Kajsija

Узео сам данас гранчице кајсије и брескве да провјерим измрзавање цвјетних пупољака. Како да их изазовем на цвјетање?
 
@Vocar:
Nije bilo rakije samo vino i voda da sam im dao rakiju redovi bi bili krivi a ovaj bi drugar pao u nesvest od okretanja
Zao mi je sto nisam snimio njegov sistem gazenja
Tri kruga i drzi je sa dve ruke da bi kako on kaze radjala svake godine
 
Ја сам у новембру 2009. посадио осам кајсија НС родна, роксана и мађарска најбоља. На једној мађарској најбољој се појавила смола. Имам неко истраживање о сушењу, само да га пронађем па ћу поставити. Мислим да се најмање суши роксана.
 
Ja sam par grana stavio u vodu 10.o2,odmah posle onih -28,danas sam zasekao neke napupele pupoljke koji su krenuli i isto za sada ne vidim da su izmrzli.Doduse uzorke sam uzeo iz baste a ne iz vocnjaka koji je u ataru gde je jos bar za 2 stepena hladnije nego u selu.Videcemo...
 
Ja sam par grana stavio u vodu 10.o2,odmah posle onih -28,danas sam zasekao neke napupele pupoljke koji su krenuli i isto za sada ne vidim da su izmrzli.Doduse uzorke sam uzeo iz baste a ne iz vocnjaka koji je u ataru gde je jos bar za 2 stepena hladnije nego u selu.Videcemo...

Hajde javi sta je bilo jesu li izmrzli ili ne.
 
Ове гранчице кајсије што сам јуче ставио у воду показују знаке живота. Већ се виде ружичасте тачке на пупољцима. Додуше, гранчице су од роксане и новосадске родне посађене на 362 метра надморске висине. У долини је измјерено -23, -22 и два јутра -20; ове ниже нисам ни бројао.
 
Moje kajsije su na 80m nadmorske visine, 27.02. sam zasecao pupoljke da bi ustanovio kakvo je izmrzavanje. Nisam nasao ni jedan ziv, svaki koji sam otvorio bio je braon-crn. Sa breskvama za nijansu bolja situacija, mada opet katastrofalno. Jabuke, tresnje, visnje mi nisu izmrzle ili u jako maloj meri, mada to nije za ovu temu...
@Komandara: na 362m i temperaturama do -23, ne treba da brines koliko mi u ravnici i -28...
 
И код вас су вјероватно на Фрушкој гори преживјеле кајсије јер је био мањи мраз. Овамо код нас су у долини на 140 метара измјерили -23, а исто јутро на 880 метара су измјерили -11 степени. Код мене вјероватно није ишло испод -19 јер нема оштећења. А у Новом Саду су измјерили -29, на тој хладноћи и шљиве могу бити оштећене. Мени су кад сам садио сви говорили да је кајсија за Војводину јер је тамо топлије.
 
Imao sam priliku da vidim jedan zasad gde je letos urađena rezidba, izbačeno je sve što neće trebati za zimsku. Tako da će se zimska svesti samo na uklanjanje grana koje su se u međuvremenu možda polomile ili baš baš ne odgovaraju po položaju. Tipičan primer korisnosti letnje rezidbe.
 
Danas sam bio malo u voćnjak da obiđem i poneo žilet!
Nasumice sam zarezivao cvetne pupove kajsije, u početku sam brojao...al mi se smučilo brojanje
Našao sam dva zdrva pupa za 10minuta žiletanja!
I to što su zdravi pupovi bili (2kom), su u sredini - na mestima gde ima 2-3 pupa okolo njih!
Ništa od kajsije ove godine...
 
Ja sam danas proveravao grancice koje sam stavio u vodu posle onog minusa i ne izgleda tako lose.Samo 4 od 30-tak su smrzli,pocrneli,ostali pupoljci ne izgledaju lose,videcemo do kraja sta ce biti.Grancice sam orezao posle onih -29,sledeci dan je bilo -24 tako da ce procenat izmrzlih biti sigurno veci od ovih 10%.Vocke su mlade i u kondiciji pa verovatno i to utice.
 
Моје гранчице кајсије које сам ставио у воду прије шест дана су лијепо напупале. За два - три дана ће почети да цвјетају. И брескве такође.
 
Kao sto sam se i bojao,van sela je bio jos koji stepen vise u minusu tako da je velika razlika u vocnjaku u selu i vocnjaku u ataru.Mnogo vise izmrzlih pupova kao i kod kolege ,,joekiki" u Kikindi.Kod nas su bili slicni minusi(N.Sad-Kikinda).Komadara kod tebe verovatno nije bilo -29?
 
Kod mene NA STABLIMA poneki pupoljak već krenuo da se otvara, danas sam gledao.
 
Пеле, у долини је било -23. И на -23 би требао да измрзне један дио, али су моје кајсије на брду па вјероватно није било испод -19. Данас су у соби гранчице почеле да цвјетају.
 
Nazad
Vrh