Trenutna cena kukuruza na tržištu i predviđanje njenoga kretanja

Da li verujete da će cena dostići 300 € po toni ??

  • Da

    Glasovi: 179 54,4%
  • Ne

    Glasovi: 150 45,6%

  • Ukupno glasača
    329
To ce i biti,sve pada,pada.....tup,tup,... stigli smo na dno.Joj sto me boli glava... ::svaka cast::
 
Temerin, Zunji Silak 14,2
Neka mi neko objasni, psenica loseg kvaliteta koja se koristi za ishranu stoke ocigledno ide po 9din. za cega onda ide kukukuruz od 14.2, za danska peciva?
Da se razumemo nezalim se ja na cenu kukuruza
 
na "POLJOPARTNERU'' berzanska cena 15din+pdv prirodno suv. imali neko pojma koja je cena vestacki suvog :sta:
 
pogledaću ti popodne. otprilike dinar jeftiniji.
na poljopartner što se cene tiče, nemoj da se oslanjaš.
koliko se sećam cena je juče bila preko 15.5 dinara za prirodno suv.
u tom njihovom cenovniku promene datum a cena im ostane neažurirana.
 
ja danas imao ponudu 15.50 din , al prvo treba završiti žetvu pšenice ...pa posle da vidimo
 
Dragin: Pšenica će uskoro poskupeti za 10 do 20 odsto

07. jul 2010. | 15:53

Izvor: Tanjug

Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Saša Dragin preporučio je danas poljoprivrednicima da sačekaju sa prodajom pšenice, jer se na berzama beleži trend rasta cene hlebnog žita, koja će se u naredne dve nedelje uvećati za 10 do 20 odsto.



"Ono što smo primetili prvih dana u otkosu ovogodišnje pšenice je da su se neki mešetari pojavili sa cenom od 8,5 dinara po kilogramu", izjavio je Dragin i preporučio ratarima da "nipošto ne prodaju svoju pšenicu za tu cenu, koja je izuzetno niska".

Pšenica roda 2009. se tokom jučerašnjeg i današnjeg dana na Produktnoj berzi u Novom Sadu prodavala za 11,5 dinar (plus porez na dodatu vrednost - PDV), ukazao je Dragin, precizirajući da cena za fizička lica iznosi 12,07 dinara, a za pravna lica 12,42 dinara po kilogramu.

"Tokom današnjeg dana neke zemljoradničke zadruge oko Subotice nude za pšenicu 10,8 dinara, a neki od većih otkupljivača su ponudili danas isto nešto više od 10 dinara po kilogramu", naveo je Dragin.

On je kazao i da je u razgovoru sa direktorom Produktne berze u Novom Sadu Žarkom Galetinom, koji neprestano prati kretanja na domaćem i svetskom tržištu, došao do saznanja da se u naredne dve nedelje očekuje značajan rast cene pšenice, u rasponu od 10 do 20 odsto.

On je kao ilustraciju kretanja cena pšenice na berzama naveo primer berze u Budimpešti, na kojoj je pšenica u petak, tokom zaključnog poslovanja, koštala 122 evra po toni franko luka, da bi na samom pocetku ove sedmice bila ugovarana po ceni 135,4 evra po toni.

"To znači da je samo tokom vikenda zabeležen rast cene od 10 odsto", naglasio je Dragin.

On je ukazao da je rast cene pšenice deo šireg trenda naglog rasta cena svih poljoprivrednih proizvoda na tržištu, koji "mora da povuče i pšenicu", objašnjavajući da su do skoka cene dovele loše vremenske prilike ne samo u Srbiji, već i u celoj Evropi.

"Cene svih poljoprivrednih proizvoda beleže nagli rast, pa tako cena kukuruza trenutno na Produtnoj berzi u Novom Sadu iznosi 17,60 dinara sa PDV-om, što je davno nezabeležena visoka cena", naveo je on.

Do rasta cena poljoprivrednih proizvoda je došlo, između ostalog, i nakon procenjene proizvodnje najvažnijih žitarica i drugih kultura u SAD, Ukrajini, Rusiji, Belorusiji, objasnio je Dragin i dodao da se u poslednje vreme beleži i nagli skok cena voća.

"Cena višnje je ove godine povećana za 100 odsto - otišla na 45 do 50 dinara po kilogramu, sa prošlogodišnjih 15 i 25 dinara", rekao je Dragin i dodao da se i kod maline beleži rast akontne cene sa 80 dinara, koliko je iznosila 2009. godine, na sadašnjih oko 150 do 160 dinara.

On je kazao da se očekuje dalji rast cene maline, jer je lošim vremenskim prilikama pogotovo pogođen najveći proizvođač - Poljska, "što znači da će potraznja biti veća, a samim tim i cena".

Hej ljudi ko ima kukuruz može da proda preko našeg ministra Dragina za neverovatnih 17.60 din :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Kako bre tako odjednom skok cena, uopste mi nije jasno, zasto ? A, cak i evro pada. Sta je ovo ?
 
Duki je napisao(la):
Kako bre tako odjednom skok cena, uopste mi nije jasno, zasto ? A, cak i evro pada. Sta je ovo ?

Razmisli malo . Voda je odnela 100.000 hektara samo u Srbiji .... gde je još Mađarska , Hrvatska , Rumunija ........... Ovi naši tajkuni su napravili ugovor za izvoz koji ne mogu da ispune........ Bačeno je manje đubriva jer ljudi nemaju pare.......... Mnogi su prodali još u rano proleće.......
 
Ispada da je sad važnije znati odabrati pravi trenutak za prodaju kukuruza, nego znati proizvesti ga više. :cool:

Na žalost ja sam tu prilično loš. Pre dve godine je bio 16 din pa je onda naglo pao i ja ga do kraja prodao za 8.5 din. Ove godine sam se trudio da mi se ne desi isto pa sam eto opet promašio najpovoljniji trenutak. Lutrija je to! :sreca:
 
Ma , ne postoji pravi trenutak za kukuruz, nikada se ne zna, mi nismo krunili zato sto nismo stigli, a sada smo ispali pametni, samo nas zovu nekakvi kupci i traze kukuruz. Lutrija, tacno tako.
 
Duki je napisao(la):
E,rodjace znao sam da ces se ti oglasiti, a obrazlozenje ?
ameri su skontali da su posejali manje nego sto su mislili.
pride su potrosili do sad vise nego sto su mislili.
a kao trece, nisu ni imali koliko su jesenas mislili da imaju.
ako tome dodas da su svetske zalihe prilicno male, onda je jasno da svaka vest lako promeni cenu za dan.
 
Nazad
Vrh