Cena višnje u vašem kraju

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
ko visko leti nisko pada pre ili kasnije -razum pobedjuje a ako ne on onda trziste resi stvari pa visnja skoci na 150 dinara a onda je posle u nekim drugim vremenima niko nece....ekstremno to je lose...... visnja u okolini kraljeva veceras 110 dinara....
 
A u ovoj situaciji razum nalaze sta?
insistiranje na nizoj ceni od strane prodavca?
 
okolina Prokuplja,120 din pocetna cena, otkup pocinje u subotu

---------- Poruka napisana u 22:04 ---------- Prethodna poruka je at 22:00 ----------

ko visko leti nisko pada pre ili kasnije -razum pobedjuje a ako ne on onda trziste resi stvari pa visnja skoci na 150 dinara a onda je posle u nekim drugim vremenima niko nece....ekstremno to je lose...... visnja u okolini kraljeva veceras 110 dinara....
sta je pobedilo 2009 godine,kada je visnja bila 12 din i kada je niko nije hteo.
Ovo je moralo jednom da se desi jer su ljudi zbog ranijih godina napistili svoje vocnjake.
 
ko visko leti nisko pada pre ili kasnije -razum pobedjuje a ako ne on onda trziste resi stvari pa visnja skoci na 150 dinara a onda je posle u nekim drugim vremenima niko nece....ekstremno to je lose...... visnja u okolini kraljeva veceras 110 dinara....

E pa ja bih u konkretnoj situaciji volio da visoko letim, neko vrijeme, pa onda mogu i pasti. I mislim da to što ja visoko letim neko vrijeme nije moja zasluga a ni to što budem eventualno pao neće biti opet moja zasluga. Ovo naravno pišem iz pozicije proizvođača. Da sam otkupljivač vjerojatno bi se tako i ponašao kao "neki" ali ne bi imao takva demagoška (najblaža riječ koje se mogu sjetiti) objašnjena već bi rekao cijena je takva, hoćeš-nećeš.

Mali off.
Malo više sam osjetljiv na ovo jer isto doživljavam i u voćarstvu i u ratarstvu. Naši otkupljivači pšenice počeli sa istim objašnjenima + izgubili smo izvozna tržišta + svašta nešto. Mediji prenose a lakovjerni vjeruju. Na kraju isto je onima koji vjeruju i onima koji ne vjeruju što se tiče cijene , samo se ovi drugi malo više sikiraju.
 
Ma nije off cini mi se
Ta ekstremna kolebanja cena su posledica sirovog trzista koje je prisutno i kod vas a posebno kod nas. Sto duze traju trzisni mehanizmi u nekoj ekonomiji to oni iznivelisu ponudu i potraznju i retki su momenti da se desi ovo sto se desava sa visnjom u plusu i sa malinom u minusu ovih godina. Problem je sto ti mehanizmi deluju sporo pa im trebaju decenije da to iznivelisu a mi smo taze u kapitalizmu.

Ova cena visnje jeste lepa, naravno da ja kao proizvodjac volim sto je tako, kad vec znam da zivim u drzavi gde su ekstremno niske cene sasvim moguce pa hajd da jednom zakacim i taj spic u pozitivnom smeru.
Dobro je sto je ovako samo da budemo realni i da kazemo da na ovoj ceni lepo zaradjujemo a ne kao malinari sto su na 2,5 evra govorili da je sve ispod toga propast.
Nego, kupuje li Fruktal visnju negde u Hr i koliko je placa?
 
Potpisujem u cijelosti i mislim da je naglasak na tržišnim mehanizmima pa su prodavači magle sad malo nervozni. I neka sve dođe na svoje, ono realno, zato što je to tržište odredilo a ne neko rekao.

Pošto višnje nema u okolici, nema zaliha, naša i vaša višnja ostalima služi kao poboljšivač zbog svoje kvalitete vjerojatno i Frucktal kupuje samo vjerojatno od otkupljivača. Nemam takve informacije.

P.S.

Svi pišete cijene a zanima me i rok plaćanja.
 
Kod nas 90-100 din.Pare odmah.Kad smo sadili voce moj matori zapeo bolje je sljivu saditi a ja sam bio za visnju.Sad lepo ljudi prodaju visnju po 100-120 a ja sljivu kao i obicno po 10-12.:sjasi:
 
Jel bi vjerovali da jedan otkupljivač (od tri) još nije isplatio višnju i šljivu od prošle godine, drugi je to nedavno dovršio a treći je to isplatio prošle godine u roku cca 1-2 mjeseca.
 
Ovde se placa odmah.
Moguce je dan dva cekanja oko organizacije podizanja novca.
Ja bar dajem ozbiljnim preradjivacima (Nektar, Grinevald ili Rauh) ili nekome koga oni posalju, a ne hladjacarima.
Oni imaju takvu organizaciju da imaju svoje otkupljivace a ovi ne smeju da se zezaju sa ugeldom takvih firmi. Nekada nastane situacija da ovi nemaju dovoljno novca pa se saceka dan dva da se taj novac podigne ako neko insistira na kesu, a naravno moze i na racun.
U svakom slucaju prijatna pozicija a bas me cudi za Hr da je tako?

---------- Poruka napisana u 23:33 ---------- Prethodna poruka je at 23:26 ----------

Kod nas 90-100 din.Pare odmah.Kad smo sadili voce moj matori zapeo bolje je sljivu saditi a ja sam bio za visnju.Sad lepo ljudi prodaju visnju po 100-120 a ja sljivu kao i obicno po 10-12.:sjasi:

Ejbg, jedno kajanje ne gine :)

Ja imam najvise pod sljivom a kad pomislim koliko bih zaradio da m ije umesto sljive npr dunja, dodje mi da sve iskrcim.
Ali ja se nadam solidnijoj ceni i sljive ove godine.
 
Dakle, 110 f-co vocnjak.
Dogovoreno, potvrdjeno, sutra stize ambalaza.
Dogovor je da se cena moze menjati samo u smeru ka visoj.
 
Jel se otkupljuje i marela, vidim da je jednostavna za održavanje tj zaštitu a imam neke bezveze njive sa kojima ne znam šta bih pa ono...razmišljam još uvek šta da posadim, možda orah, a nije loše ni ta marela ako se otkupljuje..
 
Dansa mi je prijatelj višnjar iz sela Janošik rekao informacije sa terena kod nas i u Plandištu.
Cena 100-110 din sutra će se znati zvanično.Rod oko 10 t po ha a u Plandištu daleko slabiji.
Otkupljuje neki čovek iz Srbije.Otkup u selu Janošik.
Cena branja 12 din po kg ili 144 gajbica.
Evo bar malo da se orijentišete kako je kod nas.
Oni su danas već peti dan u berbi.
Pozdrav
 
Oktopod,
Pa nje nema mnogo, napisao sam vec ovde da je Nektar kupio nesto nje iz Makedonije ali to je bio ad hoc posao. Ta vinarija nije znala sta da radi sa visnjom, ponudila je Nektaru i ovaj je kupio. Da li bi je neko kupovao da je ima vise pojma nemam.
Kad se o ovim cenama prica podrazumeva se oblacinska visnja bez crva. Za oblacinsku vazi da je zahvalna za preradjivace, lako se izbija kospa i ima intenzivnu boju sto ovima odgovara.
 
@oktopod
Zaboravi marelu. Imao sam nekad 20-tak marela i isto toliko višanja, i uvek mi je bio problem da prodam marelu. Za pijac je super - vole je ljudi i rado kupuju, ali za industrijsku proizvodnju nisam siguran, cenjenija je obična višnja.
 
Kod nas je branje 17 din/kg i jos se beraci bune,traze mnogo vecu cenu,kazu oce jos jer ce gazda da se obogati ove godine.Izgleda da bi im najvise odgovaralo da beru na pola sa gazdom,naplata pola-pola:haha:
 
Pa kad ste bogat kraj :)
Vidis kako je lepo ziveti u siromasnom kraju, radnici znaju da gazda nije bogatas, razumeju muku pa su i oni skromniji :)

1000 dinara dnevnica+hrana+prevoz ako nisu iz kraja+cigarete pusacima ili 100 dinara nepusacima.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh