Elektro instalacija

sad sam se zbunio skroz :sta: a kasno je, razumi me :osmeh:
 
Točno ovako kako kaže mityoo. Samo u tome slučaju će mjeriti i pražnjenje i punjenje.

Ako se spoji kao što genic kaže, onda nema smisla stavljat ampermetar, nego je i dovoljna lampica (kontakt lampa), ona pokazuje samo punjenje (ili puni ili nepuni altenator)
 
@petarHR
Ako stavis lampicu na B+ i na + na bosch bravi sijalica ce svetleti kad upalis svetla a svetla nece raditi! Sijalica se vezuje na alternator na D+ i daje joj se struja sa izlaza kontakta na bosch bravi.
Sad ste i mene zbunili! Veceras kad stigne Zetor iz atara pogledacu kako je tacno vezano!
 
Da mityoo u pravu si, sijalica se vezuje na pobudu altenatora (D+), i kad nema dovoljno okretaja za pobudu ona svijetli (nesvijetli kad nema razlike potencijala, napona 12V sa aku i 12V s altenatora pa nemože ni struja teći). Nisam pažiljvo čitao genica... Sory.. :ppozdrav:
 
Pa vidim da se stvarno razumete.I na kraju gde ja da vežem taj ampermetar?Objasnite mi naj jednostavnije jer ja baš i nisam neki stručnjak.
 
@didi, mityoo ti je ljepo rekao...
mityoo je napisao(la):
Ako pise A onda meri ampere! Uzmes zicu koja vodi glavnu struju od akumulatora ka bosch bravi preseces je i onaj kraj koji dolazi od akumulatora vezes na + a onaj kraj koji ide ka bosch bravi vezujes na -
 
Mislim nemoras bukvalno da seces zicu, ja sam samo tako objasnio da bude jasnije :cao:
 
Pa nisam rekao da se ne razumem nego da ga NEVOLEM! Salu na stranu nacin vezivanja tog sata je nevezano za tip traktora isti! Tako da se nisam ni razumeo u 560 nego u 6911 :cao: :cao: :cao:
 
Ljudi ampermetar se nema potrebe stavljati , to je bilo potrebe dok su se koristile diname .
Alternatori su više nego pouzdani i dosta je imati sijalicu kao kontrolu punjenja , neznam da ijedan proizvođač stavlja ampermetar ako na traktoru postoji alternator . Ampermetri su ostali u traktorima koji su nekada pri kupovini ili kod nas pri projektovanju imali dinamu! :cao:
 
može da bude korisno jer ako dođe do nekog gadnog preopterećenja, crknuće ampermetar na 40A i ostaće ti instalacija čitava. druga korisna stvar je da saznaš kada je akumulator pri kraju (kad upališ mašinu i alternator počne da puni sa 5-10A a ni posle određenog vremena ne spadne na 0). ima i treća (možda i još koja) a to je da kada kazaljka povremeno 'igra' tad ti je vreme da nosiš alternator na remont.
ps. mytioo bio si skroz u pravu, nego se i ja pravim pametan umesto da ::samo odmor::
_________________________________________________Post je spojen: [time]1239988028[/time]_________________________________________________
Gde nabavljate materijal za autoelektriku (buksne, papučice, konektore,....)
 
genic je napisao(la):
druga korisna stvar je da saznaš kada je akumulator pri kraju (kad upališ mašinu i alternator počne da puni sa 5-10A a ni posle određenog vremena ne spadne na 0). ima i treća (možda i još koja) a to je da kada kazaljka povremeno 'igra' tad ti je vreme da nosiš alternator na remont.
Samo za to trerba neki put i pogledati na sat, a ne ko neki kad voze traktor pa ne primete da voda vri u motoru ili da "je crko sat za ulje jer malo pokazuje"!
 
hteo sam da vas pitam sledece,
imam u traktoru (mtz 820 palenje 24 V ,instalacija 12v) 4 zvucnika i radio nemogu da pojacam preko 20 jer se ugasi radio a ako radi pod punim gasom moze do 26 da se pojaca ali cim smanjim gas radio se opet ugasi . kako da napravim instalaciju a da mi se ne gasi radio ? sa nekim malim trafom da drzi stalni napon? :sta:
 
Nazad
Vrh