Subvencija poljoprivredi za 2012. godinu

Po hektaru ili kilogramu ?

  • Obečanih 14000 din po ha

    Glasovi: 185 84,1%
  • Dobijenih : Dizel i avans oko 5000 din

    Glasovi: 35 15,9%

  • Ukupno glasača
    220
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Zato je po meni logično rešenje da se ide po predatoj količini robe u skladu sa prijavljenom površnom određene kulture.Neki okvirni proseci za regione se znaju i tu matematika nije teška.

Au pa bilo je tako pre godina, pa nikako nije išlo ajde prisetite se, ja zaboravio, ali znam da je bilo mnogo gore nego ovo....
 
U suštini Zoran023 je u pravu.Što se mi oko toga raspravljamo kad u svakom slučaju neće biti kako bilo kome od nas odgovara već kako njima odgovara.
 
Ovakvu meru bih doneo zbog onih koji imaju 1/2 ha zemlje a rade stotine ha i oduzimaju subvencije onima koji treba da ih dobiju.
Ja sam ovaj slucaj. Imam svega 0,5 ha i radim mnogo vise, i sad bi ti meni da uskratis nekakvim zakonom pravo da tu zemlju radim. Po kom to osnovu bi napisao takav zakon? Po kom to osnovu i zakonu, moze da postoji bilo koji zakon da zabrani coveku da se bavi bilo kojim poslom? I zasto ti da uzimas subvencije, a ja na primer ne? Sad ti si kao zasluzio subvencije za tu zemlju, a ja nisam? Sad da resim da pravim svemirski brod, ne bi postojao zakon da me spreci u tome. Postoje samo uslovi koje taj svemirski brod mora da ispuni. I sad, sta ja to nekom uzimam kad ja radim za sebe, a svi ostali za sebe. Konkretno ja subvencije ne uzimam, a i da ih uzimam, nikako ne uspevam da vidim, kako ja to od drugih uzimam. Zemlja se radi, kao u i kod ostalih koji je rade, oni uzimaju i rade za sebe, ja za sebe. Prema tome, batalite tu pricu o nekakvim pozicijama, stocarima, prvenstvima i ostalom. Uslovi moraju biti jednaki za sve. Jedini uslovi koji moraju biti ispunjeni, a tako je i po zakonu, to je da zemlja mora da bude obradjena, ne sme da joj bude promenjena namena, i ne sme da se zagadjuje i unistava. A ti ako mislis da je neko uzeo jeftino zemlju, i da mu se isplati da stoji neobradjena, a da ima zaradu od subvencija, ti izvoli pa prijavi. Imas inspekciju, pa imas nadzor za inspekciju, pa imas i samog ministra, neko ce sigurno da ispuni svoju zakonsku obavezu.

Ovde postoji problem, posto u vecini oblasti kod nas ljudi bi hteli da im njihove pozicije nekako budu zasticene. Ljudi, shvatite, toga nema, niti ce ga biti. Na vrhu bude toga, i u nekim odredjenim poslovima. A sitan posao, ce oduvek imati konkurenciju.
 
ovakvu meru bih doneo zbog onih koji imaju 1/2 ha zemlje a rade stotine ha i oduzimaju subvencije onima koji treba da ih dobiju.
Da li imao 1/2ha, 10 ili 50 u vlasnistvu, sve jedno je,ja mislim da se od zemlje koje se uzima u zakup treba dobiti subvencije a ne onaj koji daje u zakup!Jer ako taj hoce subvencije nek radi sam tu zemlju ne da je daje u zakup a on trazi jos i subvencije,a ima i takvih dosta!
@Zoran0230 koji su ti koji trebaju dobiti subvencije?
 
Pa opet moj račun od 1:5 ide na ruku svima.Ako se već može ostvariti 25000din po tamo nekom grlu zašto onda stalno potenciraš da stočari guše čiste ratarce.I ja sam naveo sve primere i moje mišljenje.Nisam se naučen rodio ali je očigledno da ne učimo svi istom brzinom tj. shvatamo.Ali i to je sasvim normalno.

Stočari dobijaju po kravi umatičenoj (mada niko nije video pare).Ja nemam prava ni na ovo mada imam 6 krava i znači da ne govorim u svoje ime.Ja ne potenciram da ratari guše stočare (gde si ti to pročitao),samo ih branim od takvih kao što si ti.Pa i ti stočari valjda rade i zemlju i radi više nego ti i normalno je da više i dobije.

Marko ako si ozbiljan poljoprivrednik zašto ne kupiš zemlju ali priznaćeš da je ovakav način lakši kako ti sad momentalno radiš-kupovina zemlje za neki ozbiljniji rad u ratarstvu je ozbiljnija stavka.
 
Ja nigde ništa nisam pročitao i sve što sam pročitao sam pogrešno shvatio-po tebi.
Sam si rekao da subvencionisanje po KG nije realno jer stočari potroše dosta svog proizvoda.Opet ti kažem da to i nije baš tako jer stočari imaju pravo na 25000din po grlu.E sad što to ti nemaš je problem nečeg drugog.U to drugo ne želim da ulazim jer smo se cele prošle godine oko toga sporili i nismo došli do odgovora koji bi smirio obe strane.
 
Tačno,ja sam naveo da stočarima ne odgovarasubvencionisanje po kg ali nisam rekao da tu neko nekog ugrožava.Citiraj mi taj deo kada tvrdiš to što tvrdiš.Stočari imaju pravo na subvencije po grluJa ne govorim za sebe i ne mislim samo za sebe.Ja ne mogu živeti u okruženji gde je samo meni dobro,nego vas peče što više neće biti prebacivanja gazdinstava na tetke i strine.Bićemo na istom i priča će imati drugačiji tok.Biće tu sigurno i kolateralne štete.
 
Ma nije ni prebacivanje vlasništva neki problem.Problem je uvek što se moraš dovijati na neke ne baš dobre načine da bi dobio ono što bi trebao svakako.
stalno potenciraš da stočari guše čiste ratarce-ovo sam ja napisao
Ja ne potenciram da ratari guše stočare (gde si ti to pročitao)-a ti mi ovo odgovaraš
Preispitaj se pod hitno
 
Diklofen,u pitanju je samo igra reči i zna se šta je ko hteo da kaže.Ti si krenuo da sa zglavno baviš poljoprivredom pre 6 godina i poprilično si napredovao uz samo 1 kredit od 80-ak E i subvencije.Tačno je da brzo razmišljaš i to je plus za tebe a ja sporo,to je minus za mene.
Stevo to je tačna konstatacija,nisu oni u zabludi nego je to čist egoizam.
 
Marko ako si ozbiljan poljoprivrednik zašto ne kupiš zemlju ali priznaćeš da je ovakav način lakši kako ti sad momentalno radiš-kupovina zemlje za neki ozbiljniji rad u ratarstvu je ozbiljnija stavka.
Ne kupujem zemlju iz vise razloga. Najvazniji je onaj po kom niko od nas ne moze da kupi ozbiljniju povrsinu u mestu gde mu odgovara. Tako i ja, poceo sam da kupujem na jednom mestu, a onda me sticaj zivotnih okolnosti odveo na drugo. Pretpostavljam da bi svi voleli da kupimo zemlju pod uslovima po kojima su kupili neki privilegovani. Da je kupovina zemlje finansijska stavka to svi znamo. Kao i sto znamo da veliki broj firmi iznajmljuje prostor, a ne kupuje ga, cak i strane firme koje ne znaju sta ce sa parama. Pored toga bitna je i pripadnost tom nekom mestu i naslednost. Moji roditelji su sa sela, ali su se svoje zemlje davno odrekli u korist onih koji su ostali na selu. Tako da sam ja morao da kupujem kad sam mislio da je to posao. Vec sam ranije pisao da se ja ovim poslom bavim tek nekoliko godina, i da se po ovoj i drugim stvarima ne mogu porediti sa mnogim od vas. Zato i citam redovno ove stranice i pokusavam da ucestvujem u raspravama. Moja trenutna opredeljenost je ratarstvo, iako sam ja do ratarstva dosao potpuno zaobilazno, jer sam hteo da se bavim vocem i povrcem. Nadam se da cu sa vocem krenuti sa jeseni. Inace, od svih koji se bave poljoprivredom, mislim da je posao stocara najtezi i najozbiljniji, jer ipak rade sa zivim bicima. Takav je valjda i moj neki put, gradacijski.

I za kraj, imao bih i ja pitanje za tebe, sta mislis da li je ozbiljniji posao nekog ko u poljoprivredu investira npr 100 hiljada eura i radi iako nema zemlju, ili onog ko ima par ha koje mu je deda ostavio, i on pri tome zivi na selu i sve zna o poljoprivredi?
 
Marko pred tobom je budućnost i radi kako misliš da je najbolje i teži uvek makar korak napred.Ne znam kako si se ti našao u mojim postovima jer bi ti već imao za par godina na stotine hektara a nemaš jer si jedan,pošten mlad poljoprivrednik.
Lepo si pitanje postavio i kratko ću ti odgovoriti; ovaj što sve zna o poljoprivredi će biti sluga ovom investitoru.Zato mi i treba da se borimo protiv takvih jer taj investitor ima prljav i krvav novac koji je nekom otet.Ne znam zbog čega se ti lovatori toliko boje malog seljaka koji samo želi normalno da živi od svoga rada.
 
ovaj što sve zna o poljoprivredi će biti sluga ovom investitoru.Zato mi i treba da se borimo protiv takvih jer taj investitor ima prljav i krvav novac koji je nekom otet.Ne znam zbog čega se ti lovatori toliko boje malog seljaka koji samo želi normalno da živi od svoga rada.
Ne bih bio bas iskljuciv, nije svaki novac prljav. Mnogi zele da uniste malog proizvodjaca, a najpre njegove komsije malo veci proizvodjaci. Opet sa druge strane, treba i malog pitati, zasto si ostao mali? Neki ljudi se i sami upropaste. Inace, moj koncept je potpuno drugaciji, i vec sam pisao o tome. Po meni je izuzetno vazno da imamo malog poljoprivrednog proizvodjaca, onog koji radi 20-30 kj. A ako usput ima i stoku, taj je tek pozeljan. Nadam se da cu neku svoju ideju ostvariti i pisati i tome za nekoliko godina.


Sebe sam pronasao u tvom postu, kao primer, a ne kao uvredjeni primer. Tako da mi nista nije zasmetalo u tvom postu, diskutujemo.
Pozdrav
 
Ako neko msli da ratarstvo moze bez dobrog razvijenog stocarstva ,taj je u velikoj zabludi.

Ako se uzima u obzir ratarstvo kao individualno domacinstvo ( dakle od domacinstva do domacinstva) a ne ratarstvo na nivou drzave onda moje je misljenje da itekako ratarstvo bez ikakvog stocarstva je sasvim moguca varijanta sto u suprotnom bi bilo cisto samoubistvo (kupiti svu hranu za stoku).
 
Peet, trenutno si u pravu.
Generalno, mislim da si nisi u pravu. Da ratarstvo može bez stočarstva, ne bi onda širom sveta te dve poljoprivredne grane bile usko vezane.
 
Te 2 grane su usko povezane i ne mogu se razdvajati.Ne znam da li neko ima podatke o kretanjima žitarica u zadnjh 1o godina.Sad su nas malo uljuljkale cene jer su dobre i to može imati 2 pravca,ili nam je u poljoprivredi krenulo na bolje ili je nešto sumnjivo.Ako je svetska ponuda žitarica veća samim tim bi mi bili manje konkurentni i deo žitarica bi se morao plasirati na domaćem tržištu gde se pokazuje povezanost.Mislim da je suviše lepo da bi dugo trajalo poznavajući odnos vlasti prema poljoprivredi.Sledeće godine dolazi do smanjenja plata za 10% tako da se sigurno i u poljoprivredi mogu očekivati neki rezovi koji,normalno,nama neće odgovarati,ali je činjenica da bez podsticaja naš seljak ne može biti konkuretan svetskim proizvođačima.
 
Kod mene u mestu je bilo dosta cisti ratara koji su sav rod prodavali od kuce ,nekom 50 kg.nekom 100 kg a nekom i vise .I to dosta skuple neg ,posto su placale koperacije.Nije ih mrzilo da kantare i premeravaju.A sad ni kile nemogu da prodaju .Ovo je samo jedan primer povezanosti.Subvencije nedobijam ni ja .Ali nije mi jasno da niko ne spominje ,one ljude sto imaju .po jednu dve krave ,i nose mleko u mlekaru ,i nemaju za onu kvotu od 3000 litri i nedobijaju tih 5 dinara po litri to je stvarno zalosno .Sta su oni gradjani drugog reda.Stvarno je to sramota sto to niko ne spominje ,.
 
Stevo,mišljenje nekih na ovom forumu je:ko im je kriv ali kolo se okreće.Svka litra bi trebalo da dobije pa ko koliko ima.Nemamo svi iste prohteve i zainteresovanosti.Ja sam imao ambicije kao možda Marko Diklofen ali desi se prvo 91 pa 93 pa 99...Ali vrlo su pozitivne te njihove ambicije samo da ih u tome ne spreče tako neka s....Zato treba biti umeren u zaključcima jer život se promene u sekundi.
 
Stvarno je nepravda prema malim proizvođačima mleka jer su uskraćeni za subvencije po litri, iako sam čist ratar smatram da to nije uredu i u 2112 god. to trebalo ispraviti.:ppozdrav:
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh