Subvencija poljoprivredi za 2012. godinu

Po hektaru ili kilogramu ?

  • Obečanih 14000 din po ha

    Glasovi: 185 84,1%
  • Dobijenih : Dizel i avans oko 5000 din

    Glasovi: 35 15,9%

  • Ukupno glasača
    220
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Vladajućoj kolaliciji nikako ne odgovara da se 2012 zamera sa bilo kim.Pogotovo ne sa poljoprivrednicima koji su videli na koji se način mogu izboriti.
Ali nešto se gadno kuva po nas.
 
poljopartner-subvencije.jpg
U pripremi propis koji predviđa obavezno samo osiguranje stočnog fonda. Korisnik kredita dužan je da ima važeću polisu osiguranja do momenta otplate kredita. Poljoprivrednici u Srbiji, za sada, ne moraju da obilaze osiguravajuće kuće da bi mogli da dobiju subvencije države.
Međutim, sledeće godine situacija će se, očigledno promeniti. Jer, ako bude usvojen novi zakon o obaveznom osiguranju u poljoprivredi, vlasnici gazdinstava neće moći da računaju na pomoć države ukoliko ne plate osiguranje.

- Obaveza osiguranja za sada je propisana samo jednom uredbom - rečeno je „Novostima“ u Ministastvu poljoprivrede. - Ona se odnosi na kreditnu podršku razvoju stočarstva, koju Ministarstvo primenjuje u saradnji sa komercijalnim bankama i ona je u potpunosti finansirana iz agrarnog budžeta.

To, praktično znači da će poljoprivrednik, koji na subvencionisani kredit kupi junicu, morati i da je osigura, ali ovaj trošak pada na račun Ministarstva poljoprivrede, koje osiguravajućim kućama plaća ceo iznos premije osiguranja. Korisnik kredita dužan je da ima važeću polisu osiguranja do momenta otplate kredita, odnosno dok su životinje u njegovom vlasništvu.

- Takođe, svim nosiocima poljoprivrednog gazdinstva, koji žele da osiguraju svoje useve, životinje i plodove, stoje na raspolaganju sredstava za regresiranje osiguranja u iznosu od 40 odsto od visine premije osiguranja bez uračunatog poreza na premiju neživotnog osiguranja - kažu u Ministarstvu poljoprivrede.

Večernje Novosti
Postoji i jos neka desavanja , imlek je uvezo neku kolicinu bolesnih junica , koje su prosle i karantin itd i kome su jednom coveku na oko 20 km od mene zarazile jednu stalu i koliko sam nacuo preti i sirenje epidemije od odgovornosti sad svi beze a rate za otplate teku , verovatno da taj slucaj nije jedinstven al se neki spremaju da operu ruke .
Ovo sa osiguranjem se odavno prica a i mirise u vazduhu samo tako .
Ovo ministarstvo ce sve uciniti da ne daju subvencije , ustvari da ih masimalno smanje i to da i ne primete seljaci
 
Te davne 2001 budzet drzave je bio oko 3 milijarde eura. Novi ce biti oko 10 milijardi. U medjuvremenu nasa proizvodnja je skocila nekih 40%. Euro je bio ispod 70. Inflacijija je bila svakakva, ali ne preko 10% godisnje, a evropska naravno mnogo manje. I kad sve ovo uzmite u obzir, jasno vidite da je budzet predemenzionisan, i da ni jednim parametrom ovaj budzet nije opravdan i realan. On je namenjen za cistu javnu potrosnju. Sve ove godine smo budzet pokrivali sa zaduzivanjem i sa prodajom imovine. Budimo realni, i to zaduzivanje ce jednom prestati. Srljamo u tesku katastrofu. Imamo kao drustvo neverovatan problem, a mislimo da je to malo subvencija bitno. Mozda i daju neku bedu za subvencije, ali ce to biti samo na kratko da umire masu, koja treba da ih ostavi za to vreme dok oni obavljaju svoju radnju i dalje. Sta mene briga za subvencije od 100 miliona eura, kad se oni pozajme 2 milijarde eura, i koje ispare na razne ostrvske racune. I sta me briga za subvencije, kad nam Petrovic svaki dan u kampanji ispira mozak sa jeftinim hlebom i uljem, i spremnoscu da nam sroza cene otkupa. Sta mene briga za subvencije ako su pariteti nikad gori, a djubrivo i hemija nikad skuplji. Celo drustvo, kao i svi moguci odnosi prete da su raspadnu. Subvencije ce nam biti jos i najmanji problem.
 
U Dnevniku u 8 je neki tip rekao da ne dobijanjem statusa kandidata za pristup u EU gubimo 120 miliona evra koje bi tim statusom dobili iz nekuh fondova EU, a koji su trebali biti namenjeni za poljoprivredne proizvođače. Dakle, oni su unapred računali sa tim sredstvima a sad su ostali bez njih.
 
Nije to baš tako, ne znam šta je konkretno taj tip pričao.
Ali dobijanjem status kandidata, svakako se otvaraju pretpristupni fondovi EU-a. Poput IPA programa 3, 4, i 5. i ostalih.... I svakako bi naša država, a samim ti i mi poljoprivrednici dobijali novac od EU-a, po principu onoga 2010god. kao što je izgledao konkurs za mehanizaciju i traktore, sa tim što bi komisija iz EU više kontrolisala sam konkurs (zbog malverzacija, po kojjima smo poznati).
E sad možda je taj lik što je rekao za 120mil. evra i čuo negde to, ali sigurno nije tako, kao prvo ne bismo ih dobili odmah 2012. Nego bi se srazmerno povećavao iznos iz godine u godinu. A drugo naši političari odnosno konkretno Đelić je planirao da će iz EU-a sl. godine imati oko 40mil. evra predviđeno za poljoprivredu, a ljudi iz EU odmah to demantovali, i rekli da ukoliko bismo dobili, (nismo) status kandidata, ne bismo dobili od evropskih pretpristupnih fondova više od 20mil evra. Tako da šta god da je pričao, i šta god da su planirali, na 120miliona evra nisu mogli računati....

Srbiji je od 2007. do 2013. godine odobreno od IPA fondova 1,1 miliardu evra, i taj iznos se neće menjati pa sve i da smo dobili status kandidata, ali ukoliko bi smo dobili taj status od 2014. do 2020. Srbiji bi bio odbren mnogo veći iznos, kao i otvaranje novih programa finansiranja.
A što se tiče naših komšija Hrvata oni su do sada iz pretpristupnih fondova EU od 2007 godine dobili 1,3miliarde evra, a samo godinu dana od kada udju u EU a ulaze zvanično 1.7.2012. dobiće još 1 celu miliardu.... Pa drage komšije iskoristite ih maksimalno, jer neće ni EU biti darežljiv uvek....

P.S. nije sav novac namenjen poljoprivredi, nego i ostalim resornim ministarstvima.
 
Poslednja izmena:
U Dnevniku u 8 je neki tip rekao da ne dobijanjem statusa kandidata za pristup u EU gubimo 120 miliona evra koje bi tim statusom dobili iz nekuh fondova EU, a koji su trebali biti namenjeni za poljoprivredne proizvođače. Dakle, oni su unapred računali sa tim sredstvima a sad su ostali bez njih.

Rec je o petoj komponenti IPA fondova (IPARD). Jedan od preduslova za povlacenje ovih fondova je i status kandidata u EU. Pored toga treba da se uspostave i odredjene strukture za upravljanje tim fondovima i direkcija za placanja, da te strukture bdu akreditovane od strane EU komisije i onda bi smo mogli povlaciti cca 50 miliona evra za ruralni razvoj. sa ne dobijanjem stausa kandidata gubi se mogucnost povlacenja tih sredstava vec od 2013. godine, tacnije iz ovog programskog perioda EU. Tako da cemo, ukoliko ikad dobijemo staus kanddata, ta sredstva moci povlaciti pocev od 2014. (novi sedmogodisnji programski period 2014-2020) ali verovatno ce i uslovi biti delimicno promenjeni.
I da, kao sto je receno u prethodnom postu, verovatno bi to bilo u pocetku oko 20 miliona evra da bi u kasnijim fazama islo do 60al miliona. Videcemo kakav ce budzet EU da predvidi za predpristupne fondove u narednom sedmogodisnjem periodu i koliko mi mozemo ocekivati, ako, opet kazem, ikad dobijemo status kandidata.
 
Nije to baš tako, ne znam šta je konkretno taj tip pričao.
Ali dobijanjem status kandidata, svakako se otvaraju pretpristupni fondovi EU-a. Poput IPA programa 3, 4, i 5. i ostalih.... I svakako bi naša država, a samim ti i mi poljoprivrednici dobijali novac od EU-a, po principu onoga 2010god. kao što je izgledao konkurs za mehanizaciju i traktore, sa tim što bi komisija iz EU više kontrolisala sam konkurs (zbog malverzacija, po kojjima smo poznati).
E sad možda je taj lik što je rekao za 120mil. evra i čuo negde to, ali sigurno nije tako, kao prvo ne bismo ih dobili odmah 2012. Nego bi se srazmerno povećavao iznos iz godine u godinu. A drugo naši političari odnosno konkretno Đelić je planirao da će iz EU-a sl. godine imati oko 40mil. evra predviđeno za poljoprivredu, a ljudi iz EU odmah to demantovali, i rekli da ukoliko bismo dobili, (nismo) status kandidata, ne bismo dobili od evropskih pretpristupnih fondova više od 20mil evra. Tako da šta god da je pričao, i šta god da su planirali, na 120miliona evra nisu mogli računati....

Srbiji je od 2007. do 2013. godine odobreno od IPA fondova 1,1 miliardu evra, i taj iznos se neće menjati pa sve i da smo dobili status kandidata, ali ukoliko bi smo dobili taj status od 2014. do 2020. Srbiji bi bio odbren mnogo veći iznos, kao i otvaranje novih programa finansiranja.
A što se tiče naših komšija Hrvata oni su do sada iz pretpristupnih fondova EU od 2007 godine dobili 1,3miliarde evra, a samo godinu dana od kada udju u EU a ulaze zvanično 1.7.2012. dobiće još 1 celu miliardu.... Pa drage komšije iskoristite ih maksimalno, jer neće ni EU biti darežljiv uvek....

P.S. nije sav novac namenjen poljoprivredi, nego i ostalim resornim ministarstvima.

Nemam nikakvu nameru da otvorim zakljucene teme ali stvarno ova druga polovina tvog posta me tera da se pitam sta li se desava sa ovim narodom u Srbiji? Jel smo bas ludi il nam noge smrdu? Zbog cega treba da trazimo dlake u jajetu i da se toliko suprostavljamo EU svemu i svacemu. Zasto sami sebi skrojimo put u pakao? A posle su nam svi krivi sto smo zadnja rupa na svirali u Evropi i medju zadnjima i u svetu (osim u nekim sportovima)? Zar moramo mi biti zadnji uvek u svemu? Zar nama bas nista ne znaci ti silni novci koji bi dosli iz EU?
Izvinjavam se za OFF ali neki put citajuci neke postove u ovoj temi o tome da od sledece god. nece biti vise subvencije onda se stvarno zgrozavam i tome a i svima onima koji mogu prihvatiti tu cinjenicu. Opet se pitam, zar smo mi pri sebi da ako nam uskrate subvencije ne reagujemo protestima u jos vecem broju nego sto je bilo? Zar sve okolne zemlje mogu dati i vise a mi da ne dobijemo ni onih 14000 koji znace dosta pa makar pokrivati sa njima nesto naj minimalnije od silnih troskova.
 
Bolje išta nego ništa !!! Ja bi bio zadovoljan i sa takvim subvencijama ,ali da nam ih daju a ne kao ove godine samo obećavaju, a i najverovatnije ćemo morati još jednom na puteve !

Potpuno bi to bila ispravna odluka o subvencionisanju zemlje u vlasništvu samo bi je trebalo malo doraditi da bi se izbegle malverzacije.Stvarno je došlo vreme da se zna ko je poljoprivrednik a ko lovator.
 
Subvencije po kolicini proizvedene i izvezene robe (podrazumeva se i naplacene u od ino kupaca) bez ikakvih uslova.
Nije bitno ko proizvede, hobi ili ozbiljni proizvodjaci, bitno je da se proda i naplati.
Ko proizvodi taj dobije, vrlo jednostavno
 
Potpuno bi to bila ispravna odluka o subvencionisanju zemlje u vlasništvu samo bi je trebalo malo doraditi da bi se izbegle malverzacije.Stvarno je došlo vreme da se zna ko je poljoprivrednik a ko lovator.
ajd' da kazem da se slazem,ali delimicno.Zasto?
Koliko sam ja upoznat u Vojvodjanskim porodicama(a imam rodbine i u Subotici i po Banatu) u jednoj porodici nije sva zemlja na imenu/u vlasnistvu nosioca gazdinstva.Mi kao porodica imamo zemlje na babinom,maminom,ujakovom,mom,bracinim imenima jer setite se da je nekad postojao zakon da mozes imati maxim zemlje pa se onda prepisivala zemlja na rodbinu,pa nemojte reci da tu nece biti subvencije a sva zemlja nasa u nasoj porodici.
 
Rabadžija,vi bi svi ostvarili subvencije,što je u vašem vlasništvu
Ja bih subvencionisao uz to i zakup proporcionalno u odnosu na posed ( količinu zemlje u vlasništvu) 1:O,5,što bi značilo da ako imaš 10 jutari,još 5 bi ti bilo subvencionisano za zakup.
Vlasnici bi morali da obrađuju zemlju ili da daju u zakup ako ne žele da rade a ne da uzimaju subvencije bez obrade što je danas slučaj.
Zakup bi se definisao uredbom gde bi se tačno znala cena zakupa u odnosu na kategoriju zemljišta.

Po količini robe ne ide na ruku stočarima jer oni svoje proizvode u količini koja im je potrebna ostavljaju kod kuće.
Ovaqkvim načinom bi stvarno dobili dugogodišnji poljoprivrednici a novopečeni bi morali malo staža da namaknu u poljoprivredi.
 
Ma sigurno ce od MMF da zavisi. Kad se razbacuje novac na tendere i javne nabavke onda nema kontrolora, a kad treba dati za nesto pametno onda pitamo MMF. Ovi danasnji su sramota da nema vece. Lobotomija koju oni svakednovno primenjuju je nesto cega bi se i Gebels postideo. Ovaj sarlatan svaki dan menja pricu, te bice subvencije, te stocarstvo, te navodnjavanje, te strategija, a svi znamo da coveka nit zanima, nit on sta zna o toj poljoprivredi. Odradjuje nekakav prljav posao, isto onako kako su ga radili od Sase, Dulicke, Milosavljevica, Dragina. Ne zna se ko je gori. Svakom od ove gore navedenih iz taka sada moze da se nabroji nekoliko grehova, a nerada jos vise.
 
Potpuno bi to bila ispravna odluka o subvencionisanju zemlje u vlasništvu samo bi je trebalo malo doraditi da bi se izbegle malverzacije.Stvarno je došlo vreme da se zna ko je poljoprivrednik a ko lovator.
Konačno smo se Zorane ti i ja u nečemu i složili:ppozdrav:, Samo je problem što se nas niko nepita :haha:.
Daj bože da nam daju bar nešto ali po meni biće teško izvuči pare i za 2011 a kamoli posle izbora za 2012
 
Rabadžija,vi bi svi ostvarili subvencije,što je u vašem vlasništvu
Ja bih subvencionisao uz to i zakup proporcionalno u odnosu na posed ( količinu zemlje u vlasništvu) 1:O,5,što bi značilo da ako imaš 10 jutari,još 5 bi ti bilo subvencionisano za zakup.
Vlasnici bi morali da obrađuju zemlju ili da daju u zakup ako ne žele da rade a ne da uzimaju subvencije bez obrade što je danas slučaj.
Zakup bi se definisao uredbom gde bi se tačno znala cena zakupa u odnosu na kategoriju zemljišta.

Po količini robe ne ide na ruku stočarima jer oni svoje proizvode u količini koja im je potrebna ostavljaju kod kuće.
Ovaqkvim načinom bi stvarno dobili dugogodišnji poljoprivrednici a novopečeni bi morali malo staža da namaknu u poljoprivredi.

Pa opet se sa ovim apsolutno ne slažem.Zašto odnos ne bi bio 1:5 tj. za 1ha u vlasništvu da priznaju 5ha zakupa?Stočari ostvare svoje subvencije kroz stoku i na njih ne treba gledati šta i kako urade sa svojom proizvedenom robom.Nije poljoprivreda vojska pa da ti treba staža da bi dobio neki čin tj. namakao staža kako ti kažeš.Hoćeš reći da čovek od 30 godina mora da radi 25-30 godina u poljoprivredi kako bi dobio status poljoprivrednika i namakao neko pravo na pomoć države.To što ti pišeš su sa moje strane gledanja nebuloze opšteg karaktera.To što ljudi daju zemlju u zakup pa uzmu još i subvencije je do onoga ko im daje ili ne daje.Visina zakupa je stvar ponude i tražnje i na to nikada država neće moći uticati.To će se pokazati ukoliko se ne bude subvencionisalo državno zemljište u zakupu.Sve je to smišljeno.Prvi zakupi su bili 3-4000din/ha.Drugi zakupi oko 16000din/ha ,a sad se stiglo da početna cena bude 29000din/ha.Da ne govorim o tome da se tera i do 75000din/ha.Svi u svoje kalkulacije su unosili najmanje 14000din/ha ,a ako ih ne bude računica na velike površine se gadno menja.
Ne kažem da mahinacija nema i da ih recimo ja ne radim(kao i većina drugih).Zato je po meni logično rešenje da se ide po predatoj količini robe u skladu sa prijavljenom površnom određene kulture.Neki okvirni proseci za regione se znaju i tu matematika nije teška.
 
Ne razumem sta ce vam ova rasprava kad oni koji odlucuju (vlada)niti ce ovo citati niti ce uzeti u razmatranje.
 
Diklofen,po tebi samo ratari treba da prežive a stočare ko šiša,opet u svemu gledaš samo sebe.Okreni se malo okolo.Što ae odnosa tiče ja sam naveo samo primer a ti si bujvalno shvatio,kao i što se tiče staža,ako ti u ovom momentu imaš primer,20 ha ti bi dobio paritet koji bi se odredio (da ti nije mnogo 1:5).a ko ima manje zemlje moraće malo da popričeka(to j je staž o kome sam govorio) tatako da u ovom slučaju godine nisu bitne.Čitaj malo pažljivije,nemoj odmah skakati.
Normalno da za bavljenje poljoprivredom nije potrebna škola ali ja još uvek učim za razliku od tebe koji si se izgleda naučen rodio.
I još jedno,nemoj se jediti jer su ovo moja razmišljanja a biće ostvariva tek kada ja budem ministar,tako da,opušteno.

Ako ti imaš i tvoja uža porodica zemlje na svom imenu ali ako je nemaš onda bi ti bio u problemu,ovakvu meru bih doneo zbog onih koji imaju 1/2 ha zemlje a rade stotine ha i oduzimaju subvencije onima koji treba da ih dobiju.
 
Pa opet moj račun od 1:5 ide na ruku svima.Ako se već može ostvariti 25000din po tamo nekom grlu zašto onda stalno potenciraš da stočari guše čiste ratarce.I ja sam naveo sve primere i moje mišljenje.Nisam se naučen rodio ali je očigledno da ne učimo svi istom brzinom tj. shvatamo.Ali i to je sasvim normalno.
 
Opet se sve ponavlja,kako ide nova godina svi isto pricaju.Svi vasi predlozi su dobri ali sa jednom velikom manom,a to je.Da sledece godine tesko da ce ova vlast ostati na celu drzave pa tako i njeni zakoni,koji su katastrofalni za poljoprivredu.Ali posto se svi ponavljaju i ja cu da iznesem moje misljenje.Imam 5h u vlasnistvu a radim jos 17 u zakup,i svi koji obradjuju zemlju nezavisno od vlasnicke strukture i kolicine treba da dobiju neku vrstu subvencuje.Isto je i moje misljenje da stocari,vocari i povrtari trebaju da dobiju subvenciju.Moj predlog je da se svi "seljaci" sloze sa ovim i da ovih dana kakda im dolaze razne stranke na promociju njihovih programa,traze ovakav predlog da usvoje i obecaju da ce sa tim predlogom uci u buducu vladu.Samo takvim pritiscima a naravno i pametnim "zaokruzivanjem" mozemo nesto svi zajedno nesto dobiti.Inace ja mislim da nece biti nista posebno od subvencija sledece godine.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh