PDA

View Full Version : Trenutna cena kukuruza na tržištu i predviđanje njenoga kretanja

Poljoinfo Wiki - poljoprivredna enciklopedija
Poljolink - adresar poljoprivrednih firmi

Advertisement

Advertisement

Advertisement

Strane : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 [42] 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97

tamara1611
28-11-12, 22:10
dragane
kad imas novaca pa ti se ne zuri...:lol:

Peet
28-11-12, 22:16
Ne kukajte sto niste prodali jesenas. Nema potrebe. Ova cena od 24 din.:P{ ne znaci apsolutno nista. Cekacemo Februar koji ima svoju pricu! A tek Jun!Lkl{{8)

tamara1611
28-11-12, 22:19
pa sve to stoji ali ide i lager,ako je u ambaru rastur...

Peet
28-11-12, 22:31
Nek ide lager sta ce drugo raditi oduvek je isao! Sve ce biti Ok videcete! Vecina se uprpala zbog cene koja je naznacajna u Nov. i Decembru i sad a i zadnjih godina.

tamara1611
28-11-12, 22:38
ima tu jos problema kad je kukuruz nas u pitanju.......takva godina jbg lutrija jednom ovako jednom onako a da smo zivi i zdraviiiii

bojcetic
28-11-12, 23:23
Situacija se menja iz nedelje u nedelju. Kad je drzava izasla sa cenom od bezmalo 30din, reko odlicno. To ce biti cena koju ce da brane, i tu ce se kretati cena plus koji dinar gore kad se istrose rezerve. Medjutim uzimajuci u obzir rekordne povrsine psenice, kao i kretanje u svetu cena zitarica, prilicno sam uveren da je najbolje bilo prodati odmah sa njive. To je ova godina i opet tako za 5-10 godina.

dragan.kovacev
29-11-12, 02:11
dragane
kad imas novaca pa ti se ne zuri...:lol:

ma ja se ne bojim augustovske cene, al neki poslovi su mogli sad da se odrade. recimo grcka mesec ipo, a u augustu moze i crna gora:lol:

tesla
29-11-12, 12:31
Iako je posejano jako mnogo pšenice, daleeeko je do njene žetve, a u međuvremenu mora da se hrani sa nečim, pa će još svašta da se izdešava. Zadnjh godina kada je država vršila otkup kukuruza i pšenice, ni jednom se nije zaj... što se tiče cene, uvek su kupili po nižoj ceni u odnosu na onu koja je bila na tržištu kada su je prodavali, pa se nadam, da se i ovaj put neće ZAJ... Lkl{{.

nikola indjija
29-11-12, 15:32
Iako je posejano jako mnogo pšenice, daleeeko je do njene žetve, a u međuvremenu mora da se hrani sa nečim, pa će još svašta da se izdešava. Zadnjh godina kada je država vršila otkup kukuruza i pšenice, ni jednom se nije zaj... što se tiče cene, uvek su kupili po nižoj ceni u odnosu na onu koja je bila na tržištu kada su je prodavali, pa se nadam, da se i ovaj put neće ZAJ... Lkl{{.
Neznam dali jos ima sta da se hrani kod nas?

idklecin
29-11-12, 15:34
http://www.agroservis.rs/files/images/29112012.jpg

tesla
29-11-12, 16:37
Nisam mislio samo kod nas, nego i šire, jer je generalno u svetu manjak kukuruza, pa je to možda i razlog povećanih površina pod pšenicom u svetu, da bi se sa pšenicom premostio taj period između žetve pšenice i kukuruza.

dejan 77
29-11-12, 23:08
Vidim napolju krenulo,a ima i tendenciju rasta. sada ce i kod nas.povratak dzedaja.

tamara1611
29-11-12, 23:17
ove godine nas kukuruz nije trazena roba

MOMOSARIC
29-11-12, 23:20
Šta mislite kako bi prošao kukuruz sijan tako da bude na tržištu krajem avgusta 2013. g osušen naravno , imam mogućnost ako bude normalno proljeće da tako prozvedem ( mislim ima svako ) ? Dal se isplati rizikovati ? Zadnjih godina i nije bilo smisla , od pola avusta je dosad bilo zatišje i pad cijene.

bojcetic
30-11-12, 04:06
Avgusta (tacnije mislim da je bilo negde 25-30) 2011 je sa 22-23 vlage skinuto 10kj kod prijatelja. Cena 18.5din sa 15 vlage, ne znam koliko su mu skinuli za susenje. Finansijski izaslo isto kao meni sa 13.5-14 vlage 2 meseca kasnije (16.5din/kg).
Ove godine ko je ranije skinuo dobio je 25-26din. Mi sto nismo zurili 27-28din (ovo za 28din nisam smeo da teram njima, jer ne daj Boze da na vagi izmere kad sam prazan drugacije nego sto je zaista - znam tacne mase i 539 i 558 sa svakom prikolicom). Tako da ove godine avgust je za tu tvoju akciju bio prilicno losa ideja.

MOMOSARIC
30-11-12, 11:01
Al uzimajući u obzir da će recimo faliti kukuruza , a ako bude dobra godina možda će naglo pasti krajem septembra .

KishRobert
30-11-12, 13:37
Kod nas je 24.50

alex015
30-11-12, 13:42
Najveći deo ovogodišnjeg roda kukuruza u Srbiji je kontaminiran i u sebi sadrži otrovne materije, izjavio je danas generalni direktor preduzeća za kontrolu kvaliteta "SGS Srbija" Marinko Ukropina.

http://www.blic.rs/Vesti/Ekonomija/355679/Strucnjaci-Kukuruz-u-Srbiji-je-zatrovan (http://www.blic.rs/Vesti/Ekonomija/355679/Strucnjaci-Kukuruz-u-Srbiji-je-zatrovan)

Stanic
30-11-12, 14:02
Najveći deo ovogodišnjeg roda kukuruza u Srbiji je kontaminiran i u sebi sadrži otrovne materije, izjavio je danas generalni direktor preduzeća za kontrolu kvaliteta "SGS Srbija" Marinko Ukropina.

http://www.blic.rs/Vesti/Ekonomija/355679/Strucnjaci-Kukuruz-u-Srbiji-je-zatrovan (http://www.blic.rs/Vesti/Ekonomija/355679/Strucnjaci-Kukuruz-u-Srbiji-je-zatrovan)
Tako je mamicu vam lopovsku!
Smislite jos nesto,ovo sa zatrovanim kukuruzom nije uopste lose.
Kakva stoka...
Nisam ni citao tekst,cim sam video naslov pozeleo sam odmah da ih isljujem i izvredjam sve,al posto je ovo javni forum trudio sam se da budem normalan i kulturan,kad vec ovi sto nas vde to nisu.

leka
30-11-12, 14:04
ja mislim da je to teska propaganda da bi ljudi pozurili i prodali ga buzasto i to sto pre a istina je da kukuruza nema

idklecin
30-11-12, 15:02
Igraju se kao da imamo kukuruza da neznamo sta cemo,kako to da nekazu ej u vestaku nema toliko fosfora i kalijuma pa da cena padne dole ili da je nafta losijeg kvaliteta pa ce cena dole":":{

Dolovac
30-11-12, 15:51
ja mislim da je to teska propaganda da bi ljudi pozurili i prodali ga buzasto i to sto pre a istina je da kukuruza nema
ne to je opravdanje da ima zbog cega da nam skinu cenu

diklofen
30-11-12, 15:54
Posle ovih vesti cena će sigurno pasti.Jedino će profitirati "ovi" što imaju zdrav kukuruz.

idklecin
30-11-12, 16:02
Nismo dugo ni cekali pad cene posle vesti u novinamahttp://www.agroservis.rs/files/images/produktna30.11..JPGhttp://www.agroservis.rs/files/images/psenica30.11..JPGhttp://www.agroservis.rs/files/images/kuruz30.11..JPG
Kukuruz neće imati apsolutnu lidersku poziciju na tržištu u narednoj ekonomskoj godini kao što je to bilo prethodnih godina. Razlog je opšte poznat. Međutim, to ne mora nužno da znači da trgovanja ovom robom neće biti. Naprotiv, ova roba će biti prisutna na našem tržištu, samo što su se akteri u trgovanju promenuli. Naime, s obzirom na mali izvozni portencijal, kupce pre svega treba tražiti na domaćem tržištu, a ne na strani izvozne tražnje. Možda paradaksolano zvuči, ali u periodu kada je ukupni proizvodni potencijal ove robe izuzetno mali, upravo zbog izostanka značajnije izvozne tražnje pojavio se trenutni višak kukuruza u ponudi i to je oborilo cenu ovoj robi u protekloj nedelji za čitavih 2,27%. Cena se inače kretala u rasponu od 25,00 din/kg bez PDV sa početka nedelje, pa do 24,00 din/kg na samom kraju nedelje. Prosečna cena trgovanja protekle nedelje je iznosila 26,07 din//kg (24,14 bez PDV). Cena pšenice je stabilna. Već dva meseca cena hlebnog žita praktično varira u uskom cenovnom okviru između 26,50 din/kg bez PDV i 27,50 din/kg. Stabilnost ponude i stabilnost tražnje uslovili su i stabilnost cene. U protekloj nedelji pretežna cena ove robe je iznosila 27,00 din/kg bez PDV, a realizovana je prosečna nedeljna cena na nivou od 29,05 din/kg (26,90 bez PDV). To je zanemarljiv cenovni rast u odnosu na prethodnu nedelju od 0,74%. Cena soje se posle dužeg perioda variranja, stabilizovala na nivou od 66,96 din/kg ( 62,00 bez PDV). Svi kupoprodajni ugovori su realizovani po ovoj ceni, što je potpuno preslikana situacija iz prethodne nedelje. Sojina sačma se prodavala na berzi u Novom Sadu u protekloj nedelji po ceni od 74,40 din/kg (62,00 bez PDV), pa imamo jednu specifičnu situaciju da su cene soje i sojine sačme u nedelji za nama imale identičnu cenu. PRODEX na kraju ove nedelje beleži najnižu vrednost još od 23.07.2012. godine. Razlog je svakako u padu cene kukuruza kao najdominantnije robe u strukturi ovog pokazatelja. Vrednost ovog berzanskog indeksa je 254,20 indeksnih poena i to je za 2,58 indeksnih poena manja vrednost nego prošlog petka.

tesla
30-11-12, 16:05
Neznam dali je istina, ali se šuška da su i našem lokalnom otkupljivaču vratili određenu količinu iz izvoza, zbog povećane količine mikotoksina. Činjenica je, da je ove jeseni bilo svakakvog kukuruza, a dali je to baš toliko loš kukuruz...
Nema šanse da cena neide drastično gore, jer kukuruza nema, a naši muvatori se snalaze na sve načine, pa nebi uopšte čudilo da su i ovo samo "buve", da bi se lovilo u mutnom.

SAMA
30-11-12, 16:35
Da to je pouzdano istina.Platili su danak ne iskustvu i kukuruz su izmesali.Bilo je svakakvog,a na kraju je sve vraceno.Realnost je da kukuruz ne valja,a kakav je rod stranog kupca apsolutno ne interesuje.Neka nam je Bog u pomoci.Po svemu sudeci cemo ostati bez izvoza ili ce se isti,tj otkup strogo kontrolisati.Problem medjutim prestavljaju velike kolicine na lageru,a kupca zbog kvaliteta nema.Tako da i otkup na prolece dolazi u veliko pitanje.Jednostavno su puni.Verovatno ce se naci resenje tipa prerade,biodizela ili sta vec,a na cijoj ce se to grbaci slomiti mozemo samo da pretpostavimo.

tamara1611
30-11-12, 17:45
sad ce da profitiraju ovi sto rane pilice

savato
30-11-12, 17:47
sad ce da profitiraju ovi sto rane pilice Ako otrovi iz kukuruza ne odrade svoje...Ne daj Boze!!!

sorin
30-11-12, 17:56
Mikotoksina ima u svakom poljoprivrednom proizvodu, zavisno od godine ima ih vise ili manje. Posledica su anaerobnih procesa uzrokovanim gljivicama (budj i plesni), tako da su rezultati ovih ispitivanja verovatno potpuno tacni.
E sad, ko je od nas ove godine predao zdrav kukuruz, ja se pitam? Znam da je moj bio katastrofalan, ali je primljen bez ikakvih problema. Mislim da su svi otkupljivaci kao i kontrolne sluzbe znale i bez ispitivanja kakva je situacija, ali su cutali i uzimali kukuruz jer ga nije bilo, a i sad ga nema. Kod nas u selu NEMA NIJEDAN CARDAK SA KUKURUZOM, o kakvom otkupu na prolece pricamo, mislim da je 95% proslogodisnjeg roda u silosima, tako da, mislim da cena moze trenutno da ide dola, ali ne zadugo.
Kukuruz uglavnom ide za stocnu hranu, a svako ko hrani stoku dodaje MINAZEL koji upravo apsorbuje mikotoksine.

Pre dve godine bila je velika kontaminacija psenice mikotoksinima (posledica fuzarioze koja je bila jako izrazena) pa se nista nije desilo, a psenica ide direktno za ljudsku upotrebu, i tu je problem mnogo izrazeniji.

A inace, zarazen je i madjarski i rumunski kukuruz, to je ove godine pojava u celom svetu!

MOMOSARIC
30-11-12, 18:31
Budite realni kukuruz je bio katastrofa , i to kod većine. Nije ni čudo obično to bude kad je suša zbog velikog pritiska insekata. Ove godine nisam ni pomišljo da ne prodam kukuruz odma .
Nisu mikotoksini tako opasni ali neke druge plijesni jesu kao aflatoksin i još neki . Pilići su isto osjetljivi na to ne treba se zavaravati , valjda su starija goveda najmanje osjetljiva.Ovi otkupljivači samo istresaju u silose niti ko gleda kad su novokomponovani biznismeni.
Inače niko im nije kriv a i nama , plaćamo danak neiskustvu. Svi smo vidjeli svakakve insekte i budji i znalo se šta će biti.
Nevalja nam bio-tek kukuruz koji odbija insekte , ne tretiramo insekticidima (o fungicidima da i ne govorim) , nama je zrno koje je prihvatljivo za stočnu ishranu otrovno a ovo budjavo od raznih prirodnih otrova to nam je kao zdravo . Nikad ni jedno pile nije uginulo od tretiranog zrna (dal iznutra il il izvana ) a od glivičnih zaraza jeste.

P.S: Pilićari ovde kod mene uspijevaju da proizvedu pile od 2kg čak prije 30 dana , al ove godine moraju da im daju duple doze antibiotika pa i više da nema uginuća. Sad jel to meso zdravo a ono od gm soje nije ?

prnjavor3
30-11-12, 18:51
po pravilu za piliće i prasiće ide kukuruz do FAO 400 baš radi tih tokeu+ina koji se u kasnijim grupama veći a ko to kod nas gleda niko

mikulaš
30-11-12, 18:53
Da nije slučajno zaražen onaj kukuruz što su uvezli preko Mk Komerca iz Ukraine ? Talijani navodno vraćaju neku količinu kukuruza uveženu iz Srbije zbog zaraženosti a ja sam posumnjao da nije završio Ukrainski kukuruz u Italiji umesto našeg. Sve ovo se radi iz jednog jedinog razloga da se smanji cena na lep način i bez zabrane izvoza!

steve73
30-11-12, 19:22
moj kukuruz je 100% nije bio zarazen Alfa toxinima ali nazalost pomesali su ga skladistari sa drugim koji jesu bili. Pa sad kako da je prodam moj "cist" kukuruz ? ^-^

p.s. kod mene isto pada cena , tojest sad niko nece da kupi. . . .

marko22
30-11-12, 20:28
Šta mislite kako bi prošao kukuruz sijan tako da bude na tržištu krajem avgusta 2013. g osušen naravno , imam mogućnost ako bude normalno proljeće da tako prozvedem ( mislim ima svako ) ? Dal se isplati rizikovati ? Zadnjih godina i nije bilo smisla , od pola avusta je dosad bilo zatišje i pad cijene.
To je bio slucaj prosle godine, za prvi se najvise dobijalo. Nema tu nekog rizika, mnogi i rade tako, ja sigurno.

Beca
30-11-12, 20:33
Bio je prilog o ovome u nedelju i vraćenom kukuruzu koji je trebao da ide za izvoz u Italiju, u emisiji dobra zemlja na B92, evo snimka emisije, "premotajte" na vreme 00:35:35

http://www.youtube.com/watch?v=PBG5KIXWGPM

Farmer II
30-11-12, 21:05
Tesko mi je da poverujem da je do nedavno drzava otkupljivala neku kolicinu kukuruza po ~ 29 din, a sad cena da je 24. Jel to drzava pogresila s interventnim otkupom? ^-^

FL
30-11-12, 21:16
http://akter.co.rs/26-ekonomija/23094-stru-njaci-kukuruz-u-srbiji-zatrovan.html

marko22
30-11-12, 23:13
Budite realni kukuruz je bio katastrofa , i to kod većine. Nije ni čudo obično to bude kad je suša zbog velikog pritiska insekata. Ove godine nisam ni pomišljo da ne prodam kukuruz odma .
Slazem se i takodje sam uradio isto. Istovremeno sam mislima bio sa trgovcima i ostalima. Nemamo apsolutno nikakav interes da neko u lancu propadne. Sve na kraju mi kompenzujemo. U medjuvremenu sam vise puta zvao i raspitivao se kako je sa kukuruzom kod trgovaca. Kad sam jednom rekao jel ima nekakvih bakterija i tome slicno, covek me uospte nije shvatio. Posle me je pitao odakle znam, pa rekoh da ne znam nista, pa zato i pitam posto je kukuruz bio los. Nadam se da ce uspeti nekakvim tretiranjem to da srede, posto sam cuo da su se vec raspitali oko nekakvih metoda sterilizacije ili sl.

@Farmer,
Pa ocigledno je da je neko pogresio u proceni. Ne moze se osporiti dobra namera drzave sa aspekta pomoci poljoprivrednicima i odrzavanja cene, ali da je drzava mogla i da ide sa 2 dinara nizom cenom, mogla je. No, sa obzirom da niko ko je prodao kukuruz rezervama nema firmu na Kipru, nema tu nekog gubitka za drzavu.

Švajger
01-12-12, 09:50
Sad kada se dobije obaveštenje od skladištara tipa: Troškovi lagera se povećavaju za xy% zbog mikotoksina, aflatoksina, i sličnih ,,maminih mama" ....
Čardak je zakon!

dejan 77
01-12-12, 10:02
Pricao sam sa nasim skladistarom on mi rece da je jedan od kupaca izvoznik i uzimao je uzorke iz silosa i dobili su rezultate 2 mikro grama.Ali oni su radili pametno , zato ce i uspeti.a verujem da su nasi dragi izvoznici pokusali da umuljaju Ukrainski kukuruz jer nisu Evropljani glupi pa da neznaju da u Ukrajini ima jeftinog kukuruza , nego sigurno ima neki problem zbog kojeg ga oni nece. Medjutim neko je nasankao nasu vladu da odobre taj uvoz, iako ni nas kukuruz nije sjajan ove godine evropljani nece ponovo da ispadnu ovce kao sa aferom secer.A cini mi se da su akteri isti.

milanche87
01-12-12, 11:03
http://www.mpt.gov.rs/articles/view/13/3060/index.html

SAMA
01-12-12, 11:14
U nasem mentalitetu je da trazimo krivca.Lkl{{ Cinjenica je da je kukuruz na nasim njivama bio los i kontaminiran.Mnogi su ga vrsili upravo iz tog razloga,ne zeleci ga stavljati u kotarke i kotobanje.Ne razumem zasto se sada krivica pokusava prebaciti na Ukrainski.

Mirkovkomsija
01-12-12, 12:04
Danas sam pričao sa jednim skladištarem i on mi kaže da je taj "problem" poznat od početka žetve i da je nastao jer su ljudi mešali kukuruz koji je imao vlagu 17 sa kukuruzom koji je imao vlagu 12 i da se od toga "pokvario" ali da to nije ni izbliza problem kao što se priča i da je to još jedan pokušaj da se kukuruz kupi što povoljnijoj ceni i da će "problem" sigurno nestati već početkom proleća jer kukuruza nigde nema!

diklofen
01-12-12, 12:07
A do proleća lipši magarče bez zelene trave......
Samo ću reći da se kajem što ga nisam prodao po 27-27,5dinara.

rale
01-12-12, 12:10
Pozdravljam tvoje razmisljanje.Kontrolne kuce su omanule skroz,negde su im i uskracene mogucnosti daljeg rada.Nije vise samo ,vlaga ,necistoca,lom itd.Ove godine bilo je i zivih larvi,a tek kasnije se dosetili da izmere i toksine.Ne moze neko da radi u tim kucama a da kulturu zna sa slike.A opet ispastace proizvodjac,jer samo on moze biti kriv.

stevapaor
01-12-12, 12:14
Kukuruz neće imati apsolutnu lidersku poziciju na tržištu u narednoj ekonomskoj godini kao što je to bilo prethodnih godina. Razlog je opšte poznat. Međutim, to ne mora nužno da znači da trgovanja ovom robom neće biti. Naprotiv, ova roba će biti prisutna na našem tržištu, samo što su se akteri u trgovanju promenuli. Naime, s obzirom na mali izvozni portencijal, kupce pre svega treba tražiti na domaćem tržištu, a ne na strani izvozne tražnje. Možda paradaksolano zvuči, ali u periodu kada je ukupni proizvodni potencijal ove robe izuzetno mali, upravo zbog izostanka značajnije izvozne tražnje pojavio se trenutni višak kukuruza u ponudi i to je oborilo cenu ovoj robi u protekloj nedelji za čitavih 2,27%. Cena se inače kretala u rasponu od 25,00 din/kg bez PDV sa početka nedelje, pa do 24,00 din/kg na samom kraju nedelje. Prosečna cena trgovanja protekle nedelje je iznosila 26,07 din//kg (24,14 bez PDV).

dukej
01-12-12, 12:43
Koliko sam ja čuo, one bele i zelene plesni po kukuruzima nemaju veze sa ovim mikotoksinima, tj. oni se golim okom ne vide. Takođe sam čuo da oni postoje svake godine, ali u mnogo manjoj meri, a da je ove godine problem bio suša i visoke temperature pa tih mikotoksina ima puno. Takođe je jedno od tumačenja, koje sam čuo ovih dana, da u redovnim godinama se kukuruz suši u sušarama (i da se tom prilikom jedan deo tih mikotoksina uništi), a da ove godine to nije bio slučaj jer je najveći procenat kukuruza već sa njive stigao suv.

Naravno, ovo su sve neproverene činjenice, tj. čuo sam ih iz razgovora sa ljudima koji se ipak malo više razumeju u tu problematiku od mene (ja sam za ovo duduk Lkl{{ ), ali sam eto ipak hteo da ih podelim sa forumašima...

tamara1611
01-12-12, 12:45
ovo ce sve da dogura psenicu do rekordne cene :){{

Pedja1
01-12-12, 13:08
Па ништа није за бацити .. енергетска вредност је ко и пелет (влага тамо вамо).. ако није за јело увек може човек да се огреје ::suncanje::... а и цена је ту негде ..

dejan 77
01-12-12, 13:30
da nisu taj uvozni kontrolisali kao i ovaj( nas?) sto je vracen?

rale
01-12-12, 13:48
Verovatno i taj uvozni je diskutabilan,jer mi ne uvozimo nesto sto je dobro vec nesto sto je jeftino .Nasi bi uvek nesto da umuljaju,e ovaj put su se zeznuli jer i ovaj domaci kukuruz je bio stvarno ocajan,pamtim dugo unazad al da je u proseku tako los kukuruz ne.Bilo je uvek loseg kukuruza u nekoj maloj meri,ali toliko crva nisam video.

Beca
01-12-12, 15:56
http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2012&mm=12&dd=01&nav_id=665120

pidikanac
01-12-12, 16:51
ja sam vrlo sumnjičav na ovakve izjave obzirom da su nas i ne samo nas zeznuli sa ptičijim gripom pa je na kraju poprimilo svetske razmere kriminala nije isključeno da je i ovo deo jedne takve mahinacije pustiš priču ,obezvrediš kukuruz narod ko narod daj šta daš i svi na kraju zadovoljni,seljak zadovoljan jer je uspeo da proda kukuruz pošto poto a svi drugi duplo zadovoljniji em su nas zeznuli em zaradili moja je muka utoliko manja jer sam ga ovro i prodao po 26.5 din.ali ovo što rade ako je "novinarska patka "je za svaku osudu

Farmer II
01-12-12, 16:59
Recimo da pokusavaju da obezvrede kukuruz dok jos imaju zalihe, a time i prostora da otkupe neku kolicinu po manjoj ceni, jer znaju da ce za koji mesec zalihe da presuse i da cena ide napred.

A drugi scenario je taj da smo najgrabusili , em malo ili nista rodilo, e sad i to sto smo jedva pokupili da nema ni proizvodjacku cenu.

Pedja1
01-12-12, 17:07
Тровачи једни .. ви то намерно радите :lol: .. ди вам је контрола ди је ИСО ..:lol: јооој умрећу ...

Iz Ministarstva su ukazali da je, na osnovu Zakona o bezbednosti hrane, odgovornost za bezbednost kukuruza proizvedenog u Srbiji prvenstveno na proizvođačima.
Propisi nalažu da svaki subjekt u poslovanju sa hranom, koji koristi biljna hraniva među kojima je i kukuruz, mora da ima uspostavljen sistem samokontrole na prisutvo određenih parametara, među kojima je i aflatoksin.

http://www.blic.rs/Vesti/Ekonomija/355823/Ministarstvo-Nije-bilo-posiljaka-kukuruza-zarazenih-aflatoksinom

mikiglogonj
01-12-12, 18:21
izgleda da će da se uvede neka kontrola na te toksine, po ceni od stotinak evra i onda će da nas dodatno šišaju.

talianu
01-12-12, 22:11
Koliko sam ja čuo, one bele i zelene plesni po kukuruzima nemaju veze sa ovim mikotoksinima, tj. oni se golim okom ne vide. Takođe sam čuo da oni postoje svake godine, ali u mnogo manjoj meri, a da je ove godine problem bio suša i visoke temperature pa tih mikotoksina ima puno. Takođe je jedno od tumačenja, koje sam čuo ovih dana, da u redovnim godinama se kukuruz suši u sušarama (i da se tom prilikom jedan deo tih mikotoksina uništi), a da ove godine to nije bio slučaj jer je najveći procenat kukuruza već sa njive stigao suv.

Naravno, ovo su sve neproverene činjenice, tj. čuo sam ih iz razgovora sa ljudima koji se ipak malo više razumeju u tu problematiku od mene (ja sam za ovo duduk Lkl{{ ), ali sam eto ipak hteo da ih podelim sa forumašima...

Kolega Dukej ništa to nije dobro što si napisao.
Mikotoksini itekako imaju veze sa tim "belim i zelenim plesnima" jer su mikotoksini sekundarni proizvod metabolizma plesni i gljivica koji nastaju tokom njihovog rasta na različitim supstratima. Ili ovako paorski da uprostim.
Plesni i gljivice se nasele na naš kukuruz(kao i svake godine) samo što ove godine njima odgovarju uslovi za razmnožavanje više nego obično i stvaraju kolonije( tj vidljive su za nas ljude).One grickaju naš kukuruz i kake. E ta njihova kaka je produkt njihovog metabolizma tj ta kaka su mikotoksini. Tako da su jako povezani što više plesni i gljivica to više mikotoksina.
Plesni i gljivice nisu rezistentni na temperaturu tako da u sušarama gde je kukuruz u dodiru sa temperaturama koji izazivaju "smrt" plesnima igljivicama logično da ima i manje kake(mikotoksina).
Imao sam jednu profesorku zvala se Vida ,urnisala nas je iz mikrobiologije ali smo bar nešto naučili.

MOMOSARIC
01-12-12, 22:21
greška , može neko obrisati

omoljicanin
01-12-12, 22:34
Oce da nas nasankaju na tanak led. Ko ce drugi da prehrani ovu drzavu ako ne mi paori.

markokurjega
01-12-12, 22:39
Bolje da ga jedemo ovako kontaminiranog nego da ga uopšte nema.

aca74
01-12-12, 22:56
A do proleća lipši magarče bez zelene trave......
Samo ću reći da se kajem što ga nisam prodao po 27-27,5dinara.
I ja isto, ali sejana grupa zrenja 650-700 i nisam hteo da se igram sa vlagom.
Sad cena kakva ce biti u aprilu?

tamara1611
01-12-12, 23:10
mnogo je bio kvaran u berbi,ali da je to tako opasno nisam znao

marko22
02-12-12, 00:35
Cinjenica je da je bilo loseg, ali je isto cinjenica da to ne vazi za svaki kukuruz. Verujem da je mozda tek trecina zarazena, a i od te trecina moze dosta da se izvuce. Kao i u svemu, i ovde treba biti hladne glave i minimizirati stetu. Cuo sam da su vec poceli sa nekakvim tretiranjima, pa da vidimo rezultate. Inace bi ja ovog iz SGS, optuzio za uznemiravanje javnosti, sa mogucim ogromnim posledicama. Pa to je bio njihov posao da kontrolisu. Odakle cemo mi na njivi znati da je kukuruz zarazen. Imam utisak da sad sa ovom svojom galamom pokusavaju da operu ruke.

KishRobert
02-12-12, 00:46
Taj je samo pion,neko mocniji povlaci poteze i konce.

dukej
02-12-12, 01:31
Kolega Dukej ništa to nije dobro što si napisao.
Mikotoksini itekako imaju veze sa tim "belim i zelenim plesnima" jer su mikotoksini sekundarni proizvod metabolizma plesni i gljivica koji nastaju tokom njihovog rasta na različitim supstratima. Ili ovako paorski da uprostim.
Plesni i gljivice se nasele na naš kukuruz(kao i svake godine) samo što ove godine njima odgovarju uslovi za razmnožavanje više nego obično i stvaraju kolonije( tj vidljive su za nas ljude).One grickaju naš kukuruz i kake. E ta njihova kaka je produkt njihovog metabolizma tj ta kaka su mikotoksini. Tako da su jako povezani što više plesni i gljivica to više mikotoksina.
Plesni i gljivice nisu rezistentni na temperaturu tako da u sušarama gde je kukuruz u dodiru sa temperaturama koji izazivaju "smrt" plesnima igljivicama logično da ima i manje kake(mikotoksina).
Imao sam jednu profesorku zvala se Vida ,urnisala nas je iz mikrobiologije ali smo bar nešto naučili.

Verovatno je tako, rekao sam da su to neproverene činjenice i da sam ih čuo od drugih ljudi. Kako su mi rekli, ti mikotoksini potiču od nekih drugih gljivica a ne od onih koje mi vidimo kao zelenu ili belu plesan. Ja se u to ne razumem, rekoh već da sam duduk za te stvari, i izvinjavam se zbog iznošenja netačnih navoda!

MOMOSARIC
02-12-12, 13:12
Pomaže termička obrada tj prepržavanje kukuruza , možda čak i u sušarama može da se sredi samo na višu temp.

Afla toksin nije ni bijela ni crna , bliža je zelenoj a u stvari je neka ko SMB boja . Moram priznati da ja to nisam nikad ni primjetio na kukuruzu kod nas:

https://encrypted-tbn2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcS5GB7I7rg-rDjFP_M29AFtF1GuBPbpFvLDP7s-45kg9GZ8kAWMBw

bojcetic
02-12-12, 13:18
Kukuruz se u mesaonama/fabrikama stocne hrane inace termicki obradjuje (za Gebi znam, verovatno i ostali to rade) upravo sa ciljem eliminacije gljivica. Rezultat je bolja apsorbcija hranjivih materija kod zivotinje koja konzumira takvu hranu, a samim tim i prirast je bolji.

diklofen
02-12-12, 16:27
Pa upravo je to i problem ove godine što se nije išlo preko sušara nego direktno u magacine.Gro kukuruza je krunjeno suvo i mešano sa ono malo što je imalo vlagu od 16-18%.Da je išlo kroz sušare problema ne bi bilo.

bojcetic
02-12-12, 16:34
Termicka obrada svakog kukuruza sam podrazumevao, ne samo vlaznog. Dobro je poznato da na vecini mesta se kukuruz do 17 vlage kipuje na istu gomilu. Vlaga od 14-17 je cerupanje poljoprivrednika. Naplata susenja koje se i ne uradi.

paorpaor
02-12-12, 17:46
Vidite kako su postigi cilj sa zarazenim kukuruzom. Vise niko ni ne prica o ceni, svi podsvesno se boje prodaje i strahuju da li ce naci kupca.
Neka neko postavi pitanje kako to da je kukuruz u otkupu i sve do sad bio potpuno zdrav, a sad se odjednom zarazio.
Cinjenica je samo jedna, kukuruz je rodio manje nego inace i pocela je igra zivaca. Ne postoji ni jedan razlog ni objasnjenje da kukuruz nema dobru cenu osim da se trenutno ne rade kojekakve spekulativne radnje u cilju smanjenja iste.

Peet
02-12-12, 18:14
Njihova politika je prepoznatljiva (bila i ostace) upravo po tome sto im je cilj oduvek bio da odvrati paznju od normalnih dnevnih zbivanja, koje treba da teku nekim normalnim tokovima, prema nekim njihovim nametnutim ciljevima!!!

talianu
02-12-12, 18:16
Kukuruz se u mesaonama/fabrikama stocne hrane inace termicki obradjuje (za Gebi znam, verovatno i ostali to rade) upravo sa ciljem eliminacije gljivica. Rezultat je bolja apsorbcija hranjivih materija kod zivotinje koja konzumira takvu hranu, a samim tim i prirast je bolji.
Teško da mešaone termički obrađuju kukuruz za gebi znam i ja da obrađuje ali samo za manje kategorije životinja (piliće,telad,prasiće) i to radi ekstrudiranjem, a za veće kategorije mislim da nisi u pravu em je potrebna ceo sistem mašinerija da se toliko velika količina termički obradi.( jedan deo pasterizacije se obavi u sušarama kada je kukuruz vlažan i zdrav) ovako plesniv kukuruz nije moguće potpuno dekontaminirati na tim temperaturama koje su u sušarama.

rale
02-12-12, 18:49
Termicka obrada je nesto sasvim drugo i nije mi poznato da se radi negde tako velike kolicine.Bivsi Agrobanat je posedovao liniju za temicku obradu soje,radjen je i kukuruz sa promenljivim uspehom je radila.Ima tu i nuz pojava,termicki obradjena zrna treba kvalitetno razladiti,a to i nije bas lako.ZAa zarazu se znalo vec u oktobru zato je i raskinuta saradnja sa jednom kontrolnom kucom.

SAMA
02-12-12, 19:25
Masine za termicku obradu ekstruderi su jako veliki potrosaci struje.Istina je da se kod manjih kategorija zivotinja koristi radi poboljsanja svarljivosti,tj iskoriscenja proteina.Medjutim to poboljsanje je jako malo,da bi se isplatilo,a osim toga je jako spor proces i sto rece kolega treba sve to razladiti.To je dodatni trosak.Ja sam licno razmisljao o tome za licnu upotrebu.Problem je naravno ulaganje od vise desetina hiljada evra,koje bi mi se mozda vratile do ulaska u EU.Lkl{{
Odosmo svi u debeli :){{ i predlazem uredniku ovog dela da otvori temu u kojoj bi se moglo pisati o ovoj problematici.

gogi666
03-12-12, 09:32
Ostati hladne glave i ne obracati paznju!
Samo se pali vatra jer nisu navikli na ovako malo robe!
Nedam ni kile!!!

Mil
03-12-12, 13:51
Da je u nekoj normalnoj zemlji, cimnuo bih se zbog ovoga, ali da se u zemlji gde nam skoro i g...a poturaju da jedemo odjednom cela javnost zabrinula, to ne pije vodu. Da drzava i ove mutivode imaju koristi, taj zarazeni kukuruz bi vec bio na vikend akcijama po velikim trgovinskim lancima. Onaj kome ne trebaju pare do kraja ovog meseca, januar, februar, verovatno ce kasnije docekati vecu cenu, a moj ce verovatno otici po ovih 24, ako ne i manje, ali sta je tu je >:({.

dukej
03-12-12, 14:09
Ja sam danas rekao u zadruzi da prodaju 3/4 mog kukuruza, a onu preostalu 1/4 ću ostaviti za leto, pa kako bude. Samo nije sigurno da će tako i biti, odnosno tek kad vide cenu i da li mogu da prodaju, realizovaće prodaju. Nešto novca mi je svakako trebalo pa je u planu bila prodaja nešto kukuruza, ali svakako ne ova količina koju sam rekao da prodajem. Da nije ove halabuke oko ovih toksina, kukuruz ne bih prodavao do leta...

Stanic
03-12-12, 14:39
To su budalastine,navlakuse,manipulacija...kako god da ih nazovete.
Od proleca ima kukuruz da ozdravi samo ce da zvoni.
No...manimo to sad,mozda ovo citaju neki opaki igraci koji su tu foru sa bolescu kukuruza i smislili,pa vole kako sve vreme pricamo o tome,vole kako su nas zabunili,pobedili... Lkl{{
Ej vi opaki,ako citate,evo vam i cena. Da napomenem,cena je niska,ajde bre mogli bi malo uleteti sa nekim vasim igrarijama posle ove fore,pa da skoci cena...malo i mi da uzmemo neki dinar Lkl{{ stvarno ste nezasiti. Lkl{{
Cena kod nas je 23din. (kukuruz je zdrav,prav,doduse malo ima problem sa glasom,ali vec prvom prilikom ce poraditi na tome s obzirom da je i kondiciju uspesno popravio pred vaznu utakmicu) Joj...

diklofen
03-12-12, 14:54
Ja imam ponudu od 25,5 dinara sa lagera i večeras ću prelomiti šta da odradim.

Zoran Kostović
03-12-12, 15:06
Da li je moguće da ste Vi prva "žrtva" medijske manipulacije?:lol:

tamara1611
03-12-12, 15:09
ljudi pa kakve zrtve?pa vecina je prodala kukuruz,i mislim da ako prave ovakvu reklamu prave nastetice samo sebi.Ako je vise od 80 posto kukuruza prodato vec,sto bi to radili.Kukuruz je stvarno bio sav pokvaren,

diklofen
03-12-12, 15:16
Zorane nema potrebe da budemo na "Vi".
Jednom sam pogrešio kad ga nisam prodao po 27-27,5 dinara pa ne želim da pogrešim još jednom.Po meni nije ovo samo plasiranje neistina.Znam da je 5 barži vraćeno MK Komercu upravo zbog ovog problema.U celom svetu nema nekog rasta cene kukuruza.Dva dana pada pa jedan ide gore ali je svuda nedeljni index u padu.Gledajući cene u samom komšiluku i cena od 25,5dinara mi deluje dobra.Recimo samo da je u toku provera kukuruza u mnogim silosima i da se ladno može desiti da posle tih izveštaja cena ode ispod 20dinara.

prnjavor3
03-12-12, 15:29
a đe piše da ga i moram prodat nedam ni džabe ispečem komadaru i odem u alkose>:({

pidikanac
03-12-12, 16:28
a đe piše da ga i moram prodat nedam ni džabe ispečem komadaru i odem u alkose>:({
pa ti možda i možeš u alkose ali deca nemogu njima treba i hleba i uz hleba pa čizme i jakne itd.....svi se ovde po malo zezate ali nije vam lako kada čujete ovakve priče pa bile one istinite ili ne što se mene tiče ja sam ga prodao po 26,5 din. a evro je bio ako se nevaram 107 din.

steve73
03-12-12, 16:33
evro 117 din, mala ispravka, ovde cena oko 26 din Gebi

diesel d-60
03-12-12, 17:01
kod nas su ove godine izmenili odnos za procenat susenja tako da za 100kg na bazi vlage od 16% nista ne skidaju i onda lagano se dize odbitak uporedo sa vlagom..

tesla
03-12-12, 18:59
Znači, ova njihova žvaka već uzima prve žrtve. U cenu ispod 20 din lično neverujem, jer i oni sami znaju šta u tom slučaju sledi...::traktor::

bado
03-12-12, 19:05
Bilo je i ovde sličnih varijanti...sve s ciljem da se otkupi što veća količina kukuruza,jer je suša prepolovila rod,a sad kada je već polovina otkupljenih količina izvežena ili preradjena,kukuruz je odjednom zaražen,nije za ishranu,izvoz...mislim da će do leta ono malo kukuruza "ozdraviti"!

rale
03-12-12, 19:13
Otkupna cena od danas 25,5 din/kg sa lagera,AD Granexport.

marko22
03-12-12, 19:41
što se mene tiče ja sam ga prodao po 26,5 din. a evro je bio ako se nevaram 107 din.
Daj tog sto daje euro za 107, lako cemo za kukuruz. :lol:

Stanic
03-12-12, 19:48
To,to ::traktor::::traktor::::traktor::::traktor::::trak tor::

- - - - - - - - - -

Slazem se kolega tesla.
Samo nek nastave da se sprdaju,pa cemo se videti kod skupstine vrlo brzo.
Pa nismo mi budale majku mu...

panonac
03-12-12, 19:59
Crnogorska inspekcija nije našla nepravilnosti u kukuruzu iz Srbije

spasoje
03-12-12, 20:11
Neće naći ni naša kad krene ovamo.

prnjavor3
03-12-12, 20:12
pa ti možda i možeš u alkose ali deca nemogu njima treba i hleba i uz hleba pa čizme i jakne itd.....svi se ovde po malo zezate ali nije vam lako kada čujete ovakve priče pa bile one istinite ili ne što se mene tiče ja sam ga prodao po 26,5 din. a evro je bio ako se nevaram 107 din.nisam ni ja nekakav tajkun i moj euro ke velik ko tepsija ali nedam se više zezat jbt ovi jašu non stop a ne plaćaju pa dosta više

spasoje
03-12-12, 20:23
Pa nemoraju uzeti tvoj ako nedaš.Evo uzeće ovaj iz Srbije .Eto i ja nedam svoj za 53 km to ti je oko 27 e. metar.Pa kako bude. Ali znam svake god. kako sam na forumu ISTA PRIČA....eto i da ga uzme u Srbiji po 27 rsd.a nemože ga na kugli naći jeftinije ni bliže opet sa carinom ,pdv. gorivo + vozač nemože doći za ove pare .Znači gore nemože.

pidikanac
03-12-12, 20:27
nisam ni ja nekakav tajkun i moj euro ke velik ko tepsija ali nedam se više zezat jbt ovi jašu non stop a ne plaćaju pa dosta više
hteli mi da priznamo ili ne mi zavisimo od njih a ne oni od nas jer su pare kod njih a ako se mi recimo i složimo pa im i nedamo kukuruz hoće li ih to naterati da nam plate više kad je trgovina u pitanju tu nema sentimentalnosti samo je pitanje koliko mi možemo da izdržimo da čuvamo naš proizvod i čekamo bolju cenu a to zavisi koliko smo finansijski jaki i jako je malo onih koi mogu da izfinansiraju novu proizvodnju bez da prodaju prošlogodišnju robu i da vas pitam kada vi krunite kukuruz kada vam trebaju pare ili kad žena nema gde da suši veš pa praznite ambar a ubeđen sam da svi krunimo kada nam ponestane para bez obzira koja je trenutna cena čast izuzecima .

Dolovac
03-12-12, 20:40
Pa nemoraju uzeti tvoj ako nedaš.Evo uzeće ovaj iz Srbije .Eto i ja nedam svoj za 53 km to ti je oko 27 e. metar.Pa kako bude. Ali znam svake god. kako sam na forumu ISTA PRIČA....eto i da ga uzme u Srbiji po 27 rsd.a nemože ga na kugli naći jeftinije ni bliže opet sa carinom ,pdv. gorivo + vozač nemože doći za ove pare .Znači gore nemože.
moze gore uvek moze,eto da kod nas spadne na 20 i eto da vidis...

prnjavor3
03-12-12, 20:43
Pa nemoraju uzeti tvoj ako nedaš.Evo uzeće ovaj iz Srbije .Eto i ja nedam svoj za 53 km to ti je oko 27 e. metar.Pa kako bude. Ali znam svake god. kako sam na forumu ISTA PRIČA....eto i da ga uzme u Srbiji po 27 rsd.a nemože ga na kugli naći jeftinije ni bliže opet sa carinom ,pdv. gorivo + vozač nemože doći za ove pare .Znači gore nemože.50 km 100kg u bispromu danas pitao

- - - - - - - - - -

ma ja sam sitan i ne kažem alo ga ja ne prodam da će biti kolaps ali jednostavno mi je dodijalo svake godine isto i mi smo na kraju uvjek donji e to me boli

spasoje
03-12-12, 20:43
Već smo pre par dana pričali o njemu kad je bio 22e, smešno.Kod nas u posavini u sve jednoj apoteci 60 km na vreće.Stvarno se moraju otvoriti četvore oči. Svi nastoje da te nategnu i mi koji živimo isključivo od toga moramo naročito da budemo obazrivi.Zadnje dve god. sam uspeo da prodam polovinu u onoj sedmici kad je bila rekordna cena.Nešto mi došlo da prodam sad polovinu a polovinu na leto pa šta Bog da. Vuče me nešto.^-^@ dolovac@ Gluvo bilo, triput sam se prekrstio.

prnjavor3
03-12-12, 21:19
ko ruski rulet samo što nije jedan metak u bubnju nego su 2

nikola indjija
03-12-12, 21:46
Ja sam danas isto video cenu od 25,5 sa pdv kod lokalnog otkupljivaca

zico78
03-12-12, 22:14
Ja sam juce bijo na kafi sa prijateljom koji uzima zitarice kod nas placa 53-54km maksimalno a u petak je uzeo u Srbiji 200.t sa svim troskoma izadje ga 52.km covjek radi naveliko sa malom marzom svaki dan proda po 1-2. slepera kukuruza + ostali zitarica da ce padat cijena nebi uvozijo toliki kukuruz saceko bi uzimo bi samo po potrebi
Prnjavor3 malo mi je niska cijena kod tebe tamo, jer dosta kukuruza ide od nas prema tebi nesto tu ne stima jeli ko provjeravo kilazu kukuruza i kvalitet

idklecin
03-12-12, 22:46
http://www.agroservis.rs/files/images/Presentation%203.12..jpg

F.E.A.R
03-12-12, 22:49
Kod nas je cena 25 dinara i po mom misljenju nema sanse da ce ici dole kako neki predvidjaju,spekulaciji je kraj za 10-tak dana i kod koga je proslo proslo je,sav moj kukuruz je zdrav,zut i nece ici ispod cene pa da je ne znam sta.Cim fali gospoda se dosetila da pusti clanak kako je kancerogen,otrovan i slicno...pa sto ga onda i dalje otkupljuju po 25 dinara????Cist minus za izvoznike ako je to istina a nije...

mica967
03-12-12, 23:08
Malo pre je objavljeno da će se za 15 dana znati rezultati odnosno analize uvezenog kukuruza.

spasoje
03-12-12, 23:11
Odakle uvezenog?

mica967
03-12-12, 23:22
Nisu rekli odakle je uvezen ali ranije je bilo govora na tu temu. Nije mi jasno zašto im treba 15 dana verovatno da pokupuju i ovo malo kukuruza štoje na lageru po nižoj ceni.

Peet
04-12-12, 02:36
Ako su bili nemocni da obore cenu soje i suncokreta onda bi svakako zarko hteli bar sto se tice kukuruza da nas posteno za...bu! Do kraja Maja ne razmisljam prodati ni 100 kg pa kud pukne nek pukne! Ove god. prodao sam ga 30 Maja za 20.20 din a mesec nakon toga je bio 25 din.
A sto se tice Aflatoksina vise njih misle da je samo neka manipulacijau pitanju!
http://www.poljopartner.rs/VestDetaljno.aspx?id=25269&grupa=6

tamara1611
04-12-12, 03:00
peet
ti si bas resio da puknes na kukuruzu ove godine?

Peet
04-12-12, 03:22
Ja sam puko na kukuruzu od 20 Juna tako da nesto se ne sekiram zbog nekih 50 t koji je namenjen prodaji.

tamara1611
04-12-12, 03:29
50000*5 =dva letovanja sa porodicom

bojcetic
04-12-12, 06:13
@pidikanac
Evro od skidanja kukuruza pa na ovamo nije bio ispod 110din za sredji kurs. Za kupovni 0.5-1din vise.

steve73
04-12-12, 06:53
Moje licno misjenje, da je najverovatnije neko ima ugovor za izvoz vece kolicine do nove godine, pa prave svakakve dezinformacije samo da dodju do te kolicine sto brze i sto jeftinije. A svi znamo da ove zute robe nema ili jako ga malo ima. Sto se toxina tice sigurno ima ali ne u tokvoj razmeri o kojoj novinari pisu (jer tacnu cifru , niko nezna samo nagadjaju), posle idu praznici pa nikom se ne prodaje .Nece biti 38 din/kg (koju cenu cekaju moji prijatelji neki) ali jako je daleko novi rod jer tek smo njive uzorali , po jos ima ohohooo do sledeceg roda.Niko ni u maju nije znao da cemo imati takvu susu sto smo imali, i na forumu samo je Miki pisao kako ce cena da pada( izvini Miki iz perleza nista personalno nemam protiv tebe) a na kraju zna se kako smo prosli oni koji su sacekali jul-avgust mesec!

p.s. cena ovde Gebi 24 din/kg + PDV = 25.92 Din/kg pozdrav svima!

kiraj
04-12-12, 06:59
Opet SGS

http://www.b92.net/biz/vesti/tema.php?id=147

dejan 77
04-12-12, 09:11
moje licno misljenje je da se forsira prica o tome zarad visih interesa :-\pojedinaca koji su ugovorili izvoz po mnogo nizim cenama od trenutne pare uzeli i iskoristili ( a nisu ugovorili proizvodnju ) a sada hoce da podelimo gubitak.Moj savet je da odete do skladistara kod kojeg vam je uskladjen kukuruz i trazite izvestaj o kolicini mikotoksina u silosima .da vam nebi prodavali mu.. za bubrege .i onda ce te znati sta je dobro za vas.Ja sam to uradio i nisam zabrinut uopste zbog ovakvih nenormalnih izjava pojedinaca koji mozda ni neznaju sta pricaju (sav kukuruz u srbiji zatrovan) dali su ti ljudi uopste svesni sta pisu i koje posledice mozemo da trpimo zbog tih neistina (da je bilo loseg kukuruza bilo je ali nije sav, mozda oko 20% loseg i to su uglavnom odvajali,a ako nisu e onda je problem sa skladistarom a ne sa kukuruzom. )? Verovatno da smo mi imalo normalni bi tuzili te iste novine ,novinare,i ljude koji iznose takve neistine, za nanosenje loseg imidza izvoznog artikla, gubitka kojeg mozemo imati itd.Gde su te asocijacije,udruzenja ? mozda su zaspali (utonuli u zimski san)?
A svake godine su po neku barzu vratili zbog loseg kvaliteta (zelja da se zaradi koji euro vise uvaljivanjem nekvalitetne robe ali nisu oni blesavi, a ovim nasim ako neprodje tamo onda to sto je barza vracena iskoriste kod nas medijskom kampanjom i proture pricu kako je kukuruz loseg kvaliteta i cena ode dole i oni su u svakom slucaju uzeli exta profit).

diklofen
04-12-12, 12:24
Na terenu je opšti haos.Svuda kontrolne kuće rade analize.Ubrzo ćemo čuti i videti šta nas čeka.

spasoje
04-12-12, 13:16
REzultati će biti ko zna a izveštaj diplomatski.Eto pronadjeno je nešto ali nije u toj meri da bi bilo alarmantno .bla bla bla.itd itd.

F.E.A.R
04-12-12, 13:18
Izgleda da je kukuruz ipak zdrav xaxaxaxa ala se vadi kestenje iz vatre,sad se utrkuju u izjavama da nikad nisu ni rekli da je zatrovano
http://www.b92.rs/video/videos.php?nav_category=905&yyyy=2012&mm=12&dd=03&nav_id=665700

- - - - - - - - - -

Saopstenje SGS-a:Izjavljujemo da nikad nismo rekli da je 70% zatrovano,sad tvrde da je 60% ispitanog kukuruza zdravo...joj Srbijo

spasoje
04-12-12, 13:35
Rekoh da će biti diplomatski.

prnjavor3
04-12-12, 13:48
čudni smo mi narod^-^

- - - - - - - - - -

Ja sam juce bijo na kafi sa prijateljom koji uzima zitarice kod nas placa 53-54km maksimalno a u petak je uzeo u Srbiji 200.t sa svim troskoma izadje ga 52.km covjek radi naveliko sa malom marzom svaki dan proda po 1-2. slepera kukuruza + ostali zitarica da ce padat cijena nebi uvozijo toliki kukuruz saceko bi uzimo bi samo po potrebi
Prnjavor3 malo mi je niska cijena kod tebe tamo, jer dosta kukuruza ide od nas prema tebi nesto tu ne stima jeli ko provjeravo kilazu kukuruza i kvalitetniko ništa nije provjeravo od mas seljaka ne znam za njih.Ali već niz godina predajem tu kukuruz i vozim istom prikolicom uvjek je +- 100kg.E sad dali nas gule nemam pojma vjerovatno ne jer znao sam i ja od njega vozit komšiji iz sušare pa nije ništa pipano oko vage.Ne vjerujem da bi i sebi manje vagao

- - - - - - - - - -

a kukuruz je 100000% zdrav kod mene,nije bilo ni jednog ni buđavog ni sa plijesni stoka ga jede lijepo i nema zdravstveni problema

worm
04-12-12, 13:57
Izgleda da je kukuruz ipak zdrav xaxaxaxa ala se vadi kestenje iz vatre,sad se utrkuju u izjavama da nikad nisu ni rekli da je zatrovano
http://www.b92.rs/video/videos.php?nav_category=905&yyyy=2012&mm=12&dd=03&nav_id=665700

- - - - - - - - - -

Saopstenje SGS-a:Izjavljujemo da nikad nismo rekli da je 70% zatrovano,sad tvrde da je 60% ispitanog kukuruza zdravo...joj Srbijo

To je bilo i za ocekivati samo me cudi da su rano ovako poceli da negiraju

F.E.A.R
04-12-12, 14:04
Vidim da se pre neki dan pocelo provlaciti pitanje odgovornosti za te izjave ako se ispostavi da je ispravan a ko bi imao direktnu korist oko toga,odmah bi nastala afera a trenutno se nije isplativo igrati takvim stvarima,verovatno se sada razleteli da ne bi bili okarakterisani kao produzena ruka pojedinih...nije to moglo dugo opstati,previse je afera a ovo je bas bilo ozbiljno..ozbiljan pokusaj malverzacije i kradje od paora

rekreativac
04-12-12, 15:30
prema agroservisovoj tabeli kod nas kukuruz u padu 23,77 a u madjarskoj danas poskupeo za ceo dinar u odnosu na juce i sada je 27,92 , e sad se vidi koliko ovi nasi muljaju pa je razlika kod nas i madjara cak 4 dinara

Dolovac
04-12-12, 15:43
To je bilo i za ocekivati samo me cudi da su rano ovako poceli da negiraju
pa neko im je mamu maminu... SGS grupa je na nivou cele MK grupe dobila nogu i ovim izjavama oni pokusavaju da nanesu stetu istoj.

idklecin
04-12-12, 17:39
http://www.agroservis.rs/files/images/Presentation%204.12..jpgSta reci

diklofen
04-12-12, 18:30
Šta ćemo tek sutra posle 15h reći ostaje da se vidi:

Zoran Kostović
04-12-12, 18:36
Zorane nema potrebe da budemo na "Vi".
Jednom sam pogrešio kad ga nisam prodao po 27-27,5 dinara pa ne želim da pogrešim još jednom.Po meni nije ovo samo plasiranje neistina.Znam da je 5 barži vraćeno MK Komercu upravo zbog ovog problema.U celom svetu nema nekog rasta cene kukuruza.Dva dana pada pa jedan ide gore ali je svuda nedeljni index u padu.Gledajući cene u samom komšiluku i cena od 25,5dinara mi deluje dobra.Recimo samo da je u toku provera kukuruza u mnogim silosima i da se ladno može desiti da posle tih izveštaja cena ode ispod 20dinara.
Hteo sam da se našalim, ali videh da je vrag tu zanimaciju već odneo.

diklofen
04-12-12, 20:12
Pa znam ja da se Ti šališ i da nisi zlonameran čovek.
Više nije bitno samo biti proizvođač već i dobar trgovac.Treba sve pratiti i znati kad prodavati.Evo ja sam recimo sa sadašnjim stanjem za samo mesec dana izgubio oko 300000dinara.Sa tim parama porodice preživljavaju godinu dana.....a u svemu tome ja sam mali prozvođač.

pujol
04-12-12, 20:35
Da kazem nesto i ja,posto moja majka radi u zavodu za javno zdravlje,i rekla mi je da su danas ispitivali neki kukuruz,kaze da uopste ne sadrzi nikakve stetne supstance.

kanački
04-12-12, 20:48
sadrzi ili ne , zajebao sam se strava... nesmem vise ni da gledam u cenu , skoro sam sve ostavio na cuvanje, a polako ali sigurno novaca zafalilo... :P{

diklofen
04-12-12, 20:50
Evo informacija direktno sa terena od malopre.U opštini Sečanj rađene analize na više otkupnih mesta.Nigde nije nađeno prisustvo alfatoksina preko dozvoljene granice za ljudsku upotrebu.

tamara1611
04-12-12, 21:03
bilo bi lepo da cujemo informacije i sa drugih terena?
pa ako je laz,motke u rukeeeee

pujol
04-12-12, 21:06
Sto se tice juzne srbije sve je laaaaaaaaaazzzzzzzzzzzzz.

Zoran Kostović
04-12-12, 21:15
Aflatoksina, kolega diklofen. Žao mi je ako ste imali gubitaka.

MOMOSARIC
04-12-12, 21:22
Najveća mogućnost za pojavu aflatoxina u kukuruzu kad se poklope : suša i visoke temp. , jak napad insekata , jača kiša druge polovine avgusta i pojava palog kukuruza . Prepoznaće se onaj ko treba da obrati pažnju.
Isto tako čini mi se da pročitah da je dovoljno jedno zrno na hiljadu da uzorak bude neispravan .

kiraj
04-12-12, 21:37
Vesti sa RTS-a
http://www.rts.rs/page/stories/ci/story/5/%D0%95%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D0%BE%D0%BC%D0%B8%D1%98%D 0%B0/1223514/%D0%9D%D0%B8%D1%88%D1%82%D0%B0+%D0%BE%D0%B4+%D0%B8 %D0%B7%D0%B2%D0%BE%D0%B7%D0%BD%D0%BE%D0%B3+%D0%B0% D0%B4%D1%83%D1%82%D0%B0.html

F.E.A.R
04-12-12, 22:24
Ovolike kontradiktornosti u jednoj izjavi jos nisam video u dve recenice jedna iza druge:
"Чак и да се покаже неким накнадним налазима да је све то нетачно, мислите ли да ће они који увозе кукуруз потрчати да га увезу? Неће, то је готово", каже Ковачевић.

Болест кукуруза ипак неће драстично утицати на његов извоз.
Prvo da ga uvoznici od nas nece uzimati a odmah zatim da bolest nece uticati na izvoz.
Posle nove godine niko ovo nece ni spominjati,sve se vrti oko te dve isporuke Italiji 10 oktobra a da uopste nisu vracene nazad

MOMOSARIC
04-12-12, 22:29
Mislio je na one "strance" koji uvoze kukuruz iz Srbije ,al ipak u pravu si kad bolje pročitam.

spasoje
04-12-12, 22:51
Nemojte pisati pa brisati.Posle drugi postovi vise bez veze.

MOMOSARIC
04-12-12, 22:53
Svako ima pravo promijeniti mišljenje kad se bolje pročita , a i nemože se izbrisati sve da ništa ne ostane.

Mil
05-12-12, 00:02
Ima li neko info kakva je situacija sa kukuruzom u okolnim zemljama? Kada sam prolazio letos kroz Madjarsku, njihov kukuruz mi je delovao mnogo jadnije nego nas, a zemlja mi se cinila kao da nije videla kise isto kao kod nas.

nju-viliđ
05-12-12, 00:16
Kod nas u Slavoniji, i Baranji koma. Ti kuruzi su bili osuđeni na propast već u 7om mjesecu. Već su svi dobili od suše.
U unutrašnjosti puno bolja situacija, tu je bilo nešto kiše preko ljeta, pa se nekako izvuklo.

MARČELO
05-12-12, 11:54
Barišić 25 din u subotu od ponedeljka 24 din/KG {"{":

dejan 77
05-12-12, 12:05
Pokusavaju svi da se ovajde od neistina.A gde su nam zastitnici Asocijacije,udruzenja?

bikacan
05-12-12, 12:06
pa neko im je mamu maminu... SGS grupa je na nivou cele MK grupe dobila nogu i ovim izjavama oni pokusavaju da nanesu stetu istoj.
Da li je moguce da SGS namerno talasa, samo da bi im platili da analiziraju sav kukuruz? Te analize nisu jeftine.... Nisam cuo da se Jugoinspekt oglasio u vezi kukuruza.

diklofen
05-12-12, 12:15
Nije se oglasio ali je deo kukuruza koje je trebao da uđe iz Ukrajine u Srbiju on odradio i nije dozvolio ulaz.

kanački
05-12-12, 12:51
prodao nesto danas, cena 25din sa pdv-om

bikacan
05-12-12, 12:54
Nije se oglasio ali je deo kukuruza koje je trebao da uđe iz Ukrajine u Srbiju on odradio i nije dozvolio ulaz.
? Mi smo uvoznici ili izvoznici kukuruza?

diklofen
05-12-12, 12:56
Kukuruz je trebao da bude uvezen iz Ukrajine u Srbiju.Jugoinspekt nije dozvolio uvoz određene količine.

idklecin
05-12-12, 15:06
http://www.agroservis.rs/files/images/Presentation%205.12..jpgevo malo skoka cene

KishRobert
05-12-12, 15:13
Kod nas je kukruz od 24,50 do 25!

diklofen
05-12-12, 15:14
I kod mene je tako.

prnjavor3
05-12-12, 16:00
živnu će cijena ili se tješim

Dr.Gruja
05-12-12, 16:06
Kod mene i dalje moze da se proda po 28,00:-\

rasa02
05-12-12, 17:52
Sada sam prosao pored velike kolone kamiona koja ceka na utovar kukuruza kod Barisica,verovatno krece izvoz a onda ce i cena gore.

F.E.A.R
05-12-12, 18:06
Đorđe Jocković sa novosadskog Instituta za ratarstvo kaže da bi predstavnici pomenute laboratorije trebalo da objasne na osnovu kakvih saznanja su došli do tog zaključka.
- Mi nemamo takvih saznanja, nemamo nijednu pritužbu radnika koji koriste ovogodišnji kukuruz - rekao je Jocković, navodeći da pomenutih gljivica ima gotovo uvek, ali u različitoj meri.

Marinko Ukropina, generalni direktor kompanije SGS, nedavno je objavio da su dve trećine ovogodišnjeg roda kukuruza zatrovane kancerogenim jedinjenjem koje se može naći u hrani. Nekoliko dana kasnije, u ovom preduzeću su istakli da je 60 odsto ispitanog kukuruza upotrebljivo. Na pitanje „Blica“ koji je od ova dva podatka je tačan, odgovor na ovoj adresi bio je: „Nećemo davati nikakve komentare“.
SPEKULACIJA

prnjavor3
05-12-12, 19:06
e tog Marinka treba za banderu

diklofen
05-12-12, 19:17
Znao je on šta radi i da će biti zaštićen od nekih visokih institucija i lobija.Koga god znam da je imao kukuruz na lageru prodao ga je u prethodnih pet dana.

dejan 77
05-12-12, 19:19
Ma on je samo pion koji je iskoriscen za datu radnju(prevaru) nego ko je odgovoran za sve ovo?Cim Jugoinspekt nije dozvolio ulaz to govori o kvalitetu ukrajinskog kukuruza cini mi se da smo o tome pricali?
nego sta dalje kako se odbraniti od ovakvih mahinacija sledeci put trebali bi da se udruzimo i podnesemo tuzbu protiv odgovornih zbog izazivanja panike, nanosenju materijalne stete zbog pada cene kukuruza.
A posle ovog peha cena krece na gore oni su otkupili sta su hteli.

ralekiraj
05-12-12, 19:22
Ja imam ponudu od 25,5 dinara sa lagera i večeras ću prelomiti šta da odradim.
Dikolofen sta si uradio? Prodao ili ne?

diklofen
05-12-12, 19:34
Nisam druže moj ništa prodao.Još ću sutra i prekosutra gledati,slušati i vračati pa tek onda videti.

milos bota
05-12-12, 21:09
Ja sam još i žetvi prodao po 27 din,izgleda sam ubo trenutak a nisam se ni nadao.

marko22
05-12-12, 21:52
... trebali bi da se udruzimo i podnesemo tuzbu protiv odgovornih zbog izazivanja panike...
Posao za javnog tuzioca. A niko ne zna jel taj uopste postoji.
U USA npr, taj tip je glavni baja za celu drzavu. A kod nas obican pijuncic.

Kad je drzava dala ponudu od 29,7, nisam mogao cudu da se nacudim kada je posle 3 dana bilo ponudjeno preko berze svega 10 hiljada tona. Pomislio sam odmah da tu nesto debelo nije normalno. E, onda je usledila navala od nekoliko dana i aber da drzava planira da prekine otkup. To je vec dva signala da nesto skripi. Tih 150 hiljada tona je za sada najsrecnije.

MOMOSARIC
05-12-12, 22:10
Pa jel se ti uvali tu ?

marko22
05-12-12, 22:16
Da, naravno.

amazon
05-12-12, 23:39
Bavaniste 27din na kamion, poceli ljudi polako da krune.

zozon
06-12-12, 11:17
Ova politicka garnitura je svoje metode isprobala na nama jos devedesetih godina, sve mi se cini da nas vracaju u to vreme ... daj Boze da gresim!

savato
06-12-12, 12:02
Crepaja 26 sa pdv-om tako cujem jutros od drugara...Kaze to je cena dosta dugo vec,e sad...Ne planiram da krunim,ako cujem nesto svezije objavljujem ovde kao i uvek!

Lala iz Banata
06-12-12, 12:49
I kod nas je 26 dosta dugo, Agros, Ćirić...

idklecin
06-12-12, 16:53
http://www.agroservis.rs/files/images/Presentation%206.12..jpgGrubo receno 4 din razlika izmedju Budimpeste i nas

prnjavor3
06-12-12, 17:38
izgleda da je kod nas najjjbolje rodilo kad je cijena naj niža:lol:

SAMA
06-12-12, 17:57
Ja bi pre rekao da je standard najnizi,pa je shodno tom i cena rada tj zarade prilagodjena.Realno ne bi bilo ni uredu da nas radnik zaradjuje manje od Albanskog,a ratar isto kao americki.Lkl{{

tesla
06-12-12, 18:28
Pre će biti da dalje nema tolikih lopova, kao kod nas.

mica967
06-12-12, 18:49
Nema tu realnosti, i ja sam nekad bio radnik pa kad sam uvideo da tu ide sve gora i gora situacija okrenuo sam se poljoprivredi i počeo sa svojih tadašnjih 10 jutara. Svake godine povećavao zakup zemlje i pomalo se kupovalo nauvek, e sad tu postoji i ogroman rizik. Upoljoprivredi si ili Pukovnik ili pokojnik a ovi godine mislim da ima mnogo više ovih drugih a ulog u poljoprivredi je ogroman mnogi ne mogu da odgovore obavezama koje svakodnevno pristižu, a treba zasnovati novu proizvodnju.

SAMA
06-12-12, 19:37
Ulog je velik,mehanizacija skupa.Ne bi od nas niko kukao,da nema tih kredita.Naviklo se da se svake godine imanje prosiruje.Treba biti realan.Kriza je.Makar nismo gladni.Na zalost ima onih koji jesu.U poredjenju sa radnikom,dobro je.Dogod raste cena zemlje i cena arende znaci da se ima racuna.Strpimo se jednu godinu,dace Bog bice bolje dogodine,pa ce se bolje zaradjivati.>:({

dejan 77
06-12-12, 22:15
http://www.agroservis.rs/files/images/Presentation%206.12..jpgGrubo receno 4 din razlika izmedju Budimpeste i nas
a cena nepromenjena od juce i u parizu i budimpesti samo kao crvena strelica ali cena neide dole

idklecin
06-12-12, 22:21
Ma to stavljaju strelicu ,,kao,, da nam kazu da cena ide dole medjutim to je samo psiholoska metoda tipa eto vidite i kod njih ide cena dole,a ide mozda cena dole ali su im i inputi jeftiniji nego kod nas ,kod nas je sve obrnuto cena dole a inputi gore

Stanic
07-12-12, 01:02
Kod nas cena 24 din.
Dugo je ta cena na snazi,a i dalje skoro niko ne kruni,cekaju ljudi prolece,a ko izdrzi i duze.
Nadamo se rastu cena svi...videcemo.

marko22
07-12-12, 12:05
Kolege, matematicki a i prakticno, cena moze da ide dole, a da nama u dinarima izgleda da je isto ili cak i gore. Zaboraviste nas cvrst dinar.

talianu
07-12-12, 14:19
Danas kupio nešto eura po 113,8
Tako da po ceni od 25,5 koliko plaća GE u Jermenovcima izađe 224 e/t

marko22
07-12-12, 16:54
Zanimljivo da u dosta menjacnica vidim kurseve koji su nizi od srednjeg drzavnog. Cudno.

mcbaycow
07-12-12, 17:08
Nije tema, ali hajde, sve menjacnice u Srbiji rade na osnovu indikativnog kursa za sledeci dan.
Znaci posto imaju info da ce iduceg dana srednji kurs narodne banke biti nizi, onda oni mogu da idu i ispod srednjeg kursa.
Uvek sve menjacnice idu dan unapred sa kursem evra.

tesla
07-12-12, 17:25
Kada smo već kod indikativnog kursa, evo link NBS http://www.nbs.rs/internet/cirilica/index.html
i itekako ima veze sa ovom temom.

idklecin
07-12-12, 17:53
http://www.agroservis.rs/files/images/kukuruz7.12..JPGhttp://www.agroservis.rs/files/images/produktna7.12..JPGhttp://www.agroservis.rs/files/images/psenica7.12..JPG

marko22
07-12-12, 22:03
Znam ja da menjacnice svakog trenutka mogu da prate kurs, kao sto mogu i ja i bilo ko, pa mi je zato i cudno da juce kad je srednji kurs bio 114,2, dosta menjacnica ima kurs 112-113,8. Dakle prodaju jos jeftinije nego sto mogu da kupe. Srednji kurs je njima najbitniji jer tako mogu da zatvore svoje poslove. Ovo sad je po meni neka nova situacija.

Dr.Gruja
07-12-12, 22:19
Kod nas cena 24 din.
Dugo je ta cena na snazi,a i dalje skoro niko ne kruni,cekaju ljudi prolece,a ko izdrzi i duze.
Nadamo se rastu cena svi...videcemo.

Kod mene i dalje 28,00 na veliko

North ARMY
07-12-12, 22:29
Kod mene u selu i okolini 30din/kg i nesto se i ne prodaje,mi i ne pomisljamo ...

Peet
07-12-12, 22:35
Kad kazes po selu jel se to odnosi na prodaju od 2 kg pa do jedne vrece max? Ili u zadrugama?

North ARMY
07-12-12, 22:53
De nemoj zaj.... sa 2kg,kad kazem na selo mislim od vrece pa do tone.

Peet
07-12-12, 23:35
Kod nas nema tih trgovina! Il se proda il se ceka cena! Uglavnom svi imaju kolko tolko za sopstvene potrebe! Bar zasad!

North ARMY
07-12-12, 23:50
Kod mene u kraju nema cekanja cena,nego ljudi prodaju kad zatreba novaca kazu da je tad najbolja cena.

milanche87
08-12-12, 14:27
Kod nas u Dolovu je 25, i 25,20. . . nesto se pricao kao da cekaju da obore cenu dole na 20. . . mada ja cisto sumnjam. . . mislim da je to samo marketinski trik. . . da li je tacno da hoce da zabrane izvoz? ? ?

idklecin
08-12-12, 17:50
Komentar ovonedeljne trgovine
Shodno bilansnoj situaciji, odvijaju se i dešavanja na pojedinim tržištima. Izuzev pšenice čiji su bilansi stabilni, kod svih ostalih primarnih poljoprivrednih kultura bilansi su usled značajnog pada proizvodnje ozbiljno ugroženi. Konsekventno, tržište pšenice je i najstabilnije za razliku od ostalih roba iz primarnog sektora. U periodu 03.12.-07.12. preko berze u Novom Sadu prodato je ukupno 1.584,70 tona robe ili za 45,91% manje u odnosu na prethodnu nedelju. Za robu koja je bila predmet trgovanja kupci su morali da izdvoje 51.443.885,00 dinara, što je u odnosu na finansijsku vrednost prometa iz prethodne nedelje manje za 39,80%. U fokusu javnosti protekle nedelje svakako je bila vest koja je potekla od jedne institucije za kontrolu kvaliteta o prisustvu mikotoksina u kukuruzu ovogodišnjeg roda. Prva reakcija tržišta se očitovala u potpunom odsustvu u trgovanju ovom robom. Ova tržišna apstinencija je relativno kratko trajala, pa je trgovanje nastavljeno uz znatan oprez ali i pad cene. Cena se kretala u rasponu između 23,70 din/kg bez PDV i 23,80 din/kg. Prosečna cena trgovanja iznosila je 26,68 din/kg (23,78 bez PDV). U odnosu na prosečnu cenu iz prethodne nedelje to je pad za 1,51%. Na samom kraju nedelje, trgovanje kukuruzom je ponovo stalo. Kupci očekuju dalji pad cene, a čitava javnost očekuje kompletnu informaciju. Ishitren nastup kontrolne kuće donekle je ublažilo blagovremeno saopštenje Ministarstva poljoprivrede. Sledeća nedelja će po svemu sudeći doneti kompletnu informaciju na novonastale oklonosti, a tada će se verovatno i tržište blago stabilizovati. Tržište pšenice je stabilno. Blago pomeranje cene nadole za 0,30% nije u ovom trenutku argument za donošenje zaključka o trendu pada cene, već pre svega se tumači kao usklađivanje cena sa paritetima preuzimanja robe. Prosečna cena trgovanja u nedelji za nama je iznosila 28,96 din/kg (26,82 bez PDV).
Cena soje stagnira. Protekle nedelje ona je trgovana po prosečnoj ceni od 66,98 din/kg (62,02 bez PDV). Tržišna vrednost sojine sačme 44% proteina je u odnosu na prethodnu nedelju niža za 0,50 din/kg i iznoslia je 61,50 din/kg bez PDV, dok je cena suncokretove sačme 33% proteina iznosila 28,00 din/kg bez PDV i niža je u ovoj u odnosu na prethodnu nedelju za zanemarljivih 0,20 din/kg . Male cenovne promene uslovile su i neznatno pomeranje berzanskog indeksa. Na dan 07.012.2012. godine on je iznosio 253,34 indeksnih poena što je za 0,86 indeksnih poena manja vrednost u odnosu na nedelju dana ranije.

crni gruja
08-12-12, 19:10
da li je tacno da hoce da zabrane izvoz? ?
Koliko sam cuo sad nas kukuruz i nema neku potraznju

dejan 77
08-12-12, 20:07
Zivi bili pa videli,medjutim oni koji kupuju nas kukuruz konstantno rade analize tako da tu nema oscilacije u potraznji i oni kada kupuju kupuju namenski, za ljudsku ishranu, za stoku, za bio etanol itd. Tako da oni prilikom kupovine traze odredjeni kvalitet i to naglasavaju i placaju debelo.Dok nasim izvoznicima ni to nije dovoljno nego daj da ih zeznemo jos malo, a to sto dovode u pitanje opstanak vecine seljaka koji su pogodjeni susom,i dovode u pitanje zasnivanje novog useva kukuruza, zar misle da ce svi da potrce da seju kukuruz sledece godine sa ovakvim namestanjem?E pa malko ste se zajebali gospodo nije kukuruz jedina kultura koju cemo sejati sledece godine sto zbog vas ,sto zbog plodoreda, a bogme dijabrotika ce biti vas najveci protivnik ,a niko od normalnih ljudi nece da se kocka da seje kukuruz na kukuruz sa ovom cenom koju ste vi oblikovali zarad losih procena o ceni i trenutku prodaje, ako ste vi gospodo pogresili sto ja da ispastam zar mi nije dovoljna ova susa, nego cete vi da uzmete ono malo jada sto susa nije uzela e pa necete,moj kukuruz je za ljudsku upotrebu a ako nastavite sa ovom svinjarijom (molio bih svinje da se ne naljute jer je ovo mnogo gore)krenucemo sa koristenjem kukuruza kao bio goriva za grejanje, em dobro greje em je tu netreba mi prevoz,em ne zagadjujem okolinu ma kada sve sile sveta pokusavaju da nateraju da postuju KJOTO sporazum o smanjenju zagadjenja i uticaja na izmenu klime koju osecamo da im se pridruzim.

MOMOSARIC
08-12-12, 23:27

Problem je što je dosta našeg kukuruz već kupljeno. Što stoji u "našim "silosima to nema veze.

mica967
08-12-12, 23:53
Nije vam dobra informacija.

Peet
10-12-12, 02:28

Nesto nam nema Mikiperleza u ovoj temi pa sad ces ti da nam objasnis kako ce i zasto ce cena pasti.

oldtimer
10-12-12, 08:01
Koliko je meni poznato, i druge zemlje su imale susu, i povoljne uslove za razvoj bolesti. To znaci da nije samo nas kukuruz bolestan!

rale
10-12-12, 08:12
Potpuno si kolega u pravu svi kukuruzi u okruzenju su zarazeni,samo oni vani ne znaju jos da se ne stiti proizvodjac vec tajkuni.Trenutno je zatisje sto zbog snega sto zbog praznika do kraja januara,posle se ocekuje manje pomeranje nadam se u tel-kel varijanti.

paorpaor
10-12-12, 08:40
Sprema se tuzba !

talianu
10-12-12, 08:41
Baš me interesuje šta će biti sa akterima.

rale
10-12-12, 08:51
U ovoj prici najgore je proso SGS izgubio je velikog klijenta,a ostali bice pomereni za neke savetnike,sekretare itd.Protiv vetra se moze p.....!

zozon
10-12-12, 10:16
Sprema se tuzba !

Ko koga tuzi?

marko22
10-12-12, 12:55
Za tuzbu ne znam, ali za istragu sam nesto cuo. Mislim da se neko u ovim turbulentnim vremenima malo zaigrao.
A cena naseg kukuruza ce zavisi od cene u svetu. Trenutno tamo pada. Posto ga mi imamo dovoljno za nas, to samo znaci da ce cena biti realnija i bliza onoj iz sveta.

A ne vidim sta je problem ovoga sto pise @crni gruja. Pa toliko ljudi ovde pumpa cenu kukuruza, da je red da se pojavi neko ko misli drugacije.

spasoje
10-12-12, 13:45
Od Zagreba pa zapadno nije bila suša. Kad god je neko došao iz Njemačke i Francuske kaže kiša pad stalno.Njihov kuk. je prosečan kao i svake god. Zato i ove god tražim seme Singente ali samo iz Fr ništa Madjar. ili Srb. Rum.JER JE OVAMO DALJE BILA SUŠA.Bojim se kvaliteta semena .

kristal
10-12-12, 13:55
Spasoje sta znas ,mozda gore pomenuta semena budu i dobra ova su naucila na susu neko ce da kaze da su i ova modifikovana:lol:

zico78
10-12-12, 14:07
kod nas je i prosle godine bijo upitan kvalitet a ove ko zna sta moze biti

mladen87
10-12-12, 15:41
hrana produkt 25.5din po kg....

dejan 77
10-12-12, 19:15
ma i mi sami trebamo da kaznimo SGS, time sto cemo zahtevati da nasi otkupljivaci na otkupnom mestu nema SGS uzorkivaca nego da promene kucu koja im radi analize inace menjam zz ili otkupljivaca,ili kako god se zvao znate na sta mislim.
jeste da izgleda kao da ljudi pumpaju cenu, ali zar nije realno da kukuruz kosta bar 26-27 dinara sa ovolikim rodom?
znamo mi da kukuruz nece da se baci i da ce se iskoristiti, samo cujem da neke nase firme kao hoce da proizvode zavrsne proizvode od kukuruza ,pa pod tim okriljem hoce da uniste reputaciju izvoznika , stim sto cemo mi biti usputne zrtve.

idklecin
10-12-12, 20:02
http://www.agroservis.rs/files/images/Presentation%2010.12..jpg

spasoje
10-12-12, 21:45
Spasoje sta znas ,mozda gore pomenuta semena budu i dobra ova su naucila na susu neko ce da kaze da su i ova modifikovana:lol:Ima logike u tvom divanu.Znaš da oni selekcioneri kad nam pričaju kako nose seme uKanadu par godina pa u Afriku par godina da postignu otpornost na ekstremne uslove.

marko22
10-12-12, 21:49
... samo cujem da neke nase firme kao hoce da proizvode zavrsne proizvode od kukuruza ....
Za sada dve. To je izuzetna stvar za nas, i nadam se da ce krenuti uspesno sa proizvodnjom. I za soju je konacno proradila fabrika finalnijih proizvoda, sto je isto odlicno. Te firme sto to rade, su istovremeno i izvoznici. Tako da je mislim svima u interesu da povecamo proizvodnju, da svima bude rentabilnije, i da se ovih 3,6 miliona tona nikad vise ne ponove. Valjda ce sada manje i da kolju. Mada vidim da se uzimaju solidni krediti, verovatno za tu fabriku.

prnjavor3
10-12-12, 22:18
koliko god da bude mi zaraditi nećemo,ako poskupi kukuruz poskupiće i repromaterijal i mi opet donji

MOMOSARIC
11-12-12, 00:03
Ima logike u tvom divanu.Znaš da oni selekcioneri kad nam pričaju kako nose seme uKanadu par godina pa u Afriku par godina da postignu otpornost na ekstremne uslove.
Ovo što smo sijali ove godine izgleda da je bilo na kaljenju u Kanadi , al nije bilo u Africi. :lol:

Stvarno možda i ima logike što čovjek reče jer se sad sjeti da sam načuo da će za sledeću godinu biti nekih hibrida ( ne novih ) DKCa radjenih u Turskoj , a Pioneera u Grčkoj ???

prnjavor3
11-12-12, 08:45
samo sjeme iz sahare priznajem8)

diklofen
11-12-12, 10:30
Ovo je tema o ceni merkantilnog kukuruza.Jako bih voleo kad u nju uđem da vidim cene istog u Vašim krajevima,zadrugama,pijacama....,a ne svakakve gluposti ne vezane za temu.
Kao stari član valjda imam pravo da ovako nešto napišem.

zozon
11-12-12, 11:23
Ovo je tema o ceni merkantilnog kukuruza.Jako bih voleo kad u nju uđem da vidim cene istog u Vašim krajevima,zadrugama,pijacama....,a ne svakakve gluposti ne vezane za temu.
Kao stari član valjda imam pravo da ovako nešto napišem.
Slazem se sa tobom ali ne bih ometao diskusiju o stvarima koje itekako uticu na cenu nasih proizvoda.
dejan 77 ma i mi sami trebamo da kaznimo SGS, time sto cemo zahtevati da nasi otkupljivaci na otkupnom mestu nema SGS uzorkivaca nego da promene kucu koja im radi analize inace menjam zz ili otkupljivaca,ili kako god se zvao znate na sta mislim.
Ovo sto dejan77 predlaze bi bilo dobro samo ne znam kako izvrsiti pritisak na zadruge? Mozda bi trebalo da svako od nas (bar oni koji su u mogucnosti, tj. koji nisu duzni zadrugama) ode na razgovor kod svog otkupljivaca ili kod vise njih i kaze da nece doneti robu gde doticana "kuca od ugleda" radi analize!
Zetva kukuruza je pocela krajem Avgusta, trajala do kraja Septembra, "kuca od ugleda" koja ima 1300 mesta na kojima radi analize nije bila u stanju da prepozna zarazenost robe sve do kraja Novembra !!! Namecu se dva zakljucka:
- Ili ne znaju da rade svoj posao ...
- Ili iznose lazne podatke !
Ne vidim kako danas sutra verovati ovakvoj kuci i njihovom "ugledu"
Mozda mozemo na ovom forumu pokrenuti potpisivanje zahteva za njihovo izuzece u sledece tri godine pa nek idu u Evropu sa svojim preporukama i nek tamo porade na svom ugledu ...

rale
11-12-12, 12:16
Magacin Jermenovci od danas 24,80 za PG sa pdv-om,do 14,5% vlage.

dejan 77
11-12-12, 14:48
Kod nas 23.5 .medjutim danas smo bili za neki kukuruz kod velikog skladistara i izvoznika kada tamo kamioni sleperi se tovare fest makedonskih tablica.

mims
11-12-12, 15:20
http://www.rtv.rs/sr_ci/ekonomija/rezultati-kontrole-merkantilnog-kukuruza_357690.html

idklecin
11-12-12, 15:34
Sou program sa cenamahttp://www.agroservis.rs/files/images/Presentation%2011.12..jpg

nikola ilic
11-12-12, 16:43
Ma mogu da me poljube u dupe,moje kuruze i zito ce videti kad daju dobru cenu,a znajuci da je kenja sa hranom da ce...

slobapatrola
11-12-12, 16:45
ovaj pada pa rastura,mislim na cenu kukuruza.

- - - - - - - - - -

Ma mogu da me poljube u dupe,moje kuruze i zito ce videti kad daju dobru cenu,a znajuci da je kenja sa hranom dace...
do god mozes da izdrzis al kad novci zatrebaju daj i po 15

nikola ilic
11-12-12, 16:53
Novci trebaju uvek,bice to druga situacije posle januara....

Jedino ce mi biti krivo sto nisam predao sve kuruze Robnim Rezervama.

diklofen
11-12-12, 17:04
Vanredna inspekcijska kontrola pokazala je da je aflatoksinom zaraženo samo sedam odsto ispitanog uzorka ovogodišnjeg roda kukuruza, izjavio je danas načelnik Poljoprivredne inspekcije Nenad Katanić.
"One vesti koje su se pojavljivale prethodnih dana ne odgovaraju istini“, rekao je on i poručio da će svi koji su davali neodgovorne, ishitrene i štetne izjave o zaraženosti kukuruza, koji je strateški poljoprivredni proizvod za Srbiju, snositi odgovarajuće posledice.
Katanić je na vanrednoj konferenciji za novinare, na kojoj su saopšteni rezultati te kontrole, poručio građanima da budu spokojni jer je hrana, čija je proizvodnja povezana sa upotrebom kukuruza, bezbedna i da se u njoj ne može pojaviti aflatoksin. Bezbedni su i mleko i palenta, rekao je.
Do sada je sve urađeno da se spreči upotreba zaraženog kukuruza, rekao je on i naveo da je i tih sedam odsto uzorka u kome je nađen aflatoskin, upotrebljivo i da taj kukuruz, razblažen i uz upotrebu odgovarajućih aditiva, može da se koristi kao stočna hrana.
On je kazao da ispitivanja nisu vršena na reprezentativnom uzorku, nego u svim velikim skladištima kukuruza, u velikim prerađivačkim i otkupnim centrima u fabrikama stočne hrane, pivarama i fabrikama za proizvodnju palente i mleka.
Ta veličina uzorka odgovara svim propisima i pravilima, a analiza je rađena u dve laboratorije u Bečeju i Beogradu.

KishRobert
11-12-12, 17:07
U Beceju?
Pa labaratorija sgs je u Beceju.
Ala i mute,cudo jedno...

bado
11-12-12, 17:14
Buditi strpljivi do proleća,kukuruz će biti tražena roba...!

paorpaor
11-12-12, 17:17
Tuzba je spremna, NN lice ce platiti debelo !

steve73
11-12-12, 17:35
U Beceju?
Pa labaratorija sgs je u Beceju.
Ala i mute,cudo jedno...

sojaprotein pre 5-6 god. napravila najsavremeniju laboratoriju

amazon
11-12-12, 17:37
Kod nas ne pada za sad 27din na kamion.

KishRobert
11-12-12, 17:40
sojaprotein pre 5-6 god. napravila najsavremeniju laboratoriju
Pa jeste,ali pod cijom kapom?
SGS je victorijin ogranak,ako neko nezna.

slobapatrola
11-12-12, 17:54
http://pretraga2.apr.gov.rs/EnterprisePublicSearch/Details/EnterpriseMembers/1046492?code=61643ED2EAABD275091F2EFD023D1237B652C 1B1
ja garantujem da iza ovoga stoji victoria grouop,ali ko drugome jamu kopa sam u nju upadne,sta se brinete,pa ne gleda se u poljoprivredi jedna godina

techa
11-12-12, 18:15
Kako je krenuo da pada bice aktuelna ona anketa sa vrha stranice......

nikola ilic
11-12-12, 20:14
Krivac je doticni seceras,kao i za sve ostale zabrane...

Stanic
12-12-12, 01:01
Krivac je doticni seceras,kao i za sve ostale zabrane...
Taj krivac bi napokon mogao malo u 2 sa 2 ...

- - - - - - - - - -

Kod nas cena 24 din

marko22
12-12-12, 01:48
SGS je Svajcarska kuca. A vlasnik kod na je SGS Holandija. A za njih je ovo: SGS Netherlands Group is part of the independent testing, inspection, analysis and certification group, the SGS S.A., with headquarters in Geneva. Represented in more than 140 countries,SGS operates a network of almost 840 offices and subsidiaries and over 320 laboratories around the world.
Kod nas rade kao grom. Sta im je trebala ova ludost, sa poslovanjem koje moze itekako da se preispita i svasta nadje, verovatno ni njima nije jasno. Verujem da ce i kod njih da lete glave. A nova ce traziti hitne dogovore. Imace i rasta. Lkl{{

Samo nek bude ovo sto kolega @paorpaor pise. Za pocetak to je dovoljno.

talianu
12-12-12, 02:11
Pa vreme je da nekog uhapse ,celih 7 dana niko nije bio uhapšen.

diklofen
12-12-12, 08:05
Pa evo odoše Miškovići ,koju bi ti krupniju ribu hteo???

talianu
12-12-12, 08:15
Nisam video da je uhapšen^-^

SAMA
12-12-12, 09:06
Jeste :){{ ,ali je gosn Miskovic jutros uhapsen.
http://www.alo.rs/vesti/aktuelno/uhapseni-miroslav-i-marko-miskovic/6489

F.E.A.R
12-12-12, 13:50
Jos kad bi kockicu secera neko isproveravao bilo bi lepo,kao i SGS...neka ovog nek svira nama bolje

idklecin
12-12-12, 16:17
http://www.agroservis.rs/files/images/Presentation%2011.12..jpgSkoro 5 dinara razlika u ceni na berzi u Novom Sadu i Budimpesti

spasoje
12-12-12, 17:35
Danas meljem za svinje i nešto kontam ,pun mi kuk tih Grčkih slova sve iskaču iz njega .U velikoj sam brizi .Neću moći da ga prodam ni po 320 e. u junu mesecu...:lol:http://i46.tinypic.com/fmncw4.jpg

MOMOSARIC
12-12-12, 17:44
Da nisi medju tim Grčkim slovima vidio da ispadaju i : € , $ , £ , KM ?

dejan 77
12-12-12, 17:54
Samo polako, cena je u padu i zbog velike ponude ljudi koji nisu obavesteni da je ovo opasna prevara, i zbog onih koji su zakljucili prodaju pa je sada to u ponudi na ns berzi a ovi nece da daju vecu cenu jer koriste priliku.Kad je i Miskovic pao pasce svi kao kula od karata ima sve da se rusi ,a i treba pa dosta vise lopovluka i namestanja , cujem da je jedna od sledecih akcija u talijanuovoj opstini namestanja na licitacijama drzavne zemlje.:){{
nadam se skorijem oporavku cene kukuruza.

spasoje
12-12-12, 17:54
Ku u Šojića,kad su mu " hakleri"ušli kroz kompjuter.Sve lete ispred očiju.Mali :){{.Da kažem danas kod mene 0.54 km ili 0.27e.

prnjavor3
12-12-12, 19:13
i kod nas 52km ili 26e 100kg

AcA OPEL
12-12-12, 19:21
Pa evo odoše Miškovići ,koju bi ti krupniju ribu hteo???
Jel moze da se naruci Bogicevic?:){{

nikola ilic
12-12-12, 20:47
A nisu njega trebali dirati jos,bar dok ne kupimo kuruze,sad ce poskupiti,treba novci za cuzu:lol:.

German hunting terrier | Jagdterrier