Odvajanje prasica od krmace, sa koliko dana......

bojankosovo

Član
Učlanjen(a)
8 Maj 2011
Poruka
71
Lokacija
Leposavic selo Ibarska Slatina
Zapocinjem ovu temu jer me interesuje sa koliko dana je najbolje odvoiti prasice.Kakva su vasa iskustva i kako se odrazava na dalji rast prasica.Pozdarv.
 
Ima raznih iskustava.
Ja prasad odvajam od 35 do 40 dana jer mi se pokazalo da tada vec sami normalno jedu i prilikom odvajanja nista ne gube prelaskom na individualnu ishranu, mada ima zastarelih primera kod onih ljudi koji prasice gaje za sebe a ne za prodaju (verujem da ima i kod tebe) da prasici sisaju i do dva meseca pa "obale krmacu" a onda ishrana bez koncentrata...
 
Moji idu sa mesec dana,tako stedim krmacu da je "neoderu".Nisam imao nekih problema sa njima dosad.
 
Ranije sam odlucivao u 4 i po nedelje ali sam sada presao na dojenje do 5 i po nedelja i polazalo mi se kao dosta bolje.Prasad lakse prebacam na ishranu koncetrata a i krmace lakse i bolje ostaju susprasne.Morao sam da predjem na ovaj nacin jer prasad kod mojih krmaca sve do trece nedelje zivota spavaju i uopste nisu zainteresovani za koncetrat tako da za nedelju i po dana nemogu da ih naviknem na ishranu koncetrata ali sa 5 i po nedelja vec jedu i nemam problema..
 
ja ih odvajam s 35 dana +/- koji dan , ali sam nedavno imao slucaj kad sam ih morao odvojiti s nekih 25 dana i nije bilo nikakvih problema .
 
To je dobro pitanje jer iz prakse sa ljudima koji su se zalili na proliv kod prasadi i uglavnom je rezultat bio los postupak pri odbijanju prasadi, malo kasnije planiram da postavim neke mere koje bi smanjile smrtnost usled proliva a koja je i posledica i loseg odbijanja. Amerikanci su uspeli da sa 14 dana odbijaju prasad ali se koriste i odredjene zamene za mleko koje se spravljaju a koje bi se mogle odraditi i kod nas sa nekim vecim odgajivacem. Cilj jeste da se smanji interval prasenja i poveca indeks prasenja ali se postavlja pitanje koliko je to kod nas i u nasim uslovima isplativo.....Standardno kod nas 21-28 dana starosti, na farmi ali ako se gaji za svoju dusu onda je period od 35 dana cak i bolji.....Postupak odbijanja ostavljam za kasnije!
 
Veterinar mi je rekao da uzmem mlecni koncentrat 10 kg, isto toliko stocnog brasna i 100 g "FAH" praska (oksitetraciklin-hidrohlorid 4000mg, streptomicin sulfat 5000mg, aksorbinska kiselina 2500mg) i to dajem pasicima od 12-13 dana. Dali je to OK?
Sad su stari 25 dana. Koliko kolicinski po prasicu treba hrane, u koliko navrata dnevno?
Trenutno im dajem oko 600g dnevno na njih 9.
 
Rekao ti je to da napravi sebi posla!:) Šala, ali to sa stočnim brašnom i prasadima i to pogotovu koja se zalučuju je čista ludost. Već sam to negde napisao, to vam je kao kad bebu hranite pasuljem. Daj im čist starter 2-3 nedelje,eventualno taj lek kao preventivu, ali i tu se ne slažem, ali nekad ima opravdanje, da sve prodje bez problema, posle toga po potrebi i mogućnostima. Ako ih za sebe hraniš onda gledaj šta možeš da priuštiš posle tih prvih par nedelja.
 
45 dana plafon... kad se uzme u obzir da im je zeludac formiran od 21og dana, da moze da vari hranu normalno, to im je sasvim dovoljno... :ppozdrav:
 
Prvih 7-10 dana isto koliko su jeli dok su sisali, radi prevencije proliva. Posle toga povecavati postepeno i pratiti stanje, to bi tebalo da bude dnevno oko 300-350 gr po prasetu.
 
Po mom iskustvu najekonomičnije i najbolje sa osam nedelja. Od četvrte nedelje sisaju tako što krmača samo prenoći sa njima a danju je odvojena. Ovako je dobro i za krmaču i prasad. Prirast prasića je daleko bolji.
 
8 nedelja?!? Brale pa ti ces da je ubijes.Plafon mesec dana,da bi imao kontinuitet u pripustu,jer kad krmaca "propadne" tesko ulazi ponovo u teranje,i gubis "red".
 
Secam se da su i moji nekada, zaljucivali prasice sa 8 nedelje i jako su lepo napredovali, ali zato jako iscrpe krmacu. U zadnjih desetak godina prasice odljucujemo od 4. do 6. nedelje u zavisnosti od situacije.
 
Mozda se nisam dobro izrazio. Od četvrte nedelje prasad sisaju dva puta dnevno a to krmači ne škodi a prasadima znači dosta.
 
Nazad
Vrh