Elektro instalacija

kombajner je napisao(la):
neznam znam samo da 300 nebi trebalo biti na 300 obrta ler radi 533 i jos neki:haha:

Nisi dobro shvati čovjeka, rekao je da se altenator na stolu štela da na 300okr puni, znači 300okr remenice altenatora (rotora)
 
Ja samo znam da traktor vec kod 500 obrtaja motora pali lampicu za punjenje a to je negde cca 1200-1400 obrtaja alternatora!
 
Podatak uzet iz knjige o kecu i iz casopisa Sam svoj majstor
Pogotovo jednoznacno napisano kod planiranja vetrogeneratora
 
Evo sad sam pogledao SAM (82', 103) i piše da regler kod altenatora uključi kod 1150okr...

btw. ovo je iz radioničkog priručnika imt(540,542....)
 
Ipak me pamcenje nije izdalo :D
Ovo je detalj sa 1 naseg foruma
U pravu si sto se tice vertikalnog rotora.Kod mene je montiran rotor visine h=1.2m i precnika d=0.9m, sa tim rotorom postizem pri brzini vetra od 6.7m/sec 63W na 10m/sec (sto nisam do sada imao) dobio bi max.340W.
Sa trokrakom elisom 2.4m precnika na 6.7m/sec dobijam 330W pri brzini alternatora od 320o/min i ostvarenom silom od 10Njm. a pri 10m/sec dobio bi 1100W pri brzini alternatora od 470o/min i ostvarenom silom od 22Njm.Ako bih hteo pod istim uslovima vetra i istim tipom alternatora da dobijem 330W sa vertikalnim rotorom on bi trebalo da bude h=6m a d=4m.
Posto bi to bila velika skalamerija rade se visepolni alternatori ili manji precnik rotora a vece visine ili nekim efikasnijim rotorima koji mogu da ostvare veci TSR.
Inace alternator koji radimo sa magnetima fi50/15mm 24kom dupli disk,moze da ostvari 1.7Kw pri brzini vetra od 10m/sec sa krilima od 3m precnika.ali na 48V gde bi se alternator vrteo 400o/min. a sila koja je potrebna da se to ostvari je 42Njm pri struji od 36Am.
--------------------------------------------------------------------------------
 
E sad znamo svi kada kreće punit i koliko ampera..
Znamo da alternator ima konstantan napon( U= 14v)
a jacina struje (I) kojom napaja potrosace zavisi od snage potrosaca (P) i njihovog otpora (R).
imamo I=P/U sto znaci kako koji potrosac ukljucujuemo P raste a i struja (I)
zakljucak alternator napaja potrosace konstantnim naponom a struja se mjenja u zavisnosti od opterecenja. :ppozdrav:
 
I=U/R , ako otpor raste struja pada, kad bi kratko spojio žicom polove potekla bi ''beskonačna'' struja, jer nema otpora.. Shvati to ovako: imaš crijevo koje ima na sebi ventil, dok je ventil zatvoren ima razlike tlakova(napon=razlika potencijala) ispred i iza njega ako si ga spojio na vodovod(+) i drugi kraj ostavio otvoren(-). Ventil ti se ponaša kao otpor, što ga više otvoriš otpor je manji i više teče npr. vode(struje), ali i pada razlika tlaka(napona). Zbog takvog ponašanja moguće je sve sustave predočit el. shemama odnosno diferencijalnim jednadžbama.

Kužiš?

Mladene, onaj dijagram prikazuje koliko IMT-ov altenator može dati struje pri odrđenom broju okretaja. Dakle, ispod 1000okr, razvija manji napon od napona akumlatora, pa nemože ni dati struje, odnosno regler(regulator) ga neuključuje u strujni krug..
 
PETAR :D sori napravio sam sinoc jednu grecku posto sam bio pospan pa sam je izbriso
a kolko ce alternator predati struje potrosacima zavisi od njihove snage I=P/U
 
Točno tako. A onaj dijagram pokazuje koliko je altenator spreman dati, i preko toga iznosa neide, ili izgore diode u mostu.. :ppozdrav:
 
pošto vidim da se dosta vas razume oko elektrike na traktorima,evo mog pitanja?Nabavio sam ispravan sat koji pokazuje dali alternator puni i koliko.Na njemu ima samo dve kleme za kačenje žica i označene su sa + i -.E sad vi meni recite gde da ja prikopčam tj. našta da prikopčam taj sat da bi sve to radilo kao treba?Radi se o traktoru IMT 560(ako je bitno).
 
Skala je od -30 do + 30 i oznaka je A.Pretpostavljam da meri onda ampere.Inače to je sat skinut sa rakovice 120.Svaka pomoć je dobro došla.
 
Ako pise A onda meri ampere! Uzmes zicu koja vodi glavnu struju od akumulatora ka bosch bravi preseces je i onaj kraj koji dolazi od akumulatora vezes na + a onaj kraj koji ide ka bosch bravi vezujes na -
 
@mityoo ja mislim da mu tako nece meriti amperazu punjenjenja/praznjenjenja. Ja vezujem na jedan pol ampermetra ''B+'' sa alternatora a drugi pol ampermetra zicom povezem na ''30'' na bos bravi (koja povezuje potrosace i akumulator).
 
Moze i tako ali onda meri samo jacinu punjenja. A ako veze kako sam ja rekao onda meri razliku izmedju punjenja i potrosnje sto je osnovna namena ampermetara kojima skazaljka pokazuje i +A i -A! Tako da sat pokazuje punjenje alternatora dok se akumulator ne napuni, a zatim stoji na 0. A kad ukljucis potrosac(npr. svetla) sat ce ostati na 0 ako je alternator ispravan! A kad ugasis motor a ostavis potrosac ukljucen sat ce pokazivati negativnu vrednost(tj jacinu "praznjenja akumulatora")
 
Nazad
Vrh