Mašinski prstenovi kod nas

~Kiki~

Član
Učlanjen(a)
25 Nov 2008
Poruka
2.483
Lokacija
Padej
Da li bi i kako bi funkcionisali mašinski prstenovi kod nas . U sloveniji funkcionišu jako dobro trošlovi proizvodnje su smanjeni , a i svaki član zna kupca njegovih usluga . Na kom nivou organizovanosti bi bilo potrebno kod nas organizovati ? ::traktor::
 
Bilo je ove godine na tv-u o nekim ljudima koji su se udružili u mašinski prsten, tu negde kod nas u Vojvodini, ali sam zaboravio gde. Oni rade po nekoj vrsti pravilnika pa nema problema da se u prsten uključe ljudi sa različitom količinom zemlje i ekonomskom moći. Koliko sam video, rade uspešno i sad zajedno obrađuju mnogo više zemlje nego što su to radili pojedinačno a izgleda da su i novu mehanizaciju nabavljali. Čak sam i čitao negde o njima al' sad ne mogu da se setim gde, na netu ili u nekim novinama. Pokušaću to da pronađem.

Ovde kod mene u selu, bar ono što ja znam, su se neki ljudi udružili i kupili zajedno Holmera a znam i za primer gde je zajedno par ljudi kupilo McCormicka 200 konja i još neke priključke za njega. E sad, zaista ne znam kako se oni dogovaraju kako će se raditi, kojim redosledom i sl.
 
Nisam siguran da li zajednička meh. mašinski prsten . Nešto sam gledao na TV-u u sloveniji da su usluge za članove po posebnoj tarifi , pomoć u popravkama i održavanju . A veće popravke se vrše iz zajedničke kase .
 
Ako svako od nas pogleda po košiluku ima u svakoj ulici mašina kapaciteta za x puta obradit raspoloživo zemljište.

Na bazi toga su počeli stvarat mašinski prsteni.
Najprvo treba da se razjasni:
mašinski prsteni nisu zajedniško vlasništvo mašina, nego udruživanje za racionalno upotrebu tih.
Mašinski prsteni imaju u nekim zemljama i specialni status po pitanju poreske obrade, a o tom momentalno nemam eksaktnijih informacija.

U principu među sobom dogovore, koje mašine trebaju i ko ima, ili bi kupio nešto od toga. Tako se može kupit samo jedan 'set' potrebnih mašina i zbog racionalnog korištenja te mašine mogu bit bolje i efikasnije, nego da svako kupi najjeftiniju mašinu.
Ako uzmemo sejačice za kukuruz, svi bi voleli pneumatske sa najmanje 6 reda, a imaju za sijat 10 jutara. A ako pare za nakup ulože u neku drugu mašini, koju isto trebaju, a sijanje unajme, teoretski su u plusu. Pogotovo, ako bi svojom mašinom 'odradili' uslugu kod tog, što im je sijao.
Teoretski zbog 'specifičnih' pogleda na suradnju i disciplinu na našim prostorima. ::lose::

To ne ide kad se radi o mašinama, koje trebaju svima u kratko doba, vezano na meteoroške uslove (otkos trave itd.).
 
A kada bi mi mogli samo preći preko tih gluposti , makar neću zaraditi ništa samo da komšiji nebude dobro .
Puno manje para bi trebalo za odžavanje mašina , i svako bi radio sa onom mašinom koju poseduje i koju najbolje poznaje .
Svako bi imao pomoć pri remontu , čak bi se mogli formirati i posebni fondovi za veće popravke unutar m. kruga. Ali mislim da će to kod nas ostati samo pusti san bar još neko vreme.
 
Taj sistem sa razmenom usluga ja primenjujem.
Čoveku vršim grašak a on mi za uzvrat seje grašak i pšenicu.
Ove godine sam dvojici osušio kukuruz a oni su mi zauzvrat dužni setvu kukuruza na proleće.
Jer nemam ni jedne sejalice, a i nemam nameru da ih nabavljam, jer je setva i dalje najjejftinija operacija posle prskanja...
 
Da se razumemo:
U mašinskom prstenu ljudi rade u principu za pare, a ponekad u sistemu mašinskih prstenova su definirane cene za pojedine mašinske usluge.

Mašinski prstenovi su jedan oblik pomoći države. S nekim ograničenjima ne zapadaju pod poreske obaveze i data im je iznimka iz privrednog prava, jer za tu privrednu aktivnost (izvođenje usluga) ne trebaju bit organizirani po zakonima o privrednim društvima ili kak se ti zakoni već zovu u pojedinim zemljama.
 
tine je napisao(la):
Da se razumemo:
U mašinskom prstenu ljudi rade u principu za pare, a ponekad u sistemu mašinskih prstenova su definirane cene za pojedine mašinske usluge.

Ali su cene niže za članove mašinskog prstena ako se nevaram .
 
masinski prsten funkcionise tako sto svaki poljoprivrdnik prijavi sebe u to nazovimo ga udruzenje i navede sta on moze da odradi i sa cime, tu postoji tarifa recimo oranje 5 bodova kosenje 3 kopanje kanala 10 (to sada navodim samo figurativno) i svaki bod vredi recimo 1 euro onda dodjem ja i kazem da mi treba kosenje i da mi je nagib 25% i oni mi salju coveka koji ima masinu da to odradi masina je njegovo vlasnistvo i on snosi troskove opravke a ne masinski prsten to obicno rade poljoprivrednici sa manjim posedom jer im je to dodatni izvor prihoda a nisu zaposleni u fabrici gde bi se morali javljati svakog dana u prvu smenu na primer, vec sebi planiraju vreme kada mogu da odrade nesto sa strane, sto se tice tarife mogao bih da se raspitam za cenu ali vam to sigurno nebi nista znacilo . kod nas ne postoji masinski prsten bar se tako ne zove ali bar tamo gde sam ja svako se sa svakim menja a ako ne tako onda plati oranje presovanje ili slicno pa se to svodi na isto samo sto nisi organizovan vec to radi svako na svoju ruku.,
 
Ja sam vec godinama u jednom takvom "masinskom prstenu" sa jos dvojicom.I gledam da se sto pre odvojim i postanem samostalan!
 
kod nas su dobili pojedinci masine iz nekakvog razvojnog programa,osnovali tz.masinski prsten i poreza nema nikakvog imali su samo obavezu da rade po najnizoj cjeni izbjeglim i licima slabe materijalne moci sto su oni naravno vjesto izbjegavali :zli: sve u svemu dosli su do dobrih masina i sad rade za sebe

Sto se tice udruzivanja svaka je kompanija dobra al dvoica su previse.
Moje licno iskustvo :nono: ::lose::
 
Ovo što lakarije kaže je istina, treba gledati da se što pre svako odvoji. Ali da bi se došlo do toga, treba dosta vremena. Udruživanjem se to vreme može skratiri, jer se ostvare neke finansiske uštede. Ali na Balkanu će takvo udruživanje da vas košta još nešto živaca.
 
Sve što mogu radim sam,sve što mogu i što mi treba od mašina kupim....
Pošto sam za jesenje radove najviše opterećen i zauzet setvu pšenice mi obalja rođak kojem ja oberem kukuruz,sejalicu za žito zasad ne planiram da kupim jer nemam vremena da se još i to z.... pa će mo verovatno još dugo sarađivati :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh