Stršljenovi i druge grabljivice pčela

kvicoje

Član
Učlanjen(a)
10 Apr 2011
Poruka
587
Lokacija
ljig
Stacionarno pčelarim DB košnicama petnaestak godina, prošlog proleća preselim pčelinjak na mesto po meni vrlo lepo za pčele, rano sunce obasjava košnice, mesto toplo u proleće, baš kad sam ih preselio to je bio pravi raj gledati kako se razvijaju. Pošto mi je pčelinjak udaljen od kuće ne obilazim ga često, prošle godine su mi društva zazimila sa malo pčele nisam znao šta je uzrok ali sam ovih dana video da mi je na pčelinjak prava najezda stršljenova i da mi je sve manje pčela u košnici. Pa bih otvorio ovu temu ako neko već ima iskustva i može da pomogne da napiše nešto.
 
Metni cesljeve na leta i pripazi na grabez,pokosi sve okolo i rijesio si probleme.Moji roditelji su drzali pcele i naucili me dosta tome ustvari otac.Ja sam opet zametnula ove godine ustvari proljetos 6 rojeva a ovaj moj je poludio i rekao eto ti svega i opet otisao za Norvesku.Mislim da cemo sve smanjiti pomalo jer nema potrebe toliko se derati oko svega.Careva zena.
 
Klopke od plastičnih flaša sa pivom. Prošle godine kad je bilo puno stršljenova bilo ih je po deset dvadeset u jednoj flaši. Može da pomogne bar da im smanjiš populaciju.
 
Danas sam pravio klopku ali sa kvascem i nijedan se nije uhvatio, za sutra sam spremio pivo probaću i to
 
Mene je prošle godine ujelo 11 stršljenova, jedva sam živ ostao - spasilo me što nisam alergičan i što sam brzo primio neke injekcije. Kad sam bio mali stršljen me ujeo za kapak desnog oka, a kad sam bio prvi razred osnovne škole stršljen me ujeo za jezik. Jesu me izujedali samo tako u životu, al meni i dalje žao da ih ubijam. Kad vidim šta urade muvama kad udju u štalu, odmah im sve oprostim.
 
kvicoje, zao ti bilo piva odmah da stavis?
zombie_666 , sad su mi neke stvari mnogo jasnije!
 
pokusaj da nadjes gde su smesteni, u nekom drvetu obicno, i uvece ih unisti sa nekim hemijskim preparatima ili zapali krpu i ubaci u gnezdo.
 
Kakva je to životinja? Ne mogu da verujem da neće ni na pivo! Samo izgleda da uspeva kod njega ručni rad a to je ipak sizifov posao
 
Jednostavna klopka, pokušaću fotografijama da ilustrujem.
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Tečnost u flaši je mešavina piva, sirupa od jagoda, sirća ( vinskog ili jabukovog) i vode.
Sirće se stavlja da odbija pčele, a osama i stršljenovima ne smeta.

A uvek može da posluži i reket za badminton, pa ko želi borbu prsa u prsa sa stršjenovima... :osmeh:

2qu5fsk.jpg

[/FONT]
 
Ala si uh napecao svaka cast ja sam u one velike flase od mineralne vose sipao pivo i secer i nahvatao sam milion muva i tek po neku osu.E onda sam patentirao novu foru na flase spolja namazem lepak za miseve a unutra ubacim secera i nekog voca nalijem sa vodom izbusim po neku rupu i da vidis cuda sa spoljne strane flase napelilo se i osa i muva i kojekakvih moljaca.
 
Zamke pomažu dosta, ili uništavati njihova gnezda. Za zamke je prikazano gore kako se prave, a za gnezda sam samo čuo.
 
gnijezda sam ja rijesavao vrecom od krumpira , napravi se drveni okvir na kojeg razapne vreca i namaze ljepilom za miseve , postavi se nekih pola metra do metar ispred gnijezda. u zadnjem takvom "lovu" za dva dana je bila puna ( dimenzije su bile cca 70x70 cm) mozda bi se mogla koristiti i ona mreza za prozore ali ja sam dobio ovakav recept.
 
Juce sam oko podneva umlatio jednog strsljena kapitalca.Majku im zlikovacku na + 12 dzukac se vec odnekud stvorio bio je spor pa sam ga lako odalamio sa prirucnim novinama :osmeh: i naravno posle izgazio.
 
Bobane to ti je isto kao da si u julu ili avgustu sredio jedno veliko gnezdo jer sve potiče od te jedne prezimele jedinke
 
na pčelinjak prava najezda stršljenova i da mi je sve manje pčela u košnici. Pa bih otvorio ovu temu ako neko već ima iskustva i
može da pomogne da napiše nešto.[/QUOTE]

Kad ose navale na pcelinjak uvek krenu od najslabijeg drustva /kosnice / nesmiruju se dok god neodnasu sav med a pcele ubijaju izparcaju ih i odnesu u svoja gnezda da hrane mlade.Kad osete slabo drustvo obeleze ga mirisima da bi i ostale ose znale gde ima dzabe hrane i tad nastaje invazija na tu kosnicu.Tad ne pomazu zamke sa pivom,sokovima...Probao sam da cucim pred kosnicom i da ih muhalicom ubijam pokolj sam napravio i opet ne pomaze.Kao krajnje resenje napravio sam zamku za ose na napadnutu kosnicu postavio sam jos jednu sa jednom ramom sa malo meda a levo i desno po jedan karton sa lepkom za miseve i jedan na pod s tim da nema lepka na ulazu u kosnicu.Poklopnu mrezu sam malo podigao da mogu ose da se usunjaju u tu kosnicu.Kosnicu sa pcelama /donju / treba uvece zatvoriti da neizlaze pcele da se nebi i one zalepile.Rezultat ovog poduhvata je bio da su se sve ose izvidnice zalepile /one sto prve dolaze ujutro/ a i veliki broj ostalih osa radilica.Za dva dana nema vise invazije.Potrebno je i osinja gnezda unistiti ose lete pravoliniski od kosnice do svog gnezda to treba iskoristiti radi lakseg pronalazenja gnezda.
Sliku ove zamke mozes videti na pcelarstvo.org idi na slike zamka za ose.Sve ovo vazi ako ima pase pa su ostale pcele zauzete pasom i ne ulaze u zamku.Nadam se da di nece trebati ova zamka i da ove godine nece biti toliko osa prosla je bila uzasna.pozdrav
 
Kod mene je mislim rešen problem sa osama i stršljenovima. Na košnicama nemam klasična donja leta ni poletaljke već okrugla gornja. Jedna od prednosti okrugli leta je i odbrana od grabeži i štetočina.
 
Nazad
Vrh