Kajsija

Planiram da u jesen 2011.godine posadim negde oko 50 ari kajsija,ali se dvoumim dali saditi klasicne kajsije madjarsku,novosadsku 4x4,ili stublaste 0.7x0.7 sa rasrojanjem od 3 m.Ovde ima vise stabalaali kada se sve proracuna ima vise da se ubere nego klasicno.
Dali moze neko da mi pomogne sta je bolje posto do jeseni imam jos vremena.
Ima li neko iskustva sa stublastim kajsijama.
Inace mesto mi je idealno za polivanje i zemlja je pogodna za kajsiju.
Svaki savet je dobrodosao.
Pozdrav od carapana!!!!!!!

v42gih.gif
 
interesantno pitanje.
Jesi li se vec negde informisao o tome naravno ne racunam one koji prodaju sadnice ili strucne tekstove onih koji su ih selekcionisali jer je to naravno subjektivno misljenje.
Licno sumnjam u ekonomsku opravdanost ovakvog zasada i to iz par razloga prvi je iskustveni odnos sadnica je 7 ili 8-1 u odnosu na konvencionalne nasade tesko je da ce 7 stubastih enormno prebaciti ronoscu 1 konvencionalnu sadnicu mrzelo me je da googlam koliko rodja stubasta ali iz iskustva sa drugim vocem imam ovo misljenje
Drugi razlog je taj sto je vec dosta vremena proslo od kada se proizvode ove sadnice i koliko mi je poznato ozbiljnijih zasada nema znaci ljudi koji dosta ulazu i imaju da tako kazem neogranicene resurse kupuju danas uvozne knip sadnice/ili domacew/ ali su to vocnjaci koji se formiraju kao vitko vreteno ili vretenasti zbun mislim da je isplativo vise bi se sadilo
Znam da ti nisam nesto pomogao ali sam pokusao da ti preusmerim nacin razmisljanja mislim da su stubaste idealne za okucnicu i bastu ali za nesto vise sumnjam :ppozdrav:
 
Ma raspitivao sam se i radio neke kalkulacije,ali vise ljudi vise znaju,pa mi je svako misljenje dragoceno.
A evo i moje kalkulacije:

STUBASTI ZASAD:
ZASAD STUBASTOG VOĆA - KAJSIJA 1mx0.6m za 50ari na ovom rastojanju potrebno je 8333 stabla puta cena od 450 din (cene su sve iz prosle godine) to je 3.750.000 din.Kada na svakoj kajsiji rodi po 3 kg dobije se kolicina od 25.000 kg puta 40din. cena prihod je 1.000.000 din.rashod djubrivo,gorivo,prskanje....128.000 din.
Ostaje zarada od 872.000 din.

STANDARDNI ZASAD:
ZASAD - KAJSIJA 4-2.5 m za 50ari na ovom rastojanju potrebno je 460 stabala puta cena od 450 din (cene su sve iz prosle godine) to je 206.897 din..Kada na svakoj kajsiji rodi po 40 kg dobije se kolicina od 18391 kg puta 40din. cena prihod je 735632 din.rashod djubrivo,gorivo,prskanje....111.477
din.
Ostaje zarada od 624.155 din.

E ovo je matematika a da li je u stvarnosti tako to vec neznam i zato zelim da se konsultujem sa vama.

:nono: ::traktor:: :ideja: ::traktor1::
 
ma nemoj da se konsultujes sa nama jer mi svi imamo oprecna misljenja tako da na kraju neces da znas sta da radis :haha:
i ti bi ulozio toliko novca za pola hektara ??
kico vidis da ima i od nas l... hahahhahaaa izvini zemljak naravno sve cemo da pomognemo sto je u nasoj moci.
sto se tice sadnica to ceti biti malo problem prvo nabavka a u slucaju da nadjes toliko bice problem da ostvaris povracaj neznam sad tacno koliko je ministarstvo propisalo za ovu godinu( ali 8000 pali bi u nesvest) a i kalemari tu oko krusevca nemaju "licencu" za kalemljenje stubastog voca pa tako ni sertifikat za njih vec je to sve onako na crno.
ali slusaj neko mora da bude prvi......

sad malo mi se ne poklapa cena ti si tu blizu konjuha i velike drenove trebao bi da bolje poznajes cene sadnica tako tek da znas stubaste su 3-4x skuplje od standardnih koje su ove godine kostale 140 din sa sertifikatom za povracaj ili ako neces sertifikat 100 dinara

e sad nesto sto neznam i sto do sada nisam video je recimo madjarska najbolja kao stubasta neznam ni dali postoji ijedna poznata sorta kajsija ili jabuka a da je ima i kao standardna i kao stubasta obicno su neke leve sorte koje na trzistu nemaju prodju bar sorte jabuka koje sam imao priliku da vidim pa ako neko zna i mene zanima ... a sta vredi posaditi ako niko nece da kupi

sto se tice rastojanja vec vidim komentare strucnjaka koji se malo vise razumeju nego ja ovo sto ti nazivas standardno je za njih gusta sadnja i siguno nece da ostane bez komentara
 
Zorane,ova gornja kalkulacija ne drži vodu :nono: :nono:,kako si to računao?? :sta:
 
Ma gornja jos i drzi donja nije dobra jer je u njoj cena obicne sadnice 450RSD a realna je 150RSD plus sto bi ove stubaste kompletan zasad trebalo rucno obradjivati znaci motika pa rucno prskati bi se pojavio problem zasencenja pa problem plamenjace zbog tolike gustine pa bi trebali jedno 5.000kg vestackog djubriva da ne nabrajam dalje
Ovu ideju smesta ODBACI i smisli nesto drugo :ppozdrav:
 
Ovo je samo neko vidjenje sta da se radi a sto se fice cena kalema namerno sam uzeo da su iste jer NS 6 u Novom Sadu u rasadniku prosle godine je bila ta cena.
:udri: :udri: :udri:
 
Moze li neko da okaci opis belosljive,sortu na koju se kalemi kajsija? I neku sliku ako moze da nadje,jer ja nisam nasao ni jednu!
 
Zivim u Sumadiji bogom danom mestu za vocarstvo al je to kod nas slabo korisceno.Konkretno u mom zaseoku je takva mikro klima da pogoduje kajsiji,nema mrazeva u fazi cvetanja,te ona moze da uspeva skoro svake godine jedino varira kolicina prinosa.U sustini svake godine ima neki prinos. Trenutno postoje neki stari zasadi kajsije. Pre se nije ulagalo toliko u vocarstvo svi su radili u fabrikama u Kragujevcu ali vreme se promenilo.Iz ovih razloga nas nekoliko smo resili da se okrenemo u ovom smeru i da iskoristimo nase prirodne pogodnostii da zasadimo neke povrsine pod kajsijom i u skladu sa mogucnostima povecavamo te povrsine.Prosle godine smo osnovali i udruzenje kako bi obezbedili neko trziste u planu je i izgradnja hladnjace za prihvat kajsije. Udruzenje cine uglavnom mladji ljudi koji imaju i zelju i volju da ovo proradi.Ne bih da dalje gnjavim ,hteo bih da zamolim svakog ko ima iskustva u oblasti proizvodnje kajsije i dalje distribucije,mogucnosti da se dobiju neka sredstva od drzave, subvencija da nas putem ovog foruma posavetuje.Unapred hvala.Uzgred udruzenje se zove udruzenje poljoprivrednika DRDICI Resnik, i imamo 16 clanova.
 
Uspeva, uspeva.Al cemo morati dosta i da ulozimo a vremena su krajnje teska.Svaki savet ili putokaz je znacajan.Da li neko zna jel drzava daje neki povracaj za sadnice posto za jesen planiramo malo vece zasade kajsije.Konkretno me interesuje cena sadnica posto sam video razne cifre,na forumu od 150 do 450,gde je 150 na primer.Ako neko zna neka mi ostavi poruku. LJudi unapred hvala na pomoci,svaka informacija je znacajna.
 
U mom kraju su sadnice upravo tako oko 150 do 250 dinara.

Hteo sam nešto i da pitam, pojavilo mi se na kajsiji na plodu kao rupa koja se popuni smolom, pretpostavljam da je ovo neko fizičko oštećenje od ptica, možda i grada koji nisam siguran da li je pao neki dan u manjoj količini i slično?

Inače rodila je baš lepo, kao i prošle godine, mnoge se grane posavijale, pa pošto su neke visoko nisam mogao da poduprem nego sam kanapom vezivao za neku jaču granu, ne znam i dal je to OK, već par dana stoji tako i rekao bih da je dobro...
 
U redu je to samo pazi da ti se kanap ne ureže u koru pa da dođe do smolotočine i neke infekcije.
 
OK, koristio sam onaj običan deblji kanap što se raspada...a šta misliš za ove rupe sa smolom? A evo i kako je rodila :)

 
Djeluje kao fizičko oštećenje. Lijepo ovo i zdravo izgleda, biće tu dobrih kajsija. Good work! :)
 
Hvala, nisam ja puno zaslužan koliko su sveopšti uslovi u mom kraju solidni, ovakve su bile i prošle godine bez prskanja, ali sam ove godine krenuo da prskam jesen proleće i monilija laxa :)

Zezaju me svake godine ta fizička oštećenja, npr na ovoj na slici u dnu ploda isto možeš da vidiš rupicu, rupice se pojave od džombe na grani gde kreće list i slično, kako plod raste tako se ta džomba urezuje u njega i svake godine me zezaju za cenu jer mi skoro svaka ima crnu tačku i nije lepo obla nego ima taj đavo, dok su drugi prodavali za 85 dinara, ja sam za 65, nije ni to loše, ali 20 kinti na 50 drveta... :)
 
Kako se to orezuje? :) Jedino što znam je da se orezuje u cvetu, to sam ove godine video i mislio sam ovo neki ludaci, a ono breskva i tako treba...
 
Pozdrav svima!

Evo moje kajsije 14 stabla, od 11godina starosti...
Zadnjih 5 godina nije rezano, pa je rod pobegao prema krajevima, a stabla imaju visinu oko 5metra...pa se sad sve uvija, a i visoko...čik oberi plod sa vrha"...
Grane susednih stabala, se međusobno prepliću...i kad dune jači vetrić, sve se trese i sve odpada...
Neznam dali smem, ili nesmem?...ali ih moram orezati, i skratiti na pristojnu visinu da se mogu ljudski brati plodovi, jer ovo kao sad...nevodi nikud - samo treseš i kad padne, bude fljoka od ploda - i direktno u bure...



Plodovi su sve pegave, kao "pipi duga čarapa"...prosto mi je strah piti rakiju od tih kajsija :haha:





Ima tu i tripovanih plodova...može se koristiti kao držac za čačkalice...


Tu je i "šarka šljive", koja se ugnezdila doživotno i na moje kajsije...
Baš se lepo ucrtavaju razni kružići i oblici na koštici,,,a i na spoljasnosti plodova............baš sam oduševljen!!!!!!!!!! al eto....
Sećam se lika, u emisiji "5KZANJE", pre par godina...u fazonu - kao on ima neku kajsiju, gde na košticama ima nekih čudnih crta i krugova, pa ko rascepi taj plod kajsije, oni čitaju sa koštice, i proriču budućnost - kao iz šolje za kafu!...pa mogu sad doći i kod mene da gledaju u košticu...možda im se usreći! :haha:




I na kraju... smiley kajsija


pozzz joe!
 
Nazad
Vrh