Subvencija poljoprivredi za 2012. godinu

Po hektaru ili kilogramu ?

  • Obečanih 14000 din po ha

    Glasovi: 185 84,1%
  • Dobijenih : Dizel i avans oko 5000 din

    Glasovi: 35 15,9%

  • Ukupno glasača
    220
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
jel neko dobio za osiguranje povracaj ja vec odavno dobio rersenje a nema uplata bar nije bili neki dan
 
Subvencionisanjem repromaterijala se omogucava jedino prelivanje tog novca koji drzava izdvaja u dzepove proizvodjaca istog. Ta je taktika svuda vec isprobana i nije zazivela. Ako djubrivo kosta 2000 din jedne godine, pa drzava doda 1000 dinara, dogodine je djubrivo 3000 din, sledece 4500 din a i dalje se dotira samo 1000 din. Mislim da ipak ima vise ljudi koji zaista dobijaju subvencije na osnovu svog rada, a manjina koja mucka je lako prepoznatljiva u svakoj sredini,tako da nije neki problem i da se tome stane na put, ako postoji volja za tim. Penzionerima ne bih dao subvencije, jer moja baba je zemljoradnicki penzioner, a ne obradjuje zemlju vec njeni sinovi i unuci,tako da bi bilo nepravedno da ja radim a baba da mi gazduje. Subvencije je uveo bogati zapad da moze na duge staze da diktira cene u svetu i onemoguci siromasni svet da se ovajdi od svog prirodnog bogatstva. Jer po tom pravilu bi trebala psenica da kosta koliko rodi u Ukrajini na 1 ha + 500e. E, posto nemacka da 500e/ha, dodjemo do cene od 18 dinara, pre par godina i 9 i ne mozemo nikako da se pronadjemo u toj prici. Pa kad na to dodamo i skok cene arende, jer boze moj, dobijamo i subvencije sto radimo neciju zemlju.
Sustina je da je jedini nacin da se opstane dovijanje na sve nacine.

Nemoj tako komšo.Ne bi tebi baba zapovedala.Ipak je ona rodila tvog roditelja.Možda da nije babine zemlje ti danas ne bi bio na ovom forumu jer ti je to možda bila osnova da započneš da se baviš poljoprivredom.Uz njenu punomoć ti bi dobio subvencije kao nosilac gazdinstva.Do juče je 90 % novopečenih poljoprivrednika bilo zaposleno i iz razloga svima nama poznatih počelo da se bavi poljoprivredom.U pravu je NA-nikad dosta zemlje
 
Čujem da je bila neka izjava ministra da sledeće godine nema obnove registracije da li neko zna nešto o ovome ili nešto slično?
 
Danas sam čuo od prijatelja ja nisam baš ovih dana sedeo pored tv toliko i on mi reče kako je ministar nešto pričao oko obnove.Sigurno da će biti dopune i ako ima promena da se izvrše neznam zato sam pitao da li je neko čuo slično.
 
[TABLE="class: contentpaneopen"]
[TR]
[TD="class: contentheading"]Posna agrarna kasa
[/TD]
[TD="class: buttonheading, align: right"]
[/TD]
[TD="class: buttonheading, align: right"]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]





[TABLE="class: contentpaneopen"]
[TR]
[TD="colspan: 2"]Postavio Kosta Rajević - List Poljoprivrednik
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="class: createdate, colspan: 2"]31 December 2011
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="colspan: 2"]
poljopartner-budzet.jpg
Kraj godine je i po već ustaljenom običaju, poljoprivrednike, naravno, najviše zanima kolika će biti teška državna kasa za agrar u 2012. godini. Obelodanjena projekcija nacionalnog budžeta koji je podržao Odbor za finansije Skupštine Srbije i Republička vlada, a treba do kraja godine da usvoji republički parlament, naizgled je, što se tiče agrara, za razliku od ranijih godina optimistična. Izdvajanja za subvencionisanje poljoprivredne proizvodnje će spram ovogodišnjih, kako tvrde zvaničnici Ministarstva poljoprivrede, biti za 50 odsto veća. To znači da će seljačka kasa, po projekciji ukupnih državnih davanja za ovu oblast delatnosti, kako se procenjuje, biti teža od lanjske za nešto više od devet milijardi dinara.

Vest je ohrabrujuća, ali treba uzeti u obzir da predviđena budžetska sredstva obuhvataju i dug prema poljoprivrednicima čiji je spisak popriličan. One se mere milijardama dinara neizmirenih potraživanja ratara na ime obećanih, a još uvek neisplaćenih ovogodišnjih subvencija po hektaru. Da podsetimo, za podsticajna sredstva u 2011. godini konkurisalo je 82.803 registrovana domaćinstva. Poljoprivrednicima je do sada isplaćeno 8,5 milijardi dinara, a Ministarstvo poljoprivrede je nakon letošnjih protesta i blokade puteva po dogovoru sa asocijacijama poljoprivrednika preuzelo obavezu da do 31. januara isplati preostali dug od 6,3 milijarde dinara.
Osim ratara, na isplatu premija i podsticaja za četvrti kvartal u ovoj godini, do kraja januara 2012. čekaju i prozvođači mleka i organske hrane, zatim stočari za genetsko unapređenje stočarstva, kao i voćari i vinogradari za višegodišnje zasade. Ministarstvo poljoprivrede u ovom momentu za isplate realno nema novca, a veliko je pitanje, s obzirom na najvljeni restriktivniji nacionalni budžet za narednu godinu, da li će i kojim tempom moći podmiriti obavaze prema poljoprivrednicima. Okupljeni u asocijacijama i udruženjima, poljoprivrednici priču o većoj agrarnoj kasi prihvataju s rezervom. Istovremeno izražavaju i bojazan da im se nametnuta finansijska kombinatorika Ministarstva poljoprivrede na kraju, kao što se i dešavalo mnogo puta do sada, ne obije o glavu.

Zvaničnici Ministarstva poljoprivrede javno tvrde da će subvencije i podsticaji biti isplaćeni kako je poljoprivrednicima i obećano. Ne treba, kažu, postavljati pitanje kako se novac u agrarni budžet sliva jer je od toga, tvrde, važnije kako se sredstva, kolika god da su, raspoređuju i po kojoj dinamici. U Ministarstvu poljoprivrede podsećaju da je i za ovu godinu na ime neisplaćenih subvencija i podsticaja poljoprivrednicima preneto dve milijarde duga iz 2010. godine i da su sva dugovanja na kraju isplaćena. Kasnilo se, kažu, zbog slabijeg priliva predviđenih budžetskih sredstava i neplaniranih povećanih socijalnih davanja, ali je poljoprivrednicima na ime podsticaja i subvencija za tri kvartala ipak isplaćeno 16,8 milijardi dinara.

Budžetski dug za podsticaje i subvencije je nažalost iz godine u godinu zbog kašnjenja na štetu poljoprivredika i neminovno se odražava na ukupnu proizvodnju i njenu strukturu. Proračuni nadležnih u Ministarstvu poljoprivrede ukazuju na to da će agrarni budžet za subvencije u 2012. godini biti težak 30,3 milijarde dinara, a novac će se obezbeđivati po dva osnova. Najveći deo direktno iz republičke budžetske kase, a ostalo iz sopstvenih prihoda: zakupa poljoprivrednog zemljišta, vodnog doprinosa, povraćaja dugova, donacija... Poljoprivrednci iz iskustva znaju da je samo novac iz budžeta koliko-toliko siguran, a sve ostalo je na dugačkom štapu.

U ovom momentu, ako je verovati nadležnima u Ministarstvu poljoprivrede, izvesno je samo da će regres po hektaru obradive površine i u 2012. biti 14.000 dinara. Premije za mleko, pet dinara po litru, takođe se neće menjati kao i davanja po umatičenom grlu od 25.000 dinara. Uz jaču podršku stočarstvu najavljeno je i povećanje obradivih površina pod sistemom za navodnjavanje, nastavak započetog planskog zapošljavanja agronoma, diplomiranih inženjera šumarstva... Investicije se, predviđeno je, neće finansirati samo iz budžeta već i kredita i priliva novca od zakupa iz Fonda za poljoprivredno zemljište.

Kad se sve sabere i oduzme, faktičko stanje uporedi s onim što nadležni za agrar nameravaju da čine u narednoj godini, proizilazi da je agrarna kasa više posna nego mrsna. Smišljeno je skrojena da stanje u agraru, takvo kakvo je, uglavnom koliko-toliko drži 'na leru', a manje unapređuje i razvija. To se, nažalost, ponavlja godinama, pa je deklarativna priča o poljoprivredi kao 'najvećoj razvojnoj šansi Srbije' očito fraza bez pokrića onih koji se njome služe.


Izvor: List Poljoprivrednik
Autor: - Kosta Rajević
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
 
Poslednja izmena:
Danas sam čuo od prijatelja ja nisam baš ovih dana sedeo pored tv toliko i on mi reče kako je ministar nešto pričao oko obnove.Sigurno da će biti dopune i ako ima promena da se izvrše neznam zato sam pitao da li je neko čuo slično.
[TABLE="class: contentpaneopen"]
[TR]
[TD="class: contentheading, width: 100%"]Registracija gazdinstava samo ukoliko ima promena [/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[TABLE="class: contentpaneopen"]
[TR]
[TD="class: createdate"]nedelja, 01 januar 2012 08:32 [/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]Od 1. januara 2012. registracija poljoprivrednih gazdinstava u Srbiji biće obavezna samo ukoliko ima nekih promena u domaćinstvima, najavio je ministar poljoprivrede i trgovine Dušan Petrović .
dusanpetrovic02042008.jpg

"Do ove godine poljoprivrednici su morali svake godine da obave sve formalnosti i izvrše prijavu svojih poljoprivrednih gazdinstava, a od 2012. će samo oni koji imaju promenu u svojim gazdinstvima imati obavezu obnove registracije", rekao je ministar Petrović u intervjuu Tanjugu.
Petrović je ocenio da između 70 i 80 odsto poljoprivrednika neće morati da u 2012. obnovi registraciju gazdinstava i izlaže se "jednom vrlo tegobnom procesu", podsećajući da u Srbiji trenutno ima više od 450.000 registrovanih poljoprivrednih gazdinstava."
Samo oni koji imaju promene biće obavezni da te promene unesu, inače će snositi sankcije ukoliko se ispostavi da to nisu učinili", istakao je ministar .Petrović je dodao da postoji više relevatnih podataka koji se vode u evidencijama Ministarstva, to se odnosi na broj grla stoke, stanje zgrada, mehanizacije...Propis o promeni nacina registracije poljoprivrednih gazdinstava je već donet i stupa na snagu sa Novom godinom, zaključio je ministar Petrović.
Tanjug
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
 
"Do kraja januara izaći ćemo sa svim uredbama, tako da će svi proizvođači pre prolećne setve znati šta ih očekuje i na šta mogu da računaju", rekao je Petrović.
 
Istorija se ponavlja... Do kraja januara ce biti do kraja februara pa pocetkom aprila pa ce biti pre sajma pa na sajmu pa posle sajma i opet palimo traktore i opet Jovo na novo.... Ili ako stvarno budemo znali do kraja januara na cemu smo..... Imam osecaj da ce nam nesto gaadno spremiti.
 
Istorija se ponavlja... Do kraja januara ce biti do kraja februara pa pocetkom aprila pa ce biti pre sajma pa na sajmu pa posle sajma i opet palimo traktore i opet Jovo na novo.... Ili ako stvarno budemo znali do kraja januara na cemu smo..... Imam osecaj da ce nam nesto gaadno spremiti.
pozdrav kolega,bogami jesi u pravu ovi nista ne daju dok predhodno dva puta vise ne uzmu:sjasi:
 
mislim da treba da se otvori ponovo tema protesna voznja i da pre uredbe i izbora mi njima postavimo nase uslove a c..a da nas opet zajebe i da kaze da je opet on pobedio
 
Masine su oprane i spremne za put , a s obzirom da jos nismo svi dobili subvencije za 2011. to je samim tim razlog vise za postavljanje uslova ...
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh