Trenutna cena kukuruza na tržištu i predviđanje njenoga kretanja

Da li verujete da će cena dostići 300 € po toni ??

  • Da

    Glasovi: 179 54,4%
  • Ne

    Glasovi: 150 45,6%

  • Ukupno glasača
    329
Znači isti uslovi kao kod mene, s tim što je postojala varijanta ako se pola naplati odmah za ostatak se lager naplaćuje tek od nove godine (2009/2010).
 
kod mene 10.50 din.još malo pa đabe išo ja za Novi Sad preko Opova kad na jednom ambaru piše

ŽITO ĐABE - KUKURUZ ZABADAVA tako sam se nasmejao a u stvari je mnogo tužno. :sta: :sta:
 
pidikanac je napisao(la):
kod mene 10.50 din.još malo pa đabe išo ja za Novi Sad preko Opova kad na jednom ambaru piše

ŽITO ĐABE - KUKURUZ ZABADAVA tako sam se nasmejao a u stvari je mnogo tužno. :sta: :sta:

Žito džabe, kukuruz badava, Vojvodina ko muzara krava!


To napisano video sam i u Barandi i Opovu i u Sefkerinu.

Kod nas je deset dinara i mislim da ne planiraju da diraju cenu.
 
meni ostalo okrunjeno 43 džaka i došo neki tip sa kopaokika u 10h uveče i da 11 din. ali samo zato jer mu je falilo da dopuni kamion ,mislim se ja što mu svaki put nefali po 50 džakova :haha: :haha:
 
Ja sam prodao prosle nedelje 10 tona rinfuz po ceni od 11 din,mada ni to nije neka cena pogotovo kada se pogleda posto je d2 i evro :udri: .Ne prodajem vise ispod 12 din/kg :ppozdrav:
 
25. 01. - 29. 01. 2010.
Finansijski 14.929.370,00 din

Količinski 1.142 tone

Kukuruz 12,26 6 din/kg*

Pšenica 12,38 din/kg*

UREA 23,60 din/kg*

AN 17,01 din/kg*
*cene su izražene sa PDV-om
Komentar nedeljnog prometa roba
25. 01. - 29. 01. 2010.
29. 01. 2010.
Izuzetno nepovoljni vremenski uslovi blokirali su drumski i rečni transport, pa samim tim i trgovinu, tako što su uticali na očigledan pad nivoa trgovanja preko „Produktne berze“ u Novom Sadu. Obim trgovanja od 1.142 tone robe duplo je manji od prometa iz prethodne nedelje. Sklopljeno je svega 9 kupoprodajnih ugovora, a njihova vrednost iznosila je ukupno 14.929.370,00 dinara, što je pad za 55,26% u odnosu na prethodni nedeljni izveštajni period. Ono što je međutim mnogo bitnije u ovom momentu, jeste podatak da su cene žitarica i dalje u porastu, pri čemu je tempo rasta cene kukuruza izraženiji od rasta cene pšenice.
25. 01. - 29. 01. 2010.
Izuzetno nepovoljni vremenski uslovi blokirali su drumski i rečni transport, pa samim tim i trgovinu, tako što su uticali na očigledan pad nivoa trgovanja preko „Produktne berze“ u Novom Sadu. Obim trgovanja od 1.142 tone robe duplo je manji od prometa iz prethodne nedelje. Sklopljeno je svega 9 kupoprodajnih ugovora, a njihova vrednost iznosila je ukupno 14.929.370,00 dinara, što je pad za 55,26% u odnosu na prethodni nedeljni izveštajni period. Ono što je međutim mnogo bitnije u ovom momentu, jeste podatak da su cene žitarica i dalje u porastu, pri čemu je tempo rasta cene kukuruza izraženiji od rasta cene pšenice.
Kontinuitet rasta cene kukuruza na domaćem tržištu u periodu dužem od dva meseca, posle tačno godinu dana doveo je do situacije da je kukuruz na SPOT berzanskom tržištu u Novom Sadu skuplji od kukuruza na terminskoj berzi u Budimpešti. Polsednji put je ovakva situacija zabeležena još 06.02.2009. godine. Naime, prosečna cena kukuruza u protekloj nedelji na berzi u Novom Sadu iznosila je 12,26 din/kg (11,35 bez PDV), što je u odnosu na prethodnu nedelju rast od 2,53%. Tempo izvoza kukuruza za prva tri meseca ekonomske godine (oktobar – decembar 2009.) bio je sasvim zadovoljavajući i iznosio je ukupno oko 560.000 tona. Međutim, brži rast cene kukuruza na domaćem u odnosu na inostrana tržišta usporila je izvoz već u decembru mesecu. Obzirom da se takav trend nastavio i u januaru mesecu 2010. godine, pri čemu relevantne svetske i evropske berze beleže čak i pad cene kukuruza, verovatno će za posledicu imati pad izvoza u odnosu na prosečne mesečne izvozne količine u proteklom periodu. Naravno, ova okolnost može da utiče i na blago smirivanje cene kukuruza.
Pšenica nastavlja svoju tržišnu igru sve više prateći dešavanja na tržištu kukuruza. Rast cene kukuruza približavajući se do nivoa cene pšenice, uslovio je i nešto manji rast cene pšenice. Naime, pšenica u kontekstu rasta cene kukuruza sve više konkuriše kukuruzu na tržištu stočne hrane, pa porast cene kukuruza po principu spojenih sudova dovodi i do rasta cene pšenice. Naša pšenica nema ove godine veliku izvoznu šansu. Razlog tome je relativno loš kvalitet, pa stoga i ne čudi što „hlebno žito“ sve više postaje „stočno žito“ i na izvestan način deli tržišnu sudbinu kukuruza. Inače prosečna cena trgvanja pšenice na berzi iznosila je 12,38 din/kg (11, 46 bez PDV), a to je za 1,24% porast u odnosu na prethodnu nedelju.
Još jedna specifičnost trgovanja u protekloj nedelji svakako je i podatak da je svoje mesto u berzanskom trgovanju našlo još svega dve robe i to iz sektora mineralnih đubriva. Trgovano je mineralnim đubrivom UREA po ceni od 23,60 din/kg i mineralnim đubrivom AN po ceni od 17,01 din/kg.
Rast cene kukuruza i pšenice uslovio je i rast berzanskog indeksa. PRODEX na dan 29.01.2010. godine iznosi 148,45 indeksnih poena, a to je za 0,57 indeksnih poena više nego poslednjeg dana trgovanja prethodne nedelje.
Direktor Produktne berze
Žarko Galetin
 
Ja mislim da naredna dva meseca nece biti neke promene cene kukuruza gledano na evro trenutna cena 10 \ kg
 
Nazad
Vrh