PDA

View Full Version : Sušenje voća

Advertisement

seno
14-12-08, 11:20
kako se suši voće
ima lineko projekat za izgradnju sušare za voće

Tar
14-12-08, 12:09
Ovo je najjednostavnija susara koja radi.
U njoj moze da se susi lekovito bilje, voce , pecurke...
Vazno je da temperatura vazduha ne bude veca od 50°C. U poslednje vreme citam da neki preporucuju do 60°C.
Sa 50 znam da ne dolazi do " kuvanja" i da se dobije ispravan proizvod!
Gajbice sa vocem, biljem ili pecurkama se sloze kao na slici i pokriju folijom. Ono crveno na crtezu je obican kalorifer. Najcesce imaju trostepeni prekidac.
1- samo ventilator
2- ventilator + 1. stepen grejanja i taj se obicno koristi
3.- ventilator + 2. stepen grejanja
http://img265.imageshack.us/img265/6577/susaracdrxu4.jpg (http://img265.imageshack.us/my.php?image=susaracdrxu4.jpg)
Ko se razume u struju moze i to preporucujem , da ugradi termostat koji se okaci na gajbice sa strane gde je kalorifer. Preko tog termostata se iskljucuje grejac u slucaju da temp poraste 50+°C a ventilator stalno radi.
Posto je susenje sezonzki posao za one koji nemaju vise vrsta voca koje stize jedno za drugim kroz celu sezonu. ovakva susara ili vise njih mogu da zavrse posao.
Ovo je idejna skica a svako moze da napravi kako mu odgovara. Npr cesto treba nasuti zemlju na donju ivicu najlona da se najlon ne bi odizao i vazduh izlazio ....i sl.

Salee
16-01-09, 16:55
Da li neko ima iskustva sa ovakvom susarom? Da li je neko isprobao ovo?

Vidim da ovde ima ljudi koji se razumeju u ovu tematiku. Moze li ovde da se kaze nesto vise o susarama, posebno za povrce...
Interesuju me neke koje bi mi posluzile za pokretanje manje "proizvodnje" zacina (posebno mlevene i tucane paprike), a mozda i za sljivu...
To znaci neke (sto) jeftinije i manjeg kapaciteta, za pocetak... Lkl{{

Unapred se zahvaljujem na svakom odgovoru!!!

krcinac
19-01-09, 14:17
zdravo sale , svet je mali . pa sta znam da se niko ne naljuti ali mi ovo ne izgleda ozbiljno bar ne za neku intezivniju proizvodnju. skoro sve susare su univerzalne i mozes u njima susiti i voce i povrce ,mozes ih grejati na drva,elektricnom energijom ili gas bar se takve kod nas proizvode , ja sam se pre par godina raspitivao i najevtinije je naci kod nekog privatnika tada je kompletna susara kapaciteta 1600 kg kostala 8 000 dm dok je u kraljevu slicna kostala 16 000 ali od firme. mada kada budes video kako to izgleda siguran sam da ako znas da varis mozes i sam da odradis Lkl{{ naravno ako ti prvo iseku metal u "boss compani"
pozdrav

Salee
19-01-09, 23:11
Pozdrav za zemljaka.... >:({

Ja sam i razmisljao o nekoj polu-improvizovanoj za pocetak... Problem je sto ne znam nikoga ko zna to da napravi, a i ne mogu da nadjem neki nacrt... Slab sam ja sa varenjem, ali "imam ljude"... :lol:

krcinac
23-01-09, 11:29
ja sam bio u jezevici to je selo kod cacka tu mozes da pogledas susaru na struju ili odi do mesta cumic tamo ima slicna susara raspitas se u selu ko ima susaru i oni ce te uputiti. a cuo sam da neko iz jasike ima nameru da nabavi susaru ili da susi sljive neznam trenutno dokle je stigao sa tom idejom, tebi je to preko mosta pa se raspitaj. pozdrav.

mudroser
16-03-09, 23:23
Ima neko vreme kako razmišljam o nabavci sušare i proizvodnji sušenog voća. E sad zdravo mlogo sam se raspitivao jedno dve godine, ali nikako nisam uspeo da dođem do informacija koje bi prelomile da krenem u posao.
Razmišljao sam o kajsiji, ali znate kako je jedne godine rodi druge ne rodi, pa uvoz sušene kajsije nemože se postići ta cena itd. Uglavnom, interesuje me da li je neko imao prilike negde da vidi neku sušaru u radu, da pita kolika su početna ulaganja, da li baš svaka kajsija, jabuka, šljiva...može da se suši, šta će biti problemi prve godine itd. Ako neko bilo šta zna ili zna nekoga ko zna o sušarama neka objavi.
Konkretno interesuje me sušara za voće koja će raditi cele godine, znači koji je to kapacitet sušare i da li je to uopšte izvodljivo u praksi. To mi je važno jer teorijski znam otprilike i sve lepo izgleda, nedostaje mi iskustvo!

Edit by Branko: tema prebačena iz dela foruma Caffe

markodim
08-04-09, 08:23
jel se izmedju kalorifera i gajbica stavlja neka zastita?

svetitrifun
10-11-09, 23:11
Да ли је неко пробао у замрзивач стојећи да убаци полице од жице за сушење, а доле мали вентилатор, грејач и термостат ? Ја озбиљно размишљам да то урадим од неког старог расходованог замрзивача. Може да буде и лежећи само га усправиш.

mij
19-11-09, 20:07
zdravo svima, nova sam na forumu i jos uvek se ne snalazim najbojle-molim za strpljenje.
Za sada pregledah dobar deo tema i prijatno sm iznenadjena. Svaka cast!
Imam par nedoumica, mozda ih neko od vas moze resiti: kao podkulturu za orah-sejanac odlucila sam se za kajsiju, pripremila sve i onda nastaju muke, koje kajsije uzeti?
Od kajsija kalemljenih na visoko jedino sto sam uspela da nadjem su par rasadnika u Vojvodini i svima je intermedijer Stenlej, druge intermedijere niko ne radi a cena ovih sto sam nasla je i do 2,5 puta veca od sadnica kajsije kalemljenih na dzanarici. Elem moje pitanje da li ovoliko vece ulaganje znaci i proporcionalno vecu sigurnost ( apopleksija i prolecno izmrzavanje ), ili je i ovo samo jos jedan primer one stare "...ovce su za sisanje..."

Post je spojen: 1258657920________________________________________ _________
izvinjenje, nije mi jasno kome namenjujem nove teme, pa je predhodna poruka otisla kao odgovor na susaru za voce.. ^-^

svetitrifun
23-11-09, 16:46
Јел има неко нацрт или неки предлог за сушару за кућне потребе. Ја сам мислио да идуће године направим сушару од неког кућишта старог замрзивача. Убацим му неки слаб грејач, вентилатор и термостат, и полице на сваких десетак сантиметара...

dzionik
27-11-09, 09:01
Za kucnu upotrebu je sasvim dovoljna i najednostavnija solarna susara. mozes da nadjes razne konstrukcije na netu a ima i nekih proizvodjaca kod nas. Ja sam ove godine susio sljive i jabuke na suncu.

svetitrifun
30-11-09, 20:51
Сушим и ја на црепаној пећи ал није то то. Јел имаш адресе од нацрта ?

janez
30-11-09, 21:01
Pozdrav svima na vašom forumu. Prvo se izvinjavam jer loše govorim Srpski, bio sam malo premlađi da bi išao na 'jednogodišni kurz srbo-hrvatskog jezika u jna', ako vam smetam bacite me sa foruma.
A sad sušara za voće: Na sliki ima kapacite od 10 kg, dole vidi se grijač i ventilator, a voće stavi se u 3 okvire, na vrh dođe poklopac sa malo rupo gde izlazi kondenz. Svi metalni djelovi su od rost frei lima. Ako ima interesa možem stavit još kaku sliku.
http://i48.tinypic.com/2ut2mf5.jpg

ivanhoe
30-11-09, 21:55
Dobro nam dosao 8) ::vino:: ::vino:: ::vino:: Iskustvo nema granice >:D
Sam si ovo napravio?

dari
30-11-09, 23:14
Budi pozdravljen Janez

Izum ti je super....bas sam gledala za susaru ( najvise su iz Kine )

Evo jedan pozdrav s juga ( Makedonija ) 8)

nebojsa
30-11-09, 23:20
Daj brate slovenac još koju sliku. Za jezik ne brini ima ih dosta kojima je srpski maternji pa ga ne govore (i ne pišu) ništa bolje :lol:

janez
01-12-09, 22:10
Ove sušare rad jedna firma (http://www.lerra.si/), al su skupe. Ova na slici je stariji model kojeg imam u najemu, jer moja još nije završena (fali mi grijać). Na sliki vidi se, da nije to baš neki 'high tec', elektro elemente dobi se v svakome starijem štednjaku. U predhodni poruki zaboravio sam tehnićke karakteristike, u sušari je grijać od 400w a motor je od 35w.
http://i47.tinypic.com/f4i439.jpg

Post je spojen: 1259702349________________________________________ _________
Slika elektronike:
http://i46.tinypic.com/11ke4pf.jpg

@milan, @nebojsa, koje slike (detajli) vaju interesuju?

nebojsa
01-12-09, 22:43
Hvala, Janez.
Može jedna slika sklopljene sušare, da vidimo kako izgleda kompletna, i možda još jedna slika elektronike iz drugog ugla (meni baš neće pomoći ni šemu da mi nacrtaš :lol: ali nekom verovatno hoće)
Šta ti konkretno sušiš i koliko vremena treba za tih 10 kg?

janez
01-12-09, 22:59
Sušim jabuku, krušku, šljivu, kaki(slo), tikvice, paradajz (bez mekog dela). Vreme sušenja zavisi od količine vode u voću i temperature koju postaviš. Treba 1-2 dana. (kod paradajza valda neide 10 kg ).

nebojsa
01-12-09, 23:15
Koliko ja znam na početku sušenja ide niža temperatura, pa kako pada % vlage tako se postepeno povećava temperatura. Jesam li u pravu?
Gledao sam onaj sajt, sad mi je jasnije kako izgleda i funkcioniše ::super::

ivanhoe
02-12-09, 15:22
moja još nije završena (fali mi grijać). Taman dobro, >:D Na 1. slici nevalja sto je ventilator manji od grejaca.
Za grejac najprakticnije upotrebiti kalorifer.
Grejace vezes redno i dobijas snagu od 500W jak a ne vreo vetar

svetitrifun
02-12-09, 19:41
Тако слично сам ја замишљао да направим сушару али у кутији од замрзивача. У овом примеру је страшно велики губитак топлоте.

ivanhoe
02-12-09, 23:02
Milance nemas gubitaka,sto onozdo uduvas toplog vazduha to gore MORA odmah otici!
Zamisli sta bi se desilo sa vocem u uslovima povisene vlage i temperature.
Nesmemo mesati termicku obradu sa susenjem.

svetitrifun
03-12-09, 08:56
Ја опет о мом кућишту замрзивача -сушари. Мислио сам правити одушке за влагу негде при врху кутије. Ишао сам на сајт што нам је Јанез дао. Код тих сушара је страшно велики губитак топлоте, оне имају утрошак око 1 Е на сат само за струју. Где је ту економска исплативост ? Пошто је њима сушено воће ? Конструкција је добра, само фали изолација. :-X

dzionik
03-12-09, 09:49
Ma napravi solarnu susaru i ne brini za trosak

dzionik
03-12-09, 21:09
nisam al jesm yuzna pruga

zao mi je ljudi koji pokusavaju da urade nesto normano i onda naidje neki indijanac kao ti
(to shvati kao kompliment) koli im objasnjava kako je to normalno susiti voce na struju

svetitrifun
06-12-09, 21:16
Дајем само предлог а до следеће сезоне направићемо ми заједно праву сушару. После ових пар коментара паде ми на памет да се нпр. зидови изнутра обложе са неким материјалом који акумулира топлоту, нешто као бибер цреп и слично. Нема ту леба ако сушара буде радила на струју.

dzionik
06-12-09, 22:18
Naravnoda nema. ja sam napravio kombinaciju grejanja tople vode i susenja voca.

najobicniji sanduk od letava 2x5 duzine 2m visine 1.5m i sirine 60cm. U jednoj polovini su cetri bureta od po 50 litara za grejanje tople vode pod pritiskom a u drugoj police za susenje. Skalamerija je pokrivena lexanom i oblozena obicnim najlonom zasada, planiram da je celu zatvorim lexanom kad se steknu uslovi :-) U delu u kojem se susi su vrata isto od letava i duplog najlona sa stiroporom izmedju.
Na gornjem i donjem delu su otvori za vetrenje sa mrezicom. Posto se sve to nalazi na krovu cesme planiram da stavim i neki reflektor mozda ogledala ili al foliju da jos malo nabudzim temperaturu.
U zavisnosti od vremena treba manje od nedelju dana za susenje jabuke.

svetitrifun
06-12-09, 22:58
Ајде сликај па да видимо како изгледа. ;D}

dzionik
06-12-09, 23:51
Nece skoro da bude ali slikacu svakako.

omegapn
11-02-10, 19:10
Да ли је неко пробао у замрзивач стојећи да убаци полице од жице за сушење, а доле мали вентилатор, грејач и термостат ? Ја озбиљно размишљам да то урадим од неког старог расходованог замрзивача. Може да буде и лежећи само га усправиш.

Jesi li napravio sušaru od starog zamrzivača, ja imam 1 pokvareni pa bi mogao da iskoristim .

svetitrifun
13-02-10, 23:46
Ma нисам, немам времена. Мислим да ћу у јуну покушати...

transtar
08-03-10, 08:55
i ja imam jedan zamrzivac od kojeg hocu to sve da napravim ali ne znam koji treba da bude ispust za vazduh, koliko treba da ispusta vazduh, samo treba izbusiti nekoliko rupa ili...

Alexxx
28-03-10, 11:16
Veliki pozdrav od mene, tek sad sam se uključio i video šta Vas muči.
Po pitanju sušara mogu puno da vam pomognem jer projektujem i proizvodim sušare malih i velikih kapaciteta, klasične, solarne, kakve god Vas interesuju.

omegapn
28-03-10, 21:37
Po pitanju sušara mogu puno da vam pomognem jer projektujem i proizvodim sušare malih i velikih kapaciteta, klasične, solarne, kakve god Vas interesuju.

Mala jeftina i za svoje potrebe sušara. Znači za početak neka ideja. Naravno besplatna :lol:

svetitrifun
28-03-10, 23:05

Дај да видимо слике шта нудиш од малих капацитета и соларне и класичне. Или нам помози или нам продај.

dzionik
29-03-10, 07:35
Evo kako može da se napravi solarna sušara sa malo novaca

http://i42.tinypic.com/w9yayt.jpg

Stavio sam običan najlon koji je već bio star pa se naravno raspao zimus. Sada se razmišljam da stavim ili lexan ili polikarbonat foliju. Uglavnom ovde može da stane desetak kila jabuke i osuši se za nedelju dana. Pored je solarni bojler 4x50 litara koji održava temperaturu i noću da se ne pojavi kondenz. Planiram i da stavim reflektujuću površinu na krov da pojačam malo grejanje, stari CDovi su dobra fora samo da smislim na šta da ih zalepim ili zakucam.

Alexxx
29-03-10, 15:12
Дај да видимо слике шта нудиш од малих капацитета и соларне и класичне. Или нам помози или нам продај.
[/quote]
Nažalost slike trenutno nemam, postaviću ih za par dana. Sušare zavise od kapaciteta i sirovine koju želite da sušite. U toku dana ću postaviti skicu jedne jeftine solarne sušare koju svako može da napravi uz malo majstorstva. 8)

banatski
30-03-10, 21:45
http://www.well.org.rs/index.php/solarna-suara-za-voe
Možda kombinovati ovu konstrukciju sa frižiderom?

pavle85
05-04-10, 16:34
Pozdrav svima. Ja bi vam predlozio da susare napravite od dasaka normalno da ih izolujete, lese od komarnika, dovode vazduha od aluminijumskih creva(koriste se kod apiratora za odvod vazduha), ventilatori da su malo jaci a grejac mozete od kalorifera ali sa termostatom. Evo vam skica jedne susare sa kojom sam imao prilike da se sretnem a koja nije skupa

http://i41.tinypic.com/ayk8dl.jpg

dzionik
06-04-10, 06:58
Dobro Pavle a gde u takovom zatvorenom sistemu odlazi vlaga ?

meeker
06-04-10, 08:58
Čini mi se da bi u sistemu dobro došao (čitaj neophodan) sušač vazduha.
Topao vazduh uvesti na dnu komore a izvesti na vrhu ,mada kod prinudne cirkulacije i nije bitno.
>:({ >:({

pavle85
06-04-10, 10:51
Sistem mora biti zatvoren inace ces imati nepotrebne gubitke toplote.Vlazan vazduh se odvodi usmerivacima u odvodno crevo koje je na vrsnom delu i kasnije se vlazan vazduh na grejacima osusi a moze cak i pre ventilatora da se ugradi susac vazduha ako je potreban mada po meni nije jer ce se vazduh osusiti na grejacu. E sada glavna fora je u tome da kutija sa grejacima ne bude kratka nego malo duza da bi se vazduh dobro zagrejao i osusio. Ovo sto sam ja nacrtao je samo sema kako bi trebala susara da izgleda ali individualno izvodjenje je na vama.

meeker
06-04-10, 12:13
Topao vazduh može apsorbovati više vlage od hladnog.

Nije mi jasno kako će se osušiti u zatvorenom sistemu na grejačima koji mu dižu temparaturu?
Vlaga će se kondezovati na najhladnijem delu sistema.
Sve treba izolovati (toplotno).

dzionik
07-04-10, 09:13
Totalno si se pobrkao Pavle pa ne može voda da nestane u zatvorenom sistemu.
Lepo ti kaže Meeker ako zagreješ vazduh on jednostavno može da primi više vode ali ona ne nestaje.
Takvi mali sistemi su totalno neekonomični zato što se stvorena toplota koristi samo jednom. U ozbiljnijim sistemima se koriste rekuperatori gde se vazduh predgreva sa otpadnim vlažnim vazduhom pa je i utrošak energije manji.

marko d
17-08-10, 15:46
E ovako,jel neko susio sljivu?Interesuje me koliko kg sveze sljive daje suve sljive u kg.....Posto je veeeeelika razlika u susenoj i svezoj sljivi......... >:({

Babin zub
04-09-10, 14:52
Ako me pamcenje dobro sluzi trebalo bi da je odnos 3:1.

A sto se vas koji bi da pravite susaru od zamrzivaca i frizidera tice,vise vam se isplati da kupite pet kila suve sljive i uzivate u njoj tokom zime nego da jos vise novca potrosite na struju i prepravke.Vreme i rad da ne spominjem.
Ako vas vec interesuje susara,napravite pravu,zidanu,sa sve šinama i lesama,kombinacijom struje u drveta,kapaciteta 1500-3000kg(to je taman za prosecno srpsko domacinstvo),a u njoj nakon vase osusene sljive mozete vrsiti i usluzno susenje.
U okolini Koceljeve(Gornje Crniljevo,ko zna za to selo)covek je napravio veliku susaru iskljucivo za usluzno susenje.Nekoliko dana ranije ljudi se jave,zakazu,kazu kolicinu presne sljive i on ih iskombinuje i o istom trosku osushi nekolicini od jednom.Kazu da je interesovanje veliko,i da se ceka red.
Suva sljiva je mozda i naj bolji produkt jer moze da stoji i ceka bolju cenu oko Bozica.Oko rakije ima mnogo vise muke,a i cenu dobroj rakiji ubi šećeruša koju prodaju i po 200 dinara.

Babin zub
06-09-10, 08:05
Evo jednog teksta koji sam pronasao

http://www.poljoprivreda.info/?oid=10&id=647

Dzogi_89
08-09-10, 20:45
Darosavac ja imam iskustvo sa suseljem sljive...odnos je 4:1 i to ako je sljiva kvalitetna....
sto se tempreature tice,u zatvorenom prostoru (tzv tunelima) temperatura je oko +80 stepeni...

hanza
15-10-10, 14:58
Za ozbiljniji posao, googlajte, lerra doo, ja ću na leto zasigurno kupiti jednu, makar onu od 5kg.
A evo našao sam i nešto "uradi sam" sistem, čovek napravio sušaru od panja za pčele: googlajte, web pčelinjak sušilec sadja, jeste na Slovenačkom ali ima lepe fotke.
Ako bude kakvih problema sa čitanjem tu sam,

provac
01-03-11, 18:03
dzogi 89 svako suse nje voca preko 65 c se ne preporucuje jer se gube svojstva voca tj zabranjeno je u eu.

hanza
23-03-11, 12:50
Evo je napravismo, mini sušaru za voće već je isprobavam, nadam se da će biti ok, sutra ćemo znati, a dotle evo nekoliko fotki: http://i56.tinypic.com/2ueipmu.jpg http://i55.tinypic.com/2u9iis8.jpg http://i54.tinypic.com/oglyx3.jpg http://i51.tinypic.com/1gm88g.jpg http://i56.tinypic.com/dh7no1.jpg http://i53.tinypic.com/2qbey4o.jpg

dicki
23-03-11, 13:22
Lepo, lepo ... Koliko iznesu troskovi materilala za takvu susaricu?

hanza
23-03-11, 18:02
OKo 6500 dinara.

roko
23-03-11, 20:18
pozdrav svima!
zanima me da li netko zna kako napraviti sušaru za ljekovito bilje... trebam nešto veće! da stane minimalno 4-5tona robe u proces sušenja!
sve ovo ima smisla, samo nije dorađeno ono da sušenjem zraka... nije dobro da se isti zrak vraća nazad u proces, prvenstveno zbog potparivanja robe...

ja sam mislio složiti od sendvić panela (ono sa čim se prave hale i skladišta) na površini od 10x3, te kroz sredinu staviti šinje i na kolicima uguravati robu u sušaru... da li bi to držilo vodu ili ne, ne znam... možda bi bilo bolje ozidati pa dobro izolirati! ^-^
i bitno mi je da osuši unutar maximalno 24 sata!

gotovo sušare su kod nas jako jako skupe...cca 5tonska oko 100.000 eura... a za te pare odem na mjesec i nazad!!

poz svima!

ironman
23-03-11, 20:22
pozdrav svima!
zanima me da li netko zna kako napraviti sušaru za ljekovito bilje... trebam nešto veće! da stane minimalno 4-5tona robe u proces sušenja!
sve ovo ima smisla, samo nije dorađeno ono da sušenjem zraka... nije dobro da se isti zrak vraća nazad u proces, prvenstveno zbog potparivanja robe...

ja sam mislio složiti od sendvić panela (ono sa čim se prave hale i skladišta) na površini od 10x3, te kroz sredinu staviti šinje i na kolicima uguravati robu u sušaru... da li bi to držilo vodu ili ne, ne znam... možda bi bilo bolje ozidati pa dobro izolirati! ^-^
i bitno mi je da osuši unutar maximalno 24 sata!

gotovo sušare su kod nas jako jako skupe...cca 5tonska oko 100.000 eura... a za te pare odem na mjesec i nazad!!

poz svima!

Jesi li razmisljao o susarama za duvan?
One su na slicnom principu a mogu se naci za neuporedivo, ali stvarno neuporedivo manje pare.

roko
23-03-11, 20:30
sve mi je prošlo kroz glavu...
bitno mi je da imam lak pristup i utovar sirovine,, duhanskih bi se moglo naći već od 3.000 eura...
napravio bih je ja sam, samo da negdje vidim princip ulaska toplog zraka tj. kako ga pravilno rasporediti po sušari, a da pri tome imam max iskoristivost...

ironman
23-03-11, 20:33
sve mi je prošlo kroz glavu...
bitno mi je da imam lak pristup i utovar sirovine,, duhanskih bi se moglo naći već od 3.000 eura...
napravio bih je ja sam, samo da negdje vidim princip ulaska toplog zraka tj. kako ga pravilno rasporediti po sušari, a da pri tome imam max iskoristivost...

Ja slucajno imam jednu ( ne prodajem je, dakle nije reklama :) ) ne razumem se bas previse u tu tehniku ali mogu da ti slikam detalje ako uspemo da se razumemo sta ti treba.
Imam i susaru za sljive (Iverak-Valjevo) manjeg kapaciteta, oko 700 kg sirove, pa mozda i tu neko resenje mogu da ti slikam.
Ako bi ti pomoglo rado cu to uraditi.

roko
23-03-11, 20:36
bio bih ti stvarno zahvalan!! znači, samo da vidim princip rada na tim većim sušarama...šta i kako i gdje stoji u sušari!
konkretno, sušaru trebam za koprivu...

ironman
23-03-11, 20:52
bio bih ti stvarno zahvalan!! znači, samo da vidim princip rada na tim većim sušarama...šta i kako i gdje stoji u sušari!
konkretno, sušaru trebam za koprivu...

Pa hajd da pokusam da ti objasnim princip ovako.
Tu topao vazduh dolazi iz poda. Pod je resetkast i podignut od betona nekih 20tak cm, u taj prostor ventilator uduvava vazduh i tu s enalaze neki usmerivaci, Duvan se pakovao u tri nivoa alijednostavno se to moze prilagoditi manjim gabaritima biljke, iako je prvi nivo najblizi tom toplom vazduhu on zbog necega ne bude pre ni vise osusen od gornjih nivoa. Na susari postoji mehanizam za pustanje uduvanog vazduha napolje ili za cirkulaciju istog u krug. To je reseno jednostavnim mehanizmima. Ona poseduje gorionik za naftu, a moze da koristi i cvrsta goriva. Moguce je ugraditi i gorionik za plin.
Evo slikacu neke detalje za koje mislim da bi ti mogli biti od koristi pa ce ti onda mozda biti lakse da trazis sta jos konkretno d ati slikam. Samo molim te d ato saceka par dana jer sam sad u uzasnoj frci sa vremenom, bavim s evocarstvom a tu je sad haos oko rezidbe, sadnje zastite.....

roko
23-03-11, 20:58
to što si pokazao volju je sasvim dosta... slikaj kad budeš imalo slobodnog vremena!!
sušaru trebam složiti do idućeg proljeća... a valjda će slike biti malo prije :) :)

ironman
23-03-11, 21:01
to što si pokazao volju je sasvim dosta... slikaj kad budeš imalo slobodnog vremena!!
sušaru trebam složiti do idućeg proljeća... a valjda će slike biti malo prije :) :)

Ma za nekoliko dana :)
Ono spolja, gabarite i kako ona izgleda mogu i prekosutra a te detalje cu malo kasnije jer ipak treba nesto sloniti, namestiti da bi se slikalo :)
Ja to ne koristim vec godinama i sad mozes da zamislis sta sam sve za to vreme strpao unutra :)

kicca
24-03-11, 10:08
Gvozdene ako ti nije tesko de malo opisi tu susaru za sljive kad si u temi kako izgleda kako si zadovoljan radom i proces onako iskustva me zanimaju ne toliko tehnicke karakteristike >:D

hanza
24-03-11, 11:02
A evo i mog prvog "proizvda" sušara funkcioniše, jabue su se sušile 22 sata, spreman sam za jesen. http://i56.tinypic.com/aaitk0.jpg

Post je spojen: 1300961341________________________________________ _________
A evo i jedna informacija za velike proizvođače, u selu, zaboravio sam kako se zove, čovek napravio sam sebi sušaru za sušenje luka, koliko sam video napravljena je iz pocinkovanog lima.
Luk se očisti, iseče i suši, kaže da nema ukusnijeg jela, čovek je veliki proizvođač pa se snašao da mu ne trule ogromne količine luka.

kicca
24-03-11, 16:49
Fino ti izgledaju ove jabuke >:D

ironman
24-03-11, 19:47
Gvozdene ako ti nije tesko de malo opisi tu susaru za sljive kad si u temi kako izgleda kako si zadovoljan radom i proces onako iskustva me zanimaju ne toliko tehnicke karakteristike >:D

Pa za manje kolicine je ok.
Treba dosta manuelnog rada i moze da se dobije sasvim dobra suva sljiva.
Problem su joj lose postavljeni usmerivaci pa ne susi ravnomerno u celoj komori. Lese se pojedinacno stavljaju u lezista. Ako se negde na polovini procesa izmenjaju mesta onda se na kraju dobije ravnomerno osusena sljiva u celoj susari. Drugi nacin je da se skidaju prvo one na kojima je sljiva suva a da se ostavljaju one na kojima nije dovoljo osusena.
Kada bi se ti usmerivaci malo prepravili, a nije neki veliki zahvat, uveren sam da bi se moglo postici ravnomerno susenje.
Proces susenja traje negde oko 18 20 sati, gorivo je cvrsto (ja koristim drva iskljucivo)

A posto je ova digitalna tehnika od svih nas napravila manijake fotografisanja evo imam i neke slike toga.

http://img689.imageshack.us/img689/5937/img2721dt.jpg
http://img38.imageshack.us/img38/1553/img2724m.jpg

kicca
24-03-11, 20:29
Koliko ovo otprilike vredi?Kapacitet je taman za jedno domacinctvo dobije se otprilike 200kg suvog ploda po turi za jacu proizvodnju je mala ali je za normalno domacinstvo taman sto bi rekao onaj kad je ubio zenu :lol: i mislim da nema bolje nego na drva >:D

ironman
24-03-11, 20:42
uh stvarno nemam pojma koliko bi to sad kostalo. Ja je imam od 1989te a ta firma koja ju je pravila vise i ne postoji.
Pa tako negde, oko 200 kg suve sljive na dan. Nije to bas zanemarljiva kolicina za domacinstvo.
Problem kod ove sto je ja imam je i sto su lese od pocinkovanog lima a cinkovanje je izgleda bilo lose pa bi se ili one morale ponovo cinkovati ili praviti nove od prohrona.

U principu ni to nije bas tesko napraviti. Ta komora je od dvostrukog lima izmedju kojih je izolacija, elektromotor uduvava topao vazduh koji se greje u komori iznad lozista, smer i vreme okretanja ventilatora u jednom ili drugom smeru odredjuje obican programator od ves masine. Radi po rezimu 15 min uduvava vazduh u komoru-3 min pauza-15min izvlaci vazduh, (ventilator ima klateca krilca i inercija ih postavi u potreban polozaj).

A zaista ni blagu predstavu nemam koliko bi to sada kostalo.

kicca
27-03-11, 03:15
Kopka me to susenje bas mi je nekako zanimljivo mislim da tu ima prostora da se zaradi nesto >:({

ironman
27-03-11, 21:54
Pa ne znam o kom nivou susenja razmisljas. Ovde, na ovakvim susarama se moze postici neki solidan kvalitet ali nije to dovoljno da bi se pojavilo na nekim zahtevnijim trzistima, cak i za prodaju u domacim trgovinama treba ipak bar korak dalje (vadjenje kospe, etiviranje, kalibriranje, pakovanje...)
Ali za samo susenje kao pocetni postupak u dobijanju krajnjeg proizvoda ovo moze da posluzi.

ironman
30-03-11, 21:36
Roko,

Evo nesto sam na brzinu slikao tek da vidis kako to izgleda, sad sam skontao d anisam slikao polozaj motora jer se prema njemu i polozaju remenja moze videti i polozaj ventilatora koji uduvava vazduh u prostor ispod poda. Imas detalj poda na slici i jednu ( a postoje dve, sa obe strane po jedna) zaluzinu (zasun, klapnu) koja se otvara i tako se pusta vazduh spolja a kad je zatvorena vazdih kruzi unutar susare.

Ovo je dvokanalna (veceg kapaciteta) a postoje i jednokanalne a princip je isti. Ova je proizvedena u Podravskoj Slatini.
Ako ti je bilo sta pomoglo drago mi je a mogu da slikam jos detalja ako te zanima,

http://img189.imageshack.us/img189/6596/picture082pz.jpghttp://img717.imageshack.us/img717/1028/picture078m.jpghttp://img140.imageshack.us/img140/5338/picture083wb.jpghttp://img607.imageshack.us/img607/4116/picture081q.jpghttp://img340.imageshack.us/img340/1706/picture080ia.jpghttp://img829.imageshack.us/img829/5634/picture084c.jpg

roko
30-03-11, 21:47
hvala ti,,, puno si mi pomogao!! ;D}
daj to osposobi, šteta je da tako nešto stoji ne iskorišteno....

uspio sam se dokopati nekakvih skica za sušare... ova ima dupli krov sa prozirnim plast.krovom, ispod kojeg je crna folija... te se takav zagrijani zrak tjera do grijača... te da grijač dogrijava na potrebnih 40-50*C... navodno da je ušteda energije i 20-30%... digne temp!
ako se odlučim na radove, sve ću poslaikati i pokazati na forumu...
hvala još jednom!!

ironman
30-03-11, 21:53
Pa nije losa zamiso to sa crnom bojom i prozirnim krovom. U toku leta, kad su temperature visoke nije nemoguce da se tako dosta ustedi:lol:

Ovo sto ja imam je dosta jednostavna varijanta ali radi solidno, bar dok sam je koristio :)
Sad da li se u vreme kad je ona pravljena razmisljalo o ustedi energije...... :)

A ne stize se sve da se uposli, imam sto ideja u glavi ali izgleda da c emnoge od njih ostati samo ideje :)

dzionik
02-04-11, 08:08
Jednostavna računica: sunčan dan insolacija 600-800w/m2 puta min. 5 sati puta površina recimo 5m2 = 15 kw časova dnevno.
Naravno da se isplati!!

rakijaizrakije
02-11-11, 10:48
Ima li gde tih solarnih sušara?

jelnik
23-11-11, 21:48
jel ima neko neke slike il konstrukciju susare napravljenu od zamrzivaca...imam jedan stari iskoristio bi ga.Hvala ljudi i ako moze dajte ideje Lkl{{

jelnik
13-12-11, 18:21
jel napravio neko nesto...okacite,,..ja imam ideju al jos cekam...jer nebi da sj*bem nesto :P{

dzionik
14-12-11, 16:37
http://www.youtube.com/watch?v=5U1JgAkW-xY

http://www.youtube.com/watch?v=oVTcnCuX2Qc

http://www.permies.com/permaculture-images/762_865/dryer%20I.JPG

I jedna veoma informativna strana sa drugacijim sistemom susenja.

http://www.geopathfinder.com/9473 (http://www.geopathfinder.com/9473)

Milos Mitic
26-12-11, 10:07
zdravo
milos je ovde, ovako nesto bi me zanimalo, kako bih mogao ovo sam da naravim.imam neke ideje ali me buni to sto neki pominju vlagu. i meni to pitanje vlage nije jasno.sta bi trebao da uradim da napravim susaru koja ce mi koristiti iskljucivo za lekovito bilje?
ako moze neka pomoc dobro bi mi dosala
unapred hvala
pozdrav

boban97
29-02-12, 23:37
Da li neko zna koliko je potrebno kilograma maline da se dobije 1 kilogram susene? Mladji brat radi seminarski na temu susenja voca i nasao je odnose za sve vaznije vrste ali za malinu ne. Ako ovaj post nije za ovu temu neka ga moderatori premeste u odgovarajucu.

dzionik
01-03-12, 10:17
Ko je čuo da se malina suši?? nije čudo da nije našao podatke.

boban97
01-03-12, 17:35
ni ja do sada nisam cuo za susenu malinu ali ima. evo nekoliko linkova
http://nuts.com/driedfruit/red-raspberries/premium.html
http://www.howtogardenadvice.com/harvesting/how_to_dehydrate_dry_fruit.html
http://www.ehow.com/how_8066551_dry-raspberries.html
http://www.amazon.com/dp/B0007PQC3W/ref=asc_df_B0007PQC3W1919356?tag=thefind0098923-20&creative=395261&creativeASIN=B0007PQC3W&linkCode=asn

grickalice
24-06-12, 12:24
Hanza,svaka cast za susaru..
Koliko kg voca moze da stane...

Miljan75
03-07-12, 06:33
Post modifikovan, oglašavanje na forumu, osim u delu predviđenom za oglase, NIJE DOZVOLJENO!

Želeo sam da se bavim sušenjem voća ili povrća, možda pečuraka, napravio sam sušaru i tu stao. Sušara je na prodaju (detaljnije preko privatnih poruka).

http://img84.imageshack.us/img84/247/suara1.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/84/suara1.jpg/)http://img196.imageshack.us/img196/205/suara2.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/196/suara2.jpg/)http://img860.imageshack.us/img860/638/suara3.jpg

(http://imageshack.us/photo/my-images/860/suara3.jpg/)

Pedja1
18-07-12, 00:18
ironman колики је утрошак горива по кг (тони) ?
dzionik шта би са пројектом сушаре или си дигао руке ? п.с. вода нестаје тамо где и наше паре ;)

dzionik
24-07-12, 10:14
Pa okačio sam nekoliko videa na nekoj od predhodnih stranica. Sušaru sam sredio ali nema šta da se suši, propalo svo voće.

Pedja1
24-07-12, 13:23
осушили смо га ми и без сушаре ... шта ти је успех .. морбидно ..

stanislav babic
28-08-12, 11:02
Ko je čuo da se malina suši?? nije čudo da nije našao podatke.

naravno da se suši, doduše samo vakumski, odnosno vakumskom sušarom. tako osušena malina zadržava samo 7-10% vlage

balansero
06-09-12, 10:29
Svako voce ili povrce se susi,zatim melje i u takvom stanju koristi kao zacin,dodatak,aroma...Ne mozes verovati koliko je veca zarada na susenoj malini nego na sljivi.

novii
01-10-12, 08:48
Evo jedne manje sušare za kućne potrebe

Dehidrator - Sušač hrane Colossus CSS-5330 (http://www.nonstopshop.rs/i-12221/dehidrator-susac-hrane-colossus-css-5330?ref=blic_single)

Samo je mali i manje poznata marka, međutim za kućne uslove može da posluži. Realno je teško naći u svakom trenutku sušenog voća za svoje potrebe, osim sušenih smokvi.

dragorad
01-10-12, 09:00
@novii Drugar ima taj susac i nije mu se bas najbolje pokazao jer mnogo vremena treba da bi obavio proces i jako malo voca stane.

fiat615
30-12-12, 16:08
U kakvim se susarama suse sljive

im6987
05-01-13, 13:20
Koliko bi otprilike kostalo i sta sve treba od materijala da bi se napravila susara za sljive?

vmarko
10-03-13, 02:40
Pozdrav svim ljubiteljima voca, povrca i uopste prirode... Imam neku idejicu kako bih mozda mogao da susim voce (znacu nakon ove godine da li moze tako), pa se ovim putem raspitujem da li bi to osim jako lepog hobija imalo perspektivu da preraste u posao na kome moze i da se zaradjuje...

Vocnjak nemam, pa se raspitujem kakav je odnos ulozenog u kupovinu svezeg voca (po povoljnijim cenama, npr. na veliko) i onoga sto moze da se dobije na otkupima, pijacama i gde god se to moze prodati (i da li se to negde otkupljuje?), za isto to voce, samo osuseno (ne racunajuci troskove samog procesa susenja).

Takodje bih voleo da ko zna navede neki primer iz iskustva, za pojedine vrste voca: kada se suse, koliki deo ode isparavanjem, kolike su cene svezih plodova kod prodavaca na veliko, cene osusenih na otkupima i pijacama (ako se jos negde moze prodavati, gde je to jos moguce) i sl...

zeko
28-08-13, 21:47
Da malo obnovimo temu ja pokušao da napravim malu sušaru voće za svoje potrebe od starog zamrzivača više ne hladi pa može da greje :lol:
http://www.dodaj.rs/t/1p/NT/3UvcWKtx/fotografija-0021.jpg (http://www.dodaj.rs/?1p/NT/3UvcWKtx/fotografija-0021.jpg)
http://www.dodaj.rs/t/2q/Hh/3DjoAjRI/fotografija-0023.jpg (http://www.dodaj.rs/?2q/Hh/3DjoAjRI/fotografija-0023.jpg)

Pedja1
29-08-13, 17:41
Лоша идеја то с фрижидером ... не препоручујемо

П.С. а ни укључивање тог чуда у затвореном простору, без апарата за гашење при руци ..

zeko
29-08-13, 20:58
Лоша идеја то с фрижидером ... не препоручујемо

П.С. а ни укључивање тог чуда у затвореном простору, без апарата за гашење при руци ..
zašto Pedja 1

Pedja1
29-08-13, 21:07
Зато Lkl{{
Због избора материјала и оног што видим од констуркције. Фрижидер је направљен за хлађење и према томе су изабрани материјали - панели од полиетиленске-полипропиленске љуске пуњени полиуретанском пеном .. сви наведени материјали горња граница 60 (екстремно 80) степени целзијуса ... за сушење шљиве класично ми треба +60 континуално..
Плус испаравање из материјала угљоводоника разних - при континуалном излагању тим температурама ..

Плус грејач - ИЦ онако набуџен у ћошак уређаја кад се ставе фијокице гарантовано доводи до локалног прегревања унутрашње љуске..

Плус (можда се не види на слици) не види се решење циркулације ваздуха унутра пошто је остало веома мало простора за конвекцију, значи неравномерно сушење плус шљива на фијокицама до грејача ће буде реш .. а не сушена ..

zeko
29-08-13, 21:22
Ovaj zamrzivač je napravljen od lima koji je ofarban osim vrata tu je plastika grejač je u doljnij zoni kao na sliki iznad njega su dva ventilatora i to je sve pregrađeno sa jednom limom tako da je kruženje vazduha usmereno kroz fiokice radilo je dva dana na prazno i sad radi sa šljivama tem 62 C ne oseti se nikakva isparavanja osim mirisa šljiva znaćemo sutra
u svakom slučaju hvala na komentaru ako ovo funkcioniše pravićemo novu komoru

Pedja1
29-08-13, 21:25
Сјајно Lkl{{ квалитетан лимени фрижидер .. ее не праве више таке данас све пластика .. бар неко неће помислити да је то стварно фрижидер ..>:({

П.С. колки је "рејтинг" вентилатора :) стандардно су до +40

markoko
04-09-13, 08:42
Informativno susara iverak na drva i elektro ventilator za 800kg je oko 8000eur tako je bilo na sajmu.

zeko
04-09-13, 21:47
Evo nije loše >:({ http://www.dodaj.rs/t/u/C3/K4gr2Oz/fotografija-0025.jpg (http://www.dodaj.rs/?u/C3/K4gr2Oz/fotografija-0025.jpg)

Pedja1
04-09-13, 21:50
>:({ честитамо .. колко кила колко kWh ?

zeko
04-09-13, 22:33
36 kg sveže šljive(bez koštice)
8 kg suve
30 sati sušenja
kwh neznam tačno ali ne više od 30

dzionik
06-09-13, 07:20
Kako vadete koštice iz šljiva??

zeko
06-09-13, 21:23
Kako vadete koštice iz šljiva??
Prosto uzmeš jednu žicu 4-5mm dužine 15-stak cm i sa strane peteljke uguraš u šljivu a koštici izguraš na drugu stranu ,ova tehnika važi za male količine a za ozbiljnu proizvodnju verovatno ima mašina >:({

seljo
06-09-13, 23:53
Imaju izbijacice za izbijanje kostica iz suve sljive ima kod nas ljudi koji praue nista konplikovano

sasamunze
07-09-13, 09:31
Imaju izbijacice za izbijanje kostica iz suve sljive ima kod nas ljudi koji praue nista konplikovano

jel moze neki kontakt telefon tih ljudi ili neka slika tih izbijacica
unapred hvala

balansero
05-01-14, 12:08
Prvo da vam cestitam Novu 2014. i predstojeci Bozic, uz nadu da ce sto pre proci, pa nam mozda 2015. donese nesto bolje Lkl{{

Elem, poceo sam se raspitivati o susarama, prvenstveno na solarnu energiju,pa naleteh na neku firmu koja ih pravi kod nas, tacnije u subotici http://www.arthur-solar.com/RS/susara.html Ima li neko bilo kakva iskustva sa solarnim susarama, tu pre svega mislim na fabricke, ne na pleksiglas i najlon kapaciteta 50 kilograma za nedelju dana susenja. Pre svega me interesuje da li se u ovakvim susarama akumulira energija tokom dana, tako da i nocu moze odrzavati radnu temperaturu od 55-60 stepeni? Da li je i kod ovakvih susara trajanje susenja naloga oko 20 sati?
Kada uporedim cene novih susara, ove na solarnu energiju su cak i jeftinije, a neuporedivo isplativije. Ali kljucno pitanje je mogu li pruziti konstantno grejanje poput klasicne susare na cvrsta goriva ili el. energiju?

IgorCa
27-01-14, 12:16
Za Balansero
Ista me pitanja muce ovih dana.
Mnogo vremena sam proveo na netu citajuci i gledajuce te SOLARNE SUSARE.I evo do kojih odgovora sam dosao.Inace sam inzenjer elektrotehnike po struci i pocetnik u vocarstvu:
1* Solarne susare ne mogu raditi bez prekida ukoliko nemaju uradjen i dodatni nacin zagrevanja(el. grejace ili bilo koje druge grejace.
2* Naravno kada ima sunca rade perfektno i uz minimalnu potrosnju el.energije(samo na ventilatore i elektroniku osim ako nije ugradjen i solarni panel koji ih napaja)
3*Misljenja sam da je to buducnost u susenju voca i povrca.Iz razloga sto na taj nacin smanjujemo troskove susenja,energijom koju dobijamo od sunca(solarnu energiju).
Ja sam u toku izrade jednog solarnog panela za dogrevanje kuce,vrlo jednostavne konstrukcije a spremio sam i projekat solarne susare koju cu uraditi po principu SAM SVOJ MAJSTOR.
Inace bice kapaciteta 120-150kg svezeg voca po punjenju.Imace solarni panel i naravno dodatni el.grejac za nocni rad.
Sve to radim za licno svoju upotrebu i ako bude zainteresovanih mogu podeliti svoja iskustva na ovom forumu.
Letos sam konstruisao i mini liniju za cedjenje sokova prirodnim putem bez dodatka vode,secera ni konzervansa.Pre par meseci sam krenuo u cedjenje soka od jabuke i prezadovoljan sam.Nadam se da cu ivoj projekat susare uspesno uraditi.

Žan Luj
29-01-14, 21:50
Godinama sušim šljivu za kućnu upotrebu i bilo je svega. Letos sam cepao šljive, povadio koštice, poređao u pleh ( onaj koji se koristi za šporete ) i pokrio prozorskim oknom. Sušenje je trajalo tri dana. Kada bi bilo vetrenja verovatno i kraće, napomena nisam ih pomerao sa prikolica sve vreme. To mi je bilo najlepše iskustvo u dosadašnjem sušenju. Veoma sam zainteresovan za samogradnju.

ZICAPROM
07-02-14, 19:46
Kolege, imam nameru da nabavim za sledeću sezonu sušaru za šljivu nekog osrednjeg kapaciteta, recimo 2-3t sirove na dan, za svoje potrebe. Voleo bih da to bude tunelska sušara sa kolicima i da se loži na drva, pošto u selu nemam jaku struju. Interesuje me ima li neko od vas sličnu sušaru ili zna nekog ko ih proizvodi i koja im je cena. Takođe koliko vidim suva šljiva se posle sušenja stavlja u određene drvene palete, pa me interesuje da li u njima mora da stoji ili odmah ide na gomilu i mešanje.

markoko
09-02-14, 17:08
Ja sam video na sajmu iverak valjevo interesantno je cela je od metala ja bih radije nesto ozidano i ventilatori obavezno

German hunting terrier | Jagdterrier