Subvencija poljoprivredi za 2012. godinu

Po hektaru ili kilogramu ?

  • Obečanih 14000 din po ha

    Glasovi: 185 84,1%
  • Dobijenih : Dizel i avans oko 5000 din

    Glasovi: 35 15,9%

  • Ukupno glasača
    220
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
@SZ "minimum" jel on Bogom dan taj minimum ili je tako odredio neki politicar koji nema veze sa poljoprivredom,vec mu se ta cifra svidela ??
 
@SZ
Tacno je to sto ti pricas. Ali nije proporcionalno za mala imanja. Neko ko radi 3-4ha, njemu je ozbiljan trosak platiti penziono. Mnogo njih znam iz sela koji imaju 3-5ha, i ne placaju penziono jer im se ne isplati. Problem je sto drzava sistematski unistava malog poljoprivrednika.
 
Sveza saznanja o Austijskom poljoprivredniku:placa doprinose za PIO,visina davanja se odredjuje prema kolicini zemljista koje obradjuje.Subvencionise se po hektaru obradive povrsine u vlasnistvu kao i u zakupu i to u visini od 300-550e u zavisnosti od ratarske kulture,Recimo najnize su za psenicu,navise za secernu repu,s'tim sto im drzava odredjuje sta i koliko ce zasejati.Trenutne cene psenice i kukuruza su 180e/t.Kod njih nema cuvanja zitarica u silosima(lager)Trenutna cena 1ha zemlje.....60000 eura.

Ja bi im dao 10 ha za te pare i ćao poljoprivredo.
 
Svi bi prava, a niko nece obaveze. U svim ozbiljnim zemljama sveta, postoji penziono i socijalno koje je obavezno. Ko hoce moze da placa vise. Ponegde su uveli da ko ima vise, vise mora i da placa, ali i to u nekoj meri. Pri tome to socijalno i penziono pokriva samo nesto osnovno. Ako se nesto ozbiljnije razbolis, plati. Siroka tema. Pre ili kasnije ovako ce MORATI da bude i kod nas.
 
Sve si ti u pravu arko ali postoji jedan mali problem u tome ,,zasto ti mene(drzava) uslovljavas sa drzavnim penzionim sistemom -koji je pred kolapsom -da bih ja dobio subvencije ili podsticaje,,sta se to koga tice da li ja hocu ili necu -to nek bude moja volja ,a ne uslov,,jer mozda cu se ja odluciti za privatno osiguranje, ili mozda necu ni jedno vec cu ziveti od poljoprivrede ,a kada se razbolim onda cu platiti ,,lepo sam negde napisao da je to u odnosu na zemlje u nasem okruzenju jedino kod nas (mislim na zemlje ex YU) jer sto rece jedan kolega onaj koji ima 3 h zemlje dobije taman toliko novca da bi ga prosledio dalje tj vratio drzavi i samim tim mu se i ne isplati ..pozzzz
 
Slazem se. Isto je i u svetu obavezno bas to drzavno. E, sad je razlika sto nisu sve drzave ozbiljne. Samo sam napisao kako je prema zakonu, i sta je dobra svetska praksa pokazala. Obavezan deo mora da bude iz vise razloga i da sad ne ulazimo u to. Cisto primera radi, sta ako se razbolis a nemas novac? Pa ne mozemo valjda kao drustvo da gledamo kako pojedinac pati. Zato svako od nas treba da placa obavezan deo, koji je dovoljan za odrzavanje sistema i postepen razvoj. Mozda je bolje pitanje, dali svako treba da placa isti minimum? Mislim da ne. Npr, dodje covek i utvrdi se da je vec nacetog zdravlja. I dodje drugi zdrav. I sad treba isto da placaju. Ne postoji savrsen sistem, a mi treba da pronadjemo onaj koji nama najvise odgovara. E, tu nastaje problem, ekipa ima vaznija posla od resavanja ovih nasih problema.
 
U pravu ste obojica ali je kod nas problem sto Je PIO totalno upropascen i ne verujem da cemo mi tu penziju koju uplacujemo uopste videti.Zato uplacuje samo ko mora a ko misli o svojoj penziji mora da razmislja o nekoj od poilisa životnog osiguranja koja se moze pretvoriti u penziju.Ja uplacujem u dve osiguravajuce kuce po 50e mesecno.
 
Minimum koji i ja plaćam je izveden iz minimalne cene rada tj. minimalne zarade.Svako od nas može otići u socijalno i tražiti zahtev za promenu visine nadoknade.Recimo dečko ima 33 godine i radi 600kj zemlje sa tendencijom širenja.On uplaćuje sebi oko 140000godišnje samo po osnovu penzionog.

Taj "dečko" je u sistemu PDV,pa mora tako
 
ali svuda se desavaju slicne situacije setite se Alibunara ,medjutim vise se nista neprica otome jer su umesani i vazni ljudi.e zbog takvih dogovora namestanja i koje kakvih prevara vucibatina na vlasti mi normalni nemozemo da dodjemo do 20 h drzavne zemlje. zar nebi bilo normalno da se dobije po 20h 1000 domacinstava nego dodje jedan i zakupi 20000 hektara i plati troje ljudi po 15000 mesecno a ostalo gurne u dzep sebi a bogme i ljudima koji mu to omoguce. dok 1000 domacinstava ima oko 5000-8000 ukucana kojma bi to bilo preko potrebno i kji bi platili cuda poreza i platili zakup .i vredno radili na toj zemlji i bili zahvalni drzavi .ali drzava za to nema sluha .a dokle god je tako nema na ma napredka ni stabilnih cena hrane jer niko nebrine o onom o cemu treba da brine npr ministarstvo poljoprivrede nebrine o poljoprivredi ono treba da nam obezbedi to da podsticajne mere stvarno stignu u vreme kada mogu da podstaknu nesto,inace oni nemaju pojma sta rade a ni sta se desava na terenu nego lupetaju gluposti setite se onog njihovog peleta sto je davao izjave dok su trajale blokade oni nisu imali pojma da je zito prodato po 18 dinara a uzeli su uporedbu 28 dinara ma dosta tih gluposti neka rade sta treba da rade.
mislim da ce se vidimo u Beogradu ispred skupstine
 
Baca,to baš nije mala razlika,samo 14 milijardi.kako je to moguće ako su informacije od istog izvora.kako su napisali da je za pola veći budžet trebalo bi da bude 48 milijardi.
 
Ako ispostuju sve sto su obecali, i ovo sto su novinari preneli, znaci da ce imati novca u agrarnom budzetu za isplatu za subvencije po ha. Da li je to dobro za male, ili za velike, pravedne ili nepravedne...ja mislim da svima taj novac mnogo znaci. E, sad jos da docekamo i te famozne uredbe i da se prilagodimo njima.
@ Zoran0230
Ovogodisnji budzet je bio 22 mlrd dinara. Nadam se da su ukalkulisali u ovaj dug od ove i novac za nove subvencije.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh