Kukuruz 2009

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
sve zavisi od cene kukuruza...utovar ove godine kostao isto kao prosle. a cena kukuruza...
ove godine sejem 5 jutara za kotarku a i 6 za vrsidbu.taj za vrsidbu ce biti pionir FAO 3, koji u oktobru treba da ima vlagu 14-15. necu da ga susim, vec lagerujem s takvom vlagom kod sebe u dvoriste.
kakva je kalkulacija za lager po firmama?
ulaz+izlaz+rastur+merenja+resetanje (za ovo obicno kazu ako bude potrebno, a uvek bude, iako ga ne rade) = najmanje 5%
+ svaki mesec lagera 1%. ako se recimo prodaje u maju, to je 12%.
e sad druga strana. dao sam za utovar 1.4 vagona 11.000 din. to je po ondasnjoj ceni kukuruza 10% + krunjenje + glodari - cokanje=14-15%.
kako ja vidim stvari, relativno SUV kukuruz se isplati lagerovati po silosima.u kotarci je susenje dzaba a po silosima kosta.
takodje, kad je kukuruz skup, cena utovara je procentualno manja.
prosle godine s onako skupim kukuruzom, mislim da se apsolutno nije isplatilo davati ga u silos. naravno, sem ako ne moras...
kad moras, nista nije skupo...
 
tarana je napisao(la):
sve zavisi od cene kukuruza...utovar ove godine kostao isto kao prosle. a cena kukuruza...
ove godine sejem 5 jutara za kotarku a i 6 za vrsidbu.taj za vrsidbu ce biti pionir FAO 3, koji u oktobru treba da ima vlagu 14-15. necu da ga susim, vec lagerujem s takvom vlagom kod sebe u dvoriste.
kakva je kalkulacija za lager po firmama?
ulaz+izlaz+rastur+merenja+resetanje (za ovo obicno kazu ako bude potrebno, a uvek bude, iako ga ne rade) = najmanje 5%
+ svaki mesec lagera 1%. ako se recimo prodaje u maju, to je 12%.
e sad druga strana. dao sam za utovar 1.4 vagona 11.000 din. to je po ondasnjoj ceni kukuruza 10% + krunjenje + glodari - cokanje=14-15%.
kako ja vidim stvari, relativno SUV kukuruz se isplati lagerovati po silosima.u kotarci je susenje dzaba a po silosima kosta.
takodje, kad je kukuruz skup, cena utovara je procentualno manja.
prosle godine s onako skupim kukuruzom, mislim da se apsolutno nije isplatilo davati ga u silos. naravno, sem ako ne moras...
kad moras, nista nije skupo...
nešto slično sam ja napravio ove godine samo je sorta bila RWA kuxar prinos oko 10t/ha vlaga u 10 mjesecu od 16-18% i odmah sam ga skladištio u jumbo vreče , samo postoji mali problem a to je pri maloj vlagi malo je veći lom zrna negdje oko 5%
 
Ove godine mi je prosecna vlaga bila 17% ( Florencia, Colomba, F02 ) i za predatih 10.000. kg vlaznog zrna sam dobio nazad 8650 kg ( 86.5 %) suvog zrna. Lager se ne naplacuje do nove godine ( silos Plandiste ), a posle 1% mesecno. Kukuruz uvek prodajem u drugoj polovini februara sto znaci da mi lager nije veci od 2 %. Kukuruz se ne sme davati na susenje u silos sa velikom vlagom jer ce ti sa 30% vlage odbiti pola. Zato ko hoce da vrsi kukuruz i da predaje na susenje predlazem FAO 300-400. Jeste da FAO 600 rodi nesto vise ali kad se sve preracuna zarada ce biti manja zbog vece vlage i vecih troskova susenja. Ljudi nemojte se plasiti ranih hibrida samo ga sejte na 19-20 cm i ima da rodi. 2007 godine sam na A24 ( FAO 340 ) imao preko vagon suvog zrna po hektaru ( vlaga bila 15 % ). Ja sam bukvalno bio zaljubljen u B23 ( i jos uvek jesam ) ali je veeeeelika vlaga pa sam odustao od njega pre par godina.

3 godine zaredom sam imao Pioneerov ogled ( imacu i ove godine ) pa sam se uverio da se na ranim grupama moze vise zaraditi nego na kasnijim. Ko ne veruje nek proba na 1 KJ......nista nece izgubiti.
 
Puno zavisi i od kombaja! Ja sam imao lom2-3% pri vlagi 14-16% ZMAJ142!
obrtaji bubnja nesmu biti veci od 400 i niposto sa novim sinama u kukuruz!
Jedino ZP434 je imao malo veci lom zrna ali to sam pripisao teskom krunjenju za razliku od pioneer-a koji se mnogo lakse kruni!
 
samo da vas obavestim o ceni semena kukuruza za sorte koje su mene animale,posto sam pre 5 min. zvao prodajni centar NS
NS - 640 i NS - 6010 kostaju 3807 din.
NS - 6030 kosta 4568 din.
 
dragansavin je napisao(la):
samo da vas obavestim o ceni semena kukuruza za sorte koje su mene animale,posto sam pre 5 min. zvao prodajni centar NS
NS - 640 i NS - 6010 kostaju 3807 din.
NS - 6030 kosta 4568 din.
To su pakovanja po 30.000 zrna? :cool: mislim da samo NS i AS pakuju po 30.000
 
Vala nisu. I NS hibridi idu ove godine po 25000 zrna u SJ.

Danas mi je bio predstavnik Limagrena. Njihovi hibridi su 38 do 40 evra/SJ (25000 zrna) + PDV.
 
nazalost ali Branko je u pravu pakovanje je od 25000 zrna. Kod mene sad cesto ima prezentacije kuce semena pa su bili NS,KWS,Limagrein,LG, sutra dolaze iz ZP-a i kazu da je dogovor da svi pakuju po 25000 zrna.
Mogu vam reci da je to bogme jako skupo ja treba da sejem 16 KJ pa meni treba vise od 1000 evrica zamo za seme, strasno
 
onda jedino AS hibridi su po 30.000 zrna. a dzak je 2500 din.
pioniri su bili 2300 do 2900 din dzak, BC hibridi 2700 din.
(ovo su cene od pre desetak dana kad sam kupio seme)
 
I ja samsejao LG PONCHO 1h za probu i mogu reci da je odlican on je iz fau 590 ali naj vise sejem PIJONIRA B08 F02 A24 I ove godine cu jeno 10h BELOG.
 
Vladimir odakle si ti da nisi slucajno iz Radojeva, posto nam nisi napisao iz kog dela si i gde to uspeva Ponco nemora da znaci da mu svugde uspeva proizvodnja
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh