Koke nosilje - hrana, nosivost, oprema, bolesti i ostalo

  • Začetnik teme somborac025
  • Datum pokretanja
:ppozdrav:
POZDRAV
JA SAM PRE 7 DANA NABAVILA 60 KOKA NOSILJA I PREZADOVOLJNA SAM ZA POCETAK... :bravo:
SVAKI DAN IMAM OD 58 DO 60 JAJA... KORISTIM CANTAVIRSKU HRANU

Edit by Čugi:spojio sam ti postove u jedan, da ne ponavljam, sve ti je North Army rekao u postu ispod.
 
bisera nemoj da spamujes,pisi sve u jedan post,u gornjem desnom uglu posta imas opciju izmeni klikni na nju i onda dopuni post,a ne da pises vise za redom :cao:
i da za malo da zabpravim iskljuci Caps Lock i pisi malim slovima,pisanje velikim slovima se smatra vikanje i krsi pravila foruma
 
ok..
izvinite za velika slova...ja sam nova i nisam upucena u pravila foruma ::pomoc:;
 
Pozdrav za Biseru...

@Španac, evo dve proverene recepture:

Artikal 1. 2.

Kukuruz 58 60
Sojina sačma 13 10
Sojin griz 5.5
Suncokretova sačma 13 8
Riblje ili mesno brašno 1 3.2
Kvasac 3 1.2
Kreda stočna 8.5 8.5
Dikalcijum fosfat 1 1
So 0.25 0.3
Premiks sa bojom 1.3 1.3
Mast ili ulje 1 1

Prva receptura je sa minimalno 17% proteina a druga sa minimalno 16%.
Riblje brašno je jako skupo pa koristim mesno brašno, ali ako nema ni jedno ni drugo, onda je zadovoljavajuća zamena kvasac.
Ako se koristi monokalcijum fosfat, njega je dovoljno 0.7 kg.
Premiks treba da je kvalitetan, jer se loš premiks najviše odražava na nosivost. Ja koristim od firme Agropremiks iz Debeljače. Ako budeš hteo poslaću ti njihov broj telefona na PP.
 
Sombor, divan grad u kome sam služio vojsku jedno vreme...
Divan je bio nekad onaj restoran "Fijaker stari", koji ne znam da li još radi...
Pozdrav BISERA.
 
Pozdrav svima! Intersuje me dal se koke nosilje mogu drzati u podrumu kuce,dal bi imalo uticaja na produktivnost koka(mislim zbog prozracnost,tame...)
 
branko,vidim da se kuzis u nesilice,svaka cast... jel mi mozes reci koliko bi se koka moglo drzati na prostoru 30 m2,znam da nije velik prostor al cisto da znam otprilike,podrum mi lapi prazan pa ako bi se nesto moglo napraviti
 
Ako podrum nije dobro izolovan, tj. ako u njemu ima vlage - zaboravi na kokoške.
Ako je betonski "bazen" podrum, onda je bitna visina i jako je važna pravilna ventilacija, tj. i dovođenje svežeg vazduha i izvlačenje isparenja. Osvetljenje nije problematično za kokoške. Najbolje je nabaviti kaveze i tako držati kokoške, jer je iskoristivost i hibridnih potencijala, i hrane i prostora mnogo veća nego kod podnog sistema.
Ako je betonski "bazen" podrum, onda tu mogu biti i neke dobre osobine, a to je pre svega mnogo niža temperatura tokom letnjeg perioda, i zimi obrnuto.
:cao:
 
podrum nije vlazan,a temperatura je i zimi i leti skoro ista,tako mi se cini... ajd mi molim te reci koliko bi tu mogao drzati koka(brojcano),zadnje je pitanje,necu smarati vise. hvala na odgovorima!
 
Nije smaranje.
Moraš mi reći dimenzije podruma i da li možeš nabaviti kaveze?
 
Vec sam gore napisao oko 30 m2,nisi video, mislim da je 8x4m,nije veliko al svejedno mi lapi prazan. Pa kaveze bi kupio,al sve je jos u fazi razrade,zato i ispitujemo ovoliko da vidim sta bi se moglo napraviti. Jel kavezi idu 1euro po koki?
 
Da, kvadraturu sam video, al' je bitna i visina.
Da, mislim da može da se nađe po toj ceni, al' sve je totalno ljudski rad. Bilo bi dobro naći kaveze koje imaju niple za napajanje, jer bi to rešilo veliki deo posla.
Tu bi mogla da se postave dva reda kaveza tako da svaki bude prikačen za zid, na tri nivoa. U svakom nivou po 12x4kom=48, 48x3nivoa=144, 144x2reda= 288kom.
Mogao bi da se postavi jedan red kaveza na zid i jedan red tzv.A-tip kaveza. Tu bi se smetilo još više kokošaka (otprilike za 1/3 više), ali bi manipulativni prostor bio bitno smanjen.
Takođe može da se postavi jedan red kaveza na zid i jedan red kaveza sa tacnama. Tu bi se smestilo isto kokošaka kao i u prethodnoj varijanti, ali bi malo dobio na manipulativnom prostoru.
I može da se postave po sredini u dužinu jedan red duplih kaveza sa tacnama. Tu bi bilo kokošaka kao u prvom slučaju.
Ja bi birao između prve i četvrte varijante, jer bi imao dovoljno manipulativnog prostora da uđeš unutra i sa kolicima, a i provetravanje bi bilo lakše.
:cao:
 
ok,svaka cast na odgovorima. ajd nabaci neki koristan link ako imas o kokama,pasminama,nacinu drzanja i sl. googlao sam al sve je to nesto jadno. hvala puno na odgovorima. zivio!
 
Pozdrav od Tutuna ! Forum vam je odlican i krajnje koristan, bas sam se odusevio. Pratio sam sve ovo do sad pa me interesuje da li neko moze da postavi slike od kaveza jer sam cvrsto resio da drzim nosilje a totalni sam amater pa bih voleo da vidim kako to izgleda u praksi. Nasao sam i neku ponudu dosta povoljnu pa ako odem da gledam da znam sta da gledam.
 
Znam da ima nekoliko tipova pa me zanima kako koji izgleda, da bih znao sta gledam ako uopste odem da gledam . Meni licno treba za jedno 200 nosilja . Imam neku ponudu za 140 kom 70 eura ali kaze da je tip sa tacnom ali nema tacne , a ja uopste neznam kako izgleda tip sa tacnom.......
 
Želio bi da mi neko kaže kolika je dnevna količina hrane potrebna za jednu koku nosilju:haha:
Koja je hrana najbolja za koke nosilje:haha:
 
imas to vec u temi koke nosilje,procitaj temu mislim da je oko 120gr
_________________________________________________Post je spojen: [time]1236622389[/time]_________________________________________________
Čugi je napisao(la):
Oko 120g dnevno su potrebe hrane po jednoj kokoški, u suštini to je kukuruzna prekrupa i koncentrat u odnosu 3:1, ja imam 15 nosilja za svoje potrebe, ali ostane jaja i za prodati eto toliko da same sebi kupe koncentrat, i dodajem im suncokreta, sitno seckane trave i ponekad žita, retko kad se desi da bude 13-14 jaja dnevno.
Cene jaja se kreću od 8-11 din, zavisno od veličine, broj koji ćeš držati zavisi ti najviše od prostora i plasmana jaja, i ne zaboravi da za ozbiljno držanje moraš imati kaveze za nosilje, inače nema posla, govorim ti iz ličnog i iskustva prijatelja.
 
Nazad
Vrh