PDA

View Full Version : Setva lucerke

Advertisement

Advertisement

Advertisement

~Kiki~
05-12-08, 00:46
Za dobro lucerište je poželjno dobro nađubriti stajnjakom oko 40t/kj , u nedostatku istog može i NPK 300kg/kj.
Govorimo o proletnoj setvi. Oranje dublje od bilo koje kulture i preko 40, najbolje u suvo . I sutradan istanjirati (ili kada se da uraditi) da bude ravno i razor zatrpati. U proleće par dana pre setve drljati 3-4 puta da se donji slojevi sabiju a gore da ima posteljicu (stari kažu lucerki je potreban tvrd krevet i mekana posteljica). Setva sa mašinama za žito ili još bolje starim konjskim sejalicama (uži redovi) .Setva na dubinu 1-2cm. 13-18kg semena jedna od najboljih sorti na svetu da na svetu je Banat 2 . Seme lucerke ne zavisi od reprodukcije . Važno je da je čisto a naročito od semena viline kosice koje se jako teško odstranjuje ali postoje magnetni separatori koji i to odrade i čistoća bude 98%. Posle setve poželjno valjanje ali nije obavezno ako je zemlja sitna. KADA JE NAJBOLJE SEJATI , TADA KADA KRENEŠ KUĆI SA SETVE DA PADNE KIŠA. Prvu kosiš kada se kosi druga kod odraslih lucerišta kada je već krenula da cveta i to najbolje češljarom polako sa velikim gasom da nebi iščupala biljku iz zemlje ili rotacijom sa oštrim noževima gas i niži stepen prenosa . Seći je malo višlje tj. produžiti topling. Ostala košenja pred sam početak košenja. Tako urđeno lucerište može da traje 5-6 (7) godina. Lucerka i detelina nije isto detelina ima dosta manje prinose i u Vojvodini se ne gaji već jako dugo (samo u centralnoj Srbiji jer zemljište nije pogodno za lucerku ) . Paziti sa otrovima koji uništavaju korov iz semena jer herbicidi ostaju u zemlji u mogu da smetaju razvoju mlade lucerke (Antrazin...) godinu ili dve ga nebi trebali koristiti na toj parceli pre setve lucerke. Lucerka ne voli podzemne vode. Na lucerište se ne mogu sejati mahunarke ,a naročito ona sama.
Srećno. :D

novii
05-12-08, 16:33
Odvojio sam ovu temu od deteline jer mislim da će se o lucerki još pisati. Ipak je to interesantna biljka, pogotovo stočarima. >:D

~Kiki~
13-12-08, 22:55
Cene balirane lucerke (deteline) , baliranog sena . Na bale i na kg ?

bubiša
13-12-08, 23:03
Juče sam bio kod drugara i prodao je baliranu detelinu,tvrde kockaste bale za 2 evropljana po bali. >:({

~Kiki~
13-12-08, 23:17
A odakle si , ako sme da se zna ? Lkl{{

bubiša
13-12-08, 23:19
Srce Bačke Srbobran Lkl{{ >:({

siks
13-12-08, 23:45
I kod mene 2 eura po bali,bilo je skuplje prosle godine.(Ćuprija)

Čugi
14-12-08, 15:30
200 din, preko 100 komada 150 din.

Dragan18
16-12-08, 16:35
imam ja lucerke na prodaju oko 1.5 vagon prva klasa puna lista pod supom!! bala u sebi ima 10-15 kg! Jos ispitujem cene! :)

ako nekom treba... kontaktirajte me pp!

KishRobert
31-12-08, 11:48
evo imam i ja,150 po bali.kvalitet zagarantovan.

~Kiki~
31-12-08, 12:02

Zar to nije malo jeftino , kod nas ide 14-15(16)din/kg , pa ako je bala 15-16kg računajte . >:D

KishRobert
31-12-08, 12:07

Zar to nije malo jeftino , kod nas ide 14-15(16)din/kg , pa ako je bala 15-16kg računajte . >:D

jeste,ali ne ide ni po toj ceni. ::lose::a imam vecu kolicinu.

~Kiki~
31-12-08, 12:11
Koliko imaš ?

KishRobert
31-12-08, 13:19
preko 2000

novii
03-01-09, 22:28
:){{

Ima deo za prodaju na forumu (http://poljoinfo.com/index.php/board,40.0.html), pa se tamo može oglašavati. Ovde bi ipak išli postovi o tome kako da se dobiju veće količine lucerke sa manjim ulaganjima. :D

banatski
02-02-09, 22:57
Za dobro lucerište je poželjno dobro nađubriti stajnjakom oko 40t/kj , u nedostatku istog može i NPK 300kg/kj.
Govorimo o proletnoj setvi. Oranje dublje od bilo koje kulture i preko 40, najbolje u suvo . I sutradan istanjirati (ili kada se da uraditi) da bude ravno i razor zatrpati. U proleće par dana pre setve drljati 3-4 puta da se donji slojevi sabiju a gore da ima posteljicu (stari kažu lucerki je potreban tvrd krevet i mekana posteljica). Setva sa mašinama za žito ili još bolje starim konjskim sejalicama (uži redovi) .Setva na dubinu 1-2cm. 13-18kg semena jedna od najboljih sorti na svetu da na svetu je Banat 2 . Seme lucerke ne zavisi od reprodukcije . Važno je da je čisto a naročito od semena viline kosice koje se jako teško odstranjuje ali postoje magnetni separatori koji i to odrade* i čistoća bude 98%. Posle setve poželjno valjanje ali nije obavezno ako je zemlja sitna. KADA JE NAJBOLJE SEJATI , TADA KADA KRENEŠ KUĆI SA SETVE DA PADNE KIŠA. Prvu kosiš kada se kosi druga kod odraslih lucerišta kada je već krenula da cveta i to najbolje češljarom polako sa velikim gasom da nebi iščupala biljku iz zemlje ili rotacijom sa oštrim noževima gas i niži stepen prenosa . Seći je malo višlje tj. produžiti topling. Ostala košenja pred sam početak košenja. Tako urđeno lucerište može da traje 5-6 (7) godina. Lucerka i detelina nije isto detelina ima dosta manje prinose i u Vojvodini se ne gaji već jako dugo (samo u centralnoj Srbiji jer zemljište nije pogodno za lucerku ) . Paziti sa otrovima koji uništavaju korov iz semena jer herbicidi ostaju u zemlji u mogu da smetaju razvoju mlade lucerke (Antrazin...) godinu ili dve ga nebi trebali koristiti na toj parceli pre setve lucerke. Lucerka ne voli podzemne vode. Na lucerište se ne mogu sejati mahunarke ,a naročito ona sama.
Srećno.* :D

Nisam siguran sta bi se ovome moglo dodati.
Ja zivim u kraju sa ne bas dobrom zemljom (Banatski Dvor), ali za lucerku je odlicna. Ako se pre i za vreme setve ispostuje ono sto je @Kiki napisao, i posebno ako se postuje plodored, tj. da je parcela "odmorna" od mahunarki, rezultat ne bi smeo izostati.
Sad, lucerka se moze sejati u prolece , ali i u kasno leto - pocetak jeseni, sto naravno zavisi od kolicine padavina. Prolecna setva je zahvalnija u pogledu sigurnog klijanja i nicanja, ali se javlja problem korova (zavisno od parcele) u ranoj fazi porasta.
Sto se tice jesenje setve, ako nas vreme posluzi i bude kise da seme nikne do kraja septembra, na prolece bi trebali imati lucerku koja se moze kositi zajedno sa starijim luceristima (znaci ne gubimo prvi otkos kao pri prolecnoj setvi).

Sto se tice moga iskustva u zastiti lucerke od korova :

U zasnovanoj mladoj lucerki u fazi porasta od oko 10 cm najcesce koristim preparat Pivot u kolicini od 1 l/ha. U izuzetnim slucajevima moze se tretirati i mladja lucerka, ali tada preparat ostavlja teze posledice po mlade biljke.
Za zastitu od korova starijih lucerista koristim Sencor u kolicini 0,75 - 1 kg/ha. Prskanje se obavlja u vreme mirovanja vegetacije (februar - pocetak marta). Rezultati su izuzetni, dobija se cista njiva, ali ako se sa primenom zakasni i lucerka vec krene, prilicno se smanjuje prinos sena u prvom otkosu.

~Kiki~
09-02-09, 00:51
@ Kiki
Kad si to orao, nemoj samo da kazes da je moglo orati prosle nedelje!

To je orano prošle godine , ove godine se puno radilo noću i tako da nisam mogao snimati ! >:D
_________________________________________________P ost je spojen: 1234134174________________________________________ _________

Sa tom računicom se potpuno slažem. :D

Problem je samo što to i nije baš tako lako prodati.

Moj dobar prijatelj kome sam balirao ove godine imao je 22kj jutra jako dobre deteline ( na parceli od 3kj bilo je 620 bala što je 206.6 bala/kj ) , sve prodato do kraja decembra po 190-200din /bali .
Ja se tek zalećem u ovom poslu ! >:D

mityoo
09-02-09, 08:43
Ajd pa kad ufatis zalet da se udruzimo jer sam i ja poceo da vatam zalet! Kazi mi tamo u todorovaci kod bunara(onog sto su ga lovci pravili) na vetar je prilicno losa zemlja! Sta mislis kakva bi tamo bila detelina? To je zemlja Nekog Koste sto zivi pored crkve!

KishRobert
09-02-09, 09:29
Moj dobar prijatelj kome sam balirao ove godine imao je 22kj jutra jako dobre deteline ( na parceli od 3kj bilo je 620 bala što je 206.6 bala/kj ) , sve prodato do kraja decembra po 190-200din /bali .
Ja se tek zalećem u ovom poslu ! >:D

bez ljutnje,ali ja u tu pricu ne verujem.

~Kiki~
09-02-09, 14:16
bez ljutnje,ali ja u tu pricu ne verujem.

U koju to priču ne veruješ ? Ako je za 620 bala ni ja nisam verovao dok nisam ušao u njivu , 1R i 2R brzina . Da se razumemo samo jedna parcela od 3kj je imala toliko velik prinos ostale su do 150 bala/kj .

http://slike.hr/slika/batkadraganovadetelina00.jpg (http://slike.hr)

http://slike.hr/slika/batkadraganovadetelina50.jpg (http://slike.hr)

Četvrta pred košenje !

Ajd pa kad ufatis zalet da se udruzimo jer sam i ja poceo da vatam zalet! Kazi mi tamo u todorovaci kod bunara(onog sto su ga lovci pravili) na vetar je prilicno losa zemlja! Sta mislis kakva bi tamo bila detelina? To je zemlja Nekog Koste sto zivi pored crkve!

Kostu znam imao on sve mašine (tifon , liniju za repu...) samo je već stariji čovek ,a sa sinom se baš neslažu . To mislim da su još Stari Vinogradi . Prvo skretanje levo kod Mente , voziš jedno 800m i nailaziš na breg . Sa desne strane je moja lucerka sejana 2008. parcela ide u špic . Mislim da i Kostina zemlja odgovara za lucerku , samo da nema dolju jer lucerka baš nevoli da su joj noge u vodi .

KishRobert
09-02-09, 18:49
U koju to priču ne veruješ ?

sorry,nisam bio konkretniji.
pa ne verujem za cenu koju si naveo da je dobio,
ja se ubih od novembra da prodam,za cenu od 150 din/bala.

za kvalitet same lucerke i lucerista ne sumnjam.

~Kiki~
09-02-09, 20:16
Čuj za cenu mi je on rekao , a poznavajući čoveka rekao bi da nelaže . Ja nisam bio tamo kad je pogađana i prodavana tako da je to 99% tačno . Nešto je prodato direkt sa njive došli kamionom i natovarili .
Da ti još kažem kod nas su još neki prodavali u decembru po 220 din/bali.

KishRobert
09-02-09, 21:39
tesko....ali ajde.

~Kiki~
09-02-09, 21:50
Kažem ti nisam nigde direktno učestvovao , samo su mi tako rekli . >:D

Dobrinčan
22-04-09, 20:41
Treba mi pomoc mladu detelinu (posejanu ove godine) poceo je da jede buvac i neke sitne bube. Pa me zanima kojim preparatom prskate detelinu?

KishRobert
22-04-09, 21:00
perfektion,litra po ha.

mityoo
22-04-09, 21:28
Fenitrotion 1l/ha Garantovano deluje!

dragansavin
23-04-09, 15:31
ja sam juce bas prskao mladu detelinu i isao sam sa fastakom jedna bocica na 1 kj inace bocica je pola decilitra

Dobrinčan
23-04-09, 21:54
Fenitrotion 1l/ha Garantovano deluje!
Tebe sam poslusao oprskao sam sa Fenitrotionom pa cemo videti kako deluje >:({ >:({

mityoo
24-04-09, 00:33
Ja sam prosle godine prskao usluzno! Tip je kupio etiol i bube su posle nedelju dana opet pocele da pustose mladu detelinu! Onda sam mu za drugo prskanje ja dao litar fenitrotiona sto mi je ostalo jos od prosle godine od prskanja repe i posle se hvalio po celom selu kako kod njega u detelini nema nijedna buba! A stvarno i nije ih bilo!

Dobrinčan
30-04-09, 00:26
mityoo deluje ovo sretstvo sto sam oprskao :D hvala ti na savetu >:({

mityoo
30-04-09, 01:43
Samo pazi na karencu! Ja mislim da je negde oko 25-30 dana(procitaj uputstvo)

ilijat
29-07-09, 11:55
Na jedan lanac sam planirao na prolece da posejem lucerku. Juce je ta parcela poprskana sa totalom (predhodno je bio tritikal). Posto sam hteo da nadjubrim sa stajskim djubrivom komsija mi kaze da ako bacim stajsko djubrivo nece biti efekta sto sam prskao sa totalom jer u djubrivu ima semena korova (bikovi i krave jedu sirak...). Da li je to tacno ili me komsija nerivira kao i obicno? ::namigivanje::
Ili je mozda bolje koristiti NPK umesto stajskog? ^-^

gagi
29-07-09, 12:13
samo ti nju doro nadjubri pa ces videti sta je stajsko a sta npk znam iz prakse i po meni nemoj sejati na prolece nego kraem avgusta i pocetkom septemra

diklofen
29-07-09, 13:26
Moj savet ti je da nikako pre setve lucerke ne razbacaš stajsko đubrivo.Bolje je ne baciti i ništa nego stajsko.Na taj način ćeš sam sebi napraviti problem za naredne godine.Slikaću danas ako stignem parcelu od 5kj na kojoj je bačeno stajsko pre setve i odmah do nje jednu od 2kj na kojoj nije.Sam ćeš doneti zaključak.Inače obe sam ja sejao istog dana sa istim semenom i setvenom normom,bukvalno sve isto sem zaoravanja stajnjaka.

ognjen74
29-07-09, 14:20
didi ovoga puta se neslazem sa tobom po meni ako imas stajskog obavezno ga baci ,zaori pa posej detelinu .ja sam pre dve godine tako uradio na ovas . oprskao ,bacio stajsko i samo ga zorao .
u prolece sam dva tri puta grabio[drljao] pa posejao detelinu koja je dobila kisu kad je trebalo i nikla je odlicno.
cinjenica je da je sa detelinom niklo i brdo muvarike i jos nekih trava ali posle prvog otkosa oprskao sam piratom ili pivotom i ostala je sama detelina cista ,a dobra .
to je moje iskustvo sa setvom deteline i kad bi je sejao opet bi pre setve zaoro stajsko naravno ako ga budem imao >:D

dragansavin
29-07-09, 14:29
moj savet ne sej detelinu bez stajnjaka, ja licno sejem na strniku i obavezno bacim stajnjak i zaorem ,pa na prolece jednom predjem sa setvospremacom i 2x podrljam za drljacom vucem branu, i posle setve predjem sa kembridzom. Moj komsija sejao je parcelu od 1.5 Kj 1 Kj je nadjubrio i bila je strava detelina a pola nije detelina ni za k...c. I jos da dodam kad su normalni uslovi u proseku imam 180 bala.
sad sam doneo mladu 2 kosenje na 4 Kj imao sam 830 bala. Mada jos da kazem da nije ni svaka zemlja za detelinu,kod mene u kraju ima potezi gde mozes da radis sta hoces ali detelina neide i bog

todor
29-07-09, 14:31
didi ovoga puta se neslazem sa tobom po meni ako imas stajskog obavezno ga baci ,zaori pa posej detelinu .ja sam pre dve godine tako uradio na ovas . oprskao ,bacio stajsko i samo ga zorao .
u prolece sam dva tri puta grabio[drljao] pa posejao detelinu koja je dobila kisu kad je trebalo i nikla je odlicno.
cinjenica je da je sa detelinom niklo i brdo muvarike i jos nekih trava ali posle prvog otkosa oprskao sam piratom ili pivotom i ostala je sama detelina cista ,a dobra .
to je moje iskustvo sa setvom deteline i kad bi je sejao opet bi pre setve zaoro stajsko naravno ako ga budem imao >:D
i ja se ne slažem na 1kj gde sam bacio stajsko u 2 košnji sam imao 300bala a gde nisam oko 200 pa ti sad vidi šta je bolje jer iako ima trave u stajskom tu je pivot u punoj dozi i narednih 5 godina nema trave

Post je spojen: 1248867203________________________________________ _________

moj savet ne sej detelinu bez stajnjaka, ja licno sejem na strniku i obavezno bacim stajnjak i zaorem ,pa na prolece jednom predjem sa setvospremacom i 2x podrljam za drljacom vucem branu, i posle setve predjem sa kembridzom. Moj komsija sejao je parcelu od 1.5 Kj 1 Kj je nadjubrio i bila je strava detelina a pola nije detelina ni za k...c. I jos da dodam kad su normalni uslovi u proseku imam 180 bala.
sad sam doneo mladu 2 kosenje na 4 Kj imao sam 830 bala. Mada jos da kazem da nije ni svaka zemlja za detelinu,kod mene u kraju ima potezi gde mozes da radis sta hoces ali detelina neide i bog
pa zar ti nije bolje sad u leto da poseješ ako već ideš na strnjiku tako da sledeće godine normalno krećeš sa košenjem jer ako je u proleće poseješ onda gubiš jednu a nekad i 2 košnje

gagi
29-07-09, 14:37
ja na jedno jutro 15kikinski stajskog i brat je bacio oko40 cisterni osoke ni jedno kosenje nema ispod 200 bala i to welger 61 ovo je sedma godina i nemam problema ne smanjiva ispod 200 bala

dragansavin
29-07-09, 15:59
Prezime ja nemam srece leti kad sejem,jer par puta sam sejao i nikad mi nije uspela uvek bude susa pa nenikne i onda u prolece ponovo,to je razlog zasto ne leti

kiraj
29-07-09, 22:44
Iskustva iz mog sela govore da stajnjak obavezno treba koristiti a po meni ga je bolje koristitiu godinu pre zasnivanja pogotovo ako se rucno razbacuje stajnjak a ne sa kempericama.Iskustva ima razlicitih ali stajnjak ako se ima obavezno.Video sam kako izgleda kad ljudi rucno/sa vilama/ razbacuju stajnjak sve na gomilice ,te se i ne zaore kako treba i mozda je tu problematicno sejati odmah lucerku.

todor
29-07-09, 22:48
Iskustva iz mog sela govore da stajnjak obavezno treba koristiti a po meni ga je bolje koristitiu godinu pre zasnivanja pogotovo ako se rucno razbacuje stajnjak a ne sa kempericama.Iskustva ima razlicitih ali stajnjak ako se ima obavezno.Video sam kako izgleda kad ljudi rucno/sa vilama/ razbacuju stajnjak sve na gomilice ,te se i ne zaore kako treba i mozda je tu problematicno sejati odmah lucerku.
ja razbacujem sa prikolicom za rasturanje i posle toga oranje drljanje i pred setvu setvospremačem i neposredno ispred sejalice povaljam kao i posle setve i detelina mi je za 6 dana napolju

gagi
30-07-09, 01:04
to je posao todore i ja uvek sejem sto se kaze izmedju dve gospojine i veca je sansa da se primi detelina nego u prolece

ilijat
31-07-09, 11:54
Koliki je prinos bala lucerke po jednom lancu po kosenu odnosno po sezoni? Da li je isti kao po 1 kj ili nesto vise?

mityoo
31-07-09, 12:46
Zavisi koliki lanac meris....

kiraj
05-08-09, 09:40
Juce smo poceli doradu semena lucerke.Blize se jesenji rokovi setve/Velika Gospojina/ te treba spremiti seme. Ovako se to kod mene radi.http://i31.tinypic.com/11jllxg.jpg

Post je spojen: 1249454626________________________________________ _________
http://i30.tinypic.com/v5wqrm.jpg

ilijat
05-08-09, 09:46
Posto je kg semena? Imate Banat 2?

kiraj
05-08-09, 09:49
Sorta je Banat a cena vec nekoliko godina 2 e/kg. na veliko .

gagi
05-08-09, 13:09
kiraj iznosis seme na vasar u nedelju

kiraj
05-08-09, 13:25
Ne iznosim.

gagi
05-08-09, 13:31
ja moram uzeti seme hocu da posejem 2.5kj.deteline videcu sta ima u nedelju na vasar ili zovem u karadjordjevo

kiraj
05-08-09, 13:41
Pa ti dodji kod mene da vidis seme, ne moras ici u Karadjordjevo

gagi
05-08-09, 13:49
ja svakako dolazim na vasar pa mozemo i da >:({

Sika
28-04-10, 00:17
ovo nema veze sa cenom deteline...ali nzm de da pitam ovo pa reko aj ovde...sta mislite kada je najbolje posejati lucerku...ja imam sada 2h pod jecmom...planiram da to poznjem i odma poorem i onda najesen da posejem lucerku...sta mislite o tome??

cukaneca
28-04-10, 12:45
to moze da bude dobro ako posle setve lucerke bude kise, ako ne onda si bacio pare. snimi prognozu pripremi zemljiste pa kad najave kisu u celoj zemlji a ti sej.

Dr.Gruja
28-04-10, 16:16
Detelina se moze sejati tokom cele godine, e sad kao sto cukaneca kaze zavisi nicanje od kise. >:({

ovo nema veze sa cenom deteline...ali nzm de da pitam ovo pa reko aj ovde...sta mislite kada je najbolje posejati lucerku...ja imam sada 2h pod jecmom...planiram da to poznjem i odma poorem i onda najesen da posejem lucerku...sta mislite o tome??

Sika
28-04-10, 21:45
pa ja msm da je najbolje ujesen...jel tada pada dosta kise a i do zime razvije koren donekle...i onda u prolece odma pocinje normalno da radi... 8)

cukaneca
29-04-10, 06:29
ako mislis na kalendarsku jesen onda je to vec kasno, narocito ako temperature budu ispod proseka. mislim da je u septembru vec kasno za setvu lucerke

mityoo
29-04-10, 08:47
Trebalo bi između dve gospojine, ali nije kasno ni do kraja septembra...

cukaneca
29-04-10, 08:51
na kraju se sve svodi na rulet, tj. ono poznato - "kakva godina bidne". ja sejem samo u prolece mnogo mi je sigurnije tj. veca je verovatnoca da bude padavina.

Sika
29-04-10, 09:13
krajem avgusta msm da bi bilo najbolje...ali kao sto kazes sve je rulet >:D

cukaneca
30-04-10, 15:04
http://thumbnails28.imagebam.com/7854/5e54cf78533458.gif (http://www.imagebam.com/image/5e54cf78533458) http://thumbnails21.imagebam.com/7854/010b4078533460.gif (http://www.imagebam.com/image/010b4078533460)
Free Image Hosting by ImageBam.com (http://www.imagebam.com)

KishRobert
30-04-10, 21:40
nije bas lepo nicanje?
ne bih da pametujem,al te oplezine posle useru stvar!

cukaneca
30-04-10, 21:53
moglo je i bolje da bude, sad sta je tu je. trebalo bi nam jos kise

milos bota
30-04-10, 22:10
sa čime je najbolje oprskati mladu lucerku protiv širokolisni korova,i kolika treba da bude za prskanje?

mityoo
01-05-10, 00:33
Kod nas prskaju obično pivotom...

todor
01-05-10, 00:44
pivot udarna doza i miran si od trave dok ti traje detelina

topalovic
01-05-10, 09:16
da li deluje na palamidu ^-^

todor
01-05-10, 11:30
mislim da tuče sve pa i palamidu

kiraj
08-05-10, 23:56
Lucerka sejana jesenas bi bila odlična http://i41.tinypic.com/znaqef.jpg da miševi na mestima, do zime nisu uništili iznikle biljke, te sam tu proletos samo pobacao seme i sada tu izgleda ovako http://i41.tinypic.com/ebc27o.jpg.

milos bota
09-05-10, 00:05
pivot udarna doza i miran si od trave dok ti traje detelina

koja je to udarna doza?

cukaneca
11-05-10, 07:03
lucerka na 4,4 ph zemlje
http://thumbnails26.imagebam.com/8004/9574c180034274.gif (http://www.imagebam.com/image/9574c180034274) http://thumbnails27.imagebam.com/8004/0cde7d80034275.gif (http://www.imagebam.com/image/0cde7d80034275)

sumar
13-05-10, 23:04
ljudi ja zaseo prosle nedelje lucerku taman sto sam zavrsio sejanje i valjanje preko noci pala joj ona djurdjevdanska kisa :'({ juce obiso njivu da vidim kako je da nisam djabe radio kad ono lucerka nikla i poceli se listici uocavaju videcu dalje kako ce biti sa kisom za sada ide sve po planu
Zelim da vam postavim pitanje kako ste prosli sa ovim prvim kosenjem je ste skupili je se osusilo dobro

mityoo
13-05-10, 23:24
ljudi ja zaseo prosle nedelje lucerku taman sto sam zavrsio sejanje i valjanje preko noci pala joj ona djurdjevdanska kisa :'({ juce obiso njivu da vidim kako je da nisam djabe radio kad ono lucerka nikla i poceli se listici uocavaju videcu dalje kako ce biti sa kisom za sada ide sve po planu
Zelim da vam postavim pitanje kako ste prosli sa ovim prvim kosenjem je ste skupili je se osusilo dobro
Moja još stoji nepokošena...

sumar
15-05-10, 19:09
Sto je ti kosacica u kvaru ili nemozes da stignes od posla .

Sika
15-05-10, 19:30
ma mrtva kisa pada svaki dan.. {"{": {"{": ":":{

sumar
15-05-10, 20:16
Kod nas je od djurdjevdana danas prvi put pala :'({ ja sve pokosio i skupio juce razbacio vestaka .

mityoo
15-05-10, 20:37
Sto je ti kosacica u kvaru ili nemozes da stignes od posla .
Do đurđevdana nisam stigao zbog setve, a od đurđevdana na ovamo maltene svaki dan je padalo...

topalovic
15-05-10, 22:15
cime prihraniti proletos posejanu lucerku

sumar
15-05-10, 22:49
Ja u setvi stavio rusku 16 : 16 : 16 a ovu sto sam sejao proslog proleca prehranio po kosenju sa rusija AN i poprskao sa insaktisidom , u martu dao prehranu NPK rusija 16 16 16 malo kasnije poprskao pivotom i opet prehrana AN rusija iza svakog kosenja obavezno bacim vestak i prskam isekticidom .

topalovic
15-05-10, 23:04
jel ti pivot suzbija palamidu ili stavljas i deltazon

sumar
16-05-10, 16:07
Neznam da li suzbija palamidu ali detelina je bila cista :-* nije imalo nista drugo osim lucerke

tibor
16-05-10, 18:51
Ja u setvi stavio rusku 16 : 16 : 16 a ovu sto sam sejao proslog proleca prehranio po kosenju sa rusija AN i poprskao sa insaktisidom , u martu dao prehranu NPK rusija 16 16 16 malo kasnije poprskao pivotom i opet prehrana AN rusija iza svakog kosenja obavezno bacim vestak i prskam isekticidom .
Nikad ni jedan gram veštaka nisam bacio al zato nađubreno sa 5 vagona po jutru ili 8 vag. po hektaru i to traje 4-5 god. i po potrebi prskano protiv bube i korova.

sumar
17-05-10, 00:19
I ja obavezno djubrim stanjakom godinu dana pre setve lucerke je velim da stanjak koji ja rasturim po njivi nije bas sazreo pa dok se to dobro ujednaci sa zemnjom a inace gde sam ja zasejao lucerku prosle godine tu ljudi podizu plastenici jedna od naj plodnijih deo zemlje u nasem ataru a u njivi imam i bunar pa po kosenju ja razbacam vestak i pumpom nalijem vodom i svakog meseca preko leta ja obavezno kosim 5 - 6 puta godisnje .

zzivica
26-05-10, 00:47
posto je spekcija za 1kj deteline.

kiraj
16-06-10, 18:31
Lucerka sejana jesenas,tek danas upakovan i odnešen prvi otkos http://i49.tinypic.com/517hi0.jpg

francuz
16-06-10, 19:10
lucerka na 4,4 ph zemlje
http://thumbnails26.imagebam.com/8004/9574c180034274.gif (http://www.imagebam.com/image/9574c180034274) http://thumbnails27.imagebam.com/8004/0cde7d80034275.gif (http://www.imagebam.com/image/0cde7d80034275)

Kolika treba da bude PH vrednost za setvu lucerke, na sta jos obratiti paznju....Kod nas niko ne radi analize zemljista, male su parcele u pitanju, ljudima se valjda ne isplati da daju 2-3 hiljade po uzorku.... ali hajde da o tome procaskamo koji su glavni faktori za zasnovanje dobrog lucerista

Sika
16-06-10, 19:30
svi mogu vrlo lako da izmere pH zemljista...ja sam na smeru "tehnicar za zastitu zivotne sredine" tako da mi je to na neku ruku struka...
potreban vam je univerzalni indikator...to je posebna traka (namotana kao selotejp) i nije skuplja od 300-400 din,a sa njom moze da se radi min 20 ispitivanja...
dakle odete u njuvu i na odprilike jodnom metru kvadratnom iskopate 5 rupa dubine 10-15 cm i uzmete uzorak iz svake rupe i pomesate, stavite u neku casu (mora da bude staklena) i sipate destilovan vode (znaci MORA destilovana),to promesate i sacekate jedno 5-10min da spadne zemni talog...onda ubacite komadic univerzalnog indikatora i on promeni boju....
kad kupujete indikator dobijete i skalu sa bojama za pH vrednost...npr ako je nastala svetlo ljubicasta boja onda je to pH 4 (sto znaci da je zemljuiste kiselo)...
Ovako se moze odrediti pH vrednost sa tacnoscu od 0.25 gore dole ...a tacno se odredjuje uspomoc posebnih pH-metara koji su dosta skupi

francuz
17-06-10, 01:04
@kiraj,
Pa kolike su ti povrsine, Bog te molovao, kad stignes to da uradis, preteras, smestis?!?!?!?!?!?! ^-^

Svaka cast!

kiraj
17-06-10, 07:42
@kiraj,
Pa kolike su ti povrsine, Bog te molovao, kad stignes to da uradis, preteras, smestis?!?!?!?!?!?! ^-^

Svaka cast!
Ova parcela je 6 kj.Lucerku sejem zbog proizvodnje semena a prvi otrkos radi šurak koji se bavi proizvodnjom mleka.

Farmer Bob
17-06-10, 14:13
Lucerka sejana jesenas,tek danas upakovan i odnešen prvi otkos http://i49.tinypic.com/517hi0.jpg
Cija je to detel.@kiraj?Tvog rodjaka ili Volareva?Sto tako kasno? >:D

Post je spojen: 1276773403________________________________________ _________

sa čime je najbolje oprskati mladu lucerku protiv širokolisni korova,i kolika treba da bude za prskanje?
Kad je detel.oko 10 cm,a trebalo bi BASAGRANOM od sirokolisnih i PIVOTOM za uskolisne korove! :D >:D
Ili,SENKOR ali u februaru pre kretanja vegetacije.

Matic
17-06-10, 15:05
Ja bi trebao moju mladu sejanu proletos da kosim jer mi je do pojasa i počela da cveta a ovo vreme mi se ne sviđa a i ne bih da eksperimentišem jer mi je prvi otkos već pokisao.Sad budi pametan pa pokosi ili ne. ^-^

kiraj
17-06-10, 20:12
Farmer Bob ,parcela je moja ali prvi otkos uzima šurak.Malo je kasnije radjena zbog vremena.Mislim da je ovu parcelu kosio Volarev jel se šurakova kosačica pokvarila ali je šurak presovao.

kiraj
29-06-10, 23:32
Lepo je krenula,do sada još nije prskana ni od korova a nije imala problema ni sa buvačom.
http://img576.imageshack.us/img576/2050/p6210025.jpg (http://img576.imageshack.us/i/p6210025.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

Farmer Bob
30-06-10, 00:25
Dobro je,dobro je...vazno da nema vode! >:D

tole zr
22-08-10, 18:16
lepo , samo mala vajda i od semena

KishRobert
22-08-10, 18:49
?
sto i kako?

tole zr
22-08-10, 19:50
lepo, nekad kg lucerke kostao 5 dm . A danas? propletos sam prodao 1000 kg ne preciscene lucerke od prosle godine , kad su odbili necistocu izasla kila 85 din. :<<> >:D ::lose::

zorancile
22-08-10, 21:34
A teško se i proda, imali su ljudi po dve godine da im je stojalo seme.

cukaneca
29-01-11, 08:43
Koje su cene semena lucerke ove sezone? Ima li ko na prodaju? >:D
Prosle godine sam ostavio treći otkos za seme i puko ko zvečka, nit semena nit sena.

KishRobert
29-01-11, 10:34
Koje su cene semena lucerke ove sezone? Ima li ko na prodaju? >:D
Prosle godine sam ostavio treći otkos za seme i puko ko zvečka, nit semena nit sena.

verujem da moze da se nadje kvalitet za 130din/kg

zcurcic
29-01-11, 14:23
na institutu 390 din/kg

francuz
29-01-11, 22:41
na institutu 390 din/kg

Ma da!, poljoprivrednici su glupi, oni ne znaju da prodaju skuplje ":":{....
Dokle vise da nas prave budalama? Vadi seme sa tavana i posej, pa sta mu daa Bog.

KishRobert
29-01-11, 23:17
ja znam kod nas primer,covek je radio u pik beceju,on mi pricao,jedne godine pik kupi ko zna koliku kolicinu "original" deteline semena iz instituta.
kaze da je toliko bila zarazena vilinom kosicom da su skoro sve povrsine posejane,morali uzorati.
naravno,reklamacija nije vazila...

zcurcic
29-01-11, 23:58
koliko košta da se poseje jedan ha kukuruza? jeftinije je seme lucerke po ha nego seme kukuruza po jedinici površine, pri trenutnim cenama. površina pod lucerkom se zasniva na 4-5 godina.
postoje posebni stolovi za vilinu kosicu, ne verujem da je seme dorađeno u našem doradnom centru.

cukaneca
25-03-11, 20:46
Danas posejana lucerka, sad bi legla jedna kisica.
http://thumbnails26.imagebam.com/12511/b65b8d125101064.jpg (http://www.imagebam.com/image/b65b8d125101064) http://thumbnails36.imagebam.com/12511/d1ba9d125101094.jpg (http://www.imagebam.com/image/d1ba9d125101094) http://thumbnails21.imagebam.com/12511/f2bd40125101119.jpg (http://www.imagebam.com/image/f2bd40125101119)

cukaneca
04-04-11, 07:52
Juce u apoteci dok sam kupovao nacujem razgovor lika koji je pazario totalni herbicid. Ukljucim se u razgovor i saznam da planira totalom da polije tek posejanu lucerku ?? Razlog je taj sto ima mnogo trave 'misjakinje' nikle posle pripreme i tretmana trefgalom. Dzabe je bila prica da ce i totalu trebati 15 dana za travu da je osusi, on je bio uporan jer je cuo da je to 'neko' radio.

cika_jova
04-04-11, 10:05
kod nas lucerka od 400-430 od apoteke do apoteke NS institut naravno

cukaneca
04-04-11, 13:19
Proslog 15. pre 'sastanka' kupio na vasaru naizgled ekstra seme lucerke po 160,oo din. Juce obisao parcelu i nice 'kao cetka'.

PKB
23-01-12, 19:08
Koliko je sad seme lucerke dali zna neko ?

Rale 83
23-01-12, 20:51
Jel neko razmisljao da lucerku seje potpomogne i nicanje i rast sa hidrogelom

vojvođanin
23-01-12, 20:55
Koliko je sad seme lucerke dali zna neko ?

U NS Institutu 340 din, kilogram...Banat i Medijana.Pitao pre deset dana.

RatkoPa
23-01-12, 20:59
Sad ispada jeftinije zasnovati luceriste nego posejati kukuruz,nekad je seme lucerke bilo mnogo skuplje
Kakva je Medijana?Nisam se susreto sa njom

vojvođanin
23-01-12, 21:41
Nisam ni ja sejao Medijanu,ali navodno je tanjeg stabla od Banata,manji prinos ali uspeva i na većim nadmorskim visinama, pa je dobra za brdsko-planinske predele.

miladinovic
23-01-12, 21:45
medijana se pokazala odlicno u brdima sa kiselijom zemljom i tezom
slovenacke sorte sam vidjao u CG i extra su na visinama oko 1000 m,ako budem mogao probat cu ih nabavit iz CG

RatkoPa
23-01-12, 21:50
Znaci nije za BANAT :-X

Matic
23-01-12, 21:51
Tačno je za Medijanu.Dosta tanje stablo od Banata.Buvač je obožava jer sam posle svakog košenja morao da je prskam da bi krenula,ako pokisne barem malo ne izbalirana pocrni dok kažeš keks.

vojvođanin
23-01-12, 21:55
U Banat....samo BANAT...:lol:

KishRobert
23-01-12, 22:01
Ja nikad ne bi kupio sa instituta seme.
Em skuplje,em moze da bude i dosta losije nego sto se misli.

RatkoPa
23-01-12, 22:04
Pa nekupujes ti samo seme lucerke,a gde je vilina kosica i ostali korovi?
I to neko treba da plati :lol: i zalosno

vojvođanin
23-01-12, 22:05
Tri puta zaredom smo sejali Banat i uvek je bila dobra.Zadnji put sam (neznam ni ja zašto) kupio seme na vašaru u Žablju....razorana posle dve godine ::lose::

Zoran Kostović
23-01-12, 22:05
@KishRobert
A gde da kupimo?

Rale 83
23-01-12, 22:16
Ja nikad ne bi kupio sa instituta seme.
Prednost semena iz instituta je stoje ipak prosla kroz selektor sa olovnom prasinom (mislim da je olovna ) imao sam prilike da radim koperaciju sa odeljenjem za krmna bilja , kontrole nisu mnogo rigorozne (nazalost kupaca) vilina kosica ako se pojavi u semenskom usevu samo se tretira totalom.
Ja licno kad sejem lucerku (iako vise sejem crvenu detelinu- trogotku) sejem seme koje ja ovrsim sa njiva koje su dugo trajale i koja je bila cista i uvek gledam da je ovrsim prvu pre drugih detelina . Ujam uzimam samo kad mi treba , kad mi netreba onda se dogovorim sa gazdom pre zetve da mu prodam svoj deo (uglavnom nemaju izbora) i tako resavam stvar da nemam visak uglavnom imam za sebe i svoje prijatelje . Ujam kod nas ide 20 do 25 %
kod nas vazi sumnja da detelina traje onoliko dugo koliko je semenska detelina imala kad je ovrsena .

KishRobert
23-01-12, 22:18
Tri puta zaredom smo sejali Banat i uvek je bila dobra.Zadnji put sam (neznam ni ja zašto) kupio seme na vašaru u Žablju....razorana posle dve godine ::lose::
I treba,takva roba se ne kupuje na vasarima,to je isto kao kad ljudi kupe motorna ulja na vasarima.

@Kostovic,
Javis se meni ili kiraju...ili dodjes po nju ili saljemo aks,city....ima jedno mesto kod Boljevca,selo Lukovo.
Nasao me covek preko nekih oglasa za seme,negde 2008-e,posejao na njegovu njivu uz neki prometni put,kaze da nikad nije ima takvu detelinu.
Posle je on od mene prevukao,uz pomoc tih kurirskih firmi preko 3t semena i sve za to selo.
Pri tom i dosta usluzno kosimo semenskih detelina,pa uglavnom znam ko ima kakvu detelinu.

miladinovic
23-01-12, 22:19
@rale koja to crvena traje 3 god?
ja kupovao par puta ns i samo 2 god traje ispalili me opasno

Matic
23-01-12, 22:28
Ja sejem svoje seme lucerke već godinama.Svake godine ostavim jednu manju parcelu koju ovršemo kombajnom i posle selektriramo za svoje potrebe.Koja je sorta nemam pojma ali je jako lepa.Visoka,debela,šuplja,uvek popada a goveda je lepo jedu nema da prevrću po valovu.

vojvođanin
23-01-12, 22:30
Ja sejem svoje seme lucerke već godinama.Svake godine ostavim jednu manju parcelu koju ovršemo kombajnom i posle selektriramo za svoje potrebe.Koja je sorta nemam pojma ali je jako lepa.Visoka,debela,šuplja,uvek popada a goveda je lepo jedu nema da prevrću po valovu.

To su odlike sorte Banat.

RatkoPa
23-01-12, 22:32
To su odlike sorte Banat.
Ili HELGE,ja je imam ali vise nema semena da se kupi,jako dobra lucerka

Rale 83
23-01-12, 22:33
@rale koja to crvena traje 3 god?
ja kupovao par puta ns i samo 2 god traje ispalili me opasno
Neznam , ja uvek sejem onu koju ja vrsim i koja mi se svidi .
Trogotka traje 3 godine ako je relativno retko sejana oko 18 kg/h i cista (inkorporacija trefgala i folijarno pivot m ili kletoks) i svake jeseni mesano djubrivo to je moje iskustvo

topalovic
23-01-12, 22:38
Kako vrsete bunkerasima,cuo sam da je lucerku tesko ovrsti sa kombajnima koji imaju bunker kazu veliko je rasturanje....

Matic
23-01-12, 22:38
Vojvođanin moguće je da je ona ali nisam siguran.Kupio sam to seme veoma davno kod jednog dede u susednom selu.On reče to je ona kadgodašnja što traje minimum 9 godina a platio sam je skuplje nego u apoteci u ono vreme.Nije trajala toliko naravno jer je posejana u proleće pa zasušilo i beše veoma retka ali je davala više nego solidne otkose.U selu jedan čovek ima fantaziju od lucerke seme je doneo iz Novog Miloševa.

Rale 83
23-01-12, 22:48
Kako vrsete bunkerasima,cuo sam da je lucerku tesko ovrsti sa kombajnima koji imaju bunker kazu veliko je rasturanje....
Ja stavim dzak na elevatoru koji donosi zrno u bunker i tu punim. A uljanu repicu sa vrsio u bunker i nisam primetio da stvara rastur zbog bunkera.

telnett
23-01-12, 22:52
Postavi se dzak ili nekakva serpa ispod elevatora zrna sa otvorenim vratancima, bar sam tako radio ove god za detelinu .

KishRobert
23-01-12, 22:55
Ma kakvo rasturanje,imam kombajn koji je rodjen za nju...

topalovic
23-01-12, 23:04
Ma kakvo rasturanje,imam kombajn koji je rodjen za nju...
Pa ti kis imas new holland Lkl{{

Zoran Kostović
23-01-12, 23:11
I to zelen.:-*

vojvođanin
23-02-12, 14:48

Danas gledao na njihovom sajtu.....450 din. kilogram.

bomet
04-03-12, 16:14
Pozdrav svima, potreban mi je savet. U drugoj polovini marta, kad to uslovi dozvole imam nameru posejati lucerku. Oranje mi je prilicno neravno, pa se dvoumim da li djubre NPK 15:15:15 da bacim sad po oranju ili kasnije po povrsini kad predjem zemlju rotacionom drljacom, pa da ga onda zatrpam zajedno sa semenom. Mislim da je bolje da ga bacim sad, po oranju, ali se plasim da ne ode mnogo duboko jer je neravno i ostane neiskorisceno. Sta vi mislite?

KishRobert
04-03-12, 16:26
Sada ga baci i za dan,dva ispremiraj ili podrljaj.Pa onda sej.

prnjavor3
04-03-12, 18:29
kod mene dosta propalo prošle godine sam sijao u proljeće i kasnije zasušilo sad planiram proć brnačom i usijat travu i samo valjkom

djendrag
04-03-12, 18:55
Ja sam posijao lucerku u drugoj polovini septembra prosla godine, i za divno cudo niklo sve i sad jako dobro izgleda, a znamo kakve je mrazeve i hladnoce prosla. E sad Vas molim da me posavjetujete sa cim da je prihranim, koje gnojivo i koja kolicina, pri sjetvi nisam nista bacao?

KishRobert
04-03-12, 19:33
Sad baci sta hoces,nema joj neke vajde.
Zemlja se dobro nadjubri pre oranja njive koja je namenjena za zasnivanje lucerke.

sale ratar
04-03-12, 19:57
Ja sam posijao lucerku u drugoj polovini septembra prosla godine, i za divno cudo niklo sve i sad jako dobro izgleda, a znamo kakve je mrazeve i hladnoce prosla. E sad Vas molim da me posavjetujete sa cim da je prihranim, koje gnojivo i koja kolicina, pri sjetvi nisam nista bacao?

Baci joj samo NPK 15-15-15 ili neku drugu formulaciju koju nađeš (8-24-16) oko 350kg po ha i tako svake proleći čim vreme dozvoli.Možeš i da je podrljaš ako hoćeš samo nemoj ove proleći pošto ti je u zasnivanju (nije još razvila dovoljno koren).

Zoran Kostović
04-03-12, 20:45
Interesantna agrotehnika za lucerku^-^.

sale ratar
04-03-12, 20:54
Interesantna agrotehnika za lucerku^-^.

Šta te muči kolega.

Zoran Kostović
04-03-12, 21:00
Ništa me ne muči, ovo što ste napisali je odlična stvar ali ako se primeni u jesen.

malaksalo
04-03-12, 21:01
Mi isti tako radimo.U prolece bacimo 15-ticu i podrljamo samo nesme da legne ram na pole od drljace nego samo blago.Jesenas sam posejao 1h pre setve bacio 600 kg 15-tice tako da ovog ploleca nista.Bio sam danas i nisam video neka velika ostecenja od mrazeva.

Zoran Kostović
04-03-12, 21:12
Radite kako Vas Bog uči...

dragan69
06-03-12, 23:06
Да ли сејати луцерку на луцерку(њиву где је већ била луцерка) одрађено зимско орање, и коју количину семена бацате по 1 хектару.

Matic
06-03-12, 23:13
Nikako ne sejati.Najmanje 4 godine mora da prođe da biste ponovo mogli sejati lucerku.

Zoran Kostović
06-03-12, 23:14
Koliko godina na njivi, tolika i pauza. Tako sam čuo pametnih ljudi...

cika_jova
10-03-12, 14:21
јел неко размишља о сетви, јест да је рок од 15марта до 15 априла, ал напољу лепо време

dr dragan
10-03-12, 14:32
Ja sam sve pripremio za setvu oprsko pre četri dana u toku sledeće nedelje sejem zavisi od vremena

cika_jova
10-03-12, 15:56
Чиме си прскао ?

pankin
16-03-12, 18:32
i mene zanima čime si prskao prije sjetve

branko
16-03-12, 22:37
Juče spremio zemlju jednim prolazom. Odavno se nije desilo da se zemlja tako lepo sprema.
Danas posejana najpre graorica, pa preko nje detelina Banat, pa sve povaljano.
Vreme idealno za setvu, vlage dovoljno u zemlji.

Bobo
16-03-12, 22:48
Danas usluzno sijao djetelinu "konjaru" jednom kolegi. Poucen prijasnjim iskustvom da sitno sjeme IMT sijacica bas i ne baca pravo ravnomjerno, nastimao sam ju na nekih 15-ak kg/ha pa sam poduplavao prolaze i ispalo je na taman...

Covjek je jesenas posudio od mene jednobraznjak i poorao duboko 3. sporom kukuruzoviste. dobro je izmrzlo, i on je to tanjurao "milijun" puta tragom, drljao, bacio gnojivo, pa opet drljao, jednom rjecju PRASINA...

Cim sam posijao, povaljao je njivu i sad cekamo da vidimo sto ce biti.

Posijano oko 25 kg/ha

Zoran Kostović
17-03-12, 14:15
Koja je to detelina konjara?

bato87
17-03-12, 14:28
U mom kraju stari ljudi za lucerku kazu konjara, a za detelinu kravara, e sad otkud im ti izrazi ne znam.

cika_jova
17-03-12, 19:45
посејао данас луцерку бачено 10кг медијане на 40ари- отрапавио узбрдо - низбрдо, **бем ти зврчак и ко га измисли

pankin
17-03-12, 20:19
ljudi a zašto bacate toliko semena imate viška para ili ?naročito ti bobo što brate 25 kg

KishRobert
17-03-12, 20:23
Pa to je optimalna kolicina.
Koliko ti pri sejanju posejes?
5kg po kj?

pankin
17-03-12, 20:28
7 kg po jutru i to je optimalna količina a sve ostalo je bacanje para

cika_jova
17-03-12, 20:31
ух да те чује мој брат, пре два сата ми рекао да свирам ку*цу и да нема сетве без 50кг по ха

pankin
17-03-12, 20:35
www.poljinos.hr evo na ovoj stranici imašš osiječke sorte lucerke i tehnologija proizvodnje. ja na istoj tabli imam vaššu banatsku, os 66, os88 i orku sve sijane 7-8 kg po jutru i ne znašš koja je ljepša.

---------- Poruka napisana u 19:35 ---------- Prethodna poruka je at 19:32 ----------

ух да те чује мој брат, пре два сата ми рекао да свирам ку*цу и да нема сетве без 50кг по ха
e čika jovo kaži bratu za mjesec dana nek dođe kod mene da vidi lucerku pa ako ima bolju plaćam mu i put i jagnjetinu

zeko
17-03-12, 20:42
I ja treba da sejem lucerku ali se bojim da je još rano ,inače kod nas 16kg.setvena norma po kj.

pankin
17-03-12, 20:49
to je dobra norma ali po ha.i kod nas su stariji ljudi nekad sijali oko 15 kg po jutru dok su ovi sa instituta uporno tupili da je norma sjetve max 15 kg po ha ali tek moja generacija je to prihvatila.

cika_jova
17-03-12, 20:56
и код нас кажу од 18-25кг

sale ratar
17-03-12, 20:57
Pankin koliko imaš bala lucerke sa četiri košnje godišnje sa jednog jutra (ako baliraš) i koliko ti je prosečno bala teška.

dr dragan
17-03-12, 20:58
Чиме си прскао ?Prskam TREFGALOM nekad bio župilan ili nešto slično 1l po hekteru sejem nešto malo manje od 20 kg po hekteru zavisi od njive čika jovo zašto seješ sa zvčkom ja sejem sa žitnom imt ovm

kockasalascenej
17-03-12, 20:59
7 kg po jutru i to je optimalna količina a sve ostalo je bacanje paraA da ti nisi pogresijo seje se 700 grama na kvadrat a jutro ima 16 kv

Rale 83
17-03-12, 21:01
Lucerka se seje 16kg po HEKTARU e sad ako je losije sredjena zemlja mora vise + ako je preduboka setva treba jos vise + akoje suva zemlja treba jos jos vise + kaose nevalja itd itd
Ako su uslovi dobri sa 16kg + klijavost

pankin
17-03-12, 21:05
radim rolke i imam velike komade lucerke pa ne znam tačno.i imam 5 košnji ne 4 kosi je na vrijeme pa ćeš imati i ti.na nauččnom institutu novi sad su imjerili za lucerku košenu u pupanju 19%proteina a u iscvetaloj 12%

nikola ilic
17-03-12, 21:06
Kad sam se stim bavio,za vrsidbu sam sejao 7kg/kj,a za baliranje 15kg/kj.

kockasalascenej
17-03-12, 21:08
radim rolke i imam velike komade lucerke pa ne znam tačno.i imam 5 košnji ne 4 kosi je na vrijeme pa ćeš imati i ti.na nauččnom institutu novi sad su imjerili za lucerku košenu u pupanju 19%proteina a u iscvetaloj 12%Kad kosis prvu za 1 maj.

cika_jova
17-03-12, 21:13
Prskam TREFGALOM nekad bio župilan ili nešto slično 1l po hekteru sejem nešto malo manje od 20 kg po hekteru zavisi od njive čika jovo zašto seješ sa zvčkom ja sejem sa žitnom imt ovm

немам житну сејалицу, а што је још горе немам ни зврчак :lol: , ал сви ме турирају да им сејем http://poljoinfo.com/cm/emo/laughing/crying.gif

pankin
17-03-12, 21:15
zavisi al do đurđeva najkasnije.kolega mi je imao 8 jutara sjemenske sorta os 88 i institut je zahtjevao 8 kg po hektaru i svaki drugi red na sijaččici zatvoren (zbog boljeg grananja) i poslije toga je bila jošš tri godine za košenje i bila je odlična bez obzira što su širi redovi

bosanac_iz_bosne
17-03-12, 21:16
Evo,da se i ja pohvalim,posijao sam 5 dunuma (0,5 ha).

Na tako maloj površini nisam škrtario sa sjemenom pa sam "nabacao" 20 kg.Čika Jovin brat je u pravu-nabacaj sjemena i ima šta da očekuješ.

Inače sijem NS sortu Banat koja veoma dobro uspijeva u ovom dijelu Bosne.

Godišnje pokosim do 5 otkosa.

dr dragan
17-03-12, 21:16
E onda jedne godine preskoči na par mesta i više neće da te zovu

kockasalascenej
17-03-12, 21:18
Da da bice i ove godine malo kasnije moja se tek tek javlja. poz.

sale ratar
17-03-12, 21:23
Lucerka se kosi kad ima 5-10% cveta a najbolje kad je fazi butanizacije što bi rekao član pankin u fazi pupenja tad ima najveći procenat proteina.Pankin u pravu si što se tiče količine semena za setvu samo mora biti odlična priprema i agrotehnika koju ljudi izbegavaju.Inače i sam sejem uslužno lucerke i mahom svi bacaju 16kg po kj a sve zbog loše agrotehnike a kod mene dok sam sejao nisam više bacao od 8-10 kg po kj.Lucerka traži negu i đubrenje svake godine a ne samo pred setvu i ćao đaci.

cika_jova
17-03-12, 21:28
сале како ђубриш луцерку у заснивању, а како у току експлоатације

Zoran Kostović
17-03-12, 21:46
Ne mogu da verujem šta sve piše u ovoj temi. Kao da smo vek unazad pa očekujemo šta će neki prorok reći ili napisati. Setvena norma za lucerku je od 16 do 20 kg/ha. U zasnivanju je poželjno upotrebiti što je moguće veću količinu NPK djubriva. Prihrana u poznu jesen, takodje sa NPK. Biljci koja ima sposobnost da iz atmosfere koristi azot dodavati isti je kao soliti more. U fazi pupoljenja ima ono što stoci najviše treba, najpoželjnija zaštita od korova u zasnivanju inkorporacijom (nekada beskor, sada župilan ili trefgal, ko zakasni po nicanju pivot). Količine djubriva i doze hemije se mogu pročitati na svakoj ambalaži...

sale ratar
17-03-12, 21:50
Čika jovo kolega Kostović je objasnio kako đubriti lucerku.

cika_jova
17-03-12, 22:06
знам и ја све то, ал опет површинско ђубрење са НПК ^-^

Zoran Kostović
17-03-12, 22:09
Ima to sve napisano još davno... Knjige su čudo ali nema ko da čita.
U Turiji je kanda drugačija nauka.
@cika_jova
Površinsko djubrenje u jesen a u zasnivanju pod plugove.

cika_jova
17-03-12, 22:28
после ђубрења дрљање у јесен ?

Zoran Kostović
18-03-12, 12:20
Poželjno ali ne i obavezno, pogotovu ako posle djubrenja padne kiša ili sneg.

zis
18-03-12, 12:52
Poštovane kolege imam jedo pitanje pa molim da mi date savet. Ove godine želim da posejem na pola lanca detelinu ,e sad njiva je pesak čak 4 vrste( vijavac tj.nanošeni ,crni onaj žuti(zlatni )i neki onako crvenkast)njiva nije rađena 3 god,jer sam hteo da se bavim proizvodnjom organskog povrća pa sam odustao,na njoj sada ima nešto malo pirevine i lisičjeg repa ,e sad me interesuje pošto je jako debeo sloj malča dali da tu njivu uzorem i setvospremiram pa onda posejem ili da udarim duplo tanjiranje i da onda setvospremiram pa posejem .pitam zato što sam ovde od meštana čuo razne predloge pa sam u nedoumici .Hvala unapred

pankin
18-03-12, 14:46
PREPORUČENA TEHNOLOGIJA PROIZVODNJE LUCERNESJETVA I NORMA SJETVESjetvu lucerne treba obaviti u ljeto (do 15. rujna) ili u rano proljeće, čim klimatski i zemljišni uvjetidopuste kvalitetnu pripremu tla. Količina sjemena potrebna za sjetvu 1 hektara na međuredni razmak12,5 cm (žitna sijaćica) ne bi smjela biti veća od 15 kg (ovisno o sijaćici).KORIŠTENJEAko se proizvodi zelena masa, sijeno, sjenaža ili silaža, lucernu treba kositi u fazi početka cvjetanja,kada ima najpovoljniji omjer udjela proteina i suhe tvari. Razmak između posljednjeg i pretposljednjegotkosa treba biti 40-45 dana kako bi lucerna nakupila dovoljno hranjivih tvari u korijenu i kvalitetnoprezimila. Ovakvim odnosom prema lucerištu produžava se vrijeme njegova korištenja.PREPORUČENA TEHNOLOGIJA PROIZVODNJE JAROG GRAŠKASJETVA I NORMA SJETVESjetvu treba obaviti što ranije (od 15. veljače do 30. ožujka). Količina sjemena za sjetvu 1 ha kreće seod 200 do 250 kg, ovisno o apsolutnoj masi. Dubina sjetve je 4 - 6 cm.KORIŠTENJEGrašak se obično kombajnira žitnim kombajnom od kraja lipnja do sredine srpnja kad zrno imaizmeđu 13 i 15 % vlage, uz 600 okretaja bubnja u minuti. Zrno se koristi u prehrani svih vrsta ikategorija stoke bez termičke obrade (prženja ili ekstrudacije).evo ovo vam je službena preporuka osječkog instituta

dr dragan
18-03-12, 17:49
Ja danas posejo lucerku 170 ari mnogo suvo mada smo mi polivali baš ljudski

Lala iz Banata
19-03-12, 16:00
Mi smo danas sejali, sutra nastavljamo.
http://i44.tinypic.com/30c9fte.jpg
http://i42.tinypic.com/e71i8h.jpg
http://i43.tinypic.com/2wfr39k.jpg
http://i39.tinypic.com/somsmf.jpg

pankin
19-03-12, 20:39
e lalo to je to u takvu pripremljenu zemlju ide 7 kg lucerke po jutru i nema brige valjam prije i poslije sijanja

milos bota
19-03-12, 20:41
http://thumbnails63.imagebam.com/18059/488413180585652.jpg (http://www.imagebam.com/image/488413180585652) http://thumbnails42.imagebam.com/18059/cc7e53180585675.jpg (http://www.imagebam.com/image/cc7e53180585675) http://thumbnails75.imagebam.com/18059/d1a0c4180585701.jpg (http://www.imagebam.com/image/d1a0c4180585701)

Kolega mi danas posejao 2 jutra,bačeno 24 kg

Lala iz Banata
19-03-12, 20:49
Priprema je isla običnom lakom drljacom tako da ide malte ne točak do točka, da bi se stvorila tvrda posteljica i mek pokrivač. Rus sa sejalicom uopšte ne tone. Isli smo 22 kg/ha.

Zoran Kostović
20-03-12, 15:01
Jel bilo hemije inkorporacijom?

Lala iz Banata
20-03-12, 15:02
Ako mene pitaš Zorane, nije. Danas sam posejao jos 6 kj.

Zoran Kostović
20-03-12, 15:04
Da tebe. Ja danas kupio TREFGAL. U njivi koju sejem ima više stajnjaka nego zemlje. Krećem sa prskanjem pa posle nedelju dana setva. Kod nas noći hladne a Morava preti.

zeko
29-03-12, 00:18
Evo i ja danas spremao za lucerku pa sutra da posejemo>:({
http://i41.tinypic.com/r057yc.jpg

dulebdp
29-03-12, 20:02
Ja danas posejao lucerku na nekih 15 ari

vojvođanin
29-03-12, 20:06
Danas posejano 1,5 kj. Potrošeno 24 kg semena.

draganbilli
29-03-12, 20:43
Mi u subotu posijali lucerku na pola hektra, količina sjemena 12kg i 200kg npk 9*15*15 još samo joj hvali:'({

pankin
02-04-12, 13:51
moja niče !!!!

minutauro
02-04-12, 17:15
I ja sam posejao i izvaljao u proslu sredu palo je ovo malo kise al ne znam dal je dovoljno.. Videcemo kakava ce ispasti..

Matic
02-04-12, 17:42
Danas išao u obilazak,lepo niče.

Rabadzija
02-04-12, 21:52
to ti je velika kolicina semena lucerke, pogledaj dole knjiga je KRMNO BILJE Borivoje Miskovic i veruj da je tako ja licno isprobao i detelina je boli glava cak su mi se i komsije smejale kad sam rekao sa koliko cu posejati a posle kad su videli kakva je sramota ih bilo zaobilazili su me u sirokom luku

http://i44.tinypic.com/o6f9yt.jpg

http://i39.tinypic.com/2u9j3ep.jpg
neznam da li se vidi text ali gornja slika je kako izgleda u optimalnom sklopu koren lucerke a dole slika kad se seje pregusto

http://i40.tinypic.com/243jnlh.jpg

mali paor
02-04-12, 22:17
Pre neki dan na malo manje od lanca posejana lucerka potroseno oko 10-11 kg novosadskog semena banat ja mislim da je to dosta optimalna gustina..

pankin
02-04-12, 22:31
a kad sam ja rekao da je 15 kg po hektaru maksimum ispadalo je da ja lupam bez veze.

---------- Poruka napisana u 21:31 ---------- Prethodna poruka je at 21:29 ----------

znači ako je optimalni sklop 12 kg onda je 15 kg sa svim rezervama i više nego dovoljna

bomet
07-04-12, 14:57
Drustvo, interesuje me koliko niske temperature moze podneti tek nikla lucerka? Nikla je oko 80%, ali se plasim najavljenog mraza za utorak. U slucaju mraza, koliku stetu joj moze naneti? Sem orosavanja vodom, ne znam kako bih je drugacije zastitio^-^

vojvođanin
09-04-12, 12:39

Nikla je...

Matic
09-04-12, 12:56
Može da izdrži do -7 bez problema.

pankin
09-04-12, 22:04
možda je malo "ošuri" ali je neće uništiti

grunt
10-04-12, 00:44
Jaooo ljudi a ja se jedim danas ceo dan oce preziveti,lepo je nikla kao cetka ma lepo za videti i reko ako je opali mraz ujtru samo spremac i setva kukuruza il soje:-\znaci pregurace ovih -2 - 3

milan 87
10-04-12, 18:26
kakava ce biti detelina.ako se u njivi koja nije radjena 4 godine,a ima pcesku travu oprska ,i izore 3 puta, dali ce tu *biti dobro .ili da je razradim jednu sezonu pa onda?

pankin
10-04-12, 21:23
ma ulaufaj ti nju pa da bude sigurno

---------- Poruka napisana u 20:23 ---------- Prethodna poruka je at 20:22 ----------

a kakva je to "pceska trava"?

bomet
11-04-12, 22:36
Može da izdrži do -7 bez problema.
Bilo je u mom kraju pre dva jutra (utorak izjutra) od -6 do -7, i znao sam da ce kod nas biti najjaci mraz, Pomoravlje, blizu reka. I nisam mogao da verujem, ali izdrzala je, Bogu hvala.

pankin
13-09-12, 14:12
jel neko sijao ili planira da sije lucerku ovih dana.ako padne kiša danas ili sutra ja bi rizikovao i probao posijati još 2-3 jutra

Vulkan
13-09-12, 17:40
Planiram ja al kod mene zemlja izgorela. Nema kiše od proletos.

milan971
13-09-12, 19:53
Ja cu ipak sacekati prolece.

German hunting terrier | Jagdterrier