Rakovica 47 2003.g - fabrička greška

Dare

Član
Učlanjen(a)
7 Jan 2008
Poruka
561
Lokacija
Svrljig
Pozdrav kolege.

Imam rakovicu 47 iz 2003.g sa 882 radnih sati. Motor radi katastrofalno u zadnje vreme, gubi snagu kad se zagreje, lupa nešto u motoru. Od prvog dana dimi auspuh, radi neravnomerno.... U poslednje vreme situacija se znatno pogoršala, oteran je kod majstora i evo ishoda :









Svi ventili zagaravljeni, ni jedan ne dihtuje kako treba. Glava otišla na obradu...

Međutim, glavna nedoumica je ovo:


Da li ventili treba da imaju po dve opruge, jednu spolja, drugu unutra? Majstor tvrdi da treba, u katalogu takođe stoje ucrtane ali na traktoru ih nema.
Sicevi ventila su nagaravljeni, ventili su dihtovali samo na pojedinim tačkama, a većim delom nisu.

Moje pitanje za vas koji znate je da li treba ili ne treba ugraditi te opruge? Da napomenem da su ovako ventili vrlo "mekani", lako ih je otvoriti prstima i okretati opruge...

Motor je DM33 T.

Pozdrav i hvala unapred.

Inače, za svakog ko se dvoumi da li da kupi novu rakovicu ili ne, moj predlog je NE NIKAKO.
 
Ja ti ne mogu pomoći puno, probaj nazvati fabriku pa njih pitaj, valjda će neko izaći u susret da ti pomognde. S obzirom da traktor ima malo radnih sati i da je relativno mald.
 
E ovako druze da pomognem posto sam radio taj motor 100 puta.Ventili moraju da imaju dve opruge,to je kod tebe jad i beda od danasnjeg sklapanja u rakovici.Ti motori imaju jako tanke ventile,tj.siceve i brzo brogore kao kod tebe.Jedino malo bolje trajno resenje je ugradnja svih opruga od stare Lade jer i ona ima dve opruge ali jace od tih.Znaci komplet stavis opruge od lade sa onim platnama i veruj mi neces se pokajati.Ako nesto skripi slobodno pitaj:ppozdrav:

To je motor kao na IMT 549!
 
da, to je imt 549 motor.
opruge mi je dao majstor sa nekog engleskog traktora, kaže da su dobre. ovaj što radi glavu je čuven u Nišu i ima ozbiljnu radnju pa se nadam da zna šta radi pošto mi je rekao da će staviti ventile sa uglom od 45 stepeni, umesto dosadašnjih 30. obrada, novi ventili, nove vođice - kod njega 70 €. sutra idem da je uzmem

što se tiče rakovice danas - tačno tako, jad i beda. Kad sam ja kupio traktor u fabrici, ona je bila u stanju raspada, fizički. u hali par traktora, mašine stoje, nigde nikoga, mrak... U dvvorištu hale brdo blokova, zarđali svi. Moj traktor sam dobio bez plovka u rezervoaru, bez senzora zaprljanosti vazd. filtera, evo sad vidim i bez ovih opruga...
Kad smo ga platili, lik je uzeo pare, strpao u džepove i rekao "teraj, račun dobijaš poštom" . Malo smo se zbunili tata i ja, ali dao je otpremnicu i otišli smo. Račun je stvarno poslao. Zašto je tako to samo taj lik zna. Limarija traktora je očaj, krila kitovana kao posle udesa, pucaju. Sedište klimavo, auspuh bučan... Posle prolaska kroz prvo blato sva farba sa felni je spala zajedno sa njim... Jedina lepa stvar je što takav traktor u mom kraju niko nema, pa ga svi zagledaju kad se pojavi :) . Ah da, zaboravih i servo volan koji je jako lagan, ali se u levo volan mota jedan krug, a u desno dva, tako da mi volan nikad nema stalan položaj, tj čas stoji naopako kad su točkovi ispravljeni, a čas je zakošen. Zašto- pojma nemam.

Eto, to je u najkraćem Rakovica danas. Ko ne veruje nek kupi nov IMR traktor i uveriće se, a dobiće i garanciju od neverovatnih 6 meseci (koju je moj traktor prespavao jer je kupljen kasno jeseni )

....
 
Poslednja izmena:
Samo jace opruge i ventile 45 stepeni,imaju ti malo ojacani(bolje).Meni se licno svidja 47-ca,lep traktor ali jadno uradjen kao i svi nasi traktori.Kod mene u kraju ima dosta rakovica novih 65s i jedna 47-ca.Sta se sve ljudima desavalo,zakovao,spala truba u hodu,crko menjac itd.Ja sam licno otvarao jednu na kojoj su zaboravili da stave aksijalne lezaje radilice:haha:
Kad sklopis masinu baci koju sliku kompletne da vidimo kakva je:ppozdrav:


Zaboravih da pitam kakve su hilzne sad kad je otvoren,posle 880 sati.
 
dobar je donji deo motora, cilindri nisu rašireni. ujedno, ovo je prvi ozbiljniji problem sa traktorom, ako se izuzme zamena AC pumpe i zadnjeg semeringa radilice (na tridesetak sati :p koju sam sam radio ) . pouzdanost mu ne fali, zaista. nikad nije stao, uvek je upalio... ali gomila sitnijih detalja me jako nervira.
žao mi je što sam zaboravio da snimim rad motora pre intervencije.

ma ko zna koje sve faline ovaj traktor ima. recimo, kad ide trećom brzom pod malim gasom, u menjaču nešto melje... isto od prvog dana.

sve u svemu, ja lično nikad više nebih dao pare za ovako nešto. pre bih uzeo polovnog stranca.
 
taj zvuk u menjacu se cuje samo na malim obrtajima.Znam to iz iskustva,jer sam vlasnik jedne rakovice 65 od 1990-te.Kod 47r je isti menjac.Tako da na menjac ne obracaj paznju.A za ostalo ne znam.Koliko sam uspeo da vidim kod r47 je sve isto kao 65r osim motora.
Pozdrav i nadam sa da je sa kvarovima kraj!
 
Rakovica je danas upaljena. Ubačene su opruge koje su falile i ventili sa uglom od 45 stepeni. Radi kao i pre s tim što ne dimi i kao da malo bolje prima gas. Videćemo kako će biti pod opterećenjem...
 
Kako,radi kao i pre,neravnomerno ili?Kod tih motora ventili i opruge opasno zezaju stvar.
 
RAdi ti pumpu,ali kod nekog malo"ucenijeg" jer imaju pipljive pumpe i resio si problem.
 
pumpa jedino nije dirana. dizne sredjene-ništa, ventili - malo bolje ali ne savršeno.... Ovako je radio i kad je kupljen ali u poredjenju sa npr. imt 539 nije dobro
 
imam 65-ticu-ako imas sredstava pravac bosista(ja kod zeravice) i menjaj uloske pumpa remont i da cujes kako prede...naravno ako ste prethodno uradili po Propisu.
 
pa sicevi su obradjivani kod poznatog majstora, sklapao je čovek koji je takođe prilično iskusan... jedino još pumpa nije dirana.
 
Dare pumpu od nasih traktora najbolje uradi precizna mehanika koja ih i proizvodi.Das tvoju i 100 eura i odmah dobijes drugu,namontiras i ne razmisljas.Ja nebih rekao da je pumpa,ako je tako radio od prvog dana.Ja sam skoro radio jedan 549 koji je imao iste probleme kao i tvoja 47-ca i posto je gazda menjao sve zivo i pumpu radio jer nije hteo da mi veruje da je problem AC pumpa koja nije isporucivala gorivo kako treba,u prekidima.Kad smo zamenuli ventile na AC pumpi traktor je proradio kao sat. I naravno taj motor trazi sto jace opruge ventila u glavi,jer sam se sa tim dosta puta mucio.

Glanc nova pumpa ti je 200 eura,da imas neku predstavu o ceni.:ppozdrav:
 
ja imam 65 2009 godiste radi tako isprekidano od prvog dana i to obrtajima samo do hiljadu i to samo kada radi na prazno ostalo prima kao blesav i ide kao avion inace traktor kod mene radi samo teske poslove ustvari ore i to pokazuje izrazito kad je hladan na ostalim obrtajma nista malo dimi ali dime sve 65 tako radi i imt 565 to su takvi motori malo dime ali to je neznatno
 
Stavljene su duple opruge kod ventila i odgovarajuće podloške, sve što je nedostajalo. AC pumpa je stavljena nova IPM-ova proletos jer se traktor gasio iz čista mira i povlačio vazduh. Oprugice u njoj su bile potpuno sažvakane. Posle toga se nije gasio ali nije bilo promena u radu motora.

Evo videa kako sada radi motor:

Evo slika sklopljenog motora koje je neko tražio:




 
Uh motor ti radi bas lose,vidim da si sve zivo menjao_Ostaje ti samo pumpa.Mada sumljam da je do nje problem ako tako radi od prvog dana.:ppozdrav:
 
tako oduvek radi. danas sam ga vozio, lepo ide, prima gas ... jedino zvuk nervira. kad se optereti onda nema neravnomernog rada
 
Meni ovo ipak pre lici na neki problem sa ventilima.Jedino jos da uradis reglazu pumpe,to je kod nasih bosista oko 40 eura.Malo je nezgodno ovako daljinski pomoci ali ce se potrudimo.Neznam zasto ljudi trce da kupe novu rakovicu a kod bar 70% kupaca je bilo velikih kvarova i problema.Valjda najeftiniji nov traktor na trzistu.I meni se licno svidja 47-ca,samo da je kvalitetnije uradjena nebi razmisljo o kupovini.
Ako imas neku sliku rakovice komplet posalji da ubacim u kolekciju slika:ppozdrav:
 
Nazad
Vrh