PDA

View Full Version : ishrana svinja

Advertisement

Advertisement

Advertisement

cak noris
18-07-11, 15:59
treba mi pomoc. pisem diplomski na temu ''stimulativne doze bakra u ishrani svinja'' pa bih bio zahvalan da mi neko prosledi neku literaturu ili neki dobar sajt gde ima stiva na tu temu. fala unapred

prof. dr. Seljak
18-07-11, 16:55
Pa gde otvori temu samo zbog literature?Lkl{{ Imas od profesora Kovcina knjigu Ishrana svinja, tu ima aspekt koji se odnosi na koncentraciju Cu u obrocima za svinje i njegov uticaj na porast. Mislim da je pametnije da ovo prebacis tj moderatori u temu Obrazovanje. Cackaj literaturu na netu, scindex itd...

animal sciense sax
18-07-11, 17:06
treba mi pomoc. pisem diplomski na temu ''stimulativne doze bakra u ishrani svinja'' pa bih bio zahvalan da mi neko prosledi neku literaturu ili neki dobar sajt gde ima stiva na tu temu. fala unapred
G. L. Cromwell, V. W. Hays and T.
1 Effect of Copper Sulfate, Copper Sulfide and Sodium Sulfide on Performance and Copper Stores of Pigs.

2 Copper Supplementation for Weanling Pigs1, 2

3 Effects of Copper Sulfate, Zinc Oxide, and NeoTerramycin on Weanling Pig Growth and Antibiotic Resistance Rate for Fecal Escherichia coli

4 Growth promotion effects of high dietary concentrations of zinc and copper in weanling pigs. J. Anim. Sci. 78:1010.

5 Tribasic copper chloride and copper sulfate as copper sources for weanling pigs. J. Anim. Sci. 76:118.

6. Hastad, C.W., S.S. Dritz, J.L. Nelssen, M.D. Tokach, and R.D. Goodband. 2001. Evaluation of different copper sources as a growth promoter in swine finishing diets. Kansas State University, Agricultural Experiment Station and Cooperative Extension Service, Manhattan, KS. Swine Day. pp 111-117.

7. Apgar, G.A., E.T. Kornegay, M.D. Lindemann, and D.R. Notter. 1995. Evaluation of copper sulfate and copper lysine complexes as growth promoiters for weanling swine. J. Anim. Sci. 73:2640.

8. Coffey, R.D., G.L. Cromwell, and H.J. Monegue. 1994. Efficacy of a copper-lysine complex as a growth promotant for weanling pigs. J. Anim. Sci. 72:2880.

9. Smith, J.W. II, M.D. Tokach, R.D. Goodband, J.L. Nelssen, and B.T. Richert. 1997. Effects of the interrelationship between zinc oxide and copper sulfate on growth performance of early weaned pigs. J. Anim. Sci. 75:1861-1866.

10. Carlson, M.S., G.M. Hill, and J.E. Link. 1999. Early- and traditionally weaned nursery pigs benefit from phase-feeding pharmacological concentrations of zinc oxide: effect on metallothionein and mineral concentrations. J. Anim. Sci. 77:1199.Mavromichalis, I., D.M. Webel, E.N. Parr, and D.H. Baker. 2001. Growth-promoting efficacy of pharmacological doses of tetrabasic zinc chloride in diets for nursery pigs. Can. J. Anim. Sci. 81:387-391.

11. Hollis, G. R., Carter, S. D., Cline, T. R., Crenshaw, T. D., Cromwell, G. L., Hill, G. M., Kim, S. W., Lewis, A. J., Mahan, D. C., Miller, P. S., Stein, H. H., Veum, T. L. 2005. Effects of replacing pharmacological levels of dietary zinc oxide with lower dietary levels of various organic zinc sources for weanling pigs. J. Anim. Sci. 83:2123-2129.

12. Buff, C. E.; Bollinger, D. W.; Ellersieck, M. R.; Brommelsiek, W. A.; Veum, T. L. 2005. Comparison of growth performance and zinc absorption, retention, and excretion in weanling pigs fed diets supplemented with zinc-polysaccharide or zinc oxide. J. Anim.
Sci. 83:2380-2386.

Dovoljno ti je za magistarske studije ne za diplomski !

cak noris
18-07-11, 17:32
ma imam od kovcina 2 knjige ali mi je i sam prof. rekao da slabo ima nase literature o tome. a sto se tice prebacivanja u obrazovanje...ma nemam ti ja to poima. i ovo sam jedva uspeo Lkl{{ . u svakom slucaju vam hvala. bacam se na posao.

Nikola.KV
11-03-13, 06:26
Dobio sam ponudu za gotove koncetrate,cene zaista vise nego povoljne,cak mi se neisplati da kupujem sastojke i pravim sam.Cime da hranim krmace u cekanju?Dvoumim se izmedju konc. za dojare (2 kg) x st. brasno (1kg) = 33 din/kg,ili tovnim finiserom (3 kg) 12% proteina za otprilike iste pare.Sta ce im vise znaciti po nutritivnom sastavu,s'obzirom da je cena skoro ista,ako ne i ista za obe varijante?Naveo sam dnevne kolicine koje bih im davao.

Ranbobas
11-03-13, 11:06
Po meni ova prva kombinacija je logicnija.A interesuje me po kojoj ceni si racunao kukuruz i jecam pri pravljenju sopstvene smese?,posto cujem da je kukuruz pao na 20 din.(neprovereno) ili je to berzanska cena.Ne kupujem komponente,pa nisam trenutno upucen.

Nikola.KV
11-03-13, 15:29
Kukuruz je 28 din kod nas,jecam takodje.I meni je logicnija prva,ali...

Ranbobas
11-03-13, 15:39
Pa onda ti se to isplati.Probaj!...,A sto ne trazis od tog da ti napravi smesu za suprasne,posto predpostavljam da je to neki manji proizvodjac ili je isteko rok,ima i toga..

Nikola.KV
11-03-13, 15:42
Fabrika je u pitanju,ovo mu je deo proizvodnog programa.Neznam da li moze da kombinuje.

Ranbobas
11-03-13, 15:55
Ma uvek se pitam kako ga proizvede na tu cenu,kada mi koji izmesamo po tvojim cenama zitzrica izadje na skoro 35 din/kg za suprasne.Ima i ovde slicnih ponuda,ko zna sta mu mesa?.Vidim da te ima u temi ratarstva,sej druze kolike su ti potrebe,jer te u tom slucaju zitarice kostaju 10-ak dinara po kg. i tu je zarada,a svinjarstvo tek sluzi da se ne prejebavas sa otkupnim silosima,nego i kad ih racunas na 30 din/kg-zitarice u recepturi opet se nesto i u samom svinjasrstvu zaradi.

Nikola.KV
11-03-13, 16:03
Fabrika je "u povoju" pa neverujem da u startu radi skart.Videcemo.A za kukuruz,racunica je jasna.

Ranbobas
11-03-13, 16:15
Za psenicu i jecam jos jasnija,zbog ucestalih susa.J..b.g.:){{

Mija T
13-03-13, 23:12
imam 3 vijetnamske svinje, stare su 6meseci i imaju nesto vise od 30 kila, najvise vole da jedu zelenu i svezu hranu, tipa listove kupusa svezu detelinu i otpatke iz kuhinje, slabo jedu prekrupu od kukuruza, i interesuje me cime da ih ranim da brze porastu, i naravno do koliko kilograma se tove vijetnamske svinje ?

nikola_VUK
17-03-13, 08:26
Ljudi kad god vam se desi da vas isto para košta da proizvedete smesu i da je kupite idite na proizvodnju jer uvek znate šta ste stavili i uvek je kvalitetnije to što vi sastavite.

Nikola.KV
17-03-13, 08:36
Ljudi kad god vam se desi da vas isto para košta da proizvedete smesu i da je kupite idite na proizvodnju jer uvek znate šta ste stavili i uvek je kvalitetnije to što vi sastavite.
Odakle znas sta stavljas,kad kupis sve sastojke:kukuruz,soju,jecam?Odakle znas kako i cime ih je tretirao?Ipak sam misljenja da je gotov proizvod bolji za neku ozbiljniju proizvodnju,naravno ako ima ekonomske opravdanosti.Nije isto ako ti prase pojede 2.7 gotovog konc,ili 3.5 kg pravljenog,ma koliko jeftin bio pravljen.U to slucaju poveceva se i kolicina utrosene hrane i vreme prirasta,sto nikako nemoze da bude jeftino.

nikola_VUK
17-03-13, 19:37
Ne znaš čime su tretirani, ali znaš koje si žitarice stavio, za razliku od koncentrata u koji stavljaju ono što im je finansijski najrentabilnije - nekad ječam, nekad pšenica, lom iz mlina...

gm80
21-03-13, 13:58
imam sledecu situaciju. Deset prasica je doneseno pre 81 dan kod mene. Prosek tezine je bio 20 kg. Pojeli su 2116 kg hrane i vec sada imam prosek sigurno oko 90 kg. Znaci konverzija je ok oko 3kg hrane za kg prirasta, ali su mi mnogo brzo pojeli svu tu hranu, tj. jos nisam imao ovako prozdrljivu turu...

Ranbobas
11-09-13, 11:40
Jedno pitanje:..Od koje kilaze prasica koji su u tovu,a zelite da ih ostavite za priplod,prelazite na smesu za nazimice i suprasne,kao sto nudi Gebiev premiks-Fert koji uglavnom koristim.

Malisa M
11-09-13, 15:43
Sa 60kg prelazim na konc. za suprasne(patent) 2.2kg dnevno i u 6.5-7 meseci imaju 110-130kg za prvu oplodnju

Ranbobas
11-09-13, 19:32
Tako sam i ja radio do sada,sa 60-70 kg..Ipak sam hteo da proverim.Hvala!

KALMAN
06-10-13, 23:21
Interesuje me nesto,pa bi pitao vas da mi kazete koliko bi trebalo da bude prase od 23 kg.do kraja tova ako dam 380 kg.Znaci dajem 120 kg.s-1 farm comerc i posle samo s-2 farm comerc 260 kg.Znaci to je 380 kg. po jednom tovljeniku sa Farm Commercovim koncentratom S-3 ne dajem uopste!Koliko ce imati tovljenik kg?kada bude pojeo 380 kg.

bojcetic
07-10-13, 09:56
Zavisi od genetike. Uslova gde boravi. Konverzija moze biti i 2.8kg i 4kg. Sto ce reci da u najgorem slucaju moze imati barem 100kg.

KALMAN
07-10-13, 14:07
U prvoj turi sam uzeo prasad na jednom mestu 54 komada prosek 26,2 kg.uginuca nije bilo pojeli su mi 314,8 kg.po glavi!Tacno na sto dana tova sam ih prodao prosek je bio 104 kg.Bilo je i toplo vreme jako,proliv sam resio odmah u startu i imao sam srece sto sam uzeo na jednom mestu...Sad drugu turu sam poceo 16 avgusta 61 kom.Uzeo sam ih sa 6 mesta jer nisam mogao nabaviti prasad!!!Uginuca imam 6 kom.i proliv sam resio i sve ostalo,znaci tovim 55 kom.i spremio sam im hrane s-1 i s-2,Farm commerce 380 kg.po glavi i lepo napreduju imaju uvek ispred koncentrata ne radim obrocno 2-3 puta dnevno!Sada imaju prosek negde oko 44-48 kg.pojeli su dosad za 5o dana 5000 kg S-1 znaci prosek po glavi 91 kg.po glavi 1,65 kg-dnevni prirast oko 0,430 grama ako sam dobro dosad racunao,imam jos 15900 kg.sto treba da pojedu to je 280,9 kg koncentrata s1-s2...Neznam kakav ce biti kraj a i cena!!!

bojcetic
07-10-13, 17:30
Eh da znam cenu na kraju, utovio bih 1000 komada da malo stanem na noge :lol:

kika.nina
07-10-13, 23:41
315 kg hrane za 78 kg prirasta je jako puno.Prijatelju ili menjaj hranu ili smanji rastur.

KALMAN
08-10-13, 04:47
315 kg hrane za 78 kg prirasta je jako puno.Prijatelju ili menjaj hranu ili smanji rastur.

Ipak je to FARM COMMERCE!!!Da imam zemlju i da mesam druga prica je onda!I da imam svoje krmace i onda znam sta tovim!!!Ali nemam drugu opciju!!!Da li mozda znas koliko treba Farm comercovog koncentrata da utovi prase od 2o kg.do120kg.da bude tovljenik 120 kg???Uvek bude razlicite kilaze i potrosi mi uvek puno koncentrata,znam da zavisi i od praseta i vremenskih uslova...itd.

- - - - - - - - - -

Zavisi od genetike. Uslova gde boravi. Konverzija moze biti i 2.8kg i 4kg. Sto ce reci da u najgorem slucaju moze imati barem 100kg.

Znaci najgore 100 kg.+prase?Ili bez?

kika.nina
10-10-13, 12:11
Ni sam nemam zemlje i sve kupujem i baš zato ne smem da dozvolim sebi luxuz da imam rezultate kao tvoji.Kukuruz i soju kupujem u jesen(soju pretvorim u griz) premix po potrebi.Upredtovu idem sa 20% griza, u završnom sa 15% ostatak je kukuruz po mogućstvu i tritikal ili ječam i premix.Konverzija je godinama 2.6-2.8 kg hrane/kg prirasta.Premix samo da nije pakovan kod nas(Panto.Salvana,Šauman...) i nema greške.Koristim i fabričku prekrupu proizvodjača "CORN-PRODUKT" koja je jedinstvena na tržištu zbog načina proizvodnje(ljuštenje zrna ne mlevenje).Prasice kupujem na pijaci i na šta naletim.
Prase+prirast=tovljenik

bojcetic
10-10-13, 14:43
@kalman
380kg hrane za prirast od 20kg do 100kg, sto ce reci za 80kg mase. To ti je najgora varijanta. Tu nemas zarade pa sve da je cena i 200din.

KALMAN
10-10-13, 23:06
@kalman
380kg hrane za prirast od 20kg do 100kg, sto ce reci za 80kg mase. To ti je najgora varijanta. Tu nemas zarade pa sve da je cena i 200din.

Nije mi jasno sad nista...ako sam u prvoj turi imao isto prasadi i imao manje koncentrata 320 kg. po glavi a 380 kg.sada gde ce da nestane tih 6o kg.viska sto cu im dati da pojedu?

MiroslavNG
11-10-13, 06:33
kika.nina reci koji to premiks a da nije pakovan kod nas ja juce kupio patent ali je verovatno i taj pakovan kod nas hvala pozzzz

vladale.rs
11-10-13, 06:39
poz . juče u emisiji sasvim prirodno,onaj ratar organske hrane u jednom delu kaze,saovu travu prase za 6,7 meseci 100kg.sigurno ide i sve ostalo,izgleda da je trava visoko proteinska,šta vi mali proizvođači kazete na ovo,ako mozete odgledajte emisiju

MiroslavNG
14-10-13, 08:54
koja li je to trava da zasejemo majku mu

kika.nina
14-10-13, 20:44
Već sam napisao za premikse (Salvana,Panto ali original ne Inbergov,Šauman) za Patent sam čuo da je dobar ali nisam probao.Kad mi neko kaže za neko hranivo da je dobro želim da mi argumentuje:dužina tova,utrošak hrane,konverzija...a kod naših ljudi se to uglavnom svodi na rečenicu"svinje lepo jedu" a efekat tod jela neznamo.

vladale.rs
15-10-13, 07:13
da za premikse,ali ovde ide priča za ovu travu kao dodatno hranivo,ja znam kako izgleda ta trava al neznam kako se zove,pokazao sam je kolegi i on mi kaze da je svinje metlošu a i ovce je brišu,znači za svoje potrebe,na kraju zeleniš najbolje otvara apetit,gde ima u prirodi mršava životinja,imam i jednog komšiju trenutno čuva 3 kom obroči sa prekrupu i vodu kao pomije i boga travu su pojele i nijedna mu nije ispod 150kg,ni premiks ni veterinara nisu videle,a kupljene su posle uskrsa

MiroslavNG
15-10-13, 20:17
pa ta trava mora da se cuva u najvecoj tajnosti to bi bila revolucija u svinjarstvu

vladale.rs
15-10-13, 20:55
idi na temu,,ishrana svinja svih kategorija travom,,nije nikakva tajna meni je pričao jedan deda da posle rata 40tih 50tih godina prošlog veka kad su tovili svinje na rešetkast pod i sa sijalice kad su grejali prasiće najbolje im se pokazao koncetrat sa salvano i panto premiks,sa domaći premiks su im crkavali po 2 praseta od 10 oprasenih a sa ovi po pola u leglu ,matematika je jasna bolje 5 ljuddski da očuvaju nego 8,za travu što pričaju ovo upravu si laze narod svašta pišu bezveze.izvini al stvarno neznam šta da kazem na tvoj komentar>:({:lol:

MiroslavNG
15-10-13, 23:01
pa dal mozda neko zna tu travu da joj nadjemo latinsko ime i da probamo da sejemo to bi bila bomba

crni gruja
21-10-13, 21:39
aha evo me ..kako sacuvati kukuruz sa njive obran juce i okrunjen ,

milan971
21-10-13, 21:41
Preneseno iz teme -cena kukuruza i ...
Grujo ovo je najozbiljnije sto ti kazem , ako hoces i fotografijama da dokumentujem ,ako je vlaga kukuruza preko 18% obavezno u najlon i vezati dzakove da nema kontakta sa vazduhom.
Prisustvo vazduha dovodi do budji i kvarenja.

crni gruja
21-10-13, 21:43
@milan971 (http://poljoinfo.com/member.php?8372-milan971)
reci mi da ga sameljem ili bolje u zrnu .

milan971
21-10-13, 21:49
Bolje se cuva mleveni jer nema opasnosti od ostecenja dzakova, kad je u zrnu i samo zrno moze da ga probusi i tu gde udje vazduh obavezno se pojavi budj.
Sto se tice ishrane raznih kategorija svinja mozes slobodno da hranis sve , od nezalucenih prasadi do tovljenika i priplodnih grla.

crni gruja
21-10-13, 21:54
Hvala ti .. ali bas interesantno .. imacu otprilike sada od 40 do 50 prasadi ,, pa mi nije do zajebancije , do sada nikad nisam kupovao sa njive pa jos i okrunjen

MONTOYA
21-10-13, 21:58
moraš staviti malo krupnije sita na mlin...da ne lepi
kao što kaže milan u mačvi su redovi u dvorištu sa džakovima veoma česta slika
mada ja za skladištenje u zrnu čekam da se spusti vlaga pa ide na ploču

milan971
21-10-13, 22:04
Pa dobro ti imas svoj kombajn i mozes da tempiras kad hoces.
Ja sam pre 4 godine uzimao iz Tavankuta po 2 vagona sa 22% vlage i plus moje i to sve pakovao na dvoriste ,da si samo video koje su to barikade oko kuce bile.

crni gruja
21-10-13, 22:17
Ok imam krupno sito jer uzorak koji samprobao bas se vidi da lepi na sitnije sito .. ok ajde da poslusam kupujem nove djakove sutra meljem i pakujem ...

none 73
21-10-13, 22:22
lepo je to ali....djakovi moraju da budu plasticni,,,nesme vazduh da dospe do smese..jer ako dodje u dodir sa vazduhom,,,mozes ribe da nahranis sa tim kukuruzom.

- - - - - - - - - -

zaboravih...za ishranu svinja nije preporucljivo da se melje krupno,zasto,pa prosto zbog toga sto nece moci dovoljno da iskoristi hranu tj da svari,tako da ces posle morati opet kroz mlin.

crni gruja
21-10-13, 22:24
zaboravih...za ishranu svinja nije preporucljivo da se melje krupno,zasto,pa prosto zbog toga sto nece moci dovoljno da iskoristi hranu tj da svari,tako da ces posle morati opet kroz mlin.
idem krupno kao sto kazu daga sacuvam neko vreme ,, posle cu da ga sameljem na sitnije sito ..

milan971
21-10-13, 22:28
Pa naravno plasticni (najlonski), dobro vezi i kad budes pakovao nemoj ici vise od 4 reda u visinu.
I jos nesto ,kad pakujes dzakove gledaj da onaj rub (sastav) gde je dzak zavaren bude vodoravan ,ako je uspravan zna da dodje do naprezanja i odlepljivanja .
none 73 @
ma nije to toliko krupno da ga nece svinje iskoristiti i jos plus to prolazi i fazu fermentacije pa je samim tim i lakse svarljivo.

none 73
21-10-13, 22:37
milan971 (http://poljoinfo.com/member.php?8372-milan971)
citao samo tome ali nemam iskustva sa tim,verujem da je tako ali to onda ide kao silirani klip kukuruza,kolio ja shvatam i treba da bude malo vlazniji,ili gresim.

crni gruja
21-10-13, 22:42
posto nema iskustva sa takvim lagerom kukuruza . dali moze da se sameljaponovo .. ??? nece da lepi pri mlevenju na sitnije sito ????

marinko16
22-10-13, 20:01
E Grujo pa u tom kukuruzu samo ako je ekstremna vlaga ubudjace se za mesec dana.. mi smo ove godine kukuruz za ekstra vlagom od 20.5 drzali u dzakovima od najlona nekih mesec dana i nije bilo problema.. posle smo poceli trositi...

MONTOYA
22-10-13, 20:06
posto nema iskustva sa takvim lagerom kukuruza . dali moze da se sameljaponovo .. ??? nece da lepi pri mlevenju na sitnije sito ????
nema to potrebe da se premeljava a i teško bi to išlo

Macva
22-10-13, 20:31
posto nema iskustva sa takvim lagerom kukuruza . dali moze da se sameljaponovo .. ??? nece da lepi pri mlevenju na sitnije sito ????Ne, vrlo tesko ide ponovo da se melje, lepi na sito,ma tesko, a i nemas potrebe da ga ponovo meljes, prasici,svinje u tovu, krmace, sve ga vrlo rado jede, a i inace ne sameljes bas toliko krupno.

milan971
22-10-13, 21:06
Nisam bio tu ,ali dobio si odgovor od mojih zemljaka i ako smo "juce" poceli da se bavimo poljoprivredom ,sto kaze -japanac.
Imas li gde da proveris vlaznost tog kukuruza i odmah cu ti reci kakav ce biti?
Idealna vlaga za taj nacin cuvanja je 18-22% ,ako je vlaga veca cuvanje je isto sigurno i dugotrajno samo sto je teze mleti i ima malo jaci miris silaze(mlecna kiselina).
A ako je kukuruz suvlji onda moze da se lageruje i bez dzakiranja samo u tanjem sloju.

crni gruja
24-10-13, 20:47
Pozz.. samleo sam ga na krupnije sito .. stavio u plasticne kace . i nije toliko vlazan kako je sa njive okrunjen . probao sam da ga ponovo meljem na sitnije . id malo sporije ali ide i bude prelepo fino samleven ..

MiroslavNG
01-11-13, 11:53
grujo da li bi moglo suv leba da usitnim i kukuruzom da pomesam pola pola dest kg paten co za 100 kg hrane za prasad posle 15 kg krmace navikle pa sad jedu hleb pa cepaju polomim veknu i dajem u podne koncetrat za suprasne i uvece opet vekna hleba tri vekne za 10 din dosta povoljno napravio sam lager oko 6,7 hiljada komada.Kome se isplati taj hleb ili treber javi te se

crni gruja
03-11-13, 17:45
Sto se tice hleba . max 20% ne vise i za dojare nemoj da se zezas .. sto se tice suprasnih moze i za tov samo udri nista ne gubis ali kad preguraju bar 60 kg da bi napredovali lepo.. pozz

sinisa c
14-11-13, 21:41
Kukuruzna silaza iz samog zrna kukuruza mi je najbolja hrana za svinje. nemojte se zavaravati, to je fermentisan kukuruz treba da se krupno samelje i nema potrebe da se premeljava to je zdrava hrana ljudi samo radite to nema mikotoksina ima zdravih bakterija zivotinje ju rado jedu samo se mora trositi odmah po otvaranju dzak ja sam trosio u roku od dva dana dzak i mora se dodavati nekih 15% vise nego suhog kukuruza u recepturu. A kukuruz u vreme siliranja tj mlevenja treba da ima oko 30% vlage da bi fermentacija odradila kako treba. Vreme do pocetka trosenja je od 21 do 28 dana ali ja sam znao poceti trositi i posle deset dana. Ja sad nemam kako da ga meljem i bas mi je zao ali ako Bog da sledece godine hocu, manje posla tokom zime otvorim dzak u njemu je od 37 do 40 kg izmesam i gotova hrana nema mlevenja prasine. I bitna stvar dzakovi se moraju dobro nabijati da izadje vazduh iz njih. I da budu daleko od MISEVA.

markosavic
02-01-14, 08:56
Kalmane, ovako posmatraj stvari. Tovljenici bi trebali imati konverziju, kako kaže Bojčetić, od 2,8 do 4 kg. Toliko hrane za 1 kg prirasta. Ako toviš do, recimo, 105 kg a kupio si prasad sa 26.2 kg, trebaš da ostvariš 78,8 kg prirasta. Ako uzmemo da je konverzija 3, tvoji tovljenici će pojesti oko 240 kg gotove smeše. Prema tome, 380 kg potrošenog koncentrata za 78,8 kg prirasta je konverzija od 4,8 kg. To je više nego ne prihvatljivo. Ili ne valja hrana, ili ne valja genetika, ili, ako je uslužni tov u pitanju, utoviš dobar broj svojih svinja na ugovorenoj hrani :-)

crni gruja
02-01-14, 10:11
pozz, kao sto sam napisao u jednoj od tema ,, ovo sto sam postigao je za neverovat .. 520kg hrane . postigao sam razliku od 195kg , sto znaci 2.66 po kg

saleso
02-01-14, 10:48
ljudi silaza od zrna je ekstra stvar ja radim vec jedno 5-6 godina i to vecu kolicinu 3 vagona odprilike i ne treba sa nikakvim suvim kukuruzom da se mesa samo to i ostali dodaci tipa super ili soja premiks ili vec ko sta koristi ja stavljam u kosu mesaonu dodajem super i tyako hranim ekstra stvar i rezultati odlicni u slikacu je danas pa cu vam staviti sl;iku

Gorski Car
12-04-14, 12:44
Jutros sam bio u nabavku stocnog brasna, cena skocila za 200din po dzaku.

marko kremna
12-04-14, 21:57
koncentrat poskupeo za dinar stocno brasno za tri...mozda se ne razumem ali nema tu neke logike

crni gruja
13-04-14, 10:35
Uzeo pre neki dan 650din /30 kg a ide i do 700din ":":{

milan971
13-04-14, 11:19
To je stvarno za ljutnju ,skuplje nego psenica, sramota...

kuka9
13-04-14, 12:21
Kod nas stocno 20 din

miki83
14-05-14, 20:40
Pozdravljam sve...nakon duze vremena da se javim malo...prije mjesec sam nabavio 4 prasadi za tov...f1 pietren,prosjek 31 kg...na farmi uzeo.hranim zasad sa gebi gotovom smjesom,granule,i posto imam nesto kukuruza uzeo sam i super od gebija pa mijesam,40 kg srota sa 10 kg supera,...pa im dajem pomijesano sa gotovom.sada imaju ca.45-50 kg pa me interesuje koliko da im dajem dnevno,hranim ih jutro i vecer,izmedju dajem lucerku djetelinu.zasad im dajem po2.0-2.2 kg dnevno po jednom naravno...dali je to ok?pojedu vecinom sve odjednom..lijep pozdrav

coci064
14-05-14, 22:58
Daj im po volji. Da imaju uvek hrane ispred sebe.

Ranbobas
15-05-14, 00:27
Kod nas stocno 20 din I ovde isto, bas juce pitao. Ja jos imam neke kolicine koje potrazujem od menjacnice, gde sam predao psenicu za brasno i stocno.

German hunting terrier | Jagdterrier