Kajsija

uz narucivanje moze ili da sam kalemim, to mu dodje isto, ali za sledecu godinu, nikako ove, sad sam imao vremena za sadnju, sledece godine ko zna kako ce da bude

Kad su meni poznati ljudi zvali kalemare iz svog kraja, vecina je rekla da nema te sorte ili ih ima u malom broju, naravno nisam stajao uz put i pitao imate li to i to jer bi sve imali :haha:
Inace oglasi su puni, samo kazi sta ti treba i to dobijas, "casna pionirska" da se ne kunu u decu pa nismo valjda dotle dosli.....

Meni nije ogdovarao visoki kalem zbog visine prve grane tako da je to odmah otpalo kao varijanta.
Gustinu na 2 metra sam video na mnogo mesta (u italiji) nije ta podloga ali je slicna, ima zasada i po 15-20 god starih
 
@aremane
Znaš šta bih ja uradio?
Kalemio bih preko posrednika, samo da mi taj posrednik bude dosta kraći, tako da mi prva grana bude na visini koju želim! Jbg, to je opet dvogodišnji posao! Al generalno, tvoja ideja mi se sviđa, može mnogo toga dobrog da donese. Sve će ti biti drastično lakše, i rezidba i zaštita i berba! A kvalitet plodova takođe bi trebao da bude mnogo bolji, jer krošnja je "tanja", te će plodovi biti bolje obojeni za stonu upotrebu. Sve što ne prodaš u toj kategoriji, spičiš u rakiju, a rakija od kajsije je možda i najbolja! :D
Kad ćeš opet do žabara da ideš?


A i još neš mi je palo na pamet! Kako npr da skratimo proizvodnju sadnica sa posrednikom sa 2 na 1 godinu, jesi razmišljao možda?
 
ja da nisam sad posadio verovatno ne bi ni posadio, sad sta je tu je.

Kvalitet plodova ce verovatno biti losiji (sitniji), ali nema veze, probacemo da radimo sa "malo hemije" pa da vidimo sta ce da se desi.
Sledece sto mi treba u takvoj tehnologiji je "Vesela Masina"

Idem 13.12. na neki seminar o rezidbi kruske pa cu da vidim i za kajsiju sta kazu
 
da li kajsija može da se gaji u formi vitkog vretena jer mi je u šljiviku gde je šljiva u tom uzgojnom obliku usfalilo 7 komada neko se poslužio proletos mamicu mu lopovsku.
u pitanju je ns-6 nisko kalemljena podloga dženarika.
 
onda se čujemo kolega ja sam usadio pre neki dan- šta im bog da teraću stabla na čačkalice ali grane neću uvrtati pa kako ispadne..
čekamo odgovor od fruti boja možda on nešto ima za reć..
 
neće li smetati uvrtanje grana kad kora puca odma smola kreće na kajsiji a to je za nju loš početak.
 
nadam se da nece, ali odmah po kretanju vegetacije, mlada je kora i brzo se regenerise, nije za preporuku drugome (ti imas 7-8 stabala pa mozes da se zezas)
 
Uskoro bih posadio par sadnica kajsija za kućnu upotrebu pa me zanima šta je uvrtanje grana i kako se to radi. Hvala
 
probaj malo vršljati po forumu ima tema u kojima je to objašnjeno baš ok.
nema neke razlike do voćnih vrsta bitno je samo potrefit momenat kada mladar to dozvoljava i kada taj pomotehnički zahvat daje svoj pun doprinos formiranju krošnje tj stabla
 
ako sadis za oko kuce, sadi kao sam normalan svet, mani se ovih ludorija sto ja i ljubek radimo.

Kupi visoki kalem, po jednu sortu od svake da stize na 10 dana i imaces i da jedes i za zimnicu, za rakiju ionako nemas dovoljno.
 
Kajsija možda i najbolje reaguje na uvrtanje grana. To treba da se uradi negde oko 10. juna. Tačno je da treba potreviti pravi momenat za to. Ako se porani, onda se ne dobije pravi efekat, jer vrh grane naknadno još malo poraste vertikalno. Ako se zakasni onda je preteško to za uraditi, jer je već otpočela sekundarna faza u razvoju mladara, odnosno uočava se veća pojava celuluze i drugih visokomolekularnih ugljenih hidrata koji daju čvrstinu drvetu, tj mladaru. A kora ako se i ošteti sigurno zaraste. Pisao sam na par mesta detaljno o ovoj tehnici i kako se radi i efekti same operacije! Za mene možda i najbolja tehnika obaranja grana, jer ne trebaju nikakvi savijači, čačkalice, samo jake ruke i dobra volja!
@aremane pišem ti pp
 
Vise mi nista nije jasno oko gustine sadnje.Kada sam ja sadio rekli mi 5x5 ili 5x4,retko 5x3.Sad vidim ,,Aremane" 1,5 m.Ko je tu u pravu i ko gresi?Znaci li to da sam ja mogao posaditi bar jos 500 komada na mojih 1.15h?Uostalom,vreme ce nam pokazati.Pitanje za prijatelja ,,aremane",gde je taj seminar posto bih i ja isao?
 
U pravu ste i ti i aremane. Samo vam se sistemi uzgoja razlikuju, samim tim i pomotehnika!
 
ja nemam pametnija posla preko zime pa hocu malo da probam.
Osnovna ideja je velika gustina i drugi uzgojni oblik (ali bez rizika, ako rodi 2 godine pokrijo sam troskove materijala i rada pa nisam mnogo pod stresom):spavam:
Sto se tice seminara to je u Italiji i ide se na poziv a tice se orezivanje kruske.
Nije nesto mnogo bitno za srbiju jer italijani sade krusku na 3 - 12.000 kom./HA, a toga kod nas uglavnom nema.
Za ovu godinu je gotovo, neke sledece videcemo, ako bude neki interesantan skup na nivou fakulteta ili slicno pokusacu da dovedem coveka

U Italiji postoje 2 vrste oblika krune (kajsija).
U 90% slucajeva, vaza i neki oblici palmete (gde se formira rodni zid)

11bm7wj.jpg


2eoia2d.jpg


2hp17af.jpg


ova nije bas najjasnija, padala je kisa a nije mi se preskakalo preko ograde
imhsac.jpg
 
Ја гране савијам пластичним повијачима јер немам осјећај у рукама за увртања. За пластичне повијаче имам сваку похвалу. У Бањој Луци им је цијена пет евра за стотину комада.
 
Kupih savijače (plastične), probao i odustao. Previše oduzimaju vremena, i često dolazi do pucanja grana. Mislim Komadara, da smo ih kupili vjerovatno na istom mjestu. Manji su dimenzijama od onih kakvi bi trebali biti, pa često umjesto savijanja (ako već i ne pukne grančica vremenom) oblikuje se slovo V, što mi se ne sviđa. Eno ih sad stoje, puna vreća ne znam šta bi s njima.
 
Воћар, то си у праву. Они служе да савијају младице из текуће године и то док не одрвене. За оне од прошле године се не могу користити. Ја их користим у мају и јуну и тада су добри јер су нове младице мекане. Имаш оне што се стављају до дебла младих воћака, као и оне које иду даље на гранчицама. Ја сам их купио преко пута касарне Козара. Прије сам правио тегове који су при јаким вјетровима ломили гранчице па су ме повијачи ријешили мука. Истина је да остаје прегиб на грани, али зато треба користити онај положај повијача који мање обара нагиб па и прегиб бива мањи.
 
Nazad
Vrh