Kukuruz 2009

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
nije los bio letos,bar kod nas u banatu.
imali su ljudi po 2,5~3 trotonke po 1kj.
 
kod mene u Crnji najbolje se pokazala sorta Timik kukuruz je ekstra ,samo je vise za krunjenje jer pri branju beracem hoce da se kruni pa ko sme da ga bere ranije moze ga sejati onda i za branje
 
Cisko sam imao pre dve godine nije bio los ima brz pocetni porast i u jesen brzo otpusta vlagu. sejao sam ga na 22,5cm te godine sam imao i Pako ali na toj parceli je bila teska susa tako da ga vise necu sejati,imao sam i agrano koji se ove godine nesto lose oplodio pa je na sredini klipa bilo dosta slabo razvijenog zrna.Sykora je dobar hibrid medutim tesko se komusa i hoce da truli na kraju klipa ovi su sejani na 24cm.Po prinosima se nose sa ostalim hibridima kojih imamo u ponudi :D
 
Cene Pioneer-a kod nas:
1 grupa: Stira,Florencia 2350 din
2 grupa: M34,R10,Colomba,B08,P12,F02 2650 din
3 grupa: R92,A24,B23,H31,Y54 3000 din
4 grupa: N01,F73,P88,N43 3300 din

To su cene za uplatu u januaru! Od 1.februara idu gore.
 
KishRobert je napisao(la):
jel ima neka sorta pioneera da se moze brati,a da se ne kruni puno(prilikom branja)?

B23, znam ljude koji ga seju i ok je za branje, ja sam hteo prošle godine ali ga nisam uspeo naći.
 
DROBI gdje se to moze uplatiti ako moze posalji kontakte , moze i na pp
i B08 dobro se bere sa beracom ima jako dobar klip
 
KishRobert je napisao(la):
jel ima neka sorta pioneera da se moze brati,a da se ne kruni puno(prilikom branja)?

Svaki Pioneer moze da se bere beracem, samo treba redovno pratiti vlagu, da se ne desi da padne na 20% ili nedaj boze ispod jer ce ti berac pola okruniti. Ako posejes grupu 300 i vlaga ti bude 25-27 sredinom Avgusta onda beri tada. Ne treba gledati datum, nego vlaznost zrna i onda se nece kruniti ni jedna sorta.
 
Podržavam cicimorica. Ima jedna sorta koji može da se bere i kad ima manju vlagu PR34H31
 
vidim da svi predlazete branje kada je vlaznost veca i ja se slazem sa tim da onda nema krunjenja. E sad ja vas pitam a sta ce biti sa njim kada se stavi u cardak(kotarku) dali ce se kvariti,posto mu je velika vlaga plus ako kotarka stoji na losem mestu gde nema promaje(vetrova). Nemoj da se ljutite ali moje misljenje je tako da nebi smeo da ga stavljam sa tom vlagom
 
I kod mene duva košava pa nema problema, ali ako staviš u čardak sa vlagom od 25 i plus ne stoji dobro (nema promaju) onda će da se ubuđavi. Imam jedan čardak koji ne stoji dobro obično tu stavljam kukuruz sa vlagom 20 i uvek okrunim u januaru sa vlagom od oko 23. Kad bi sačekao proleće taj kukuruz ne bi mogo da prodam.
 
Kod nas nije bilo dosad problema sa kukuruzom vlage 23-25% Najprostiji nacin da ustanovis dali sme u cardak je da polomis klip pa u sredinu sapurike ubodes sibicu! Ostavis da stoji minut dva i kad izvadis sibicu ako mozes da je upalis onda je dovoljno suv kukuruz da se sigurno nece ubudjaviti!
 
Ali kod pioneer hibrida je druga stvar iako zrno padne ispod 20% kočanka (šapurina, aprocsutka) ostane vlažna i šibicu sigurno ne možeš upaliti.Dok kod drugih hibrida prvo se osuši kočanka a posle zrno ( zp-hibridi, ns-hibridi).
 
pa to sam i hteo da kazem da taj na prolece najverovatnije nemoze da se proda, inace i ja sam iz Banata i to severnog i ima i ovde vetrova ,ali uglavnom zavisi sve od polozaja i mesta cardaka, bas komsija ima cardak koji mu je u sred supe,supa zatvorena sa bocnih strana tako da tu mu se i tako reci suv kukuruz hoce kvariti
 
sta mislite kolku vlagu ima NS640 kad ga berete beracom :sta:
ima sigurno preko 25%
a naj posle u knjigi od zmaja223 pise da se treba kukuruz brati sa vlagom od 28% da se nebi krunio :ppozdrav:
 
Ljudi, treba da razmišljate o sušenju kukuruza i skladištenju u rinfuzi...
Koliko sam shvatio jedino cicimoric tako radi i verujem da koliko mu uzmu za sušenje i skladištenje isto toliko bi dao za radnike koji vrše utovar u čardake... A i koliko bi mu trebalo čardaka.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh