Pšenica 2011/12

Koliki prinos očekujete po ha ?

  • 3 tone

    Glasovi: 30 15,7%
  • 4 tone

    Glasovi: 43 22,5%
  • 5 tona

    Glasovi: 50 26,2%
  • 6 tona

    Glasovi: 31 16,2%
  • 7 tona

    Glasovi: 18 9,4%
  • 8 tona

    Glasovi: 19 9,9%

  • Ukupno glasača
    191
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Seme je juče zaprašeno ,a sejalica danas spremljena.U nedelju se seje prvih 10 Kj.
Tretirano seme bi trebalo da odstoji neko vreme u vrećama složeno,da to sredstvo radi dok se ne poseje i posle još štiti klijanac i posle nema funkcije,zato ja to uredim odmah posle žetve,a i soja ako se selektrira u proleće,i selektor je polovi,stoga je i soja već selektirana i čeka proleće,pa ko nezna nek hvata beleške
 
Kada je seme dugo izloženo fungicidima efekat zna da bude i gubljenje klijavosti.Kod nekih kulruta tj. semena je to izražajnije (kukuruz) dok se javlja i kod pšenice ali u manjim procentima.
 
Koliko kg semena Simonide ide po hektaru i kakva su vam iskustva, tj. da li je bolja Simonida, ili NS40 S?
 
Simonida se kod nas ove godine pokazala odlično.Veoma dobar prinos je dala a i kvalitet HL je bio 83.Ja je nisam sejao ali sam radio ljudima koji jesu i stvarno nemam loše reči.
 
I kod mene u ataru je bila dobra mada ispod apača i NS 40 s.
Tako je,ali simonida ima dosta bolje pekarske performanse,mi smo radili ove godine analizu proteina i vlažnog glutena,a verovatno će dogodine većina otkupljivača tako analizirati,i po tome i plaćati u dve ili tri kategorije,zato ja sejem simonidu i balaton,a ingenio će biti u probi! A to sa kukuruzom da,ali to se odnosi na insekticide tipa FURADAN,ali od fungicida se negubi klijavost!
Ja sam podesio sejalicu sa simonidom,setvena norma 160kg/kj ili 280kg/ha,ali naglašavam da je dubina setve 4-5cm,što se nemože postići sa klasičnim sejalicama tipa olt,imt,poljostroj...ni pod tačku razno,a od toga će bokorenje zavisiti,a i direktno prinos,jer,kažu stručnjaci da na setvi plićoj od 2cm,što je karakteristično na gore navedene sejalice u startu umanjen prinos za 10-20%
 
Može IMT da poseje na 6 i više cm .Kod mene su najveći problem setva iza traga .Tu ne postižem zadovoljavajuću dubinu.
 
Hitno pitanje , ima li šanse kukuruz grupe 200 da stigne iza pšenice postrno , za zrno pa makar i sa 35%vlage da se skine i suši? Uz navodnjavanje naravno?
 
Kad brže odgovori , svakačast.
Kako misliš jako iscrpi? Da dodatno pojačam djubrenje nakon toga? Ma šta joj fali svejedno je iscrpljena.
Samo da uspije da stigne.Plan mi je ako mognem nabaciti kakvu takvu notill sijačicu da odma drugi dan iza kombajna poredam kukuruz po strnjiki ,pa udri po vodi.
Kiraj ,sigurno može IMT sijačica na solidnu dubinu,al bi dodo da najviše zavisi od tipa zemljišta.
 
Znam da bez vode nemože , i to ga faktički cijeli avgust treba razladjivati tj da zemljište ako je moguće bude kolko tolko vlažno non-stop.
 
Ma pričam uopšteno o setvi pšenice,naravno da IMTova ide u obrađeno,ako pričamo o istoj sejalici,koja ima 2diska na setveni aparat,što kida bolcnice kod kačenja na ram i škripuckaju čistači diskova i što se fino zna ulepiti,pa čak i da necuri zrno,a mislim da pričamo o istoj,ta može samo da sakrije zrno neposredno ispod same površine,a u tragovima ostaje sve na površini,pa vidi neki seju "ciklonom" starim 30-40god i uvereni su,što je najinteresantnije,da je to idealan način setve,žive u svom svetu,neznajući da već i rasipač postoji kompjuterizovan,nažalost ima puno takvih seljaka,pa posle zavide kad neko dobije prinos i 5t/kj,a oni nisu
 
Sa setvom do 15.juna i sa konstantnim navodnjavanjem uz obilje suncanih dana mogu se postici solidni prinosi naravno bez ranih mrazeva,oni mogu pokvariti sav trud.
 
Momo,ako planiras tu drugu setvu tj zetvu u svakoj normalnoj godini ces zakasniti posle psenice posto u normalnim godinama(pitanje sta je vise normalna godina)psenica ne stize za vrsidbu pre 01.jula a to je vec kasno za drugi usev.Bolje je u tom slucaju ici na setvu nekog ranijeg jecma.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh