Podrivanje zemljišta

Pa sigurno da se iplati ako ti stoji voda i nerodi ništa na tom delu. Ja sam dobio novog komšiju koji je kupovao redom zemlju i sad je stigao do moje . Ranije je tu u celoj duži stojala voda ja u dolji nikad ništa nisam imao nism mogao orati dublje od 10cm i to je bilo nedaj bože. Ove godine sam urao 30cm. A samo toliko da je komšija prošao pdrivačem u svojoj parceli i ja već nisam imao vode. Komša inače ima Fenda neznam oznaku.
 
Znam da je malo bez veze pričati ljudima o podrivanju kad masa njih ne baci ni djubrivo jer nema para. Nije samo plužni djon problem. Vremenom dolazi do sabijanja donjih slojeva zemljišta što smanjuje poroznost t.j. kapacitet za vodu i vazduh. Izbrojte samo koliko prolaza godišnje se napravi, strnjište se pali, stajnjak ne razbacuje... Šta ako kupite već sabijeno zemljište ili uzmete u arendu?
Podrivanjem se rahle i drobe dublji slojevi, >50 cm, bez izbacivanja "mrtvice" t.j. biološki neaktivnih slojeva na površinu. Povećava se vodni kapacitet, zemljište može da primi više vode a korenov sistem može lakše da prodre u dublje slojeve odakle crpi i vodu i hranu. Pa koren biljaka se ne razvija samo u tih 30 cm koliko se ore. Kod kukuruza ide i preko 2,5 m o lucerki da ne govorimo.
Jako je bitno razrivanje obaviti kada je zemljište suvo jer se u protivnom samo napravi kontraefekat.
Po meni tvrdnja da se razrivanjem ništa ne dobija jednostavno ne stoji. To što nemamo para i mašina to je druga priča.
 
~Kiki~ je napisao(la):
Pa sigurno da se iplati ako ti stoji voda i nerodi ništa na tom delu. Ja sam dobio novog komšiju koji je kupovao redom zemlju i sad je stigao do moje . Ranije je tu u celoj duži stojala voda ja u dolji nikad ništa nisam imao nism mogao orati dublje od 10cm i to je bilo nedaj bože. Ove godine sam urao 30cm. A samo toliko da je komšija prošao pdrivačem u svojoj parceli i ja već nisam imao vode. Komša inače ima Fenda neznam oznaku.
Da se taj tvoj komsija sa fendtom sto haraci ne zove slucajno Sava ::lose::
 
:ppozdrav: i tebi! Ajd javi kad dolazis preko skele da :ppozdrav: koju! ja sam tu blizu skele!
 
Važi , sad neide skela . Ali kad budem išao onamo javim da :ppozdrav: koju !

I jubilarni 500 POST , sad sam VETERAN foruma !

::traktor:: :veseljak:: :( ::torta:: ::vino::
 
Premda ovaj moj posao nespada u podrivanje jer je sadašnja dubina rada oko 30-ak cm ipak ću sliku staviti pod novu temu "Podrivanje" tj. dubinsko rahljenje (40 i više cm). Podrivač je marke Braun sa tri radna tjela, dubina rada oko 30 cm. Sad sa njim radi New Holland jer je teži od Rusa (rus 4,2-4,3t NH 5t) no i on poskakuje jer je dolje užasno tvrdo, ali ima vlage.

 
Za podrivanje (naravno na pravoj dubini >50 cm) i treba da je malo suvlje oko 60% PVK da bi se dobio pravi efekat. Ako je vlažnije radno telo samo "proseče" zamljište a izostane rahljenje što i jeste cilj.
 
Vjeruj mi da je dosta suho i zbito i na dubini od 45-50 cm kad smo nakratko probali na toj dubini raditi.

Jedna zanimljivost. Prvo sam probao raditi sa mojim rusom MTZ-892 i odma je u startu pukao nosač srednjeg radnog tijela. Nakon pojačavanja nosača, iz sigurnosnih razloga, podrivanje smo prebacili sa MTZ-a na New Hollanda. ::namigivanje::
 
Možeš zamisliti kako je jadnoj biljci da kroz takvu zemlju progura koren :sta:
 
Ta zemlja mi izgleda dosta peskovita? Koliko je traktoru bilo "tesko" da vuce podrivac u tim uslovima?
 
Meni je podrivana zemlja sa podrivacem iz 3 radna tela,vukao je traktor od 200 ks.Podrivao je na 70 cm dubine.Izdigao je zemlju na komlet povrsini jedno 10-tak cm.To i nije neka velika stavka da se uradi.
Mislim ko god sadi vocnjak da treba podrivati!!
Postoje i vibracioni podrivaci koji su za sad najbolji ali njih treba da vuce traktor sa NAJMANJE 260 ks.Gde da nadjem toliki traktor :sta:!!!!Zato sam podrivao sa obicnim podrivacem i prezadovoljan sam.Posle podrivanja saceka se mesec dana,baci se djubre,zaore,setvospremira i onda moze da se sadi.Tako kad se pripremi zemlja neboli glava ::namigivanje::
 
@mityoo: Odozgo izgleda pjeskovita, no vjeruj mi da je teška za obradu. Traktor ima šta vući, a na uvratinama je još teže. Inače taj podrivač sam sa MTZ-892 vukao po sojištu na 60 cm bez brige i to brzinom kojom i orem. U voćnjaku je dosta ugaženo i zbito zbog stalnih tragova, dok je u ratarstvu druga priča. Stvar je i do podrivača. Na istoj njivi novi MF 200 ks nije mogao vući dva radna tijela Dubicinog podrivača, dok je kasnije došao JD 200 ks sa Rabe podrivačem sa tri radna tjela i išao bez brige. Vrlo veliku ulogu igra konstrukcija podrivača i oblik radnih tjela.

@Hipija: Postoje vibracijski podrivači sa jednim radnim tjelom. Proizvode ih npr.: Clemens, INO Brežice...
 
@Becarino pusta
Malo ljudi kod mene podriva vocnjake,uglavnom to rade zato sto im se na nekim mestima zadrzava voda pa tako cepaju i dreniraju zemlju . U kojoj meri mislis da podrivanje pomaze vockama ,konktretno leska ima plitak koren do 40 cm i onda ide u sirinu.Nisam razmisljao na temu podrivanja kod mene u vocnjaku ali sa ovim tvojim slikama dade mi ideju.
 
Čuj, ako imaš mjesta di ti leži voda rješit ćeš to sa podrivanjem. Zatim otvarajući profil tla omogućuješ tlu da akumulira više vode (kišnice i snijega)u dubljim slojevima, potom omogućuješ biljkama u sušnom periodu više vode iz dubljih slojeva tla jer si razbio nepropusni sloj u kojem se zadržavala voda koja se iz dubine tla diže ascedentnim tokom u višlje slojeve tla. U razrahljenom tlu se korjen biljke lakše razvija, bolje raste, povećava svoju površinu itd., itd...
 
@ Bećarina pusta
Jel mozes da uslikas taj tvoj podrivac iz vise uglova da bolje osmotrim geometriju radnog tela?
 
Nazad
Vrh