Kajsija

Gde se mogu naci kalem grancice za kajsiju imam posadjenih oko 400 stabala sljive (djenerika-sterlej)
Da li ima nekih proizvodjaca u okolini Smedereva koji znaju sta imaju posadjeno u njivi.
Po forumu citajuci ima dobrih sorti ali se tesko nalaze mene interesuju ranije sorte, zbog terena njive retki su mrazevi.
Unapred zahvalan
Sto se tice susenog voca ima ga u mom kraju
Probno su osusili nekoliko vrsta vocaka sve su imale ekstra ukus posebno jabuka zlatni delisest
Cak su mogli i da nadju kupca za suseno voce ali nisu mogli da ispostuju kolicinu susara malog kapaciteta
 
Pa svakako se govori u narodu, a pravilno je valjda kečkemetska :ppozdrav:

Imam ja i domaću običnu, stara ona sorta, ali nije nešto rana, stiže posle i za vreme kečkemetske ruže..ima i neka rana kečkemetska ruža, imam par drveta, ali je ona ružna, suva, ima neke tačke i nije dobra za transport, nije interesantna rusima, prepoznaje se tako što plod pobegne u visinu, pri dnu budu skroz gole skeletne grane sa malim grančicama na kojima je prvih godina bio plod...
 
Član srđank je izneo bojazan od izmrzavanja šljive, a evo šta sam pročitao u 'Dnevniku'-u:

– Воће у војвођанским воћњацима за сада није угрожено, али би проблема могло бити ако би се температура спустила испод -18 степени – каже за „Дневник” проф. др Зоран Кесеровић с новосадског Пољопривредног факултета. – Најугроженији су засади брескве и кајсије на обронцима Фрушке горе, и то ако су испод 150 метара надморске висине. Управо би њих температуре од -18 до -20 степени могле највише и погодити. Проблем је, наравно, у томе што у тим зонама ово воће није требало ни садити а овај мраз би само могао потврдити да се мора пазити где се, како и које воће сади. Јабуке, као најважнија воћна култура у Војводини, за сада зиму пролаз без икаквих проблема. Рађене су и анализе родности које потврђују да нас чека солидна година уколико, наравно, не буде неких температурних удара, а они се не очекују.

Pošto smo mi (na telečkoj visoravni) na stotinak metara nadmorske visine, i mene strah od izmrzavanja.
Da li je neko imao iskustva sa izmrzavanjem kajsije, i da li se posledice javljaju samo za ovogodišnji rod, ili ima i trajnih?
 
Мени ће ова зима бити добар показатељ да ли да садим кајсије. Јутрос је измјерено -21 степен. Додуше моје кајсије су на брду па можда није било толико хладно. Ако после ове зиме цвјетају садићу још кајсија. Ево извода из једног научног рада који је могуће пронаћи на интернету:
UTICAJ NISKIH ZIMSKIH TEMPERATURA NA IZMRZAVANJE​
CVETNIH PUPOLJAKA BRESKVE I KAJSIJE NA PODRUČJU
ČAČKA
R. Miletić, M. Mitrović, M. Rakićević, M. Blagojević*
Izvod: Kritične, minimalne temperature za izmrzavanje cvetnih pupoljaka breskve ikajsije od –18,0 0C i niže, registrovane 25 i 26. januara 2006. godine izazvale su značajnaoštećenja na cvetnim pupoljcima breskve i kajsije. Oštećenja cvetnih pupoljaka sortii hibrida breskve u kolekcionim zasadima u Ljubiću su bila 71,1 % i 65,9 %, odnosnood 61,0 % (Julija) do 100,0 % (Meril Sudance) i od 35,1 % (NoXX/55Br) do 87,7 %(NoVII/45VŠ) i 87,4 % (Clayton). U zasadima sela Lipnica prosečna oštećenja su 80,0%, Prijevora 80,3 %, a totalna u Viljuši kod manjeg broja sorti. Oštećenja na cvetnimpupoljcima kajsije su iznosila 67,9 %. Najmanja oštećenja su bila u selu Prijevor (60,7%), veća u Lipnici (68,6 %), a najveća, totalna na području istog sela u drugom zasadu.Cvetni pupoljci sorte Mađarska najbolja oštećeni su od 35,4 % pa do 100,0 %, hibrida
IV/81 53,4 %, a sorte Harkot totalna.


---------- Poruka napisana u 19:09 ---------- Prethodna poruka je at 19:04 ----------

http://scindeks-clanci.nb.rs/data/pdf/0354-1320/2006/0354-13200603010M.pdf
 
Kod mene je bilo -27,danas -24,mislim da sam ,,obrao " kajsiju za ovu godinu.Ne verujem da pupoljci mogu ovo da izdrze.Ako iscveta 20% bice premija.Orezao sam par jednogodisnjih grancica i stavio u vodu pa cu videti sta ce da izadje.Maksimalno koliko ja znam kajsija izdrzi do -25(tako pise u Keserovicevoj knjizi ,,gajenje kajsije").Sto drug Komadara kaze da ce sad da vidi da li da sadi kajsiju to ne pije vodu sada jer svo voce je pri ovim temperaturama u opasnosti.Drugar mi kaze da ce vinovu lozu morati formirati od pocetka(ispod snega) gde je nije uhvatilo ovih -27.A ni ja ne znam da li ova izmrzavanja vaze i za sledecu godinu,cuo sam da je to samo za ovu godinu.
 
Neke prognoze su da ulazimo u duzi period susnih leta i veoma hladnih zima sa velikim padavinama . Bio jedan lik na TV pricao kako se to menja svakih 40-50god nisam ga bas najpazljivije slusao bila cela emisija a ja imo goste
 
Nisam gledao tv juce pa ne znam da li je neko spominjao sta ce se desiti vocu na ovim temperaturama.Mozda neko pamti 2oo1 godinu kada je bilo -22 pa ima iskustva sta se desavalo?!Koliko pomaze sneg posto je napadao pre ovih minusa,da li njegova visina stiti koren,kalem,stablo.Malo snega ima i na granama pa da li i to sprecava smrzavanje mladih grancica i pupoljaka?
 
fruit bas tako a jos i dobro djubrivo :osmeh: svaki cm. snega jedan gram azota na metar kvadratni . digitron u ruke i odmah izracunas koliko manje ces da nadjubris u prvom djubrenju azotnim djubrivom ....::novac:: . ima i nesto pozitivno u svemu ovom
 
Pa onda bi to bilo 50 grama(50 cm snega) po m2x1oooo sto ispada 50o kg po hektaru1? Nesto mi je to puno...ili nisam dobar matematicar:osmeh:
 
Nazad
Vrh