PDA

View Full Version : Zapošljavanje diplomiranih inženjera poljoprivrede 2011

Advertisement

Advertisement

Advertisement

Strane : [1] 2 3 4 5 6

Ivan.Stanojev
23-09-11, 13:39
ЈАВНИ ПОЗИВ

Обавештавамо све зантересоване дипломиране пољопривредне инжењере за
сточарство и живинарство, пољопривредне инжењере за производњу биља,
агроекономисте, сточарске технологе, технологе заштите биља, ратарске технологе,
повртарске технологе, виноградарске технологе, цвећарске технологе и технологе
пољопривредних мелиорација пољопривреде који се налазе на евиденцији
Националне службе за запошљавање Републике Србије (у даљем тексту:
дипломирани инжењери пољопривреде) да ће Министарство пољопривреде,
трговине, шумарства и водопривреде организовати обуку у пољопривредним
саветодавним и стручним службама на територији Републике Србије у периоду од
20. до 29. септембра 2011. године.
Дипломирани инжењери пољопривреде ће у четири дана проћи обуку кроз три
модула:
 Саветодавне вештине и технике
 Стицање знања у области програма подстицајних мера државе за
унапређење пољопривреде и стицање вештине презентације бенефита
при коришћењу кредита у области пољопривреде
 Процена потреба пољопривредних произвођача.
Сви заинтересовани дипломирани инжењери пољопривреде могу се јавити
пољопривредној саветодавној и стручној служби која је најближа месту њиховог
пребивалиштва.
Пријава се врши телефонским путем најкасније до 19. септембра 2011. године а
провера доказа о испуњености услова за учешће у обуци ће се вршити непосредно
пре почетка обуке од стране пољопривредне саветодавне и стручне службе у којој
се обука спроводи.
Доказ који је потребно понети са собом је диплома или уверење о завршеном
факултету.
Након спроведене обуке, полазници који положе тест стичу могућност да учествују
у Програму подизања нивоа пољопривредних капацитета у Републици Србији кроз
Пројекат ангажовања асистената пољопривредних саветодаваца у сарадњи са
Пољопривредним саветодавним и стручним службама за 2011. и 2012. годину који
спроводи Министаство пољопривреде, трговине, шумарства и водопривреде у циљу
подизања пољопривредне производње у Републици Србији и нивоа
информисаности пољопривредних произвођача.
За додатне информације можете се јавити Министарству пољопривреде, трговине,
шумарства и водопривреде на контакт телефоне: 011/3348399; 011/3348054

Vidim da još nigde nije otvorena slična diskusija, a pošto ima dosta nejasnoća pozivam sve koji su uključeni da iznesu svoja iskustva. Isto tako i poljoprivrednici mogu da iznesu svoje mišljenje o ovoj ideji Ministarstva poljoprivrede.

North ARMY
23-09-11, 13:57
Evo npr. ja kao buduci agronom bih postavio nekoliko pitanja:
Prvo i osnovno pitanje da li ce biti zaposleni za stalno,na ugovor ili na procenat tj po ucinku.
Da li cu ja nasumicno dobiti koga cu savetovati ili ce moci da dodje neko i trazi bas mene.
Nisu mi najjasniji uslovi i sta ce se tacno raditi i koji ce biti rezultat jer za sad po mom skromnom misljenju savetodavne sluzbe,kao i besplatna analiza zemljista nisu dovoljno iskoristeni.

radivoj.nadlacki
23-09-11, 14:56
Varka smisla!!!

zcurcic
23-09-11, 15:52
Moj NA, izbori samo što nisu. Mora nešto da se radi. Kao da ih ne znamo

ljubek
23-09-11, 17:28
izborna navlakuša.Da je država bila za toliko inžinjera ne bi ih toliko naškolovala.Našim tajkunčićima što su za siću pokupovali bivše pikove i zadruge a sada se kokoše po bg kao velike gazde ne trebaju inžinjeri ili mogu imati i diplomu ali da rade min 12 sati dnevno i nedeljom i da budu cura za sve u firmi od traktoriste do komunalca.
Reko sam ja odavno da smo mi agronomi obični čobani..
od moje generacije 90-91 ns ratarstvo povrtarstvo ni jedan ne radi u proizvodnji.svi utekli

novii
23-09-11, 19:28
Vidim da je rok za prijavu prošao, ali u svakom slučaju dobra stvar jer omogućava da se upoznaju novi ljudi i uhvate neke veze za posao. Što se tiče praktičnih rezultata, slaba će biti vajda od toga, savetovanja i obuka sad ima na svakom ćošku.

A što se tiče dodatnih pitanja u vezi ovoga, ima ih dosta, prilično je štura vest, a nije naveden izvor odakle je vest preuzeta.

mims
23-09-11, 22:25
Evo npr. ja kao buduci agronom bih postavio nekoliko pitanja:
Prvo i osnovno pitanje da li ce biti zaposleni za stalno,na ugovor ili na procenat tj po ucinku.
Da li cu ja nasumicno dobiti koga cu savetovati ili ce moci da dodje neko i trazi bas mene.
Nisu mi najjasniji uslovi i sta ce se tacno raditi i koji ce biti rezultat jer za sad po mom skromnom misljenju savetodavne sluzbe,kao i besplatna analiza zemljista nisu dovoljno iskoristeni.

Niko tu ne spominje plaćanje.

Ivan.Stanojev
23-09-11, 22:58
Oglas je objavljen na sajtu ministarstva, psss i u nekim dnevnim novinama. U oglasu nema mnogo detalja. Temu sam i otvorio jer je u ceo projekat uključeno između 1000 i 2000 ljudi, a vlada prilična neinformisanost i konfuzija.

Ideja je da se u kratkom roku višestruko poveća broj savetodavaca i na taj način poveća produktivnost poljoprivrede. Trodnevne obuke budućih asistenata savetodavaca vršiće lokalne poljoprivredne savetodavne službe od 17.09. do 29.09. Testiranje polaznika obaviće se 30.09.

Pravo na prijavu imali su diplomirani inženjeri poljoprivrede (svi smerovi osim mehanizacije) koji su na evidenciji NSZ.
Poznato je i da će se neki vid ugovora o radu (ili o delu) sklapati na godinu dana.

Sve ostalo je dosta nejasno:
Da li postoje kvote za određena područja ili se primaju svi koji prođu testiranje
Da li postoje neki kriterijumi odabira osim testa
Kakav ugovor i sa kim se sklapa (posebno zanimljivo za Vojvodinu)
....

Ivan.Stanojev
25-09-11, 08:28
Agronom u svako veće selo
Jedan „savetnik seljaka”, za platu profesora srednje škole, opsluživaće oko 200 registrovanih poljoprivrednih gazdinstava

Svaki kilogram voća više opravdava rad stručnjaka
Od kraja oktobra, znanje oko 1.500 nezaposlenih agronoma biće na usluzi svim poljoprivrednicima u Srbiji. Na poziv Ministarstva za poljoprivredu, trgovinu i šumarstvo da sklope ugovorsadržavomipostanu asistenti savetodavaca poljoprivrednika, javili su se gotovi svi od ukupno 1.996 nezaposlenih inženjera poljoprivrede sa evidencije Nacionalne službe za zapošljavanje. Njihova obuka za posao je u toku i trajaće do 29. septembra, u 34 savetodavne i stručne službe u poljoprivredi širom zemlje, a polaganje testa zakazano je za 30. septembar.

U Ministarstvu poljoprivrede kažu da je do juče obuku završilo 200 polaznika u Beogradu, Smederevu, Požarevcu i Čačku. Prema rečima Veljka Đorđevića, rukovodioca grupe za podršku ruralnom razvoju, ako mladi inženjeri poljoprivrede prihvate ponuđeni posao, za svoj rad biće plaćeni kao profesori srednjih škola.

– Svi kandidati koji prođu obuku i polože test biće službenici Ministarstva poljoprivrede – kaže Đorđević. – Tako će 233 savetodavca u poljoprivredi, u 34 poljoprivredne savetodavne i stručne službe, odnosno nekadašnjim zavodima za poljoprivredu, dobiti bar 1.500 pomoćnika. Srazmerno broju registrovanih poljoprivrednih gazdinstava, kojih ima više od 350.000, može se reći da će pomoć stručnjaka biti dostupna gotovo svakom poljoprivredniku.

Novi „savetnici seljaka” biće, srazmerno i prema vrsti proizvodnje,raspoređeni po celoj Srbiji. Reč je o diplomiranim poljoprivrednim inženjerima za stočarstvo i živinarstvo, inženjerima za proizvodnju bilja, agroekonomistima, tehnolozima stočarstva, zaštite bilja, ratarstva, povrtarstva, vinogradarstva, cvećarstva i tehnologizma poljoprivrednih melioracija.

Potrebnog stručnjaka u poljoprivredi imaće svaka opština, pa i svako veće selo jer će jedan savetodavac opsluživati oko 200 registrovanih poljoprivrednih gazdinstava, dodaje Đorđević.

– Agronomi će boraviti u mestu gde će raditi, a na to je u anketi pristalo više od 60 odsto ispitanih inženjera – napominje naš sagovornik. – Najviše prijavljenih kandidata bilo je u Beogradu i Novom Sadu, po 400 iinženjera. Kandidati sa najboljim rezultatima iz ova dva grada moći će da rade u njihovoj okolini, a ostalima će se ponuditi da rade tamo gde su najpotrebniji.

Od njih se očekuje da savetuju poljoprivrednikekoje ratarske kulture treba da seju, koju stoku da tove, kako da gaje voće i povrće, sve u zavisnosti od dela zemlje u kojem žive, kako bi, uz što manja ulaganja, postigli što veću efikasnost proizvodnje i povećali zaradu.

U Ministarstvu poljoprivrede kažu da se mladim stručnjacima koji su čekali posao na evidenciji NSZ, pruža prilika da rade, da se usavršavaju i napreduju. Oni će sigurno zaraditi svoje plate. Primera radi, ako svojim savetima doprinesu povećanju mlečnosti krava u Srbiji samo za jedan litar dnevno, za godinu dana bi se bruto domaći proizvod zemlje (BDP) povećao za 50 miliona evra, a povećanje prosečnog prinosa pšenica za jednu tonu, povećalo bi BDP za 100 do 120 miliona evra.

A. Mikavica

Izvor:Politika
objavljeno: 24.09.2011

radivoj.nadlacki
25-09-11, 21:46
Uf uf uf
Treba mnogo znanja i truda da se povecaju prinosi voca i podigne mlecnost krava (narocito onih koje se dele na lutriji i gde sarmantna gospodja Mancic izvlaci srecne dobitnike Lkl{{)
Zavrsen fakultet je samo dobra osnova za dalji rad i da biste bili dobar savetodavac morate jos mnogo i mnogo da ucite.
I jedan savet kolegama agronomima koji budu primljeni: vodite racuna jer danasnji poljoprivrednici nisu ono sto su nekad bili...cesto puta znaju mnogo, prate svetska dostignuca i mozete doci u situaciju da oni uce vas a ne vi njih. Iskoristite ovu priliku da naucite vise i da malo "udjete u brazdu".
I hajde, da ne budem skroz negativan, nek rade ljudi i nek dobijaju plate a efekte ce vec pokazati vreme.

kiraj
25-09-11, 22:03
Sve što si rekao je OK,jedno je teorija a pretvoriti tu teoriju u profit tj prinos je nešto treće.Biće to zanimljiv posao,ko ga dobije.Mladi agronomi ,srćno.

Ivan.Stanojev
25-09-11, 23:38
@radivoj.nadlacki
Slažem se sa vama, biće veoma zanimljivo videti kako će ovaj poduhvat izgledati u praksi. Bez masovnog odziva poljoprivrednika ceo projekat gubi smisao, a bez ubacivanja "šargarepe ili štapa" biće teško motivisati ljude na masovnu saradnju.Lkl{{ (350000 gazdinstava)

Rajko75
25-09-11, 23:56
Seljaci ce svakako rado primiti i ugostiti svakog ko im bilo sta moze pomoci ali se bojim da li ce ovo zaziveti ili je samo predizborna prica

diklofen
26-09-11, 07:43
Po meni većina agronoma koji nešto znaju tj. vrede već imaju angažman. Ovi novi nek se uče na tuđim njivama i greškama ,a na mojin neće sigurno.

kiraj
26-09-11, 07:53
Savet se posluša a radiš kako znaš i umeš.

diklofen
26-09-11, 08:00
Pa kaže se i:Saaslušaj svakog ,a radi kako ti misliš da je najbolje.

Deda Lala
27-09-11, 21:20
Камо среће да се ово догодило пре 15 година. Сада бисмо већ имали обучене стручњаке спремне да своја знања и вештине претачу у производњу пољопривредних култура.
Дочекајте их домаћински,културно,саслуш ајте их.Ко зна ,можда чујете и коју паметну од те деце.Верујте ми нису ни мало глупи ,само су малко неискусни.

diklofen
28-09-11, 14:51
Da samo što iza cele ove priče o agronomima i državom stoji nešto sasvim drugo od onoga što se zna.......

North ARMY
28-09-11, 19:31
Znaci kao sto sam i mislio,nista konkretno nije ponudjeno nego kao Sojic kad pravi "Investicioni objeHt od 6 000 000$,sta ce da se pravi i ko ce da ulaze je tajna".

Konkretno u mom selu,a i u okolini nema potrebe za PSS jer svaka privatna zadruga ima zaposlenog agronoma koji deli savete kad da se djubri,cime da se prska i ostali radovi.
Sto se tice redukovanog sistema obrade velika vecina moze samo da gleda jer nema puno traktora u selu vecih od IMT577 ili MTZ82,a niko nece prvi da krene od vecih tako da i dalje ostaje ori,djubri i gledaj u nebo.

Inace se slazem sa jednim covekom koji radi u semenskoj kuci i lepo kaze sta ce nama konkursi da primimo nekog duduka koji nema veze sa realnom proizvodnjom,mi biramo uhodane momke one koji sigurno nesto znaju.

diklofen
28-09-11, 20:23
Svako registrovano poljoprivredno gazdinstvo će biti obavezno da uzme jednog od tih "stručnjaka" i naravno za to plaća ukoliko bude želelo subvencije iduće godine.To je još jedan od uslova koji će se pored osiguranja useva tražiti.

mladen87
28-09-11, 20:27
odakle ti to?

North ARMY
28-09-11, 20:28
A hoce moj cale i slicni biti "strucnjaci" za sebe jer mnogo ljudio kod nas ima poljoprivrednu skolu 4 stepen,mada skolsko znanje nisu nikad primenili.Hoce li vaziti taj papir ?

diklofen
28-09-11, 20:29
Čitaj,pamti pa mi vrati kad do toga dođe.

North ARMY
28-09-11, 20:32
I agronom i analiza ce biti obavezni.

diklofen
28-09-11, 20:55
I agronom i analiza ce biti obavezni.
I po svoj prilici još dosta toga.

Ivan.Stanojev
28-09-11, 21:02
Stvarno ima raznih (dez)informacija u igri, ali ovo za obaveznog agronoma još nisam čuo. Svaka čast za informisanost ako se pokaže kao istina!;D}

North ARMY
28-09-11, 21:10
Logicno da ce biti analiza i agronom jer to NIJE socijalna pomoc kao sto je pre bila da se daje svima,nego je prvi korak bio PIO da se vidi ko je "hobi" a ko "profi" prica ne pije vodu ali je sprovedena,sada na red dolazi jos smanjenja sto oni da subvencionisu npr u djubrivu da neko baci 300kg ureje ako ona zemljistu ne treba,znaci bato uradi analizu pa ce ti drzava pomoci da bacis ono neophodno,nema rasipanja.
E sad koja je uloga agronoma ? Posle analize se dobije papir sa sastojcima minerala u zemljistu,na zalost taj papir ne ume da procita vecina paora zato ce biti potreban savet agronoma i oko hemije tj prskanja od korova i zastita od raznih bolesti.

aca74
28-09-11, 21:14
Lako je primati dokazanog stručnjaka. Ali slabo hoće da prate kvalitetan kadar još na studijama, i da ga usmeravaju na vreme. Dobro znam da je teško nekom dokazati da vrediš. A kad dokažeš, sve je lakše. Kad sam diplomirao, pripravnike je država plaćala godinu dana. Za to vreme pokažeš dal si pravi ili ne. Odavno su to izmenili, nema plaćanja pripravničkog staža, neće privatne (privatizovane) firme da plaćaju stručnjake bez iskustva, kao pa on ne zaradjuje. A guliš klupu 5-6 ili više godina jedva čekaš da se skineš roditeljima sa grbače, diplomiraš i onda cvrc. Razočarenje i bež iz zemlje ili struke.
Ovo sa savetodavcima je verovatno politički potez, a možda i dobro dete pokaže šta zna. Nevolja je da su kriterjumi na svim fakultetima veoma niski, a fakulteta sve više.

Ivan.Stanojev
28-09-11, 21:31
Čini mi se da ideja oko zapošljavanja agronoma nije prvenstveno davanje saveta vezanih za tehnologiju (jer većina nema ni obrazovanja ni iskustva za tako nešto) već je ideja da budu neka administracija ministarstva opšteg tipa. Ovako bi poljoprivrednici imali direktan kontakt sa "državom" bez pozivanja x brojeva i čekanja u trezoru. Ovo je vama forumašima verovatno smešno, ali postoji gomila ljudi koja slabo koristi i olovku a kamoli internet...

North ARMY
28-09-11, 21:34
Onda odlicno moraju se i smotani negde zaposliti pa makar i kao "salteruse" da dele savete.
Uvek kazem placaju te koliko vredis.

peto1
28-09-11, 21:50
Onda odlicno moraju se i smotani negde zaposliti pa makar i kao "salteruse" da dele savete.
Uvek kazem placaju te koliko vredis.
Da negde je to praksa al ovo je Srbija tu je bitno koga poznajes a ne koliko znas.

Ivan.Stanojev
28-09-11, 22:28
Ovde "smotanost" uopšte nije kriterijum i teorijski ovo je dobra ideja, a šta će biti u praksi - videćemo uskoro.

North ARMY
28-09-11, 22:34
Znate kako zaposlice mnogo mladih i obrazovanih ljudi,plate ce biti male po mojoj proceni i stvar ce biti sledeca ko bude znao i vredeo ide dalje da napreduje van tog posla,ko ne bude znao i vredeo ostaje da radi kao salterusa tj da popunjava sve komplikovanije formulare koji se predaju prilikom zahteva za subvenciju i sl.

peto1
28-09-11, 22:43
N.A. jel tebe neki tornado digo u oblake. Ovde napreduju samo oni koji se znaju nekom da se uvuku a ne pametan koji drzi do svog dostojanstva.

North ARMY
28-09-11, 22:50
Ma nema vise drzavnih firmi da idu veze,privatnik nece tatu rodjenog ako mu ne doprinosi.

Rajko75
28-09-11, 22:59
Voleo bih da vidim koliko dugo ce trajati ova prica ili je samo mazanje ociju da dobiju vreme,prvo ide prica kako je previse zaposlenih u administraciji pogotovo u minist.polj. i da ce biti otpustanja a sada nam neki i ovde na forumu pricaju kako je to sjajno,da bilo bi sjajno da su ostala polj.imanja tamo bi zaista bili potrebni i kada su isli na faks to su se i nadali,medjutim od kako su poklonili zemlju izmedju sebe sada i fakultet sluzi uglavnom za uzimanje velikih para tokom studija.

Ivan.Stanojev
28-09-11, 23:25
@Rajko75
Nisam rekao da je ovo sjajno, već da je teorijski dobra ideja. Pošto još ne znamo detalje programa ne možemo ni da dajemo konkretne kritike.
U Srbij stvarno ima malo savetodavaca (oko 400), a drugo je pitanje da li se može na ovaj način povećati kapacitet PSS.
Kada bi analizirali državnu potrošnju i moguće uštede videli bi koliko je besmisleno nerezonsko smanjivanje administracije. Otkaze dobijaju oni koji najviše rade.
Negde sam video računicu da bi za društvo bilo bolje da svaki visoki funkcioner dobije stan kada se zaposli (inače će kupiti dva) nego da im se smanjuju plate.

radivoj.nadlacki
29-09-11, 00:04
Ovde "smotanost" uopšte nije kriterijum i teorijski ovo je dobra ideja, a šta će biti u praksi - videćemo uskoro.

Cak ni teorijski, na ovaj nacin, to nije dobra ideja ::lose::

Samo je namera da se poveca broj savetodavaca dobra o svemu ostalom moze nadebelo da se diskutuje.

diklofen
29-09-11, 07:14
E pa baš tako.Da treba ljudi da rade i treba.Silne su to škole bar naspram većine nas.
Ali zašto kod nas ne može nekom da svane ,a da drugom zbog toga ne mora da smrkne?

marko22
29-09-11, 22:49
Ali zašto kod nas ne može nekom da svane ,a da drugom zbog toga ne mora da smrkne?
Pitanje apsolutno na mestu. A odgovor na zalost glasi, pa zato sto smo prepuni stranackih pripadnika pretorijanaca, zato sto smo puni klanova, puni rodjaka, puni kumova, prepuni interesa i lobija, zato sto imamo negativnu selekciju, i zato, dok se svi gore nabrojeni namire, toj manjini koja radi, naravno da mora da bude lose. I sve ovo gore napisano svako od nas zna, i svako je osetio na svojoj kozi nesposbnost, nestrucnost, neznanje nadleznog lica. I zato da jedva kod nas postoji i promil sanse da svane na vise strana.

U proslom Agrobiznisu, ima clanak o Embrapi. Takodje kod nas imamo tolike fakultete, insitute, ljude sa zavidnim znanjem i iskustvom. Dakle, znamo kako se to radi, i znamo kako to i drugi rade. I zato se pitam, odakle ova sumanuta ideja o nekakvim svrsenim studentima, koji treba da krstare Srbijom i sve nas uce? Realno, ovaj koji je to smislio, ili je teska neznalica, ili teski zlonamernik. Ako se vratimo u skoriju proslot, tj od 2000-te na ovamo, videcemo stalno prisustvo preklapanja funkcija i institucija. Videcemo originalno primenjivanje raznih resenja,samo kod nas primenjenih. I videcemo konstantnu propast funkcionalne drzave.

Ivan.Stanojev
29-09-11, 23:43
@marko22
Nije mi jasno šta znači ovo "dok drugom ne smrkne". Ako mislite da će subvencije biti uslovljene time da će jedanput godišnje da vam dodje agronom - ne vidim šta je tu strašno (pošto se ne plaća ništa osim kafe i soka).
Primedba da su to studenti na praksi ne stoji jer je preko 60% ljudi starije od 40 godina i ima debelo iskustvo ali su ostali bez posla...
I primedba o stranačkoj pripadnosti nema smisla jer se zapošljavaju SVI koji imaju polj. f. i polože test (jedino da ti stranka nabavi diplomu). Cela kampanja ima veze sa političkom promocijom i verovatno će imati ulogu prilikom rasporeda i kasnije selekcije ko će ostati ali to je drugo pitanje.
Postoji gomila stvari koja mi se ovde ne sviđa ali svi se hvataju za ovo "oni će da me savetuju a nemaju pojma".
Pitanje koje stoji je "ko će to da plaća"? A plate će verovatno da stignu zajedno sa subvencijama 2012Lkl{{ (samo što agronomi nemaju traktore)

Rajko75
29-09-11, 23:45
Zanima me ko je ovo smislio pa ako bude sjajno da ga svi pohvalimo i podrzimo a ako ne bude valjalo da snosi posledice svojih gresaka ako je to moguce u Srbiji

marko22
30-09-11, 20:42
@Ivan.stanojev,
Tako sam napravio uvod u post, na osnovu prethodnog komentara. Kasnije sam napisao jos koju recenicu, tako da mislim da se nisi uhvatio za sustinu mog posta. Prepricano otprilike bi bilo, zasto radimo naopako kad mozemo i bolje? Zasto se uvek neki analfabeta po zadatku mesa u nesto sto mu nije posao? Zasto na kraju cutimo kao ovce i dozvoljavamo da nas preveslavaju? I za kraj, da li ti mislis da neko ko radi 100 i vise ha, ceka da ga neko posavetuje po zadatku? Pa normalno je da su ljudi vec trazili savete, a nama se sada nudi nesto, pa da krenemo ko djacici prvacici. O tome se radi. Boli mene uvo sto ce oni da zopesle svoje stranacke kolege, nece im sigurno to biti ni prvi ni poslednji put. Meni smeta kad mi neko odozgo sugerise, mora da uradis to tako, ili ce biti neka kazna. Pa dokle bre vise ta uslovljavanja i cimanja sa glupostima. Te posedovni listovi, te odvodni kanali, te pio, te sad cujemo i osiguranje, te 30 ha, pa sad i agronom. Pa alo, koliko ima jos toga?

North ARMY
30-09-11, 20:47
@marko22
I primedba o stranačkoj pripadnosti nema smisla jer se zapošljavaju SVI koji imaju polj. f. i polože test (jedino da ti stranka nabavi diplomu).

Kod mene u selu ima nas 3 u mojoj generaciji koji bismo trebali za koju godinu dobiti diplome poljoprivrednog fakulteta,samo u mojoj generaciji 3 na selo od 2500stanovnika + druge generacije i hocete da kazete da cemo SVI imati posla ?

radivoj.nadlacki
30-09-11, 22:20
Kod mene u selu ima nas 3 u mojoj generaciji koji bismo trebali za koju godinu dobiti diplome poljoprivrednog fakulteta,samo u mojoj generaciji 3 na selo od 2500stanovnika + druge generacije i hocete da kazete da cemo SVI imati posla ?

Samo ti zavrsi faks a posla cemo ti naci vec Lkl{{ i sad bi mi, na primer, valjao jedan jaki da lopata kukuruz :lol:

Izvinjavam se na :){{ ali nisam odoleo da malo ne "bocnem" naseg sremca

North ARMY
30-09-11, 22:48
@Radivoje i kuci cekaju jednog sa fakultetom da iscepa i unese 10m3 drva za pocetak,a bice jos da se ide u sumu. Lkl{{

Ivan.Stanojev
01-10-11, 01:31
@Ivan.stanojev,
Tako sam napravio uvod u post, na osnovu prethodnog komentara. Kasnije sam napisao jos koju recenicu, tako da mislim da se nisi uhvatio za sustinu mog posta. Prepricano otprilike bi bilo, zasto radimo naopako kad mozemo i bolje? Zasto se uvek neki analfabeta po zadatku mesa u nesto sto mu nije posao? Zasto na kraju cutimo kao ovce i dozvoljavamo da nas preveslavaju? I za kraj, da li ti mislis da neko ko radi 100 i vise ha, ceka da ga neko posavetuje po zadatku? Pa normalno je da su ljudi vec trazili savete, a nama se sada nudi nesto, pa da krenemo ko djacici prvacici. O tome se radi. Boli mene uvo sto ce oni da zopesle svoje stranacke kolege, nece im sigurno to biti ni prvi ni poslednji put. Meni smeta kad mi neko odozgo sugerise, mora da uradis to tako, ili ce biti neka kazna. Pa dokle bre vise ta uslovljavanja i cimanja sa glupostima. Te posedovni listovi, te odvodni kanali, te pio, te sad cujemo i osiguranje, te 30 ha, pa sad i agronom. Pa alo, koliko ima jos toga?
Stvarno mi nije bila namera da se raspravljam sa tobom lično već da ukažem na neke opšte zablude.Na to da agronomi koji se zapošljavaju uglavnom nisu ni mladi ni bez iskustva i da za sada stvarno nije uticala značajno stranačka pripadnost.
Kažeš da nisam shvatio suštinu posta a opet se vrtiš oko onog "oni će da me savetuju a nemaju pojma" i oko loše agrarne politike.
Siguran sam da tebi i mnogim drugima nisu potrebni saveti, ali seti se samo teme o evidencijama i šta bi ti sve morao da naučiš kolege da bi razmišljali kao ti. Ponavljam da se ovde ne radi o savetnicima za tehnologiju.

Slažem se da je sve ovo trebalo da se uradi drugačije ali tako nam funkcioniše država.
A što se tiče subvencija, nisu obavezne - jednostavno možeš da ne konkurišeš. I razni preduzetnici koji posluju po veoma sličnim principima kao PG nemaju subvencije a njihove nemačke kolege ih imaju pa se ne bune. Po meni problem sa subvencijama nije da li ih ima ili nema nego to što ne znaš bar godinu dana unapred koji su uslovi DOBIJANJA.
Pozdrav

Ivan.Stanojev
01-10-11, 01:34

Svi koji su konkurisali do 19.09.2011. Zakasnili ste, sledeći konkurs je 01.01.2020.Lkl{{

ljubek
01-10-11, 10:31
Samo ti zavrsi faks a posla cemo ti naci vec Lkl{{ i sad bi mi, na primer, valjao jedan jaki da lopata kukuruz :lol:

Izvinjavam se na :){{ ali nisam odoleo da malo ne "bocnem" naseg sremca

ja bi ti pomogao al su gospođinci daleko od mene pa nešto baš nemam cajta..

radivoj.nadlacki
01-10-11, 10:35
Sudeci po poznavanju gramatike i poznavanju rada na racunaru onoga ko je test sastavljao....daleko cemo dogurati Lkl{{

radivoj.nadlacki
01-10-11, 10:41
Samo deo testa....

http://i54.tinypic.com/2pyudc9.jpg

ljubek
01-10-11, 10:48
jesi ti to rešavao pa znaš?

radivoj.nadlacki
01-10-11, 10:51
jesi ti to rešavao pa znaš?
Nisam Ljubek, na srecu ja imam posao pa nisam morao da ucestvujem u ovome Lkl{{

KOMPIJUTER ::pomoc:;

ljubek
01-10-11, 10:55
sorry nisam video sliku testa.Što se tebe tiče ti si doktor za savetodavstvo za veliku većinu armije agronoma sa biroa koje će sad država udomit-al nakratko..

marko22
01-10-11, 11:03
Stvarno mi nije bila namera da se raspravljam sa tobom lično već da ukažem na neke opšte zablude.Na to da agronomi koji se zapošljavaju uglavnom nisu ni mladi ni bez iskustva i da za sada stvarno nije uticala značajno stranačka pripadnost.
Ovo mozda izgleda kao rasprava izmedju nas, ali je ja ne dozivljavam kao takvu. Imamo malo drugacija misljenja oko neceg treceg, tako da nema razloga za nikakvom raspravom izmedju nas i unosenje neceg negativnog. Ne zameram ti nista, kao nadam se ni ti meni. Ovo gore sto sam citirao, i kad bih sada nastavio da obrazlazem zalazilo bi u sferu politike, gde ti mislis da toga i nema puno, a moje misljenje je da toga ima, i na nekom visem nivou, i da je zbog toga cela akcija najobicnija kampanja nekog analfabete, ukrsteno sa jos nesto malo nekih interesa.

Siguran sam da tebi i mnogim drugima nisu potrebni saveti, ali seti se samo teme o evidencijama i šta bi ti sve morao da naučiš kolege da bi razmišljali kao ti.
Ma naprotiv, bas sam ja neko kome su potrebni saveti. I stalno ih trazim i dobijam. Znam gde da pitam, i znam koje institucije i ljudi mogu da pomognu. Naveo sam i ideju kako to drugi rade. Zato i ne zelim savete na ovakav nacin.

Slažem se da je sve ovo trebalo da se uradi drugačije ali tako nam funkcioniše država.
Ovo je nesto oko cega se apsolutno slazemo, i to nas dovodi ponovo na pocetak diskusije, gde se mesaju struka, interesi, i politika.

A što se tiče subvencija, nisu obavezne - jednostavno možeš da ne konkurišeš. I razni preduzetnici koji posluju po veoma sličnim principima kao PG nemaju subvencije a njihove nemačke kolege ih imaju pa se ne bune. Po meni problem sa subvencijama nije da li ih ima ili nema nego to što ne znaš bar godinu dana unapred koji su uslovi DOBIJANJA.
Pozdrav
I oko ovoga se delimicno slazem, zato se i zalazem sa postojanje strategije, a ne da svake godine cekamo nekakvu uredbu. Uredbe su vremenski ogranicene, i to je vec poruka nama od strane ovih gore. Ne mozes imati uredbu, i tvrditi da se znaju uslovi. Uredba nije zakon, prema tome uslovi se nikad ne znaju. Nek donesu strategiju, i odmah potom zakone, nek batale uredbe, i onda cemo znati na cemu smo.

Pozdrav

North ARMY
01-10-11, 11:23
Imam jedno pitanje,sta njih uce na tom konkursu da budu dobri predavaci ili da budu dobri agronomi ?

Korisnik1787
01-10-11, 11:29
Samo mi nije jasno zašto i mehanizatori nisu obuhvaćwni?

ljubek
01-10-11, 11:44
Imam jedno pitanje,sta njih uce na tom konkursu da budu dobri predavaci ili da budu dobri agronomi ?
da bi bio dobar agronom moraš prvo dobro jest i pit alkohol :lol:

North ARMY
01-10-11, 11:46
Gospodine Panonstib kad vidim ko sebe naziva majstorom i mehanizatorom...nije ni cudo sto nas je sve vise samoukih umesto da je obrnuto.
@Ljubek mogu skromno reci da smo prirodni talenti i Radivoj i ja za takve stvari,tako da bi nam skola samo smetala. Lkl{{

Korisnik1787
01-10-11, 12:15
Pa ja nisam ni jedno ni drugo ja sam penzioner, ali pitam ovako pošto je naglašeno da su mehanizatori izuzeti sa konkursa!

North ARMY
01-10-11, 13:49
Kazem ja da ovaj forum prate mnogi ljudi i kad su videli ko ovde sebe naziva majstorom bilo im jasno da od njih nema 'leba.

Ivan.Stanojev
01-10-11, 14:13

Uče da budu savetnici (konsultanti). Predpostavlja se da su za 5-15 godina studiranja i kasnije kroz praksu postali agronomi.

Ivan.Stanojev
01-10-11, 14:52
Завршено тестирање незапослених агронома

30.09.2011.
Министарство пољопривреде, трговине, шумарства и водопривреде је дана 30. септембра 2011. године у 35 градова у Србији спровело тестирање више од 2.000 незапослених агронома заинтересованих за рад у пољопривредним саветодавним и стручним службама.

Владимир Петровић саветник министра пољопривреде и трговине, о обављеном тестирању и о запошљавању дипломираних агронома

„Циљ је да се упосли што више агронoма и сваки агроном ће имати по 200 газдинстава које ће саветовати. Наиме, наш циљ је да између 250.000 и 300.000 газдинстава добије саветодавце који ће бити финансирани из буџета. Сваки агроном ће имати задатак да дневно обиђе по три газдинства, што ће нам дати комплетну слику са терена“, нагласио је Министар Петровић.

„Верујемо да ће се спајањем наших стучњака и пољопривредника, које ускоро следи, догодити значајан помак у пољопривредној производњи, смањити трошкови производње у газдинствима, као и побољшати живот на селу уопште“, додао је Петровић.

Такође, министар Петровић рекао је да ће наредне седмице комисија прегледати радове и формирати ранг листу и да ће свако ко буде положио тестове добити прилику да потпише уговор са Mинистарством.

Овим поводом Владимир Петковић саветник у Министарству пољопривреде и трговине који је данас координирао спровођење теста изјавио је: „Одзив агронома на тестирање био је одличан и изнад очекивања у свим градовима у Србији, посебно у Чачку, целом Моравичком округу као и на Косову и Метохији. Циљ Министарства јесте да се искуства која поседују земљорадници споје са знањем које поседују незапослени агрономи што треба да допринесе повећању пољопривредне производње и смањењу трошкова.“

Подсeћамо, Министарство пољопривреде, трговине, шумарства и водопривреде објавило је половином септембра позив за незапослене дипломиране инжењере пољопривреде да се пријаве за обуку у пољопривредним саветодавним и стручним службама, ради запошљавања. Обуку у трајању пет радних дана прошло је 2.300 агронома, а незнатно мањи број се јавио на тестирање.

Izor: Ministarstvo poljoprivrede

Ivan.Stanojev
01-10-11, 23:10
Ovo zvuči dosta naivno ali kad objave liste, odmah krenite u juriš!!!

North ARMY
01-10-11, 23:22
Ma kakvi testovi,sto bi neko rekao "On mene da savetuje" ....
Zao mi je sto niko studente ne odvede kod Garise da vidi kako gruber radi u praksi,sta znaci presevanje kad voda pojede pa zabetonira svi su oni pametni kad je sve po PS-u,ne znam kako ce biti.

Problem je mnogo dublji jer treba na faxu da se obrazuju al od toga nema nista,pa daj sta das.

radivoj.nadlacki
02-10-11, 13:45
Ta, mogli bi u Grcku da ih posalju, pa bi bilo i agronomskih brakova...znate kako kazu: "Ako ne mozes da ih/ga (Palma) pobedis, pridruzi mu se" Lkl{{

Ivan.Stanojev
02-10-11, 15:42
Agronomima plata od 40.000 dinara
IZVOR: TANJUG
Beograd -- Agronomi koje Ministarstvo poljoprivrede i trgovine bude angažovalo kao savetodavce poljoprivrednim gazdinstvima, primaće platu od 40.000 dinara.

Pored ove plate, predvidjena je i stimulacija do 20.000 dinara za agronoma ukoliko bude povećana proizvodnja gazdinstva koje savetuje.

Ministar poljoprivrede i trgovine Dušan Petrović rekao je da će svaki agronom imati po 200 gazdinstava koja će savetovati i da je cilj Ministarstva da bude zaposleno što više agronoma.

"Naš cilj je da između 250.000 i 300.000 gazdinstava dobije savetodavce koji će biti finansirani iz budžeta. Svaki agronom će imati zadatak da dnevno obiđe po tri gazdinstva, što će nam dati kompletnu sliku sa terena”, rekao je ministar Petrović.

Ministarstvo poljoprivrede Srbije objavilo je polovinom septembra poziv za nezaposlene diplomirane inženjere poljoprivrede da se prijave za obuku u poljoprivrednim savetodavnim i stručnim službama, radi zapošljavanja.

Obuku u trajanju pet radnih dana prošlo je 2.300 agronoma, a neznatno manji broj se javio na testiranje.

U petak, 30. septembra u 35 gradova u Srbiji sprovedeno je testiranje više od 2.000 nezaposlenih agronoma zainteresovanih za posao savetodavaca.

Ministar Petrović je rekao je da će naredne sedmice komisija pregledati radove i formirati rang listu i da će svako ko bude položio testove dobiti priliku da potpiše ugovor sa Ministarstvom.

U Ministarstvu su istakli kako je cilj da se iskustva koja poseduju zemljoradnici spoje sa znanjem poljoprivrednih inženjera, a sve to treba da doprinese povećanju poljoprivredne proizvodnje u Srbiji i smanjenju troškova.

North ARMY
02-10-11, 16:33
Nesto mi ovo deluje previse lepo da bi bilo istinito,a mozda i postane dobro ako ljudi uvide koliko mogu povecati prinos konsultacijom agronoma ili ce agronom videti koliko moze da poveca apetit obilazeci 3 kuce na dan. Lkl{{

aremane
02-10-11, 22:18
kako da obidju tri kuce na dan ako je najveci broj prijavljenih iz beograda i novog sada, hoce biti i sluzbenih kola ili ce svako morati svoja da koristi, pa onda muljanje sa troskovima i ostalo

a mozda dobiju markicu za zaposlene pa na prevoz i sluzbeni telefon, gde ce da rade ti ljudi kad u postojece stanice nema sanse da se naguraju,

BICE MULJANJA VEC SE VIDI ,A NISU NI POCELI

Ivan.Stanojev
12-10-11, 13:51
Evo liste kandidata koji su prošli (1,deo)
ЛИСТA ЗА ИЗБОР КАНДИДАТА КОЈИ СУ ПО ОЦЕНИ КОМИСИЈЕ ИСПУНИЛИ ЗАДАТЕ УСЛОВЕ ДА БУДУ АНГАЖОВАНИ КАО АСИСТЕНТИ САВЕТОДАВАЦА У ПРОГРАМУ ПОДИЗАЊА НИВОА ПОЉОПРИВРЕДНИХ КАПАЦИТЕТА У РЕПУБЛИЦИ СРБИЈИ КРОЗ ПРОЈЕКАТ АНГАЖОВАЊА АСИСТЕНАТА ПОЉОПРИВРЕДНИХ САВЕТОДАВАЦА У САРАДЊИ СА ПОЉОПРИВРЕДНИМ САВЕТОДАВНИМ И СТРУЧНИМ СЛУЖБАМА ЗА 2011. И 2012. ГОДИНУ.
ада б. шимон
адем џ.авдили
аладар г.дожа
алекса мрђен
александар а. пајкерт
александар б. вујовић
александар б. катанић
александар б.кандић
александар б.пејчиновић
александар в. мешић
александар в.искић
александар в.николић
александар в.симеон
александар д. ацовић
александар д. цомић
александар д.икић
александар д.перић
александар д.стојковић
александар дејановић
александар ђ. мишковић
александар ж. илић
александар з. ивковић
александар з. цанић
александар и. мисаиловић
александар ј. миленковић
александар л.бојовић
александар м. газивода
александар м. лакић
александар м. ћирић
александар м. црнобрња
александар м.радојковић
александар м.радуловић
александар н. џевер
александар п.илић
александар р.гаврић
александар с.божић
александар т. веселиновић
александар.м. тубић
александра б. остојић
александра д. јовановић
александра и.морошев
александра ј. ћеранић
александра м. зорић
александра м. каличанин
александра м.вицковић
александра п. костић
александра п.божић
александра п.мирковић
александра р. михајловић
александра р.ђукарић
александра с.обренов
александра с.стевановић
александра т. ђурђевић
амадео љ. фаркаш
ана б.глишовић
ана в.жарковић
ана д. малеш
ана д.јанковић
ана д.чанак
ана з. дрвар
ана ј.бакшуновић
ана м. крагуљ
ана м. трифуновић
ана м.чоловеић
ана н. милосављевић
ана н. терзић
ана н.гашпаровић
ана р. пешић
ана с.иванчир
ана с.кривокућа
ана т.нинковић
анамарија с. петровић
андор ласло
андреа б. субашић
андреа м.марић
андреа п.сич
андреја с. накаламић
андријана б.дмитрић
андријана прокић
анђелка д. поповић
анђелка м.гвозденовић
анико е.фендрик
анита грегурић
анита м.пижурица
аница б. смиљанић-милашиновић
анка п.сокол
анкица м.дукић
анкица н. ускоковић
антонија н.бодор
атила м. олајош
ацо ј. клисурић
берислав ж. берић
бесим ш. тарић
биљана б.илић
биљана б.петровић
биљана в. ђуровић
биљана в. ивановић јовановић
биљана д. бањеглав
биљана д. милосављевић
биљана д. недељковић
биљана д.мијушковић
биљана д.николашевић
биљана ђ. бург
биљана ђ.зец-станковић
биљана ж.гавриловић
биљана и. буловић
биљана к. перовић
биљана куљанин-тошић
биљана љ. ненадић
биљана м. андрић
биљана м. милошевић
биљана м. павловић
биљана м. сеничић
биљана м. станковић
биљана м. стојковић
биљана м.гњидић
биљана м.клашња
биљана милутиновић
биљана н.павић
биљана п. николић
биљана п.каличанин
биљана р.радојицић
биљана с. бошковић
биљана с. димитријевић
биљана с. јањић
биљана с. станковић
биљана с.карић
биљана т. чичакин
биљана ц.радојевић
благица в.добросављевић
благоје и.ранковић
блаженка б. бабић
бобан б. милентијевић
бобан ј. богдановић
богдана м.касавица
богдана р. стајић
богољуб в. миленковић
богољуб ж. павловић
божидар н. ђорђевић
божица с.станкић
боиер н. амцу адриана
бојан в. петковић
бојан з. зечић
бојан з. јовановић
бојан љ. богдановић
бојан љ. рајковић
бојан н.бабић
бојан с.васиљевић
бојана в. бањанин
бојана в.шашић
бојана д. гарић
бојана илић
бојана ј. булатовић
бојана м. максимовић
бојана м.бирчанин
бојана м.латиновић
бојана р. павличевић
бојана р.бобић
бора с. ђунић
бора с. радуловић
борис а.војчић
борислав в.марковић
борислав ж. томић
борислав м.шотра
борислав р. илић
борислав чечевић
борка д.павловић
бошко д. гајић
бошко д.лончар
бошко м.остојић
бранимир д. попов
бранислав а. марковић
бранислав б. лазић
бранислав в.драшковић
бранислав ђ. балешевић
бранислав з. тривић
бранислав и. драгаш
бранислав љ.кулаш
бранислав м. павловић
бранислав м.гигић
бранислав р.гаварић
бранислав с. живановић
бранислав чумпујеровић
бранислава б.илић
бранка б.халагић
бранка д.јокић
бранка ј.драгосавац
бранка м.димитрић
бранка м.цветић
бранка с. јакшић
бранкица а. томић
бранкица д. павловић
бранкица ж..трајковић
бранкица и.козомора
бранкица м. ђисалов
бранко б.тодорић
бранко в. глишовић
бранко д. стамболић
бранко д. ћулибрк
бранко р. ђокић
братислав в. стефановић
братислав љ. цветковић
будимир в.јанчић
будимка м. марковиц
валентина ж. ковачевић
валентина ј.бијелић
валерија б. милошевић
вања м.раковић
васа д.вељковић
васика ђ.стефањеско
васил д.ризов
василије м. марковић
василка м. динева
васо ж.вујичић
велибор гобељић
велимир љ.јовановић
велиша б. бојовић
велка ј. бодирога
вера в.дробњаковић
вера митић
вера п. ђоковић
вера р.ковинић-ђукић
верица м.зокић-анастасовски
верица б. беговић
верица д. туцић
верица м. андрић
верица р. милошевић
верка в.божилов
верољуб м.крунић
веселин ј. срдановић
веселинка к. терзић
веселинка к. чорбић
весељко н. пудар
весна а.петковић
весна б. маринковић
весна б.гаровић-миљевић
весна в. васић
весна в.петковић
весна г.јовановић
весна д. аксентијевић
весна д. јашић
весна д. јовановић
весна д. прошић
весна д.покрајац
весна ж.којић
весна и. степић
весна л.јанков
весна љ.вербић
весна м. богдановић коцић
весна м. јанковић
весна м. милошевић
весна м. симић
весна м. станковић
весна м.милосављевић делеон
весна м.поњавић
весна р. јовановић
весна р.ђорђевић
весна с. буцало
весна с. златковић
весна с. николин
весна т. борисављевић
весна т.курбалија
вида ненадић
видоје р. голубовић
видоје р. лековић
видојка ђ.тасић
видосав р. тодосијевић
виерослава о. парканиова
виктор ковачев
виолета д.јовановић
виолета ђ. симеуновић
влада р. ђорђевић
владан в. милетић
владан в.стаменић
владан д.вујновић
владан д.пушић
владан ж. јеремић
владан р. милинковић
владан т. мићановић
владана д.ђуричић
владе в. љубичић
владе м.кљајић
владимир б. стошић
владимир б.јанковић
владимир в. дорогов
владимир в. зељковић
владимир в. писаревић
владимир д. лукић
владимир д.андрић
владимир д.анђелић
владимир д.јовановић
владимир ђ. настовић
владимир ђ. протић
владимир ж.петровић
владимир м. видановић
владимир м. кулезић
владимир м. тодоровић
владимир м.дражић
владимир м.талијан
владимир п.спасојевић
владимир р. милинић
владимир р. степић
владимир р. стојић
владимир р. танацков
владимир р. торђан
владимир с. гимбаровски
владимир с. савић
владимир ц. ребић
владо д. матијевић
војислав м. матијашевић
војка д.бељић
вујица б. милуновић
вук б. стикић
вук ж. вујасиновић
вукашин с.јовичић
вукосав л.козомара
габор тотх
габријела т. раковић
геза р. чамбор
гојко д. јакшић
горан а.тртица
горан в. медаревић
горан в. ћупић
горан в.простран
горан вулић
горан г.чакардић
горан д вучковић
горан д. шашић
горан д.павловић
горан и. караклајић
горан м. миланко
горан м. стевановић
горан м.ребић
горан п. вуковић
горан р. стојковић
горан с. стоиљковић
горан с.грујић
горан с.милићевић
горан т. димитријевић
горан ф. бабић
горанка и. дивјак
гордана а.тадић
гордана б. зорановић
гордана б. стајковић
гордана б.беић
гордана д.мркшић јевтић
гордана ж.илић
гордана и. мандић
гордана ј. тодоровић
гордана каљевић
гордана м. вуковић
гордана м. живков
гордана м. крстић
гордана м. радојичић
гордана м.дракул-зелић
гордана м.ђорђић
гордана м.касом
гордана м.копиловић
гордана н. дринић
гордана н. марић
гордана н. шкрбић
гордана н.драговић
гордана п. алексић
гордана р. гајовић зиндовић
гордана с. вукашиновић
гордана с. субашић
гордана с.грујић
гордана с.ковач
гордана с.козаров
гордана с.стојаковић
гордана с.шљукић
гордана т. јовановић
гордана т. тешовић
горица г. николић
госпа м. нинков
грана б.томић-ђорђевић

Ivan.Stanojev
12-10-11, 13:54
2. Deo

Давор А.Ранчић
Далибор Б. Живанов
Далибор З.Јурас
Далибор М. Дабић
Далибор М. Младеновић
Дамир Г.Пејчић
Дамјан М. Вученов
Данијел Лилић
Данијела Б. Николовски
Данијела Д.Прерадовић
Данијела З.Милојић Рашић
Данијела Ј.Томић
Данијела Л. Клечкароска
Данијела М. Ђоковић
Данијела М. Илић
Данијела М. Симић
Данијела М.Љубојевић
Данијела Марковић
Данијела Р.Младеновић
Данијела Стипић
Данило М. Андрић
Даница Д.Станојевић
Даница И. Ћирић
Даница Н. Савић
Данка Ј.Нишавић
Данка М. Караклајић
Данка О. Бабић
Данко Д. Петровић
Дариа Н. Јовановић
Дарко М. Цицмил
Дарко П. Медурић
Дарко Р. Радуловић
Дарко Радуловић
Дејан Бајић
Дејан В. Брунџа
Дејан В. Ђорђевић
Дејан В. Обрадовић
Дејан Вукомановић
Дејан Г. Милосављевић
Дејан Д. Петковић
Дејан Д. Стефановић
Дејан Д.Бошковић
Дејан Д.Крстић
Дејан Ј. Михајловић
Дејан М.Милићевић
Дејан М.Радојевић
Дејан Никић
Дејан Петровић
Дејан Пешић
Дејан Прибојан
Дејан С. Ранђеловић
Дејана З.Милатовић
Денеш А.Папајчик
Десанка С. Врговић
Десимир М. Глушчевић
Дијана Б. Мијаиловић
Дијана М. Новаковић- Лапу
Дијана С. Стојанов
Добривоје Д. Куртић
Добрила В. Илић
Добрила Д. Кресојевић
Добрила М. Јанковић Тодоровић
Добрила М.Симеуновић
Драган А. Гајић
Драган Ајдуковић
Драган Б. Тодоран
Драган Б.Манасијевић
Драган Б.Никић
Драган В. Антић
Драган В. Пејовић
Драган В.Брзаковић
Драган В.Матић
Драган Д. Брзак
Драган Д. Котарлић
Драган Д.Граховац
Драган Д.Радуловић
Драган З. Стојилковић
Драган И. Баћић
Драган И. Ранђић
Драган И.Парић
Драган Ј. Милинчић
Драган К. Багић
Драган К.Колчић
Драган Л. Новковић
Драган М. Крстић
Драган М. Марковић
Драган М. Нешић
Драган М. Пилиповић
Драган М.Марковић
Драган М.Радовановић
Драган М.Стојановић
Драган М.Стошић
Драган М.Цветковић
Драган Н. Марковић
Драган П.Јоксимовић
Драган Р. Станивук
Драган С. Митић
Драган С. Митровић
Драган С. Спасић
Драган С. Танасковић
Драган С.Васиљевић
Драган С.Катић
Драган Симовић
Драган Ч. Кузман
Драган Ч. Маринковић
Драгана Б. Митић
Драгана Божиловић
Драгана В. Јеремић
Драгана Д. Стојаковић
Драгана Д.Ковач
Драгана Д.Поповић
Драгана Дељанин Милидраг
Драгана Ђ. Пауновић
Драгана И. Вучковић
Драгана Ј. Драгомиров
Драгана Љ. Димитријевић
Драгана Љ.Антић
Драгана М. Кораћ
Драгана М. Радаковић
Драгана М. Ћурчин
Драгана М.Јекић
Драгана М.Јовановић
Драгана М.Милошевић
Драгана М.Радаљац
Драгана М.Стоиљковић
Драгана Р. Михајловић
Драгана Р. Чанчаревић
Драгана Р.Владисављевић
Драгана С.Вељковић
Драгана С.Карановић
Драгиња С.Поповић
Драгица Б. Славујевић
Драгица Б.Глишић
Драгица Б.Делић
Драгица В: Радибратовић
Драгица Д.Гулишија
Драгица Ђ. Радованов
Драгица И. Попа
Драгица К.Шешић
Драгица Н. Лајић
Драгица С. Вујадиновић
Драгица С. Мијатовић
Драгиша Б.Бадивук
Драгиша Коматина
Драгиша М. Бродић
Драгиша М. Јевтић
Драгиша Т.Вуксановић
Драгољуб В. Стојановић
Драгољуб Ђ.Ђермановић
Драгољуб Ђорђевић
Драгољуб М.Цонић
Драгорад Р.Радојевић
Драгослав М. Милутиновић
Драгослав П. Драгнић
Драгослава Љ. Шакотић Фичок
Драшко Ј. Живић
Драшко Љ.Ивановић
Дубравка Г. Радаковић
Дубравка Д. Коларић
Дубравка Ђурић
Дубравка С. Мрђанов
Дуња Ж.Шевић
Дуња С.Марушић
Душан Панић
Душан Б. Јовановић
Душан Ђ. Вукмировић
Душан Ж. Јованов
Душан Ј.Павловић
Душан Љ. Протулипац
Душан Љ.Ружановић
Душан М. Каримановић
Душан М. Марковић
Душан М. Стокрп
Душан Р. Ветеха
Душан Р.Миљатовић
Душан Р.Поповић
Душан Т. Дрезга
Душанка Г. Главоњић
Душанка Михајлија
Душанка С.Гелеи
Душица М. Кривокућа
Душица С. Вујатов
Душко Б. Бикић
Душко В.Коровљев
Душко Д. Бошковић
Душко Р. Ракићевић
Ђорђе Л. Пантош
Ђорђе А. Јовановић
Ђорђе Б. Маринковић
Ђорђе Б.Грујић
Ђорђе В.Петрин
Ђорђе Д.Ивановић
Ђорђе Ђ. Којчин
Ђорђе Ђ. Кривоглав
Ђорђе Ј.Љубенковић
Ђорђе М. Бан
Ђорђе М. Павков
Ђорђе М.Релић
Ђорђе Марковић
Ђорђе Н.Пљеваљчић
Ђорђе П. Веселиновић
Ђорђе С. Антић
Ђура Ј.Нађ
Ђурђица М.Сапунџић
Евица К. Радоњић
Евица Љ.Грујичић
Едвина Г. Жугић
Едит Ј.Варга
Елизабета Ф. Вег- Новотни
Емил М.Мишковић
Емил С. Војнић
Емилија Б. Јанковић
Емина Ј. Рамић
Ервин Ј.Тамаши
Ержебет Ф. Секе
Есад М. Хајрадиновић
Жана М. Бабић
Жарко П. Богатиновић
Жељана М. Танасковић
Жељка Ђ. Гагић
Жељко Р.Станивуковић
Живадин Т.Угриновић
Живица П.Јовић
Живко Б. Бугарски
Живко Б.Спасојевић
Живко Б.Хркаловић
Живко Г. Опачић
Живко Ј. Рашић
Живко Н. Црнобарац
Живко Р.Стефановић
Живко Ч. Кочијашевић
Живојин С. Ђорђевић
Живорад М. Јанићијевић
Жикица М. Великић
Зага С.Марковић
Загорка Н. Станојев
Звездан Ј.Сташић
Звездана Д.Павловић
Звездана М.Грујић
Звонко М.Величковић
Звонко М.Пјевић
Звонко Т. Петровић
Зденка П.Вучковић
Зденко Б. Ланц
Зденко Ј. Вуков
Зденко Ф.Злох
Здравка З. Миленковић
Здравко И.Кисин
Здравко М. Бјелица
Здравко С.Рандјеловић
Зикрија Хајрадиновић
Златан Б.Поповић
Златија Ж. Мркоњић
Златко Д. Миличевић
Златко И. Мандић
Златко. М. Михајловић
Златковић Бобан
Златомир Б.Плочић
Золтан А.Сабо
Зора Б.Дејанић
Зора л. Вукадиновић
Зоран А.Зобеница
Зоран Б. Мајкић
Зоран Б. Недељковић
Зоран Б. Рајић
Зоран Б.Симић
Зоран В.Крајновић
Зоран Вулетић
Зоран Г. Радосављевић
Зоран Д. Гавриловић
Зоран Д. Петровић
Зоран Д. Стојановић
Зоран Д. Стошић
Зоран Д.Милојковић
Зоран Д.Станковић
Зоран Ђ. Бачлић
Зоран Ђ. Станковић
Зоран И.Иванов
Зоран И.Јовановић
Зоран Ј. Делиблаћанин
Зоран Ј. Јовановић
Зоран Љ.Лапчевић
Зоран М.Аврамовић
Зоран М.Половина
Зоран М.Стаменковић
Зоран Марић
Зоран Н. Павловић
Зоран Нехез
Зоран О. Живановић
Зоран П. Веселиновић
Зоран П. Ђоковић
Зоран П. Милојевић
Зоран П.Томић
Зоран Р. Гарашанин
Зоран Р. Тодоровић
Зоран Р.Ђурић
Зоран С. Лазић
Зоран С. Стефанов
Зоран С. Стојшић
Зоран С.Цветковић
Зоран Стојнић
Зоран Судимац
Зоран Т. Николић
Зоран Т.Насковић
Зоран Ф.Ного
Зорана З. Срећков
Зорана М. Павин
Зорана М.Катић-Шегрт
Зорана М.Трумић
Зорица Б. Ђорић
Зорица В.Теповац
Зорица Д.Тошић Огњеновић
Зорица Ж.Ћаћић
Зорица Ј. Милошевић
Зорица М. Катић
Зорица М. Милошевић
Зорица С. Видосављевић
Зорица С. Минаковић
Зорка Д.Даничић
Зорка З. Гајић
Зорка М.Стринека
Ива В. Флего
Иван А. Валтнер
Иван Б. Станојев
Иван Д. Миловановић
Иван Д.Милијић
Иван Д.Рангелов
Иван З.Марковић
Иван М. Међедовић
Иван М. Савић
Иван М.Петровић
Иван М.Танасијевић
Иван Прокоповић
Иван Р. Папић
Иван Р.Поповић
Иван С. Петровић
Иван С.Варинац
Иван С.Тимић
Ивана Б.Грујовић
Ивана Д. Алексић
Ивана Д. Живанић
Ивана Д.Влаховић
Ивана Д.Зрнић
Ивана Ђ.Зорнић
Ивана И.Ковачевић
Ивана Љ. Мићовић
Ивана М. Мајдак
Ивана М.Бошковић
Ивана М.Дамјанов
Ивана М.Стојковић
Ивана Остојић
Ивана С. Закић
Ивана С.Јовановић
Ивана С.Коњовић
Ивица В. Александров
Ивица Д. Миленковић
Ивица Д.Евтимов
Ивица И.Билић
Ивица М. Костић
Ивица С. Спасић
Ивица С.Томић
Игор Б. Марцикић
Игор Б. Митић
Игор В. Омаљев
Игор В.Јанковић
Игор Ж.Савић
Игор М. Андрејић
Игор М. Петровић
Игор Р. Ристић
Игор Р.Ахатовић
Игор Суханек
Ида Домањ
Илбер А.Џемаили
Илија М.Текић
Илија С. Огњановић
Имре И.Ердељи
Ирена В.Георгијев
Ирена Д. Стојковић
Ирена Д.Јанузовић
Ирена М. Кривачевић Цветковић
Ирена М.Гаврић
Ирена М.Павловић
Ирина Ж.Гаћа
Ирина Н. Миљковић
Иштван М.Бела
Јагода Ј. Росандић
Јадранка В.Мишић
Јадранка М.Ћурић
Јадранка Р.Бојанић
Јадранка Р.Ђокић
Јадранко М. Парницки
Јана М. Јеремић
Јанош Ф. Дудаш
Јарослав Б.Гудељ
Јасенка Ж. Чичовачки
Јасмина А.Илић-Паљевић
Јасмина А.Миковић
Јасмина Д.Милићевић
Јасмина Ж. Бркић
Јасмина З. Јевтић
Јасмина М. Буха
Јасмина М. Нешовановић
Јасмина М. Трикош
Јасмина М. Черешњеш
Јасмина М.Кашић
Јасмина М.Кулпинац
Јасмина Н.Гутовић
Јасмина Р.Марковић
Јасмина С. Имперл
Јасмина С.Николић
Јасминка Д. Ђоковић
Јасминка М.Николић
Јасминка С. Кецовић
Јасминка С. Рацковић
Јасминка С. Џунић
Јасна А.Шеховић
Јасна М. Арсенов
Јасна М. Миленовић
Јела Д. Илић
Јелена А. Штетић
Јелена А.Ивановић
Јелена Б.Јовановић
Јелена В.Стојиљковић
Јелена Г.Коковић
Јелена Д. Живадиновић
Јелена Д. Кнежевић
Јелена Д.Кешељ
Јелена Д.Струњаш
Јелена Ђ. Панић
Јелена З. Љубичић
Јелена З.Боровина
Јелена Ј. Кљајић
Јелена Ј.Пречаница
Јелена М. Жигић
Јелена М. Јовановић
Јелена М. Мажић
Јелена М. Радовић
Јелена М. Савић
Јелена М.Блешић
Јелена М.Ђорђевић
Јелена М.Журкић
Јелена М.Љубојевић
Јелена М.Марић
Јелена М.Халабрин
Јелена М.Швенда
Јелена П.Ђордан
Јелена Р. Мишовић
Јелена Р.Бањанин
Јелена Р.Дрљача
Јелена Р.Марковић
Јелена С. Видаковић
Јелена С. Вучичевић
Јелена С.Гецић
Јелена С.Пузић Бајић
Јелена С.Џамић
Јелисавета М.Бошковић
Јелица В. Утвић
Јелица И. Василић
Јеремија С. Миливојевић
Јован Грекуловић
Јован М. Крндија
Јован М.Горчић
Јован Н. Милић
Јован С. Сушић
Јована Б. Јанковић
Јована В. Жижић
Јована В. Савић
Јована И.Ковинчић
Јована Ј. Маринков
Јована Н.Вучуровић
Јована П. Марић
Јована С.Ивановић
Јованка Б. Грујић
Јованка Ј.Радовановић
Јовица Б. Денчић
Јовица Б. Тасић
Јовица В. Ћирић
Јовица Љ. Чабрило
Јовица Р.Субић
Јово М. Куљанин
Јоца В. Челић
Југослав Д. Ратковић
Југослава В. Танасковић
Југослава М.Мандић
Кајица Д. Спасојевић
Карло К. Славић
Катарина Д. Брашовановић
Катарина Д. Сокић
Катарина Д.(Кораћ) Бранковић
Катарина З.Најдановић
Катарина Ј.Медурић
Катарина М. Мирковић
Катарина М. Стефановић Стругар
Клементина А. Михајлов
Ковиљка Б. Кандић
Косана Д. Миловац
Кристина Б. Вејин
Кристина З. Живковић
Кристина М.Никић
Кристина М.Радишић
Ксенија Д. Марковић
Ксенија Ј.Миљевић
Ксенија Т. Цветковић
Кузман Н.Кузмановић
Ладислав Х. Стриковић
Лазар Б. Марковића
Лазар Ј. Плавшић
Лазар М. Глушица
Лазар П.Гогић
Лазо. Т. Стипановић
Лајош Л.Мартиновић
Лалица В. Николић
Латинка Д. Мартић
Лидија А.Вебер
Лидија Д. Колаковић
Лидија Ж.Гајевић
Лидија И. Ћосић
Лидија С. Петровић
Лидија С. Савић
Лили Р. Будаи
Лорна Д.Милошевић
Љиљана А. Ракић

Ivan.Stanojev
12-10-11, 14:11
3.deo

Љиљана А.Лукић-Радојевић
Љиљана Б. Поповић
Љиљана В. Матовић
Љиљана Д. Младеновић
Љиљана Д. Обрадовић
Љиљана Д.Обрадовић
Љиљана Д.Тимотијевић
Љиљана Ж. Љубанић
Љиљана Ж.Ђурђевић
Љиљана З. Петровић
Љиљана Ј. Милићевић
Љиљана Ј.Николић
Љиљана Костадиновић
Љиљана Љ. Митић
Љиљана М. Јаћимовић
Љиљана М. Кузмановић
Љиљана М. Милићевић
Љиљана М. Стојановић
Љиљана М. Стојковић
Љиљана М.Павловић Марковић
Љиљана Н. Рацков
Љиљана П. Чувардић
Љиљана П.Степанић
Љиљана Р. Стојковић Јовановић
Љиљана С. Симић
Љиљана С. Томић
Љиљана Ц. Мијановић
Љљана Б. Драгојевић
Љубивоје Ј.Ненадовић
Љубинко С. Димитријевић
Љубица С. Катанић
Љубиша Ј. Медар
Љубомир Д. Веселиновић
Љубомир Л. Милин
Љубомир Љ. Стефановић
Љубомир П. Поповић
Љубомир Р. Стринека
Љубомирка Љ.Стаматовић
Људмила Р. Станковић
Магда Д.Милинков
Магдалена Д.Радосављевић
Магдалена М. Гак
Магдалена С. Тало
Магдолна С. Томо
Магдолна Ф.Јаноши
Маја Б. Красић
Маја Б. Радовић
Маја Б.Келић
Маја Д.Дешковић
Маја З.Илић
Маја З.Јованов
Маја Ј. Крстић
Маја М. Вукелић
Маја М. Дакић
Маја М. Пелајић
Маја М.Голоскоковић
Маја Р. Сабадош
Маја Р.Радивојевић
Манић Весна
Мара М.Карановић
Маргит О. Шоти
Мариенка Н. Црномарковић
Марија З. Попадић
Марија А. Адамовић
Марија А. Мијачић
Марија Б.Влаховић
Марија Б.Ђенић
Марија Б.Станковић
Марија Басара Војиновић
Марија В. Малешев
Марија В.Богојевић
Марија Г. Ненадић
Марија Д. Ристивојевић
Марија Ж. Симић
Марија Ж.Табачки
Марија И.Јовичић
Марија Ј. Копривица
Марија М. Анђелковић
Марија М. Костић Јотић
Марија М. Челар
Марија М. Шундерић
Марија М.Предојевић
Марија М.Радивојевић
Марија Н.Стојановић-Илић
Марија Н.Стошић
Марија П.Шаш
Марија Р.Оцокољић
Марија С. Ћомигић
Марија С. Цвејић
Марија С.Вучковић
Марија С.Марковић
Марија Т. Беслаћ
Марија Т. Миловић
Марија Ф. Шмит Беличка
Марија Х. Бемилер
Маријана В.Милутиновић
Маријана М. Јовановић
Маријана М. Томашевић
Маријана М.Ђокић
Маријана Т.Игњатов
Марина В. Марковић
Марина В.Михајловић
Марина В.Николић
Марина Д. Јовић
Марина Ж.Карапанџић
Марина Ж.Новаковић
Марина Ј. Мататић
Марина Ј.Киш
Марина Љ.Васић
Марина М. Панић
Марина М.Богдановић
Марина М.Миљковић
Марина М.Солдат
Марина Н. Фемић
Марина С.Лесан
Марјан М.Рајовић
Марко Б. Миладиновић
Марко Б. Сударевић
Марко Б.Маринковић
Марко Д. Мијатовић
Марко З. Поповић
Марко Ј. Сретеновић
Марко Љ.Вељковић
Марко М. Левић
Марко П.Рајић
Марко Р. Косанић
Марко Р.Никчевић
Марко Т. Цмиљановић
Маркола М.Саулић
Марта Ј.Бајаи
Мартина М. Габрић
Мартина Н. Мачак
Маћаш А. Петеш
Махија С. Чолаковић
Маца С.Јанчић Буквић
Меланија Ј. Тројан
Меланија М. Мијић
Мелиса А. Асотић
Мехмед Р.Барјактаревић
Миладин Ж.Мирицки
Миладинка Б.Ковачевић
Милан Б. Шашић
Милан Б.Атељевић
Милан Б.Грубиша
Милан Б.Живковић
Милан В. Босић
Милан В.Радојковић
Милан Д. Петровић
Милан Д. Чанковић
Милан Ђ. Николић
Милан Ђ.Бокан
Милан Е.Господинов
Милан Ергарац
Милан И. Трандафиловић
Милан К. Миросављев
Милан Љ. Пајовић
Милан Љ.Петровић
Милан М. Вилимановић
Милан М. Квргић
Милан М. Секулић
Милан М.Колунџија
Милан М.Ракић
Милан П.Малобабић
Милан П.Платиша
Милан П.Прибић
Милан Р. Ђоковић
Милан Р.Савић
Милан С. Ковачев
Милан С.Станичков
Милан Т. Миливојевић
Милан У. Стајић
Милана Ј. Гостојић
Милана М.Јанковић
Милана С. Анђелковић
Миланка Дуброја
Миланка Ђ. Гвоздић
Миланка Ж. Милак
Миле Д.Антић
Миле М. Чучак
Миле Н. Глумичић
Миле С. Шкорић
Миле С.Стефановић
Милена В. Трбољевац
Милена Д. Зафировић Стојановић
Милена Д. Марковић
Милена Ж.Бежановић
Милена Ж.Дакић
Милена З.Мркајић
Милена М. Милићевић
Милена М. Милошевић
Милена М.Јовановић
Милена Н. Рикаловић
Милена П. Милосављевић Љубић
Милена Р. Вурдеља
Милена С.Анкић
Миленија М. Писић
Миленко Л. Ђуровић
Миленко М.Митровић
Миленко Р. Дацић
Миливој Б. Петровић
Миливој Д.Павловић
Миливој Љ.Ћулибрк
Миливоје Б. Бабић
Миливоје Ж.Црњаковић
Миливоје К. Јеротијевић
Миливоје М.Јаковљевић
Миливоје С.Цвејић
Милија А. Радмиловић
Милија З. Баровић
Милијана Ракић
Милијана Т. Мартаћ
Милина Љ. Невенкић
Милић М. Мијатовић
Милица А.Пантелић
Милица Б. Жутић
Милица Б. Церовић
Милица Б.Јовић
Милица Ј. Стевић
Милица М.Петровић
Милица М.Рајевић
Милица Митровић
Милица Н. Поповић
Милица Р.Драгојловић
Милка В. Бранковић
Милка В. Недељковић
Милка М. Милосављевић
Милка С. Новичић
Милован А. Пражић
Милован А. Трајковски
Милован В. Вукобрат
Милован М. Достанић
Милован М.Колаковић
Милован С. Јездић
Милоје Д. Јовановић
Милоје М. Драгојевић
Милоје С.Перић
Миломир М. Миловановић
Миломир П. Стевовић
Милорад В.Поповић
Милорад Д. Ковачевић
Милорад Д. Пауновић
Милорад Д.Радошевић
Милорад Ђ. Леро
Милорад Ж.Ранисављев
Милорад З.Токовић
Милорад М. Матовић
Милорад С. Кузмановић
Милоранка М. Долић
Милосав Ј. Тимотијевић
Милосава Љ. Симовић Стаменковић
Милосава М. Радовић
Милош В. Стојановић
Милош Д. Јанчић
Милош М. Радојичић
Милош М.Петровић
Милош П.Вујовић
Милош Р. Цветковић
Милош С. Вујин
Милош С.Ликић
Милош Т. Аџић
Милун Д. Крејовић
Милун Ж. Дикосавић
Милун Р. Филимоновић
Милутин В.Дубак
Милутин М. Ракоњац
Миљана В.Кисић
Миљана Љ. Шабли
Миљана М.Рабреновић
Миљка В.Живојиновић
Миљка Д. Дучић
Мимица Костић-Ђорђевић
Мина С.Јеринић
Миодраг Б. Мијаиловић
Миодраг Б.Јоргић
Миодраг Ђ. Марковић
Миодраг З.Нешковић
Миодраг Јаношевић
Миодраг М.Маликовић
Миодраг С.Томић
Миомир М.Савић
Миомир С. Стевановић
Миона С. Радовановић
Мира И. Бабић
Мира М.Матовић
Мира П.Јарић
Мира С. Анђелковић
Мираш Ј. Заграђанин
Мирза З.Ибраковић
Мирјана Б. Петровић
Мирјана Б.Јеремић
Мирјана Б.Смољанац
Мирјана В. Плавшић
Мирјана Ж. Николић
Мирјана Ј. Марић
Мирјана М. Бушковић
Мирјана М. Дутина
Мирјана М. Лукић
Мирјана М.Грбић
Мирјана М.Каматовић
Мирјана М.Стојановић-Влаинић
Мирјана М.Тимотић
Мирјана С. Кадић
Мирјана С. Малетин
Мирјана С.Богдановић
Мирка В.Ивковић
Мирко Д. Билић
Мирко Ј. Ђурић
Мирко Љ. Мушкиња
Мирко Ракета
Мирољуб С. Цвијановић
Мирослав Б. Нешић
Мирослав Б.Марковић
Мирослав В. Савић
Мирослав Д. Крковић
Мирослав Д.Ђукић
Мирослав Д.Радивојевић
Мирослав Ђ.Зурковић
Мирослав З. Станковић
Мирослав М. Агарски
Мирослав М. Вареца
Мирослав М. Цветановић
Мирослав М.Ивановић
Мирослав Недељковић
Мирослав С. Пиваш
Мирослав С. Томашевић
Мирослав С.Вучићевић
Мирослав Т. Финџановић
Мирослава Д.Јовановић
Мирослава Л. Томић
Мирослава М.Георгијевић
Мирослава С. Попов
Мирослава С.Јовић
Мирсад Х. Чоловић
Митра Р. Перић
Мићо Миланковић
Михајло Х. Ристић
Михрија А. Зековић
Мица С.Митровић
Миша В. Пајић
Миша Олајош Надј
Младен В. Здравковић
Младен Љ. Антић
Младен М. Тешић
Младен М.Миздрак
Младен Н. Шурлан
Младен С.Зорић
Младена М. Матовић
Младенка Р.Ћулибрк
Младенко М. Саватић
Млађан С.Шантрић
Мојса Ј. Барбу
Момчило Д.Марковић
Момчило Ђ. Војиновић
Момчило Р. Ђурић
Мумин Куртовић
Мустафа Б.Ћенан
Мухамедин М. Баждар
Нада В. Машић
Нада В.Савић
Нада Ђ.Крунић
Нада Ђ.Стевановић
Нада М. Боснић
Нада М. Здилар
Нада М.Плочић
Нада П.Вељовић
Нада Ранков
Надежда Ж.Митровић
Надежда Љ. Стевановић
Најдана Н.Поповић Јокић
Наталија Б.Петровић
Наталија К. Тордај
Наталија Н. Ћурчић
Наташа Бијелић
Наташа В.Исаковић
Наташа Д. Глигоријевић
Наташа Д. Дамљановић
Наташа Д.Петковић
Наташа Ђ. Бачлић
Наташа Ђ. Љубичић
Наташа Ж. Прокоповић
Наташа З. Александрић
Наташа З. Тихи
Наташа Ј. Павловић
Наташа М. Бањанац
Наташа М. Тришовић
Наташа М.Јелић
Наташа М.Милосављевић
Наташа П. Дунат
Наташа П.Илић
Наташа Р.Ђурић
Наташа Р.Радојичић
Наташа С. Завишић
Наташа С.Миленковић
Наташа С.Шашић-Цвејовић
Небојша Б. Јовановић
Небојша Б. Пешић
Небојша Б. Светозаревић
Небојша В. Живановић
Небојша Величковић
Небојша Д. Матијевић
Небојша Д. Стевановић
Небојша Д. Тодоровић
Небојша З.Стаменковић
Небојша Ј.Жунић
Небојша М. Вранић
Небојша М. Милановић
Небојша О. Шуклетовић
Небојша Р. Јањушевић
Небојша Р.Живковић
Небојша С.Радевић
Невена Ђ.Марковић
Невена П. Давчик
Невенка Б.Живковић
Невенка Ђ.Крћа
Невенка М. Секулић
Невенка М.Клајн
Невенка Р. Пауновић
Недељка Ј. Трикић
Недељка П. Живковић
Недељка Р. Дракулић
Недељко М. Ивановић
Недељко М.Клисурић
Немања Б. Лазић
Немања Б. Шоћ
Немања Бошковић
Немања Гвоздић
Немања М.Петровић
Немања М.Стевановић
Немања Р.Дунђер
Ненад Д. Павличевић
Ненад Д.Булић
Ненад Д.Пуповац
Ненад Ђ.Грбић
Ненад Ј. Јовичић
Ненад Ј.Влачић
Ненад К.Тица
Ненад Л. Радовановић
Ненад Л. Спасојевић
Ненад М. Ковачевић
Ненад М. Станојевић
Ненад М. Стојимировић
Ненад М.Симонов
Ненад П. Ристић
Ненад П.Александров
Ненад Р. Миленковић
Ненад С. Стаменковић
Ненад С.Алексић
Ненад С.Станојевић
Никола Б. Антанасијевић
Никола Д. Клашња
Никола Д.Кантор
Никола Л. Влаовић
Никола М. Радуловић
Никола М.Милошевић
Никола М.Николић
Никола Н. Петковић
Никола Р. Обрадовић
Никола С. Павков
Никола С.Копиловић
Никола С.Нешић
Николин Н. Велемир
Нина Ж. Рајић
Нина Н. Продановић
Нинослав М.Живановић
Нинослав М. Радош
Новица М. Стојановић
Новка М.Лазаревић
Озренка Д.Милојковић
Олгица Ђ. Поповић
Оливер Љ. Томић
Оливер Р. Танасић
Оливера В. Живковић
Оливера Д. Ранитовић
Оливера И. Веселиновић
Оливера К. Живковић
Оливера Љ.Стојановић
Оливера М.Ранков
Оливера Р. Дражић
Оливера Т.Петровић
Оливера Ћириловић
Оскар Кекезовић
Остоја М. Појатар
Павле Ђ.Јеркић
Павле М. Чолаков
Павле М.Бјелица
Павле С.Пантић
Павловић С. Радован
Пајо П. Гршић
Паун Ф.Лацку
Пера А.Маркић
Перица С. Војнић Тунић
Перо М. Чича
Петар Б. Рајић
Петар В. Скленар
Петар Л.Боснић
Петар М.Радојчић
Петар Миливојевић
Петар Р. Ђорђевић
Петра У. Маврак
Петрунка Ј.Симеонов
Пинтер И.Деже
Предраг А.Бјелетић
Предраг Б. Делић
Предраг Б. Попов
Предраг Д. Бродић
Предраг Д. Настић
Предраг М. Величковић
Предраг М. Малешевић
Предраг М.Букуров
Предраг М.Митровић
Предраг Н. Божовић
Предраг С.Станојевић
Предраг. М. Милашиновић

Ivan.Stanojev
12-10-11, 14:12
4. deo

Рагиб П. Селмановић
Рада В.Анђелковић
Рада З. Вученовић
Раде А.Ристић
Раде В.Ђокић
Раде Д. Вукојевић
Раде Љ. Живић
Раде О. Новаковић
Раде Ч. Протић
Раденка М. Пејић
Раденко Ђ. Максимовић
Раденко С.Петровић
Радивоје Б.Кресојевић
Радивоје М.Јакшић
Радијана В. Ресимић
Радина Станчић Миричић
Радиша Б.Милошевић
Радиша Д. Гуџулић
Радиша Д. Милетић
Радмила В. Бранковић
Радмила Љ.Крстић
Радмила П.Спасојевић
Радмила Р. Авдаловић
Радмила С. Шокорац Зивлак
Радмила С.Којић
Радмила Т.Пишак
Радован Б. Матић
Радован В. Пејин
Радован М.Беговић
Радован М.Ристић-Кнежевић
Радован Н. Периз
Радован С. Бјелица
Радоица З. Бурлић
Радоје В.Рогановић
Радојица А. Соврлић
Радојица Б. Дуњић
Радојица Ж. Кладован
Радојица М. Цукић
Радојица Спасић
Радојка Н.Мијаиловић
Радојка Ч. Луковић
Радојко С. Симовић
Радомир А. Михајловић
Радомир Д. Бушатовић
Радомир Љ.Трнавац
Радомир М. Путниковић
Радоња Лабовић
Радосав С. Варићак
Радосава Ђ. Жужа
Радослав Б. Пауновић
Радослав Д. Томић
Радослав Ђ.Манојловић
Радослав М. Бјелица
Радослав М.Марковић
Рајко И.Мркајић
Рајко С. Ракуљ
Ранка В. Ножинић
Ранко Р. Ковачевић
Ратомирка Р. Дрманић
Рената И. Герхат
Роберт М. Сабо
Роберт Фабо Дудаш
Родољуб Г. Николић
Росица В. Миленковић
Рудолф Ј. Риц
Ружица Р. Живановић
Ружица С. Аларгић
Ружица С. Кузманоски
Сабахета Ћ. Папић
Сава Ж. Рацић
Сава М. Поповић
Сава С.Павловић
Савка С. Вујацков
Саво И. Јовановић
Саво М. Дошовић
Саво Р. Арсенијевић
Сандра Б. Стојковић
Сандра В. Милетаковић
Сандра И. Тутурилов
Сандра Ј. Мирић
Сандра М. Костић
Сандра Н. Андрић
Сандра С. Бежановић
Сандра С. Николић
Сандра С. Стојановић
Санела В. Кокић
Санела М. Јовановић
Сања Б.Вучковић
Сања Б.Станојевић
Сања Д. Вијатов
Сања Д. Миловановић Миленковић
Сања Д. Милошевић
Сања И.Маринковић
Сања Ј. Вученовић
Сања Ј.Капетановић
Сања М. Марковић
Сања М. Поповић
Сања М. Стричевић
Сања М.Бутрић
Сања М.Чокојевић
Сања Р. Марковић
Сања Р.Којадиновић
Сања Стоиљков
Сања Т. Топлак
Сафет Х. Веснић
Саша Б. Грујић
Саша Б. Живковић
Саша Б. Љубић
Саша Б.Радовановић
Саша Д. Глушица
Саша Д. Ристић
Саша Д. Стаменковић
Саша Д. Шормаз
Саша З. Каурин
Саша М. Недић
Саша М. Петров
Саша М.Пајовић
Саша М.Стојменовић
Саша Р. Цакић
Саша Р.Старчевић
Саша С. Стефановић
Саша С.Ничковић
Саша Ћ. Миловић
Света В. Крстић
Светислав Домастовић
Светлана Б. Томић
Светлана Г. Даковић
Светлана Д. Станковић
Светлана Ж. Крстић
Светлана Ж.Богић
Светлана И. Витомировић
Светлана И. Ђукић
Светлана М. Ђуричић
Светлана М. Јовановић
Светлана М. Љубичић
Светлана М.Беатовић
Светлана М.Краљевски
Светлана М.Милић
Светлана С. Дошен
Светлана С.Стојковић
Светлана Т. Пилиповић
Светлана. М. Станковић-Дрезга
Светозар А. Теодоровић
Светозар О. Хаџић
Светозар П. Ђурашковић
Свилана Б. Сретеновић
Селвер Ф. Срна
Сенада Е. Равногорац
Сенка Ђ. Трбојевић
Сенка М. Праштало
Сергеј Ј. Бесермењи
Силвана М. Нишевић
Силвана С.Павловић
Симо М. Зобеница
Синиша Ж. Томић
Синиша Ј. Роквић
Синиша Љ. Мијатов
Синиша М. Нинић
Синиша Н. Лунић
Синиша Т. Дивљаковић
Синиша Тошев
Славан Т.Радосављевић
Славенка Б.Степић
Славица А. Ружић
Славица Д. Марић
Славица Д. Петровић
Славица Д.Ковачевић
Славица Ж. Милетић
Славица Ј.Митић
Славица Ј.Несторовић
Славица Љ. Милосављевић
Славица М. Гладовић
Славица М. Максимовић
Славица М.Вујановић
Славица М.Миковић
Славица М.Пурић
Славица П. Стојановић
Славица Р. Миловић
Славица Р. Огњановић
Славица Светозаревић
Славица Т.Станојковић
Славиша Г. Станисављевић
Славиша Ж. Шупић
Славиша И. Јовановић
Славиша Љ. Јуришевић
Славиша М.Пецикоза
Славиша С.Митић
Славка Ђ. Нађ
Славка М. Јовановић
Славко В. Ђурић
Славојка Р. Курјаков
Славољуб В. Стеванчевић
Славољуб М: Ђошић
Сладјана Д.Милетић
Слађан П. Митровић
Слађана Б. Марковић
Слађана В. Станковић
Слађана Д. Дробњаковић
Слађана Д.Даниловић
Слађана Ђ. Косовић
Слађана Ж. Зечевић
Слађана Љ.Недић
Слађана М.Крстић
Слађана С.Димитријевић
Слађана Т. Палић
Слађана Ч. Медић
Слободан А. Ђукановић
Слободан Б. Ђурковић
Слободан Б.Митровић
Слободан В. Орозовић
Слободан Д. Павловић
Слободан Д.Бекрић
Слободан Ж. Ђенадић
Слободан Ж. Илић
Слободан Ж. Тодоровић
Слободан З. Цветановић
Слободан Ј.Калабић
Слободан Љ.Павловић
Слободан М. Ђуричковић
Слободан М. Савић
Слободан М. Урошевић
Слободан Н. Јовановић
Слободан Р. Богосављевић
Слободан Р.Секулић
Слободан С.Исаиловић
Слободанка М.Драгић
Слободанка Н.Љумовић
Слободанка Р. Ристић
Словенка С.Шкипина
Смиљана Вукановић
Смиљана Ј. Гигић
Смиљка М. Радељевић
Снежана А. Ђурђевић
Снежана В. Јањић
Снежана В.Кодић
Снежана Д. Вла
Снежана Д. Ђурић Перишић
Снежана Д. Јовић
Снежана Д. Судимац
Снежана Д.Вељковић
Снежана Д.Ћосић
Снежана Ђ.Дукић
Снежана З. Петровић
Снежана И.Вујадиновић
Снежана Ј.Ђукић
Снежана Љ. Ковачевић
Снежана Љ. Ранђеловић
Снежана М. Јосиповић
Снежана М. Милутиновић
Снежана М. Симовић Карајовић
Снежана М.Секулић
Снежана Миливојевић
Снежана П. Паскаш
Снежана П.Јовановић
Снежана Предић
Снежана Р. Михајловић
Снежана С. Јевтић
Снежана С. Крстић
Снежана С. Марић
Снежана С.Милошев
Соња Бешевић
Соња Д.Јастребић
Соња Драгић Димитијевић
Соња Ђ. Тодоровић
Соња Ј. Бакалић
Соња Керестеш
Соња М. Балабан
Соња Р.Матуновић
Софија Маринковић-Стаменковић
Споменка М.Ђурић
Србијанка С.Јовановић
Србислав П. Николић
Србољуб Б.Ружић
Срдјан С.Станковић
Срђан Б.Ђорђевић
Срђан Б.Станојловић
Срђан Ж. Милосављевић
Срђан З. Панић
Срђан Ј. Ђорђевић
Срђан М. Проданић
Срђан Р.Костић
Срђан Р.Стаменковић
Срђан С. Туцаковић
Срђана М. Петровић
Сретен Б.Митић
Сретен К. Стефановић
Сретен Ч. Пешић
Срећко М. Вукашиновић
Срећко С. Банић
Стака Н.Јанковић
Станимир Г.Мартаћ
Станимирка Ћ. Словић
Станислава Ж. Миздрак
Станислава И. Тодоровић
Станиша Д. Ристић
Станка В. Тодоровић
Станка Н.Стефановић
Станка У. Пашалић
Станко М. Бараксадић
Станко М.Јовановић
Сташа А. Мишић
Стеван Б. Бегојевић
Стеван Б.Дутина
Стеван Б.Николић
Стеван Ж. Синђелић
Стеван Ј. Атковић
Стеван Ј. Малешевић
Стеван Љ. Бранков
Стеван М. Илкић
Стеван М. Новаковић
Стеван М. Радаковић
Стеван М.Басара
Стеван М.Добријевић
Стеванка Путић
Стефан Д. Гајић
Стефан Т. Томић
Стјепан А. Немет
Стојан М. Тртовић
Стојан П.Гавриловић
Стојан Р.Петрић
Стојан С. Ћулибрк
Стојан Станић
Стојанка С. Курћубић
Страхиња Ђ. Мијановић
Сузана Б. Ђуровић
Сузана Б. Радовић
Сузана З.Радичевић
Сузана Ј. Пољак
Сузана С.Радивојевић
Сузана Стојановић
Тајана З. Курћубић
Тамара Ђ. Павлица
Тамара М. Мартиновић
Тамара М.Јеремић
Тамара Н. Бојанић
Тамара С.Козић
Тања Б. Адамовић
Тања Б. Стризовић
Тања Ж. Петровић
Тања Ж.Торњански
Тања И. Живковић
Тања Ј.Грива
Тања М. Баљ
Тања М. Марковић
Тања М. Михајловић
Тања М. Радошевић
Тања М.Ђурић
Тања Н. Миливојевић
Тања Црногорац
Татијана Љ.Вићентијевић
Татјана Г Јовановић
Татјана Здравковић
Татјана Љ.Матић
Татјана М.Ковинић
Татјана Н.Бошковић
Татјана Р.Мијатовић
Татјана С. Павловић
Тена М. Радовић
Тереза С.Арсић
Тибор П. Тот
Тијана З.Риззи
Тијана С.Копушар
Тихомир Марковић
Тихомир П. Вукосављевић
Тодор М.Голић
Томислав Г.Гаврић
Томислав Д. Гвозденовић
Томислав К. Стојановић
Трајче Т. Шанов
Урош М.Аничић
Урош Р. Новаковић
Фајик Н. Граца
Февзија Л. Шаљић
Ференце Ф.Кајари
Фрањо Ђ. Орашић
Хелена Ј.Варга
Цица Р.Ташић
Чаба Ј.Кираљ
Часлав С.Младеновић
Чедомир Д.Трајковић
Чедомир Ј.Ристић
Чедомир Н. Кујовић
Чедомир Н.Радовић
Чедомир П. Симић
Чедомир Р. Јеличић
Чила М. Петеш
Шандор Ј.Јаноши
Шандор Ј.Поша
Шандор Ш.Дивеки

radivoj.nadlacki
12-10-11, 18:56
Mašala Lkl{{

vojvođanin
12-10-11, 18:59
Solidne plate, a i nema ih mnogo. Koliko će to povećati davanja PG prema državi?

diklofen
13-10-11, 21:51
Smanjili broj gazdinstava koje će voditi jedan "novi" agronom sa 200 na 150.Tako računajte na malo povećanje cene.

Ivan.Stanojev
13-10-11, 22:10
@diklofen
Do sad ste se pokazali kao veoma dobro obavešteni...mogli bi da podelite sa nama još neku vruću informaciju>:({

marko22
14-10-11, 08:58
Da, ali su prvo povecali sa 40-50 na tih 200, pa onda smanjili. Koliko je to sve realno i planski, zakljucite sami.

milamarija
14-10-11, 10:00
hm hm hm ... zašto večito gledate kroz negativ ... Sa bilo kojim razlogom da je otpočeo ovaj program - ČINJENICA JE da je - 1. UKAZANA ŠANSA nama koji skoro dve decenije bitišemo na NSZ ; - 2. Zatim : i u poljoprivredi kao i u drugim branšama , postoji trend koji diktira potrošačko društvo ; - 3. Sasvim je prihvatljivo , po meni , da savremena proizvodnja savremenog poljoprivrednog proizvođača ima dostupnija rešenja po pitanju raznih analiza ( da sada ne nabrajam)... JA BAŠverujem u ovaj program ... tj u rezultate ovog programa .Lično sam se i sama uverila da samo kroz ovaj forum od ne sebičnih ljudi - puno toga može da se sazna : kakva "obična" pitanja muče "običnog" čoveka. Pod rednim brojem 4. -navela bih da danas više ne postoji klasičan - dezinformisan seljak a da je istovremeno i ozbiljan proizvođač. To su sve vrlo inteligentni ljudi ... tako da će ova edukacija najbolje rezultate dati na onim imanjima gde je uspeh izostao, usled ne mogućnosti praćenja savremenih saznanja i pogodnosti koje postoje.
Da li je to politički trik ili ne ? Ha, pa svaka politika je takva da sve što radi radi iz sopstvenog interesa onih koji se nalaze na čelu države. Uopšte me ne interesuju njihovi razlozi - već opšta egzistencija ... VERUJEM da ovo ima smisla I HVALA ONOJ GLAVI KOJA SE SETILA TOGA ... neka mi bude pružena šansa ... čekam već preeeduuugooo....

diklofen
14-10-11, 14:55
Meni lično nimalo ne smeta da ljudi sa onog spiska nađu posao.Na spisku se nalazi Zoran Nehez koji je moj veoma dobar drug i veoma dobar agronom.Bez posla je ostao kada su državni kombinat prodali velikim gazdama.Ako je država znala da ga ostavi bez hleba dve godine neka nađe za shodno da mu nađe i posao za uhlebljenje.Mi poljoprivrednici ćemo imati koristi od ljudi kao što je Zoran i to je sigurno.

kiraj
14-10-11, 16:06
tako da će ova edukacija najbolje rezultate dati na onim imanjima gde je uspeh izostao, usled ne mogućnosti praćenja savremenih saznanja i pogodnosti koje postoje.
Nisam protiv toga da se kolege agronomi zaposle ali ovo je potpuno besmisleno.Ko hoće da radi ,ima načina da se informiše(imamo poljoprivrednu savetodavnu službu) a ko neće da radi ,može mu sedeti 10 agronoma pored njega i uspeh će izostati.

radivoj.nadlacki
14-10-11, 18:38
1. UKAZANA ŠANSA nama koji skoro dve decenije bitišemo na NSZ
Stara kineska poslovica kaze...Gladnom nemoj dati ribu vec ga nauci da peca... Vrlo sam negativan po pitanju efektivnosti ovog programa, treba graditi sistem u kom će biti mesta za sve ove moje kolege agronome da rade u svojoj struci posao dostojan čoveka.

2. Zatim : i u poljoprivredi kao i u drugim branšama , postoji trend koji diktira potrošačko društvo
Bojim se da nisam shvatio sta je pisac hteo da kaze ^-^

3. Sasvim je prihvatljivo , po meni , da savremena proizvodnja savremenog poljoprivrednog proizvođača ima dostupnija rešenja po pitanju raznih analiza ( da sada ne nabrajam)
Da, savremena poljoprivredna proizvodnja zahteva primenu novih tehnologija pa imamo slucajeva da čak i nasi profesori (opet, ne svojom krivicom) najnovije tehnologije vide na imanjima nasih savremenih poljoprivrednika, naročito u povrtarskoj proizvodnji ili u proizvodnji voća.

4. -navela bih da danas više ne postoji klasičan - dezinformisan seljak a da je istovremeno i ozbiljan proizvođač. To su sve vrlo inteligentni ljudi ... tako da će ova edukacija najbolje rezultate dati na onim imanjima gde je uspeh izostao, usled ne mogućnosti praćenja savremenih saznanja i pogodnosti koje postoje.

Da, danas jos uvek postoji velik broj poljoprivrednika koji veruju svakom i slusaju sta se prica po TV emeisijama. Oni koji "promuckaju pre upotrebe"... e to su ti koji su odskočili i predstavljaju napredne poljoprivrednike

I HVALA ONOJ GLAVI KOJA SE SETILA TOGA
I ja kažem...svaka čast onome ko se ovoga dosetio Lkl{{ ::pomoc:;

neka mi bude pružena šansa ... čekam već preeeduuugooo
E to je jedno jedino što je pozitivno...videćete da sam to već komentarisao u prethodnim postovima. Iskoristite ovaj period da vidite i da budete viđeni....a počnite odmah sa traženjem drugog posla.

Ivan.Stanojev
14-10-11, 23:28
Ovo je sve lepa razmena mišljenja, a da li neko ima informacije šta se dešava sa celim projektom? Kruže razne informacije...

milamarija
15-10-11, 03:22
...le le , koji negativan stav ...povlačim se iz teme i neću više da se družim sa mrgudima ... s t r a š n o ...

diklofen
15-10-11, 07:08
Nije Radivoj mrgud već samo čovek koji zna kako sa državom možeš proći.

ljubek
15-10-11, 07:22
Radivoje kao i uvek kratak i efikasan.Bravo za sve komentare svaki su na mestu.A vi milamarija nemojte se povlačiti iz teme već snimite negde ove postove i diskutujte dalje jer će vam verovatno poneki post (naročito ovaj radetov) sigurno pomoći u daljoj agronomskoj karijeri koja je verujte mi na reč vrlo neizvesna i za stare a naročito za ove nove koji dolaze.
Rade još jednom ;D}

radivoj.nadlacki
15-10-11, 12:32
...le le , koji negativan stav ...povlačim se iz teme i neću više da se družim sa mrgudima ... s t r a š n o ...

Jaoooo draga koleginice, hocete se vi tako uvek povlaciti kad naidjete na nekog Mrguda poput mene.....takvi smo mi paori i sa takvima cete imati posla i kao agronom i kao savetodavac.

Nema povlacenja vec da ukrstimo pero.....Vi ste ZA ja sam PROTIV... Vi imate svoje a ja svoje argumente...to je tako normalno i tako i treba da bude, znamo kako zavrsavaju sistemi gde svi moraju da misle na isti nacin, u jednom takvom sistemu nam je i drzava bila 50-ak godina.

Pozdrav i svako dobro

Ivan.Stanojev
26-10-11, 22:21
U subotu 29.10. održaće se potpisivanje ugovora PSS sa asistentima savetodavaca u Sava centru. Savetodavci bi trebalo od 01. 11. da počnu sa radom.

---------- Poruka napisana 26-10-11 u 22:21 ---------- Prethodna poruka je 25-10-11 at 01:31 ----------

Поштовани полазници програма за подизање пољопривредних капацитета Републике Србије кроз програм запошљавања незапослених инжењера пољопривреде као асистената саветодаваца, по овлашћењу Стручног савета за саветодавне послове и примењена истраживања у пољопривреди дајемо Вам следеће обавештење:

Обавештење

Током данашњег дана звршено је распоређивање по територијама будућих асистената саветодаваца. Распоређивање је вршено по тачно утврђеним критеријумима и то тако та приоритет за останак у матичним пољопривредним саветодавним службама, по месту боравка имају:

1. Труднице.
2. Самохрани родитељи.
3. Становници сеоских подручја који ће посао обављати у свом подручју, а налазе се у ПСС са мањком кадрова.
4. Родитењи деце предшколског узраста.
5. Прворангирани на резултатима тестова.
6. Појединци који су у анкети тачно навели у који регион са мањком кадрова желе да иду.
7. Становници сеоских подручја који ће посао обављати у свом подручју, а налазе се у ПСС са вишком кадрова.
8. Појединци који говоре мањинске језике а распоређени су на територијама које насељавају припадници тих националних заједница.
9. Одређени профили струка према потребама одређене територије.
10. Особе које имају искуство рада на рачунару.
11. Жене млађе од 30 и старије од 55 година.

На тај начин, на данашњи дан, распоред је добровољно прихватило вас 1422. Министарство има потребу за распоредом 1596 асистента саветодавца. У току сутрашњег дана поставићемо списак нераспоређених асистената саветодаваца и списак непокривених територија. Свако ће имати прилику да прихвати одлазак у тенепокривене територије. Због нужности брзине припреме Ваших уговора од појављивања обавештења на сајту Министарства, по времену пријема вршићемо приоритетни изборни распоред.

Уз горе наведено, обавештавамо Вас да ће већина ПСС у суботу, 29.10.2011. организовати превоз свих оних асистената који су позвани да потпишу уговор са Министарством. Оног момента када од вас добијемо потврду да прихватате уговор, укључићемо вас у базу Асистената помоћу које ћете осим од матичних ПСС добијати и СМС поруке од Минисарства са детаљним упутствима.

Институт за примену науке у пољопривреди

Kurkela
26-10-11, 22:50
Nemam nista protiv ovih ljudi koji su dobili posao, ali ovo je stvarno besmisleno.
Sta ima mene ko da savetuje i poducava, kada verujem da vecina od ovih zaposenih (verovatno po partiskoj liniji)
nije videlo vocnjaka, povrtnjaka, njive, stale.
Ljudi su zakoracili u 21 vek i dobro znaju sta i kako da rade.
Bolje bih bilo da se drzava malo pozabavi gorucim problemima u poljopivredi, nego sto
uvodi savetnike .

vlada_popov
26-10-11, 22:55
Nemam nista protiv ovih ljudi koji su dobili posao, ali ovo je stvarno besmisleno.
Sta ima mene ko da savetuje i poducava, kada verujem da vecina od ovih zaposenih (verovatno po partiskoj liniji)
nije videlo vocnjaka, povrtnjaka, njive, stale.
Bolje bih bilo da se drzava malo pozabavi gorucim problemima u poljopivredi, nego sto
uvodi savetnike .

...kazu stari ljudi: "u poljoprivredu i fudbal se svi razumeju" .....

Ivan.Stanojev
26-10-11, 23:36
Nadam se da će tema zaživeti od 01.11. kada se planira izlazak na teren novih savetnika, i da ćemo čuti konkretna iskustva.
Trenutno nije najjasnije šta će biti zadaci savetnika pa većina članova foruma kreće od pretpostavke da će da im govore šta da rade...ali predpostavka je majka svih za...a
Verovatno ćete imati besplatnog administrativnog pomoćnika, olakšanu komunikaciju sa državom i stručnjacima za koje iskažete potrebu.
U krajnjem slučaju svi želite evropske subvencije, a uz njih ide i evropska administracija i određene obaveze.

aremane
27-10-11, 00:20
U subotu 29.10. održaće se potpisivanje ugovora PSS sa asistentima savetodavaca u Sava centru. Savetodavci bi trebalo od 01. 11. da počnu sa radom.

---------- Poruka napisana 26-10-11 u 22:21 ---------- Prethodna poruka je 25-10-11 at 01:31 ----------

Поштовани полазници програма за подизање пољопривредних капацитета Републике Србије кроз програм запошљавања незапослених инжењера пољопривреде као асистената саветодаваца, по овлашћењу Стручног савета за саветодавне послове и примењена истраживања у пољопривреди дајемо Вам следеће обавештење:

Обавештење

Током данашњег дана звршено је распоређивање по територијама будућих асистената саветодаваца. Распоређивање је вршено по тачно утврђеним критеријумима и то тако та приоритет за останак у матичним пољопривредним саветодавним службама, по месту боравка имају:
1. Труднице.
2. Самохрани родитељи.
3. Становници сеоских подручја који ће посао обављати у свом подручју, а налазе се у ПСС са мањком кадрова.
4. Родитењи деце предшколског узраста.
5. Прворангирани на резултатима тестова.

Институт за примену науке у пољопривреди

Svaka cast svima ali ovo je obicna budalastina.

Trudnice ce i tako odmah na trudnicko bolovanje, a znanje na testovima (bez obzira kako su bili lagni ili teski) je tek na 5. mestu

Kakve pare iz evropskih fondova, toga vise nema, potrosili Bugari i Rumuni, a sad placaju mir u Grckoj, pa ide Italija, Portugal, Spanija, pa par praznih mesta i onda mozda bude nesto i za nase politicare.
Osim malina nijedna vocarska i povrtarska kultura se ne prodaje na zapadu, razmislite malo o tome.
CISTA BIROKRATIJA po dzepu proizvodjaca

Ivan.Stanojev
27-10-11, 00:28
CISTA BIROKRATIJA po dzepu proizvodjaca
Ako ćemo tako da posmatramo onda je birokratija po džepu svih poreskih obveznika (pa i nas preduzetnika koje deru na sve strane a ne daju ništa-a i zašto bi?)

Trudnice ce i tako odmah na trudnicko bolovanje
Program će verovatno da traje manje od 6 meseci pa neće stići da odu na trudničkoLkl{{

radivoj.nadlacki
27-10-11, 07:46
Bolje bih bilo da se drzava malo pozabavi gorucim problemima u poljopivredi, nego sto uvodi savetnike .

Kao što se može videti u prethodnim postovima, i ja sam mišljenja da povećanje broja savetodavaca na ovaj način nije ispravno ali se, apsolutno, ne slažem ni sa ovakvim, retrogradnim stavovima. Nagledao sam se na terenu mnoštva "naprednih poljoprivrednika koji su zakoračili u 21. vek"...verujte mi potreba za strukom i naukom u poljoprivredi je neminovna. Savetodavce ne možemo posmatrati samo u svetlu saveta iz oblasti zaštite bilja ili novih tehnologija već i u oblastima farm managmenta, korišćenja EU fondova i mnogo drugih stvari. Rumunija npr. nije iskoristila predpristupne fondove EU zbog neinformisanosti i neobaveštenosti poljoprivrednika.

Kakve pare iz evropskih fondova, toga vise nema, potrosili Bugari i Rumuni, a sad placaju mir u Grckoj, pa ide Italija, Portugal, Spanija, pa par praznih mesta i onda mozda bude nesto i za nase politicare.
Osim malina nijedna vocarska i povrtarska kultura se ne prodaje na zapadu, razmislite malo o tome.

E ako ovakav način povećanja broja savtodavaca nema smisla onda ni ovakve izjave APSOLUTNO NEMAJU SMISLA. Najlakše je biti protivu svega bez argumenata.

Mi smo za Gospodjince dobili čoveka koji je radio za jednu kompaniju koja prodaje moderna vodorastvorljiva đubriva, koji je vrlo dobar poznavalac povrtarstva, čak je i magistrirao a sticajem okolnosti je bez posla... tako da ćemo ga maksimalno iskoristiti....pa, što Lale kažu....dok traje nek laje. I za njega ne sumnjam da će posle ovoga biti bez posla.

Kao što ranije rekoh, jedan broj ljudi koji su bili bez posla će, barem do izbora, primati plate....to je pozitivno. Neki od njih će iskoristiti priliku da vide i da budu viđeni i naći će posao u struci.

prof. dr. Seljak
27-10-11, 09:00
Apsolutno se slažem sa kolegom Radivojem. U Srbiuji imamo uvek problem sa prihvatanjem nečeg novog. Par primera samo, kad je 60 godina vršena elektrifikacija, moj pradeda kao viđeniji domaćin u selu kaže meni struja ne treba, za te pare kupim bure gasa ima da sijam 2 godine, sva sreća nije ostao pri toj ideji. Nemaju svi zadnje namere u poslu sa seljakom, moramo se obrazovati, pratiti svetske trendove. Rezultat ove akcije biće vrlo brzo vidljiv, sačekajmo malo i videćemo, pa onda iznosite zamerke.

Ivan.Stanojev
28-10-11, 02:10
Evo rasporeda budućih savetodavaca

http://www.minpolj.gov.rs/postavljen/171/%D0%A0%D0%90%D0%A1%D0%9F%D0%9E%D0%A0%D0%95%D0%82%D 0%95%D0%9D%D0%98%20%D0%90%D0%A1%D0%98%D0%A1%D0%A2% D0%95%D0%9D%D0%A2%D0%98%20%D0%A1%D0%90%D0%92%D0%95 %D0%A2%D0%9E%D0%94%D0%90%D0%92%D0%A6%D0%98.pdf (http://www.minpolj.gov.rs/postavljen/171/%D0%A0%D0%90%D0%A1%D0%9F%D0%9E%D0%A0%D0%95%D0%82%D 0%95%D0%9D%D0%98%20%D0%90%D0%A1%D0%98%D0%A1%D0%A2% D0%95%D0%9D%D0%A2%D0%98%20%D0%A1%D0%90%D0%92%D0%95 %D0%A2%D0%9E%D0%94%D0%90%D0%92%D0%A6%D0%98.pdf)

diklofen
28-10-11, 06:35
Stvarno ne želim ni da komentarišem pojedine ljude koji su na ovom spisku i dodeljeni meni poznatim mestima.Reću samo da je ovo sramota....

Da ne pišem o tim ljudima šta znam ,a bolje bi bilo, pogledajte samo na ovoj stranici.Obratite pažnju na prvi prilog emisije Agrodan tj. na početnu sliku video materijala.U jednom rade sedi gospođica koja je nabila naočare na vrh glave( i to sunčane) a par mesta desno od nje(naše gledanja) sedi gospođa koja.....
http://poljoinfo.com/showthread.php?2165-Agro-Dan&p=387460#post387460

Ivan.Stanojev
28-10-11, 08:40
Ja sam dobio Pavliš i Vlajkovac. Da li ima nekog odatle na forumu?

Surdonja
28-10-11, 09:33
Nemam nista protiv ikoga, drago mi je da se ljudi zaposljavaju, ali je problem sto se vecina tih ljudi u poljoprivredu razume kao "magarac u kantar". Nikada necu zaboraviti kada je jedan moj skolski drug u svom maturskom radu kukuruzne sejalice, postavio slike imt spartaca sa kutijama za vestak. Takodje nikada necu zaboraviti ni ubedjivanje sa jednom koleginicom sa fakulteta koja me je ubedjivala za seme secerne repe da je granulirano vestacko djubrivo. Sad oni treba da savetuju neke iskusne poljoprivrednike, pre bi njih to poljoprivrednici trebali da savetuju. No nema veze vazno je da neko dobije savet sad ko od koga i nije bitno. Veliki pozdrav za sve.

Ivan.Stanojev
28-10-11, 14:24
Nemam nista protiv ikoga, drago mi je da se ljudi zaposljavaju, ali je problem sto se vecina tih ljudi u poljoprivredu razume kao "magarac u kantar". Nikada necu zaboraviti kada je jedan moj skolski drug u svom maturskom radu kukuruzne sejalice, postavio slike imt spartaca sa kutijama za vestak. Takodje nikada necu zaboraviti ni ubedjivanje sa jednom koleginicom sa fakulteta koja me je ubedjivala za seme secerne repe da je granulirano vestacko djubrivo. Sad oni treba da savetuju neke iskusne poljoprivrednike, pre bi njih to poljoprivrednici trebali da savetuju. No nema veze vazno je da neko dobije savet sad ko od koga i nije bitno. Veliki pozdrav za sve.

O ovakvom razmišljanju je sve lepo rekao Radivoje. Mada kada se ovakav stav većine poljoprivrednika poveže sa (ne)organizacijom ministarstva krajnji rezultat će verovatno biti totalno devalviranje institucije savetodavstva na duži vremenski period, a to će imati nesagledive negativne efekte.

Surdonja
28-10-11, 15:20
Ja sam samo izneo neke cinjenice. Mislim da je selekcija trebala biti znatno bolja. Bolje bi bilo da je zaposleno manje ljudi, al da zaista imaju sta da posavetuju seljake. Nadam se samo da ce se ovi neupuceni truditi da edukuju sebe, pa da nesto od tiva prenesu i nama. Smatram da svaki seljak koji hoce da unapredi svoju proizvodnju moze to i bez savetodavne sluzbe sa toliko zapslenih koji opterecuju vec siromasni budzet. Danas imamo internet za sve informacije, a ni put do razvijenih zemalja nije tako skup, te seljaci mogu da obilaze strane sajmove i farme.

radivoj.nadlacki
28-10-11, 15:24
Ja bih rekao ovako, hajde da sačekamo malo pa da onda merimo efekte ove ideje. Izneli smo sve negativnosti ovog projekta i sad treba da pustimo kalendaru, kao neumoljivom gospodaru, da odradi svoje. Hajde da analiziramo neke prve efekte posle Nove Godine.
Verovatno da ima i onih kolega kojima je ovo prvo zaposlenje i naravno da oni ne znaju sve i da nisu vunderkindi...ja bih merio trud, rad i dobru volju. Ko želi taj će "ući u fazon" i izgraditi i sebe i svoje znanje. Nemamo razloga da budemo negativni ka ovim ljudima, oni su jednostavno želeli da iskoriste ponudjenu šansu a na tvorcima ove ideje je odgovornost.
Ja mogu da kažem da smo mi dobili super čoveka i da ćemo od njega definitivno imati koristi i već mi je predložio neke ideje šta i kako bi moglo i trebalo da se radi (analize zemljišta sa preporukama za đubrenje etc...etc...). Mislim da za kolegu koji je rasporedjen u Gospodjince, kao za kolegu koji je rasporedjen u Vlajkovac i Pališ Lkl{{ (koliko vidim), neće biti problema da posle ovog iskustva nađu za sebe uhlebljenje a ostali....nek se potrude, kao što rekoh ranije, da vide i da budu viđeni.

Svako dobro

Surdonja
28-10-11, 15:29
Nadam se da ovaj projekat nece imati sudbinu kao javno preduzece za agrar na mojoj opstini koje je formirano radi istog cilja. Sad u njemu ima vise zaposlenih(politicki podobnih) nego stolica po inventarnm brojevima, a od toga samo dva strucnjaka. Ja sam na jednoj od javnih funkcija u tom preduzecu, sve vidim sta se desava i strasno mi se zgadilo. Akciju naravno necu bojkotovati, vec se nadam da ce mom reonu dopasti neki valjan strucnjak od koga cu nesto nauciti sto ne znam. Ako akcja bude dobro vodjena od strane ministarstva moze imati neke pozitivne efekte, mada mislim da je srpski agrar imao mnogo potrebnijih stvari od ovoga. Ovo se moze zavrsiti i kao atak na vec siromasni agrarni budzet, mada ne mora da znaci. Vreme je najbolji sudija, ono ce pokazati.

polke
28-10-11, 15:53
Meni je prosto neverovatno da se niko od njih ne pojavi na ovom forumu, a vidi se da su vrlo aktivni na PSSS sajtu u komentarisanju.Ovde sigurno mogu da upoznaju naprednije seljake iz regiona koje ce savetovati, i da cak ostvare neki kontakt i otklone ovde iznesene sumnje svojim znanjem.

marko22
28-10-11, 19:49
Znam da ce sa moje strane, imati punu saradnju, ko god bio meni dodeljen. Upoznacu se sa tim savetnikom, diskutovacemo, nadam se i pomoci jedan drugom. Iako se sa ovom idejom u sustini ne slazem, sad se nema gde, saradjivati se mora, pa daj da bar kao pojedinci napredujemo, kad nemamo nikakvu strategiju odozgo.

Deda Lala
28-10-11, 22:27
За обављање сваког посла потребно је :знање,вештине из тих знања и радне навике.
Поновићу.
Када Вам та деца дођу у авлију дочекајте их домаћински,а кад прођу године видећемо ко ће остати и какав ће саветник бити(ако остане у саветодавној служби)

KishRobert
28-10-11, 22:35
A sta ce oni mene da savetuju,kad dodju u moju kucu?

radivoj.nadlacki
28-10-11, 22:41

Pa znas kako, to ti dodje kao svedski sto...ako hoces dodjes i uzmes ono sto je ponudjeno a ako li neces sednes pa gledis. Niko nikoga ni na sta ne prisiljava

Ivan.Stanojev
28-10-11, 22:44
Evo ja bih te posavetovao kako da uklopiš boje u dnevnoj sobi i kako da nabudžiš osvetljenje za minimalne pareLkl{{

KishRobert
28-10-11, 23:00
Evo ja bih te posavetovao kako da uklopiš boje u dnevnoj sobi i kako da nabudžiš osvetljenje za minimalne pareLkl{{
Brzo bi ja tebe sproveo od kere!

bewisa
28-10-11, 23:26
Racunica je prosta,to su njihovi agitatori pred izbore o drzavnom(nasem)trosku.
A ja subvencije jos nisam dobio.Pa sta je meni prece,da dobijem pare za naftu,
ili da mi dodje ,,strucnjak"da mi prica kako treba na vreme da uzorem.

Ivan.Stanojev
28-10-11, 23:35
Brzo bi ja tebe sproveo od kere!

Za kere nismo ništa učili, ali i njega bi posavetovao da ne laje jako

---------- Poruka napisana u 23:35 ---------- Prethodna poruka je at 23:29 ----------

Racunica je prosta,to su njihovi agitatori pred izbore o drzavnom(nasem)trosku.
A ja subvencije jos nisam dobio.Pa sta je meni prece,da dobijem pare za naftu,
ili da mi dodje ,,strucnjak"da mi prica kako treba na vreme da uzorem.

Ja nisam ni član ni simpatizer ni jedne stranke (a pogotovo pred izbore) , i nema šanse da sa klikentima na taj način raspredam politiku (jedino vicevi). A to što se pravi kampanja na TV je druga priča i pošto smo u predizbornoj kampanji 80% medijskog prostora je neki vid kampanje.

A to da smo "mi" o "vašem" trošku je tačno kao i to da je šinter Pera iz Niša o mom trošku

Kurkela
28-10-11, 23:39
Sto neko, gore rece:
Kakvi su to ljudi od struke, a da se od njih 2 000 bas ni jedan ne javi na forum.
Da nas malo poduci, ako ne kako da obradjivamo zemlju,,,,,
onda menadzmentu, trosenju nepostojeceg novca iz eu fondova, koji od 2000 god jos ceka na granici, a niko da ga raspodeli ovom bogatom narodu. Lkl{{
Ako se nekim poslom bavim i imam dobre namere da svoje koliko - toliko znanje podelim sa ljudima,
onda se negde oglasim, pomognem, pitam za savet.
Ovo je jednom recju bruka sto se radi.

Ivan.Stanojev
28-10-11, 23:46
Ceo projekat je netresparentan i ljudi trenutno ne znaju šta ih je snašlo

radivoj.nadlacki
28-10-11, 23:55
Kakvi su to ljudi od struke, a da se od njih 2 000 bas ni jedan ne javi na forum.
Da nas malo poduci, ako ne kako da obradjivamo zemlju,,,,,

Pa zbog ovakvih stavova i ne dolaze, ni krive ni duzne "na noz". Vi ste im placali skolarine i stanovanje u gradu i Vi ste ucili i polagali ispite umesto njih....nije nego.....
Ja rekoh u ranijim postovima da je ideja za ovako sto nikakva ali nije tih 2000 savetodavaca krivo. A drugo zasto da dolaze ovde i da dele savete besplatno...kako npr nema ni jednog advokata da nam ovde deli besplatne savete....bas su neki.

Ivan.Stanojev
29-10-11, 00:20

Evo ja sam jedan, a član milamarija je druga>:({

dukej
29-10-11, 03:32
Pa zbog ovakvih stavova i ne dolaze, ni krive ni duzne "na noz". Vi ste im placali skolarine i stanovanje u gradu i Vi ste ucili i polagali ispite umesto njih....nije nego.....
Ja rekoh u ranijim postovima da je ideja za ovako sto nikakva ali nije tih 2000 savetodavaca krivo. A drugo zasto da dolaze ovde i da dele savete besplatno...kako npr nema ni jednog advokata da nam ovde deli besplatne savete....bas su neki.

Uglavnom se slažem sa Vašim stavovima, u ovom slučaju takođe mislim da ti mladi agronomi nisu ništa krivi i da je njihovo angažovanje samo priprema terena za ukidanje subvencija od strane vlasti, ali u onom boldovanom se ne slažem sa Vama. Evo i zašto.

Slažem se da ti novi savetodavci možda baš i nisu sa oduševljenjem prihvaćeni ovde na forumu. Namerno sam rekao "novi savetodavci", jer ovde ide priča o tim ljudima, i u tom kontekstu, samo u periodu od kad traje ova akcija ministarstva. Međutim, šta je sprečavalo te ljude da u ranijem periodu posete forum, tad sigurno ne bi ova atmosfera bila prepreka za njihovo prisustvo na forumu? Zato mislim da ne stoji to da oni ne dolaze na forum zbog ovakvih stavova, već jednostavno zbog toga što ni ranije nisu dolazili na forum!

Meni je nekako prirodno da se čovek interesuje i prati oblast za koju se školovao i kojom namerava da se profesionalno bavi. A ovakve forme, poput internet foruma, su najbolje i najsveobuhvatnije mesto za ta interesovanja i proveru primene teorije u praksi. I nemoguće je ne naleteti na ovaj forum u bilo kojoj internet pretrazi vezanoj za poljoprivredu u ovoj zemlji. Naravno da ne mislim da sad svako mora doći na forum i da je to obavezno, ali mi je svakako pokazatelj o zainteresovanosti tih mladih stručnjaka za uvid o stanju u poljoprivredi kod nas, za obogaćivanje sa praktičnim iskustvima, pogotovo imajući u vidu da su ovde možda i najnapredniji poljoprivrednici...
Uostalom, šta razlikuje te mlade agronome od mnogih ljudi na forumu koji imaju akademsko obrazovanje iz poljoprivrede (uključujući tu i Vas), ili će to obrazovanje tek steći (primer ovih naših mladih moderatora @NA, Dragan18 i drugih forumaša)? Nikome ni od vas forumaši nisu plaćali školarine, ali ste vi ipak tu a oni nisu. Mislim da je to ono što je primećeno od strane nekih forumaša i da se to ne može nazvati "dočekom na nož".

Još nešto da napišem u vezi besplatnog deljenja saveta na forumu. Mislim da je to ipak individualno, od čoveka do čoveka. Neko će nesebično pomoći drugima, a neko neće ako od toga nema lične koristi. Ovde su mnogi agronomi prenosili svoje znanje poljoprivrednicima, ali isto tako i majstori i mnogi drugi. I svi su oni na lakši ili teži način došli do tih saznanja, ali su ipak pomogli drugima. Ja to veoma cenim i poštujem, i mnogo mi govori o tim ljudima!

A što se tiče advokata, možda neki od njih daju besplatne savete, ali na nekom forumu o pravu. Ovo je ipak forum vezan za poljoprivredu (i agronome). Lkl{{

p.s. Nadam se da je svima jasno da sam govorio generalno i uopšteno, a ne o svim pojedincima...

ljubek
29-10-11, 07:50
Ceo projekat je u haosu i ljudi trenutno ne znaju šta ih je snašlo

1.Za koga rade
2.Na koji period i kakav ugovor potpisuju
3.Neki ne znaju ni da li će i gde da rade
4.ŠTA TREBA DA RADE??'
5....

Jedino cela zemlja zna da je plata 40000
ceo projekat samo prati trenutnu situaciju u zemlji srbiji i ništa me to ne čudi.
Znam samo da cenjenim kolegama agronomima koji su dobili posao u najpopularnijoj firmi -čitaj državne jasle sigurno neće biti lako i imaće sijaset problemčića i prepreka u radu da se izbore za mesto pod suncem.Dobro je od svega toga da su ljudi zaposleni i da neće svoju stečenu diplomu grijati pod du..etom u fotelji već će početi da stvarno uče i rade a neki koji imaju iskustva i znanja ostati u toku materije i znanje preneti paorima kojih ima raznih i dobrih a i loših.

krupica
29-10-11, 11:49
Pozdravljam g-dina Nadlackog, koliko mi je poznato bili ste savetnik bivšeg ministra, s tim u vezi možda nam možete dati neki koristan savet kako to funkcioniše u ministarstvu.odnosno objasniti kako se projekti sprovode u praksi "od naslova do realizacije".

radivoj.nadlacki
29-10-11, 13:48
Pozdravljam g-dina Nadlackog, koliko mi je poznato bili ste savetnik bivšeg ministra, s tim u vezi možda nam možete dati neki koristan savet kako to funkcioniše u ministarstvu.odnosno objasniti kako se projekti sprovode u praksi "od naslova do realizacije".

Niste dobro informisani..ja nisam bio savetnik gospodina Dragina, on je koliko ja znam imao nekoliko savetnika, cak jednog iz Subotice ali ja nisam bio medju njima.
Radio sam kao konsultant u Sektoru za razvoj sela i to na poslovima EU integracijaa to dosta ljudi sa foruma vrlo dobro zna.
A pitanje vase nisam najbolje razumeo...cak mislim da je tendeciozno i provokatorsko...ja za razliku od vas ovde nastupam pod punim imenom i prezimenom tako da ako na nesto konkretno mislite onda recite upravo a ne uvijeno u oblande.

Svako dobro

krupica
29-10-11, 14:11
Niste dobro informisani..ja nisam bio savetnik gospodina Dragina, on je koliko ja znam imao nekoliko savetnika, cak jednog iz Subotice ali ja nisam bio medju njima.
Radio sam kao konsultant u Sektoru za razvoj sela i to na poslovima EU integracijaa to dosta ljudi sa foruma vrlo dobro zna.
A pitanje vase ninajbolje razumeo...cak mislim da je tendeciozno i provokatorsko...ja za razliku od vas ovde nastupam pod punim imenom i prezimenom tako da ako na nesto konkretno mislite onda recite upravo a ne uvijeno u oblande.

Svako dobro

Pitanje nije bilo tendenciozno,nikako! Provokativno jeste. Hvala na odgovoru.

Kurkela
29-10-11, 19:46
Bas lepo sto ima na forumu, ljudi od struke. Lkl{{

Pocnite sa predavanjem ovde na forumu.
Da vidimo u kom smeru treba da krenu proizvodjaci.
Neko rece, da su sami finansirali svoje skolovanje, sto je i normalno i nece za dz da trose reci.
Drzava je odresila kesu, pocnite.

Surdonja
29-10-11, 20:04
Od prvog, strpi se. Nije im plata jos krenula. Sto se skolovanja tice bilo nas je i onih na drzavnoj sisi , nismo bas sve platili, pogotovu ba zemunskom fakultetu.

pera1966
29-10-11, 20:12
Ja sam samo izneo neke cinjenice. Mislim da je selekcija trebala biti znatno bolja. Bolje bi bilo da je zaposleno manje ljudi, al da zaista imaju sta da posavetuju seljake. Nadam se samo da ce se ovi neupuceni truditi da edukuju sebe, pa da nesto od tiva prenesu i nama. Smatram da svaki seljak koji hoce da unapredi svoju proizvodnju moze to i bez savetodavne sluzbe sa toliko zapslenih koji opterecuju vec siromasni budzet. Danas imamo internet za sve informacije, a ni put do razvijenih zemalja nije tako skup, te seljaci mogu da obilaze strane sajmove i farme.

Pozdrav kolega,par informacija,koliko sam upucen novac za ovaj projekat nije iz budzeta,vec namenska inostrana donacija u takvu svrhu.Ja sam jedan od tih selektovanih,a koliko ko vredi pokazace vreme.Da l mislite da svi ti ljudi nisu nista naucili na fakultetu za tih 5,6 godina u proseku koliko su se skolovali.Koliko nasi farmeri mogu bez strucnog vodstva moze se prosuditi po rezultatima i stanju.Recimo u Timockom regionu po mnogim atarima je procenat zakorovljenosti parcela ili zalivadjenost eventualno, sigurno tu negde oko 80 posto.Bogme putujuci relativno cesto po Backoj,Banatu,moze se videti isto korova i livada umesto psenice ,kukuruza,suncokreta.Naravno u manjem procentu nego po istocnoj Srbiji.Da suse svi ti farmeri koji su batalili mozda blagovremeno konsultovali sa nekim agronomima i pokusali da slede savete,situacija bi bila poprilicno bolja.Al ne,svi uporno vrte staru plocu ,kada je Istocna Srbija u pitanju,kukuruz,psenica,tritikale,paradajis,paprik a,eventualno suncokret i to je to.A sto se djubrenja tice ko ima nesto stocnog fonda,rasturi nesto stajnjaka od te sezone,kolko ga ima,doda dzak,2 ,tri petnaestice od bilo kog proizvodjaca u jesen,prihrana,dzak uree,2 KANA i to je to.E pa zato smo tu gde smo.Mladi su zbrisali sa sela,kazu nema para,necemo za dz da radimo,tesko je,pa im je lakse da gluvare po nekim kafanama i ulicama po gradovima u potrazi za poslom.

Sto se mene tice,ja sam se i skolovao u poljoprivrednoj struci i 10tak godina unazad hranim svoju porodicu poljoprivredom,al prilicno drugacije u odnosu na klasiku Timockog regiona.I ide sve bolje.

Lep dan Vam zelim,Aleksandar

Surdonja
29-10-11, 20:52
Slazem se da ce vreme pokazati i iskreno nadam da ce pokazatelji biti pozitivni. Neki jesu naucili ali dosta njih i nije. Znam dosta svojih kolega koji su fakultet zavrsili na puskice bubacenje napamet i bubice u usima. Sto se tice savremenih agrotehnickih mera, pitanje je isplativosti. Cesto preporucene kolicine hraniva ne daju toliko veci prinos da bi opravdao upotrebu istih. Mislim da smo trebali krenuti od drugih stvari. Sto se tice mladih u poljoprivredi slazem se, kod mene u selu je porazavajuce. Imamo jednog poljoprivrednka mladjeg od 40 godina i trojicu( ukljucujuci i mene) koji se interesuju oko pljoprivrede, ali su zaposleni u drugim delatnostima i to im je sam hobi. To mora da se promeni! Retki su takvi kao Vi sa 10 godina prakticnog iskustva, za takve nisam nista ni rekao. Naravno treba pruziti sansu i onima bez iskustva, moraju i oni od necega poceti. Nije mi bila namera da ikoga uvredim i izvinjavam se ako sam to ucinio, samo sam izneo neka svoja razmisljanja. Vama kolega zelim uspesan rad i dobre prinose onima koje ce te konsultovati. Veliki pozdrav!

draganpan
29-10-11, 20:55
Sta mislite o ovih 1600 strucnjaka i plati 40 000 dinara u narednom periodu?

Surdonja
29-10-11, 20:58
Procitajte prethodnih par strana, neki su vec dali svoje misljenje.

idklecin
29-10-11, 21:16
Ma bolje da ljudima isplacuju subvencije i premije za mleko jer ti agronomi mogu doci kod nas na obuku u koju god hoce granu ratarstva a ima i ljudi koji bi im mogli drzati predavanja o stocarstvu jer praksa i teorija nisu iste. Tako da ja mislim da su ljude malo samo zaposlili idu izbori a posle ce biti na biro,Bolje da isplacuju svoje obaveze prema seljacima a ne da daju izjave para nema do januara a za ove agronome bas u zimskom periodu,citaj ,,mrtav ,, period bice plate da greju kancelarije jer su sad svi poslovi pri kraju pa sta ce ici poducavati nekoga kako se ore....

draganpan
29-10-11, 21:23
Procitajte prethodnih par strana, neki su vec dali svoje misljenje.
Procitao sam ja ali nisam zadovoljan mnogim misljenjima gde mi se bukvalno na pojedina i smucilo.
Nije ovde bitno ko je koji ispit polozio na puskice, bubice i drugo. Pa zar niste polagali gomilu gluposti koje vam u zivotu nece trebati nikada kao i mi u ostalim bransama.
Kada se udje u njivu, u blato na strmine i vetrometine medju nezadovoljne, bezobrazne, lukave, pripite i dr. naucicete sta vam treba i to brzo
Bitno je da se mladim ljudima omogucuje da startuju u poslu i to vrlo krteativnom... Skola nas najvise nauci KAKO DA UCIMO i onaj koji misli da ce sada po njivama i vocnjacima prosuti steceno znanje pao je na ispitu unapred. Mudrost i doskolovavanje na razlicite nacine je sansa i potreba za svih 1600. Vec ovde se videlo da ce prvo naici kod seljaka na ostar otpor i nepoverenje jer Srbin je takav-prvo ces morati da saslusas njega sta ti prica i njegova iskustva a ONDA ? onda ce ti postaviti pitanje na koje smatra da neces znati da odgovoris...
ZATO MLADI KOLEGE iz iskustva vam pricam: TUDJU SLUSAJ SVOJU SMATRAJ... Niste dzabe trljali klupu godinama. Samo morate biti snalazljivi uporni vispreni i posteni. Nemojte odmah uletati u komercijalne poslove za sitne pare (mislim na proizvodjace i prodavce raznih hemikalija) i samo NAPRED

---------- Poruka napisana u 21:23 ---------- Prethodna poruka je at 21:21 ----------

Ma bolje da ljudima isplacuju subvencije i premije za mleko jer ti agronomi mogu doci kod nas na obuku u koju god hoce granu ratarstva a ima i ljudi koji bi im mogli drzati predavanja o stocarstvu jer praksa i teorija nisu iste. Tako da ja mislim da su ljude malo samo zaposlili idu izbori a posle ce biti na biro,Bolje da isplacuju svoje obaveze prema seljacima a ne da daju izjave para nema do januara a za ove agronome bas u zimskom periodu,citaj ,,mrtav ,, period bice plate da greju kancelarije jer su sad svi poslovi pri kraju pa sta ce ici poducavati nekoga kako se ore....
Evo odmah se deklarisu pojedinci. A gde su bogati, oni pa stekli tu praksu? da se mozda nisu nauceni rodili?

Kurkela
29-10-11, 21:23
Cisto sumnjam da ce ovi ljudi vratiti mlade na selo i poduciti ljude da zakorovljene njive obrade.
Poljoprivrednici da imaju dovoljno finansijskih sredstava i koliko toliko isplativosti sigurno bih obradili zemlju.
Da ne dobijaju registrovani novac i ne uzimaju robu na odlozeno (paritet) jos bih vise bilo zakorovljenih parcela.
Ako savetovanja budu isla u pravcu gajenja nojeva, puzeva, cincila,,, i ko zna cega jos
bojim se da cemo ostati na praznim pricama.

draganpan
29-10-11, 21:26
Bas lepo sto ima na forumu, ljudi od struke. Lkl{{

Pocnite sa predavanjem ovde na forumu.
Da vidimo u kom smeru treba da krenu proizvodjaci.
Neko rece, da su sami finansirali svoje skolovanje, sto je i normalno i nece za dz da trose reci.
Drzava je odresila kesu, pocnite.
Da je srece tako i da bude, medjutim svuda su jaci glasnogovornici od onih koji stvarno imaju sta da kazu, ami neznamo ko koliko znanja ima pored mnogo gluposti koje se pisu ovde

bewisa
29-10-11, 21:27
@Ivan Stanojev
Ako je tacno da ce vasa plata biti 40000din. neto,a bruto oko 70000din.koliko kostate poreske obveznike to je 480000din. godisnje vasa plata!
Da li znate koliko ha i koje mehanizacije treba da poseduje jedan seljak da bi ostvario godisnji profit od 480000din.
Razumeo bi recimo da drzava placa doprinose dve godine firmi koja tebe zaposli kao agronoma,a ovo mi lici na predizbornu kampanju.
Dok god bude bilo bolje na drzavnoj sisi nego u privredi nema napretka.Ovako idemo u susret Grckoj
Naravno da nemam nista protiv vas ,svako se bori za sebe.

pera1966
29-10-11, 21:34
Usput ja nisam potpisao ugovor danas,jer su mi dodelili neka 4 sela 100tinak km od mog imanja i 200 km od kuce gde su mi zena i dete.S obzirom da sve svoje troskove savetodavci snose sami do prve plate,a onda stize samo plata od 40 000din,plus dodatak za one koji su dalje od 100km od porodice,lako sam napravio porazavajucu kalkulaciju da uz voznju svaki dan oko 200km,deo po nedodjiji,pa amortizacija auta i eventualni kvarovi,telefonski racuni,sve to sam placam,pa od svih tih para kad stigne plata,mozda mi ostane 10 000din za zenu i dete...i jos da me saceka podosta nevernih Toma,koji dobro znaju sta rade,al im deca pobegose s farmi...mislim da sam solo,pa da sve odradim u duhu Titovih omladinaca,prakticno za dz,kao neka radna akcija za narod i otadzbinu,al dete se mora skolovat,pa troskovi supruge....a na 2 mesta ne mogu da budem,pa od 20tak do 30 000 din kolko u proseku mesecno za sad izvlacim s mog imanja,ali ide na bolje,Bogu hvala da se prezivet...pa nisam se zato skolovao na poljoprivrednom fakultetu,zao mi je.
Ko misli da se lako zavrsava taj faks,neka slobodno proba....a bilo je i kolega sa bubicama,ali nesto su valjda i oni naucili...pozzzz
...

idklecin
29-10-11, 21:35
Gospodine Draganpan mozda bi i vi trebali prvo da pitate sta ko ima od skole mozda i nesto puno vise od vas pa vas nisam prozivao ali sada vas pozivam da i vi dojete da vam odrzim zimsku skolu u kojoj grani hocete ratarstva ili zastite bilja

Surdonja
29-10-11, 21:39
@kurkela bravo majstore upotpunosti se slazem, to isto i ja pokusavam da kazem samo ocigledno nisam bio dovoljno jasan. @Draganpan jesmo mi na fakultetu ucili gomilu stvari koje nam nikada posluziti nece, ali isto tako smo ucili i gomilu stvari koje ce nam veoma trebati. Sto se tice pijanih seljaka, nazalost oni stvarno ponekad mogu odrzati predavanje meni i mojim kolegama. Moj tata je inzenjer organizacije rada, ali sto se tice poljoprivrede ja sam za njega duduk. Stvar je u edukaciji, konstantnom ucenju, citanju brosura o novim preparatima i semenima, sopstvenim ogledima. Sad mi vi recite za ove koji su rakultete zavrsil na mala vrata, da li su oni spremni sad da uce kada imaju diplme, ako nisu ucli da bi stekli iste. Pozdrav!

šandor
29-10-11, 21:46
On je kazao da će agronomi pomoći da se poljoprivrednici organizuju, udruže, smanje troškove proizvodnje i da istovremeno povećaju prinose i zaradu.

Ministar je dodao da će poljoprivredni inženjeri koji su dobili posao pomoći sprovodjenju agrarne politike zemlje tako što će stotine hiljada poljoprivrednih gazdinstava savetovati šta da proizvode i kako to da urade na najbolji način.

Kako je ranije rečeno u ministarstvu poljoprivrede, svaki agronom će primati platu od 40.000 dinara uz dodatnih 18.000 dinara ako budu morali da rade van mesta stanovanja, a predviđen je i bonus od 20.000 dinara za one agronome koji budu imali bolje rezultate od planiranih.

Agronomi bi, u poljoprivrednim stručnim službama u kojima je trenutno zaposleno 200 ljudi, trebalo da počnu da rade sledeće nedelje. Svaki od agronoma imaće zadatak da savetuje oko 200 gazdinstava.

http://www.emportal.rs/vesti/srbija/167474.html

Kako mogu da proizvodim više ? Analiza zemljišta , navodnjavanje ............ ali na kraju će ostati manje para ..........

draganpan
29-10-11, 21:47
@Surdonja
Ko god ima nesto malo ljudskoga (a takvi su u vecini mislim) nece dozvoliti sebi da neznaju nista. Ako nisu bacili knjige i ako imaju internet i ako hoce, vrlo brzo ce nauciti to sto je potrebno pa svi smo mi ucili na svoj nacin kada smo poceli da radimo. Inzenjer koji manje zna od radnika (seljaka) odmah neka menja zanimanje.
@pera 1966 sasvim je normalan vas postupak i kamo srece da mozemo svi raditi na svom imanju ili u svojoj radionici kao vi.

šandor
29-10-11, 21:52
Tadić: Poljoprivredni inženjeri da pomognu seljaku

Gospodine Tadiću mi nismo seljaci mi smo POLJOPRIVREDNICI !!

idklecin
29-10-11, 21:56
http://www.emportal.rs/vesti/srbija/167474.html

Kako mogu da proizvodim više ? Analiza zemljišta , navodnjavanje ............ ali na kraju će ostati manje para ..........
Mislim da je ideja losa ali treba ljudima posao a posao u ugovoru pise do 6.maja.2012. a po potrebi moze da se prekine i ranije a to znaci do izbora,sad vidite ovako da su te pare raspodelili na stocarstvo mislim da redovno ljudima isplate dugovanja imali bi sansu vecu da povecaju proizvodnju,a ovako salju ljude da nam objasne da se osiguramo,mi sve da poplacamo a drzava kad bude bice...Svaka cast ljudima koji ce biti zaposleni treba da primaju platu i da rade ali da bi bilo duzeg veka taj posao mora se drzava vise brinuti o ,,seljaku,, a mi nismo seljaci nego poljoprivrednici

radivoj.nadlacki
29-10-11, 21:58
@IvanStanojev i @pera1966
Na koliko je orocen vas ugovor, tacnije dokle traje vas ugovor, zivo me interesuje?
Moja drugarica, koja zivi u Sremskim Karlovcima, je dobila da radi u Titelu. Putovanje iz Karlovaca u Titel iziskuje "dva dana jahanja i tri dana borbe sa indijancima" i za 5000 dinara putnih troskova je neostvarivo.
Koliko sam nacuo posle isteka ovih ugovora Institut za primenu nauke u poljoprivredi (popularno IPN) ce raditi evaluaciju rada asistenata savetodavaca...znate li kriterijume vec sada?
I kao sto rece Ivan Stanojev...mnogo je nejasnoca u svemu ovome...

zombie_666
29-10-11, 22:00
Gospodine Tadiću mi nismo seljaci mi smo POLJOPRIVREDNICI !!

Dobro je i to, mogao nas je nazvati govedima...u BiH bi tako nešto bilo normalno. Mislim da je cijeli taj projekat predizborna patka, ovdje u BiH takvih projekata bude pred svake izbore. Uvijek sve na isti fazon, pričaju se priče, kao neka zapošljavanja, firme, ugovori, a čim prodju izbori, svi dobiju otkaz, firme ispare a ugovori više ne važe. Već vidjeno, nažalost.

pera1966
29-10-11, 22:00
@Ivan Stanojev
Ako je tacno da ce vasa plata biti 40000din. neto,a bruto oko 70000din.koliko kostate poreske obveznike to je 480000din. godisnje vasa plata!
Da li znate koliko ha i koje mehanizacije treba da poseduje jedan seljak da bi ostvario godisnji profit od 480000din.
Razumeo bi recimo da drzava placa doprinose dve godine firmi koja tebe zaposli kao agronoma,a ovo mi lici na predizbornu kampanju.
Dok god bude bilo bolje na drzavnoj sisi nego u privredi nema napretka.Ovako idemo u susret Grckoj
Naravno da nemam nista protiv vas ,svako se bori za sebe.

Pozdrav,vec sam rekao ova prva 2 meseca nisu finansirani iz naseg budzeta,to je namenska donacija,delom iz EU,delom iz USA.Ugovori su na 2 meseca za pocetak,mozda ih produze na jos 4,ako se nadju sredstva,mada EU mozda nadje jos para,jer zna da je bolje da pomognu malo da se stanje popravi u realnom sektoru gde Srbija MOZE i te kako da nesto uradi,nego da velika armija nadnicara odavde potece u pravcu EU zemalja,kada se to bude moglo.A istovremeno stranci vec pocinju da dolaze,kupuju nasa imanja,obradjuju,stvaraju profit od zemlje,a ne gubitke.Nisam mislio na cincile,puzeve,ali reorganizacija proizvodnje je neophodna u ovoj zemlji.Vojvodjani mogu da guraju sa ratarstvom,ali recimo Timocani treba da se okrenu nani,bosiljku,zalfiji,vocarstvu,vinogradarstvu,pce larstvu,pa ce ziveti daleko bolje sa daleko punijim dzepovima.I deca nece bezat kad vide da ima leba kod kuce na selu.
Ako ste iole pametni,probajte da izvucete neke predloge od tih savetnika,mozda je ovo vrlo kratka prilika.A ja nemam vremena da za dz objasnjavam zasto treba da ispitate vase zemljiste kao prvo,kako da djubrite,ili koliko treba kalcifikacije i kada,koliko i koje djubrivo da koristite....ima toga dosta,ko misli da je lako neka izvoli na fakultet da proba,a ko misli da nije vazno,samo nek nastavi sa paradajisom,paprikama,ali dokle videcemo,kad se otvore granice,pa nas preplave jeftiniji i kvalitetniji poljoprivredni proizvodi,kome ce se onda prodavat tikvice po 2 e kg....

Surdonja
29-10-11, 22:01
@ draganpan nadam se da ste u pravu, mada sam po malo skeptican. Pusticu vremenu neka ono presudi. @sandor mislim da je svejedno da li smo seljaci, poljoprivrednici ili farmeri bitno je da se nesto konkretno uradi na unapredjenju poljoprivredne proizvodnje, a nek nas nazivaju kako hoce. Sa gospodinom predsednikom sam pre 6 godina razmenio licno par recenica oko toga kako da postanem farmer. Posle kraceg iznosenja argumenata predsednik nije imao odgkvor. Voleo bi da mi se ponovo pruzi ista prilika da vidim da li se nesto promenilo.

toske981
29-10-11, 22:29
Pozdrav,vec sam rekao ova prva 2 meseca nisu finansirani iz naseg budzeta,to je namenska donacija,delom iz EU,delom iz USA.Ugovori su na 2 meseca za pocetak,mozda ih produze na jos 4,ako se nadju sredstva,mada EU mozda nadje jos para,jer zna da je bolje da pomognu malo da se stanje popravi u realnom sektoru gde Srbija MOZE i te kako da nesto uradi,nego da velika armija nadnicara odavde potece u pravcu EU zemalja,kada se to bude moglo.A istovremeno stranci vec pocinju da dolaze,kupuju nasa imanja,obradjuju,stvaraju profit od zemlje,a ne gubitke.Nisam mislio na cincile,puzeve,ali reorganizacija proizvodnje je neophodna u ovoj zemlji.Vojvodjani mogu da guraju sa ratarstvom,ali recimo Timocani treba da se okrenu nani,bosiljku,zalfiji,vocarstvu,vinogradarstvu,pce larstvu,pa ce ziveti daleko bolje sa daleko punijim dzepovima.I deca nece bezat kad vide da ima leba kod kuce na selu.
Ako ste iole pametni,probajte da izvucete neke predloge od tih savetnika,mozda je ovo vrlo kratka prilika.A ja nemam vremena da za dz objasnjavam zasto treba da ispitate vase zemljiste kao prvo,kako da djubrite,ili koliko treba kalcifikacije i kada,koliko i koje djubrivo da koristite....ima toga dosta,ko misli da je lako neka izvoli na fakultet da proba,a ko misli da nije vazno,samo nek nastavi sa paradajisom,paprikama,ali dokle videcemo,kad se otvore granice,pa nas preplave jeftiniji i kvalitetniji poljoprivredni proizvodi,kome ce se onda prodavat tikvice po 2 e kg.... Prijatelju procitaj uredbu u kojoj pise da se projekat finansira iz budzeta i deo iz STAR programa i da ce nastavak programa zavisiti od raspolozivih sredstava u sledecoj godini! A ovo je unapred promasena stvar jer je raspored agronoma los nije se gledao smer i potrebe u tim mestima, pa se desilo da je vocar rasporedjen u mestu gde su vecina proizvodjaca ratari itd...

draganpan
29-10-11, 22:52
Prijatelju procitaj uredbu u kojoj pise da se projekat finansira iz budzeta i deo iz STAR programa i da ce nastavak programa zavisiti od raspolozivih sredstava u sledecoj godini! A ovo je unapred promasena stvar jer je raspored agronoma los nije se gledao smer i potrebe u tim mestima, pa se desilo da je vocar rasporedjen u mestu gde su vecina proizvodjaca ratari itd...
E ovo nije dobro ako su tako rasporedjivani ali me nečudi jer nažalost kod nas je tako... verovatno taj koji je rasporedjivao se ne razume u te rabote.

aremane
29-10-11, 23:46
ako ovi novi treba da prave programe prihrane, tumace analize i slicno, onda im svaka cast sto su do sada bili na birou.
Svaka firma koja se bavi trgovinom repromaterijalima bi ih do sada zaposlila.
Ako nisu trazili posao sami, nesto nije u redu, ako nisu znali, opet nevalja.
Sta ce se sada promeniti sa tim ljudima osim sto ce neko da dobije 400 e.

Naravno bice izuzetaka ali koliko.

Ako ce da popunjavaju formulare to moze svaki administrativni radnik, cemu tolika halabuka osim za predizborunu kampanju

KishRobert
29-10-11, 23:58
Ti inzenjeri ne zele da cuju moje komentare!

Ivan.Stanojev
30-10-11, 00:05
@Radivoj
Danas je nas oko 1400 inženjera poljoprivrede potpisalo "ugovor o obavljanju privremenimh i povremenih poslova" na 2 meseca ( do 31.12. 2011.) sa područnim PSS.
Rečeno nam je da će ugovor biti produžen na još 10 meseci posle nove godine (jer je u pitanju sledeća budžetska godina), a nakon isteka godinu dana ostaće oni koji se najbolje pokažu.
Što se tiče putnih troškova, bilo je sličnih problema i u našem regionu i ljudi iz ministarstva su izašli u susret (priznaće realne troškove)

---------- Poruka napisana u 00:05 ---------- Prethodna poruka je at 00:03 ----------
@Kish Robert
Čuju, ali ne žele da ih komentarišuLkl{{

bewisa
30-10-11, 00:46
@ pera1966
Samo mi reci da ovih 1400 ,,strucnjaka" nisu imali vezu,nisu morali da se uclane u,,partiju"itd.
Ovo je vec vidjeno,sacuvati vlast po svaku cenu.Ko je imao jacu vezu rasporedjen je blize kuci.
Samo mi reci da nije tako.Da li ce ova akcija da unapredi poloprivrednu proizvodnju.
Ova akcija... Ma kome ja objasnjavam.Vlasti je bitno da opstane,a ovim 1400 ,,kaplara" da se uhvate za drzavnu sisu...

pera1966
30-10-11, 08:03
@ pera1966
Samo mi reci da ovih 1400 ,,strucnjaka" nisu imali vezu,nisu morali da se uclane u,,partiju"itd.
Ovo je vec vidjeno,sacuvati vlast po svaku cenu.Ko je imao jacu vezu rasporedjen je blize kuci.
Samo mi reci da nije tako.Da li ce ova akcija da unapredi poloprivrednu proizvodnju.
Ova akcija... Ma kome ja objasnjavam.Vlasti je bitno da opstane,a ovim 1400 ,,kaplara" da se uhvate za drzavnu sisu...

Ja nisam clan nikakve partije,niti se bavim politikom,a vecina kolega takodje nisu.Zvali su nas sa Nacionalne sluzbe za zaposljavanje,redom sve nezaposlene agronome sa biroa u celoj zemlji.Mogli su ucestvovati i oni koji nisu sa biroa a diplomirali su na poljoprivrednim fakultetima.Prijatelju,sama ideja da se uposle agronomi i pomognu farmerima jeste dobra i postoji u praksi sirom sveta.U mnogim zemljama sami farmeri placaju takve savetnike.Budite srecni ako Vam drzava zaista na duze staze omoguci tu mogucnost.Oni koji ne znaju struku ce otpasti verovatno vec nakon ova 2 meseca.Sto se mene licno tice,ja ne prihvatam da me bilo ko salje gde mu postoji rupa,niti da radim dzabe,niti da gubim vreme sa gubitnicima,koji ce i dalje kukati kako im je drzava kriva za sve.Pa drzava koliko god losa ili dobra bila jeste dala mogucnost vec nekoliko godina unazad da farmeri imaju odredjene subvencije,da mogu da podignu kredite do 50 000 e,naravno ako imaju dobre biznis planove i mogu da servisiraju kreditne obaveze i jos Vam nudi,verovatno na kraci period besplatno strucno vodstvo agronoma.Pa ne znam sta bi ste jos hteli,da Vam mozda drzavna administracija dodje na njivu,odradi sve umesto Vas,proda na trzistu i Vama isplati pare:lol:

Srecno Vam cekanje,samo sat kuca,kad odobre slobodan uvoz poljoprivrednih proizvoda iz EU,bez ikakvih carina i nameta,jedino sto cete moci,to je da bud zasto rasprodate Francuzima,Italjijanima,Nemcima vasa imanja.U nasem kraju je jedan Italijan jos pre 10 godina kupio celo poljoprivredno dobro sa svim prostorijama,20 silosa,fabrikom stocne hrane i 6000 ha poljoprivrednih parcela,koje su kompleksi za milion evra.Mnogi su mu vec prodali svoje parcele koje otkupljuje bez pitanja po 800e za 1 ha.Sta sad rade?Rade kod Italijana kao nadnicari,za 20 000 din mesecno,radno vreme bar 12 h dnevno.Ili sede u kafani i pluju po drzavi,kako je drzava kriva za sve a neki idu u kradju drva,dok ih ne uhvate,unistavajuci sume koji su nasi preci negovali za buduce generacije.
S druge strane ima nekih uspesnih pojedinaca,koji i te kako umeju da iskoriste ponudjene mogucnosti.Takodje glavna poenta je da ako se farmeri ne udruze na lokalnim nivoima u formalne ili neformalne zajednice i ne budu zajedno nastupali i u nabavci i u plasmanu,nemaju nikakvih sansi da se odupru zapadnoj konkurenciji,koji su to odavno uradili.
Pozsrav i srecno....

Surdonja
30-10-11, 08:17
@pera 1966 kolega slazem se sa vama da moramo i mi nesto da poradimk

pera1966
30-10-11, 08:20
Prijatelju procitaj uredbu u kojoj pise da se projekat finansira iz budzeta i deo iz STAR programa i da ce nastavak programa zavisiti od raspolozivih sredstava u sledecoj godini! A ovo je unapred promasena stvar jer je raspored agronoma los nije se gledao smer i potrebe u tim mestima, pa se desilo da je vocar rasporedjen u mestu gde su vecina proizvodjaca ratari itd...

Ma to so oni tako srocili.Razlika je sto pare za edukaciju i prva 2 meseca vec postoje i JESU namenska donacija u tu svrhu iz inostanstva,a kad se to potrosi,budzet ce da obezbedi za naredni period....e to je sada vec pitanje KAKO,trenutno ih nemaju,da li ce ih,kako i kada naci,ne znam...da li ce mozda plate od Nove Godine da kasne,mozda i poprilicno,verovatno.Da li ovih postojecih 200tinak savetnika na nivou cele Srbije sto je premalo ne dobijaju i po nekoliko meseci plate,3,4,cak 6 meseci kasnjenja istina je.Sto se mene tice ja za dzabe necu da radim ni dan,pa nisam se zato skolovao,Bogu hvala imam dovoljno znanja i mogucnosti da se izborim u drustvu par strateskih saveznika,pcelara takodje...zajedno obezbedjujemo sve sto treba za nase porodice...A vama srecno bilo....

Surdonja
30-10-11, 08:23
@pera 1966 kolega slazem se ja da moramo i sami poraditi na unapredjenju svojih gazdinstava, a ne samo cekati na drzavu. Samo jedno pitanje kako ja da napravim valjan biznis plan kada cene useva i stoke imaju jako velike oscilacije, a repromaterijal svake godine ima vecu cenu, a moji proizvodi ne prate rast istog. Nista zlonamerno i provokativno samo jedno prosto pitanje. Ps. Moguce da drzava racuna na to da ce porox

---------- Poruka napisana u 09:23 ---------- Prethodna poruka je at 09:21 ----------

Porodice zaposlenih glasati za aktuelni rezim, a to je oko 5000 glasova. Mada ako su na to racunali malo su se prevaril. Pozdrav

pera1966
30-10-11, 08:48
[QUOTE=Surdonja;388257]@pera 1966 kolega slazem se ja da moramo i sami poraditi na unapredjenju svojih gazdinstava, a ne samo cekati na drzavu. Samo jedno pitanje kako ja da napravim valjan biznis plan kada cene useva i stoke imaju jako velike oscilacije, a repromaterijal svake godine ima vecu cenu, a moji proizvodi ne prate rast istog. Nista zlonamerno i provokativno samo jedno prosto pitanje. Ps. Moguce da drzava racuna na to da ce porox

Kao prvo treba da smanjite vase troskove proizvodnje,a to je i te kako moguce,mada bi jako pomoglo ako nastupate udruzeni sa farmerima vaseg kraja,onda u startu mozete sa trgovcima izboksovati nize nabavne cene.A onda na trzistu,takodje ako ste udruzeni,mozete izvuci bolju cenu,ali takodje mozda m0zete da udruzeni nadjete resenje kako da sladistite i prodate kada je cena bolja.

Ali dublji problemi su ti da ljudi rade pogresno decenijama,pogresne kulture,na pogresnim mestima,parcelama,na pogresan nacin,kao prvo je potrebna analiza proizvodnje i cesto kompletna promena strukture proizvodnje.Za to sve Vam treba znanje i dobre sveze info o trzisnim potrebama i mogucnostima.

Kad sam se ja vratio na selo pre 10tak godina,prvo sto sam uradio je bilo da prekinem neprofitabilnu proizvodnju mojih predaka.Nisam hteo da radim dzabe,investiram dosta,i da na kraju imam profit SLAMU.
Uzeo sam ponovo udzbenike sa poljoprivrednog fakulteta,jer sam poslusao preporuku Ministarstva poljoprivrede da je za Timocki region dobro pcelarstvo,lekovito bilje,vocarstvo,vinogradarstvo....ja sam se odlucio za pcelarstvo,pa sam 2 godine temeljno proucio udzbenik profesora Kulincevica,pa tek onda investirao pare u kosnice i pcele...rezultat narastajuca dobit od pocetka....u medjuvremenu sejem heljdu,morac,slacicu....ono za sta vecina farmera mog kraja nisu nikada ni culi,a jeste im zakorovljeno preko 80 posto parcela,vec godinama,ali od njih me niko ne posmatra sa stavom,ma sta ce ovaj da nas uci,dosao sa asfalta....nazalost dosta njih vec prodalo Italijanu po 800e ha,pa il nadnice ili krcme pare u lokalnoj kafani....
Za kraj,da li znate da litar ulja od divljeg origana kosta 1500e plus PDV?Za 1 litar treba 100kg origana.

Surdonja
30-10-11, 09:08
Svaka cast na inovativnosti, da su svi takvi kao Vi ovaj projekat bi sigurno bio uspesniji. Nadam se da cete uspeti da probidite svest kod naroda u vezi udruzivanja, meni je to jako interesantno narocito masinski prstenovi, samo ljudi u mom kraju jos uvek imaju gard od takvih stvari.

marko22
30-10-11, 11:55
Za kraj,da li znate da litar ulja od divljeg origana kosta 1500e plus PDV?Za 1 litar treba 100kg origana.
Znam za ulje koja kosta i 10 hiljada eura za litar, i ljudi to i rade i izvoze.

@pera1966,
Mozda sam ispustio, da li si ti jedan od savetnika, i koji ti je reon? Zanima me ova slacica, pa ako mogu kontaktirao bih te na mail?

Surdonja
30-10-11, 17:54
@ marko22 pozdrav kmsija! Da li mozda znas koji savetodavac je zaduzen za nas teren (Surcin i okolina) . ps. Izvinjavam se moderatorima za moje danasnje neuspele pokusaje pisanja poruka. Imao sam problema sa opcijom uredi tj. sa mojim telefonskim aparatom preko koga sam bio konektovan. Trudicu se da se ne ponovi i molim moderatore da ih izbrisu.

Ivan.Stanojev
30-10-11, 18:16
@Surdonja
Postavio sam raspored na nekoj od predhodnih stranica ...evo ponovo

http://www.minpolj.gov.rs/postavljen/171/%D0%A0%D0%90%D0%A1%D0%9F%D0%9E%D0%A0%D0%95%D0%82%D 0%95%D0%9D%D0%98%20%D0%90%D0%A1%D0%98%D0%A1%D0%A2% D0%95%D0%9D%D0%A2%D0%98%20%D0%A1%D0%90%D0%92%D0%95 %D0%A2%D0%9E%D0%94%D0%90%D0%92%D0%A6%D0%98.pdf

Surdonja
30-10-11, 18:30
@ivan.stanojev video sam druze ali na poslu sam radim turnus par dana(smene 24h), pa za surfovanje koristim telefon, a on ne moze to da otvri. Mislio sam ako je kolega Marko22 video da mi kaze. Vama hvala u svakom slucaju.

marko22
30-10-11, 18:32
Komsija, ne znam, sve se nadam ce se javi.Lkl{{

KishRobert
30-10-11, 19:51
Ja cu te agronome svaki dan zvati.

Ivan.Stanojev
30-10-11, 19:54
Radno vreme je od 08 do 16hLkl{{

KishRobert
30-10-11, 19:59
Ne boj se,svaki dan...uposlicu i jednog dedu od 70 godina...pa kad vas taj pocne "daviti"...

Surdonja
30-10-11, 20:00
@ivan.stanojev ako moze infrmacija, kako da dodjemo do savetnika. Da li postoji neki call centar ili ce biti smesteni u nekim kancelarijama. Toliko se raspisasmo, a niko da kaze najvaznije(bar ja nisam primetio).

topalovic
30-10-11, 20:03
Kis i ja cu ih zvati kada budem utovarao bale sena....

peto1
30-10-11, 20:07
Jel neko zna broj telefona?

North ARMY
30-10-11, 20:13
Jel se meni cini ili smo opet prdnuli u cabar mi sto ne placamo PIO ? Lkl{{

milankos
30-10-11, 20:16
Свако од регистрованих пољопривредних газдинстава може да позове Пољопривредну стручну службу, која је задужена за тај регион. За Војвођанска газдинства, адресар ПССлужби се налази на адреси www.polj.savetodavstvo.vojvodina.gov.rs.

Ivan.Stanojev
30-10-11, 21:07
Kao što je rekao milankos saveti PSS Vojvodine (isto važi i za centralnu Srbiju) su bili dostupni (i besplatni) i do sada. Ali Vojvodina ima 91 savetodavca (a Srbija ukupno 231). Osim toga PSS obavljaju mnogoborojne poverene poslove za državu koji nisu direktno vezani za PG.

@Surdonja
Novi savetodavci (tzv asistenti) raspoređeni su u okviru postojećih PSS i zaduženi su za terenski rad sa PG.
Za početak je predviđeno upoznavanje sa "terenom" , mi ćemo vas kontaktirati, posetiti, upoznati se i videti kakvu saradnju možemo ostvariti.
Osim toga poljoprivrednici će moći doći do kontakta sa raspoređenim savetodavcem preko sekretara mesne zajednice ili preko područne PSS.

Kurkela
30-10-11, 21:14
Свако од регистрованих пољопривредних газдинстава може да позове Пољопривредну стручну службу, која је задужена за тај регион. За Војвођанска газдинства, адресар ПССлужби се налази на адреси www.polj (http://www.%3Cstrong%3Epolj%3C/strong%3E).savetodavstvo.vojvodina.gov.rs.

Dali su ne registrovani uskraceni za strucna usavrsavanja?

Surdonja
30-10-11, 21:22
Hvala za informacije. Vidm pitanje(konstataciju) koje je postavio @NA, pa se zapitah, da li i hobi poljoprivrednici imaju pravo na savet. Moje misljenje je da treba pomoci svim poljoprivrednim proizvodjacima a ne samo registrovanim.

---------- Poruka napisana u 22:22 ---------- Prethodna poruka je at 22:20 ----------

Vidim sad da je i @kurkela postavio isto pitanje. Molim za odgovor.

Ivan.Stanojev
30-10-11, 21:25
Da, uključena su sva gazdinstva. Ali verovatno će biti malo problema oko spiskova gazdinstava pa ukoliko neko ne bude kontaktiran a ima želju da ga poseti savetodavac treba slobodno da ga pozove i dogovori sastanak.

Pod gazdinstvom podrazumevam - Gazdinstvo koje je ikada registrovano , i nije bitno da li je aktivno-pasivno i da li plaća PIO

pera1966
30-10-11, 21:31
Pozzz,Marko,jesam prosao testove .ali mi se njihov raspored nije svideo jer su se oglusili na ono sto sam im u startu jasno i napisao i rekao,gde meni odgovara raspored.A neki njihov sluzbenik valjda misli da moze samnom kako se njima svidi,pa me rasporedio 100km dalje u neka 4 sela u planinskom delu Timocke krajine.Mislim da su ispred tih 40000 din bar dodali broj 1 ,pa i da prihvatim da se vozim 200km svaki dan,otic ce za gorivo svih tih 40 000,pa ja nisam hteo da potpisem.Imam svoje pcele i 5 ha dedovine,bas me briga za podrsku necije kampanje sjedne strane i ljude koje ne zele savet strucnjaka,jer sve sami znaju.Nisam se skolovao,da budem cata i da me jos uz to neko zavitlava,nek im je svima sa srecom.

---------- Poruka napisana u 19:31 ---------- Prethodna poruka je at 19:28 ----------

Kolega Ivane mislim da gresite,ukljuceni jesu svi koji su registrovani,bez obzira da li placaju PIO ili ne.
Neregistrovani nisu obuhvaceni obilascima,dobra je volja savetodavca dal ce nekom pomoci.

Ivan.Stanojev
30-10-11, 21:35
Pozzz,Marko,jesam prosao testove .ali mi se njihov raspored nije svideo jer su se oglusili na ono sto sam im u startu jasno i napisao i rekao,gde meni odgovara raspored.A neki njihov sluzbenik valjda misli da moze samnom kako se njima svidi,pa me rasporedio 100km dalje u neka 4 sela u planinskom delu Timocke krajine.Mislim da su ispred tih 40000 din bar dodali broj 1 ,pa i da prihvatim da se vozim 200km svaki dan,otic ce za gorivo svih tih 40 000,pa ja nisam hteo da potpisem.Imam svoje pcele i 5 ha dedovine,bas me briga za podrsku necije kampanje sjedne strane i ljude koje ne zele savet strucnjaka,jer sve sami znaju.Nisam se skolovao,da budem cata i da me jos uz to neko zavitlava,nek im je svima sa srecom.

---------- Poruka napisana u 19:31 ---------- Prethodna poruka je at 19:28 ----------

Kolega Ivane mislim da gresite,ukljuceni jesu svi koji su registrovani,bez obzira da li placaju PIO ili ne.
Neregistrovani nisu obuhvaceni obilascima,dobra je volja savetodavca dal ce nekom pomoci.

Shvatio sam grešku i odmah ispravio. A problem koji imate sa prevozom je masovna pojava na koju su im ljudi juče skrenuli pažnju. Mislim da će se naći neko rešenje da vi koji ste udaljeni između 50 i 100km imate više od 5000 za prevoz

Tek sad sam video da niste potpisali ugovor...šteta...kolega iz mog regiona je rešio problem sa ljudima iz ministarstva.

Kurkela
30-10-11, 22:13
Hvala na odgovoru u vezi savetovanja.
Hteo sam samo da proverim, a ujedno i svi ljudi da vide u kom se pravcu ide.
Znaci sutra kada se razboli ne registrovan poljoprivrednik, doktor nece biti obavezan da mu ukaze pomoc,
ili nece moci registrovati automobil, upisati dete u skolu.
Ovo je jedna velika sprdnja sa proizvodjacima.
Sada vidim, da i ljudi koji nisu dobili zeljeni rejon polako okrenuti protiv ovog projekta.

Ivan.Stanojev
30-10-11, 22:20

Od svih stvari koje mogu da se prigovore ovom programu mislim da je NEDOSTUPNOST SVIM POLJOPRIVREDNICIMA poslednja.
Jasno mi je na šta ciljate, ali mislim da grešite

Kurkela
30-10-11, 23:03
Tesko kada gresim, (prava retkost)
Nista licno protiv ljudi koji ucestvuju u ovom projektu.
Moje licno misljenje da ne registrovani nece biti uskraceni.
Ne mogu stvoriti sliku pred ocima ljudi koji se usavrsavaju, a ucestvuju u proizvodnji
sa mehanizacijom prosecne starosti 25 - 30 godina, u koju ljudi toce ''crveno'' gorivo, kojim su
ove jeseni ''pocasceni''.
Tesko, ali stvarno tesko ce doci do ikakvih pomaka u neki sredinama gde poljoprivreda zamire.

provac
31-10-11, 00:29
novi ministar -stari problemi..izgleda da se nastavlja ,,trla baba dlan..ovde se i dalje pojavljuju neki clanovi koji su ucestvovali u prevarama bivseg ministra pa su uspeli da opstanu i kod novog ministra ocigledno je da vrana vrani oci ne kopa .jer smo svi uvedeli sta je se desilo sa programom ,,besplatne,, obuke i ,,besplatnog,, programa za vodjenje poljo domacinststva ,a kao sto je poznato to nije bilo besplatno vec je doticna kuca dobila pozamasnu svotu novca od ex ministra i kao sto je meni poznato sad se upravo vodi istraga o tom utrosenom novcu.e sada se ti isti ljudi pojavljuju kao savetodavci..ja bih im svima porucio da je kasno savetovati kao i mrtvom volu ispravljati rogove vec je te iste mlade strucnjake trebalo poslati na ta ista nasa imanja na usavrsavanje a ne da dolaze ljudi i da te savetuju a ne znaju ni gde je kravi rep a gde rog,,, smesno,,,ja licno protiv tih mladih strucnjaka nemam nissta protiv ali imam protivu onih koji su dosli na takvu ideju(zamislite da vam posalju kuci enterijeristu da vam uredi zivorni prostor? a vi nemate ni kauc, ni fotelju, ni orman, ni frizider, ni sto, ni stolicu )e pa to je stvarno zalosno da vise ne moz biti zalosnije.uredjuju nesto sto su totalno unistili i unakazili a sada ce oni sa carobnim stapicima da sve vrate u idealno stanje kao da smo u svajcarskoj,,bolje je da se ti mladi ljudi odreknu tih njihovih bednih primanja i da sacuvaju svoj obraz. jer ovo je samo markentiski potez da kupe jos 1820 glasova na novim izborima SRAMOTA.

pera1966
31-10-11, 09:44
Kolega Ivane,hvala Vam.Meni direktor PSSa je vrlo jasno rekao u najboljem slucaju do 5000din ima za pokrivanje troskova puta.Sve ostalo placas iz svog dzepa prvi mesec,a kad primis platu,od toga.Pa eto,matematika je jasna nauka,oduzmi 5000 din od troskova od 40 000din,pa ti je jasno da onda svo maltretiranje tokom mesec dana vredi po njima 5000din,sto nije ni za amortizaciju sopstvenog auta.Nema logike da prihvatim takvu velikodusnu ponudu.

Takodje nije dobro sto se nije obratila paznja na uzu strucnost svakog agronoma i mesta gde se rasporedjuje.Ocigledno je da je primarno samo pomoci oko administracije,formulara,eventualno konkurisanja za kredit,sto nije lose jer puno njih to nisu u stanju da sami odrade,pa cesto izgube i subvencije na koje jesu imali pravo,ali nisu umeli da dodju do njih.Takodje i pozitivan signal je tu da drzava zeli da pomogne,sto je lepo,ali je prava smisao rasporediti odgovarajuceg strucnjaka u odgovarajuc reon,sto se uglavnom uopste nije desilo,sem slucajnoscu. Srecno svima...

milankos
31-10-11, 11:55
Znaci sutra kada se razboli ne registrovan poljoprivrednik, doktor nece biti obavezan da mu ukaze pomoc,
ili nece moci registrovati automobil, upisati dete u skolu.
Ovo je jedna velika sprdnja sa proizvodjacima.
Sada vidim, da i ljudi koji nisu dobili zeljeni rejon polako okrenuti protiv ovog projekta.

Па није баш тако. као што је сваки лекар обавезан да укаже помоћ и школа да прихвати дете, тако ће и свако ко затражи помоћ у вези поољопривреде, такође добити савет. Али не бих ја такве ситуацује поредио. То може само неко ко је јако против. Као и до сада, сви који су се обратили, добили су савет. Исто као што су добродошли на предавања - дружења у организацији ПСС.
Они који су положили тестове и нису прихватили рејон који им је понуђен, сигурно имају дебеле разлоге за то. Поштујем њихов ''избор'' и надам се да ће ускоро наћи адекватно запослење. Ако ништа друго, сигуран сам да ће имати добре воље за сарадњу.

kvicoje
31-10-11, 19:21
Ako neko želi da sazna ko mu je savetodavac može ga pronaći na ovo adresi
http://www.mpt.gov.rs/postavljen/171/%D0%A0%D0%90%D0%A1%D0%9F%D0%9E%D0%A0%D0%95%D0%82%D 0%95%D0%9D%D0%98%20%D0%90%D0%A1%D0%98%D0%A1%D0%A2% D0%95%D0%9D%D0%A2%D0%98%20%D0%A1%D0%90%D0%92%D0%95 %D0%A2%D0%9E%D0%94%D0%90%D0%92%D0%A6%D0%98.pdf (http://www.mpt.gov.rs/postavljen/171/%D0%A0%D0%90%D0%A1%D0%9F%D0%9E%D0%A0%D0%95%D0%82%D 0%95%D0%9D%D0%98%20%D0%90%D0%A1%D0%98%D0%A1%D0%A2% D0%95%D0%9D%D0%A2%D0%98%20%D0%A1%D0%90%D0%92%D0%95 %D0%A2%D0%9E%D0%94%D0%90%D0%92%D0%A6%D0%98.pdf)

North ARMY
31-10-11, 19:25
Opa Djurdjo sto bi rek'o Sojic,danas cujem jednu osobu ima 50-ak godina a ovde se prihvatio i prosao onako iz zajeba.... kaze ko ih *ebe seljaci ce da rade kako su navikli,a meni ce da ide plata.

idklecin
31-10-11, 20:00
Ma da icice im plata a poljoprivrednicima pare sto duguju nema{"{":

radivoj.nadlacki
31-10-11, 20:07
Opa Djurdjo sto bi rek'o Sojic,danas cujem jednu osobu ima 50-ak godina a ovde se prihvatio i prosao onako iz zajeba.... kaze ko ih *ebe seljaci ce da rade kako su navikli,a meni ce da ide plata.

Ti ga pozivaj, ispituj i ako ga nema na terenu, kao savesni gradjanin, prijavi ga prvo PSS Sremska Mitrovica pa onda dalje :P{. Deder budi pravi sremac :lol:

North ARMY
31-10-11, 20:11
De bre rod najrodjeniji da izdajem. Lkl{{
P.S. Dobio je da radi u "Vinskom Sremu" pa sad ne smem nikako da mu se zameram.

radivoj.nadlacki
31-10-11, 20:23
De bre rod najrodjeniji da izdajem. Lkl{{
P.S. Dobio je da radi u "Vinskom Sremu" pa sad ne smem nikako da mu se zameram.

Ondak nek stavi metalni kais... ko turinci...kad se podnapijedu vina i zapnu nozom odole da ne mogu da ga rasplate do gore :lol:

Izvinjavam se svima na :){{...ovo je mala saljiva opaska na post naseg sremackog Super Moderatora

Lala iz Banata
31-10-11, 20:41
Bog te, pa sad ce svaki paor imati svog privatnog savetodavca, al' u arendu na godinu dana.

idklecin
31-10-11, 20:55
Ma nece izdrzati ni godinu dana jer ce posle nestati para,ima za dva meseca a onda malo ce da cekaju pare kao i mi

marko22
31-10-11, 21:27
Pa ja proso extra, em sam dobio savetnice, em jedini nosimo ispred imena jos i Grad.

aremane
01-11-11, 20:22

samo nemoj nista da ga pitas i bice covek savetodavac za primer

provac
01-11-11, 21:40
ovo je dno dna..ja nemam komentara ni kao covek ni kao komunista.od kako postoji zemlje i poljoprivrede gluplju stvar niko nije mogao izmisliti..da li je vama uopste poznato koliko je to para dato samo da bi se kupili glasovi na narednim izborima..13.977,600 evrica,,e pa stvarno nas treba jeb..ti ..kod mene u selu dali zeni da bude savetnik a zavrsila fax pre 20 god jos dok su volovi obradjivali zemlju (doduse ima nas i danas koji smo volovi) znaci zena -moja komsinica, protiv koje nemam kao coveka ,ama bas nista protiv, ali mislim da nije kompetentna da obavlja taj posao.zamislite samo koliko bi moglo koje sta da se uradi sa tim novcem za dobrobit poljoprivrede ,,ja sam stvarno iznenzdjen da je to stvarno strasno! dodje mi iz koze da iskocim,,,tako je kad nama pravnici vode poljoprivredu

vojvođanin
01-11-11, 21:44
samo nemoj nista da ga pitas i bice covek savetodavac za primer

Na proleće ga staviš na špartač kao pratioca....bar neke koristi da bude...>:({

IVAN ILIC
01-11-11, 22:38
Da nije tuzno i tragicno,sve ovo bi bilo smesno.Pa to sto moze idiotima sa pozicije vlasti da padne na pamet,to ne moze ni Pavic da osmisli.Samo da sacuvaju svoje guzice u udobne fotelje,spremni su na sve.Nas odavno vise nista ne moze da iznenadi,a onda ipak idioti iz svoje kuhinje izbace neko novo jelo kojim se mi zadavimo i nikako da progutamo.Ne znam sta da kazem,osim da znanje ovih agronoma ne dovodi se u pitanje-znanja oni nemaju.Preko 95% clanova foruma je kompetentnije za posao savetnika od ovih jadnika,koji ni krivi ni duzni dobise posao snova u zemlji Srbiji.Ni ja nemam nista protiv ovih ljudi,ali bice ovo urnebesna komedija,ma kakva komedija-tragedija.

bewisa
01-11-11, 22:59
@provac
Pa gosn, Petrovic vodi poreklo iz tvog kraja he he
dobro rece Ivan tragikomendija
Bice zabavno,ali na nasu stetu.

radivoj.nadlacki
02-11-11, 08:51
da li je vama uopste poznato koliko je to para dato samo da bi se kupili glasovi na narednim izborima

Da li Vi a i svi ostali, zaista, verujete da će ljudi koji su angažovani po Ugovoru o privremenim i povremenim poslovima glasati na izboima po želji svojih poslodavaca?
Ja, lično, u to ne verujem. I ne želim, uopšte, da razmišljam i da diskutujem o političkoj pozadini ovog celog projekta.

Sa nekog stručnog aspekta, Republici Srbiji su apsolutno nedovoljna 235 savetodavca u 35 poljoprivrednih službi na terenu. Ali....uvek ima ovo prokleto ALI....po mom mišljenju, prvenstveno je trebalo modernizovati postojeću logistiku u oblasti savetodavstva (imamo poljoprivredne stručne službe koje imaju nedovoljan i neadekvatan vozni park (jedan ili dva jugića) i onda se očekuje da obilaze sela i domaćinstva u brdsko-planinsim predelima ili pak nemaju osnovne uslove za rad...nonsense. Dakle, obezbediti logisitku postojećim službama, obezbediti visinu i redovnost plata dostojnih ljudi sa visokom stručnom spremom i onda postepeno uvoditi još jedan broj ljudi savetodavaca u posao...opet po onoj narodnoj "Prvo štalicu pa onda kravicu".
Kažu ljudi za postojeće savetodavce...nemaju elana i entuzijazma....pa elan i entuzijazam se istopi kada po nekoliko meseci ne primate plate i kada je vaša plata manja od plate vozača u lokalnom preduzeću za prevoz putnika.

Svako dobro

Semenar
02-11-11, 09:46
Tužna je to situacija, jer je sadašnja vlast na sve spremna da bi se dokopala glasova. Možda neće glasati za njih svi koji su primljeni, ali deo hoće, kao i porodice istih, tako da će ipak povući dobar deo glasova. Na žalost, ti ljudi se do izbora neće obučiti ništa, jer kao što neko reče imaju problem logistike i kako obići sva imanja. To je u stvari pokušaj primene američkoh sistema, gde svaki proizvođač ima maltene svog socijalnog radnika i druga, koji mu predočava sve mogućnosti i inovaciju u poljoprvredi. Koliko je kod ns agronoma koji nisu do sad našli poslove zaista sposobno za to?

pera1966
02-11-11, 11:01
Lose i negativne misli u umu + neznanje ,rezultat los fokus,sto daje lose aktivnosti,sto daje los zivot i los rezultat.Vecina ljudi na Balkanu rade i zive po ovoj zivotnoj formuli.Rezultat,svaka 6 osoba je u Srbiji alkoholicar.Koliko je narkomana,ne znam.

Ima li izuzetaka...ima naravno. Njihova formula je suprotna.Dobre misli u umu + znanje jednako je dobar fokus,sto daje dobre aktivnosti i dobre rezultate. Ima li takvih medju novim asistentima savetodavaca.Ima naravno.Da li ce biti onda dobrih rezultata iz aktivnosti takvih asistenata.Hoce,ako im plate budu redovne i ako ih ljudi na farmama o kojima se brinu budu uzeli za ozbiljno bar malo,onako eksperimentalno,makar.
Vreme ce onda pokazati,ono je vrhovni sudija.

Ima li Srbija alternativu,sem unapredjenja poljoprivredne proizvodnje? To je pitanje za vas...

Ivan.Stanojev
02-11-11, 11:06
Evo malo matematike.
Ako izađe 2000000 glasača i predpostavimo da će svi članovi porodica zaposlenih glasati to je maksimalno 5000 glasova.
TO JE 0,2% GLASOVA
Niko ne bi uložio ovoliki trud za 0,2% glasova.
Ovi brojevi su idealni i u stvarnosti ovaj program uopšte neće uticati na izborne rezultate.

provac
02-11-11, 21:10
ivane ocigledno ti je matematika losa strana jer tih o.2 posto je od agronoma,,pa jos toliko koliko ce zaposliti u telekomu i to samo kao pripadnike ds jer ih upravo sada otpustaju da bi novi bili primljeni,,ali to jw samo politika a nas politika ne interesuje ali je svaki iole pametan covek to prokljuvio,,,a sto se tice Agronoma ja mislim da je to najgori moguci potez koji je napravljen od rata na ovamo,,ja bih voleo samo jedan primer sta ja, mogu, ili bilo ko od nas ,sa foruma da naucim od agronoma.ajde da podjemo od pocetka.1) agronom bez prakse je O agronom 2)nasi agronomi su ucili nase skole --sta su mogli da nauce od najkorumpiranijeg sloja ovog drustva -prof poljoprivrednog fakulteta -koji prica ono sto mora tj prica pricu koja mu je servirana tj debelo placena ,,znaci danas valja ova psenica sutra ona npr 3)ajde da kazemo i da moze da se nauci nesto od agronoma -ali sta -kad ne postoji osoba tj agronom koja zna sve i vocarstvo ,i ratarstvo i stocarstvo i pcelarstvo i zastitu 4)sta ti vredi saveti agronoma kad je u praksi ,,TUGA,, ljudi nemaju para ni da uzoru njivu a o djubrenju i da nepricamo itd itd,,najbolja skola i najbolji agronomi ovog drustva su ljudi koji su rezultatima pokazali KO SU i STA SU,, nasi rekorderi u proizvodnji , voca, mleka mesa psenice, i ostalog , e ja bih od takvih voleo da ucim i da naucim a ne od onih kojii kad ih pitam ZASTO on mi kaze ZATO a ne zna da mi objasni zasto se koristi to i to vec zna samo zato,,NE dao bog da ja potcenjujem nase agronome vec naprotiv u saradnji sa njima sam dosta i naucio ali me je to debelo i kostalo tj ono sto vredi to i kosta,(ti su ljudi vec angazovani u jakim poljo firmama) a mi nemamo toliki potencijal da bi sa kvalitetnim ljudima pokrili celu srbiju.Bolje da je taj novac ulozen u osavremenjavanje postojecih agronoma posto se vremena menjaju a samim tim i nacini vodjenja poljop .pozzz ( ne bih da polemisem filozofske misli gdina iz beograda jer ne polemisem sa ljudima koji nemaju ni dve saksije zemlje a upravo takvi nam vode zemlju,Zaharije ,Petrovic itd)

pera1966
02-11-11, 22:06
Pozdrav Zaharije,za vasu informaciju imam 5 ha zemlje i 40 drustava pcela na svojoj farmi u Timockoj krajini.Moj glavni izvor prihoda je ekobio med koji proizvodim ,kao i heljda,komorac,slacica.Malo ste se zabrojali sa tim saksijama,zao mi je.A jesam diplomirani agronom,sa 14 godisnjim iskustvom rada na farmi.

IVAN ILIC
02-11-11, 22:28
Medju svim ovim agronomima ima sigurno dobar broj davno svrsenih studenata,koji su se u medjuvremenu bavili poslovima van svoje struke.I ono sto su naucili u tadasnje vreme,ako nisu zaboravili,sa dugom pauzom u kontaktu sa materijom za koju su se skolovali,ne moze da se dopuni brzim kursevima.Nauka ide konstantno napred i samo kontinuitet u praksi i teoriji u istoj moze da da strucno lice koje ce moci nova znanja da prenese drugome.U ovom slucaju ne verujem da smo dobili kompetentne osobe za unapredjenje nase proizvodnje.Jako bih voleo da mi udje strucnjak u stalu i da pravi savet za jeftiniju i vecu proizvodnju mleka,a onda izadje na njivu i to isto ucini i za biljnu proizvodnju.A imam i vinograda ,pa bih ga i tu stogod priupitao.Nama trebaju takvi savetnici,Srbiji trebaju strucni ljudi,ali ovi ce ocito uciti usput zajedno sa seljacima.Potreban je drugaciji koncept cele ove price,ovako izgleda kao deza vi projekti kod nas sa svima dobro znanim krajem.

radivoj.nadlacki
02-11-11, 23:06
Auuuu, gospodine Provac alaj ste Vi svasta napisali....ali da krenem redom

1) agronom bez prakse je O agronom
A Vi ste se nauceni rodili? Svako treba jednom da pocne i svaki covek koji zavrsi poljoprivredni fakultet i diplomira je DIPLOMIRANI INZENJER. Kad covek zavrsi fakultet ne sme da stane vec mora da nastavi da uci, studira itd...samo tako ce od sebe vremenom izgraditi strucnjaka i dobrog agronoma. Zato molim Vas da se okanete pausalnog ocenjivanja ko koliko vredi...da je mozda kojim slucajem Vas sin, bratanac ili neko Vama blizak upravo zavrsio agronomiju, drugacije bi ste pricali...Dakle, ova tvrdnja...NE STOJI

2)nasi agronomi su ucili nase skole --sta su mogli da nauce od najkorumpiranijeg sloja ovog drustva -prof poljoprivrednog fakulteta -koji prica ono sto mora tj prica pricu koja mu je servirana tj debelo placena ,,znaci danas valja ova psenica sutra ona np

UF...UF...UF...opet ste se uhvatili pausalnog procenjivanja...Jeste li Vi ikad, uopste, usli na Poljoprivredni fakultet u Novom Sadu ili u Zemunu kad tako dobro poznajete situaciju...a zasto onda nostrifikuju diplome mojim kolegama agronomima diplome u mnogim drzavama sveta.... dakle ne mozete jednim negativnim primerom okarakterisati sve...to je izuzetak a ne pravilo...
Jel predstavicu Vam jedan analogan primer iz mog zivota....trebao mi je neki deo za automobil i jedino gde sam mogao da ga nadjem je autootpad u okolini Sapca...otisao, posteno platio, covek mi garantovao za deo...medjutim, u servisu mi rekose da je deo totalno neupotrebljiv i da sam prevaren...Da li ja sada, po Vasem merilu ako izmerim, treba da kazem da su svi sapcani prevaranti, lopovi i civijasi...NE NIKAKO...to je uradio jedan covek i sve, ranije spomenute epitete, upucujem njemu a ne karakterisem tako ostale...vrlo pausalno.

3)ajde da kazemo i da moze da se nauci nesto od agronoma -ali sta -kad ne postoji osoba tj agronom koja zna sve i vocarstvo ,i ratarstvo i stocarstvo i pcelarstvo i zastitu
Pa naravno da ne postoji, koliko sam ja shvatio koncept kolege se uvek mogu obratiti kolegama specijalistima u maticnim PSS...to je kao kada bi ste od lekara opste prakse trazili da uradi vrlo delikatnu operaciju na mozgu....ne stoji ni ovo....

)sta ti vredi saveti agronoma kad je u praksi ,,TUGA,, ljudi nemaju para ni da uzoru njivu a o djubrenju i da nepricamo itd itd,,najbolja skola i najbolji agronomi ovog drustva su ljudi koji su rezultatima pokazali KO SU i STA SU

Nisam gospodine Provac video ni u vasem kraju neuzorane i uparlozene parcele...a u mom kraju, na primer, ne da nema parloga nego se placa 250evra arenda za katastarsko jutro a 6000evra za to isto katastarsko jutro ako zelite da ga kupite na vecito....Jesu li ti ljudi koji toliko placaju tajkuni ili, ne daj Boze lopovi, ili su mozda svi glasali za ovog ili onog...nisu i naravno da nisu...

Bolje da je taj novac ulozen u osavremenjavanje postojecih agronoma posto se vremena menjaju a samim tim i nacini vodjenja poljop .

E, da ne bude da se ne slazemo totalno...sa ovim se slazem u potpunosti, sto se moze videti i iz mojih prethodnih postova.

Svako dobro,

Kurkela
02-11-11, 23:29
Gresite u vezi neobradjenih njiva.
Ima i te kako neuzoranih.
I ove godine bih ostalo jos vise, da ovi gore nisu pustili loz ulje i okrenuli glavu.
A, sve uradjeno zbog bojazni da ce, se jos manje zasejati psenice, nego prosle godine.
Kod nas je arenda maksimum 100 eura / ha.
Mada ljudi daju i za dz, samo da ne raste trnje po njivama.
Pogledajte malo juznije, pa ce vam se reci samo.
Da drzava posalje po jednog polj, inzenjera po stanovniku, ne bih pomoglo.

provac
02-11-11, 23:46
auuu al me vi gdine nadlacki ocrniste,,a ja Vas eto necu, al znam mnogo vise nego sto i mozete da zamislite.Usao na poljoprivredni fakultet nisam ni u novom sadu ni u zamunu, ni jedno stotinak puta, a upoznao jedno 50 tak prof i sve do jednog prevaranti i tezgarosi od kojih posteni ne mogu da zive jer em od prodaje knjiga na crno do svojih projekata ,,jer su samo oni pravi.i tu vlast ne reaguje jer kad uzmes od takvog jednog prof rasnu junicu ili krmacu posle kad ne valja ne smes da se protivis jer ti se inace ne pise dobro..ako ste vi posteni i posteno ramisljate ja takve nisam na tim institucijama upoznao, jer lekarima ne daju da rade u privatnoj praksi a prof sa poljp fakulteta mogu sve i da predaju na fak i da drze farme i da tezgare i rade privatrno projekte i lobiraju za tajkune itddd. a Vas pogled na tacku 1) i pausalno ocenjivanje APSOLUTNO NE STOJI ..jer to sto Vi meni pricate, ja sam u zivotu i preziveo prema tome to ne vazi za agronome vec je to uopste praksa u zivotu da se niko nije naucen rrodio ali da meni sada dodje agronom kao sto je postavljena zena u mom selu koja 20god nije videla traktor a ne njivu (inace protiv doticne osobe nemam nista protiv divna zena i majka ) e to nece moci jer ne bih da se ti vasi agronomi uce na meni jer sam dosta platio u zivotu tudje greske pa posle preplatio da to ispravim. tako da ja ni jednog trenutka nisam protiv NASIH agronoma jer sam mnogo veci patriota nego sto izgleda ali sam protiv nametnutih i losih resenja kao sto je ovo sada jer ovom resenju nije za cilj unapredjenje poljop proizvodnje vec nesto sasvim drugo ali necemo sada o tome vreme ce pokazati svoje ,,, a sto se tice neuzoranih parcela gdine Nadlacki ja nikada u zivotu nisdam zastupao samo svoje stavove vec stavove ljudi koje zastupam u asocijaciji poljop Srbije i znam da ste vi u pravu da je tako ali samo do Dunava i Save ali kada krenete u Sumadiju nije tako ,,tako da bi bilo lepo da malo vidite i preko svoje ograde, ja ne delim srbiju na atare ili pokrajine ali vi nikada ne mozete porediti onoga sa 100h i sa 3-5h jer taj koji ima 100h on moze samo od subvencija da zivi a ovi sto imaju 5 on mora na kraju godine od 3 krave koje ima da proda 1 da bi platio porez i sinu skolovanje pa prema tome nisu isti polozaji (ja ne kazem ,,ne daj boze,, da su krivi ljudi koji imaju 100h jer takva je sudbina) vec je kriva politika koja vodi poljopr jer se ocigledno sistematski unistava selo(80 posto malih poljoprivrednika) i sada ce agronomi da ga spasu i povecaju produktivnost seljaka -to je prica ali za one koji ili su maloumni ili ne zele da vide i cuju . i dalje mislim da je taj novac mogao da pomogne poljoprivredi ali na drugi nacin a ne na ovaj, uz sve uvazavanje i postovanje nasih agronoma koje ne potcenjujem, vec tvrdim da oni ne mogu pomoci posrnulom selu, vec dugorocnom strategijom i vecim agro budzetom pomoci revitalizaciju sela-ovo je samo jos jedna u nizu smisljenih gresaka.poz i postovanje

radivoj.nadlacki
03-11-11, 00:04
Gospodine Provac...nije mi bila namera da Vas ocrnim a ako ste Vi to tako shvatili ja se izvinjavam. Cilj mog posta je bila da izrazim svoje neslaganje sa Vasim stavovima a to je tako legitimno i demokratski...moj stil nije da kad nemam sta vise da kazem da pocnem da blatim sagovornika. Jos jednom se izvinjavam ako ste shvatili moj post kao "napad" na Vas..samo sam oponirao i izneo svoje vidjenje stvari. To sto sam odgovorio na Vas post znaci da Vas postujem jer na tvrdnje onih drugih se ne obazirem.
Nasu dragu i lepu Srbiju sam prosestario i duzom i popreko i jako dobro znam stanje u svakom budzaku ove nase napacene zemlje...verao sam se po Staroj Planini, Pesteri, setao i radio po Istocnoj Srbiji a imam slika i sa Medvednika i Drine....ja nisam bio zatvoren u krugu svog sela vec sam imao prilike da vidim i Srbije i sveta...
Najvise mrzim kad moja braca srbi koji zive juzno od Dunava i save kazu kako nama vojvodjanima cvetaju ruze....da Vas provedem malo kroz neka sela u Banatu ali ne, u krugu od 40 km od Novog Sada da vidite koliko je Vojvodina "razvijena".
U mom selu ima samo dva paora koji rade preko 100ha svi ostali su do max 30ha, samo se bave povrtarstvom pa ima vise novca nego od ratarstva...
Mada i medju nama poljoprivrednicima vlada nejedinstvo, obojica se slazemo da ne valja politika a kad su vojvodjani izasli da protestvuju protiv te i takve politike vasa Asocijacija nije se ukljucila i podrzala vapaj ovih ljudi....treba graditi mostove preko Save i Dunava a ne rusiti ih...nije problem centralne Srbije Vojvodina i obratno...problem nam je tako zajednicki a mi smo tako....tako....razjedinjeni.
Oko ovog projekta se slazemo sa strucnog stanovista da nije dobar...i to smo konstatovali

S postovanjem,
Radivoj

PS: izvinjavam se na mozda :){{ ali osecao sam potrebu da odgovorim

slobo
03-11-11, 00:46
Medju svim ovim agronomima ima sigurno dobar broj davno svrsenih studenata,koji su se u medjuvremenu bavili poslovima van svoje struke.I ono sto su naucili u tadasnje vreme,ako nisu zaboravili,sa dugom pauzom u kontaktu sa materijom za koju su se skolovali,ne moze da se dopuni brzim kursevima.Nauka ide konstantno napred i samo kontinuitet u praksi i teoriji u istoj moze da da strucno lice koje ce moci nova znanja da prenese drugome.U ovom slucaju ne verujem da smo dobili kompetentne osobe za unapredjenje nase proizvodnje.Jako bih voleo da mi udje strucnjak u stalu i da pravi savet za jeftiniju i vecu proizvodnju mleka,a onda izadje na njivu i to isto ucini i za biljnu proizvodnju.A imam i vinograda ,pa bih ga i tu stogod priupitao.Nama trebaju takvi savetnici,Srbiji trebaju strucni ljudi,ali ovi ce ocito uciti usput zajedno sa seljacima.Potreban je drugaciji koncept cele ove price,ovako izgleda kao deza vi projekti kod nas sa svima dobro znanim krajem.

Postovani,šta Vas zanima u vezi proizvodnje mleka?

Ivan.Stanojev
03-11-11, 01:02
Ovu temu sam otvorio prvenstveno sa idejom da će se uključiti kandidati za savetodavce i iznositi iskustva o programu a kasnije i poljoprivrednici sa svojim iskustvima o posetama savetodavaca.
Savetodavaca za sada ima malo a iskustva će nadam se biti.
Međutim temu sam nazvao tako da je ovakva diskusija najlogičnija i nije off topic.
Jedino se nadam da rasprava neće otići isključivo u politiku jer će onda svima biti beskorisna. Bilo bi mi drago i da se stavovi koji se iznose bar malo potkrepe argumentima o kojima se može raspravljati (kao u predhodnih par postova Radivoja i Provca), jer izjave tipa "ovo je najgora stvar u srbiji u zadnjih 1000 godina"TAČKA doprinose jedino odlasku onih koji imaju nešto da kažu sa teme.

Pošto sam i sam učesnik programa zapošljavanja ne mogu da učestvujem objektivno u ovom političkom delu rasprave (mogu jedino da kažem da politika nije odigrala nikakvu ulogu u mom zapošljavanju), ali mogu da odgovorim na konkretna tehnička pitanja kojih je za sada stvarno bilo malo.

Surdonja
03-11-11, 01:22
Misim da za raspravama nema potrebe, cak sta vise da je glupo da se mi ovde ubedjujemo. Ministarstvo je donelo ovu odluku pa se treba raspravljati sa nekim odatle(trebalo raspravljati sad je gotova stvar), a ne da se raspravljaju poljoprivrednici i savetodavci koji si jedva dosli do nekog "banana posla" na odredjeno vreme. Ja sam u pocetku pisao, sta sam vec pisao i video da je to glupo. Drugi nam kroje sudbinu i smeju se, a mi bednici se svadjamo i vredjamo. Moje misljenje je i dalje da je ovo bilo medju poslednjim stavkama koje je trebalo uraditi, ali sta je tu je, dajte da probamo bar malo pozitivnih stvari da izvucemo iz ovog programa.

Ivan.Stanojev
03-11-11, 01:39
Kad kažem rasprava-ne mislim da je to nešto loše , nego obična razmena mišljenja posle koje neko može nešto novo da shvati ili nauči. U raspravi se iznose argumenti ( to je loše ili dobro jer 1...2...3...). Ne sviđa mi se kad neko iznosi poluistine i razne predrasude jer je nezadovoljan sasvim drugim stvarima.

Surdonja
03-11-11, 02:13
Shavatio sam ja sta ste napisali, ali kod nas obicno iz svake raspravi proizadje svadja i vredjanje-nazalost. Koje kako shvatio ovaj program, shvatio je i ne verujem da ce mu ista promeniti misljenje. Po meni svako treba da pozove svog savetodavca, saslu sa ga, pa ako cuje nesto zanimljivo neka ga i poslusa, ako ne nek se zahvali i nastavi po starom.

---------- Poruka napisana u 02:13 ---------- Prethodna poruka je at 01:50 ----------

@slobo pozdrav za Vas! Posto ste se ponudili kolegi da pomognete u tehnologiji proizvodnje mleka, postavio bih Vam ja jedno pitanje, naravno ako nije problem. Zainteresovan sam za mlecno govedaestvo, ali nemam dovoljno iskustva za to. Krave ne drzimo nekih desetak godina, to je radio deda i uglavnom je sve tajne tog posla poneo sa sobom u grob. Imam jednu malu stalu za 12 muzara. Hranu bi spremao na svojim njivama. Znaci imam objekat, hranu i volju, ali nikako da nadjem i ekonomsku racunicu. Kupio bih 5 do 10 junica u zavisnsti kolko bi mi finansje dozvolile. Trenutno sam zaposlen i posao bih napustio jedino ako mogu na kravama da zaradim bar toliko. Interesuje me kakvi su vasi predlozi za tehnologiju proizvodnje. Jos bi Vas zamolio za neki okvirni predracun zarade po grlu, znam da je to jako promenljiva stvar, ali onako neki prosek. Odgovoe moze i na pp.

KishRobert
03-11-11, 05:56
Bez velikih tenzija i ostrih reci!

Semenar
03-11-11, 07:36
Generalno svakom svršenom agronomu ovaj posao će dobro doći u smislu da će steći bar neko iskustvo. Mnogi mi se žale da ne znaju kako će im biti plaćeni putni troškovi jer su dobili sela 15-20 km od mesta gde žive, a 18000 din na platu se dobija samo ukoliko ste 100km od mesta stanovanja, dakle na "odvojen život". Čujem da su obećani mobilni telefoni, a ne znaju kako će na posao. Naravno svi znamo kako PSS stoje sa svojim vozilima.
Dobra strana zapošljavanja je svakako bar neko iskustvo koje će pokupiti, loša strana je što ima veliki broj agronoma rođenih 1976-77-78 koji nikada nisu radili. Dobro će doći proizvođaču da dobije nekog agronoma sa iskustvom (a nažalost u programu ima i takvih, koji su bili i direktori zadruga), ali šta će sa nekim ko nema dana radnog staža, ima je nesrećnu stipediju države i proćerdao još par godina na postdiplomskim i sada kada je shvatio da nema ništa od toga otišao 150km od svog mesta da savetuje? Pa koga će on nešto dobro da posavetuje, kad je njegov život nesređen?
Zapravo nije krivo Ministarstvo Poljoprivrede, v.t i šum, za ovaj potez, nego Ministarstvo Prosvete što svake godine dozvoljava prevelik broj budžetskih mesta, pa mi imamo u Srbiji hiperprodukciju agronoma, bez obzira što ratara prosečno upiše 80-100 svake godine, a završi 20 od 100.

North ARMY
03-11-11, 08:15
Najbolje nek im Tadic kupi auto jer im plata stvarno ne moze pokriti putne troskove.E sad sto se tice auta nije bitno koji je auto,jer najbolji auto je nov auto pa makar to bio i Passat sa full opremom.

pera1966
03-11-11, 10:08
Pozdrav svima.Par informacija sta Ministarstvo trazi od zaposlenih asistenata savetodavaca,u svrhu da farmeri nemaju nerealna ocekivanja,jer jeste cinjenica da je vrlo razlicita i strucnost i iskustvo novih asistenata,kada je agronomija u pitanju.

Prvenstveno trazi da asistenti budu veza izmedju Ministarstva poljoprivrede i baze proizvodjaca,u smislu da treba da zaduzi 200tinak registrovanih gazdinstava i da im u skladu sa mogucnostima Ministarstva pomogne da ostvare pravo na pripadajuce subvencije i dostupne kredite u visini do 50 000e.Medju registrovanim gazdinstvima ima solidan broj nepismenih ili polupismenih ljudi,koji cesto iako jesu imali pravo na subvencije to pravo ne iskoriste,pa ni sredstva,jer postoje jasno definisani i rokovi do kada se podnosi dokumentacija,kao i odredjena neophodna dokumentacija,bez koje nema subvencije.Takodje za razvoj poljoprivrede,EU daje odredjene svote iz odredjenih namenskih fondova,ali po striktnim uslovima i pravilima.Na primer ako je Srbija ove godine za kreditiranje dobila 100 miliona e,a iskoristila samo 1 milion,onda iduce godine EU u raspodeli sredstava za razvoj poljoprivrede daje samo 1 novi milon kredita,a ne vise 100.Ostatak sredstava koja su planirana za Srbiju,unapred bivaju rasporedjena kao mogucnost drugim zemljama,koje umeju da uspesno plasiraju i iskoriste kredite.I tu nema pardona.
A bez investicija,nema razvoja poljoprivrede,a od samo naseg budzeta,malo se moze ocekivati.Mogu farmeri da voze traktore,prave blokade ,strajkuju koliko hoce,ali kad nema para u budzetu,nema pomoci.Tako da prioritet jeste kako da se farmerima pomogne da postanu racionalni u razmisljanju i nauce da koriste ono sto jeste dostupno,a ne ono sto bi oni voleli da bude.To tako ne funkcionise u kapitalisticki i trzisno orijentisanoj ekonomiji i proizvodnji.
Ovo je glavni zadatak,a za to im nije neophodna uza struka.

Sledeca stvar je da pomognu farmerima da dijagnostikuju probleme u strukturi i nacinu svoje proizvodnje.Nakon toga treba da im pomognu u pronalazenju resenja,tacnije pravljenju realnog akcionog plana,kojim se daju nadici njihovi problemi.Asistenti koji su bili dovoljno pazljivi na 4dnevnoj celodnevnoj obuci o vestinama savetodavstva,mogu da to uspesno urade,cak iako nisu usko strucni za proizvodnju kojom se odredjeno gazdinstvo bavi.Naravno da jeste puno bolje ako je recimo agronom stocarstva u zoni gde dominiraju stocarska gazdinstva,ali nije neophodno,jer on za probleme i savete ima na raspolaganju celu PSSS koja je tu da mu pomogne oko neophodnih saveta.

Ove stvari koje sam naveo jesu prava sustina posla asistenata.Barem idejno.Ako nasi farmeri sve sami znaju,zasto stalno kukaju,protestuju,prave blokade svako malo i td ?

Naravno,ako farmeri ne zele pomoc asistenata,to mogu da jasno kazu,nikome od asistenata ne pada napamet da ide tamo gde ga ne zele.Uostalom rezultati ce biti puno bolji ako bude vise vremena za manji broj gazdinstava,koji jesu otvoreni za strucnu pomoc.Ovako za 8h radnog vremena,dnevno se moze tesko obici vise od 5 gazdinstava.To je za mesec dana 100tinak,znaci za zonu od 200 treba 2 meseca.Ali ako recimo 100tinak gazdinstava ne zele pomoc asistenata,to daje frekvenciju da svako gazdinstvo ima posetu jednom mesecno,sto jeste neki kontinuitet koji moze dati pozitivne rezultate.

Ali realno je da ce odredjeni broj asistenata tesko moci da prevazidje tehnicke probleme,u smislu da nemaju svoj auto,a autobusi slabo idu ili uopste ne idu u sela koja su im dodeljena.Kako ce tamo stici,pogotovo kad krenu jesenje kise,pa zimske mecave.To je pitanje,na koje sam od starta pokusavao da skrenem paznju Ministarstvu i PSSS,ali me nisu bas ozbiljno shvatili,kao resice oni,naci ce smestaj u tim selima i td.To je lako reci,ali nije lako prakticno izvesti.Vreme ce pokazati,a ja sam se bas zbog ovoga zahvalio na ponudjenoj zoni daleko 100km losih puteva od mesta gde imam siguran smestaj i grejanje.Sve i da imam adekvatan auto,za takve planinske terene,a nemam ga,ne mogu da se uklopim u troskove za gorivo,daju 5000din,a meni bi za svakodnevni odlazak do tih sela recimo trebalo 300 litra supera mesecno,sto je cela plata.A gde je amortizacija auta?

Nadam se da ove informacije mogu da malo pomognu u smislu realnih ocekivanja od svih ovih ljudi,medju kojima ima i strucnjaka i pocetnika.
Lep dan Vam zelim,Aleksandar

Semenar
03-11-11, 10:19
Dobar post, slažem se sa većinom. Jedino što znam, tj tako sam čuo od više ljudi da su ta četvorodnevna predavanja bila strahovito dosadna. Da su ljudi koji treba da predaju dobijali materijal 2 sata pre predavanja i tako nespremni pričali neke stvari za koje su i sami prvi put čuli. Naravno da to nije isto na svim nivoima i da zavisi od samog interpretatora, ali je opet nedovoljno dobro organizovana edukacija predavača, koji treba da šire dalje svoje znanje i iskustvo

Ivan.Stanojev
03-11-11, 11:25
@pera1966
I ja sam nameravao da postavim sličan post ali ste me preduhitrili

@semenar
Slažem se da organizacija nije bila najsjajnija pošto je ceo projekat dobio ogromne dimenzije, ali sve je nekako prošlo bez raspada sistema što je veliki uspeh. Ne slažem se da je obuka bila dosadna (možda je negde loše prezentovana) ali to su osnovne stvari koje bi svi savetodavci trebalo da znaju.

Obuka je deo malo šire obuke za savetnike PG koja sadrži početne elemente konsultantskog posla i kreirana je za "stare savetodavce"
Cela ideja kao što je pera1966 rekao je da asistenti savetodavci odlaze na gazdinstvo, ostvare saradnju sa vlasnikom, nađu probleme i organizuju rešavanje (ili samostalno ili pozivajući odgovarajuće kolege iz PSS i šire).

Ideja je dobra (uzeta od uspešnih) ali uspeh zavisi od: dalje selekcije, dalje obuke, celokupne organizacije....finansijaLkl{{

slavis
03-11-11, 12:21
svi ti saveti mogu se palsirati preko postojecih poljoprivrenih stanica , tako da je ovo po meni samo jedan predizborni trik koga nazalost opet svi mi placamo.

Semenar
03-11-11, 12:39
Ima loših strana ima dobrih, ali ipak veliki je broj ljudi koji su konačno dobili/dobiće bar neki dinar, pa da im malo olakša život. Kad se sve doda i oduzme dobro je da se bar negde gura.
samo je pitanje šta ćemo sa sledećim generacijama agronoma, koji tek dolaze

kiraj
03-11-11, 17:01
Danas sam imao posetu agronoma savetodavca.Lkl{{

pera1966
03-11-11, 17:20
Opa Djurdjo,pa sta bi,kakvi su Vam utisci?Pozdrav os Aleksandra

kiraj
03-11-11, 17:38
Opa Djurdjo,pa sta bi,kakvi su Vam utisci?Pozdrav os Aleksandra
Zašto Djurdjo ^-^
Utisci ,poznajem čoveka.

ljubek
03-11-11, 17:43
samo je pitanje šta ćemo sa sledećim generacijama agronoma, koji tek dolaze[/QUOTE]

nek država da državnu zemlju u zakup na 50 godina agronomima pa nek na taj način opravdaju svoju diplomu.

radivoj.nadlacki
03-11-11, 18:02
samo je pitanje šta ćemo sa sledećim generacijama agronoma, koji tek dolaze

E moj Ljubek...neko se pa brinuo za mene i za tebe...znas i sam sta smo sve radili od kad smo diplomirali...i to sto nismo morali da ulazimo u ovaj program mozemo da zahvalimo samo sebi...

Velik pozdrav za mog druga

pera1966
03-11-11, 18:06
Ma to je samo uzrecica,sala,od Sojica,sa TVa,ako niste gledali seriju,izvinite...hteo sam da cujem kako je proslo...

pole
03-11-11, 18:16
@provac
,bolje je da se ti mladi ljudi odreknu tih njihovih bednih primanja i da sacuvaju svoj obraz. jer ovo je samo markentiski potez da kupe jos 1820 glasova na novim izborima SRAMOTA.

Ne 1820 glasova nego x 5 do 10 glasova koje ce oni da prikupe u svom okruzenju , od familije, komsija na koje mogu uticati i + od nekih domacina koje ce oni posetiti i dati neki dobar savet i preporuke ....i za glasanj.. iiiiiiiiiii

provac
03-11-11, 19:47
gdine Nadlacki opet je neki nesporazum ali posto ste Vi korektni i ja cu biti korektan prema vama pa cu Vam u par recenica opisati da biste malo ili mnogo bolje razumeli neke stvari koje su se desavale u proteklom periodu.Kao prvo APS je prosle godine protestvovala protiv nerealne cene psenice i na to pozvala i kolege iz vojvodine,,medjutim posto su u to vreme oni bili veoma lojalni onom kunicaru, oni su to odbili, tj njih par, koji su i dobili kojekakve privilegije i koji su u stvari okosnica te asocijacije ali ja ne bih o tome to ce izaci na videlo jer je istraga u toku i sve ce se znati jer je mnogo novca u pitanju ali elem to je njihov problem.Kao drugo poljoprivrednici vojvodine su izasli na proteste ove godine i ako ste dobro pratili nase izjave u medijima ,konkretno sam ja dao par izjava ,, mi smo takodje sa nasim clanstvom iz vojvodine izasli na proteste ali nije izasla centralna Srbija jer je srz protesta bila Subvencija a mi smo NON STOP insistirali na tome da se, kada su vec protesti, u toku rese i mnoga goruca pitanja kao sto su zdravstveno osiguranje,podsticaji u vocarstvu ,povezivanje staza, otkupna cena mleka itd itd a ne samo subvencije e a to sto je vama prezentovano to se zahvalite DEMOKRATIJI u kojoj zivite i koju vi punim ustima hvalite, a ja bih Vam rekao da ovde nema ni D od te reci jer ovakva diktatura i medijska blokada nije bila ni za vreme proslih vladavina na koje smo se zalili i poslali ih u Hag(koja je to demokratija kad ti ne smes da dodjes u Beograd i da protestujes -MALINARI-iako ti je to ustavom zagatantovano pravo)Ja se samo gdine Nadlacki plasim da ce ovo sa agronomima biti kao sto je bilo sa Dinkicevih 1000 eura .Zivi bili pa videli.A ovi nasi FORUMASI su mi dali vise saveta i pomoci nego bilo koji od tih zavedenih ljudi kojii ce kao pokusni kunici biti izrugivani i izlagani ponizenju .Ovo nam je samo dokaz nemoci i neznanja vladajuce strukture koja vuce neke poteze koji ni njima nisu jasni ali kad se to objavi u medijima to je BUM za one koji nisu u poljoprivredi vec su samo posmatraci i gledaoci tv-a.Moram da VAM kazem jer sam takav kao covek i nemam dlake na jeziku,,pa zar ovu drzavu nije sramota da je na sajmu u Berlinu FRUIT LOGISTIK predstavlja osoba koja ne zna ni maternji jezik , a da ne pricam o stranom , i to osoba koja vocku vidi samo na pijaci ili na slici,, mene je bilo sramota .e to nije jedini primer .ima ih hiljade.pozzzz

talianu
03-11-11, 20:53
Gospodine Provac,i treba da nas predstavlja menadžer a ne voćar.
Zar niste skoknuli do NS danas na tribinu ?
Trebali ste,ako niste bio je i g. Nadlački i moja malenkost.
Čuli smo sve što smo znali.Čuli smo i rešenje za sve probleme u poljoprivredi i to smo znali.
Samo se pitam kako bi lako bilo biti ministar poljoprivrede kad bi i budžet bio 10 puta veći nego trenutno.
Zašto ne dati šansu i tim mladim ljudima? Neka uče,a kada nauče onda će biti koristi.
Nađite samo jednog srednjoškolca (zanatliju ) da posle tri godine učenja zanata zan da radi? Sa 70 dana prakse po ko zna kojim firmama verujte da znanja nema.
Jedina škola (trogodišnja)za koju tvrdim da izlaze đaci koji su sposobni sami da rade taj zanat je Mlekarska Škola u Pirotu.

provac
03-11-11, 21:25
Talianu, mi se ocigledno ne razumemo, i to mi dodje kao ono, svi navijamo za crvenu zvezdu, a razlicite timove sastavljamo, svako po svome.Nisam ja protiv tih mladih ljudi ali poenta je u tome sto se na ovakav nacin NISTA -AMA BAS NISTA NECE POSTICI, osim sto se meni cini, sto cemo biti na neki nacin popisani i ako je neke vajde to ce biti jedina.Ja licno ne vidim ko ce nauciti ove ljude po forumu koji su preorali hiljade h ili neke tamo vocare kako se odrzava voce, a do sada se namena zastitnih sredstava tri puta promenila od kada su nasi agronomi zavrsili fakultet.Moja sestricina je upisala u Austriji za asistenta stomatologa, ona vec od prve godine i radi i ide u skolu kao sto rece Talianu,jedino priznajem Mlekarsku skolu u Pirotu ,,e to je upravo poenta o cemu ja pricam, jer su svi ti nasi agronomi SAMO zavrsili fakultet a praksa O.Zasto drzava nije te mlade ljude stipendirala na nacin da rade pa makar i kod tebe i kod mene a da im drzava daje platu da ne bi bili na birou ili bili kondukteri u nekom autobusu da bi preziveli- vec bi bili u svojoj struci ,,vec ti sada odjednom bacaju prasini u oci ,,evo mi smo vas zaposlili pa vi sada vadite trnje iz one stvari --e to nije pristup poljoprivredi.Ja sam pre neki dan bio na III konferenciji o poljoprivredi u Privrednoj komori Srbije(imate detaljan izvestaj na AGROBIZNIS SAJTU) i pored eminencije srpske poljoiprivrede koja me je toliko razocarala svojim govorima, da sam se ja zapitao ko je ovde lud,,pa zar je moguce da oni pustaju isti film 10 godina ,a da ga mi gledamo 10 godina i sto je najgore oni i dalje misle da im mi verujemo da je film dobar ,a u sebi se pitam BUDALO, pa sto ga gledas DOKLE...iImas na tom sajtu i moj govor sa konferencije, pa cas vedeti i procitati moje izlaganje, na koje nije bilo ljidi koji mi nisu cestitali, jer sam izneo ono sto boli seljaka REALNO, a to su inputi u proizvodnji i odnos drzave prema seljaku,jer samo tako mozemo uci u utakmicu sa Evropom -spremni- a ovako cemo proci kao nasa fudbalska reprez.svaki trener ima svoj tim a mi non stop gubimo jednostavno HOCEMO DUGOROCNI PROGRAM RAZVOJA POLJOPRIVREDE ,a oni ga spremju SVAKA NOVA VLADA NA SVOJ NACIN ,pozzzzz

talianu
03-11-11, 21:39
Ajde molim te okači link da ne lutam a verovatno će još neko biti zainteresovan da pročita.
Naglasi te ko je "eminencija" srpske poljoprivrede možda ne mislimo isto?
Nisam za rasipanje novca poreskih obveznika ali za ova zapošljavanja gledam sa te strane da će posle nekoliko godina separacije među njima ipak izađi neki kvalitetni kadrovi.
Jedino mi se ne sviđa momenat kad donose ovakve poteze jer je očigledno u pitanju da se kampanja zahuktava. Taj film je malo duži od 10 godine i opet ga puštaju.

provac
03-11-11, 22:16
http://www.agropress.org.rs (http://www.agropress.org.rs/) pa posle toga idi na III konfrencija o poljoprivredi..a o eminenciji sam mislio na ,,PRAVNIKA,BUGARINA mislim parodija od eminencije..

marko22
03-11-11, 23:13
I ja sam imao posetu od mog. Utisci? Zadrzacu za sebe. Sa moje strane sam obecao da cu sve da dam u pisanoj formi. Cak cu i nesto video materijala da napravim. Posto inace vodim neku dokumentaciju tj dnevnik i to cu da dam. Dacu i neke primedbe i predloge. Sa moje strane moze da racuna na punu saradnju, ali pre svega zbog samog tog coveka tj zene. Inace, celu stvar smatram besmislenom, ali jedno je sistem, a drugo je covek. Sada smo jedan na jedan, i tu se mora saradjivati. Ali, odmah sam napomenuo, da to ni u snovima ne ocekuje od svih.

Zoran0230
03-11-11, 23:33
Čitajući prepisku između gospodina Provca i gospodina Radivoja za koga mi je izuzetno drago što se vratio forumu posle dužeg vremena.To je rasprava po meni dva poštena čoveka koji žele dobro ovoj našoj poljoprivredi a ne slažu se.Prešao bih na ti.Radivoje,Provac je realno sagledao situaciju oko zapošljavanja agronoma.Jedina dobra stvar je što će jedan broj ljudi biti zaposlen a NA je lepo naveo da će seljak i dalje raditi kako zna i ume a agronomi će primati plate i to je to.Radivoje,mislim da si uministarstvo poljoprivrede (ne znam da li si još tamo),zalutao-jer tamo nema mesta za poštene ljude a mislim da ti to jesi.U ovim teškim vremenima za poljoprivredu gde je poljoprivrednik opterećen dažbinama i kreditima i gde vlada stalno izmišlja nove namete koje će natrpati na leđa poljoprivredi jer je jedna od profitabilnijih grana a izdvajanja iz budžeta za nju minimalna.Ne bih da vređam agronome jer među njima ima sigurno stručnih ljudi ali ovaj potez je dobar ali tek možda u doglednoj budućnosti ali sad ne.Tačna je izjava Provca da će se više naučiti sa foruma jer ljudi iznose svoja iskustva.Šta može taj savetodavac savetovati seljaku a da on to ne zna.
Na primer-ako mi savetuje da bacim 200kg veštaka a ja imam para samo za 50.To je poenta cele priče.Naš seljak nije glup i zna ali nema ili ima malo(mislim na većinu).

---------- Poruka napisana u 00:31 ---------- Prethodna poruka je at 00:29 ----------

---------- Poruka napisana u

draganpan
03-11-11, 23:49
Uvek i u svakom vremenu treba racunati na mlade ljude i nove kadrove

http://www.youtube.com/watch?v=fY2K5FTuqp4&feature=related

markokurjega
03-11-11, 23:53
Zašto ne dati šansu i tim mladim ljudima? Neka uče,a kada nauče onda će biti koristi.

Znači prvo mi njih da učimo ( pošto će uglavnom biti s nama u kontaktu ) jedno par godina a oni za to vreme da dobijaju punu platu, a posle toga da oni nas uče, ono što smo mi njih naučili do tada. koja smejurija

Ivan.Stanojev
04-11-11, 00:56
@provac
Poštovani gospodine, u području PSS Vršac (gde sam pogađao obuku) bilo je 60% ljudi preko 45 godina sa pozamašnom praksom (što je veoma tužno). Ali ni mi "mladi" uglavnom nismo bez prakse. Po mom skromnom mišljenju, ministarstvo pokušava da poveća kapacitet PSS a da li će uspeti, pokazaće vreme.
Najlakše je kritikovati, ali svaka dobra kritika mora da sadrži argumente i alternativu.
Savetodavstvo je institucija koja se plaća u svim normalnim zemljama. E sad koliko para-toliko i muzike!
Ali bio bi veliki pomak da PG shvate da ipak nešto dobijaju iz budžeta republike Srbije (kakvi god savetodavci bili)

Zoran0230
04-11-11, 08:43
Ivane,ovo si dobro napisao: u svim normalnim zemljama.Naša Srbija sigurno ne spada u tu grupu.U svim ovim kritikama nemojte se pronalaziti,jer smo svi mi za zapošljavanje mladih ali način na koji to rade mi kritikujemo.Videćeš i sam koliko se na forumu može naučiti jer su mnogi ispekli zanat svojom mukom i radom.Poljoprivreda je specifična grana u kojoj je izmišljena topla voda i sada vi treba da bas savetujete kako je pronađena.Nemoj se ljutiti ali to su gole činjenice.Ali niće vam dobro ako to zaživi,jer nećete postati socijalni slučajevi.Ova država i propada baš zbog toga što tih koji savetuju ima više nego što treba a ovih što treba da rade su tehnološki višak umesto da bude obrnuto.U ovom slučaju su mnogi agronomi tehnološki višak a vlada na ovaj način pokušava da pobegne od istine jer ovakvo nešto na početku njihove vlasti im ne bi palo na pamet.Ovo je jednostavno politički marketing koji će seljak debelo platiti.

Golub
04-11-11, 09:31
U našoj prokleto je.anoj zemlji srbiji smetaju pametni ljudi i oni koi imaju zvanje. Na tv non stop se priča i kuka kako je odliv mozgova suprotno interesima , a radi se sasvim suprotno. Ljudi kad traže (ako imaju gde da pitaju) dal ima mesta za posao da rade prvo šta ga pitaju profesionalci (koi nemaju ni osmogodišnju , a oni kolju i bese) koja je njegova struka i čovek kad kaže imam osnovno on će naći posao, a ako kažeš da imaš neko zvanje tj.školovan čovek odgovor je već za neke poznat: Mi ovde ne primamo činovnike, a pitaš za običan posao gde i da hoćeš nemožeš biti činovnik. Ako neko zna da je suprotno neka napiše, al ne da mesli nego da zna.

pera1966
04-11-11, 09:54
.Šta može taj savetodavac savetovati seljaku a da on to ne zna.
Na primer-ako mi savetuje da bacim 200kg veštaka a ja imam para samo za 50.To je poenta cele priče.Naš seljak nije glup i zna ali nema ili ima malo(mislim na većinu).

Pozdrav Zorane,lep i odmeren tekst.Nadam se da se necete uvrediti ako dodam par reci.Rekli ste da nasi farmeri nisu glupi,tu se slazem.Moram da dodam,da mozda je sirom Vojvodine bolja situacija,ali u vecem delu Srbije je drugacije.Farmeri nisu glupi,ali nisu ni obrazovani i jako tesko saradjuju medjusobno,ima puno zavisti,sto je sve zajedno jako losa kombinacija.Znate,onaj ko je malo pazljiv i tekako je imao sta da nauci na poljoprivrednim fakultetima u BG i NS.I za razliku od clanova ovih foruma,mnogi farmeri u Srbiji nemaju kompjutere,a i oni koji ih imaju,ne umeju da ih koriste,sem izuzetaka.Koriste ih njihova deca ,uglavnom za video igre i filmice.
Ko od njih cita strucnu litearturu.Malo je takvim,verujte mi,imam 14 godisnje iskustvo.Na primer,kada je pcelarstvo u pitanju,grana kojom se ja uspesno bavim vec 7 godina.Ja sam moje znanje stekao od prof.Kulincevica i to 2godisnjim temeljnim izucavanjem njegovog udzbenika.Pa kad sam startovao kupivsi 9 startnih drustava,tacno sam znao sta,gde i kako da uradim i u kom momentu.Za ovih 7 godina pcelinjak sam povecao na 40 jakih drustava,a u medjuvremenu sam odnegovao bio jos 40 drustava,koje sam prodao na trzistu po solidnim cenama,a ljudi koji su ih kupili stalno zovu da pitaju kada ce biti jos drustava za prodaju.Za sve ovo vreme sam imao gubitak od samo 2 drustva,sto je zanemarljivo u odnosu na broj zima i broj godina.Med prodam jako brzo,na veliko uglavnom i to po cenamaoko 7 e po kg.Za isto to vreme su neki stari farmeri iz naseg kraja koji su radili kako oini znaju i umeju,ostali bez citavih pcelinjaka,a da ni ne znaju sta ih je snaslo.Oni koji jos imaju pcele,ostvaruju cene u prodaji na veliko 2 do 3e maximalno,a na malo 3 do 4 e u najboljem slucaju.Jednom od njih je pre 2 godine odbijena celokupna kolicina meda,jer su mu nasli antibiotike u medu.Pitam se kako li su mu kontrolisali ranije,kada on sve vreme gura antibiotike u sirupu u prolece i u jesen.

U cemu je razika izmedju njih i mene?Oni rade vec 20,30 pa i 40 godina,s tim sto su neki prestali zbog 100 postotnog uginuca citavih pcelinjaka od po 60tak drustava.Razlika je u znanju.Ja smatram znanja nikad dosta,pa stalno ucim i usavrsavam se i to sto naucim pretacem u praksu,koliko god mogu vise.Mnogi od njih to ne rade,jer smatraju da puno znaju i da imaju veliko iskustvo.Koliko je takav stav ispravan u vrlo izazovno i opasno vreme za pcele,moze se videti po rezultatima. Ovao je bio samo primer,ali i u drugim segmentima poljoprivredne proizvodnje stanje je slicno navedenom.Ponavljam da sam svestan da je u Vojvodini bolja situacija.
Pozdrav od Aleksandra

radivoj.nadlacki
04-11-11, 13:41
@talianu

Zar niste skoknuli do NS danas na tribinu ?
Trebali ste,ako niste bio je i g. Nadlački i moja malenkost.
Čuli smo sve što smo znali.Čuli smo i rešenje za sve probleme u poljoprivredi i to smo znali.
Samo se pitam kako bi lako bilo biti ministar poljoprivrede kad bi i budžet bio 10 puta veći nego trenutno.

Potpisujem...

@Zoran0230

Čitajući prepisku između gospodina Provca i gospodina Radivoja za koga mi je izuzetno drago što se vratio forumu posle dužeg vremena.To je rasprava po meni dva poštena čoveka koji žele dobro ovoj našoj poljoprivredi a ne slažu se.Prešao bih na ti.Radivoje,Provac je realno sagledao situaciju oko zapošljavanja agronoma.Jedina dobra stvar je što će jedan broj ljudi biti zaposlen a NA je lepo naveo da će seljak i dalje raditi kako zna i ume a agronomi će primati plate i to je to.Radivoje,mislim da si uministarstvo poljoprivrede (ne znam da li si još tamo),zalutao-jer tamo nema mesta za poštene ljude a mislim da ti to jesi.

Kao prvo, hvala na lepim rečima i što se mene tiče nije problem da se ne persiramo. Zorane, što se tiče cele ove priče oko anagažovanja cca 1600 agronoma, gospodin Provac i ja se slažemo skoro u potpunosti samo je razlika što ja svoje neslaganje argumentujem time kako bih ja to uradio da me se pitalo bez da ocenjujem rad i delo bilo koga. Rekoh neću da ceo ovaj projekat ocenjujem sa političkog aspekta već sa stručnog. Zorane, da si prelistao temu detaljnije već bi znao da sam 01.07. 2011. godine napustio ministarstvo i vratio se na svoj posao koji sam radio i pre ministartva. Čovek koji me je pozvao u ministarsvo ( a to nije ex ministar već njegov pomoćnik Slobodan Teofanov) mi je rekao sledeću rečenicu:" Znamo se dugo, znam ko si i kakav si a i ti znaš ko sam i kakav sam, nudim ti priliku da se ono što si do sada kritikovao zajedno sa mnom pokušašaš da promeniš"....na takav izazov sam otišao i kad više nije bilo izazova ja sam se vratio jer nemam problem sa sujetom i sl. osećanjima. Mislim da u ministarstvu ima mnogo dobrih i poštenih ljudi u personalu koji imaju i šta da kažu samo za to često nemaju priliku.

Mislim da moramo shvatiti ovde da ako ne mislimo isto i ako se ne slažemo da nismo neprijatelji, da svi oni koji žele dobro ovoj zemlji, ovom narodu, poljoprivredi i selu moraju da zbijaju redove a ne da se razvodnjavaju. Ja bih da ovde razmenjujem stavove oko različitih problema i da imam opoziciju za svoje stavove a isto tako i da budem opozicija nečijim stavovima. Pa ako me neko argumentima ubedi da su njegovi stavovi ispravni, a pošto nisam budala ni malouman, ja ću promeniti svoje stavove a isto očekujem i od drugih.

Izvinjavam se na :){{, želeo sam da se osvrnem na postove u kojima sam lično spomenut. Sve što sam, za sada, imao da kažem na ovu temu sam rekao a raspravu na ovoj temi ću nastaviti kada budem imao iskustava iz mojih Gospodjinaca. Naš savetodavac već razvija akcije koje želi da odradi a čak i razmišljamo mi u zadruzi da mu doniramo deo putnih troškova jer nam treba i godi jedno mlado i pametno čeljade.

Zoran0230
04-11-11, 14:14
Pero u pravu si ti,ima i toga,kao što majstor nije ajstor,tako i seljak(paor) nije seljak,znanja i umeća se razlikuju,oni što nisu učili do sada neće ni do sada.Ja i dan danas prihvatam sugestije jer se neki puta srećem sa stvarima koje ne poznajem i nije me sramota pitati,jer ako ti je to godina rođenja mi smo skoro vršnjaci.
Poenta mog mišljenja je da se seljaku pomogne beskamatnim kreditima,manjim cenama repromaterijala i jeftinijim delovima za mehanizaciju,oslobođenje od registracija traktora jer su već jednom trajno registrovani-to za sada nama treba.
Ne podcenjujem u opšte agronome jer oni sigurno imaju više znanja od nas ali nisu ovo vremena za te stvari.Taj deo mog posta koji si citirao sve govori a ja verujem da i ti nemaš odgovor na tu konstataciju.

Radivoje,video sam da si bio i ranije na forumu ali ja nisam promenuo mišljenje o tebi ni onda ni sada.Razmenuli smo mišljenja i nikada nije bilo bilo kakvog podcenjivanja ni sa jedne strane.Malo me je podstaklo jer cenim i tebe i Provca,Mislite vi isto samo svako drugačije tumači,ili se drugačije izrazi.Provac je impulsivniji pa se stiče drugačiji utisak-takvih ljudi nama više treba jer lažova i prevaranata imamo i za izvoz.Ja ću savetodavca kulturno primiti kao što dolikuje jednom domaćinu ali pošto sam ja hobista,mi možda nismo u kombinaciji.Opet ponavljam Treba agronome zaposliti ali gde kad se kod nas ne radi a i ovo što radi ko zna dokle će raditi.Možda i ja budem od sledeće godine profesionalac ako stvari nastave ovim tokom-Pozdrav>:({

ljubek
04-11-11, 16:07
radivoj.nadlacki (http://poljoinfo.com/member.php?1634-radivoj.nadlacki)

http://poljoinfo.com/images/statusicon/user-online.png
to druže svaka ti je na mestu mislim da nakon ovakvog posta mnogi mogu da polože oružje.
podržavam i potpisujem..>:({

diklofen
04-11-11, 16:13
Nama danas bio "moj" agronom u posetu.Pošto me nije našao doće večeras pa ću ja Vama podneti izveštaj.

provac
04-11-11, 19:49
Imam samo jedno prosto pitanje na koje zelim da mi da odgovor neko ko je za to kompetentan?Kako ce meni pomoci agronom zena koja se vec 20 god posvetila porodici i sa poljoprivredom nema dodirnih tacaka ,a verujem da ih medju ovih 1820 ima bar pola.nemam nista protiv tih osoba ali ako je cilj unapredjenje poljop onda mi dokazite kako ce oni to uraditi.Drugo sam hteo da kazem i podrzim gdina Nadlackog da je gdin Teofanov jedan cestit covek i jedan od retkih u toj ustanovi koji su zeleli da unaprede poljop ali nisu mogli od drugih koji su ih gusili(jedan od onih koji su nas podrzali u svim nasim zahtevima ).Trece sam zeleo da kazem zoranu 0230 da seljaku daju i te kredite bez kamate slaba vajda jer su vec svi u g--ma do guse tako da ih ni to ne vadi ..jedini spas je da placamo gorivo kao i Hrvati da se svi inputi smanje na minimun ugradnje drzave i samim tim bi svi gradjani ove nase zemlje jeli jeftiniju hranu.jos jedna napomena ,,nisam protiv agronoma ,,ali sam protiv ovog kukavickog poteza min poljop sto rece neko ranije sto to nisu uradili na pocetku ove vlade nego se setila ,,PRDA KUDELJE UOCI SVETE NEDELJE,,

Zoran0230
04-11-11, 20:15
Provac,Radivoj se nije slagao sa nekim potezima ministarstva jer je njegov cilj bio da unapredi poljoprivredu što se sigurno kosi sa stavom vlade koja ni ne misli na poljoprivredu već čuva socijalni mir u Beogradu.Pokušava da kopira zapad za kojim zaostajemo 2 veka.Lepo kaže narodna: videla žaba da se konj potkiva pa hoće i ona.U ovom slučaju smo mi žabe.U poljoprivredu se polako uključuje omladina koja silom prilika mora da se bavi poljoprivredom.U njima će ležati budućnost poljoprivrede,Meni ako savetodavac spomene kako se to radi na zapadu odmah može da kupi pintle jer me to isticanje zapadne demokratije izuzetno nervira.pa tamo ni komšija komšiju ne poznaje

Kurkela
04-11-11, 20:47
Ovde je spomenuto, kako ce savetodavci steci znanje i iskustvo na terenu.
Rekose da ni srednjoskolac ne izlazi iz skole naucen. ^-^
Kako ce savetodavac bez znanja da poducava poljoprivrednike, ako ni sam nema iskustva.
Ovi sto su zasli u poznije godine nisu radili u struci, dok ovi mladji nemaju znanja.
Cast izuzetcima.
Svi koji ce prepricavati kako se radi u Holandiji, Nemackoj,,, mogu pricu okaciti o klin,
jer kako stvari trenutno stoje, mi polako nazadujemo na svim poljima.

talianu
04-11-11, 21:17
Znači prvo mi njih da učimo ( pošto će uglavnom biti s nama u kontaktu ) jedno par godina a oni za to vreme da dobijaju punu platu, a posle toga da oni nas uče, ono što smo mi njih naučili do tada. koja smejurija
Ajde pošto nisi razumeo da malo pojasnim, neka stiču praksu nekome će biti od koristi.
Pogledaj malo po ataru osvrni se oko sebe pa ima ljudi koji ceo život rade poljoprivredu a proizvode samo divlji sirak i ambroziju! Jel su oni dovoljno pametni?

Ivan.Stanojev
04-11-11, 21:23
U ponedeljak krećem na teren: Gaj, Malo Bavanište, Dubovac i Šumarak.
Je l ima na forumu nekog sa ovog područja?

markokurjega
04-11-11, 21:35
Ajde pošto nisi razumeo da malo pojasnim, neka stiču praksu nekome će biti od koristi.
Pogledaj malo po ataru osvrni se oko sebe pa ima ljudi koji ceo život rade poljoprivredu a proizvode samo divlji sirak i ambroziju! Jel su oni dovoljno pametni?

Razumeo sam ja dobro ali nisi ti mene, takvih o kojima ti pričaš nema baš velik procenat ( bar kod mene) a njima nema pomoći ni da sam bog siđe pa da ih savetuje.

diklofen
04-11-11, 21:36
Pa ja imam samo vikendicu u Šumarku ali čim dođem ćemo se čuti da >:({.Koliko god čovek sasluša drugih ljudi za toliko više vredi.

talianu
04-11-11, 21:50
Razumeo sam ja dobro ali nisi ti mene, takvih o kojima ti pričaš nema baš velik procenat ( bar kod mene) a njima nema pomoći ni da sam bog siđe pa da ih savetuje.
Nema ih ni kod mene puno ali ih ima,teši se da će agronomi imati bar posla,primaju platu treba da rade.

German hunting terrier | Jagdterrier