Treba mi pomoc-ishrana prasadi stari par dana

Učlanjen(a)
19 Jul 2011
Poruka
30
Lokacija
baranda
pre 4dana oprasila mi se nazimica,13 ukupnu,12 zivi,1 mrtvo.prasenje je trajala skoro 12 sati.dobila 3puta po 2 kubika oxitocina i antibiotik.posle prasenje nije htela da jede do juce kad sam joi nudio malo sveze lucerke.sinoci i danas je jela malo koncentrat za dojare ali sam morao da sklonim prasad i da im dajem kravlje mleko i sipam malo neomicin.ne znam sta da radim ,da li je ispravno to sta radim i sta da radim sa krmacu?
 
Prasad nemoj da sklanjas od krmace nikako jer oni moraju da sisaju kolostrum noja ona luci u narednih 7 dana.Krmacu hrani sa onim sta hoce da jede nudi joj sve a ako hoces da prehranjujes prasad moraces da im hranu odvojis od krmace tj da krmaca nemoze da pojede njihovu hranu.Pregradi nekako neznam kakve uslove drzanja imas.A sto se tice prehrane prasadi oni neverujem da ce tako mali poceti da jedu ali mozes da kupis neki koncetrat za tu vrstu prehrane.Ja koristim panto ven u slucaju da su prasad malo slabija.A ako ti neodgovara taj proizvodjac raspitaj se za neki koncetrat tj predstarte,ali pazi da ti prodavci ne uvalu strater.Predstaret je dosta skup kilogram je negde oko 150 din kilogram ali praci u dojnom periodu nemogu da pojedu vise od 2 kilograma mislim po prastu.Isto kada kupujes mlecne koncetrate obrati paznju na rok trajanja i gde prodavac drzi te koncetrate.Ako ih drzi na usncu ili u nekoj prostoriji gde je tenperatura preko 40 stepeni nebih ti preporuci da ga kupujesjer ima verovatnoca i to velika da se on pokvario.
 
ali krmaca nema mleko i nece da ih pusti da sisaju.od 12 kom. ostali7 pa zbog toga sam hteo da ih hranim na cuclu.ja mislim da prasici nemaju po 1,6 kg posle 4 dana,mnogo su mrsavi pa ne znam da li ce da prezivi
 
Ako ces da ih dohranjujes na cuclu,kupi Inberg predstarter i razmuti u mlakoj vodi pa daj.Ako nema Inberg bilo koji mlecni predstarter moze,u krajnoj varijanti mleko u prahu.
 
verovali vi meni ili ne ja sam proslo leto odhranio 8 prasadi na cuclu samo sto je meni krmaca crkla posle prasenja drugi dan... bila je ogromna ,posle prasenja je slabo izlazila i cale je samo nasao kako lezi u ispustu i ispred nje je bila lokva neke pene... vrv je srce bilo u pitanju... al bez obzira svu prasad sam odhranio na cuclu kupovnim mlekom al sam tu pogresio nisam znao da ima zamena za mleko da se kupi ova za telad... slabije su napredovali ali su se izvukli svi do jednog....
 
ja mogu da nabavim BONNI-M-prestarter za prasad,MILSAN-mleko u prahu za telad i cuo sam i za 1litar kravlje mleko+1,2 zumanca.sta mislite koja je najboljia varijanta.za sada ih hranim sa kravlije kolostrum.za sada su dobro.sta vi mislite da li vredi da ostavim nazimicu za daljie prasenje ili da dobije noz.veterinar mi kaze da ne vredi da je ostavim zatosto cim je prvi put zezala to ce i posle,genetika.ako moze i retept uz savet.unapred hvala
 
Ako sam dobro sabrao,oni sad imaju 6 dana.Sta god da si radio,dobro si radio.Nastavi isto,i dodaj pored njih u hranilicu predstarter da grickaju,i to je to.
 
Moze ta varijanta sa mlekom i jajima, samo dobro umlati jaja da bi moglo da izlazi na cuclu da ne zacepi vrh. Meni se to desilo,morao sam da prospem pa ispocetka. Krmaca je imala zdravstveni problem, to nema veze sa genetikom, osim ako nema maerinski instikt, onda je skartiraj, ali ako je ona imala zdravstveni problem tu je moglo sto sta da utice pocev od tvoje ishrane, smestaja do ovih vrucina koje su bile. Ako je dobra da joj sansu.:osmeh:
 
ako vec mozes kupi i boni -m i svakodnevno dvaput ili cesce pospi nepunu saku na pod gde prasad leze.-tako kazu iz sano
i uz mleko koje im dajes napredovace
 
danas sam primetijo kod 2,3 praseta da koza je pocela da im se oljusti i oko njuske par crne kraste.da li je to cadj?moguce da je pad imuniteta,sta vi mislite?2,3 dana su dobili u mleko po malo neomicin bas radi preventive.cim sam primetio dao sam svakom po 1kb antibiotik +1kb vitamine.da li neko zna koji bolest moze da bude,da li je terapija ispravna i koliko dana treba dati antibiotike?NIKOLA.KV mozes da mi kazes kako se sprema taj predstarter,koliko vode i koliko smese.kod mene nemaju nista od inberg ali sam planirao da probam sa schaumanove,BONNI-M
 
zaboravio sam da kazem,prvo sam ih okupao sa mlaku vodu i domaci sapun,namazao sam cinkvitaminska mast,1kb antibiotik+1kb multivit,
 
Za lečenje čađavosti koristi se penstrep i prednizolon (inekcije),zatim se napravi krečno mleko od pola litra zejtina i pola litra krečne vode(kreč se razmuti kao za krečenje) i tim mlekom se natapaju naslage, posle toga se maže cink-vitaminska mast i sve tako dok se naslage potpuno ne izgube.
 
Razmutis kao mleko u prahu,kasiku na 100ml otprilike,da se rastopi,i dajes im.Tako sam jednom prilikom radio,i bilo je OK.
 
mozemo mi sad ovde pisati romane i pametovatii do sutra sta, kako, koje mleko itd... :) al ja ti kazem da sam ih odhranio sa kupovnim mlekom onom iz nalonske kese od pik zemuna .. kuvao sam ga i davao toplo ,toplo toliko da ga i sam mozes popiti.. neki su u medjuvremenu poceli da piju iz posude a neke sam do kraja hranio na cuclu... u svakom slucaju dobijali su ujutru oko 7 pa oko 10- 11 , pa oko 4 popodne, oko 8 uvece i oko 12 ,1, 2 kako sam kad stizao.. cvrstu hranu nema potrebe stavljati pred njih dok vremenski ne budu spremni da je koriste.. kad pocnu da koriste cvrstu hranu ocistis od glista i to je to.. slabije ce napredovati al greota im ne posvetiti paznju i ne potruditi se... :ppozdrav:
 
Jeftinija varijanta od cistog mleka, a provereno dobra je kuvati griz.Redji za pocetak,razladiti na telesnu temperaturu.Jedu ga kao ludi.Moze malo i da se osladi.
 
Nazad
Vrh