PDA

View Full Version : Oprema za proizvodnju sira

Advertisement

Advertisement

Advertisement

Tar
12-11-08, 11:14
Posto smo diskutujuci o skuti spomenuli nesto od opreme pokazalo se da je ova vazna tema preskocena.
Da vidimo kako ide osnovni proces od muze do zrenja sira i sta nam za to treba.
Posle muze mleko sto pre treba da se ohladi na +4°C
Posto se najcesce muze 2 X dnevno onda se najcesce podhladi mleko od vecernje muze i sutra ujutru mesa sa jmlekom od jutarnje muze, tako pomesano se greje na odredjenu temperaturu sa ili bez dodataka mlecnih kultura, podsiri se, ocedi se, presuje se, soli i odlazi na dozrevanje. Za sve ove faze postoji odredjena oprema. Sada cemo se samo nacelno upoznati sa njom a kasnije bice vise konkretnih podataka i nadam se diskusija o svakom delu opreme.
Na samom pocetku mora se reci da treba razlikovati amatersku ili malu proizvodnju od profesionalne. Moram da naglasim da je na nasim ( Balkanskim) prostorima sasvim uobicajeno da se ljudi profesionalno necim bave a da rade kao amateri. Ko razmislja da pocne da se bavi proizvodnjom sira ili ko namerava profesionalno i u buducnosti to da radi morace ne samo sprovede profesionalan pristup vec ce morati i profesionalno da se opremi a to znaci svi sudovi od propisanih materijala, najcesce inox ali ne bilo kakav vec tacno propisan za te namene. O ovome mora da se povede racuna na vreme.
Dakle na pocetku mleko treba ohladiti a za to sluzi laktofriz. Oni se prave za 2 ili 4 muze. Znaci ili se skupi mleko pd jednog dana i jednom dnevno siri ili se skuplja od dva dana i tako je svaki drugi dan slobodan sto se sirenja tice. U praksi ako postoji dobra oprema prakticno je svejedno da li sirite 50 ili 500 litara pri cemu je u drugom slucaju 10 X veca efikasnost rada! Dakle oni koji imaju manje mleka treba da idu na laktofriz za 4 muze.
Oni koji imaju jos manje mleka mogu da se posluze obicnim friziderom. Posto je cilj sto brze hladjenje ono moze da se postigne tako sto je u frizideru neki veci sud sa vec ohladjenom vodom pa se posude sa mlekom(flase) potope u tu hladnu vodu. Posto voda ima znatno veci koeficijent provodljivosti onda se mleko mnogo brze ohladi i to je to.
Sto se tice potrebnog kapaciteta laktofriza i sustinskih razlika izmedju onih za dve ili cetiri muze o tome cemo posebno.
Sledeci deo opreme je sirarski kotao. Verc smo rekli da on moze da bude tzv. dupli bojler sto je jedna manja posuda u vecoj sa vodom i tako se temperatura grejanja ravnomerno prenosi na posudu sa mlekom bez opasnosti od zagorevanja. Vec smo rekli da posuda sa mlekom mora biti od inoxa a sepra sa vodom moze da bude bilo kakva posto ne dolazi u kontakt sa mlekom. Pravi siraski kotao u osnovi izgleda isto tako samo sto su unutrasnja i spoljna posuda spojene a voda izmedju " zarobljena". Pored toga opremljeni su grejacima i termostatima tako da lako mozemo da podesimo tacnu zeljenu temperaturu i sto je najvaznije da je uvek tacno ponovimo. To je ono osnovno. pored toga kotao moze i treba da bude opremljen mesacem koji moze da se zameni "lirom" za secenje grusa. Posle formiranja zeljenog tipa grusa i odvajanja veceg dela surutke iz sirarskog kotla ili duplog bojlera ( ova surutka se cuva u cistim posudama da bi se dalje obradjivala sto je vec opisano) grus se cedi najcesce u gazi. I ova surutka se prikuplja! Posle cedjenja dolazi presovanje sto podrazumeva neke prese i kalupe. Ovde hocu da napomenem da sam i ja koristio kalupe od pvc cevi kakve se koriste za kanalizaciju i sl. Po EU propisima to je zabranjeno! Verovatno i po Hr i Sr i Mk i BiH i Cg ali ko zna u kojoj fioci ti propisi cuce zaboravljeni. Kalupi bi morali da budu od one vrste plastike u koju se pakuje hrana i za koju je dozvoljeno da doje u kontakt sa hranom. Od takve plastike je ambalaza za sladoled npr. A to je PP=polipropilen. Takvi kalupi mogu da se nabave iz Holandije, Svajcarske, Italije ili Francuske i nisu ni malo jeftini. Mogu da se nabave iz USA po nizim cenama ali mislim da bi troskovi transporta pojeli razliku. E sad za male proizvodjace koji dnevno imaju 10-20 litara to je jedan srednji ili dva manja ili 4 malecka kalupa i to nije nesto. I o kalupima ce biti vise reci kada dodju na red.
Prese? Najjednostavnija presa je poisuda sa vodom koja preko drvenog kotura presuje, pritiska sir. Jednostavnim dolivanjem potrebne kolicine vode( znajuci da je 1dm³ = 1 kg) dobijamo zeljeni pritisak. I opet za dva tri kotura ovo je ok ali kod vece proizvodnje potrebne su "brze" prese pa tu postoji sarenilo resenja od jednostavnih stega sa vijkom, koje moraju da se pritezu, preko onih sa tegom ili najsavremenijih pneumatskih.
Sledeci deo opreme je sto za soljenje na suvo ili kade za salamurenje. Ovo u pocetku mogu da budu decije plasticne kade ali vremenom morace da budu stolovi ili kade od inoxa.
Zatim sirevi idu u prostoriju za zrenje gde je pored dobre prirodne cesto potrebna i pomocna klimatizacija i regulacija vlaznosti i temperature sto je posebna tema. Od osnovne opreme tu su police koje treba da budu od camovine koja nije farbana ni bojom ni lazurama ni firnajzom.... Ove daske se vremenom uslole sto ih sasvim dovoljno konzervira.
Od neizbeznih alata propustio sam da spomenem sipkasti termometar. Ili mehanicki ili jos bolje digitalni kojim se kotrolisu temperature procesa. Pored toga ambiciozni proizvodjaci, narocito ako hoce da eksperimentisu i proizvedu nesto novo treba da nabave pH metar ili neki drugi uredjaj za merenje kiselosti.

brundalo
12-11-08, 11:48
A evo i slike kako bi ta oprema trebala izgledati. Mada se u nekim stvarima ne slazem sa prijateljem Tarom ali o tome kad dodje vrime. Konacno bilo bi lose kad bi svi isto mislili :'({ :'({ :'({
Inace iducih dana cu ja poslikat nesto od onoga sta ja iman a narocito presu koju san sam napravija i komoru za zrenje sira takodjer ce u temi o pogreskama sira osvanut i tocan izracun za presanje sira tako da 2 puta ne ponavljamo istu temu
http://www.moj-album.com/slike/11598142/h_PexXsVrGODi093.v.jpg
http://www.moj-album.com/slike/11598142/JT6x69D1AFQ2DmZO.v.jpg
http://www.moj-album.com/slike/11598142/gxNYsp2ky1j977jq.jpg
http://www.moj-album.com/slike/11598142/zo6Hp2ZLoB2TGvIl.v.jpg
http://www.moj-album.com/slike/11598142/LIU7MtGiWfcLko25.v.jpg

dado
12-11-08, 12:52
znam da sam još daleko od toga ali ne znam od kakve se to vrste drveta prave daske za police tj. šta je to camovina?

dado
12-11-08, 12:55
e da,čitam stalno kako spominjete "gruš",a ja neznam ni to šta je

brundalo
12-11-08, 13:00
Grus ili grusevina. To ti je faza u prelasku mlika u mladi sir. Tekucina onda postane kruta. Zgrusa se.
A sto se tice dasaka mozes upotrijebit bilo koje tvrdo drvo koje ne ispusta tanin ili nedaj bog smolu. Znaci jasen, grab............ >:({

Tar
12-11-08, 14:19
Evo ovde se vidi kako treba poceti:
http://img355.imageshack.us/img355/784/sirenjeil5.jpg (http://img355.imageshack.us/my.php?image=sirenjeil5.jpg)
vidi se mehanicki sipkasti termometar koji ima jezicak kojim se hvata za serpu(vrlo korisno), vidi se inox posuda, vidi se zica za mucenje ovde za mesanje. Takvom zicom u serpi moze da se sece, sitni grus i vidi se kako sirar sipa u vodi razmuceno sirilo sto je Brundalo vec opisao. Ne vidi se dupli bojler. Ovde je mleko postiglo zeljenu temperaturu i majstor je jednostavno izvadio serpu sa mlekom. Kada temp. malo padne vratice je utoplu vodu. Kada se radi sa vecim posudama bez termostatske kontrole onda se grejanje prekida malo ranije jer postoji termoinercija pa ce voda iz serpe jos dogrejati mleko. Koliko ranije mora se ustanoviti iskustvom.

brundalo
12-11-08, 17:31
@ Tar ajde bogati decko prebaci ovaj svoj zadnji post u izradu sira da ne idemo u off topic i da se ne razvodnimo ka bevanda he he >:({ >:({

Tar
12-11-08, 17:59
Ma ovo ti je ilustracija opreme za pocetnike da vide kao je to jednostavno.
..a ovo je jedan od primera digitalnog termometra
http://img120.imageshack.us/img120/3396/digitalthermometerqr2.jpg (http://img120.imageshack.us/my.php?image=digitalthermometerqr2.jpg)
Ima takvih desetine modela. On brze reaguje, precizniji je u desetinke stepena, baterija traje 2-3 godine i jeftini su = 5-15$. Treba obratiti paznju na raspon. Nama treba od 0(+4) do 100(95-98°C) a treba kupiti od -10 do 150°C jer ni za jedan alat ili merni instrument nije preporucljivo da radi u svojim maksimumima.

brundalo
12-11-08, 22:16
A ja trenutno mastam kako bi bilo dobro imati ovo ali samo mastam
http://ziviselo.com/wp-content/uploads/2008/02/sirana_1.jpg
Mini sirana za OPG sve u jednom osim laktofriza. Cijen pih prava sitnica.... nekih 12000 eura

Tar
12-11-08, 22:41
a vidim sliku. Na prvu kazem super a kada se malko poceses po glavi ovo kao da je pravljeno za neku (visu) mlekarsku skolu. Prava proizvodna linija u malom a ja sam ti protivnik kompleta. Osim toga mali kapacitet, 50 l mozda ? a moras da pravis koture od 2.5kg a ja bi male od 1/2.I cini mi se da za te male pare ne dobijes sve. Fali kompresorcic?
Osim kotla sve ostalo se lako pravi...I jos nesto ovo mi lici kao da ce na kraju ispasti neki "zdenka" sir ili nesto slicno svapsko a jos gluplje, neki sir kome radi ukusa moras da dodas pecurke, sunku,mirodjiju, paprike... dakle nema( mi ) nikakvog sarma.
Sve mi se vise cini da je to za skole!

Ispravka:sve se sija pa nisam primetio da prese nisu pneumatske vec sa tegovima a razlicit pritisak se postize tako sto se teg pomera dalje ili blize po sipci, kao na kantaru. Jednostavno i dobro resenje.

brundalo
26-11-08, 19:42
Evo i nekoliko presa koje svatko moze napravit doma. I ja iman takve 2 koje san napravija sam
http://www.moj-album.com/slike/11598142/E732lnYYEhkSSi_K.jpg
http://www.moj-album.com/slike/11598142/ylnfWXhWZnHuCvlu.jpg
http://greenlivingaustralia.com.au/cheeseimages/press&spring.jpg
http://greenlivingaustralia.com.au/cheeseimages/50lb-spring.jpg
http://www.enasco.com/prod/images/products/78/VC128457l.jpg

popovic
28-11-08, 00:52
Ovaj laktofriz kosta300.-Sfr(naravno polovan)300lit.

popovic
28-11-08, 01:01
ovu otkupnu stanicu mleka sa pumpama i jednim rezervoarom od rostfraja(5000lit.)koji se ne vidi kupio sam za 600.-Sfr

Tar
28-11-08, 09:14
Ne znam kako si i gde kupio tu opremu. U Srbiji se u poslednje dve god. narocito, prodaje dosta polovne opreme za mlekarstvo. Npr laktofrizi u besprekornom stanju 2€/litar ili u malo manje odlicnom stanju za manje novca.. A cene i dalje padaju pa je nas prijatelj je kupio po ceni 1Sfr/litar.?
Ali, to su laktofrizi izbaceni iz upotrebe u Evropi jer ne odgovaraju HACCP(Hazard Analysis and Critical Control Point) standardu. I sve je u redu osim sto je sto i mi moramo da predjemo na taj standard. Mislim da je zakon donet jos ranije i da je krajnji rok 1.Januar 2009. Cak i ako je uredjaj ( svaki koji dolazi u dodir sa mlekom) napravljen od inox-a tacno odredjene marke(oznake) ostaje i pitanje rashladnog uredjaja koji je takodje novog tipa. Nisam siguran ali mislim da mora da bude bez freona. Otuda poplava jeftinih uredjaja a"ne fali im nista".
Svako ko planira ozbiljniju proizvodnju i razmislja o tome da svoje proizvode plasira preko neke trgovacke ili ugostiteljske mreze mora o ovome da povede racuna.
Da je stvar ozbiljna vidi se po tome sto i najveci proizvodjaci hrane odvaju velike sume nopvca za HACCP konsultante i kontrole jer tako mogu da otklone propuste u radu a od trenutka kada propisi 100% stupe na snagu samo jedna tacka u lancu koja nije 100% po standardu dovodi do zaustavljanja celoe proizvodnje. E sada zamislite sta to znaci u mlekarstvu. Inspekcija vam zatvori pogon dok ne stige i dok se ne montira novi laktofriz. Pa to moze da prodje 20-30 dana. I svo mleko ode u djubre!

brundalo
28-11-08, 13:57
HACCP nije bas tako jeftin i zasad ga mogu priustiti samo veliki. Mali koliko ja znan imaju jos jedno 10-ak godina da se prilagode, a izgleda da ce i to produzit. Ni nama koji pregovaramo upravo sa Eu oko tih stvari niko jos nista ne namece.....
Đekna jos nije umrla a kad ce nezna se

Tar
28-11-08, 17:37
OK.
Nije mi bila namera da nekog plasim. Ali ako neko sada planira ozbiljnu proizvodnju mora i o tome da povede racuna.

sadubak
11-01-09, 21:24
Pozdrav svima, novi sam na forumu a prijavio sam se iskljucivo zbog ove teme. Zna li neko nekog proizvodjaca opreme za proizvodnju sira iz okruzenja ciji proizvodi zadovoljavaju standard HACCP?

brundalo
11-01-09, 21:32
Pozdrav svima, novi sam na forumu a prijavio sam se iskljucivo zbog ove teme. Zna li neko nekog proizvodjaca opreme za proizvodnju sira iz okruzenja ciji proizvodi zadovoljavaju standard HACCP?

Pozdrav i dobro dosao na forum >:({
Jel te zanima samo u Srbiji ili moze i iz HR?

novii
13-01-09, 16:37
@ sadubak

Pa možda nebi bilo loše da postaviš to pitanje OVDE (http://poljoinfo.com/index.php/board,41.0.html), da ti je potreba kupovina te opreme, ali da malo tačnije da navedeš karakteristike opreme koju tražiš. >:D

Kapetan DZo
28-10-09, 16:23
da i ja napisem svoje vidjenje stvari jeste da se bavim proizvodnjiom kravljeg sira ali oprema je oprema, kupovina polovne opreme nekad moze biti i los potez, jer zavisi u kakvom se stanju nalazi, nekad je i ona izvora mikrobioloske ne ispravnosti.Dalje prilikom narucivanja same mora se obratiti paznja na renome firme, to je vazno zbog izrade zavarenjih spojeva, jer ako spoj nije urandjen kako treba on moze biti zariste zaraze.

kaza$
30-10-09, 16:20
Video sam proizvode "Elektrotehnike" iz Krizevaca na sajmu. Meni to deluje vise nego OK. Cene prihvatljive.

Kapetan DZo
30-10-09, 18:04
kaza$- koje su okvirne cene za opremu.

ja sam trenutno narucio jedan duplikator uljni za podlivanje i kuvanje mleka od 300l firma je SCHWEISSTECHNIK inace oni se bave montazom(pretezno)ali rade i fabrikaciju, kad bude gotov postavicu slike i utiske.

i jos nesto treba obratiti paznju na standarde buduce HACCP i ostale koji ce doci u doglednoj buducnosti, to je mozda skuplja varijanta ali na duzi rok isplativija, neko od forumasa je napisao u prethodnim postovima da je to slucaj sa uvezenim laktofrizima koji ne podrzavaju HACCP.

Tar
31-10-09, 11:17
Stala jos moze da bude i neka baraka ali mlekara i sirana moraju da budu tip top!
Sto se tice opreme i ja sam video oremu koju nudi Lukovic Agri. I meni se cini sasvim OK.
Bilo bi dobrop da se javi neko ko ima "Elektrotehnikinu" opremu, pa da cujemo iz prve ruke.
A cene se menjaju, postoji opcija nesto jeftinija ako se uzme oprema koja je bila izlozena i slicno. Sada kada su investicije u zastoju zbog krize trgovci bi trebali da daju jos vece popuste.
TO nude manje vise svi proizvodjaci i uvoznici. Zato je najbolje kontaktirati firme npr e-mailom.
Za novu opremu obavezno treba traziti HACCP serifikat.
Inace ako nov laktofriz 300 l sa sertifikatom kosta 2500€, onda za pocetak moze da se razmislja i o nekom polovnom po ceni 1-2€/litar, pa promeniti ventile ili sta vec treba, cak i ako ne odgovara EU ako kod nas jos uvek moze da prodje.
Ako se sve odmah radi po najstrozim EU propisima, sto je najbolje, investicije su pozamasne. Vecina, koliko ja vidim krece u proizvodnju a jos uvek nemaju proizvod koji su testirali na trzistu. I mnogi propadnu. Koze, ovce, krave mogu da se prodaju ali "skoro nova oprema" tesko. To se vidi po oglasima onih koji nisu uspeli. Mesecima stoje oglasi o prodaji "skoro novih", "malo koriscenih" uredjaja. Cak ako neko uspe da proda tako sto spusti cenu za 1/3 ili u najboljem slucaju za 1/4 opet je mnogo vise izgubio nego da baci onaj polovni uvozni. Ako proizvodnja krene onda odmah na sertifikovane uredjaje.
U vezi sa ovim ponovi cu po cenu da sam dosadan, kozije mleko kod nas nije proizvod i nema trzista za njega. U Evropi jeste i skuplje je za 25-50% od kravljeg. Kod nas na trzistu mogu da prodju samo dobri proizvodi od kozijeg mleka.

ivanhoe
31-10-09, 15:01
Stala jos moze da bude i neka baraka ali mlekara i sirana moraju da budu tip top!

Ili preradjena garaza.Nas portir iz propale mlekare prekupio opremu za ispitivanje mleka,deo opreme sam napravio oplocao garazu...
Upitah ga gde su sirevi pokaza oplocan kanal.
Nije po jus. u nisko, ali tehnoloske i higjenske uslove podmiruje

Tar
31-10-09, 17:20
Moze garaza da se pretvori u siranu. Ima poseban ulaz, to je jedan od uslova. Plocice pa cak i gladak beton takodje. Vazno je da je glatko da ne bi zadrzavalo prljavstinu i da se lako pere.
Ali "komora za zrenje" u kanalu to mi je malo cudno.Blago receno. Osim toga radna temperatura u sirani bi najcesce trebala da bude oko 20-ak stepeni a u komorama za zrenje ili cuvanje znatno manja ?

ivanhoe
02-11-09, 09:25
15C stabilno bez ulaganja energije

nemanja_st01_58
27-02-10, 20:35
Nesto sam listao temu i interesuje me ima li ko kakvu sliku pored ovih od sirarske prese, nesto na principu uradi sam. Tar za kozji sir za presolac ili salamuru koji mislis da bi oblik prese dolazio u oblik.

fulika
09-04-10, 21:10
Tema mi je vrlo zanimljiva i vazna jer sam u proizvodnji kozijeg sira vec drugu godinu, sve radimo za sada rucno bez opreme, trazimo namenski proizvod koji ide na trziste i koji se trazi i prema tome prilagodjavam sve ostalo. Nedavno sam kupio jos malo stado, ulaganja su zaista velika i proces je vrlo dug i na staklenim nogama. Svaka sugestija mi je dobro dosla.Pozdrav svima.

Tar
10-04-10, 08:03
Svaki sir koji se pravi od kravljeg mleka moze uz odredjena prilagodjavanja da se pravi i od kozijeg mleka.
Ako imas dobru proizvodnju po danasnjim merilima, 800 i vise litara po kozi godisnje kao prosek stada onda mozes da imas max 100-120 litara mleka dnevno ako su sve koze priblizno u istoj fazi laktacije. To ti je potreban kapacitet laktofriza i sir. kotla. Posto je to mala kolicina mleka ja bih isao na veci laktofriz za 4 muze, tako da siris svaki drugi dan. Stos je u tome sto je posao za sirenje 100 litara isti kao za 200.
Ako pravis belu krisku onda bi trebalo da pasterizujes mleko pa je postupak da rashladjeno mleko ide u kotao za sir, koji je i pasterizator gde se pasterizuje. Tu se uniste mikroorganizmi pa kada se mleko rashladi na zeljenu temp.(sto zavisi od tipa sira) dodaje se siriste i .........Medjutim u pasterizaciji se uniste nepozeljni ali i pozeljni mikroorganizmi pa te pozeljne treba nadoknaditi dodavanjem odredjene kulture.

@nemanja_st01_58
Nisam ranije video tvoj post. Mislim da sam jos davno postavio slike i nacrt za pravljenje prese ali za tvrde sireve. Za to sto tebe interesuje prava presa i ne treba. Treba ti radni sto sa malim nagibom da bi bio ocedan....Svojevremeno sam nacrtao prostu presu sa stapom kao polugom i tegom. Tako nesto je dobro i za to sto bi ti radio. Prese su vazne za tvrde sireve jer je tamo postupak presovanja koplikovan sa razlicirtim pritiscima u toku operacije dok kod bele kriske ide odredjena tezina(pritisak) u odredjenom trajanju.

ovde ima o presama: http://poljoinfo.com/proizvodnja-mleka-sira-i-mesa/proizvodnja-sira-od-ovaca-i-koza/45/

Na kraju treba obavezno voditi racuna o starim i novim propisima koji se ticu prerade mleka i koji su prilicno strogi i za malu porodicnu proizvodnju.

Knez1
01-03-12, 01:57
Hitno mi je potrebna pomoc i objasnjenje u vezi potrebne opreme i izgleda prostorije za proizvodnju tjst preradu mleka u sir i kajmak.Naime u mom kraju do skora inspekcijske sluzbe nisu obilazile nase pijace i od nas malih proizvodjaca nisu trazile nikakvu dokumentaciju o proizvodnji i prometu mlecnih proizvoda ali se to sada promenilo pa nam traze mlecne karte,sertifikate i sta ti ja znam sta jos kao i poseban objekat za prijem,preradu i skladistenje mleka i gotovih proizvoda.E sad molio bih sve vas ko zna sta i kako da mi malo to pojasni sta od dokumentacije,kako treba taj objekat da izgleda i kako ga treba transportovati do kupca na pijaci ili radnji?Da podsetim ja sam mali proizvodjac i inspektori mi kazu da se registrujem kao mlekar sto je izgleda veoma bitno.Hvala unapred!

slavis
01-03-12, 06:51
najbolje je da kontaktiras poljoprivrednu strucnu sluzbu za tvoj kraj ili odes direktno u inspekcijsku sluzbu i trazis da te upute kuda i kako i kada to sve sredis ne budes lenj i postupak nam ovde opises je to ce biti pravilo za sve pogotovo posle dobijanja statusa kandidata za eu

Knez1
01-03-12, 13:40
najbolje je da kontaktiras poljoprivrednu strucnu sluzbu za tvoj kraj ili odes direktno u inspekcijsku sluzbu i trazis da te upute kuda i kako i kada to sve sredis ne budes lenj i postupak nam ovde opises je to ce biti pravilo za sve pogotovo posle dobijanja statusa kandidata za euKontaktirao bih ja njih da oni nisu strasno neljubazni i da znaju da mi daju odgovor na ovo pitanje jer su strasno nezainteresovani da rade svoj posao e zato i postavljam ovde pitanje nadajuci se da cu dobiti neki odgovor.Hvala u svakom slucaju.

slavis
02-03-12, 08:48
a da probas sa savetodavcima koje ministar postavio od skora, ako ih ima za tvoj kraj

Knez1
12-03-12, 15:24
Posto nisam dobio adekvatan odgovor od savetodavaca mozeli mi ko dati neki adekvatan odgovor na gore postavljeno pitanje?

MIRKOPOZEGA
12-03-12, 21:03
Veterinarska inspekcija bi trbalo da zna podatke koji te zanimaju,oprema mora biti od neredjajucih materijala(prohrom)broj prostorija itd.

---------- Poruka napisana u 21:03 ---------- Prethodna poruka je at 20:50 ----------

http://www.dodaj.rs/t/G/Z6/1n5gnrZj/img0505.jpg (http://www.dodaj.rs/?G/Z6/1n5gnrZj/img0505.jpg)
ako vet.inspekcija ne zna pojedinosti onda zna kome da se obratite,ali mislim da oni imaju pravilnik

ljiljanakn54
27-03-12, 23:27
Pozdrav forumasima, kad ste vec kod te teme evo i ja da pitam zna li neko gdje se u Srbiji ili Bosni prodaju polovni uredjaji za mljekarstvo. Nasla sam sajt danski za bosnu ali tu je oprema iz danske po narudzbi na nevidjeno pa mi se to bas ne svidja. Treba mi duplikator od 1000 litara, sirna kada isto za tu kolicinu , bazen za dovozenje mlijeka sa moje farme do 1000 litara a i kalupi ali njih bi kupila nove. Bila bih vam zahvalna na nekoj informaciji

---------- Poruka napisana u 23:20 ---------- Prethodna poruka je at 23:12 ----------

Ja upravo radim na prijavljivanju sirare koju upravo radim za potrebe mlijeka koje proizvodim na mojoj farmi i kontaktirala sam nasu Javnu veterinarsku ustanovu jednog od glavnih veterinarskih inspektora. Dobila sam od njih pravilnik odnosno na njihovom sajtu sam ga nasla, a u njemu je sve doslovice objasnjeno: sta treba a sa odlukom kako bi trebao da tece proizvodni program tako treba da stoji i oprema sve do hladnjace (po redosledu) uglavnom mi je receno osim plocica, slivnika padova za iste da im je navaznije da izlazi zdrav proizvod, a takodje da su mi potrebni mlecni kartoni o zdravlju grla a sertifikat dobijas kad sve uslove ispunis zadate pravilnikom. Tako da je potrebno doci u posjed istih.(nijesu bili neljubazni cak naprotiv tako da sam prijatno iznenadjena.

---------- Poruka napisana u 23:27 ---------- Prethodna poruka je at 23:20 ----------

kolika je cijena tom duplikatoru od 300 lit

Djole71
20-02-13, 19:22
Dali neko zna gde moze da se kupi i po kojoj ceni prohromska kanta za mleko od 10L.
Bar da znam cenu.Moze i na PP.
Hvala. :){{mozda

Jelena_Pr
08-04-13, 21:43
Ma ovo ti je ilustracija opreme za pocetnike da vide kao je to jednostavno.
..a ovo je jedan od primera digitalnog termometra
http://img120.imageshack.us/img120/3396/digitalthermometerqr2.jpg (http://img120.imageshack.us/my.php?image=digitalthermometerqr2.jpg)
Ima takvih desetine modela. On brze reaguje, precizniji je u desetinke stepena, baterija traje 2-3 godine i jeftini su = 5-15$. Treba obratiti paznju na raspon. Nama treba od 0(+4) do 100(95-98°C) a treba kupiti od -10 do 150°C jer ni za jedan alat ili merni instrument nije preporucljivo da radi u svojim maksimumima.
Ljudi gde da kupim u Beogradu ovakav digitalni toplomer?

Vojkanvrelo
08-04-13, 21:47
Probaj u superlab.Mada mislim da nemaju ove od 0-100 stepeni.Za koju namenu ti treba?

Jelena_Pr
09-04-13, 06:39
Za merenje temperature mleka.Kad sirim nikad ne potrefim istu temperaturu...prosto moj mali prst nije precizan kod odredjivanja temperature mleka Lkl{{

Vojkanvrelo
09-04-13, 09:19
Takvi su termometri skupi i dosta ih je tesko naci.Moj ti je savet,termometar za akvarijum,jeftin i upotrebljiv.

zrno
30-05-13, 01:12
Шта је све потребно од опреме за млекару и сирану? Колике су димензије опреме (машина - појединачно)? Колико треба да су велике просторије? Каква треба да је просторија у којој ће сир зрети (димензије, какве полице, да ли треба клима, да ли просторија треба да има светлости...)? Рецимо за прераду 500 литара млека дневно.

jojojo
26-03-14, 19:48
Pravila sam kačkavalj od kozijeg mleka. Zna li neko da mi kaže gde grešim pošto taj moj kačkavalj nije gumenast kao što je to kravlji.

Vojkanvrelo
26-03-14, 20:19
A pravila si i kravlji koji je gumast?

mudric milan
26-03-14, 21:00
Ovde je problem što mnogi proizvode sireve a neznaju šta proizvode.Nije mi jasno da i pored toga što je na našim televizijama prikazan postupak proizvodnje kačkavalja akod nas se u Srbiji svaki polutvrdi i tvrdi sir naziva kačkavalj a da nekažem da je kačkavalj poreklom iz Italije.

Vojkanvrelo
26-03-14, 21:12
Pa ne rece ova gospodja nista.Mozda poznaje tehnologiju a mozda i ne.

jojojo
28-03-14, 10:45
Od kravljeg nisam pravila jer nemam kravlje mleko a nisam htela daga kupujem.Sistem pravljenja kao što se proizvodi pirotski sa onim kuvanjem takodje nisam radila. Pravila sam sa esencijom kako su neki ovde kod mene pravili (oni što imaju krave-tj. kravlje mleko). Njihov kačkavalj je gumenast.Otuda i moje pitanje o gumenosti. Razmišljam se ipak da kupim kravlje mleko i da probam. Ako bude razlike i dobijem tu gumenost o kojoj pričam eto mene opet da se pohvalim.

Vojkanvrelo
28-03-14, 12:52
Vrlo tesko da se moze dobiti dobar,dugotrajan kackavalj bez parenja i mesenja testa.To sa esencijom i limunskom kiselinom je nesto drugo ali sigurno nije pravi kackavalja koji moze da stoji mesecima i da bude mekan a ne suv kad se isece.Ako ti treba pomoc kod takve vrste proizvodnje ti se javi.

jojojo
29-03-14, 15:50
Preko interneta sam gledala baš postupak koji je sa tim kuvanjem ili parenjem baš kozijeg mleka. (sistem kao kada se proizvodi čuveni pirotski kačkavalj). Nisam baš sigurna da bi mi tako nešto uspelo a nebaca mi se mleko. Mada savet oko takve proizvodnje svakako bi mi dobro došao. Ovo što ja pravim to je "kačkavalj" za ličnu upotrebu. Kada sam se već uključila da kažem(napišem) da sam juče napravila od kravljeg mleka taj moj kačkavalj. Malopre sam ga malo secnula da probam i imam utisak mada mu treba još vremena da se suši da je gumenast. Ima ono "Nešto" što nepostižem sa kozijim mlekom. Šta naznam.

Vojkanvrelo
29-03-14, 19:48
Vrlo tesko da se moze iz tih snimaka nesto nauciti,gledao sam i ja i oni pricaju ali kad god je nesto bitno oni to izostave i samo iz snimaka nema posla.Ja sam isao u pirotsku poljoprivrednu skolu,mislim bio sam u obilazak,imaju oni cuveni osdsek za mlekarsstvo kako li se vec bese zove i ucenici tamo mogu jako dobro na nauce sve o proizvodnji sireva i kackavalja.Bio sam na nekom mini kursu i kupio njihove jako korisne knjige.To je jedino merodavno i odatle moze da se zaista nauci.
Sastav kozjeg mleka je skoro identican kravljem i ne bi trebalo da ima razlike u proizvodnji.Ono sto je i najbitnije je protein,tj. kazein i mlecna mast a ona je ista.Kackavalje ne bi trebalo seci barem nedelju dana da ne kazem ceo mesec,ipak on treba da odstoji.Uvek mozes da probas sa pravljenjem pogace i parenjem testa.Treba ti 10 kg mleka za kg kackavalja i to ti nije neki trosak,i da ne uspe,nije to puno mleka.

German hunting terrier | Jagdterrier