Koke nosilje - hrana, nosivost, oprema, bolesti i ostalo

  • Začetnik teme somborac025
  • Datum pokretanja
Premiks sa bojom je vitaminsko mineralni dodatak hrani sa karotinom, koji daje tamno narandžastu boju žumancima.
Tebi u komšiluku je firma od koje uzimam taj premiks. Ako si zainteresovan - javi mi se na pp, pa ću ti proslediti tel. te firme. :cao:
 
Zanima me koliko je rizična proizvodnja jaja,mislim na bolesti koka,kakva je njihova tolerantnost na malo lošije uslove,da li lako dođe do neke epidemije bolesti ili sve mora biti savršeno da bi se dobila kvalitetna jaja? Da li su koke jako osetljive?
 
Pazi ja gajim koke nosilje vec 8god. doduse nije to neka velika proizvodnja(60kom)nikada do sada nisam imao problema sa bolestima,drzao sam podno do skoro,a sad sam uzeo kaveze!!!
Ti kada ih kupis sa 18ned.one su vec prosle par vakcinacija i zasticene od epidemija!!!A sto se tice uslova drzanja naravno sto su bolji uslovi bolja je nosivost i obrnuto!
 
Koliko si platio kaveze i koliko,ako nije tajna? Jesu li s tacnama ili A-tip?
 
Kaveze sam placao 200evra za 60 komada A tip!!
Ako si zainteresovan poslacu ti broj tel.pa se raspitaj!!Mada ako planiras vecu proizvodnju predlazem ti da nadjes polovne,manja su ti ulaganja za pocetak!!! :cao:
 
Za koke lake linije koje se drze u kavezima je potrebna kojicina od 120 do 140 grama a za koke teske linije potrebe su od 170 do 180 grama. Potrosnja vode je hrana puta 2 u normalnim uslovima a leti kad je vruce hrana puta 3 i vise. Sto se tice hrane zavisi da li su koke zatvorene ili idu po polju. Ako su slobodne mogu se hraniti sa raznom hranom jer koka sama nadje napolju ono sto joj je potrebno. U ovom slucaju ima se manje jaja ali su ona tzv. iz organske proizvodnje. Kod zatvorenih koka ishrana je veoma vazna jer se mora uskladiti sa potrebama zivine a ako se ne uskladi javlja se veliki pad nosivosti ili jos gore kanibalizam . Na nasem sajtu (ne smem da se reklamiram ) na stranici PREUZIMANJE ima nekoliko razlicitih receptura za koke nosilje i jedan tabelarni proracun za sastavljanje zeljenog recepta. Na prvom listu je objasnjenje i lako se koristi, potrebno je u listu zbirna u levoj tabeli uneti one komponente koje imate i po kojoj ceni ih nabavljate a na desnoj strani dobijete rezultat proracuna. Tabela se moze koristiti za proracun bilo koje stocne hrane a dobijene rezultate je potrebno uskladiti sa potrebama odredjene vrste zivotinja. Stoo se tice ribljeg brasna u poslednjih par godina se izbacuje iz upotrebe jer kod njega ima dosta problema sa kvalitetom - desavalo se da je izvor salmonele pa se u hranu ubacuju samo aminokiseline lizin i metionin zbog kojih je riblje brasno bilo vazno.
_________________________________________________Post je spojen: [time]1237847898[/time]_________________________________________________
Opet ja
kod koka nosilja veoma vazan faktor je svetlo jer bez svetla od 16 sati kokama nece hipofiza raditi dovoljno i bice losa nosivost. Zbog toga domace koke bolje nose leti kada je duzi dan nego zimi kada je kratak. Naravno tu je i bitna i temperatura ali kod svih koka nosilja mora se voditi racuna o programu osvetljenja ako se zeli dobra proizvodnja.
 
Mislim da sam vec bio na sajtu, ali ti ga objavi to je u interesu pilicara i ostalih kobaca :haha:
A znanje je cilj ovog pkupljanja :ppozdrav:
 
Link ka sajtu je levo ispod slike pilica kad se klikne na Zemlju. Uskoro bi trebalo da ga izmenimo tako da ce biti jos novih informacija o zivinarstvu.
 
Da li zna neko od vas ,gde se moze kupiti polvni kavezi za koke noslije??ako neko zna molio bih da mi odgovori na e-mail:stefansd@nadlanu.com
 
Trenutno su najzastupljeniji hibridi teske linije ( u svetu i kod nas ) Hubbard, Hybro, Cobb i Ross a RedBRO je bio hibrid za proizvodnju brojlera sa crvenim perijem ali je on u poslednje vreme ,osim u Francuskoj, uglavnom malo zastupljen. Redbro je inace veoma dobar hibrid jer su brojleri brzo rasli i meso im je bilo veoma kvalitetno. Razlike izmedju ova cetri hibrida su jako male i to bi bilo kao rasprava kao na primer koje bolji Audi, BMW ili Mercedes. Svi hibridi imaju dobre karakteristike i razlike u konverziji, smrtnosti, napredovanju i sl. su jako male pa se razlike u karakteristikama vide tek na drugoj ili trecoj decimali tako da za veliku vecinu korisnika to nema efekta. Bitna razlika se vidi tek u proizvodnji koja se meri stotinama hiljada komada. Ista prica je i za proizvodnju jaja i za tov brojlera.
Mi radimo sa Hubbardom vec 6 godina i mislimo da je to najbolji hibrid (isto misljenje o svojim hibridima imaju i oni koji rade sa Hybrom, Rossom i Cobbom ) . Postizemo odlicne rezultate u proizvodnji priplodnih jaja i u njihovoj inkubaciji. Prosecna proizvodnja priplodnih jaja po useljenoj kokici u ovom periodu nam je 166 jaja i to je oko 94% njihovog tehnoloskog normativa i uz to prosecna izvodljivost na godisnjem nivou nam je 80%. Ovo su veoma dobri rezultati ali su postignuti u kombinaciji dobrog hibrida, dobrih uslova drzanja koka na farmama, hrane i inkubatorske stanice. Svi ovi faktori su povezani i ako bilo koji zakaze dobija se losa proizvodnja.
Ista prica je i kod tova brojlera jer i tu nije vazan samo dobar hibrid. Ni jedan hibrid ma koliko bio kvalitetan nece dati dobre rezultate u tovu ako nema dobar transport do farme, dobre uslove na farmi (hrana, temperatura, prostirka, voda, svetlo i dr.).
Mi radimo samo sa teskom linijom i proizvodimo jednodnevne pilice koji se kasnije koriste za tov i dobijanje mesa (brojlere).
Laka linija sluzi za proizvodnju jednodnevnih kokica koje se kasnije koriste za proizvodnju konzumnih jaja.
 
Hvala! Prije sm drzo Hibro (Topik B Topola) a sad Hubard (Cikprom M Idjos)
Primetio sam da 1. imaju vece grudi a 2. batkove.
1.su zivahniji odma primetim ako nesto nije u redu
 
Branko, posto se svi obraćaju Vama za recepture, evo i ja da ti se obratim sa molbom ako mozes da mi das recepturu za odgoj 18-to nedeljnih kokica, imam sledeće komponente: kukuruz, sojina sačma, sojin griz, suncokretova sačma, stočno brašno, stočni kvasac, dkf, st.kreda i koristim premix firme Sano.U suštini mogu da nabavim sve komponente. Molim te da receptura bude bez hraniva životinjskog porekla.
Molba se odnosi i na ostale učesnike foruma koji imaju recepture. Unapred zahvalan.
Što se tiče receptura za koke nosilje, mogu da ponudim moju recepturu koju koristim već 5 godina i koja daje izvanredne rezultate, inače imam 1060 koka nosilja.
KUKURUZ 53.25
SOJINA SAČMA 15
SOJIN GRIZ 10
SUNCOKRETOVA SAČMA 33% 10
STOČNA KREDA 10
DKF 0.5
PREMIX (BIG EEG- Sano) 1.25
 
Ovo se dosta često može naći u ponudi, i vidim da ih ljudi dosta često kupuju. Ja ih nisam nikad kupovao tako, kada ih prodaju već iznošene sa živinskih farmi.
Koliko sam čuo neka iskustva da dobro nose jaja u startu, ali da posle naglo opada. Ja bih rekao da se to dešava zbog nagle promene ishrane, ali to bi bilo samo nagađanje.
 
Mi smo ih kupovali za supu.Hranis ih da isteraju perje da se mogu ocistiti.
Ujak je pokusavao uzeti za nosenje ranio koncentratom za nosilje,ali je uvideo da Juhemsir bolje nosi.
 
Sam naslov govori zasto se prodaju koke, zato što su se iznele.Iz iskustva govorim da takve koke treba kupovata za svoje potrebe, pustiti ih po dvorištu da hodaju.Za hranu davati im čistu prekrupu tako da će za par dana sve prestati da nose. Oko mesec dana neće nositi jaja, za to vreme će mitariti tj. promeniće perje,odmoriće. Nakon mesec dana počeće da nose jaja narednih šest meseci i do 85%.
 
posto sam hteo da krenem sa poslom koka nosilja,interesuje me koliko kostaju kavezi i koliko kosta koncentrat?prostor,kukuruze i volju imam :D
_________________________________________________Post je spojen: [time]1240330004[/time]_________________________________________________
da li leti moze da se kokama nosiljama regulise temperatura klimom?
 
Branko,svaka cast !!!!! eh,da je vise takvih ljudi...... Stvarno izuzetno znanje i jako korisne informacije....bravo....
 
Koke nosilje - pitanja, problemi, saveti ...

Nedavno sam video na zelenoj pijaci da covek prodaje kokosija jaja sa belom ali potpuno belom ljuskom,do sada sam ih vidjao u pakovanjima od 10 komada i dodatkom selena!!!Posto prodavac nije znao da mi objasni kako je kokosije jaje belo,a ja u literaturi o tome nemam nista,interesuje me da li neko zna nesto o ovome!!!!! :sta:
 
Nazad
Vrh