Trenutna cena kukuruza na tržištu i predviđanje njenoga kretanja

Da li verujete da će cena dostići 300 € po toni ??

  • Da

    Glasovi: 179 54,4%
  • Ne

    Glasovi: 150 45,6%

  • Ukupno glasača
    329

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
9.332
Lokacija
Apatin
U ovoj temi javite kakva je cena kukuruza u vašem kraju, i šta mislite kako će se ubuduće razvijati.

U svakom slučaju da će biti veća od trenutnih 1 500 dinara, jer suša će da značajno umanji ovogodišnji rod.

kukuruz_u_zrnu_krupno.jpg
 
2000 dinara i verovatno će još da ide gore. Mada ovi uglavnom što kupuju hranu, trenutno vrše klanja, jer nevide neku posebnu računicu.
 
Koliko je na berzi, i da li neko zna gde na netu moze da se nadje trenutna cena sa berze?
 
Hvala na dobrodoslici!
Znam za taj sajt ali cena koja je prikazana u onoj pokretnoj traci je prosecna cena trgovanja na berzi u prosloj sedmici a ne trenutna (dnevna). Trenutna cena se moze videti samo ako si uclanjen a to se placa.
Postoji li jos neko mesto na netu gde moze da se vidi taj podatak (ne mora trenutno, dovoljno je i dnevno).
 
Teško, i ja sam to dugo tražio, ali nigde nisam naišao na trenutne-dnevne cene, jedino još ovde, ali i tu je na nedeljnom nivou!
 
Na pijaci u Apatinu cena je danas bila 18 dinara za kilogram kukuruza.
 
Pad na pijaci kod mene sa 18 na 17 din/kg. Otkupna cena sirovog na silosu trenutno je 12,2 din/kg.
 
15.10-19.10.2007.


Standardno aktivno bilo je i tržište kukuruza. Kukuruz JUS kvaliteta ostvario je promet od 820 tona, a prosečna cena trgovanja iznosila je 18,79 din/kg ( 17,40 bez PDV) što je pad od 1,17% u odnosu na prošlu nedelju. Razlog ovog blagog pada svakako je između ostalog i podatak o relativno maloj pokrivenosti ponude u odnosu na tražnju od 25,30%. Od netržišnih razloga koji su uticali na ovakva cenovno ponašanje kukuruza, pa i pšenice, svakako je i najava vlade Republike Srbije o produžavanju režima zabrane izvoza ovih kultura, što je umanjilo interes izvoznika za ovom robom, pa je u strukturi tražnje izraženo veće učešće krajnjih korisnika, tj. mlinsko prerađivačkih kapaciteta, odnosno tovljača stoke i mešaona stočne hrane.

ja sam svoj prodao silosu pre 2 nedelje po 16din - JUS.
ovo što je smešteno u kotarku/čardak čeka proleće.mislim da cena neće biti ispod 20e a nadam se ceni od 25e.
zanimljivo da nigde, ali NIGDE po novinama ili zvaničnoim sajtovima ministarstva poljoprivrede nema procene roda kukuruza a navodno je obrano 80%.
tek pokoji sporadičan izveštaj iz neke zadruge. u republici srpskoj je podbačaj 50% a kod nas još uvez figurira procane iz avgusta o minusu od 30%.
sve djuture deluje kao da je rod katastrofalan, pogotovo južno od dunava. ako je zaista tako, onda nećemo imati dovoljno kukuruza za sopstvene potrebe i cena će ići u nebo....
 
tarana je napisao(la):
ja sam svoj prodao silosu pre 2 nedelje po 16din - JUS.
ovo što je smešteno u kotarku/čardak čeka proleće.mislim da cena neće biti ispod 20e a nadam se ceni od 25e.

Isti takav slučaj je i kod mene! :osmeh:
 
danas sam na sajtu ministarstva, nalateo na podatak da je rod nesto ispod 4 miliona tona.znachi 3t/ha je prosek.
u medjuvremenu kukuruz pada, ali je to normalno za ovo doba godine.
 
ne znam šta kažete na setvu nekog ranog iz fao 3 na proleće?
liči mi da će kukuruza nestati do avgusta, pa je moguće da prvi rod iduće godine postigne lepu cenu.
fao 3 je ove godine u ogledima išao i do 11t/ha.
 
И овде (Ср. Митровица- Лаћарак) је цена тренутно 17,00 динара, тржиште стандардно мирује у ово доба године, али видећемо шта ће бити у недељу- евро данас скоро 85... :nono:
 
Ovde se sporadicno pominje cena, kod mene danas u proseku 18 dinara. A sto se tice svetskog trzista, koliko sam shvatio, cena ce i dalje biti visoka posto se koristi za proizvodnju bio-dizela.
 
BobanNB je napisao(la):
posto se koristi za proizvodnju bio-dizela.
etanola.
uljana repica ide u bio-dizel...i ne samo repica..može i soja i suncokret..sve od čega se dobija ulje..
a etanol se pravi od bilo čega što podleže alkoholnom vrenju..pšenica, qqruz, šećerna trska...verovatno mož' i od repe..
 
ma ovo ili ono, ne se razumem bas najbolje, al znam da je to jedan od uzroka visoke cene, i pored umanjenog prinosa.
 
Na cene poljoprivrednih kultura, pogotovu u ratarstvu je dosta uticalo to što se forsira proizvodnja uljane repice za potrebe proizvodnje bio dizela. Pre svega zbog velikih subvencije ratari su jednostavno u jednom periodu bili zapostavili ostale ratarske kulture. Trenutno se situacija stabilizovala jer se pažljivije sve to planira. I sprovodi u delo.

Ali ako se i kod nas napravi nekoliko pogona za proizvodnju bio-dizela, verujem da će ratarima biti dobro.
 
Овде на пијаци у Лаћарку цена кукуруза достигла 20 динара, уз пристојну (не малу) понуду. Иначе, колико сам видео у проспекту Пионира, почиње се и са увођењем сорти за производњу биоетанола, значи полако ово почиње и код нас...
И још нешто- Bayer је на тржиште избацио Пончо, нови препарат који штити семе од кук. златице, колико сам ја разумео ово значи да ћемо моћи гајити кукуруз у вишегодишњој монокултури!
 
Nazad
Vrh