Ginko ( Ginkgo biloba )

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
9.366
Lokacija
Apatin
Ginko ( Ginkgo biloba ) je veoma popularan u poslednje vreme, pre svega zahvaljujući reklamama koje na preporučuju da leči sve i svašta. A mora se priznati i da kad naraste impresivno izgleda. U pitanju je drvo koje može narasti u visinu do 40m, a ima veoma specifičan izgled listova.

ginkgo-biloba.jpg


Ginko se može razmnožavati vegetativno, što se najčašće radi, mada se u poslednje vreme dosta eksperimetiše i sa gajenjem iz semena.

Kad se uzimaju reznice za razmnožavanje one budu dužine oko 20cm, a potrebno ih je tretirati hormonima. Takođe se mogu vegetativno razmnožavati i lučnim položenicama, mada se to veoma retko radi.

Što se tiče gajenja iz semena, to je već malo komplikovanije jer ima dosta priča koje kruže. Međutim sasvim je izvesno da nije preterano komplikovano, jer ljudi iz semena dobijaju velike količine biljaka.
 
  • Like
Reagovanja: Goc
Slobodno skupite semena i posadite... U Novom Sadu, ispred mog fakulteta (PMF, departman za biologiju i ekologiju) ima dva velika drveta ginka, davno zasadjena, ispod kojih mozete nakupiti seme. Stablovim reznicama nisam siguran koliko je uspesno, bez koriscena hormona, a znamo da su hormoni zakonom zabranjeni , jel... Ali svakako mozete pokusati i stablovim reznicama, mozda bolje i korenskim reznicama ako ih mozete pronaci ispod drveta...

Inace u pitanju je reliktna vrsta, mislim da je tercijerni relikt, mozda i gresim... Par vrsta je do danas opstalo, biloba, triloba... Inace je deo autohtone flore severo istocne Azije ako se dobro secam... Fantasticno drvo! I ja kanim dugo vec da zasadim koju sebi, koleginica je posadila dva semena, i lepo su isklijali, sad su oko 20 cm veliki, posle dve godine. Ako se setim jos necega dopisacu :)
 
konacno da sam usla na ovaj sajt...samo da pitam pre nego sto posadim seme ginka..puno vlage? malo vlage?..kad nice? kakva zemlja..imam samo 2 semena i jako zelim da mi nikne ako neko ima iskustva da mi pomogne...hvala puno unapred :)
 
Odgovor bi bio specifični uslovi. Mi ga dobijamo od čoveka koji spušta saksije kad ga posadi u podrum. U pitanju je stara kuća, ali se ispostavilo da je idealno za nicanje ginka, primi se 99% zasađenih.

Kod nas se dosta radi sa reznicama na razmnožavanju ginka, pa neznam da li ćeš dobiti konkretan odgovor na forumu. Ja sam napisao što znam, ne znam ni vlažnost, ni temperaturo, mislim bio sam tamo, ali podrum ko podrum. Veoma je zanimljivo da ih sadi u običnoj zemji iz bašte bez nekih dodataka.
 
sada je pravo vreme za sakupljanje semena ginka. Nakon sakupljanja se izvrsi maceracija tj. skloni mesnati deo neprijatnog mirisa (buterna kiselina).Posle je ideaqlno seme staviti u neku staru platnenu vrecu (moze i u carapu,provereno) i jednostavno drzati u spajzu najbolje. Povremeno se seme treba rasuti i prebrati one koji su promenili boju... Pre same sadnje ja sam praktikovao da kvrcnem vrh semenke sa malim cekicem da ljuska pukne kako bi klica lakse izasla. Posle toga uzmete jednu kapsulu nekog antibiotika tipa penterksil,palitreks... i razmutite u vodi u koju posle potopite seme i tako odstoji dva dana. Licno sam praktikovao setvu u kontejnere za cvece i to tako sto ih napunim zemljom za cvece nesto vise od pola, onda ubacim seme i naspem jos 1-1,5 cm zemlje. NAJVAZNIJE kod ginka je velika kolicina vlage kod samog nicanja i porasta ponika, znaci redovno i obilno zalivanje!!! Procenat nicanja mi je na ovaj nacin bio oko 75-80 %....
 
Što se tiče ginka, on voli umereno vode.
Što se tiče perioda kad je mlada sadnica, poželjno je da nije izložen direknom suncu.
Sa veštakom verovatno može, ali samo umereno. Mada je preporuka da ide pregoreli stajnjak.
 
Nazad
Vrh