Trenutna cena kukuruza na tržištu i predviđanje njenoga kretanja

Da li verujete da će cena dostići 300 € po toni ??

  • Da

    Glasovi: 179 54,4%
  • Ne

    Glasovi: 150 45,6%

  • Ukupno glasača
    329
Kukuruzu neophodna kiša
Autor RTV
Monday, 27 July 2009
NOVI SAD - Kukuruz se trenutno nalazi u najosetljivijoj fazi razvoja i zbog oskudice vlage u zemljištu padavine su mu u narednom periodu izuzetno važne, izjavio je upravnik Odeljenja za kukuruz pri novosadskom Institutu za ratarstvo i povrtarstvo Đorđe Jocković. Jocković je agenciji Beta rekao da se kukuruz trenutno nalazi u fazi formiranja i nalivanja zrna, koja spada u najosetljiviju fazu po pitanju razvoja biljke i kasnijeg prinosa, zbog čega su u narednih mesec dana potrebne redovne padavine.
"Obilnije kiše početkom jula stvorile su optimalne uslove za oplodnju kukuruza. Sada se on nalazi u fazi nalivanja zrna i već se oseća oskudica vlage. Stvar ni izbliza nije gotova, a ključni period za razvoj kukuruza je do 20. avgusta", rekao je Jocković.

Prema njegovim rečima, u ovom trenutku se ništa o prinosu kukuruza u 2009. godini još ne može govoriti i prve procene će biti moguće krajem avgusta.

Jocković je rekao da se na osnovu trenutne cene kukurza na Produktnoj berzi u Novom Sadu, može steći pogrešan utisak o vanserijskom rodu te kulture, "ali ako sušni period potraje cene će vrlo brzo ići gore".

Na Produktnoj berzi protekle nedelje kukuruzom se trgovalo u količini od 2.000 tona po ceni od 7,60 dinara za kilogram, bez PDV-a, što je bila prva ovogodišnja trgovina kukuruzom roda 2009. godine.

Ovog proleća u Srbiji je kukuruz posejan na 1,2 miliona hektara, što je za oko 70.000 hektara manje nego prošle godine.


Moj komentar : Daj Bože da u narednih mesec dana ne bude ni jedne kapi kiše
 
ne branim ja nikog druze, pogotovo bagru koja otkupljuje mleko a koja u cenovnoj kalkulaciji bezobrazno navodi cenu od 15din za komad tetrapaka, ali volim da znam ko mi je pravi neprijatelj i koliko je jak.naš najveci neprijatelj su male subvencije u odnosu na "konkurenciju".
rekoh onomad, da u ovom izvlacenju kod otkupa žita nas neprijatelj nisu mlinari, nego pekari i ponavljam jos jednom, miskovic ima mnogo laksih nacina da mazne lovu, nego da se yebava s izvozom kukuruza...
yednostavno me zivcira kad se barabe koje nas cede izvlače, jer je neko upr'o prst u šarana što je mazn'o 2 kile na kantaru..

što se svetskih cena tiče, aj' malo da odem u širinu...
postoji nešto što se zove "hedge funds" ili ti hedž fondovi...to su ljudi koji se igraju s parama...količina para kojom barataju je nezamisliva i procenje se na 1200 MILIJARDI dolara. da pojednostavim. recimo nas 10 ovde posedujemo 1200 milijardi dolara, al' nam je to malo...šta ćemo s parama? aj' da se zayebavamo s cenom nafte/kukuruza/žita...pa uletimo na tržište i kupujemo-kupujemo-kupujemo dok ne padnemo u nesvest! kad s 1200 milijardi uletiš u bilo šta i veštački digneš tražnju, ovce idu za tobom, pa tih 1200 milijardi naraste čas posla na 5000 milijardi...e sad smo cenu naduvali kol'ko smo hteli...stanemo s kupovinom, al' ona po inerciji ide i pošto smo nas desetorica stali...
a sad!
prodajemo!
naravno, priča je mnogo kompleksnije i sofisticiranija, ali je poenta ista...uđi-napumpaj-izađi na vreme i dobar si bar 10%.
u takve fondove boranija ne može da uđe i to je sto za velike igrače...
 
Ima neko informaciju kad ce vec ta cena kukuruza ici gore:haha: :zli:
Posto za avgust javljaju jako malo padavina... :cool:
 
Pa jel ne vidite da se sve radi smišljeno a ne berzanski da se smanji sada cena kukuruza na neki ponižavajući nivo da bih ona sirotinja od nas bogataša mogla da otkupljuje kukuruz za 5-6-7din pa da se malo izvuku iz minusa. :zli: :zli: :zli:
 
nisam pametan...
uopste mi nije jasno zasto niko ne trguje kukuruzom za isporuku u septembru na budimpestanskoj berzi....nit ko kupuje nit ko prodaje..trguje se sa isporukom u novembru, decembru i martu naredne godine - ali septembar nije u igri u opste!cena za isporuku u novembru je oko 10.5 evra.
isporuka u septembru figurira na berzi sa cenom od oko 12 evra, ali napominjem jos jednom, to je virtuelna cena, jer u stvari nema ponude po toj ceni i nema potraznje.
s druge strane, vremenske prilike ne obecavaju..
8.5din mi deluje suvise malo..mozda 9.5 trenutno deluje realno..ali za 10 dana sve moze da se preokrene...
 
Pozdrav!

@tarana
Verovatno nisi gledao juce.
Posle nekoliko nedelja mirovanja, nesto se ipak pomerilo za septembarski rok isporuke u Budimpesti.
Doduse, nije neka vest, cena se spustila nekih 300 Forinti, to je oko 1,1 Eur.
Medjutim, kada se gleda na neki duzi period i nasu situaciju, mislim da to jeste povoljna vest.
Zasto?
Po mom misljenju. Zato sto je napokon posle duzeg vremena ponovo neko zainteresovan za trgovinu i isporuku u septembru, a cena i takva kakva je tih 300 Forinti niza, za nase trenutne prilike jeste znacajno visa.
Kada sam pre neki dan pomislio da se desila promena, ipak je to bio moj previd, jer je pomeranje cene bilo usled klizanja kursa eura.

Tacno je da kod nas zdravorazumsko razmisljanje ne vredi. Vec sam dovoljno oblatio nase tajkuncice ovde. Sve je u njihovim prljavim rukama nazalost. Jedino priroda moze gadno da ih osine, i da im pomrsi racune..

Kod nas u Beceju, koji ima jedno od kvalitetnijih zemljista u nas, i doduse prilicno slabo padavina zadnjih godina, ima parcela sa kukuruzom koje su vec sada prakticno suve. I to ne kod nekih neozbiljnih proizvodjaca, nego bas kod cenjenih i vrsnih. Moja pretpostavka da je razlog preterano djubrenje vestackim hranivima, i izuzetno gust sklop. Mislim da na tim parcelama koje imaju po 15-20 jutara u komada nece biti sta da se ubere.
To su ekstremi, a ukupno gledano, ovaj usev sada vec ozbiljno pati usled nedostaka vlage. Moze se primetiti ozbiljno podgorevanje, promena boje i uvenuce. Slicno je i sa drugim kulturama, osim suncokreta mozda.
Gledao sam dugorocnije prognoze kod vise meteo kuca, i tamo do 10 avgusta se nige ne vidi ni kap kise najavljena, a temperature kao i proslih dana. Kako ce usevi izgledati za 10 dana, pod ovakvim vremenskim uslovima neka se svako upita?Skoro je sigurno da padavina u ovom periodu biti nece. Sta nas ceka posle toga, ko zna..
Mislim da ako se taj scenario ostvari vise nece biti dileme.
 
gledao sam juče.
skrećem ti pažnju još jednom na kolonu "open interest".to je ona koja prethodi ceni.
open interest je papir koji od berze kupuju i kupci i prodavci.
znači želim da prodam kukuruz u septembru, kupim papir koji mi omogućava trgovinu i open interest se u tabeli poveća za 1.
ti želiš da kupiš u septembru, prijaviš se i open interest se poveća za još 1.
ako ima na primer 7 kupaca i tri prodavca, open interest je 10.
u tabeli dnevnog trgovanja u poslednjih 15-ak dana, open interest je 0! znači nema zainteresovanih za trgovinu! zašto - nemam pojma!
 
Pozdrav svima.Dvoumim se sta da radim dal da krunim sad za dzabe il da cekam kraj avgusta pa dam na lager:haha:??Ostalo mi je jos mlooogo zna neko povoljno lagerovanje:haha:?
 
Tu čovek nemože biti pametan , Janko biće ti džabe , kukuruz, i sad i na kraju avgusta :udri: , a što neprobaš u džakove sve da okruniš pa čekaš neka bolja vremena , ako imaš de da ga skloniš .
Post je spojen: [time]1248956461[/time]
_________________________________________________
Juče komšija krunio u džakove jednom preprodavcu po 8,5 . A taj mu kaže daće ići još dole e sad ... ko zna nemora da znači al opet može biti.
 
Ognjene kod nas je barem 10% njiva pod kukuruzom obuko zute gace do pola kakvo je stanje tamo kod vas??
 
Kod mene licno kukuruz se drzi ali prolazeci kroz atar ima svasta i svakim danom sve je gore.levo je 6030 adesno kermes
r26t8p.jpg
 
Greska u koracima .Bili smo na putu i tamo smo culi da je 9.5 medjutim sad smo proverili i od toga nema nista samo 9.00 din
 
Kod nas 9,50 dinara od danas, kukuruz je poceo da zuti od dole i polako da vene i koji nije do sad napravio klip lose mu se pise, a i ovaj sa klipom da ne sasane, vrucine su velike, trebalo bi malo kise!
 
Ne treba kiša !!!!!! Barem ćemo imati malo višu cenu, to će da nadoknadi rod ako podbaci. :cool: :cool:
 
Nazad
Vrh