Kajsija

Buahaha slatko se nasmejah :D meni je slična ova domaća sorta, ima svakakvih čudesa što se tiče pegavosti :) jedino mi koštica nije ovako ružna :)
 
@joekiki, ovo lijepo izgleda (sem špica), vrlo lijepo i sve uredno. Kad sretnem ovakav voćnjak odmah bi gazdu vodio na neki
ručak i točeno pivo za nagradu :) A sad da se vratim na temu. Ne vidim da se neke drastične mjere trebaju poduzimati na
ovim kajsijama. Samo "zarubi" sve vrhove na nekih 2,5 - 3m i rješen problem. Ovim čokotima vinove loze bi trebalo
dopustiti da malo dišu, pa ih oslobodi ovih "jorgana" nad njima :) U ostalom, kad odrubiš vrhove i malo skratiš grane,
imaćeš kišobrane i već lijepo razvedene grane, rod će se kroz 1-2 godine povlačiti prema unutrašnosti i imaćeš vrlo lijepe
kajsije. Kovrdžavost i pjegavost pretpostavljam da je zbog nedovoljne zaštite ili je pak odlika same sorte, ali ne vidim
da je to problem, po meni izgledaju vrlo lijepo. :)

@oktopod, druže ostao sam ti dužan odgovor. Znam da se breskve, a nekim dijelom i kajsije orezuju na princip "ne
dodirivanja plodova", tj. ako se vidi da će biti gronja, proređuju se. Takođe one site grančice se orezuju da ne dođe do
fizičkog oštećenja, tj. probijanja ploda.
 
Hvala brate, pravo da ti kažem ja ne vidim neku dobit od tih kajsija, na 50 drveta sam na prskanja i prehrane dao skoro 100 eur, a gde je gorivo i manuelni rad, da bih sad sve ukupno ako možda budem uzeo 300 do 500 eur...kad dodam i radne časove, koliko sam vremena proveo u voćnjaku, bolje da sam sedeo u hladu...
5 od 50 drveta ove godine nije rodilo, 5 ima sitan plod, 3 ima nedefinisan plod, kao neke loptice skočice, od ovog što ostaje 25% je popegavelo i oštetilo se...beri svaki dan po 30 kila, ne stigne sve odjednom, nosi na pijacu vamte tamte...onaj bi 10 kila, onaj 8, ovaj gajbicu, onaj 5 gajbica...prljav mi auto stalno kao kombi...

Jedva čekam trešnje da porastu pa da posečem sve ove kajsije i manem se muke. Od sad veruj mi nit ih prskam nit okopavam, projurim tanjiračom dva put mesečno i to je to od mene pa kako ispadnu.
 
To je istina. Evo for example što bi rekli englezi, jedan kolega je prošle godine počupao 2,5 hetara šljive Stenlejke (stare oko 25 godina) i zasadio sve pod trešnjom. Ima navodnjavanje iz rijeke itd... Prelazi na trešnju jer kaže da je najisplativija...mada, prošle godine udarila kiša i sve i jedna je bila kao kokica (ispucale), ove koje je posadio prije nekoliko godina. Skoro da ništa nije prodao, a ne može ni u rakiju...samo mulčiranje. Ali šta ćeš, svaka proizvodnja ima svoje rizike. Ja ću ovogodišnji rod dati kompletan u industriju, najmanje je glavobolje, a kad se sve sabere i oduzme dođe na isto. (industrija nabavi gajbe, doveze ih i odveze pune direktno sa voćnjaka).
 
Pozdrav svima!
Hvala na pohvalama.
Tako sam i mislio, da ga dovedem na 2,5-3m... nekako mi to najbolje zvuči.
Jedino me brine, kako će stablo podneti, ako ga naglo dovedem na tu visinu?

Nego evo još nešto iz moje kuhinje:
Zadnjih 3-4 godine se pojavljuju neki čudni buketiči na kajsijama!
U proseku 5-10 buketića po stablu, i tu negde kad je berba, one se sasuše...
Vrlo interesantno izgleda...









pozzz joe!
 
Pa ti možeš da počneš i saradnju sa cvećarama o istom trošku ili možda da gurneš buketić u flajku kajsijevače, verujem da bi izgledalo vrlo dekorativno. hahaha:haha:
 
Joekiki tebi nikako nije dosadno sa tim kajsijama :D

Ovo mi laički izgleda kao mladari koji se tako naguraju...
 
Pozdrav svima!
Joekiki tebi nikako nije dosadno sa tim kajsijama :D

Upravo tako,,,nikad mi nije dosadno...prava botanička bašta bolesti i štetočina...
Prekoputa od mene, ima jedan voćnjak oko 1ha, raznih voća! Ali ništa ne prskaju, nit obilaze, korov od 2m, a oni se samo pojave kad bi se trebalo brati..."navodno" tako da možeš zamisliti šta je žgadija, i boleština...a ja tu na 50metra! Čik se odbrani...
Al dobro je,,,šta Bog da...uvek ima

Berba kajsija se privodi kraju...
Nego, gledajte ova dva lika...prosto mi je bilo žao da ih uberem, pa sam ih ostavio da mi prave društvo :haha:









pozzz joe!
 
Kako rešavate problem mrava u voćnjacima kajsije ? plod koji nije za plasman na tržište ide u rakiju, otpada i posle 30 minuta mravi ga preplave...
 
pozdrav. Ja sam takodje nasao ,na 3 stabla i to narocito kod madjarske sorte, bele oblike na koštici. Jedino neznam zasto i od cega. Interesantno da kod novosadske sorte to nije se dogodilo. Inace jako sam zadovoljan sa rodstvom i kvalitetom. Imam samo 20 drveca oko kuce i najbolje su mi pokazale sorte NS 5-6 i sorte bergeron ,koji u ovim vremenama dodje do sazrevanje.
postavicu nekoliko slike , rado ocekujem vase napomene.

IMG_1686.JPG


IMG_1687.JPG


IMG_1689.JPG
 
Ja godisnjem ,samo jednom radim ,rezidbu na kajsijama, i to pre cvetanja. Tako su mi ucili vocari iz Horgosa. Tamo sam video 500 drveta kajsije i covek lepo zivi od toga. Pa nisam znao ,bas kada se vrsi rezidba kajsije ,jer sam citao ,da neki posle berbe ,neki u cvetanju . Kaze tip iz horgosa ,da on iskljucivo radi pre cvetanje ili jos moze i u cvetanju.
Ja netvrdim ,da je to uredu ,ali do sada tako sam radio. Mada mogu reci ,da su kajsije stari 5 godina ,i dve su do sada susile.
 
Da, bolje je što kasnije u zimu, tj proleće orezati kajsiju. Pred samo cvetanje najbolje. Jer kasnija rezidba ima za posledicu i kasnije kretanje vegetacije, što je prednost, jer mogu da se izbegnu kasni prolećni mrazevi koji umeju da desetkuju rod. Pored ove imaš još 2 rezidbe. Jedna koja se obavaljala pre mesec dana i njome su prekraćivani ovogodišnji mladari za trećinu, a negde može i za polovinu, zavisi od dužine. Time se potencira bočni porast, kvalitetnije je obrazovanje rodnih pupoljaka za narednu godinu, vegetacija nešto kasnije kreće, smanjena bujnost itd. Treća se obavalja u ovom periodu, posle berbe. Njome se uklanjaju slomljene, bolesne grane i one koje smetaju za prolaz mehanizacije!
 
Koje sorte kajsije su se po vama najbolje pokazale ?

Msm da njihovo sušenje ima veze sa kalemljenjem, jer sam tako čini mi se negde pročitao, ali možda i grešim, lepo se razvijaju i samo se odjednom osuše....:sta:
 
Pozdrav svima!

Neznam zašto se ovi simptomi javljaju na listovima kajsije?
Predpostavljam da ima veze sa šarkom šljiva, jer su obline šara viđene na košticama, prilično slične...?
Bar ja tako mislim...



















pozzz joe!
 
Čuj @joekiki


interesantna stvar, koja se ne može često videti. Na prvi pogled jesu simptomi šarke, i sam kažeš da ima kojekakvih deformacija na koštici.
Mada, pored toga meni to liči i na nedostatak magnezijuma. Simptomi se najčešće manifestuju na starijem lišću, a u slučaju većeg nedostatka i na mlađem. Magnezijum ulazi u sastav hlorofila i njegov nedostatak smanjuje aktivnost ovog biljnog pigmenta neophodnog u procesu fotosinteze. Sami simptomi se manifestuju kao hlorotične pege između lisnih nerava. Ništa preciznije ne bih mogao da ti kažem, za sad nek ostane ovako na ovome, pratićemo dalji razvoj situacije!
 
Dakle situacija je sledeca, pre recimo 10 godina moj cale je zasadio 10-ak kajsija i jos par drugih vocaka.
Sve je bilo fino do pre 2-3 godine. Pocele su da trule, izvadjeno 4-5 stabala, 2-3 ubogaljena, i saka jada ostala!
Naravno moja predpostavka je lose odrzavanje, kasno su poceli da krece stabla, mada sam nacuo da je kajsija vrlo osetljiva vocka?
 
Da nisu možda polako ostajale bez lista, tj od manjih grana preko većih se sušile, i tako to uzelo maha dok celo drvo nije ostalo bez lista? Ako je tako, to je monilia laxa, imaš temu opširnu o tome u podforumu Zaštita voćaka...vidi na netu malo slika monilie pa proceni da li je to...ukratko treba da se prska 2-3 puta za vreme pupoljka i cvetanja...naravno može da bude i da je loše zemljište, mada ne verujem da je toliko loše..
 
Nazad
Vrh