Trenutna cena kukuruza na tržištu i predviđanje njenoga kretanja

Da li verujete da će cena dostići 300 € po toni ??

  • Da

    Glasovi: 179 54,4%
  • Ne

    Glasovi: 150 45,6%

  • Ukupno glasača
    329
kod nas danas 10 a juce bilo 9.5
 
jbt al sam se ja zajebo sa kukuruzom :udri: :nono: juce je bio 10din/kg a predao sam zadrugi a nisam ni obracun radio nego sam istog casa i pare dobio, a danas je skocio 10,70 a kazu ako ovako nastavi da ce biti i 12 dinara pa cekacemo jos malo pa jos 3 vagona imam pa ako bude 12 krunimo :ppozdrav:
 
Vladimirovac opstina Alibunar. A Gran-export bilo juce 9.20+pdv, najverovatnije da ce i oni podici cenu.
 
" Produktna berza citat " 10. 05. 2009.
Cene svih roba, kojim se trgovalo na organizovanom berzanskom tržištu na „Produktnoj berzi“ u Novom Sadu su u porastu. Rast cena po pravilu intenzivira trgovanje, a najbolji dokaz za to jeste činjenica da je obim trgovanja u protekloj nedelji od 4.374 tone robe čak 3,33 puta veći nego prethodne nedelje. Finansijska vrednost robe koja je bila predmet trgovanja iznosila je 51.692.070,00 dinara ili 4,08 puta više nego prethodne nedelje. Prolećni radovi su privedeni kraju pa se naši poljoprivredni proizvođači sve više okreću rešavanju sopstvene finansijske situacije tako što iznose svoje tržišne viškove na tržište.Sa druge strane, cene na svetskim i regionalnim berzama su u očiglednom porastu, izvoz kukuruza je veoma intenzivan, a procene o prinosima osnovnih poljoprivrednih kultura i u svetu i kod nas iz nedelje u nedelju sve su pesimističnije. To su faktori koji su svojim sinergetskim dejstvom uslovili da tržište u protekloj nedelji bude u takvom naletu, koji otvara još bolje cenovne perspektive u narednom periodu.

Tržište žitarica ponovo je u centru pažnje. Dešavanja na svetskom tržištu žitarica veoma su burna. Ne ulazeći u suštinske razloge koji su doveli do ovakvih dešavanja, pomenimo samo da su sve svetske berze žitarica zabeležile rast cena. Najveći uticaj na naše tržište svakako ima berza u Budimpešti. Ako pomenemo samo činjenicu da je u proteklih nedelju dana na ovoj berzi pšenica zabeležila rast od 15,35% i sada iznosi 141,27 EUR po toni, dok je cena kukuruza porasla za 10,47% i sada iznosi 128,43 EUR-a, jasno je kakve su se krupne promene desile u ovom kratkom vremenskom periodu.

Cena kukuruza na našem tržištu ponovo je u očiglednom porastu. Interes tražnje ne jenjava, a za razliku od prethodnih nedelja i ponuda se potpuno otvorila, pa je na bazi čak 29 kupoprodajnih ugovora u protekloj nedelji ostvaren ukupan promet od 2.480 tona ove robe. Veštački sušen kukuruz prodavan je po prosečnoj ceni od 11,00 din/kg (10,19 bez PDV) ili za 7,55% većoj ceni nego prethodne nedlje, dok je prirodno osušenim kukuruzom trgovano po prosečnoj ceni od 10,95 din/kg (10,14 bez PDV), što je za 9,17% veća cena od cene iz prethodne nedelje.

Pšenica najzad pokazuje znake cenovnog oporavka. Naime, prosečna cena trgovanja u protekloj nedelji iznosila je 11,37 din/kg (10,52 bez PDV), a to je za 5,28 % više od prosečne cene iz prethodne nedelje. Međutim, od ovog podatka možda je važnija činjenica da je maksimalna nedeljna cena dostigla nivo od 11,66 din/kg (10,80 bez PDV). Cena pšenice ovogodišnjeg roda sa isporukom u julu mesecu takođe beleži rast. Ovom robom trgovalo se po prosečnoj ceni od 8,94 din/kg ( 8,28 bez PDV), što je rast za 6,05% .

Trgovanje sojinim zrnom svakako zavređuje poseban komentar. Razlog je veoma veliki nedeljni rast cene. Prosečna nedeljna cena ove robe iznosila je 41,71 din/kg (38,61 bez PDV), što predstavlja rast u odnosu na prethodnu nedelju od čitavih 10,14%. Soja je jedina roba iz sektora primarnog agrara čija je cena veća nego prošle godine u ovo vreme kada je iznosila 37,74 din/kg (36,80 bez PDV).

Od ostalih roba trgovalo se suncokretovom sačmom 33% proteina po ceni 12,09 din/kg (10,25 bez PDV) i uvoznom suncokretovom sačmom sa 38% proteina po ceni od 11,45 din/kg (9,70 bez PDV).

_________________________________________________Post je spojen: [time]1241989450[/time]_________________________________________________
Šta kažete za cenu soje :D
 
lepo to ide gore :)
Susa u J.Americi i Z.Australiji, poplave u USA(midwest)
na nasim prostorima, ako ne padne kisa kroz 20-30 dana biti ce gadno
svetske rezerve su na istoriskome minimunu

ne ocekivam ATH cena ,ali veruem u dobar rast!

soja kicka ass :)
 
Svi se uzmuvali,potraznja za kukuruzom velika,cena ide svaki da gore,trenutno je 11 din.
 
i kod nas je skoro 11din/kg a mi predali 14 tona po 10din/kg :zli: :udri: ::novac::
ali imam jos 3 vagona u cardaku ali to cu jos cekati bar da skoci na 12 dinara kao sto neki kazu da ce biti do kraja maja a onda ako zatvore izvoz svi cemo najebati ako se vrati cena na 8 9 dinara zato treba imati dobru njusku i dobro sacekati pravu cenu koja ce po mom misljenju ako ovako nastavi da raste biti i preko 12 dinara/kg :ppozdrav:
 
malo sutra :haha: :haha: ako bude najvise 15 ili 16 kao lane bice dobro ali neverujem...videcemo jos sta ce biti :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh