Trenutna cena kukuruza na tržištu i predviđanje njenoga kretanja

Da li verujete da će cena dostići 300 € po toni ??

  • Da

    Glasovi: 179 54,4%
  • Ne

    Glasovi: 150 45,6%

  • Ukupno glasača
    329
to je uvek bilo i ostaće tako bolje je nama kad manje rodi a cena veća
 
ZRENJANINAC je napisao(la):
Ma biće ga dosta.Kakva suša njemu više ni netreba kiše.Nalio je ko lud i to dva klipa Pionir sejan na 20cm. Ali šta vredi kada će nam biti elementarna nepogoda CENA :nono:
a nema ko da ga potrosi jedino u izvoz .stocni fond nam je unisten totalno
 
eeee majku im lopovsku :zli:,kako su mogli da daju cenu od SAMO 6din/kg za kukuruz rod 2009,pa to je skoro kao i za psenicu i zarade od kukuruza opet nece biti ako ce stvarno biti samo 6din jer ako ti rodi 6tona po jutru x 6 din to izadje svega 36000din,pa je zato najbolje dati kukuruz u cardak ili okruniti i dati ga na lager i sacekati bolju cenu od bar 10din/kg, ali sta cemo kad nerodi nije dobro,kad rodi opet nije dobro :nono:,tako je to u poljoprivredi...ali moramo da radimo pa makar za dzabe jer zivimo u takvoj drzavi :zli: :zli: :udri: ::novac:: :udri: :nono: :zli:
 
Nemojte licitirati cenu u napred,daleko je zetva kukuruza. To kolika ce cena biti verovatno jos niko nezna. Isti slucaj je i sa sojom. Setimo se samo kakva su bila nagadjanja sa cenom psenice. Govorilo se o 6,7,8 dinara max.
 
Pozdrav!

O cenama je uvek nezgodno raspravljati, jer su pristupi razliciti, a tema bolna..

Na zalost, u nasoj drzavi jedino zarade oni koji paradiraju naokolo sa masnama oko vrata, i masu skupocenim olovkama.
Rad je gurnut na stranu, ko istrajno radi, razmisja, planira, bice "da mu nesto fali". Omladina se uci lencarenju, vecitom trazenju zadovoljstva u nekom ili necem drugom, a ne u sebi samom i sopstvenim postignucima, ma koja oblast zivota bila. Od sportista i pevaca se prave idoli.. To je sve opste poznato, ali nisam mogao da ne spomenem, jer sve to zapravo dolazi od nemorala ljudi koji imaju pristup ili su u vlasti ( ne samo aktuelnoj - nebitno cijem taboru pripadali).
Kod nas je jos uvek jako vazna ona rimska - "hleba i igara". Igre se lako smisle, a hleb i to krajnje jeftin i potcenjen treba selo i seljak da obezbedi. Moci ce on to, nije mnogo bistar, cutace, proizvodice, a mi cemo biti pametni i svaki dan menjati kravate.
Kaze ministar drzava ne utice na formiranje cene poljoprivrednih proizvoda, oni samo stvaraju "atmosferu". To je sve tacno, ali o kakvoj atmosferi se radi? Slazem se da oni direktno zaista ne kreiraju cene nasih roba. To ih medjutim ne opravdava sto su onima sa masnama koji pokradose sve sto im je dospelo pod ruku jos devedesetih, dali aboliciju, i prepustili im trzisni kolac, blagonaklono gledajuci kako ovi postupno, i mudro za njih, u lopovskom maniru, bas onako kako su i akumulirali pocetni kapital, kroje sudbinu svima nama.
To su takvi neverovatni monopoli, toliko pokvareni interesi i pohlepa u pitanju, da tim ljudima ne treba imena pominjati.
Ja sam oduvek bio za trziste, za konkurenciju, za uredjen kapitalizam. Svi se razlikujemo, i ne mozemo biti isti, a takav sistem, sigurno ne savrseno, dozvoljava mogucnost da svako spram svojih kvaliteta zauzme mesto u drustvu. A sta mi imamo? Nesto sto naizgeld samo lici i sluzi kao maska.

Citava ovaj tekst je zbog toga sto zelim reci da svako treba da misli svojom glavom. Ovde su prisutni uglavnom vrlo inteligentni , kvalitetni judi, kakvi moraju biti da bi danas opstali u ovom nasem teskom poslu.
Svako za sebe treba da proceni sta mu vlaja ciniti.

Ne treba nasedati pricama koje "kravatasi" pustaju u nas paorski narod.

Sto se trenutne cene kukuruza tice, mislim da je ona "uzgredna steta", vestackog kreiranja cene psenice koja je potrebna za onaj jeftin hleb. Kao i tolikih godina ranije, ista taktika, samo ovaj put u izuzetno drskom izdanju.

Nema "masana" samo u nasem narodu, ima ih svuda. ko bi inace proizveo ovu nazovi krizu u koju je citav svet zapao. Covek koji radi i stvara, ne moze proizvesti minus! Lako se takvi dogovore, sporazumu.

Neka svako razmisli koliko jos ima neokrunjenih cardaka i ozbiljnijih kolicina kukuruza u njegovom mestu. Mislim da cemo se sloziti da je takvih prizora vrlo malo. Razumljivo, besparica, ljudima je trebao novac proletos. U tom trenutku je zapravo najvise i krunjeno. Jos kada su placali 7 i 8 din. Malo je otislo po 11 i 12 u kratkom periodu na prelazu iz maja u jun pre zetve.
Cena na berzi u Budimpesti se danas posle vise dana blagog pada i stagnacije oporavila za 3-4 evra po toni. Iznosi 118,69 Eur za isporuku u septembru.
"Zvezda" je prilicno usijala ovih dana, a nisam video najave ozbiljnijih kisa. Leta jos ima dosta.

Moje skromno misljenje je da ipak ne treba brzati. Ko je imao strpljenja do sada, mozda je pametno da saceka jos koji dan. Ne verujem da postoji prostor da jos obore cenu pre novog roda. Sada kada su "sredili" zito, ako imaju sansu da izvezu i zarade, itekako ce oni to uraditi. A da li ce ponuda biti tolika da brane ovaj nivo cene. Sumnjam. Izvoz je bio u punom jeku kada je u Budimpesti ona bila od 125 do 130 Eur po toni. Sada se vratila sa 116 na 119. Koliko je to nize, a koliko je niza trenutna cena kod nas koja ide od 9 do 9,5 Din (nezvanicno), mada kod nas u Beceju vecina lokalnih otkupljivaca nema cenu citavu nedelju, nego robu preuzimaju samo na lager.

Citam sada da su protekle nedelje prvi put na produktnoj berzi trgovali kukuruzom novog roda, i to po ceni od 7,6 Din bez pdv-a. Navodno najniza ponuda starog kukuruza po 9,5 Din je ostala bez odgovora na strani traznje. Ko se tu dogovara? Novi - virtuelni placaju oko 8 Din unapred, a za stari, ekstra suv, ne daju ni 9,5! Nesto tu ne stima! "Nesto je trulo u drzavi Danskoj!"

Logicno je da neko ko drzi robu pola godine duze od mnogih, koja je izuzetnog kvaliteta, dobije najbolju cenu, jer sve to ipak treba moci. Slazem se da logika u nasem drustvu ne presudjuje, ali se bar nadam da se ne moze bas sve iskreirati po volji mocnika..
 
ako me prijatelj koji trguje sa kukuruzom nelaze,a dosad nije, kaze da se od nedelje ocekuje pad ispod 9 din
 
Ljudi, ne bi trebalo olako da prihvatate prognoze trgovaca, makar ih smatrali i prijateljima..

U cijem je interesu da cene idu dole? Vas, ili tih koji zaradjuju koliko i vi ne radeci nista i pustajuci ovakve price..
U nasem drustvu ne moze biti prosperiteta dok se taj trgovacki i prevarantski lobi ne obuzda i svede na meru koja objektivno mora postojati.
Nije normalno da nasi nazovi "biznismeni" umeju jedino trgujuci nesto da zarade, i to preko nasih ledja tako sto nam debelo potcenjuju rad.
Ne mogu da shvatim kod naseg sveta sto lako pada na glasine namerno pustene. Ne moze vrednost neke robe u jednom danu da bude na jednom nivou, a vec sutra da izgubi trecinu vrednosti. To nije prirodno. Nase ljude je lako uplasiti zbog mora losih iskustava. Sigurno je da ce vas sada svi lako ucenjivati, ako svako ko jos uvek ima kukuruz pohrli do otkupnog mesta i pocne bukvalno da moli otkupljivaca da mu preuzme robu posto-poto.
Po mom misljenju, treba secekati jos malo da se izvoz opet zaleti. Ako cena u Budimpesti ponovo relaksira i podje na gore, vrlo je verovatno da to ponovo krene.
Nisam bas siguran u dobre namere svih koji ovde pisu.
Danas slusam da u svetu postoji traznja za kukuruzom. Navodno Americi fali, mnogim zemljama gde je klikma jos manje naklonjena nego nama.
I dalje nema najavljene ozbiljnije kise, a za sledecu nedelju temperature ponovo idu preku 30C. Veliki je deficit vlage u zemljistu. Podzemne vode su na izuzeno niskom nivou. Slazem se sa zapazanjima kolega u temi "Kukuruz 2009", da mnogi usevi ne izgledaju nista narocito. Tesko da dve nedelje junskih kisa mogu celu godinu da izvuku, i jos da prinosu budu rekordni kako bi trgovci voleli..
Cinjenica je da je kod nas opsteprisutan bezobrazluk i otimacina na svakom koraku.
Ja cu moj okruniti i sacuvati u sopstvenom magacinu ako nastave sa ovom lakrdijom. Kupuju nov rod po 8 din sa PDV, i to sa 100% avansa unapred, a ovde se pise kako ce stari imati istu cenu. Apsurd.

Neka svako radi kako misli da treba, samo neka se posle ne kaje zbog tog..
 
"smilarde " potpuno si u pravu .
ALI ... prosle godine je bila slicna situacija i ja sam se zainatio i svoj kukuruz nisam hteo da prodam za 10din pa kasnije za 9.5din , naravno posle cene od 16din sve mi je bilo malo .
ostavio sam ga u svojim kotarkama , a zakupio tudje .
proletos sam onaj stari jedva prodao po 8.5 din , a sad sam proslogodisnji rod dao po 9din
sve je to sticaj neki okolnost .
imao sam vagon i po rinfuza okrunjenog jesenas sa njive 16vlaga i skladistenog kuci u magacinu .
njega sam recimo dao po 12din
mozes ovaj rod skladistiti u kucnim uslovima ,ali moj ti je savet da ga sto pre okrunis i tretiras nekim gasnim tabletama .
ocevidac sam da takav kukuruz odlicno izgleda i posle 6,7 meseci .
naravno ja planiram ovogodisnji rod da tako smestim
 
@ smilad
u toj prici sve je jednostavno ponuda-traznja-cena to "ako u pesti" je kad babu zasvrbi.To sto bi mi voleli da bude nezavisi od nas. Kod mene je lane bila veca susa nego 2007 sto nije uticalo na cenu vec ono gore, ponuda i traznja a te price o trgovcima, pa probaj da ih izbegnes.Nemoze od semena do prodaje useva sve je kod njih samo treba razlikovati sitne igrace sto primi zrno od tebe i ugradi se za taj pdv 5% ili onaj "krupni" sto kaze od sutra u srbiji kupujem kukuruz po 8 din.
Kamo srece da je i jednih i drugih vise jer samo tako bi mogli biti sruseni postojeci monopolisti
 
Pozdrav sagovornicima!

Nije mi ideja da sad ovde vodimo neku raspravu..

Sta sam primetio medjutim:

@ognjen74
Kako sam shvatio, ti si tvoj kukuruz vec prodao po 9 Din, pa bi sebe na neki nacin da utesis tim sto ce cena otici jos dole. Nemam nista protiv tvoje odluke, ali mislim da nije u redu sto sada forsiras pricu o daljem cenovnom padu.

@sasa22
Taj krupni moze da se slika sa svojim "od sutra kupujem kukuruz u Srbiji po 8 Din", ako te robe nema dovoljno u ponudi ta taj njegov naum opstane. Prosla godina je bila specificna po velikim zalihama nastalim zbog zabrane izvoza jednog "univerzalnog" ministra. Mislim da ovog leta tih zaliha nema.

Ne razumem poljoprivrednika koji na neki nacin podilazi onima koji ga tolike godine robi i dere.
Cudno je da se nas svet tako zalece. Kad krene prica o padu cene, tome nema kraja, isto kao i kada cena krene na gore. Strasno smo neumereni i nepromisljeni, pa nam tako i ide.
Ne kazem da necu pogresiti, jer se na silu svasta moze uraditi, ali normalna trzisna logika mi sugerise izneto razmisljanje.
Ovakva situacija se nije desila prvi put. Moja porodica je zbog takvih desavanja jos 1998 investirala u mini silos za sopstvene potrebe. Ja sam celokupan rod ovogodisnje psenice (kao i proslih 10 sezona) sacuvao kod sebe. Reci cu pomalo neskromno, da nas ima vise takvih, tesko da bi mogli placati zito po 10 Din. Kada vecina ode pa "preda" robu bez ikakvih uslova, nije nikakvo cudo da rade sa nama sta im padne na pamet. Mene nece tako lako osisati!
 
vidim da je postala velika moda kriviti miškovića (drakulića) zbog kretanja cena poljoprivrednih proizvoda u srbiji, kao što hrvati krive todorića.njihov uticaj se debelo precenjuje.umešani verovatno jesu u sve i svašta, ali što se poljoprivrede tiče, to su lokalni, sitni igrači čiji uticaj na cenu se meri parama a ne dinarima.
stvar je prilično jednostavna.srbija je prošle godine proizvela pšenice i kukuruza oko 50% više od sopstvene godišnje potrošnje, što podrazumeva velike tržne viškove kojih možemo da se rešimo jedino izvozom.
Cena na berzi u Budimpesti se danas posle vise dana blagog pada i stagnacije oporavila za 3-4 evra po toni. Iznosi 118,69 Eur za isporuku u septembru.
"Zvezda" je prilicno usijala ovih dana, a nisam video najave ozbiljnijih kisa. Leta jos ima dosta.
cena jeste porasla u budimpešti za septembarsku isporuku, ali pogledaj "open interest" koji je jednak nuli.to znači da niko nije zainteresovan u ovom trenutku ni za prodaju ni za kupovinu.ta cena od 31800 forinti je virtuelna.zašto niko nije zainteresovan za trgovinu ili je ona čak suspendovana - ne znam.
a pogledaj novembarsku isporuku i trgovinu- maksimalna cena (pre mesec-mesec i po) je iznosila 41000 forinti a sad je 27300, što je tačno 10 evra. pad je preko 30%!
pogledaj čikago! cena je u junu za septembarsku isporuku bila preko 450$/bušelu a sad je 316$.
koliki je pad? 30%.
koliki je pad kod nas? pa oko 30%!
jel' za to kriv mišković? todorić?
jeste, ako diriguje i peštanskom i čikaškom berzom!
niko neće ući u posao organizacije izvoza a da radi s gubitkom.
ja sam čekao bolju cenu. mogao sam kukuruz prodati po 11.5 din. prošle nedelje sam procenio da je vreme da minimiziram gubitak i prodao sam ga po 11.3 din.
jednostavno mi se učinilo da bolje neće biti, gledajući svakodnevni pad na stranim berzama.
šta će se desiti u narednim mesecima i kakva će cena biti, teško da neko može sa sigurnošću da zna.
ono što je izvesno je da ameri očekuju dobar rod, sem u slučaju da ih krajem septembra ne opali mraz. kinezi takođe očekuju dobar rod za sad. evropa, ukrajina i rusija - videćemo za par dana, ali za sad su na nivou proseka.
 
@tarana

Ti si sretan covek, i ocigledno si dobro postupio. Nije fer medjutim da se zbog toga likuje, jer vec sledece godine moze biti drugacije.

Kako moze cena na berzi da raste, ako ne postoji potraznja?

Da li je realna cena psenice od 10 Din? Ko je uspeo da je isforsira? Nemoj mi reci da taj isti nece to raditi i sa kukuruzom.

Koliko iznosi tih 119 Eur u dinarima? Neka je to samo 1100 Din. To su cene takodje bez pdv-a u Madjarskoj.
Na koji nivo pokusavaju da obore cenu ovde?
Ovi nasi hoce da naprave razlilku od 200-250 dinara po meteru kukuruza, u tome je problem.
Ne kazem ja da izvoznik ne treba da ima zaradu, ali cetvrtina kostanja je malo previse!
Valjda i Madjari nekome izvoze? Nemoguce je da se sve potrosi kod njih. Kome oni prodaju, kada kod kuce mogu da plate toliko?
Kada ljudi ne umeju, red ce napraviti priroda. Ko moze sa sigurnocu reci da nece i avgust biti ovako suv i vreo. Sta ce se desiti sa usevima ako uskoro ne padnu obilnije kise?

Svaka normalna drzava se bori protiv monopola. Nije u redu da dva,tri coveka, uz to krajnje sumnjive biografije, mrse konce i tlace posten svet! I ne samo to, zbog tih,takvih koji su nas svadjali sa svim i svakim, mi smo izgubili predjasnja trzista, pa sada boze moj nemamo nikog drugog nego samo nih da nam izvoze proizvode.

Pomenutim lakejima ne trebaju advokati, imaju ih oni dovoljno..
 
upravo sam sazna o da stocna hrana iz zrenjanina posle sedam dana mirovanja pocinje otkup kukuruza po
9.97 din ,pare za 20dana
 
nema tu nikakvog likovanja.nemoj da se ljutiš na mene.
svi mi radimo k'o crnci i u istim smo govnima.k'o što mi je žao kad komšiji led potuče njivu, tako mi je žao i onih koji ne prodaju robu u pravom momentu.
naravno da se to i meni dešavalo u ovih 20 godina kol'ko se bavim poljoprivredom.
inače, koliko ja znam, naš kukuruz je proteklih meseci uglavnom išao za španiju.
 
Lepa vest konacno.

To bi bilo jos i podnosljivo. U redu pala, pala, ali da za nedelju dana neka roba izgubi trecinu vrenosti, i da se prica o devet dinara i manje, pa to je provokacija.
Siguran sam da imaju oni sklopljene ugovore od ranije za avgust i septembar po mnogo visim cenama, ali im sada to nije dovoljno, pa bi ekstra zaradu na koju su inace navikli, i sa kojom jedino znaju da posluju..
Trgovaca je bilo i bice, ali su po meni ovi nasi pre mesetari nego bilo sta drugo.
Sta u ovoj drzavi jos pristojno funkcionise osim poljoprivrede?
Sta to mi izvozimo? Sramota jedna od privrede.
Neka nastave tako, pa nece biti poljoprivrednih proizvoda ni za nase potrebe.
Sta su napravili sa ljudima koji drze muzne krave? Je li cena od 11 Din za litar realna?
Mutna je voda, pa bi sudbinu mnogih "da resava nekakv som" kako ispeva Balasevic..

@tarana
Ne ljutim se ja.
U Spaniji gori na sve strane kako su javljali prethodnih dana. Tesko da ce tamo kukuruz doneti neki rod.
Krivo mi medjutim, kada neko makar i indirektno brani veselu trgovacku druzinu, jer su oni valjda zadnji preziveli stub sistema koji nas je unazadio devedesetih godina.
Trziste postoji da bi se formirale cene, i svakako one mogu ici gore i dole. Ubedjen sam da se trenutna situacija ne ogleda u ceni od 9 i manje dinara. Moguce je da i sama drzava pokusava da zakrpi rupe sa nasih ledja, jer je budzet busan na sve strane. Ne bi bilo prvi put.
 
Nazad
Vrh