Kako kuvate kotlic/gulas ?

pedja voganj

Član
Učlanjen(a)
11 Avg 2009
Poruka
221
Lokacija
Voganj
Sutra planiram da pravim kotlic pa me interesuje kako vi pravite ?:sta::osmeh:
 
Puno crnog luka, paprike i naravno mesa. Još malo lovorovog lista i samo nek se kuva.
 
Kotlic od srnetine,probaj dobar je.....:ppozdrav:

5-6 glavica crnog luka
2 glavice belog luka
2kg srnetine
5-6 šargarepa (sitnijih)
koren celera i nekoliko strukova lista celera
1l belog vina
1l domaćeg kuvanog paradajza, ako nemate u zamenu može tomatino
300g dimljene slanine
sveži peršun
mešavina začina, so, mleveni biber
malo ruzmarina i majčine dušice (sušene)
nekoliko bobica kleke
ljuta aleva paprika


Priprema:
http://moje-grne.com/?s=gulaš+od+srnetineCrni luk iseckati. Beli luk iseckati i ostaviti cele čenove. Na malo ulja ili masti propržiti crni i beli luk dok ne omekša. Dodati zatim u kotlić isečeno srneće meso, očišćenu šargarepu i izrendani celer i so. Naliti vinom i sa malo paradjz soka koliko da pokrije meso pa kuvati na vatri uz povremeno mešanje. Po potrebi nalivati ostatak vina i paradajz soka tokom kuvanja. Tokom kuvanja dodavati navedene začine po ukusu – ruzmarin, majčinu dušicu i kleku. Negde na pola kuvanja dodati na kockice seckani list celera i peršun. Dodati zatim iseckanu slaninu. Pred kraj još malo ukus doterati ostalim začinima i gulaš poslužiti sa kačamakom.
 
dinsta se luk, kad je poludinstan stavljas svinske papke i zajedno dinstas, (biber u zrnu i lovorov list) onda stavljas meso, prvo svinjsko a posle goveđe, papriku slatku za boju a ljutu po ukusu, pri kraju dodas fant (aleva, podravka, za gulas) zajedno sa kuvanim paradajzom ne mnogo, zuti zacin i so po ukusu i to je to mljac mljac,
 
Evo i moj recept za gulaš od divljeg zeca:

Prvo ostaviti zeca u marinadu (voda sirćet ruzmarin i malo soli). Nakon što zec odleži 3-4 sata u marinadi izrežem ga na par većih komada i ubacim u ekspres lonac.
U lonac, pored komada zečetine ubacim i ruzmarin, lovorov lisr so i biber u zrnu. Kada provre ("propišti") kuhati do 15 min (ne više) pa skinuti. Kada se malo ohladi odvojiti meso od kosti i pri tome paziti da komadi ostani što veći, a vodu procijedimo i ostavimo u posebnu posudu.
Posebno na ulju i masti propržimo 1kg luka, par mrkvi, svježe paprike i ostalog sezonskog povrća.
Kad luk bude na pola upržen dodati 700-800 grama očišćenih sviježih šampinjona koje isječemo na komade i upržimo ih zajedno sa lukom i povrćem.
Nakon što luk i šampinjoni budu uprženi, dodamo prethodno očišćeno meso, dinstamo ga 15 min uz stalno miješanje. Dodamo začine (vegetu biber, slatku i slanu papriku i ostalo po želji) i pomalo dodajemo vodu, u kojoj smo skuhali meso i dodamo pola litra paradaiz pirea. U ovako pripremljen sadržaj dodati par krompira isječenih na sitne komade i kuhati oko 1h. Neposredno prije skidanja sa vatre preporučujem da se doda jedna krem supa od gljiva da bi čorba bila što gušća.
 
  • Like
Reagovanja: PKB
Нешто ми је појело пост.
Хтео сам да питам за који се паприкаш,гулаш интересујете.Да ли за говеђи,свињски,овчији ,мешани,живински,пачији,гушчији,кокошији,мешани,
машин паприкаш,рибљи?
Какав год да је нека га има пуно и да се крчка што дуже.Уз добро вино и добро друштво и ћемане.....!
 
Kadgod je neko slavlje, mi,i sira rorbina (ako je pozvana) volimo pastirsku corbu(nas naziv) jako je slicna gulasu sto se mesa tice znaci siljeze ili junece . Mnogo crnog luka,jedna petina od kolicine koscatog mesa par cesnja belog luka,zelena paprika, 2-3 lovorovog lista,2dcl crnog vina,bibera, malo ljute paprike vegete,svinjske masti,krompir na kocke ,i na kraju crvene domace paprike i zaliti sa vodom da bude corba.Caka je u tome sto se meso sa crnim lukom dinsta BEZ vode pa se malo i zapece dok ne pusti sok posle toga dolazi ostalo sve po redu ali crvena paprika na kraju pre nego sto se stavi krompir.Probajte jako je lepo jelo izdasno , i komletno:ppozdrav:i naravno ko sta voli za zaliti
 
dinsta se luk, kad je poludinstan stavljas svinske papke i zajedno dinstas, (biber u zrnu i lovorov list) onda stavljas meso, prvo svinjsko a posle goveđe, papriku slatku za boju a ljutu po ukusu, pri kraju dodas fant (aleva, podravka, za gulas) zajedno sa kuvanim paradajzom ne mnogo, zuti zacin i so po ukusu i to je to mljac mljac,

Sve je OK Miro, ali ja papke (prednje) prvo posebno skuvam toliko da se mogu sa prstima odvajati od kosti i drobiti pa onda tako prstima usitnjeno i odvojeno od kosti dodam u polu dinstani lukac. Tako radim i kada kuvam skembe i onda se dobija zelatinozna gustina.:ppozdrav:
 
Škembiće imaš u skoro svim mesarama u NS da kupiš očišćene, samo treba da ih skuvaš, mislim da sam u januaru platio 165din/kg.
 
Pozdravljam sve ljubitele dobrog krkanluka

Iako sa mojom strukom bas i nema dodirnih tacaka, na ovakve teme bih mogao knjige pisati.Mozda se jednoga dana i drznem na takav poduhvat zato sto cesto vidjam da mnogi u zelji da naprave nesto lepo i ukusno,dodaju jelima razna vina,piva,konjake i sl.Pri tom,jedino sto dobiju kao rezultat je opor ukus jela.Alkohol treba konzumirati pre i posle jela.Alkohol prilikom kuvanja sav ispari,veci deo vode takodje a ono sto ostane samo zagadjuje jelo.Nije beznacajno ni to sto na taj nacin bez potrebe poskupljuje kuvanje zeljenog jela.Mnogi takodje prave gresku sto u gulase trpaju sve i svasta,pa na kraju dobiju sladunjavo jelo koje ne mozes dosoliti.Gulas treba da bude slano jelo.Naravno i tu treba biti umeren.Evo jednog izuzetnog gulasa za 4 osobe.
Na malo ulja ptrprziti sitno seckane dve povece glavice luka.Prziti dok ne dobije zlatastu boju i onda preliti toplom vodom da sav luk ogrezne.Uz cesto mesanje i dodavanje vode dinstati dok se sav lukac ne razbije.To moze i da potraje ali je neophodno jer u dobrom gulasu ne sme vizuelno da se prepozna nista osim mesa.Kada je luk dobro razbijen dodati jedan list lovora,dve kafene kasicice soli,jednu vrsnu kasicicu sitno mlevenog crnog bibera i popreko secen na medaljone juneci ili govedji ribic.Ribic ili mocing kako ga neki zovu je onaj deo iz buta koji kada je pravilno obrezan izgleda vretenasto i u sebi ima debelu zilu i tezak je oko 700-800g.Ako u kuci bas nemate dobar noz,treba zamoliti mesara da ga isece popreko na medaljone jer se tesko sece.Sve to preliti toplom vodom da ogrezne i kuvati na laganoj vatri,da krcka narednih 2 sata.Redovno dolivati vodu i mesati.Desetak minuta pre kraja kuvanja dodati slatku alevu da dobije lepu boju i miris.Dodati ljutu alevu po ukusu,treba malo da ljutne.Na kraju samo doterati ukus soljenjem ako je potrebno i gulas je gotov.Moze se sluziti uz pire krompir ili testeninu.Meni se najbolje pokazala Panona testenina koja iako je domaca jeftina ni malo po kvalitetu ne zaostaje za onim skupim italijanskim.Za one koji ne znaju,ona zila iz ribica na koju se neki neupuceni gade, se tokom kuvanja pretvara u nesto predivno sto se kao i meso topi u ustima.
PRIJATNO !!!

---------- Poruka napisana u 17:30 ---------- Prethodna poruka je at 15:28 ----------

U zivotu radimo smisleno s namerom da nesto sto smo unapred zamislili napravimo.Medjutim, ponekad se desi da stvari izmaknu kontroli,pa tako i rezultat ne bude ono zeljeno vec nesto sasvim drugo.Tako sam i ja stavio da przim na ulju povecu sitno secenu glavicu luka,s namerom da pravim obican pilav.Ne lezi vraze, u nesto sam se zablenuo i luk mi je zagoreo i to dobro.Poucen predjasnjim iskustvom,kada sam u slicnoj situaciji nastavio da kuvam i corba je bila izvrsna,ni ovaj put nisam bacio vec sam nastavio sa kuvanjem pilava, racunajuci da cu usput vec nekako popraviti i da ce biti jestivo.Dakle,u zagoreli luk dosuti casu tople vode i varjacom odlepiti sav luk sa dna serpe.Zatim treba dodati iz nekoliko voda ispran pirinac oblog zrna,moze i onaj duguljasti ali ja volim obli.Odmah dodati kasicicu ipo soli i dosta bibera.Dolivati vode po potrebi dok pirinac ne bude sasvim skuvan.Tada dodati kasicicu belog luka u granulama i pola kisele pavlake.Sve to pazljivo izmesati i po potrebi dosoliti, i jelo je gotovo.Uopste ne lici na pilav a toliko je lepo da se moze jesti bez ikakvog mesa.Cak ce i oni koji su mesozderi kao ja biti odusevljeni.Probajte,i uverite se sami.Usput treba znati da bi Kinezi izumrli od gladi da nisu imali pirinac.Jedno zrno pirinca putem kuvanja poveca zapreminu 3 do 5 puta i bogato je ugljenim hidratima.Tako su Kinezi preziveli Mao Ce Tunga a ja posle ovoga nikad vise nisam niti cu kuvati obican pilav i to vrlo namerno.
 
Škembe nisam još probao da spremam ima tu puno posla oko čišćenja i treba znati kako,

Skembe se kao sto kaze Nikola kupuje ocisceno. Muka je to sto se kuva dva puta. Prvi put sa dosta luka i zeleni da se ubiju neprijatni mirisi, a drugi put iseceno skembe u kotlicu kao finalni proizvod.
 
Nazad
Vrh