Romanovske ovce

Hvala na dobrodošlici svima!!!!! Drago mi je da saam srdačno dočekan.
Vaše rasprave pune su stručnih i korisnih znanja kojih nikad dosta svaka čast!
Pozdrav svima!
 
Dobrodosao Pavle:)!kaci neke sveze slike ako imas
Ima nas raznih ali svi zajedno prilicno smo dobro znanjem potkovani i uvek nesto novo se moze nauciti od nekoga.
:ppozdrav:
 

Evo probao sam poslati dvije slike da vidimo dali je uspjelo!
 
nije,pokusaj ponovo,prekopiraj kod iz pravougaonika iznad kojeg pise -IMG Code for Forums & Message Boards
to ti izadje kad je slika vec upload
 
:D :D :D :D
Post je spojen: [time]1259657966[/time]
_________________________________________________
Pavle druze napisi ti nama kako si nabavio toliko stado i kakva j e brojnost i kvalitet ove rase u HR.kako uspevas da se izboris sa jagnjenjem tolikog broja ovaca?
:ppozdrav:
 
Miladinoviću, Miladinoviću ja i moja supruga hrabro uđosmo u velik posao kao što ti rekoh prije sa skromnim iskustvom nekih desetak godina odlučili smo se da odma idemo na veći broj jer zašto drhtiti sa desetak komada kad znaš da zbog srodstva na svaki podmladak bi morao imati drugog ovna(stranca).U Hrvatskoj nas je troje uzgajivača (većih) čast i onima koji imaju i mala stada.
Rekoh da se radi o šilježicama pred 15 dana počela su prva janjenja a pravo očekujem za koji dan.
Kvalitet za kojeg pitaš po svim parametrima struke i po ocjeni drugih farmera (rom. vrste) bolji je od očekivanog, a to je rezultat cjelogodišnjeg "kvalitetnog" hranjenja i danonoćne brige.
Gužva oko janjenja za koju pitaš nije problem jer i na slikama se vidi da sam 200 ovaca matičnog stada podijelio unutar iste farme na 4 stada od kojeg svako st. ima svog ovna i tako su pregrađeni i pašnjaci.Ovca kad se ojanji ovisno koliko janjaca ima ide u mali box 3-5 dana a potom u veći max.10 ovaca sa janjcima, a po mojoj procjeni nakon što janjci malo ojačaju vraćam svaku u njeno stado s tim da u kutu svakoga postoji dodatak hrane do kojeg mogu samo janjci.
Prijatelju moj "malo" znam al bi mogao o ovčarstvu danima. POZDRAV SVIM FARMERIMA!
 
Nadam se da ce se ta hrabrost isplatiti:).Sto se tice organizacije vidim da si to lepo isplanirao i odradio da lako manipulises tim brojem grla.
E sad sto se tice kvaliteta drzanja i hrane na slikama se moze dosta videti da je to u redu,ali mene zanima i nesto drugo,odakle stize sveza krv romanovih u HR,iz kojih zemalja se uvozi i kako to odradjujete,znas li nesto o tome?
pozdrav
 
Svakako da je kolega Miladinovic postavio dobro pitanje u vezi ovnovski linija, bilo bi nam svima interesnatno da nam kažete odakle vodi poreklo celog stada, odnosno odakle vam potice "krv" ovaca koje ste prve "nabavili izvorne krvne linije". Pitanje je jako vazno za sve odgajivace romanovke ovce zbog saradnje. Dalje, interesnantno nam je da li radite DNA testiranja i genotipizaciju?

Mene pre neki dan kontaktirao jedan "kolega" iz Virovitice u želji da nabavi ovce sa moje farme i rekao mi je da ima 2000 romanovski grla. Da li vam je poznat taj uzgajivač, kolega Agro Lug?
 
OK! Iskreno što se tiče porijekla ovce potječu iz Češke, a sad sam u fazi povezivanja jednog moga veterinara sa njegovim kolegom iz SAD-a (Iowa) da nam pošalju jednu pošiljku 12 epruveta zaleđenog sjemena.
Zaboravio sam da te pitam dali vi u Srbiji koristite mineralno vitaminske dodatke(SANO-OVISAN),KALCIJEV KARBONAT i dr.?
POZDRAV! :cao:
 
Koriste se ti dodaci u koncentratima,raznih proizvodjaca i u sastavima ima finesa ali sve se svodi na isto.To bi bilo zanimljivo i korisno ako uspes osveziti krv tim semenom,srecno!Amerikanci imaju dobre rezultate sa romanovom ako je ono sto publikuju tacno.
Kakvo osemenjavanje radite cervikalno ili endoskopsko,u srbiji se tek pomalo o tome prica?
2000 grla je zaista impozantan broj ::svaka cast::
:ppozdrav:
Post je spojen: [time]1259674086[/time]
_________________________________________________
Najbolje iz Ceske za ovu godinu,Strancice izlozba sampion i sampionka
2i1mveq.jpg

2rcl4s7.jpg
 
Odlično kolega Agro Lug.

Znači imate sva prateća dokumenta za stado. Od kojih čeških linija i sa kojih farmi potiču ovce? Svi češki uzgajivači rade DNA i genotip svojih ovaca, znači da je lako ustvanoviti srodstvo (član sam češkog SCHOK i imam pristup bazi podataka). Niste mi odgovorili za kolegu koji ima 2000 grla romanovski ovaca u Virivitici, nije vam poznat?

Da, Ajova je na daleko poznata po uzgoju romanovski ovaca, ali pazite se da ne unesete u stado kakve bolesti koje su retke na našim prostorima.
::vino::
 
http://www.auderersheep.com/Romanov.htm
Sajt odgajivaca iz Ajove(jedna od farmerskih drzava i SAD),ima se sta pametno procitati pre svega o melezenju.
Sto se tice bolesti koje se mogu preneti semenom,na koje bolesti se misli nisam veterinar nek se struka ukljuci:)
:ppozdrav:
ps.Koliko sam ja citao sve romanovih sto ima i Hr i Slo je mesavina krvi ovaca sa vojnih farmi(Han pijesak i Karadjordjevo) i nekih manjih uvoza iz Ceske.A koleg apavle ce nam pojasniti kako su uredili tj sve zaveli u maticnu sluzbu kod njih,u Srbiji to malo teze ide ako se nemaju originalni papiri za uvezena grla,tj tesko je umaticiti grlo koje je bez porekla u Srbiji iako odgovara svim standardima bilo koja rasa da je u pitanju.sda rezimiram zanima me kako je napravljeno prvo maticno stado i na kojim papirima ono pociva,temelj.
:ppozdrav:
 
Gospodine Slaviša poslao sam vam odgovor na vaše današnje pitanje pogledajte interne poruke.
Pozdrav Pavle!
Post je spojen: [time]1259679875[/time]
_________________________________________________
Gospodine Miladinoviću imam još posla u farmi pa se javim kasnije! :udri:
 
Hvala vam Pavle, sve mi je jasno. ::vino::

Gotovo sve bolesti se kolega Miladinovicu prenose putem semena (sperme) i embriona. Kontinentalni karantin za Ameriku (USA i Kanada) za evro-azijske zivotinje je 5 (pet) godina, propisan je veoma strogim standardima i procedurama. Kad god se u nekoj oblasti, teritoriji pojavi bolest i nadlezna veterianrska služba donese Odluku o zabrani prometa zivotinja navede u odluci i zabranu prometa semena i embriona. Moj savet je da se u stado ne unosi "sve i svašta" iz straha da se šta ne desi loše za farmera kao i za sve ostale. Svedoci smo da se putem interneta moze kupiti sve i svasta, bez ikakve posebne kontrole, prosto je nemoguce da nadležne službe sve kontrolišu. Ne znam šta se ima videti na ovom sajtu kolega, verujete li vi u sve sto procitate? Mislim da sve sto se kupi treba predhodno pogledati. Slazete li se?

Ako je ovo romanovsko jagnje, onda sam ja princ Čarls: http://www.auderersheep.com/RomanEweLamb.JPG
 
Slaviša i ja bi se djelom složio sa tvojim komentarom za ovna i ovcu od Miše koliko sam razumio Miladinovića to su šampioni iz Češke. Ja mislim da su to mladi primjerci ali ipak ja imam dosta boljih ovaca a i ovnovi mi bolje izgledaju.Kad bude malo ljepše vrijeme poslikaću ja svoje ovnove samo što moji nemaju takav izložbeni stav.
 
Nazad
Vrh