je tolika frka oko subvencija.A i te subvencije koje smo dobijali vraticemo ih kad tad i to sa debelom kamatom i sad ih vracamo (na vagi,necistoci,vlagi itd)

oldtimer
16-02-12, 21:27
A, sta ces...i ja sam par puta bio u iskusenju da dignem kredit na konto subvencija, ali sam se za sad iskontrolisao.
Treba znati da su subvencije poljoprivredi protivne pravilima STO (sveCke trgovinske organizacije), kojoj tezimo, tako da cemo u nekoj buducnosti( 4-400 godina) biti primorani da ih ukinemo, kao i cela EU

milan971
16-02-12, 21:37
Ove i ovakve "subvencije" kakve su kod nas bile apsolutno su promasena investicija.Subvencionisanje u svetu sluzi da pojeftini proizvodnju da bi gradjani imali jeftiniji finalni proizvod.Akod nas je to imalo neki kontra efekat.U nase "subvencije" ugradili su se trgovci hemijom,djubrivima,kupci nase robe i ostali mesetari kojima je drzava to omogucila.Tako da od tih i takvih "subvencija"malo koristi i za nas i za krajnje potrosace.

saska1981
16-02-12, 21:40
subvencije su tu da podstaknu prizvodnju, omoguce ti da napredujes. Glupo jeste zaduzivati se na konto subvencija, jer nije siguran novac. Ali su dobar podsticaj za razvoj gazdinstva. a kako ce biti utrosene to je relativna stvar, bitno je da se trose namenski. Taj novac je tome sluzio, dok se firme nisu pozatvarale, ljudi ostali bez posla, pa sad imamo puno paora koji su prinudjeni da to budu. Nismo mi krivi sto sad iz budzeta poljoprivrednog treba deliti subvencije kao socijalno davanje!

milan971
16-02-12, 22:06
A kako su kod nas podsticale proizvodnju:
-pre cetiri godine hocu da kupim cisternu,Majevica 3200l bila 1600-1700e izlazi uredba o subv.i ona za cetiri dana kosta2900e
-kada su kao subvencionisali tov bikova imao sam 12kom na prodaju cena im bila1.65e posle urdbe o subv.cena 1.4e
E pa sad ko je tu subvencionisan nije mi jasno.

mindjušar
16-02-12, 22:11
A kako su kod nas podsticale proizvodnju:
-pre cetiri godine hocu da kupim cisternu,Majevica 3200l bila 1600-1700e izlazi uredba o subv.i ona za cetiri dana kosta2900e
-kada su kao subvencionisali tov bikova imao sam 12kom na prodaju cena im bila1.65e posle urdbe o subv.cena 1.4e
E pa sad ko je tu subvencionisan nije mi jasno.

Da si dodao i arendu,častio bi te pivom

North ARMY
16-02-12, 22:13
Jes' koriste u Evropi da poboljsaju proizvodnju subvencijama,a kod nas su koristili da prosire posed posto poto,sto je rezultovalo vecom arende po kj umesto vise djubriva i kvalitetnijeg semena po kj.Izes ga kad su neki slepi kraj ociju.

mindjušar
16-02-12, 22:16
Northy Army jel tebi pregorela diodla ona zelena?

saska1981
16-02-12, 22:18
onda da se konacno slozimo oko toga da nam subvencije nisu potrebne. Vec sam obnevidela citajuci ove postove i pokusavajuci da shvatim koja je sustina ove price! Meni su pomogle, bez njih bi preziveli. Pozdrav svima i zelim vam da uskoro pronadjete nesto oko cega cete se sloziti....

tomica
16-02-12, 22:24
koristi se vise vestaka zadnji godina to je sigurno sto svakako daje vece prinose naravno zahvaljujuci subvenciji za vestak tako da subvencija ima itekako smisla a posebno kad ti triba za trecinu vise racuna e sad o cenama i kvalitetu djubriva bi mogli raspravljati pa cak i o marzama

milan971
16-02-12, 22:35
Sustina price je da su subv.u zemlji Srbiji itekako potrebne ali da je ovaj sistem subvencionisanja neodrziv .Dokaz tome je pad proizvodnje u skoro svim oblastima poljoprivrede.
Imamo rekordno malo poseane psenice,pad u svinjarstvu , u govedarstvu itd...

Ćegovac
16-02-12, 22:36
Istina je da za sve sto se daje subvencija to je skuplje najmanje za iznos subvencije a i vise kao sto kaze milan 971,znaci pare uzimaju trgovci a za seljaka naravno nista,pardon ne nista tu si dinarski krediti sa subvencionisanom kamatom,znaci najmanje dva puta a i vise skuplje placamo repromaterijal i mehanizaciju za proizvodnju.

milan971
16-02-12, 22:51
Pa u pametnoj drzavi kredit je pametna stvar i razvojna forma ,ali kako kod nas uzeti kredit kad ne znas ni sta te sutra ceka a kamoli za godinu ili pet.

mikulaš
16-02-12, 22:53
Sustina price je da su subv.u zemlji Srbiji itekako potrebne ali da je ovaj sistem subvencionisanja neodrziv .Dokaz tome je pad proizvodnje u skoro svim oblastima poljoprivrede.
Imamo rekordno malo poseane psenice,pad u svinjarstvu , u govedarstvu itd...
Ja i nešto nevidim da je u poljoprivredi u ratarstvu pala proizvodnja !!! Baš naprotiv kod mene u Padini a ne samo u Padini već u široj okolini maltene u celoj Vojvodini poljoprivredna proizvodnja u poslednjim godinama se znatno povećava. Površine naravno obrađujemo iste jer kod nas niti sada niti pre deset godina nije ostao ni metar obradive zemlje neobrađen ali zahvaljujući subvencijama po hektaru za seme i đubrivo znatno smo povećali prinose po hektaru.

milan971
16-02-12, 23:00
Ne vidis zato sto neces da vidis , a uzmi neke statisticke podatke iz 80-tih godina pa vidi gde smo bili a gde smo sad.

dekym
16-02-12, 23:07
Pa u pametnoj drzavi kredit je pametna stvar i razvojna forma ,ali kako kod nas uzeti kredit kad ne znas ni sta te sutra ceka a kamoli za godinu ili pet.

Zato ce i ove godine prvo uredba o kreditima kao lane ... zlo druze , zlo

tomica
16-02-12, 23:19
ratarstvo je garant diglo prosecne prinose imali smo ovakve prinose psenice nekih osamdasetih kad se vestaka bacalo barem tristo kila po jutru devedesetih padaju prinosi zbog nekoriscenja vestaka a sad smo na dobrom putu da konkurisemo prinosima daleko razvijenim zemljama a za stocarstvo se slazem da je unisteno totalno a da ima dobrih subvencija garant bi brzo povratili daleko vecu proizvodnju i u ovoj oblasti jer narod oce da radi ono sto mu se isplati

Peet
16-02-12, 23:26
Jes' koriste u Evropi da poboljsaju proizvodnju subvencijama,a kod nas su koristili da prosire posed posto poto,sto je rezultovalo vecom arende po kj umesto vise djubriva i kvalitetnijeg semena po kj.Izes ga kad su neki slepi kraj ociju.

Nemojte biti smesni sa takvim izjavama da su subvencije krive za vecu arendu. Sto se to nije desilo nakon godinu dana od uvodjenja subvencija nego zadnjih 2 god.? Poenta je u tome da ni zakupodavci nisu bas tako mutavi ko sto neki misle i oni medjusobno razgovaraju i traze vise jer su osecali i vide da zadnje 2 god. poljopr. proizvodi su skuplji.
Druga stvar moras znati da od kad ima subvencija mnogo vise se ulaze u agrotehniku i to je rezultovalo mnogo boljim prinosima zadnjih god. Konkretno, vrednost subv. u mom slucaju koje ja dobijem od minist. poljop. sa plus refakcijom za naftu je tolika da mi pokriva samo nekih 70% od ukupne kolicine djubriva koje pazarim. Ako se ja licno pitam to je nezadovoljavajuce malo odnosno od ukupnih direktnih novcanih ulaganja (bez ikakve amortizacije) subv. mi pokrivaju nekih 20% troskova. Ovaj procenat o kojem govorim pada iz godinu u godinu i iz dana u dan preko cele god. Nemoj me pitati zasto jer znamo svi da stalno nesto poskupljuje.

mikulaš
16-02-12, 23:31
Ne vidis zato sto neces da vidis , a uzmi neke statisticke podatke iz 80-tih godina pa vidi gde smo bili a gde smo sad.
Nepišem ti ja za osamdesete godine, je sam bio tada mali ali znam po rečima starijih da je to bilo lepo Titovo vreme, ali nažalost ta vremena su prošla. A poredi ti kakve smo prinose imali i koliko smo poljoprivrednih proizvoda izvezli pre 5-6 godina a koliko izvozimo u poslednih 3-4 godine, paćeš videti da je to duplo više a to su uzrok subvencije za repromaterijal. I nemože me niko ubediti da se poslednjih godina nebaca više veštačkog đubriva i neseje kvalitetnije seme nego pre par godina i to doprinosi većoj proizvodnji. Pa ludi moji ova naša država nema više šta drugo da izvozi osim naših poljoprivrednih proizvoda ako i to smanjimo neznam štaće biti !

mindjušar
16-02-12, 23:38
Nemojte biti smesni sa takvim izjavama da su subvencije krive za vecu arendu. Sto se to nije desilo nakon godinu dana od uvodjenja subvencija nego zadnjih 2 god.?

Dok nije uveden PIO kao uslov,jer su dotad ostvarivali sami
Po meni treba pored PIO još pooštrenja,kao što sam i naveo
Nemojte me pogrešno shvatiti,nemoram i ja dobiti subvencije,ALI MEĐU ONIMA KOJI JE BUDU DOBILI DA NEBUDE LOVACA U MUTNOM

Peet
16-02-12, 23:48
Dok nije uveden PIO kao uslov,jer su dotad ostvarivali sami
Po meni treba pored PIO još pooštrenja,kao što sam i naveo
Nemojte me pogrešno shvatiti,nemoram i ja dobiti subvencije,ALI MEĐU ONIMA KOJI JE BUDU DOBILI DA NEBUDE LOVACA U MUTNOM

Eeeeej polako, sta ce na sve ovo reci Kukulele? jos vise ce kukkati.>:({

entuzijasta
16-02-12, 23:55
Cena arende ili kako kod nas kazu zakupa=ponuda i potraznja i smatram da za to nisu krive subvencije. Da se ne isplati sejati kukuruz ne bi uzimali zemlju pod zakup samim tim i cena bi bila manja
A sto se tice para od subvenije i trosenja istih namenski ili nenamenski tj da li se potrose za kupovinu auta ili traktora mislim da je bitno da se potrose tj obrcu da se ne stekaju u slamaricu jer samo u tom slucaju gube smisao u ostalim ne, od svake transakcije Drzava ubira pdv i te pare ce joj se ne neki nacin vratiti pa samim tim mocice i sledece godine pomoci poljoprivredu (na koji nacin i koga o tome treba diskutovati). Svejedno je da li ce poljoprivrednik isterati lupam 5 bikova i kupiti auto i posle nece ubaciti telad, ili ce to uraditi od subvencije a bikovi ostati ako ima potrebu za tim a nema druge prihode
*ovo sa autom samo primer

Zoran0230
17-02-12, 00:02
Minđušarev post ne bih komentarisao ali tvoj moram jer ti kukaš a ne ja da ti subvencije pokrivaju 20% troškova (ako sam dobro shvatio).Tebi bi onda po ha trebalo oko 75000 da bi ti pokrilo sve troškove.Znači trebalo bi ti dati 100000 da bi ti nešto i ostalo za neki napredak jer si ovako samo u gubitku.

Janosh
17-02-12, 00:18
A zasto ne bih ljudi podigli zakup ako mogu? I ja da dajem zemlju pod zakup, dao bih onom koji najvise nudi, tj ko najvise da.

Peet
17-02-12, 00:23
Minđušarev post ne bih komentarisao ali tvoj moram jer ti kukaš a ne ja da ti subvencije pokrivaju 20% troškova (ako sam dobro shvatio).Tebi bi onda po ha trebalo oko 75000 da bi ti pokrilo sve troškove.Znači trebalo bi ti dati 100000 da bi ti nešto i ostalo za neki napredak jer si ovako samo u gubitku.
Pre svega ne kukam nego kazem samo da je to "Nepravda" Kalimero. Ali ti nikad neces shvatiti da subv. treba da budu vece iz tog razloga sto ne shvatis mnogo vise, a to je i tvoja tvrdnja da subv. trebaju pokrivati svo ulaganje pa cak i vise od toga.
U mnogo boljem sam dobitku od ratarstva nego ti od stocarstva, hvala Bogu sto sam na vreme to primetio. Taman toliko koliko bi ti bio u plusu tu ti stoka napravi minus a mozda i malo veci.
Nije mi drago zbog toga ali sta je tu je. U nekim stvarima treba na vreme reagovati.

Zoran0230
17-02-12, 00:37
U mnogo boljem sam dobitku od ratarstva nego ti od stocarstva, hvala Bogu sto sam na vreme to primetio. Taman toliko koliko bi ti bio u plusu tu ti stoka napravi minus a mozda i malo veci.
Nije mi drago zbog toga ali sta je tu je. U nekim stvarima treba na vreme reagovati.

Živi bili pa videli.Mnogi se neće sa tobom složiti.
Ja sam napisao da tebi treba dati veće subvencije-nisi dobro shvatio.

Janosh
17-02-12, 00:49
Bice propadanja sa obe strane.
Kada se smanji zemljiste koje se daje pod zakup. Neko proda, izvrsi se povracaj zemljista,,, i na kraju dobijamo jos malih proizvodjaca.
Jedini spas dotle, da se na nekoj drugoj planeti pronadju obradive povrsine, ali pod uslovom subvencionisane. Lkl{{
I preseli deo ratara. Tu bih svi bili na dobitku.

North ARMY
17-02-12, 03:00
Nemojte biti smesni sa takvim izjavama da su subvencije krive za vecu arendu. Sto se to nije desilo nakon godinu dana od uvodjenja subvencija nego zadnjih 2 god.? Poenta je u tome da ni zakupodavci nisu bas tako mutavi ko sto neki misle i oni medjusobno razgovaraju i traze vise jer su osecali i vide da zadnje 2 god. poljopr. proizvodi su skuplji.
Druga stvar moras znati da od kad ima subvencija mnogo vise se ulaze u agrotehniku i to je rezultovalo mnogo boljim prinosima zadnjih god.
Vidi ovako kako evo licno ja student koji sam uzeo 1ha u zakup kako ja mogu da budem isto konkurentan i da platim zakup kao neko ko zicer ima vise 140e/ha.
Sto se tice agrotehnike izes takvog ratara koji ceka da se drzava smiluje da mu vrati,ako sam nesto naucio pametno od caleta naucio sam da dam zemlji koliko trazi,a ona koliko mi vrati.Znaci ako fali mineralnog djubriva bacicemo,ako se pojavi korov prskacemo bez obzira na cenu tog herbicida.

A sto se tice posebnog intereseovanja u zadnje 2-3godine odgovorno mogu da tvrdim da je povecanje cena ratarskih proizvoda uzrok vece potraznje za njivama i boljih ulaganja u njive,ako se ne varam 2009-te je bila zabrana kukuruza i leti smo ga srecni prodavali po 8din/kg kad bi neko dosao da kupi i prethodnih godina cena nije bila nista bolja isla je do 12din/kg samo jedne jeseni ako nije 2007 u zetvi kukuruz imao cenu od 16-17din/kg koja je bila izuzetak i nikako nije referentna cena,cena soje je bila 25-28din prethodnih godina,sad kukuruz ima manje vise kontinuiranu cenu od 15-20dinara,soja je prosle i pretprosle godine bila u proseku 35dinara.

A jedino u poljoprivredi(u svim njenim granama,celokupnoj/ važi ona parola:ako uložiš jedan dinar sigurno se vraća dva,tri...
Imenjace daj mi primer neke legalne radnje u kojoj se za ulozen dinar vrate sigurno 2-3dinara,ako to postoji prodacu sto imam i krecem tim poslom da se bavim.

radivoj.nadlacki
17-02-12, 09:08
Samo vi pišite da vam ne trebaju subvencije :lol: ....dajete im odličan šlagvort za ukidanje istih ::lose::.
Ja sam za subvencije jer ih imaju i sve zemlje u okruženju, pa što bi mi bili šugavi.

Neki problemi koji postoje mogli biti vrlo lepo rešeni...npr povraćaji za mehanizaciju, kada bi Uprava za agrarna plaćanja izašla sa spiskom cena sa carine...onda bismo mogli da vidimo kolike su marže prodavaca mehanizacije i onda bi ste mogli videti koliko od cene mehanizacije dajete prodavcu u obliku marže....mislim da bi onda i visina marže bila legitiman kriterijum za odlučivanje kod kupovine mehanizacije. Ali prodavci mehanizacije nisu kao poljoprivrednici, oni su napravili JEDNU asocijaciju i legitimno zastupaju i lobiraju za svoje interese...ko je nama kriv što imamo mnoštvo asocijacija i klubova koje se ne slažu među sobom.
Isto tako bi se i subvencije po ha mogle urediti...pa da dobiju i veliki i mali, ako mi dozvolite ovu podelu da napravim. Jer ovakva podela je vrlo varijabilna jer neko sa dva hektara plastenika je velik a sa dva ha ratarstva je mali...
Dakle, nedostaje volje da se stvari urede kako treba a ne postoji dovoljno volje ni sa strane poljoprivrednika da prevazidju razlike, ujedine se i lobiraju za svoje interese....i dokle god je tako, biće nam ovako.

Svako dobro

Srdjan Žorž
17-02-12, 09:14
@R.N. Veoma lep receno,a ja bih dodao samo to dasubvencionisanje je vid pomocida se lakse prebrodi kolebanje na trzistu cena poljoprivrednih roba,kao i to da bi se stvorila sigurnost u ulaganju u rizicnu poljoprivredu sto je tacno.

Zoran0230
17-02-12, 09:24
Radivoje,slažem se sa tobom,to što mi ovde mlatimo praznu slamu neće njih ni dotaći.Oni već sigurno znaju sa kakvim uredbama će izaći,pa će se videti da li smo ili nismo u njihovim snovima.Samo malo dobre volje i moglo bi se namestiti da većina bude zadovoljna a ne kao do sada.

radivoj.nadlacki
17-02-12, 09:31
@R.N. Veoma lep receno,a ja bih dodao samo to dasubvencionisanje je vid pomocida se lakse prebrodi kolebanje na trzistu cena poljoprivrednih roba,kao i to da bi se stvorila sigurnost u ulaganju u rizicnu poljoprivredu sto je tacno.

Donekle se slažem ali kolebanja cena bi trebalo rešiti osnivanjem Agencije za intervencije na tržištu koja bi reagovala kupovinama ili prodajom u pikovima te bi se smanjilo oscilovanje cena i na taj način bi se sigurnije moglo ulaziti npr u tov svinja, gde su oscilacije cena najžešće.

A regresi, direktna davanja po ha i grlu stoke kao i druge mere agrane politike treba da nadomeste manju profitabilnost poljoprivrede u odnosu na industriju i tercijarni sektor. Dok mere ruralnog razvoja treba da omoguće i olakšaju podizanje konkurentnosti kroz nabavku i obnavljanje mašina i opreme na gazdinstvu, treba da omoguće očuvanje agrobiodiverziteta, zaštitu životne sredine od uticaja intenzivne poljoprivrede kroz agroekološke mere i treba da omoguće i razvoj i diversifikaciju drugih delatnosti na selu. Široka je tema a broj slova u postu je ograničen da bih objašnjavao zašto trebaju subvencije i podsticaji u poljoprivredi.
Kad država prepusti jedan deo teritorije samom sebi....ljudi migriraju u gradove ili odlaze u inostranstvo...područja ostaju bez stanovnika....a znate kako se kaže, planina je onoga čije je stado na njoj...

Sve ja to poštujem (što kaže Balašević) da je gro ljudi (čitaj birača) u velikim gradovima ali infrastruktura tih gradova više ne može da izdržava pritisak pridošlica...po meni je bolje pomoći barem onima koji žele da ostanu da mogu da prežive, pardon da žive životom dostojnim čoveka, u ruralnim područjima...

Svako dobro

North ARMY
17-02-12, 13:55
Rade ta trebaju nama subvencije,al ne pod ovim uslovima da se na neku babakuranu navede 100ha,plati PIO i sad je ona profi i dobija subvencije.

Zoran0230
17-02-12, 14:00
I ja se u potpunosti slažem sa NA.Treba uvesti malo reda da novac ide baš onome ko treba i još uvesti kontrolu svega onoga što je podneseno u trezoru pa ko pošteno radi neka i dobije a ko mućka neka se kazni i to debelo pa više neće.

mali paor
17-02-12, 14:36
Subvencije su bitne i potrebne, jer ja taj novac trosim na vestak i stvari koje povecavaju prinos, sto se tice arende to je posebna prica ko sta kako radi, ali ljudi bez sloge izmedju nas samih nema ni napretka ni nicega. A sto se tice onih gore to necu ni da spominjem oni su prica za sebe oni vide samo svoje dupe i nista vise.

ddragan
17-02-12, 15:49
Jedini vid koji bi verovatno svima odgovarao,a ukinuo bi razne mutne radnje je to da drzava nama omoguci djubrivo po mnogo povoljnijim cenama(urea po 1200,kan 600-700...ovo sam lupio bez veze cene,ali nije problem izracunati)bez ogranicenja u kolicinama,jer niko nece da ga kupi da mu stoji za ukras,isto tako i sa semenom,odrediti neku cenu dosta manju od sadasnje a drzava neka dotira ostatak novca proizvodjacima,uvoznicima i ostalim koji uzimaju deo kolaca.Za naftu je bila pokrenuta neka prica o tzv ZELENOJ NAFTI ali sad svi cute,niko nista nezna,verovatno nema nista od toga(daj boze da gresim),ali bi moglo dosta lako da se to izvede i da se uvedu kazne da nikom ne padna napamet da to zloupotrebi.Po meni bio ovakav neki model doneo puno vise koristi onima koji se ozbiljno bave poljoprivredom,i ne gledaju kako ce samo ovu god da izguraju,nago gledaju bar par godina u napred.

mica967
17-02-12, 16:03
Dragane pošto verovatno direktog davanja po hektaru neće biti ovaj tvoj predlog ima osnova stim što bi trebalo ograničiti prodajne cene đubriva i semenske robe(ograničiti maržu). Što se tiče D-2 to će sigurno biti i u toku sledeće nedelje trebalo bi konačno da izađe uredba pa će nam sve biti jasnije.>:({

dicki
17-02-12, 16:06
[QUOTE=North ARMY;460405]Vidi ovako kako evo licno ja student koji sam uzeo 1ha u zakup kako ja mogu da budem isto konkurentan i da platim zakup kao neko ko zicer ima vise 140e/ha.
Sto se tice agrotehnike izes takvog ratara koji ceka da se drzava smiluje da mu vrati,ako sam nesto naucio pametno od caleta naucio sam da dam zemlji koliko trazi,a ona koliko mi vrati.Znaci ako fali mineralnog djubriva bacicemo,ako se pojavi korov prskacemo bez obzira na cenu tog herbicida.

Uh, Uh... Sta pricas ti bre? Aj nam daj recept pa da progledamo. Meni nikako ne polazi za rukom da dam zemlji onoliko koliko trazi. Sa tvoje tacke gledista uzevsi u obzir koliko godina imas, to izgleda tako. Kada budes ti bio glavni oslonac u svojoj porodici shvatices sta sve treba, koliko se ima... Bilo je tvojih postova sa slikama useva, masina... i ti kazes da je tu "dato" koliko treba ^-^ Aj' nas obraduj sa tvojim dobrim prinosom po Ha. pa da >:({

ddragan
17-02-12, 16:28
Ne razumem sta si hteo da kazes sa tim "ograniciti prodajne cene",u principu mene kao polj.proizvodjaca ne interesuju njihove marze i ostale dazbine,najbitnije da mi dobijemo povoljne cene a ostalo nek oni resavaju kako znaju i umeju,jer u toj njihovoj papirologiji normalan brzo poludi.

rale
17-02-12, 16:35
ddragane sacekajte vecerasnju smenu da vidite kako ce napasti vas predlog.Ja se zalazem za svaki racionalan predlog gde sto vise zadovoljnih dusa ima.

ddragan
17-02-12, 16:46
Ja mislim da od ovakvog predloga racionalniji ne postoji,ako ga ipak ima voleo bi da ga cujem.Pare usmerene tamo gde treba,zakupodavci nemaju mogucnost muckanja i svi mogu da koriste takav repromaterijal.A negodovace sigurno oni koji uzimaju 50% od subvencija za uslugu.

draganNb
17-02-12, 17:38
Vidi ovako kako evo licno ja student koji sam uzeo 1ha u zakup kako ja mogu da budem isto konkurentan i da platim zakup kao neko ko zicer ima vise 140e/ha.

A sto se tice posebnog intereseovanja u zadnje 2-3godine odgovorno mogu da tvrdim da je povecanje cena ratarskih proizvoda uzrok vece potraznje za njivama i boljih ulaganja u njive,ako se ne varam 2009-te je bila zabrana kukuruza i leti smo ga srecni prodavali po 8din/kg kad bi neko dosao da kupi i prethodnih godina cena nije bila nista bolja isla je do 12din/kg samo jedne jeseni ako nije 2007 u zetvi kukuruz imao cenu od 16-17din/kg koja je bila izuzetak i nikako nije referentna cena,cena soje je bila 25-28din prethodnih godina,sad kukuruz ima manje vise kontinuiranu cenu od 15-20dinara,soja je prosle i pretprosle godine bila u proseku 35dinara.

Miroslave,ti i ja smo isto godiste,i samo nesto da ti kazem,ti si odabrao da ides i dalje u skolu,a ja da obradjujem zemlju,2009 sam zavrsio srednju skolu,i prvu zemlju uzeo u zakup,kesa da sam krenem nisam imao,i subvencije su mi dosle kao "budali samar"jer sam sa njima pokrio proizvodnju i razduzio repromaterijal,i do sada sam dosao do 60kj arende,da tih subvencija nije bilo,mogao bih samo da sanjam o tolikoj povrsini i proizvodnji,jer nije sve u radu!
A sto se tice cena koje si naveo da pamtis koliko je bio kukuruz,soja,a da li se secas,koliko je bio euro,cena nafte,djubreta...a na kraju i osnvnih namirnica potrebnih za zivot?

dukej
17-02-12, 18:42
Jedini vid koji bi verovatno svima odgovarao,a ukinuo bi razne mutne radnje je to da drzava nama omoguci djubrivo po mnogo povoljnijim cenama(urea po 1200,kan 600-700...ovo sam lupio bez veze cene,ali nije problem izracunati)bez ogranicenja u kolicinama,jer niko nece da ga kupi da mu stoji za ukras,isto tako i sa semenom,odrediti neku cenu dosta manju od sadasnje a drzava neka dotira ostatak novca proizvodjacima,uvoznicima i ostalim koji uzimaju deo kolaca.Za naftu je bila pokrenuta neka prica o tzv ZELENOJ NAFTI ali sad svi cute,niko nista nezna,verovatno nema nista od toga(daj boze da gresim),ali bi moglo dosta lako da se to izvede i da se uvedu kazne da nikom ne padna napamet da to zloupotrebi.Po meni bio ovakav neki model doneo puno vise koristi onima koji se ozbiljno bave poljoprivredom,i ne gledaju kako ce samo ovu god da izguraju,nago gledaju bar par godina u napred.

Evo kako ja to vidim da bi bilo u praksi:

Država ne proizvodi veštak i da bi omogućila da proizvođač dobije isti po povoljnoj ceni ona mora sklopiti ugovor sa proizvođačem veštaka gde će dotirati nižu prodajnu cenu veštaka, ili kupiti na slobodnom tržištu veštak po tržišnoj ceni i posle ponuditi taj isti veštak poljoprivrednicima po nižoj ceni (na svoju štetu).

Ok, to je jasno, ali kako bi se to sprovelo. Država bi sklopila ugovor sa npr. Fertilom da on ispod cene prodaje 3X15, a da mu ona dotira novac do tržišne cene. I sad kad dođe vreme da se kupi veštak, ti kažeš: "Ali ja neću Fertil, hoću ruski veštak". Neko drugi kaže: "Ja hoću Kutinu", neko treći hoće francuski veštak, a država vam svima odgovori da bi onda trebala da poveća administraciju da bi svima udovoljila toliko da bi to više koštalo nego sav taj veštak, i da ko hoće veštak po nižoj ceni onda nek uzme Fertil, a ko neće nek kupi šta hoće po tržišnoj ceni. A Fertil to lepo iskoristi, pa vam upakuje pored veštaka i malo rizle, a usput i malo podigne cenu jer država plaća resto novca...

Ista stvar je i sa semenom. To jeftinije seme bi bilo samo ono koje malo ko hoće da seje, ili ono za koje Miško pomisli da bi trebali da sejemo, ili šta već...

Poenta je da ovakav sitem nudi toliko mogućnosti za muljanje i zloupotrebe, da je ovaj dosadašnji vid subvencionisanja sa pojedinim sitnim zloupotrebama zakupodavaca i sl., mala beba za predloženi način pomoći poljoprivrednicima...

North ARMY
17-02-12, 18:47
@Dicki prinos psenice je bio 3.7t/kj,a soje 1.65t/kj i da smo bacili vise vestaka ne bi vise rodilo,tj rodilo bi ali razbaceno mineralno djubrivo ne bi bilo rentabilno.Za kukuruz ne znam prosek jer smo ga skidali u klipu.
@Miroslavjovanovic78 odakle nama 2 penzije u kuci ?? Sto se tice plata slobodno ti daj svoju suprugu nek radi u nekoj seoskoj prodavnici jer toliku platu od prilike ima i moj cale,nego si zenu zatvorio kuci da brine samo o detetu,a ti u ratarstvu imas max 3 meseca efektivnog posla u toku cele godine,uzmi kao komsije Tesle,Spiljari,Skakavci pa 'rani jos bikova,svinja i ostalo a ne samo suvo ratarstvo i tu za kolicinu preko 100kj ti se ni kombajn ne isplati,a kad dodje spic(oranje i sl operacije) tu jos platis radnika pa se tvoj posao preoplovi u sezoni.A sto se tice zemlje i kolicine zna se da ti je cale jos pre 20godina imao 2 kombajna kad je u celom selu bilo mozda 4 kombajna,da ti cale ima privatnu auto skolu i da si iz takve porodice izasao gde si imao spremljeno trziste,bilo je bar po 2 radnika kod tvog tate u dvoristu svaki dan,masine su redovno stizale nove svake godine bar po jedna tera se par godina i daj drugu novu,skoro sam siguran da je vas Z143 jedini kombajn koji je stigao nov u selo stigao kod vas,traktora nekoliko,zadrugu ste imali i znao si ljude od kojih i dan danas uzimas novce kad ti zatrebaju i kod koga ides na obracun na kraju sezone i ako ne odes znas ko ce ti doci po novce. >:({
50ha mi je previse,al ajde daj mi na sledecoj licitaciji da i ja uzmem 10ha po pocetnoj ceni kao sto ste i vi uzeli. Lkl{{

Dragane o tome ti pricam vi ste dobili subvencije kao vetar u ledja,a sad te subvencije meni dodju kao kocnica da uzmem vise zemlje jer nemam pravo na subvencije i vi ste u samom startu u velikoj prednosti spram mene.

Peet
17-02-12, 19:03
""Sudeći po ovome što ti pišeš a i inače nijedared nisi stao u odbranu poljoprivrede,subvencija,protesta itd....mogu samo da ti poželim da nikada nezavršiš fakultet tj.da budeš budući agronom jer bi bio isti kao MM(koji je izračunao 1000evra po hektaru na pšenici)i to pustio u medije.""

E citajuci sta se desava u ovoj temi naisao sam na ovaj post od @miroslavajiovanovic78 koji mi je uzeo reci sa tastature.
NA je jos uvek mlad i ima jos dosta toga da nauci "AKO" ? Ali citajuci ovu temu od pocetka do kraja moze se sa lakocom utvrditi da stvarno vise nezna sta bi hteo. U nekom ranijem postu napisao sam da poljoprivrednici koji su se sami proglasili hobistima ne znaju da kazu svima ovde ko je taj i gde je ta granica odnosno od kolko ha do kolko ha su hobisti i ko su profi.
Jednostavno napadaju sve koje dobijaju subv. bez ikakve osnove.
U svakom slucaju subvencije su jako bitne za sve poljoprivrednike i ne bi trebalo raspravljati u kakvom vidu da se dele. Jedini nacin da ne budemo prevareni su subv. date za ha. Posto je tu kao sto svi znamo bilo i mnogo malverzacija neka njihovi inspektori mrdaju malo dupe iz fotelje po terenima i neka grdno kazne sve prevarante.

North ARMY
17-02-12, 19:05
A ko vam kaze da moj cale ne dobija subvencije ??

Ako bas hoces da znas sta bih ja voleo sa ovakvim nacinom evo ti pa ti razmotri:
do 10ha u vlasnistvu bez PIO obaveze
do 30ha zakup i vlasnistvo sa PIO obavezom
30-50ha nosilac gazdinstva da ima bar 3 stepena poljoprivredne skole ili nek zaposli nekog ko ima.
50-100ha PIO,PDV sto rece Mindjusar i neko ko ima bar 4 stepena poljoprivredne skole.
Nisam ja ljubomoran na seljake koji rade i dobijaju,ali mi smetaju neki novopeceni koji su se pojavili u ataru i svaka im baba i komsinica ima po 100ha,ovo mi za sad izgleda kao jedini nacin kako se odbraniti od takvih i stvoriti zdravo trziste.

ddragan
17-02-12, 19:09
A ko njih sprecava da sad stave rizlu u djubrivo,ili da ti daju lose seme.Mogu oni to da urade ali sledece godine kome ce da prodaju robu.Ovo sto si napisao za vestak da ce da ide na stetu drzave,pa ako tako gledamo onda i sadasnje subvencije idu na stetu drzave.Ako sad moze da se obezbedi djubrivo svih proizvodjaca,nevidim zasto nebih moglo u onakvom sistemu,jer ja nisam predlozio da AZOTARA subvencionise djubrivo ili DELTA pionir seme nego drzava.

milan971
17-02-12, 19:16
@Peet
U svakom slucaju subvencije su jako bitne za sve poljoprivrednike...
Pogodak u srz problema, sta podrazumevas pod sve? Sadasnjih 15-17%gazdinstava sto je uspelo da ispuni uslove.

Peet
17-02-12, 19:27
A ko vam kaze da moj cale ne dobija subvencije ??

Ako bas hoces da znas sta bih ja voleo sa ovakvim nacinom evo ti pa ti razmotri:
do 10ha u vlasnistvu bez PIO obaveze
do 30ha zakup i vlasnistvo sa PIO obavezom
30-50ha nosilac gazdinstva da ima bar 3 stepena poljoprivredne skole ili nek zaposli nekog ko ima.
50-100ha PIO,PDV sto rece Mindjusar i neko ko ima bar 4 stepena poljoprivredne skole.
Nisam ja ljubomoran na seljake koji rade i dobijaju,ali mi smetaju neki novopeceni koji su se pojavili u ataru i svaka im baba i komsinica ima po 100ha,ovo mi za sad izgleda kao jedini nacin kako se odbraniti od takvih i stvoriti zdravo trziste.

Evo, ovakvi i slicni postovi daju stimulans ministarstvu da nas za...bava kako god zele. Naime kako? recimo ja konkretno da se slozim s tim da ja sa svojih skoro 40 ha u vlasnistvu trebam zaposliti (posto sam zavrsio samo srednju ekonomsku skolu) nekog sa poljopr. skolom i dati mu platu od koliko dinara? 30.000 mesecno? odnosno 12x30.000=360.000 din godisnje, plus skoro 50.000 din Pio plus skoro 30.000 din zdravstveno i jos mnogo troskova.
Pa te subvencije koje primam racunam da mi budu neka olaksanja u direktnom ulaganju u poljoprivredu a ne bacanje u vetar.

@Peet
U svakom slucaju subvencije su jako bitne za sve poljoprivrednike...
Pogodak u srz problema, sta podrazumevas pod sve? Sadasnjih 15-17%gazdinstava sto je uspelo da ispuni uslove.

Pa ako sam rekao sve onda ne pricam dvosmisleno nego mislio sam bas bukvalno sve. I ja se slazem bar u necemu sa NA a to je da PIO bude od 10 ha obavezan i nikad nisam rekao da neko ne zasluzuje subv. ako je manji proizvodjac. U vise navrata sam ovde procitao da su mali proizvodjaci protiv subv. zato sto je uslov PIO a neki od njih ne ispunjavaju taj uslov. To ti ono da komsiji crkne krava.>:({

North ARMY
17-02-12, 19:31
Eto kazem ja da se sad zemljom bavi ko nije imao nista prece u zivotu pa poceo zemljom da se bavi,a neko ko je zavrsio skolu i odrastao na zemlji ne moze da pocne.Koliko znam zakonski minimalac je oko 18000din*12=216 000din pa izvolite ako hocete da vas drzava subvencionise.

I dok mi neko ne odgovori zasto ja kao mladi student poljoprivrede koji sam odrastao na zemlji nemam pravo na subvencije(jer ne placam PIO) a neka persona koja nema veze sa zivotom i zemljom ima pravo jer joj neko placa PIO i tu je sva "mudrost".

Srdjan Žorž
17-02-12, 19:40
Lepo me uveseljavate veceras sa ovim predlizima a nemate pojma sta je vec spremno od subvencija za 2012god.
Za sve koji misle da neko iz min.poj. cita i uvazava nasa misljenja;Nema od toga nista.Pisu ljudi zakon kako njima odgovara a ne nekom sa foruma.
Za sve koji su protivnici sadasnjim nacinom raspodele subvencija;nece ih biti vise na ovaj nacin.
Za sve koji rade u poljoprivredi(ali stvarno sve grane poljoprivrede)treba se boriti i dalje za subvencije.
Za sve koji su protiv subvencija(bilo kakvih pa i ovakvih)bolje menjajte profesiju jer bez subvencija i na zapadu propadaju gazdinstva kao nasa.
Moj predlog i dalje stoji kao najbolji da se daje ratarima po kilogramu predate ili uskladistene robe,stocarima po grlu,vocarima po hektaru i povrtarima po hektaru ili strateskim kulturama.

ddragan
17-02-12, 19:50
Eto kazem ja da se sad zemljom bavi ko nije imao nista prece u zivotu pa poceo zemljom da se bavi,a neko ko je zavrsio skolu i odrastao na zemlji ne moze da pocne.Koliko znam zakonski minimalac je oko 18000din*12=216 000din pa izvolite ako hocete da vas drzava subvencionise.

I dok mi neko ne odgovori zasto ja kao mladi student poljoprivrede koji sam odrastao na zemlji nemam pravo na subvencije(jer ne placam PIO) a neka persona koja nema veze sa zivotom i zemljom ima pravo jer joj neko placa PIO i tu je sva "mudrost".Za ovaj prvi deo posta stvarno moram da ti kazem da je mnogo glup.Ja sam zavrsio hemijsku skolu a u zivotu me to ne interesuje da radim.Od malena sam voleo poljoprivredu i znao sam da cu to u zivotu da radim,i sad ces ti nekom da kazes da nije imao nista prece u zivotu da radi pa se bavi poljoprivredom.Umes da iziritiras u sekundi.

Peet
17-02-12, 19:52

I dok mi neko ne odgovori zasto ja kao mladi student poljoprivrede koji sam odrastao na zemlji nemam pravo na subvencije(jer ne placam PIO) a neka persona koja nema veze sa zivotom i zemljom ima pravo jer joj neko placa PIO i tu je sva "mudrost".

Evo tebi nudim posao cim zavrsis skolu. Javi se i radi za 18.000 din ali ces i na terenu biti svaki dan, neces valjda iz fotelje da mi se umesas u posao koji jos mnogo god. treba da naucis.

North ARMY
17-02-12, 19:56
Ja kad nisam znao sta da upisem upisao sam gimnaziju,kad sam prelomio sta hocu u zivotu upisao sam poljoprivredni fakultet. >:({
Iskreno voleo bih da znam sta to bude ljudima u glavi da svesno idu skolu koju nece zavrsiti...

Druga stvar je covek koji dobar deo veka provede radeci u struci i kad ostane bez posla vrati se na dedovinu,a ni takav najcesce ne dobija subvencije jer u glavnom ima samo par jutara pa mu se ne isplati da uplacuje PIO,a kud je ostao bez posla de su mu jos novci za ulog u proizvodnju i jos 400-500e da plati PIO.

---------- Poruka napisana u 18:56 ---------- Prethodna poruka je at 18:54 ----------

@Peet AKO zavrsim fakultet jel stvarno mislite da cu raditi za 18 000din ??
Da ste kod mene u selu moj drug takoreci najbolji bi sigurno prihvatio da radi za te novce jer posla NEMA,da uzme drzavnu zemlju NE MOZE iz razloga koji sam prethodno naveo.

rale
17-02-12, 20:02
@Peet druze mi se nismo sami proglasili hobistima vec smo tu imali jedan prividan kutak za nas.Dovoljno dugo radim poljoprivredu i u poljoprivredi tako da znam sve mucke i sa hektarima i sa kilogramima,i nemojte me ubedjivati u suprotno.Sit sam registracija i preregistracija,overe tatinih i rodjackih papira.Muvanje sa racunima profakturama itd a pricamo o muckama ajd me ubedite.25 god je iza mene sve cake sam savladao.Ne zelim prepucavanje subvencije su potrebne.

ddragan
17-02-12, 20:11
Za ovu prvu stvar ako si mislio na mene,zavrsio sam tu skolu i to relativno lako,a sto se tice fakulteta nisam ga ni planirao.I samo da napomenem da nisam prva generacija u porodici koja se bavi poljoprivredom,nego je tako bar 100 god.

radivoj.nadlacki
17-02-12, 20:13
1) Misljenja sam da bi trebalo da postoje direktna placanja po ha, kako za ratarsko-povrtarske useve kao i do sada, tako i za vocare, uzgajivace lekovitog, zacinskog i aromaticnog bilja. Za sada bi to jos uvek trebalo vezivati za kupljeni repromaterijal dok se ne uspostavi cuveni LPIS (Land Parcel Information System) i od onda da se daje po ha ne vezano za repromaterijal i racune. Treba samo uvesti bolju kontrolu trosenja, onemoguciti prevare i bilo bi dosta za sve. I naravno bez PIO klauzule
2) Treba zadrzati direktna placanja po grlu mlecnih krava kao i premiju za mleko.
3) Treba uvesti placanja za krave u sistemu krava-tele i uspostaviti odgajivacki program za tovna goveda jer ne moraju sve krave da se muzu...kao i podsticaje za tov junadi i jagnjadi
4) Takodje treba zadrzati sistem direktnih davanja za priplodne ovce i koze
5) Mislim da bi za kolege svinjare i zivinare bilo dovoljno uspostavljanje Agencije za intervencije na trzistu da se smanje oscilacije cena kao i kontrola uvoza ovih proizvoda jer smo svedoci da se uvozi svinjsko i zivinsko meso sumnjivog kvaliteta
6) Za mere ruralnog razvoja mislim da je dovoljno ono sto pise u Nacionalnom programu ruralnog razvoja 2011-2013 koji se ne sprovodi uz dalju nadgradnju ovih mera
7) Uspostaviti nezavisnu referentnu laboratoriju koja bi stitila interese poljoprivrednika i sprecila manifetluke privatnih laboratorija
8) ...ostavljam prostora za jos...ne moze covek svega da se seti u momentu

ALI

Drzava trenutno nema dovoljno novca da bez PIO klauzule svima do 100ha isplati regres za repromaterijal....LPIS je u povoju....a i ne postoji volja da se saseku manifetluci prilikom sprovodjenja ove uredbe. Drzava nema razvijen odgajivacki program za tovne krave i sistem obelezavanja zivotinja ne funkcionise najbolje te mnogo onih koji zele da gaje goveda u sistemu krava tele ili pak da se bave tovom junadi ostaju bez bilo kakve podrske a Srbija moze da bude vrlo konkurentna u ovoj proizvodnji. Agencija za intervencije na trzistu i Nezavisna referentna laboratorija nisu uspostavljene a obecavaju se svako malo... Svejedno, za one tacke koje sam gore naveo smatram da su utopija jer ministar koji bi hteo da tako radi ne bi dugo poziveo kao ministar jer interesi jakih i snaznih lobija sa velikim sredstvima se ne poklapaju sa gore navedenim tackama...tako da ne znam...postajem sve vise pesimista.
Jedino ako dobijemo revolucionarnu Vladu koja ce istinski zeleti da radi za narod...mozda...ALI ne vidim politicku volju za takvom Vladom niti u jednoj stranci

I da, ja ne bih zeleo to jeftinije djubrivo, seme i naftu.....stvorite sistem da ja to mogu da kupim po redovnim cenama, pa cu ja da kupim gde hocu...sta hocu...kad hocu i od koga hocu

sorin
17-02-12, 20:16
Ako taj strucnjak koga ja zaposlim na imanju (jer imam preko 50kj) moze da mi zaradi tu platu kroz povecanje prinosa, ja nemam nista protiv. A sto se tice zaposljavanja radnika na velikim gazdinstvima, sta je tu problem? Nije li interes i drzave i zajednice da imaju jednu ili dve porodice koje imaju izvor prihoda i eventualno zive neki koliko toliko normalan zivot? NA kaze, "imas 3 meseca efektivnog posla"...Ja nesto nemogu da nadjem tih 9 meseci slobodnih koliko god da se trudim, mora da negde gresim! Celo leto vucem stajnjak ( ja i jos jedan radnik) celu zimu se smrzavam u radionici sredjujuci masine nebi li bile u radnom stanju kad prodje frka!
Stalno ponavljam, i 100ha da imas a da nemas mehanizaciju, neces od poljoprivrede NISTA zaraditi. A sa 5 ha..pa UDRUZITE SE i imacete 100!
Ako je neko prodao stan u gradu i kupio zemnlju na selu i poceo da se bavi poljoprivredom, sta se to koga tice? Bolje to nego da otvori jos jedan kafic u gradu ! Kamo srece da je vise takvih i da je vise povratnika, govori vam jedan od takvih!

Goran G.
17-02-12, 20:17
Ja kad nisam znao sta da upisem upisao sam gimnaziju,kad sam prelomio sta hocu u zivotu upisao sam poljoprivredni fakultet. >:({
Iskreno voleo bih da znam sta to bude ljudima u glavi da svesno idu skolu koju nece zavrsiti...

Druga stvar je covek koji dobar deo veka provede radeci u struci i kad ostane bez posla vrati se na dedovinu,a ni takav najcesce ne dobija subvencije jer u glavnom ima samo par jutara pa mu se ne isplati da uplacuje PIO,a kud je ostao bez posla de su mu jos novci za ulog u proizvodnju i jos 400-500e da plati PIO.

---------- Poruka napisana u 18:56 ---------- Prethodna poruka je at 18:54 ----------

@Peet AKO zavrsim fakultet jel stvarno mislite da cu raditi za 18 000din ??
Da ste kod mene u selu moj drug takoreci najbolji bi sigurno prihvatio da radi za te novce jer posla NEMA,da uzme drzavnu zemlju NE MOZE iz razloga koji sam prethodno naveo.
ako me secanje dobro sluzi pre godinu-dve si spominjao vojnu skolu,kako sad odjednom poljo fax?

North ARMY
17-02-12, 20:18
@Sorin ali Vi radite i stocarstvo,ja sam rekao za suvo ratarstvo.
Gorane pamcenje te odlicno sluzi,necu da zivim u "masini" nego cu da zavrsim fax pa ako ne budem nasao solidan posao i ja cu da radim samo zemlju. >:({

KishRobert
17-02-12, 20:21
@sorin
NA je govorio za ratarstvo,stocare nigde nije spomenuo.

sorin
17-02-12, 20:25
Gospodo, stocarstvo je meni samo usputna delatnost (pozitivna nula, na zalost), osnovna delatnost je ratarstvo, mada ni to nema nikakve veze. Sve sto sam napisao odnosi se na samo ratarstvo

North ARMY
17-02-12, 20:31
Govorim o radovima u polju,radovi koji su predvidjeni za ratara-traktorisut-agronoma sve u 1 jedan covek koji vodi kucu.
Necemo tu ubrajati posao cepanja drva,ciscenja snega,iznosenja stajnjaka iz svinjca i kokosinjca jesu to poslovi na selu ali nisu vezani za ratarstvo.

---------- Poruka napisana u 19:31 ---------- Prethodna poruka je at 19:29 ----------

De imanjace nemoj me zaje***** do pre 2 godine nisi imao zivuljke u dvoristu tek si onda bio nabavio 3-4 praseta.
Ako cemo tako racunati i ja imam priplodna grla(krmaca se nocas prasila) i imam par nazimica kao tovna grla al smo i ti i ja daleko od ozbiljnih stocara kao sto su spomenuti iz tvog komsiluka.

duja
17-02-12, 20:32
ti si jako pametan ,pa jos moderator kao neki .nemas ti poima niocemu ,a tvoj plan za subvencije bolje izbrisi sa onog posta da ti se ljudi nesmeju. i verovatno zbog takvih neki napustaju forum

Matic
17-02-12, 20:37
Idite i vi slobodno ako vam ne odgovara.Ova tema je odavno otišla u sasvim trećem pravcu.Od ovolikog broja stranica možda tek četvrtina vredi nečemu dok je ostatak gomila gluposti.

sorin
17-02-12, 20:37
@Na, ne mogu da verujem u ovo sto citam

Ako posle vrsidbe zita ili soje izbaliram, pokupim i prenesem 3 do 4 hiljade bala slame umesto da bacim sibicu i tu slamu menjam sa stocarima za stajnjak koji posle tovarim, vucem na gomile, tovarim ponovo pa razbacujem, mora da sam lud. Siguro ne djubrim njive sa 20 svinja koje imam u tovu!
A ciscenje snega sa 200m2 krova mi nije hobi vec obaveza da mi nebi pao krov i rasturio masine koje su ispod njega. Cepanje drva za 50m2 kuce i nije neki problem ali za grejanje radionice bogami jeste. I racun za struju od 7.000 din mesecno ne pravim na frizideru i X-boxu vec aparatu za varenje i ostaloj masineriji koja se skoro ne gasi.
sve je to u funkciji gazdinstva na ovaj ili onaj nacin

sto se tice struke, kad jednog dana postanes agronom, gledaj da budes na pomoci i onom ko ima 5 kj kao i onom ko ima 500 jer to ti je struka, nikad nemoj deliti ljude jer ne znas ko je kako stekao to sto ima. To nije tvoj posao ima ko je za to zaduzen, dace Bog pre ili kasnije da i to ispliva na povrsinu!

duja
17-02-12, 20:44
moderatoru nebrisi mi postove il te mozda boli istina

North ARMY
17-02-12, 20:50
Gospodine Sorin ako se hangar kvalitetno napravi nema sanse da ce popustiti pod snegom.Sibicu ne morate bacati dovoljan je kombajn sa seckom da biste zaorali zetvene ostatke i tako vratili u zemljiste hranjljive elemente,a za ovo sto presujete pa izvozite na njive za to Vam skidam kapu >:({ jer to u mom selu ne radi niko da tako kompenzuje,jedino ko ima iz svog tova on iznosi ali to je opet ratarstvo+stocarstvo. Koliko se moze naslutiti Vi imate neku profi radionicu u kojoj provodite dosta vremena,pa verovatno radite jos usluzno jer stvarno ne znam koliko bi trebala da traje godina nekom ko radi 100-300ha ako bi toliko provodio zimi popravljajuci masine.
Sto se tice povrsina o tome i pricam zadnjih 100 stranica da treba i onaj od 5kj da dobije jer majku mu pa i on radi zemlju nije on kriv sto nema kliker i veze da poveca proizvodnju kao neki,ali taj mali ne moze da dobije zbog glupog PIO uslova. >:({

Gospodine Dujo Vama niko nije brisao poruke u ovoj temi i molim Vas da ne iznosite neistine.

dicki
17-02-12, 20:57
radivoj.nadlacki@
Jesmo li nekad imali i druge vladare? Ima nas koji pamte do sitnica sve.Zato mislim da tvoja opaska oko vlade nije u redu.Bila bi mnogo ruzna slika kada bi svi mi pisali tako ( a da se zna ili je ocigledna nasa politicka opredeljenost ).

sorin
17-02-12, 21:00
NA, svako od nas radi na svoj nacin. Ja se sticajem okolnosti dosta razumem u masine, dovoljno sam star da sam shvatio gde je problematika posla i IMAM PLAN. Mehanizacija mi je stara, jer toliko sam mogao da se pruzim (kombajn 142 star 28 godina, berac slicno tome, rashodovane prikolice koje se kompletno repariraju...) tako da MORAM da je sredim inace nista od posla. Usluge ne radim uopste, pomognem prijateljima koji posle pomognu meni i to je to.
Kad kazem da imam PLAN, to znaci da mi je bolje da imam 100kj dobrog prinosa nego 200 kj koje placam a radja mi lose, jer nije isto posejati i obraditi 100kj i 200kj. Ja 100kj mogu lepo da obradim sa svojom mehanizacijom, a za 200 nemam mogucnosti - ni fizicke ni finansijske - za sada!

---------- Poruka napisana u 20:00 ---------- Prethodna poruka je at 19:58 ----------

PS

I taj hangar sam sam napravio. Moze da izdrzi ali ja nebih da rizikujem kao sto ne rizikujem ni u drugim stvarima ako nije neophodno >:({

diklofen
17-02-12, 21:03
Još se uzdržavam od komentara ali ako ovako nastavi neću moći dugo :lol:

North ARMY
17-02-12, 21:04
@Sorin e to je lepo i DOMACINSKI. >:({

U prethodnim sam postovima jasno rekao da bih takvima kao ti dao 3 subvencije ko radi i zemlju i stoku drzi(ona je robija i hoce roba) i uvek sam da se RAD subvencionise.

Zoran Lok
17-02-12, 21:16
Ne mogu da verujem da neko predlaže da se subvencije daju po kili predate robe, to smo imali ranije i to je najveća glupost. Automatski su bili otkupljivači snizili cenu za toliko para koliko smo dobijali od države, a i što se tiče veštaka takođe. pre nego što se država umešala sa subvencionisanjem pre par godina koštao je 3 x 15 - 24000 din, prve godine kad je država dala 40 % od cene, veštak je otišao na 45000, i odtad uvoznici drže cenu na tom nivou. Ovo sa subvbencionisanjem po hektaru nije savršeno rešenje al mislim da je trenutno najbolje.

mindjušar
17-02-12, 21:19
Sorin,jel Vi to radite da uđete u Ginisovu knjigu rekordi sa prinosom,ili da Vam što više ostane kao ZARADA? Ako je ipak to drugo u pitanju,mislim da bi svima nama dobro došla stručna pomoć,jer smo generalno konzervativni

North ARMY
17-02-12, 21:20
Kao sto drzava ima javna skladista tako moze da ima i javne magacine odakle bismo kupovali djubrivo iz uvoza ali da se drzava ogranici marzom 5-10% opet bi zaradila a nama bi bilo puno jeftinije ne mora biti u svakom selu ali u svakoj opstiti moze da bude bez problema,ima toliko praznih hangara i firmi gde bi se moglo skladistiti cudo jedno.

dicki
17-02-12, 21:21
NA@
1,65t. soje po jutru ukazuje na neki nedostatak rekao bi materijalnih ulaganja ( pa nazvali to evrima,dinarima ili subvencijama, sve jedno ), tako da zemlji ipak nisi dao ono sto trazi - kako rece... A dao bi sigurno da je vise para...

grunt
17-02-12, 21:23
Jel ovo PRIVATNI forum ili sta koji je vama???I opet ljubomora i zavist ma ne treba nama dati nista ni subvencije ni nista konje i plug pa napred za bolje i nismo jbt!Leba i igara i turskih serija e to treba ovom narodu:":214

sorin
17-02-12, 21:24
U jednom si u pravu NA, cene su poslednjih par godina povoljne, ali nece doveka tako biti. Subvencije jesu vetar u jedra, ali i ta jedra treba rasiriti inace dzabe vetar :) Ne treba gubiti vreme, poljoprivreda je lepa i interesantna i pruza puno mogucnosti samo je treba voleti

Razmisli, pratece delatnosti, povrtarstvo, plastenici, organska proizvodnja, bioenergija na sve moguce nacine, i jedna kljucna rec: UDRUZIVANJE, jer sve to prevazilazi mogucnosti jednog proizvodjaca koji je i traktorista i ekonomista i agronom!
Sve se to subvencionise na razne nacine, ali treba biti uporan.
Ne treba se bojati kredita, ali treba biti jako oprezan u opravdanost ulaganja. I u danasnje vreme para ima, ideja nema!

Neko je rekao "Optimizacija je kljuc uspeha" ;D}

North ARMY
17-02-12, 21:28
NA@
1,65t. soje po jutru ukazuje na neki nedostatak rekao bi materijalnih ulaganja ( pa nazvali to evrima,dinarima ili subvencijama, sve jedno ), tako da zemlji ipak nisi dao ono sto trazi - kako rece... A dao bi sigurno da je vise para...
Prethodne sam godine ISTO dao zemlji pa je ona meni vratila 2.2t/kj tako da ima kad je do godine,a ima i do zemljiste nije svugde kao Cenej,Sirig,Srbobran.

Zoran0230
17-02-12, 21:29
Kad će neki shvatiti da treba da se subvencioniše ha a ne čovek i tu nema uslova kojekakvih.Svaki ha je isti,što znači da se mora ulagati.Svi koji rade zemlju treba da dobiju subvencije.NA je u pravu samo štoono sa školom baš nije izvodljivo jer retki su sa poljoprivrednom školom.

KishRobert
17-02-12, 21:29
Kod nas ko ima 1650kg soje po kj je rekorder.
A ljudi maximalno odrzavaju zemlju u "kondiciji".

sorin
17-02-12, 21:30
Sorin,jel Vi to radite da uđete u Ginisovu knjigu rekordi sa prinosom,ili da Vam što više ostane kao ZARADA? Ako je ipak to drugo u pitanju,mislim da bi svima nama dobro došla stručna pomoć,jer smo generalno konzervativni
Ja sam nov poljoprivrednik i jako puno stvari sam naucio na ovom forumu i to svima i uvek kazem. I od Vas sam puno toga cuo o sistemu PDV-a pa nisam morao da izmisljam rupu na saksiji vec sam samo proverio informacije koje ste dali, primenio ih i vrlo sam vam zahvalan.
>:({

Ne pokusavam da udjem u ginisovu knjigu ali mi je veliko zadovoljstvo kad u vrsidbi vidim pune prikolice jer to opravdava sav ulozeni trud, a naravno da to radim zbog zarade jer od toga zivim. Savete saslusam bilo ko da ih daje, ali ne primenjujem bas sve sto cujem!

North ARMY
17-02-12, 21:31
@Sorin tako je poljoprivreda je zaokruzivanje kad imas kukuruz okruni ga svinjama nek pojedu zrno,ti se ugrej na cokanj pa posle i ispeci parce mesa,imaj svoju bastu da ne kupujes svo povrce,kad nemas posla na njivi popravi traktor,dozidaj kokosinjac i poljoprivreda je ono sto se godinama uci i gde se kapital godinama stice.

P.S. Odoh da subvencionisem ugostiteljski sektor onako indirektno. Lkl{{

diklofen
17-02-12, 21:34
Stiče se i pre postojanja poljoprivrednih škola?

sorin
17-02-12, 21:37
Stiče se i pre postojanja poljoprivrednih škola?

Nekad smo imali babe vracare a danas lekare. Zivelo se i onda i sada, ipak postoji neka mala razlika >:({

mindjušar
17-02-12, 21:42
Al zato ima nezaposleno dosta sa poljoprivredom školom,pa gospodo razmislite
Kukulele,a gde piše da treba ha da se subvencioniše? Ma kako nerazumete ljudi,svaštari (čitaj subotom radim zemlju,a posle posla ranim kravu) smetaju državi i nikom drugom,jer nema (država) ništa od njih,sve rade na crno (divlje),a stanu ured sa pruženom šakom i tamo i vamo,a državi šipak,ee gospodo,pa čak i za je..činu treba ponešto da se da,a ne za subvencije

---------- Poruka napisana u 20:42 ---------- Prethodna poruka je at 20:40 ----------

Ja sam nov poljoprivrednik i jako puno stvari sam naucio na ovom forumu i to svima i uvek kazem. I od Vas sam puno toga cuo o sistemu PDV-a pa nisam morao da izmisljam rupu na saksiji vec sam samo proverio informacije koje ste dali, primenio ih i vrlo sam vam zahvalan.
>:({

Ne pokusavam da udjem u ginisovu knjigu ali mi je veliko zadovoljstvo kad u vrsidbi vidim pune prikolice jer to opravdava sav ulozeni trud, a naravno da to radim zbog zarade jer od toga zivim. Savete saslusam bilo ko da ih daje, ali ne primenjujem bas sve sto cujem!

Pune prikolice još neznače veliku dobit,ali verovatno znače veliki rashod (ulog)
Analize besplatne,a većini teško i uzorke uzeti,i čak da se uzimaju duplo uzorci,jer ja neverujem nikome,pa nekad šaljem iste uzorke na dva mesta na analizu

sorin
17-02-12, 21:53
Ako je subvencija po HA neko baci seme sa tavana ne oprska, ne prihrani, rodi sta rodi i uzme subvenciju. Nema prosperiteta za zajednicu
Ako je po kili predate robe, neko ima zemlju 1 klase nista ne pruzi rodi dobro, onaj sa 5-om klasom ima da se porodi i nema roda, opet nema napretka!

Svaki sistem ima neki nedostatak, ovaj danasnji izgleda najvise ali mi mozemo da se ubijemo i necemo naci resenje, kako tek ovi iz ministarstva koji nemaju pojma o pravom stanju...Ajde budi pametan! Ja sam digao ruke, ako mogu da se prilagodim, dobro jeste, ako ne mogu, teraj dalje najbolje sto znas! Umesto da se svadjate, pomazite jedni drugima da iskoristimo ovu trenutnu situaciju sto bolje mozemo i to je to!

---------- Poruka napisana u 20:53 ---------- Prethodna poruka je at 20:50 ----------

U pravu ste Mindjusar, puna prikolica ne znaci sigurnu dobit ali prazna je sigurno katastrofa! Ako nista drugo onda jedna izgubljena godina, a to je nesto sto nam niko ne moze vratiti!

ddragan
17-02-12, 21:53
Palika ni kod babe nema za djabe,a kamoli kod neke mladje?

mindjušar
17-02-12, 22:00
Ja sam automehaničar,mogu sebi u slobodno vreme opraviti auto (ali nepraktikujem,i drugar sa srevisom treba da zaradi) pride i drugarov,ali tu leba nema,a da otvorim servis,naravno da neće moje obaveze prema državi,pa automatski ni PIO biti opcione,kao što ni jednom preduzetniku obaveze prema državi nisu opcione tako ni seljaku (hobistima je osnovna delatnost negde u nekoj firmi),i ta pravila nije minđušar izmislio,ali na žalost ili na sreću ali tako je

Mnogi,i ja sam već par puta pisao za te što nemogu-neće da plaćaju PIO da se udruže,ne samo u interesu subvencija,nego uopšte! Ali lakše ništa nepreduzimati,a kukati,ni sedmica na lotu se nemože dobiti dok se neuplati kombinacija

saska1981
17-02-12, 22:07
dok mi ovde naklapamo hrvati izasli na ulice! ni njima ne cvetaju ruze u poljoprivredi....

Goran G.
17-02-12, 22:09
Kad će neki shvatiti da treba da se subvencioniše ha a ne čovek i tu nema uslova kojekakvih.Svaki ha je isti,što znači da se mora ulagati.Svi koji rade zemlju treba da dobiju subvencije.NA je u pravu samo štoono sa školom baš nije izvodljivo jer retki su sa poljoprivrednom školom.
u cemu je tvoj problem?Pa subvencije se i daju po hektaru.

mindjušar
17-02-12, 22:13
u cemu je tvoj problem?Pa subvencije se i daju po hektaru.

Što nedaju duplo po ha onima što rade u državnim institucijama i kukaju zapravo

Goran G.
17-02-12, 22:16
ova tema je zanimljiva najvise zbog kalimeraLkl{{
pardon,zaboravih naseg buduceg poljoprivrednog inzenjera sa svojim ispadima fakultetskog znanja

mindjušar
17-02-12, 22:23
Ima tu i ljudi

mityoo
17-02-12, 22:23
u cemu je tvoj problem?Pa subvencije se i daju po hektaru. Problem je samo što nije svačiji hektar isti.....Zašto moj hektar vredi manje? zato što me je nevolja naterala da moram i u firmi da radim da bi preživeo? Ili zato što je moj Baaba bio siromašan pa nije imao da mi ostavi u nasledstvo 20-30 jutara pa da mogu samo od zemlje da živim? A i plate su takve da ni od njih nemož preživeti, inače misliš da bih se patio sa zemljom? Ja bih bio prvi koji bi dao zemlju u arendu da mogu od plate pristojno da živim......

DusanA
17-02-12, 22:26
Nego, zna li se nesto o subvencijama, ovde ?

steva 1984
17-02-12, 22:29
Nego, zna li se nesto o subvencijama, ovde ?
Na ovo pitanje jos uvek tezak odgovor

diklofen
17-02-12, 22:31
Tačne informacije se ne znaju ali se iz izloženog vidi da se sve zna.

mindjušar
17-02-12, 22:33
Problem je samo što nije svačiji hektar isti.....Zašto moj hektar vredi manje? zato što me je nevolja naterala da moram i u firmi da radim da bi preživeo? Ili zato što je moj Baaba bio siromašan pa nije imao da mi ostavi u nasledstvo 20-30 jutara pa da mogu samo od zemlje da živim? A i plate su takve da ni od njih nemož preživeti, inače misliš da bih se patio sa zemljom? Ja bih bio prvi koji bi dao zemlju u arendu da mogu od plate pristojno da živim......

Pa onda okreni gazdi leđa i uzmi arende i radi zemlju i nekukaj,nikom nije zabranjeno

rale
17-02-12, 22:36
Gospodine mindjusar nisu svi u drzavnim institucijama ima nas i agraru hobista mozete da nas pljujete kolio vam je volja al danas j....e e to nece moci.Po najnovijem listingu za 2010 god platio sam ukupno doprinosa koji je malo koji polj.platio pa zar jos jedan PIO da platim, nisam ja dvoglava azdaja.Ovo nije kuknjava,niti cu ikada kukati,ali budite nekad malo realniji.Zar 25 godina radeci zemlju sada nemam pravo da se izjasnjavam,smetamo nekom,pa nisu svi prodali stan i sad bi da se zezaju malo.

DusanA
17-02-12, 22:44
Ma ne, nego mi je malo cudno to sto se prepucavamo ovde umesto da budemo konstruktivni i razmenjujemo informacije i pomazemo se medjusobno.
Nista konkretno se ne zna jos uvek, a napisano je stotine postova u prazno. ^-^

mindjušar
17-02-12, 22:46
minđušar nije gospodin,i meni niko lično nesmeta,i ja bi voleo da prodam koji stan,samo je problem što bi ga prvo trebao kupiti

diklofen
17-02-12, 22:46
Ništa to druže nije u prazno.Svako je rekao onako kako vidi trenutnu situaciju iz tvog ugla.I pravo da ti kažem svako je u pravu.

Vulkan
17-02-12, 22:47
Pa onda okreni gazdi leđa i uzmi arende i radi zemlju i nekukaj,nikom nije zabranjeno
Kako bih ja rado batalio posao kad bih imao uslove da zivim samo od zemlje! Nije skup zakup ali sa cime da obradjujem zemlju? Imam traktor, prikolicu, pilug, tanjiracu i drljacu i to sve starudije. I frezu. Sve ostalo oko zemlje moram da radim rucno (ponesto sto moze) i da placam sejanje, prskanje, vrsaj... I sa moje zemlje imam tek da ne kupujem da jedem a dal bih sta imao kad bih jos uzeo jos zemlje u zakup? I sto je najgore ne znam kako ce i koliko roditi i posto cu to prodati a decu moram raniti i skolovati!

mindjušar
17-02-12, 22:51
Kako bih ja rado batalio posao kad bih imao uslove da zivim samo od zemlje! Nije skup zakup ali sa cime da obradjujem zemlju? Imam traktor, prikolicu, pilug, tanjiracu i drljacu i to sve starudije. I frezu. Sve ostalo oko zemlje moram da radim rucno (ponesto sto moze) i da placam sejanje, prskanje, vrsaj... I sa moje zemlje imam tek da ne kupujem da jedem a dal bih sta imao kad bih jos uzeo jos zemlje u zakup? I sto je najgore ne znam kako ce i koliko roditi i posto cu to prodati a decu moram raniti i skolovati!

Kredit po meni ima jednu skrivenu vrlinu,potstče korisnika da radi,i da pametno ulaže,zato glavu gore i samo napred

Janosh
17-02-12, 22:53
Meni je muka kako neki prodaju postenje ovde na forumu. Ja sam reg, poljoprivrednik i ne zelim raditi nista drugo, neka zarade i drugi ljudi.
Zasto se,,,e? Ko takvima da veruje? Po ceo dan kucate poruke, prepirete se, ciganisete, dal' ce biti, kad ce biti uredba, subvencija bla, bla,,,,
A ovam bih oko iz glave izvadili coveku ako napise da ne treba isplatiti sub, ili dati svima.
Ovo da citaju oni ''gore'' davno bih napravili presek.

ddragan
17-02-12, 22:53
Ništa to druže nije u prazno.Svako je rekao onako kako vidi trenutnu situaciju iz tvog ugla.I pravo da ti kažem svako je u pravu.Diklofen svaka cast na postu.

rale
17-02-12, 22:56
Mani se dvocevke ovo je debata o snovima i ne trebaju nama neprijatelji dovoljni smo sami sebi.Zelim da se pozdravim kad se vidimo a ne da potezemo oruzje.Druzenje u ZP bilo je opusteno i nije bilo razlike nipo cemu pa bolje da nastavimo sa tim.Izaci na ulicu mozemo samo zajedno i nikako drugacije nek me neko uveri u suprotno.

sorin
17-02-12, 22:57
Mozda da batalis ratarstvo i probas povrtarstvo? Sad je i situacija sa otkupom bolja nego pre par godina, a ne treba da imas 50 kj za to

Goranac
17-02-12, 22:59
Niko nije propao kada je uzimeo kredit, nego kada ga je vraćao >:({

Goranac
17-02-12, 23:02

mindjušar
17-02-12, 23:03
Mani se dvocevke ovo je debata o snovima i ne trebaju nama neprijatelji dovoljni smo sami sebi.Zelim da se pozdravim kad se vidimo a ne da potezemo oruzje.Druzenje u ZP bilo je opusteno i nije bilo razlike nipo cemu pa bolje da nastavimo sa tim.Izaci na ulicu mozemo samo zajedno i nikako drugacije nek me neko uveri u suprotno.

Jednom sam imao nešto protiv jednog čoveka koji mi je zajebo 4tone kukuruza pa sam digo pušku na njega,pa sam i na sudu dokazao da sam bio u pravu
A to što nekom odgovorim i kažem svoje mišljenje još neznači da imam nešto protiv njega,naprotiv i kritike su delotvorne kao i sugestije i pohvale,tj stimulišu čoveka na razmišljanje

Goranac
17-02-12, 23:07
Ima raznog sveta jednostavno sa nekim možeš da pričaš bez puške, a sa nekim moraš sa puškom sami su krivi za to

mindjušar
17-02-12, 23:07
Ostao,dok nisam dobio rešenje da sam oslobođen optužbe

ddragan
17-02-12, 23:08
Niko nije propao kada je uzimeo kredit, nego kada ga je vraćao >:({Pa ko god je radio kako treba vratio ga je,a ko je trosio te pare uz vetar i niz vetar normalno da je propao.Kod nas su propali i neki koji su "90 god.(posle vracanja zemlje)imali 100 lanaca svoje zemlje.

Goranac
17-02-12, 23:11
Naravno, ko pametno igra ostaće u igri i može biti uspešan, samo trud i rad

Janosh
17-02-12, 23:17
Naravno, ko pametno igra ostaće u igri i može biti uspešan, samo trud i rad

Nije pravilo.

Zoran0230
17-02-12, 23:17
Gospodine mindjusar nisu svi u drzavnim institucijama ima nas i agraru hobista mozete da nas pljujete kolio vam je volja al danas j....e e to nece moci.Po najnovijem listingu za 2010 god platio sam ukupno doprinosa koji je malo koji polj.platio pa zar jos jedan PIO da platim, nisam ja dvoglava azdaja.Ovo nije kuknjava,niti cu ikada kukati,ali budite nekad malo realniji.Zar 25 godina radeci zemlju sada nemam pravo da se izjasnjavam,smetamo nekom,pa nisu svi prodali stan i sad bi da se zezaju malo.

Druže,to su mamini i tatini sinovi i sada prosipaju pamet ovoga sveta-naša nastojanja da dokažemo da smo i mi neki poljoprivrednici ovde nema nikakvog smisla.
Minđušar i dalje misli da ja 6 krava i isto toliko junadi ranim subotom i da mi je mesečno zarađena plata veća od njegovih plata.
Za razliku od njih mi smo našu platu zaradili a subvencije su dobili na poklon (budimo realni)
Ni jedan od njih nije ni počeo da se bavi poljoprivredom bez kompletne mehanizacije a svi su oni (čast izuzecima) radili u nekoj firmi pa su kao bili dušebrižni pa su drugome oslobodili radno mesto iz milosrđa,samo su zaboravili.

Goranac
17-02-12, 23:19
Nije pavilo ali u vecini slucajeva moraš biti pametan ako hoćeš uspeh

KishRobert
17-02-12, 23:21
Koliko sad puta post?

mindjušar
17-02-12, 23:23
Da ste Vi kukulele tako pametan čovek kao što smatrate za sebe,nebi sad kukali,Vi ste tipičan primer svoje vrste

Goranac
17-02-12, 23:26
Nešto me zezaju poruke

sorin
17-02-12, 23:27
@kukulele

Imam drugara koji je prodao 5 lanaca zemlje, napravio plastenike, zaduzio se kod prijatelja i poznanika, pomagali smo mu svi jer je ljudina, i sad je svoj gazda. Zivi i hrani porodicu od toga. Ali u toku cele zime sam ga video samo 2 puta i to oba puta u kotlarnici jer svakih 15 minuta ubacuje bale u pec da ugreje te plastenike. Nema vremena za zajebanciju ni za kukanje, i gle cuda, umoran, iscrpljen a opet ne kuka. Za 3 godine se podigao ali je radio kao crnac.
A ti si kroz kukanje napucao 3000 poruka za godinu dana, ziv bio! Ljuti se koliko hoces ali to je istina. Ko hoce i ima muda moze!

ljakse
17-02-12, 23:28
Kod nas se kaže:''Ko zna,zna,ko nezna radi do dva...

Goranac
17-02-12, 23:28
I njihova vrsta će iščeznuti, a mindjušar xaxaxa

Zoran0230
17-02-12, 23:29
Za razliku od tebe nesmatram sebe pametnim niti sam to ičim pokazivao ali je činjenica da tebe nisam do skoro ni čuo ni video u nekim stručnijim temama.
Ja sam plaćen (i to dobro) da pišem ovako kako pišem.Vaš jedini odgovor na moje pisanje svodite da je to kuknjava a vi što pišete je muzika za uši da je milina slušati.

mindjušar
17-02-12, 23:33
Za razliku od tebe nesmatram sebe pametnim niti sam to ičim pokazivao ali je činjenica da tebe nisam do skoro ni čuo ni video u nekim stručnijim temama.
Ja sam plaćen (i to dobro) da pišem ovako kako pišem.Vaš jedini odgovor na moje pisanje svodite da je to kuknjava a vi što pišete je muzika za uši da je milina slušati.

Da sam ja to rekao,uvredio bi Vas! A dali sam ja pametan ili ne,smatram da Vi niste kompetentni da sudite u tome! Da sam na Vašem mestu,mene bi bila sramota da spucam silne godine i da stojim u mestu i kukam
Dok se malo prolepša vreme nećete ni dalje videti,dok je ovakvo vreme pored radionice,lopatanja snega (dosad izvukli 15prikolica iz dvorišta),roditeljskih i bračnih obaveza mogu i Vama posvetiti malo pažnje...uživajte kalimero

Goran G.
17-02-12, 23:33
kukulele
jednom sam negde procitao ali nisam zapamtio gde pa nemogu sad tacno da citiram
;za novac se neradi,nego novac treba pustiti da radi za tebe;
to pokusavam godinama i sasvim sam zadovoljan svojim osrednjim rezultatima poslovanja

branko
17-02-12, 23:35
Jel zna neko od vas koji je naslov ove teme?
Ako odmah ne prekinete međusobne optužbe uslediće zatvarnje teme.

sorin
17-02-12, 23:36
Ako se to odnosi na moj post, pogodio si u centar. ovde sam da ucim i da procitam nesto pametno, a ne da se pravim pametan. Ako imam nesto sto mislim da moze da pomogne i drugima, to cu napisati, inace cu radije cutati.
A to da si placen da pises tako kako pises, objasnjava mnoge stvari....

Izvinjavam se moderatorima za off, ali ovo se moze smatrati kao replika

Zoran0230
17-02-12, 23:40
Da ste Vi kukulele tako pametan čovek kao što smatrate za sebe,nebi sad kukali,Vi ste tipičan primer svoje vrste
Ovo si to napisao a ja sam samo odgovorio.Koliko ja znam nismo išli zajedno u školu a ja ovce nisam čuvao i od kuda vam pravo da pišete na taj način o nekome koga ne poznajete,
Nisi mi odgovorio jer se kod tebe u selu krave rane samo subotom-nije teško pitanje.

grunt
17-02-12, 23:40
Branko zatvaraj krajnje je vreme!!!

mindjušar
17-02-12, 23:45
Ako se to odnosi na moj post, pogodio si u centar. ovde sam da ucim i da procitam nesto pametno, a ne da se pravim pametan. Ako imam nesto sto mislim da moze da pomogne i drugima, to cu napisati, inace cu radije cutati.
A to da si placen da pises tako kako pises, objasnjava mnoge stvari....

Sorin nemojte se opterećivati,to se odnosi na mene,ali me od kalimera to nemože ni iznenaditi ni uvrediti

---------- Poruka napisana u 22:45 ---------- Prethodna poruka je at 22:40 ----------

Al zato ima nezaposleno dosta sa poljoprivredom školom,pa gospodo razmislite
Kukulele,a gde piše da treba ha da se subvencioniše? Ma kako nerazumete ljudi,svaštari (čitaj subotom radim zemlju,a posle posla ranim kravu) smetaju državi i nikom drugom,jer nema (država) ništa od njih,sve rade na crno (divlje),a stanu ured sa pruženom šakom i tamo i vamo,a državi šipak,ee gospodo,pa čak i za je..činu treba ponešto da se da,a ne za subvencije

Tu je odgovor odavno,čitajte man'te se ovaca

o nekome koga ne poznajete,
Nisi mi odgovorio jer se kod tebe u selu krave rane samo subotom-nije teško pitanje.

Varate se,upoznao sam Vas bolje nego što mislite

talianu
17-02-12, 23:52
Bravo za sve nas 100 strana o subvencijama za 2012 godinu,puno napisano ali ništa rečeno.

mindjušar
17-02-12, 23:56
Pa i CDi grupe VERBATIM su prazni al' su najprodavaniji :lol:

Zoran0230
18-02-12, 00:01
Minđušar,a gde smo se mi to upoznali

dejan 77
18-02-12, 00:01
Ma ovo vise nema smisla samo prepucavanja deljenja, na ove i one,ako nije ratari vs stocari onda je mali vs veliki. A svi se davimo u istim g...... .Alo bre ljudi treba da se borimo da svima bude dobro ,a ne da ovom bude losije nego meni, bez obzira sto ja gledajuci da njemu bude gore nevidim gde sam ja zvrsio, e to je recept za propast a vidim da vas je dosta dobilo taj recept i slepo se pridrzava njega.
Nego dali ima nesto novo o subvencijama?

mindjušar
18-02-12, 00:05
Ma ovo vise nema smisla samo prepucavanja deljenja, na ove i one,ako nije ratari vs stocari onda je mali vs veliki. A svi se davimo u istim g...... .Alo bre ljudi treba da se borimo da svima bude dobro ,a ne da ovom bude losije nego meni, bez obzira sto ja gledajuci da njemu bude gore nevidim gde sam ja zvrsio, e to je recept za propast a vidim da vas je dosta dobilo taj recept i slepo se pridrzava njega.
Nego dali ima nesto novo o subvencijama?

Ni policija,ni zdravstvo,ni prosveta,itd se nisu borili za poljoprivredu,zašto bi se poljoprivreda borila za njih?

KishRobert
18-02-12, 00:17
Mislis kao severina?

ljakse
18-02-12, 00:23
Mislis kao severina?Pa i SEVE je postala poljoprivrednik.U Čeneju kupila salaš i sastavila tamo blizu 10 jutara zemlje oko salaša,za skoro milion evra...:lol:

duja
18-02-12, 00:24
mislim da smo svi isti na ovom forumu,i dalje mislim da se postovi brisu nemoj da me opominjete jer je to istina , kao kad se pisalo o temi proizvodjaci traktora ... case .izbrisano je bar 30 postova .a moja poruka bi bila,100ha i sve isto kao do sad kad nemoze vise da bi preziveli. moderatori brisite ako hocete ali prvo recite dali ste se vi izborili za nesto. i hajde da se vec jednom slozimo i sacekamo sta ce onaj g.ministar pametnjakovic da kaze pa da onda reagujemo.a do tad ko pisne g... stisne

Dr.Gruja
18-02-12, 00:27
Neko radi zemlju a hteo bi da se zaposli ali štaćeš nemože da nađe posao, neko ide na fakultet i na budžetu je plus dobija putne troškove a neki to nemogu da ostvare, neko drži krave pa dobija subvencije po grlu plus premija za mleko plus pravo prečeg zakupa drž.polj. zemljišta, neko je dobio od države besplatno tj. za sitne pare stan a neki ga nisu mogli dobiti.

Hteo sam sa ovim izlaganjem reći da nikad nismo bili svi jednaki pa čak ni u vreme mog kolege TITA, subvencija po he. po meni treba da bude, a što se tiče onih poljoprivrednih stručnjaka sa srednjom poljoprivrednom školom kod mene u selu ih ima desetak i dok su radili u nenadašnjoj društvenoj zadruzi bili su ,,uspešni" a sad od kad rade sami svoju zemlju da je nekog zakona o zaštiti (mučenju) zemlje njima bi je prvima odmah oduzeli da je više ne muče. >:({

dejan 77
18-02-12, 00:32
Ni policija,ni zdravstvo,ni prosveta,itd se nisu borili za poljoprivredu,zašto bi se poljoprivreda borila za njih?
pa nisa ni mislio na njih, nego na sve poljoprivrednike tj stocare,ratare, male ,velike.Ali zasto ne i za njih ako nas put ide u tom smeru, pa bre dok svi nebudemo imali nema nam boljitka. Ovde niko bre nece nikom da pomogne usta smo se pretvorili

mindjušar
18-02-12, 00:34
Dr.Gruja (http://poljoinfo.com/member.php?301-Dr.Gruja) apsolutno si u pravu,kako je rekao Pepe le tvor,živela la razlika

Rajko75
18-02-12, 00:34
Nego dali ima nesto novo o subvencijama? Umesto da na svakom postu pise hocemo to i to i ne odustajemo od toga i boricemo se za to oni jednostavno znaju da nema sloge i mogu da nam rade sto pozele,pogledajte kako se lako sloze i traze stalno nesto prosvetari,panduri ma svi redom i dobiju a mi ko slepci otimamo jedni drugima arendu pa kud ces gore od tog

mindjušar
18-02-12, 00:36
pa nisa ni mislio na njih, nego na sve poljoprivrednike tj stocare,ratare, male ,velike.

Ni ja nisam mislio direktno na njih nego na poljoprivrednike zaposlene po tim i ostalim institucijama

---------- Poruka napisana u 23:36 ---------- Prethodna poruka je at 23:35 ----------

Umesto da na svakom postu pise hocemo to i to i ne odustajemo od toga i boricemo se za to oni jednostavno znaju da nema sloge i mogu da nam rade sto pozele,pogledajte kako se lako sloze i traze stalno nesto prosvetari,panduri ma svi redom i dobiju a mi ko slepci otimamo jedni drugima arendu pa kud ces gore od tog

Pa kad to i to hoće i kurta i murta

branko
18-02-12, 00:44
Ajde još jednom pročitajte koji je naslov teme.

mityoo
18-02-12, 00:48
Tema ide na Hlađenje... Očigledno nije dovoljno hladno napolju!

branko
22-02-12, 14:27
Tema je ponovo oživljena i aktuelna.

sarbanac
22-02-12, 15:01
Jel ima nekih novosti u vezi sa uredbama mislim onih nezvaničnih? Mogli ste otključa i i temn hobistima.

provac
22-02-12, 16:50
Јуче био у трезорру да се распитам око неке земље коју сам купио ---НИГДЕ НИКОГА као да је прошао цунами- иначе је ових година била гужва као ЗВАЗДА-КАРЛ ЦАЈС.поззз

dekym
22-02-12, 19:40
Obnovio gazdinstvo danas , niko nista ne zna . Refakcija na naftu isto tako , nista se nezna

Srdjan Žorž
22-02-12, 19:45
Izgleda da i ministarstvo ceka da otopi sneg pa da izadje sa suvencijama(ili ne izadje).

Deni
22-02-12, 20:03
I ja sam danas obnovio gazdinstvo, bez gužve ::namigivanje::

radivoj.nadlacki
24-02-12, 23:46
Sad mi je pticica iz avlije sa oraja sapnula da je ko kanda izvesno da ce biti premiranje po kg i onaj jeftini dizel...isto tako mi je sa`nula da asocijacije imaju info o tome....al kako banacani kazu..."sedu, u zemlju gledu i cutu"

dukej
25-02-12, 00:21
Imam mali problem: najveći deo zemlje u gazdinstvu "držim u zakupu" od roditelja, jer iako živimo u zajedničkom domaćinstvu (na istoj adresi), nisam ih naveo kao članove mog gazdinstva. Hteo sam da ih od ove godine uvedem kao članove mog gazdinstva (tako da se onda i ta njihova zemlja vodi kao vlasništvo a ne zakup), ali zbog izvesnih problema nisam još to odradio, a kako stvari stoje najverovatnije neću ni biti u mogućnosti da to uradim pre 01.03.2012.

Pa me sad zanima da li je ptičica sa oraja šapnula još nešto, da li će biti uslovljavanja po pitanju zemlje u vlasništvu i zemlje u zakupu?

mica967
25-02-12, 00:34
Ako subvencije budu po kg u moćićete u oba slučaja da ih ostvarite.

DusanA
25-02-12, 00:39
Meni je rekla zena iz trezora da ona "misli" da ce biti samo do 30ha za subvencioniranje, pa se i ja dvoumim da li da pokrecem jos jedno novo gazdinstvo, a to je zajebancija otvaranje racuna, gasenje starog (nekomercijalnog), vadjenje posedovnih listova, ugovori, prijava na novo gazdinsvo, brrr, nema sanse da da se zavrsi za 3 dana. A oni "mudro" cute.
Starno je sramota kako se igra prljavo i nekorektno, drzace nas u neizvesnosti do zadnjeg dana.

steva 1984
25-02-12, 00:49
Kod nas bunilo takodje,nista se nezna niti ima guzve.

dragan.kovacev
25-02-12, 01:48
kod nas jedino u katastru guzva ,ljudi vade nove prepise p.l. komsija danas izrucio 30 000din za prepise, al se puni duzet samo zvoni!!!! i meni ce trebati toliko od prilike. ali necu ni jedan izvaditi dok nevidim da ce nesto biti od subvencija, niti cu bilo sta platiti od dabzbina dok nevidim crno na belo...

talianu
25-02-12, 02:24
Dragane možeš do 30.12.2012 izvaditi.Dobićeš subvenciju(ako je bude) bez obzira ako nisi menjao izvode iz katastra.Ali ako to ne rešiš do 30.12 moraćeš da vratiš novac.
Direktor trezora mi je rekao jer sam i ja brže bolje otišao da rešavam .

steve73
25-02-12, 08:08
moja "pticica kaze ovako" : subvencije po kg, ono do 100 hektara vise nevazi, ne samo fizicka lica nego i svi ostali (firme, zadruge itd), ali samo industrijsko bilje dakle secerna repa, suncokret, uljana repica(povrtarski usevi), za zito cisto sumnjam a za kukuruz nece biti. Zajedno sa jeftinom naftom sve ukupno max. 14000 din/ ha. KAko ce to izvesti ima vise verzija, sadasnja opcija da svako gazdinstvo prijavi odredjene kulture i ocekivanu kolicinu roda i na osnovu toga dobije pola subvencije ( do juna) ...ostatak kad predas tu kolicinu na osnovu kantarske potvrde(krajem godine)! Dosta zajebeno i izkomplikovano. Tu smo videcemo.....^-^

Zoran0230
25-02-12, 09:29
Izgleda da će tu imati više prostora za manipulaciju.pametna ova vlada nema šta.

talianu
25-02-12, 09:35
Ako bude tako biće haos sa cenama industrijskog bilja.

provac
25-02-12, 13:00
Jeste Radivoje u pravu si sto posto ali da li njima treba verovati -koliko su puta do sada slagali - i ja sam lepo rekao da postoje neka saznanja koja se ne mogu obelodaniti iz upravo tih razloga jer bi posle bilo drvlje i kamenje na nas, prema tome kad se ozvanici onda mozemo da izadjemo sa pravom inf ovako NE .pozzz (to je bio da kazemo predlog ali ?)

dragan.kovacev
25-02-12, 13:26
Dragane možeš do 30.12.2012 izvaditi.Dobićeš subvenciju(ako je bude) bez obzira ako nisi menjao izvode iz katastra.Ali ako to ne rešiš do 30.12 moraćeš da vratiš novac.
Direktor trezora mi je rekao jer sam i ja brže bolje otišao da rešavam .

tako je i meni Vujovic rekao, juce sam bio kod njega, zato i kazem da mi nepada na pamet da bilo sta vadim i bilo sta placam dok se ne sazna DA ili NE...

diklofen
25-02-12, 13:27
E ako tako bude biće raj za muvanje.I onda će opet oni "snalažljivi" dobro proći a ostali duvati u frule.Bitno je da će tajkunski lobi na ovaj način dobiti direktna davanja od države.
E sad Dragine S. vidiš zašto si smenjen.
Nek ih je sram ako ovako bude.

German hunting terrier | Jagdterrier