PDA

View Full Version : Podrivanje zemljišta

Poljoinfo Wiki - poljoprivredna enciklopedija
Poljolink - adresar poljoprivrednih firmi

Advertisement

Advertisement

Advertisement

Strane : 1 [2] 3 4

dragan.kovacev
11-08-12, 01:33
pa to ti kazem, dosta ljudi prezivljava ova teska i surova vremena, a kamoli da se modernizuje...
ipak ko ima love treba pokusati...

Dragan18
11-08-12, 01:38
Treba razmišljati o tome i težiti tome , a ne govoriti kako je to loše a ustvari nemamo para za bolje. Uvek može bolje, ako ne ove godine, sledeće, a ko ni tada ne , onda one tamo !

oldtimer
11-08-12, 03:08
Haha! Fantasticna diskusija... Pre 50ak godina, nasi dedovi/ocevi/(mi),su nabavili traktore, krenulo se u divnu i prepametnu strategiju paljenja zetvenih ostataka, i besomucno oranje (i po 5 puta godisnje).Zemlja je bila plodna (nasledili su je od pradedova sa 5-6-7% humusa), vestacko djubrivo je bilo jeftino, prinosi su bili DOBRI, i sve je funkcionisalo. Negde tamo 90ih doCerali smo tu istu zemlju na nekih 2-3 posto humusa. I, sad, razborit narod kakav jesmo, umesto da takvu agrotehniku osudimo, i promenimo, mi idemo drugom logikom, i kazemo "dok smo palili i orali ko necitavi, bilo je prinosa, a sad nema...! To znaci da treba opet orati, i paliti, i onda ce sve biti u redu". I sad kad te navike treba da promenimo, i spasemo ovo sto nam je ostalo od zemljista, toliki otpor prema bilo cemu novom
E, tako, vidim svi se ovde ljute kada neko ne misli kao oni, i svi su najpametniji, i nikom ne treba savet.A cinjenica je, da se nalazimo na plodnijoj zemlji u Evropi (nekad je mozda bila i najplodnija), a imamo najnize prinose; sve znamo da napravimo, a sve uvozimo;

dukej
11-08-12, 03:54
To je začarani krug, mašine za takav vid obrade zemljišta traže veće, snažnije i teže traktore, koji onda još više sabijaju zemlju.

oldtimer
11-08-12, 04:24
Hehe, to bas i nije tacno. Veliki traktori imaju manji pritisak po centimetru kvadratnom od mallih traktora, zato sto je odnos kontaktne povrsine, i mase traktora u korist vecih (ili ajd da kazem novijih resenja) traktora

velja imt 540
11-08-12, 04:28
oldtimer oranje ne dovodi do gubljenja humusa sato sto se zemlja mesa konstantno i neisparava dok on paljenjem sagoreva deda mi je pricao da se pre drugog rata nisu palila strnista i kukuruzista to je pocelo posle rata kad su ,,pametni,, komunisti sproveli agrarnu reformu i poceli da sprovode agrotehniku kakva nigde u svetu nije bila izmisljali toplu vodu zato se i kvario kvalitet zemlje

oldtimer
11-08-12, 04:42
To da je paljenje negativno, i da utice na smanjenje humusa, slazem se. Ali, i oranje je JAKO zasluzno za smanjenje % humusa. Objasnjavao sam to vec vise puta, ali nije mi tesko jos jednom...
1.Krenimo od strnista. U julu mesecu vrsimo ljustenje strnista, zaoravamo masu, zbog povoljnig uslova u zemljistu, dolazi do razvoja mikroorganizama koji razlazu organskumateriju. U medjuvremenu dolazi do sleganja zemljista, i bioloska aktivnost u njemu se svodi na prirodan,tj. normalan nivo.
Ako resimo da opet oremo, opet se dolazi do razvoja mikroorganizama, koji ovaj put imaju manje zetvenih ostataka da "pojedu", pa deo njih krene da razlaze i humus. Sto vise puta okrecemo zemlju, to vise dajemo sansu da mikroorganizmi pojedu humusa.
2.Cestim okretanjem unistavamo gliste, koje su jako bitne za "zivot" zemljista, i ucestvuju u stvaranju humusa.
Da napomenem, ovaj proces je jako spor, ali konstantan, i doveo je do gubitka humusa od 2-3% za 50 godina. Izgleda nebitno, ali mislim da ce dovesti do toga da unucima ostavimo pustare.

Kris80
11-08-12, 04:56
Do nedostatka humusa je došlo zbog ne korišćenja stajskog đubriva.:":214

oldtimer
11-08-12, 04:59
To sto mi radimo, takve greske su vec pravljene.Evo jedna slika sta su Ameri napravili od svojih oranica nepravilnom upotrebom mehanizacije, i nerezonskim navodnjavanjem.

http://i48.tinypic.com/28mfjiw.jpg

Kakve ovo veze ima sa podrivacem? Pa, na prvi pogled male, ali sad kad smo vec u ovoj temi, ima itekako veze. Podrivac, kao orudje koje je sam pocetak redukovane obrade u svakom sistemu, ce nam postati prvo orudje u obradi, posle ce se na njega nadovezivati razliciti sistemi no till, strip till, i sta ce jos da smisle... Dosta je podrugljivih komentara, ali ovi sistemi su realnost, i jedan od nacina da sacuvamo zemljiste i za buduce generacije. Mozemo kao neki prvo da unistimo svoje zemljiste, pa onda da prihvatimo slamku spasa, ili da odmah krenemo s necim drugacijim. Na nama je da odlucimo!

---------- Poruka napisana u 03:59 ---------- Prethodna poruka je at 03:57 ----------

Do nedostatka humusa je došlo zbog ne korišćenja stajskog đubriva.:":214
Izmedju ostalog da, veoma bitan cinilac, ali nazalost na njega mozemo najmanje da uticemo...

Kris80
11-08-12, 05:12
Ne možemo mi da utičemo ni najmanje na ništa,protiv prirode ne možete.>:({

oldtimer
11-08-12, 05:15
Ne mozemo...evo jedno 100 godina idemo protiv planete, pa vidi gde smo dosli (ne samo kod zemljista). Nas zadatak je da naucimo da zivimo sa prirodom, ali stare navike nije lako menjati!

dukej
11-08-12, 05:23
Prvo da kažem da sam ja laik za ovo, pa ako nešto i lupim - nek mi bude oprošteno. Ali mi je interesantna tema pa me vuče da se uključim u nju, ali onako zdravorazumski...

Prvo me zanima nešto oko ovog višestrukog oranja i smanjenja humusa na taj način. Kažete da se mikroorganizmi posle oranja, usled povoljnih uslova, razvijaju i razlažu žetvene ostatke, a kad ih nestane onda krenu i na humus. Šta sprečava te mikroorganizme da odmah krenu na humus i batale žetvene ostatke? Nešto kontam da mu humus dođe kvalitetnija i finija hrana od sirovih žetvenih ostataka, pa mi nije jasno zašto odmah ne navale na njega. Lkl{{

Kris80
11-08-12, 05:26
Mislio sam na podrivanje pod broj jedan,da protiv prirode ne možemo.Dobro reko jedan naš ovdašnji stari seljak.Pitali ga zašto ore tako plitko?Kaže:Sine bog je gore a ne dole,dole je đavo.:'({

oldtimer
11-08-12, 05:39
Nije, ajd sad ja ne umem to hemijski da objasnim tacno, ali humus je skoro pa krajnji proizvod razlaganja organske materije, nema od njega puno vajde, vec je na samom kraju, kad nema cega drugog dobar i on...

---------- Poruka napisana u 04:39 ---------- Prethodna poruka je at 04:35 ----------

Ajd slikovitije da probam da opisem, ako u izmetu glista ima humusa, to je onda vec g...., pa radje ce mikro flora i fauna da trosi svezu organsku materiju, nego g....

kiraj
11-08-12, 05:53
U temi analiza zemljišta smo pisali zapažanja u vezi povećanja % humusa na zemljištima koja 10 -tak godina nisu orana i na kojima je godinama bila lucerka.http://poljoinfo.com/showthread.php?101-Analiza-zemlji%C5%A1ta&p=547463&viewfull=1#post547463

Da li to može biti pouka kako treba koristiti zemljište ?

dukej
11-08-12, 06:00
Ok, ajmo dalje. Lkl{{

Ovim novim sistemima obrade zemlje (no till, strip till), najveći broj biljnih ostataka ostaje na površini, a ne ispod površine zemlje. Samim tim uskraćuje se hrana mikroorganizmima u zemlji pa nema razlaganja organske materije i na taj način stvaranja humusa. Čak naprotiv, iz prethodne priče sledi da će se tad mikroorganizmi baciti na postojeći humus, što za posledicu opet ima smanjenje humusa... Osim toga, zbog nemogućnosti međuredne obrade, glavni vid borbe protiv korova ostaje povećana upotreba hemije, a to opet dodatno vodi degradaciji zemljišta.

Dakle, kako će novi sistemi obrade zemljišta povećati humus. Pretpostavljam na fazon šumske postelje, tj. truljenjem ostataka na površini i pretvaranjem u kompost, ali bih ipak voleo da čujem odgovore upućenijih u ovu temu...

oldtimer
11-08-12, 06:21
Nece se odmah baciti na humus... Uslovi u zemljistu su kao u prirodi, nije ih poremetio covek u korist stetnih mikroorganizama. Bice kao na livadi...potpun sklad bioloske aktivnosti zemljista.
Evo jedan deo knjige koji sam nasao sad na netu. Dosta govori o ovome o cemu se kuckamo u ove sitne sate
http://www.google.rs/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=0CEUQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.agrofabl.org%2Fdatoteka%2Fdoc _download%2F12-redukovana-obrada&ei=A8olUPWxCcS0tAac_IHIAg&usg=AFQjCNGrUGzJR5-2HwAM-Rhvq2CKAX4vug&sig2=2TMWClBcpCZUS8BheF6TGw

---------- Poruka napisana u 05:21 ---------- Prethodna poruka je at 05:06 ----------

https://www.google.rs/search?q=povecanje+humusa+u+no+till+sistemu+obrade&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:en-US:official&client=firefox-a#q=povecanje+humusa+u+no+till+sistemu+obrade&hl=sr&client=firefox-a&hs=8mN&rls=org.mozilla:en-US:official&prmd=imvns&ei=A8olUPWxCcS0tAac_IHIAg&start=10&sa=N&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_qf.&fp=fe3fcc93355d44b9&biw=1366&bih=664

Evo jedno ozbiljno istrazivanje...dosta stvari iz nase diskusije objasnjava

dukej
11-08-12, 06:31
Ok, hvala na linku. Letimično sam preleteo preko tog teksta i prvo što mi je zapalo za oko je da su takvi sistemi postali mogući tek upotrebom herbicida. Dakle, herbicidi i samo herbicidi. Kako oni utiču na zemljište, i šta će se desiti ako (bolje reći kad) korovi postanu rezistentni na postojeće herbicide, a mi ne pronađemo nove.

Glavni problem u odnosu na zemlju naših pradedova je, po mom mišljenju, povećan obim proizvodnje. Sve se ja slažem sa ovim što kažete da je obrada zemlje plugom uticala na smanjenje humusa i kvaliteta zemljišta, ali ne troši se isto humusa kad se sa njive iznese 1000-2000 kg/kj ili 7000-8000 kg/kj (npr. kod kukuruza). Ako bi se sad vratili na prinose naših pradedova, i njihovo đubrenje stajnjakom (i to na njihov način, a ne ovako prikolicama za razbacivanje u julu na 30 i kusur stepeni), i zemlja bi bila u boljem stanju, bez obzira na oranje ili redukovanu obradu...

Kris80
11-08-12, 06:42
Sve je to u redu i podrivanje i gruberisanje,al meni nikako se nesviđa kako se traktori od 100.000 i kusur evrova krljalju,lome,muče se radi nekog minimalnog poboljšanja prinosa tamo neke 2050-te.Ja da imam takav John Deere ko na tom videu što sam kačio na 12-tu stranu(kojem mađari vade dušu),ja bi ga mazio i pazio i zvao bi ga Đorđe.Minimum tata ti treba da je rokefeler da se usudiš u takve rabote.Toliko od mene i nisam protiv nikoga ni ničijeg mišljenja,ali mi još uvek ne dobijamo toliki džeparac od naše države ko ovi na snimku i zapadnije od nas i ruku na srce nemožemo se nas 90% upuštati u takve avanture.>:({

oldtimer
11-08-12, 06:54
http://www.youtube.com/watch?v=dDaTrICu7Y4&feature=plcp

@kris80
Ovo je snimak agromerkurovog podrivaca, i MTZ 820. Takav traktor, ili slicne konjaze ima polovina domacinstava, a ako bi se skinula dva radna tela, mozda bi mogao i IMT 560 da vuce (pod uslovom da ga digne, jer ga i MTZ maltene vuce po zemlji). Podrivac kosta 1700 eura, a verujem da u kucnoj radinosti moze da se napravi i za manje. To je vec daleko od 100000 eura kako ste naveli.

@Dukej
Znam, nijedan sistem nije savrsen, uvek ima nesto, i cilj je izabrati manje zlo. Neki sistem koji bih ja voleo da primenim kod mene je sledeci
1.godina
tanjirac
podrivac
setva kukuruza
2.godina
tanjiraca
setva psenice
3.godina
tanjiraca
setva suncokreta
...pa nanovo

grunt
11-08-12, 07:13
Citam ovaj post i slazem se sa radom podrivaca,licno cu probati ove god na strnistu pa cu sagledati rezultate.Ali ljudi kad je neko od nas poslednji put orao duboko oranje na 30 35cm?pravo duboko oranje a ne šiljenje k....a samo da ima sto vise radnih tela i da se crni a dubinu ko smirgla.

MOMOSARIC
11-08-12, 08:08
Vidim nešto se puši iz kompjutera , kad ono vi podrivali cijelu noć :lol:.

mindjušar
11-08-12, 08:24
Citam ovaj post i slazem se sa radom podrivaca,licno cu probati ove god na strnistu pa cu sagledati rezultate.Ali ljudi kad je neko od nas poslednji put orao duboko oranje na 30 35cm?pravo duboko oranje a ne šiljenje k....a samo da ima sto vise radnih tela i da se crni a dubinu ko smirgla.

Mi smo orali dok smo radili šećernu repu,na 42-45cm,pa su sad te njive za podrivanje bile najteže

Oldtimer,sve je to u redu,ali samo da je umesto tanjirače gruber,probao sam dvaput sejati soju na tanjirano (ujesen),pa je soja bila jako loša,naime i tanjirača pravi plužni đon,koji je štetniji od onog,koji pravvi plug

kiraj
11-08-12, 08:37
A kad bi pre tanjirače odradio neko mini podrivanje ,na 30-ak cm ? Ili posle tanjiranja.

diklofen
11-08-12, 08:58
Ja sam prošle godine posle oranja na 27-30cm probao da podrivam ispod te dubine(35-40cm).Ne ide ništa lakše nego da se odmah podriva bez prethodnog oranja.Nekako traktor ima više proklizavanja i više tone nego kad se radi podrivanje direktno recimo na ne prethodno obrađenu strnjiku.
Po meni bi ipak najbolje bilo uzorati na 30cm i potom proći ispod te dubine i razbiti plužni đon.To i jeste traženi efekat podrivanja.Jer ako prvo podrijemo pa potom oremo zar se opet ne stvara plužni đon?
Ovo sam sve napisao i pitao u slučaju da se rade obe operacije.

mindjušar
11-08-12, 09:02
Pa u tome i jeste stvar,podriti,i više neorati,i nema više plužnog đona

MOMOSARIC
11-08-12, 09:08
Imo sam neke mini oglede , sam da se uvjerim , prošle godine.Najbolje mi se pokazalo od raznih metoda , (kad je suvo proljeće) , ujesen tanjirano , ukršteno na X dva prohoda , podrivano na 50cm prije predsjetvene pripreme(brnanje) , pa odma sjetva. S tim da mi je podrivač ručno radjen od uskih tijela bez ikakvih krila tako da ne izdiže busen na površinu a sa dobrim odnosom dubine i razmaka sastavlja ispod zemlje .

diklofen
11-08-12, 09:46
Meni je problem kod podrivanja biljna masa.Recimo ako posle skidanja kukuruza treba da podrijem pa da na proleće sejem suncokret.Ipak plug to okrene i površina ostane čista za pripremu.Probao sam da tanjiram ali nema nekog efekta.Pa čak i kad se upali kukuruzište moram da istanjiram pa onda podrivam da bih na proleće lepo pripremio i sejao.Drugi problem mi je jesenji unos đubriva.
Ja sam naveo moje muke sa mojim mašinama(podrivač agromerkur 5 tela).Ne kažem da te probleme imaju svi.

marko22
11-08-12, 11:09
Uvek je i bilo,i biće,ko ne reskira-taj ne dobiva
Mene su u selu smatrali za budalu pre 15god,kad sam za pšenicu počeo tanjirati,sad kad svi tanjiraju,opet misle da sam budala,jer sad niti tanjiram,al' neka,vreme će pokazati
A sad ih sve zajebi, i opste nemoj da sejes psenicu, to ce ih staviti u opasan rebus.

Nosim se ovom mislju da je primenim.

Korisnik1787
11-08-12, 11:24
Hee kad se taj snasao da ga zaradi i kupi snacice se i sa tim dugmicima...
Zapamtite samo jedno da se ne može sve ni kapitalolom kupiti, a pogotovo upotreba tih poluga i dugmića, a to Vam govorim iz ličnog iskustva jer kod tih gazda svake godine moram da objasnim koja poluga za čega služi, a za dugmiće kažu da ih ne interesuju jer trenutno neće da se zamaraju sa nepotrebnim stvarima.Onda je bolje da kupe konjsku zapregu jer tamo ima samo par poluga i malo jači miris u zavisnosti koliko su "nazobili" konja.Dugmića sigurno nema.

paorpaor
11-08-12, 11:28
Ne bih se slozio da je oranje kao agrotehnicka mera krivac za smanjenje humusu. Pre bi to bila njegova neadekvatna upotreba, ili preterana upotreva. Prevrtanjem zemljista oranjem prevrcemo i mikroorganizme, pa tako oni koji su se adaptirali na 25 cm moraju na povrsinu i obratno. Spaljivanje zetvenih ostataka je najveci greh jer je to gorivo za zemljiste, a svi znamo koliko je gorivo skupo. Nekad se djubrilo stajnjakom jer nije bilo secki, a zetveni ostaci su se koristili u ishrani stoke. Danas kada rade secke potpuno isti efekat se postize kao i sa djubrenjem. Stajnjak nije nista drugo nego spoj zetvenih ostataka i azota. Ne kazem da se moze bas staviti zank jednakosti, ali uz pravo gazdovanje se postize isti efekat.
No-tli iziskuje primeni totalnih herbicida, a to oped iziskuje primenu GMO useva. Dakle taj vid proizvodnje mi se uopste ne svidja i bas zbog toga smatram da je neka konzervaciska obrada pravo resenje. Podrivac u svrsi probijanja pluznog djona i eventualnog ubacivanja "hrane" na pravu dubinu, a gruber u svrsi ravnomernijeg mesanja zetvenih ostataka, ustetde u gorivu (koje je skupo), smanjenju broja gazenja njive...

Kris80
11-08-12, 14:34
Pa u tome i jeste stvar,podriti,i više neorati,i nema više plužnog đonaO.K. Podriješ ga i u to poseješ ili pređeš još gruberom ili šta radiš još do setve?Evo na primer sojište pa želiš kukuruze da staviš u tu njivu.

cicimoric
11-08-12, 14:43
O.K. Podriješ ga i u to poseješ ili pređeš još gruberom ili šta radiš još do setve?Evo na primer sojište pa želiš kukuruze da staviš u tu njivu.

Podrivano sojiste sam u prolece radio 2x plitko sa setvospremacem i sejao kukuruz.

Kris80
11-08-12, 15:00
Predpostavljam da si ti to radio Dondijem i moglo je samo dva put setvospremač.A ja kad bi se usudio da podrijem s mojim traktorom od 100 KS,daleko bi to izgledao lošije podrivanje,nego što si ti uradio Dondijem.Jel Dondi ipak uradi posao da to liči na nešto.A moj traktor bi mogo samo dva radna tela da vuče na neku veću dubinu.>:({

Bubu
11-08-12, 15:32
@Kris80

Napravis 2 rotora kao na Dondiju pa ce efekat podrivanja biti skoro isti kao sa Dondijem.
Gledao sam kako su u mojoj okolini neki napredniji paori radili podrivacem koliko je moglo duboko pa onda gruberom u jesen na 25-27 cm i u prolece jednom ili dva puta setvospremacem i na 'normalnoj' i na tezoj zemlji u nasem ataru i rezultat se video u odnosu na ostale useve koji su posejani konvencionalnim nacinom obrade zemljista. Moji planovi su bili da ovog leta napravim podrivac sa rotorima ali zbog prevelike kolicine ideja a manjka vremena i sredstava, taj projekat ce da saceka jos malo dok ce gruber da radi da maksimalnu radnu dubinu u jesen.

Kris80
11-08-12, 16:15
I ja sam mislio da nije dovoljno podrivač+2x setvospremač,nego treba bar ubaciti i gruber ili plug u igru.>:({

nikola ilic
11-08-12, 16:34
Strnjika se predje u dijagonalu tanjiracom da se izravna,podrivac na 50cm,ostaviti do oktobra,na gruber staviti pacije noge da hvata celu povrsinu i naterati,ujedno ravna,mrvi i mesa zetvene ostatke,a i zatvori brazdu.S'proleca vestak i jednom spremac i sejati....

dukej
11-08-12, 18:03
Zašto se ono izbegava plug, između ostalog i zbog uštede u nafti...
Sad odjednom tanjirača, pa podrivač, pa gruber - gde je tu ušteda u nafti?

mark3
11-08-12, 18:41
oldtimer oranje ne dovodi do gubljenja humusa sato sto se zemlja mesa konstantno i neisparava dok on paljenjem sagoreva deda mi je pricao da se pre drugog rata nisu palila strnista i kukuruzista to je pocelo posle rata kad su ,,pametni,, komunisti sproveli agrarnu reformu i poceli da sprovode agrotehniku kakva nigde u svetu nije bila izmisljali toplu vodu zato se i kvario kvalitet zemlje
Nepismena seljacino ti isti pametni komunisti su nas doveli do 5 zemlje u svetu po jacini poljoprivredne proizvodnje a pogledaj gde smo sad

milan_spay
11-08-12, 19:53
Ljudi, spustite malo loptu dole, na zemlju...
Oladite usijane glave...

:){{:){{:){{

Bubu
11-08-12, 20:03
Kod mene na gruberu su velika krila na telima pa nije preporucljivo raditi dublje od 15 do 20cm sa njima u zavisnosti od otpora zemljista.

@dukej

Jesenasnja sojista sam presao 2 puta gruberom-1. put na 15cm, 2. put na 27cm i ukupno potrosio 15l/kj u ta 2 prohoda. Da sam te njive orao, ne bi potrosio vise od 12-13l/kj ali bih morao 2 puta da spremam u prolece pa mi dodje na isto. Nije uvek poenta ustediti 2, 3, 5, 10 litara na ustrb krajnjeg rezultata..

Kris80
11-08-12, 21:15
http://poljoinfo.com/showthread.php?1040-VOGEL-amp-NOOT-SOIL-SOLUTIONS&p=549124&viewfull=1#post549124 (http://poljoinfo.com/showthread.php?1040-VOGEL-amp-NOOT-SOIL-SOLUTIONS&p=549124&viewfull=1#post549124Samo) Samo mi Dragane nije jasno zašto se kupuje plug u doba podrivača i grubera.>:({

MOMOSARIC
11-08-12, 21:56
http://poljoinfo.com/images/misc/quote_icon.png Citiram: velja imt 540 http://poljoinfo.com/images/buttons/viewpost-right.png (http://poljoinfo.com/showthread.php?p=553532#post553532)
Nepismena seljacino ti isti pametni komunisti su nas doveli do 5 zemlje u svetu po jacini poljoprivredne proizvodnje a pogledaj gde smo sad

@Mark3 , Kakav ti je ovo riječnik? Reklo bi se da si ti ovo zašta optuži čovjeka.

mindjušar
11-08-12, 22:03
Zašto se ono izbegava plug, između ostalog i zbog uštede u nafti...
Sad odjednom tanjirača, pa podrivač, pa gruber - gde je tu ušteda u nafti?

Kod mene je situacija sledeća
Na sadašnja sojišta komplet ide pšenica,u no-till,i ta strništa će se podrivati dogodine,ako nebude jako kišno leto,sad su strništa su neposredno posle žetve pšenice urađena gruberom na oko 10cm,sad je podrivano na dubinu 50-60cm,pa će ići iduće nedelje ponovo gruber na oko 15cm,zbog zalutale trave,sve u svemu,na te njive podrivač više neide,a ni plug-nema šta da stvori ponovo plužni đon,tako da jeste ušteda,VIŠE vremena (jer se vreme novcem nemože kupiti),a na dužoj stazi i znatne količine goriva,ali nije to poenta cele priče kod mene,nego ja mislim da je to budućnost,zbog promena klime

P.S. danas završili podrivanje

pidikanac
11-08-12, 22:12
čuo sam da je na pomolu nova uredba ministarstva poljoprivrede po kojoj su svi piljoprivrednici u obavezi da svoje plugove daju u zamenu za podrivače plugove će procenjivati komisija i plaćati po tržišnoj vrednosti a ostatak če iči na dugoročni kredit isti princip kao i za automobil zastavu 10>:({:lol:

MONTOYA
11-08-12, 22:18
dal to znači da će i zabraniti uvoz tog priključka od svih svetskih renomiranih prizvođača ^-^

Korisnik1787
11-08-12, 22:21

Godpodine @mark3, da li je Vas ovde neko odredio da ocenjujete da li je neko pismen ili nepismen i da li je neko seljačina ili gradjanin.Kada podnesete diplomu na verifikaciju od strane uredništva onda ćete imati tu mogućnost da delite ljude, a dotle se malo odmorite.

Jedan opomenut, a Vi nastavljate pa ćete na žalost i Vi malo na odmor da smirite strasti.

Molio bih članove da se povede računa o pisanju u ovoj temi jer će biti dosta godišnjih odmora.Hvala.

velja imt 540
11-08-12, 22:25

sram vas bilo da se tako obracate ja mozda jesam nepismena seljacina al to nije vasa stvar koja bre 5 zemlja sta su uradili posle rata nam pokupili zemlju jos nije vracena zamisli da tebi dodje neko i pokupiti 72 ha zemlje stoku svu letinu oteraju koseve za kukuruz iz dvorista jeb..... i njima i tebi a kad bi te naso pokazo bi ti kako seljacina bije

MOMOSARIC
11-08-12, 22:31
Duboka obrada je sigurno nužna , što dublje to bolje , al ako bi orali preko 40cm , znamo svi da izbacujemo manje plodnu zemlju . Tu se pojavljuje podrivanje i slične operacije . Sa druge strane stvarno ima takvih tipova zemlje , bar kod nas , gdje se zemlja slegne i stvrdne poslije prve kiše ko da nikad nije podrivano . Isto tako ako neko misli da će zemlja koja je kompletno jako nepropusna ,a ne samo da ima plužni djon , brže propuštati vodu , vara se . Te jako nepropusne zemlje su takve u svom sastavu i njih je džaba podrivati , tu se ni drenaže nisu pokazale.

P.S.: Čak smo veljo bili i treća vojna sila na svijetu ako nisi znao :lol:

Dragan18
11-08-12, 22:40
Oranjem se gubi humus. Naučno dokazano.

Matic
11-08-12, 22:49
Imam samo jedno pitanje za Deda Lalu.Kojim to ulagačima mogu da se unesu stajnjak i kompost u zemljište?

pidikanac
11-08-12, 22:51
http://poljoinfo.com/showthread.php?1040-VOGEL-amp-NOOT-SOIL-SOLUTIONS&p=549124&viewfull=1#post549124
pa što si ti druže kupio plug kad nije dobro da se ore

Kris80
11-08-12, 22:53
To sam ga i ja pitao na drugoj strani.Lkl{{

mindjušar
11-08-12, 22:54
Zato su amerikanci i uveli konzervacijsku obradu daavnih godina,jer im je pretila katastrofa od erozije

paorpaor
11-08-12, 22:54
Ko je rekao da nije dobro da se ore ?
Ovde se prica o podrivanju, a ne o oranju. Tvrdim da je kombinacija podrivanje+oranje bolja daleko nego samo oranje,a najbolja je podrivac+gruber, ali to trazi dodatna ulaganja koja su velik.

pidikanac
11-08-12, 22:56
Oranjem se gubi humus. Naučno dokazano.
pa pošto stručnjak kaže da se oranjem gubi humus pitao sam ga što je onda kupio plug

paorpaor
11-08-12, 22:59
Verovatno u ovom momentu nema dovoljno para da predje na drugi vid proizvodnje, ali ce imati :-\

Kris80
11-08-12, 23:00
I ja sam ga isto to pitao samo sa drugim rečima.Pošto je zaboravio da je pre neki dan kupio Vogelov trobrazdni plug.A ovamo piše da oranje ništa nevalja,i objašnjavao kako od sitne love može da se napravi podrivač u "kućnoj radinosti".Što onda nije pravio podrivač ako je to toliko bolje od pluga,i ako je nužnije podrivati nego orati?>:({

MOMOSARIC
11-08-12, 23:00
Dokazano je i da je oranje i druge slične metode , jedan od najvećih zagadjivača atmosfere (CO2).

pidikanac
11-08-12, 23:04
pa malo je sam sebi kontradiktoran

---------- Poruka napisana u 22:04 ---------- Prethodna poruka je at 22:02 ----------

Dokazano je i da je oranje i druge slične metode , jedan od najvećih zagadjivača atmosfere (CO2).
a na koi način se oranjem zagađuje atmosfera ^-^

Matic
11-08-12, 23:04
Ako ne grešim ovakva raspravka se povela već nekoliko puta i niko ništa nije dokazao.Čini mi se da džabe trošite slova na tastaturama.A Američke tehnologije neka sami sebi okače o rep.Ovde se zemlja obrađivala pre nego što je Kolumbo bio radoznao i otkrio šta je otkrio.

ddragan
11-08-12, 23:13
U nasoj poljoprivredi od kad su poceli 'strucnjaci' da se slusaju i pricaju kad sta treba da se radi i se cime,poceli su i prinosi da padaju.Nevidim da nam je bolje ni malo.

Korisnik1787
11-08-12, 23:55
Gospodo,
molio bih vas da se sada vratimo temi kako ne bi bilo banovanja.Hvala!

Dragan18
12-08-12, 01:18
Izvinjavam se na off topiku koji ću napraviti ovom porukom, iako će delimično biti deo ove teme. Objašnjavati vam svima koju sam strategiju napravio , bilo bi suludo i veoma komplikovano. Da bih mogao da predjem na redukovani sistem obrade moram još štošta da uradim i sa zemljištem i sa mehanizacijom. Dvobrazni plug sam zamenio za trobrazni maltene u dlaku (stim što je trobrazni lakše prodati kada bude došlo vreme za to ) tako da je ta kupovina praktično investicija koja se meri u par desetina evra . Zašto nisam pravio podrivač? zato što nemam odakle da izvadim novac jer je na njivi blago rečeno katastrofalno stanje kukuruza. Druga stvar koja je jaaaaaaako bitna , BILJNI OSTACI i upravljanje sa njima. Ja kombajn nemam, a kad nemaš svoj kombajn onda su i biljni ostaci veći problem, jer u selu niko nema sečku!!! Treći problem je SEJALICA...koju sam planirao da kupim proletos , ali nisam zato što mi je ispala odlična kompenzacija sa komšijom, on mi je sejao a ja sam mu spremio za setvu 40 jutara. Majevicina sejalica MAJA sa diskovima bi odradila odličan posao , stim što bi na nju trebalo da se montiraju sklanjači biljnih ostataka. Tanjiraču nemam, nemam ni gruber.... ajde sad sve to da saberemo. Podrivač 500 e + Mulčer od 3000-5500 evra (nov ili polovan 4 reda) +sejalica 5000 evra + Tanjirača 4000 evra + Gruber-razrivač ako ga praviš oko izmedju 1500 i 2000 evra. Odakle stvoriti te pare? Ako ćeš na pošten način da ih stvoriš treba da prodje 3-4 DOBRE GODINE...a ne kao ova. Za to vreme treba kupovati mašine koje mogu da se koriste u OBA SISTEMA , i kad se stvore uslovi preći kompletno na novi sistem .

Podrivanje treba raditi svake 4 godine u konvencionalnom ratarenju , Kod NO-till obrade takodje ga treba raditi (amerikanci su se i povodom tog pitanja opametili pa su prešli na Vertikalnu obradu) . CIlJ JE DA IMAMO RASTRESITO ZEMLJIŠTE BEZ PREVRTANJA SA ŠTO VIŠE BILJNIH OSTATAKA NA POVRŠINI.

A komentatorima što znaju samo da komentarišu u negativnom kontekstu želim svako dobro, i da ne donose zaključke prerano.

dukej
12-08-12, 01:34
Meni niko još nije objasnio kakva je borba sa korovima u toj vertikalnoj obradi. Ako je hemija jedini način, šta sa rezistencijom korova na herbicide do koje će najverovatnije doći?

p.s. Inače, nisam ja zatucan, i ako mi neko lepo, stručno i argumentovano objasni da je nešto bolje (bilo šta, ne samo ova redukovana obrada zemljišta), ja to prihvatim. Samo, u ovom slučaju nisam to u mogućnosti, pa ostajem na oranju dok nekad ne dođem u mogućnost da radim drugačije...

Dragan18
12-08-12, 01:46
ma koja rezistencija korova , svi vi mlatite praznu slamu. Već sad postoje herbicidi koje koristite svi vi svake godine , na koje biljke ne mogu da izgrade tolerantnost! Primer je Callisto! Poenta je u mestu delovanja herbicida....ali to nije tema. Danas postoje NE GMO biljke koje su tolerantne na herbicide , FOKUS Ultra u kukuruzu , u SUNCOKRETU imidazolinoni. U uskorendnim kuluturama nikada nije bio problem korov, jer je usev gust i zasenjuje površinu... Ako se zemljište okreće iz dubljih slojeva se vraća u gornji sloj svo seme koje smo zaorali prošle godine 20-30% je možda uništeno , sve ostalo će dogodine nići. Znači ako vi konstantno ubijate korov koji izlazi iz površinskog sloja, kroz 3 godine ste očistili parcelu 80% sigurno. Seme koje je u dubini većoj od 15 cm ne može da klija (možda ima nekih izuzetaka). Medjuredno kultiviranje ne predstavlja problem ukoliko su biljni ostaci pravilno iseckanI!!

U svemu ovome jako je bitan PLODORED jer se samo sa njim , može obezbediti čista parcela i smanjen intezitet bolesti! Takodje treba voditi računa i o herbicidima da ne ostavljaju rezidue za naredni usev!

Dukej , ja te razumem u potpunosti, oranje je stari i klasični sistem, ima on dobre strane ali ima i mnogo loših strana, ukoliko nema mogućnosti i znanja ne treba da se upušta neko u to . U vezi CO2 TAČNO JE da se povećava koncentracija CO2 u vazduhu zbog oranja zato što remetimo prirodno kruženje ugljenika..pravimo veću emisiju nego što inače neko zemljište emituje .... zato što se pri razgradnji organske materije koja je nastala u procesu FOTOSINTEZE oslobadja CO2.. biljke sadrže najveći procenat suve materije u UGLJENIKU, VODONIKU i KISEONIKU. Ugljenik iz CO2 i Vodonik i Kiseonik iz H20 (piješ vodu kao VO) .

grunt
12-08-12, 09:16
Ne verujem koju glupst sam procitao da oranje zagadjuje atmosveru,ok ako je tako pa ljudi koliko hemije potrosite u toku god na poljo kulture?i sto se zna i sto se ne zna a oni kao nestanu i ne stete atmosferi o cemu se ovde radi sad mi od jednom vodimo racuna o ekologiji tako sto necemo orati daj ne moj te zajebavati sad je bas dosta!Pricaj te o podrivacu i kraj a svi ste namazali plugove i samo cekate kisu da krenete:lol:

pidikanac
12-08-12, 09:39
ma koja rezistencija korova , svi vi mlatite praznu slamu. Već sad postoje herbicidi koje koristite svi vi svake godine , na koje biljke ne mogu da izgrade tolerantnost! Primer je Callisto! Poenta je u mestu delovanja herbicida....ali to nije tema. Danas postoje NE GMO biljke koje su tolerantne na herbicide , FOKUS Ultra u kukuruzu , u SUNCOKRETU imidazolinoni. U uskorendnim kuluturama nikada nije bio problem korov, jer je usev gust i zasenjuje površinu... kroz Ako se zemljište okreće iz dubljih slojeva se vraća u gornji sloj svo seme koje smo zaorali prošle godine 20-30% je možda uništeno , sve ostalo će dogodine nići. Znači ako vi konstantno ubijate korov koji izlazi iz površinskog sloja, 3 godine ste očistili parcelu 80% sigurno. Seme koje je u dubini većoj od 15 cm ne može da klija (možda ima nekih izuzetaka). Medjuredno kultiviranje ne predstavlja problem ukoliko su biljni ostaci pravilno iseckanI!!

U svemu ovome jako je bitan PLODORED jer se samo sa njim , može obezbediti čista parcela i smanjen intezitet bolesti! Takodje treba voditi računa i o herbicidima da ne ostavljaju rezidue za naredni usev!

Dukej , ja te razumem u potpunosti, oranje je stari i klasični sistem, ima on dobre strane ali ima i mnogo loših strana, ukoliko nema mogućnosti i znanja ne treba da se upušta neko u to . U vezi CO2 TAČNO JE da se povećava koncentracija CO2 u vazduhu zbog oranja zato što remetimo prirodno kruženje ugljenika..pravimo veću emisiju nego što inače neko zemljište emituje .... zato što se pri razgradnji organske materije koja je nastala u procesu FOTOSINTEZE oslobadja CO2.. biljke sadrže najveći procenat suve materije u UGLJENIKU, VODONIKU i KISEONIKU. Ugljenik iz CO2 i Vodonik i Kiseonik iz H20 (piješ vodu kao VO) .
pa znači da je za uništavanje korova bolje oranje nego podrivanje jer korovi koi su na 15cm dubine nemogu nići

Dragan18
12-08-12, 10:25
Vratimo se na temu PODRIVANJE ,jer nema smisla objašnjavati više, sve lepo piše.

740
12-08-12, 10:25
To mogu razumeti da se oranjem ispušta više CO2 nego na primer razrivenjem, samo treba malo drugačije i slikovitije objasniti:

Traktor vuče trobrazdni plug. Pošto je radna površina plužnih tela velika, traktor mora da utroši veću snagu po jednom prohodu da bi plug efektivno odradio svoj posao (ovo je bitno naglasiti: po jednom prohodu! Da bismo uopšte mogli da upoređujemo dve stvari). Što je veća snaga potrebnija - veća je i potrošnja goriva. Što je veća potrošnja goriva - veća je i emisija izduvnih gasova, koji u sebi pored ostalog sadrže i ugljendioksid.

Sada zamislimo isti taj traktor sa razrivačem koji ima tri radna tela (da bi primer ostao što jednostavniji za razumevanje). Površina tih radnih tela je mnogo manja od površine plužnih tela. Samim tim, traktor će morati da utroši manje snage da bi efektivno vukao razrivač. Pa idemo ispočetka: što je potrebna snaga za izvršenje nekog rada manja - manja je i potrošnja goriva - manja je i količina izduvnih gasova koji se ispuste u atmosferu tokom jednog prohoda.

Napomenimo i to, da isti traktor iz oba gornja primera ima veću rezervu snage kada radi sa razrivačem nego kada vuče gore navedeni plug. Zašto je ovo bitno napomenuti? Ako traktor ima veću rezervu snage, tokom nailaska na teži deo terena, motor još uvek može kompenzovati potrebu za ispoljavanjem veće snage, i proces sagorevanja zadržati na optimumu. Ali ako isti taj naš traktor vuče trobrazni plug, njegov motor već u startu mora da koristi skoro potpun opseg snage i u rezervi mu ostaje jako malo. Kada sa trobraznim plugom naiđemo na teži deo terena, motor neće imati dovoljno veliku rezervu snage da kompenzuje potrebu za dodatnim naporom, i to će uticati na proces sagorevanja tako što će ono postati nepotpuno. Iz auspuha izlazi crni dim, koji pored povećane količine ugljendioksida sadrži i mnogo veću i štetniju količinu ugljenmonoksida.

Nadam se da je sada razumljivije. Samo je trebalo napomenuti da je količina emitovanog ugljendioksida po jednom prohodu (a možemo gledati i po kvadratnom metru - kako kome više odgovara) veća prilikom oranja iz prostog razloga što je potrebno utrošiti veću snagu, što sa sobom povlači potrošnju veće količine goriva tokom procesa sagorevanja, a što dalje povlači za sobom veću količinu emitovanih izduvnih gasova.

P.S. Naravno, to je sve tako ako su stvari kao u primeru. Međutim, u praksi neće postojati ovakvi idealni uslovi, jer se u praksi uvek ide na to da traktor iskoristi što više od svog opsega snage. Tako će naš traktor iz primera koji je vukao trobrazdni plug, sada biti agregatiran sa razrivačem koji ima ne tri, nego četiri-pet radnih tela. I opet mu dođemo na isto. Traktor će opet raditi sa punom snagom da bi mogao efektivno vući ovaj veći razrivač, zato moja priča o rezervi snage nije toliko primenljiva u praksi. Međutim, povećanim brojem radnih tela mi smo povećali površinu zemlje koju obradimo tokom jednog prohoda, tako da ono što smo izgubili na rezervi snage, mi dobijamo na smanjenom broju potrebnih prohoda za obradu određene parcele.

nikola ilic
12-08-12, 11:37
Au sta se ovde sve pise,treba pod kljuc da ide.

Dragan18
12-08-12, 12:59
Ja sam pričao o emitovanju CO2 iz zemljišta a ne iz auspuha.

milankos
12-08-12, 14:11
u procesu fotosinteze oslobadja co2..
канда нешто нисам добро прочитао...
6 co2 + 6 h2o + светлост → c6h12o6 + 6 o2

Dragan18
12-08-12, 15:00
MILANKOS

zato što se pri razgradnji organske materije ,koja je nastala u procesu FOTOSINTEZE, oslobadja CO2.

Dodati zarezi, da li ste sada zadovoljni?

North ARMY
12-08-12, 15:02
A koja je jedinica mera ovaca po ha ?? Kontam mora neko da pojede te zetvene ostatke,ako se nagomilavaju posle par godina imamo veliki problem,a ako se razlazu opet imamo oslobadjanje CO2 samo sa grejs periodom.

MOMOSARIC
12-08-12, 15:03
Misli se na oslobadjanje CO2 iz zemlje procesom razgradnje organske materije nakon procesa oranja , i to tako što se razgradnjom 1t C u atmosferu oslobadja 3.7t CO2 plus oko 300kg CO2 iz auspuha. Izračunato je za 15 Evropskih zemalja na 29 mil ha obradljive zemlje , konverzacijskom obradom bi se smanjila emisija CO2 za 82.7 mil t godišnje ( izvor ECAF) , a to je 10% ukupne emisije CO2 . U Kanada farmeri dobijaju od države , simbolično ,ali pored ostalih posticaja 20e po hektaru ako primjenjuju direktnu sjetvu.
Što se tiče borbe protiv korova kod podrivanja , svodi se naravno na herbicide , ali svi oremo pa opet u kukuruzu primjenjujemo 2 tretmana sa 1 do 2 herbicida . Ako oranjem umanjimo broj korova to ništa ne znači opet ih ima dovoljno da moramo prskati , a toleranti vjerovatno postaju na neke herbicide i tako i tako.

Dragan18
12-08-12, 15:19
A koja je jedinica mera ovaca po ha ?? Kontam mora neko da pojede te zetvene ostatke,ako se nagomilavaju posle par godina imamo veliki problem,a ako se razlazu opet imamo oslobadjanje CO2 samo sa grejs periodom.
Sukcesivno i lagano razlaganje je poželjno (grejs period) jer se sporije oslobadja CO2 , cilj je da se što više približi prirodnom emitovanju gasova i da ljudi ne remete prirodan tok elemenata.

Dakle oslobodi se iz zemljišta, biljka ga usvoji i u procesu fotosinteze ugradi u sebe , dodje krava , pojede biljku , pokaki se ... organska materija iz govanceta se razloži vremenom u zemljištu posredstvom mikroorganizama oslobodi se CO2 i idemo jovo nanovo. >:({

North ARMY
12-08-12, 15:25
Ta k'o da se prilikom oranja razlozi preko noci i sam znas da se setvospremacem izvuce dosta ZO posle kukuruza,znaci ne razlozi se sve ni u oranju i postepeno se razlaze jer nisu iste velicine svi ZO.

MOMOSARIC
12-08-12, 15:34
Moramo se svi složiti da je uvjek i svagdje najbolje zemlju što dublje obraditi , ovo 20-25 cm nije dovoljno . E sad dal orati na 40-50 cm ako i može ???????

Dragan18
12-08-12, 15:39
Misli se na oslobadjanje CO2 iz zemlje procesom razgradnje organske materije nakon procesa oranja , i to tako što se razgradnjom 1t C u atmosferu oslobadja 3.7t CO2 plus oko 300kg CO2 iz auspuha. Izračunato je za 15 Evropskih zemalja na 29 mil ha obradljive zemlje , konverzacijskom obradom bi se smanjila emisija CO2 za 82.7 mil t godišnje ( izvor ECAF) , a to je 10% ukupne emisije CO2 . U Kanada farmeri dobijaju od države , simbolično ,ali pored ostalih posticaja 20e po hektaru ako primjenjuju direktnu sjetvu.
Što se tiče borbe protiv korova kod podrivanja , svodi se naravno na herbicide , ali svi oremo pa opet u kukuruzu primjenjujemo 2 tretmana sa 1 do 2 herbicida . Ako oranjem umanjimo broj korova to ništa ne znači opet ih ima dovoljno da moramo prskati , a toleranti vjerovatno postaju na neke herbicide i tako i tako.

NA ...po ovim podacima baš ne ispada da se razlaže sporije i da je emisija CO2 jednaka na neobradjenom ili zemljištu sa minimalnom obradom.

MOMOSARIC
12-08-12, 15:49
Prednost orane , čiste površine je mogućnost ranije sjetve u proljeće jer je zemlja dosta toplija , ali isto tako prlljava površina bolje čuva vlagu kasnije.

North ARMY
12-08-12, 16:02
Moramo se svi složiti da je uvjek i svagdje najbolje zemlju što dublje obraditi , ovo 20-25 cm nije dovoljno . E sad dal orati na 40-50 cm ako i može ???????
Neki dan pricam sa drugarovim dedom koji je ceo vek radio kao traktorista na ekonomiji,a i sad radi dosta jutara i covek rece oko oranja "Deco upamtite ne dirajte tabulirano" ko razume shvatice.

ljuboslav
12-08-12, 17:17
Moji su jedne godine probali sa jednobrazdnim i to na dubinu kolko je islo sa imt 560. I razocarali se dogodine. Kukuruz je vrlo jadno izgledao. Za podrivanje na tu dubinu OK ali za oranje NIKAKO.

pidikanac
12-08-12, 17:30
ovo što je ljubosav napisao je potpuno tačno jer je mom ocu jedne godine došao tast ( moj deda )da mu pomogne u oranju mi smo tada imali imt 540 i jednobrazni plug i to se tako oralo godinama e sad došao deda sa rusom i sprco plug toliko diboko da je na auspuhi izbijao plamen kao pivska flaša naredne goine prinos nikakav jer je na površinu izašla zemlja koja sunca nikad videla nije i po tome ja zaključujem da je češće prevrtanje zelje mnogo bolje od podrivanja i ja neznam koliko prilikom podrivanja vazduh prodre u te dublje slojeve što je kod oranja sasvim druga priča

dragan.kovacev
12-08-12, 17:34
svi pisete o podrivanju i gruberisanju soista i strnista, sta je sa kukuruzovinom i suncokretistom??? kako proci gruber i podrivac u redovima iza kombajna koji nema secku???

mozda uz gruber i podrivac ide gratis kombajn sa seckom:lol:

Dragan18
12-08-12, 17:51
Retko koji plug može da zaore kukuruzovinu koja prethodno nije iseckana.

dragan.kovacev
12-08-12, 18:02
ti ne citas dobro, ja pitam za podrivac i gruber??
recimo da poseduje secku na adapteru, a pozadi da nema, znaci dali moze da savladaju redove??? mislim da tu ima prvo posla za tanjiracu!!!

izgleda da si samo dobar u kuckanju, prakticno, no no...za tvoju informaciju dobar plug savlada i redove kukuruzista i suncokretista, bez problema i bez tanjiranja...

kiraj
12-08-12, 18:49
Pod uslovom da nije obrtač.Može i obrtač ali da ide u krug .

paorpaor
12-08-12, 18:49
Gospodinene Panonstib, svasta dopustate na vasem terenu. Ili prekinite ovo lupetanje ili, sto bi bilo jako dobro, edukujte neuke o tome sta je sta u poljoprivredi. Ako se ovako nastavi rala i volovi nam ne ginu.

North ARMY
12-08-12, 18:54
Volove vec imamo.

ddragan
12-08-12, 19:11
Pod uslovom da nije obrtač.Može i obrtač ali da ide u krug .Ocete da kazete da se ore kako je vrseno?

kiraj
12-08-12, 20:25
Baš tako,u pravcu kretanja kombajna.

Spajki
12-08-12, 20:33
Ljudi oci mi pobelele od citanja ove dve strane od sinoc i zaboravio sam u kojoj sam temi!Neka radi kako ko hoce i kako moze,ovde neka se iznose utisci i iskustva pa cemo uporedjivati sta na kom tipu zemljista bolje radi i ima veceg uspeha i uticaja na zemljiste i na prinos.

MOMOSARIC
12-08-12, 21:39
Neki dan pricam sa drugarovim dedom koji je ceo vek radio kao traktorista na ekonomiji,a i sad radi dosta jutara i covek rece oko oranja "Deco upamtite ne dirajte tabulirano" ko razume shvatice.

Aj pojasni za nas koji ne razumijemo.

milankos
12-08-12, 21:56
MILANKOS

zato što se pri razgradnji organske materije ,koja je nastala u procesu FOTOSINTEZE, oslobadja CO2.

Dodati zarezi, da li ste sada zadovoljni?
Еее, са зарезима је много јасније, зато и постоје.

Jaroslav85
13-08-12, 18:10
Sta kazete za ovaj podrivac ss/ssd.SS3 je sa tri radna organa a sto je najbitnije da je potrebno 70-100ks (dubina do 55cm).http://www.vogel-noot.co.uk/Products/Subsoilers/TerraDig-SS-SSD/(product_tab)/technical.Mislim da vecina poseduje traktor do 100ks pa bi zamolio da protumacimo sposobnosti ove masine.

mucobieno
13-08-12, 19:12
Lepo izgleda, cini se da je lepo odradjen, e sad kako bi ga traktor od 100 ks vukao, to ipak treba probati, ali ako ne s 4 islo bi s 3 radna organa. Jel znate mozda kolika mu je cena?

mindjušar
13-08-12, 22:51
Traktor od 100 nema šanse sa podrivačem sa više radnih organa od jednog

mucobieno
13-08-12, 23:04
Traktor od 100 nema šanse sa podrivačem sa više radnih organa od jednog
pricamo o dubini od 50 cm, i jako uzim radnim organima, bez krilaca, i kugle.

Imao sam priliku da radim podrvacom sa 3 radna tela koji ima radna ista kao clan kiraj,

http://thumbnails80.imagebam.com/20582/9f5b33205813929.jpg (http://www.imagebam.com/image/9f5b33205813929) http://thumbnails55.imagebam.com/20582/99aa7c205813998.jpg (http://www.imagebam.com/image/99aa7c205813998) http://thumbnails67.imagebam.com/20582/0a53d5205814040.jpg (http://www.imagebam.com/image/0a53d5205814040) http://thumbnails84.imagebam.com/20582/c7bf5f205814112.jpg (http://www.imagebam.com/image/c7bf5f205814112) http://thumbnails56.imagebam.com/20582/6bd3d5205814190.jpg (http://www.imagebam.com/image/6bd3d5205814190) http://thumbnails83.imagebam.com/20582/a14fb8205814232.jpg (http://www.imagebam.com/image/a14fb8205814232) http://thumbnails64.imagebam.com/20582/e0648f205814311.jpg (http://www.imagebam.com/image/e0648f205814311)

mindjušar
13-08-12, 23:13
Meni se sviđa,ali po rečima stručnjaka,Nikole Škrbića(Diplomirani inženjer poljoprivrede za mehanizaciju poljoprivrede),to su razrivački organi

kiraj
13-08-12, 23:19
Bilo kako da se zovu,odlično rade.

mucobieno
13-08-12, 23:23
I doboljno su dugacki da dohvate pluzni djon, Slazem se da je to daleko od pravog podrivaca. ali posto nema dovoljno konja pod haubom, i nema para u dzepu, ovo sluzi svrsi...

mindjušar
13-08-12, 23:26
Apsolutno se slažem,i ja sam zimus skroz bio zagrejan da pravim sličan vašem sa istim organima,ali mi je onda iskrsla varijanta sa ovim podrivačima,sad koje je bolje,koje nije,u svakom slučaju meni je moj i manje koštao i para i rada nego da sam pravio

talianu
13-08-12, 23:33
Ja sam napravio ram samo mi fale radni organi.
U dilemi sam da li da uzmem 3 ili 5 za 130 ks.
Ne bih da bacam pare ako ne moram nisu jeftini.

mindjušar
13-08-12, 23:57
Tih što ima kiraj može sigurno 5,samo nemoj u 1red svih 5

talianu
14-08-12, 00:02
Ram je dvoredni napred dva pozadi 3 slikaću kad stignem.

mucobieno
14-08-12, 00:06
Ja sam napravio ram samo mi fale radni organi.
U dilemi sam da li da uzmem 3 ili 5 za 130 ks.
Ne bih da bacam pare ako ne moram nisu jeftini.

Pa kupite prvo 3, pa ako traktor lepu vuce, dodate jos jedan, pa ako idalje moze da vuce, vi i taj 5-ti kupite, jeste da ce trajati, ali niste bacili novce.

@mindjusar ali i kod tebe je bilo u planu da menjas traktor, tako da si pravio morao bi ga nadogradjivati, ovako si ubo sve kako treba bez puno prepravki.

milankos
14-08-12, 13:21
Meni se sviđa,ali po rečima stručnjaka,Nikole Škrbića(Diplomirani inženjer poljoprivrede za mehanizaciju poljoprivrede),to su razrivački organi
Не верујем да је то рекао уважени господин Никола Шкрбић. Ово је, по мени, подривач са максималном радном дубином око 60 цм (према слици и од прилике).

kiraj
14-08-12, 16:14
Ovo su dimenzije ,tadnih tela koje imamamo član mucobieno i ja
http://img88.imageshack.us/img88/1468/kljun.jpg

http://img16.imageshack.us/img16/8560/image00004mi.jpg

mucobieno
14-08-12, 18:03
@ Kiraj gde ste kupovali organe, pratio sam vasu izradu, ali nisam zapamtio gde su kupljeni, ako moze broj na PP. i cena. Hvala.

Nisam rekao ali ovo nije nas podrivacic, koristili smo ga posle godine ali samo pola dana, presli smo deponije, tj delove parcela koje smo koristili za lager repe, a posle toga, kad je vreme ukazalo se poorali smo to, jer po meni na ovom koji sam ja koristio je prevelik razmak izmedju organa, i pucalo je tlo, ali nekako nedovoljno. Ako naletim na cevi 100 x 100 bice i jedan iz nase radione. ali sa 4 radna organa.

Jaroslav85
14-08-12, 18:03
I ja sam bas ne ubedjen sto se tice tog vogel podrivaca.100ks za tri radna organa na 55cm i jos sa krilcima.Da nije greska mozda treba da pise 100kW.To treba probati u radu pa onda investirati,samo kad bi se tako moglo.Cena se ne zna.

mucobieno
14-08-12, 18:13
Treba videti ko ima tako nesto slicno, pa probati

kiraj
14-08-12, 23:29
Radna tela za podrivač ili razrivač,ne znam ni ja šta je ,sam kupovao u agrol Temerin po 150 e komad.

tel 21 842 365

http://www.agrol.rs/sr/category/vo%C4%87e/priprema-i-odr%C5%BEavanje-zemlji%C5%A1ta

dragan.kovacev
15-08-12, 01:58
Gospodinene Panonstib, svasta dopustate na vasem terenu. Ili prekinite ovo lupetanje ili, sto bi bilo jako dobro, edukujte neuke o tome sta je sta u poljoprivredi. Ako se ovako nastavi rala i volovi nam ne ginu.

http://www.youtube.com/watch?v=VRPY_Dx0sYU&feature=player_detailpage#t=17 9s

cicimoric
08-09-12, 23:26
Danas sam podrivao 20 KJ strnista dubina 45 -50 cm. Uslovi za ovu operaciju su idealni. Vuce se solidno lako jer zemlja nije preterano suva a dovoljno je suva da djon dobro puca.

dukej
08-09-12, 23:27
Na kojoj dubini ti je đon?

cicimoric
08-09-12, 23:45
Uvek smo orali na 25 -27 cm pa bi trebalo da je dovoljno 20 -25 cm ispod te dubine

dukej
08-09-12, 23:51
Baš zbog toga te i pitam. Na nekoj prezentaciji poljoprivrednih mašina u radu, koja je održana pre dve-tri nedelje u Srbobranu, prilikom prezentacije rada podrivača naglašeno je da njegova dubina rada treba da bude oko 5cm ispod sloja plužnog đona. Veće radne dubine su kontraproduktivne. To objašnjenje je dao promoter firme koja je donela podrivač, ali je uz njega bio i prof. Lazić koji je to potvrdio.

Edit: Da se malo korigujem: taj podrivač na prezentaciji je bio sa krilcima na dnu radnog organa. Spomenutih 5cm treba da bude od gornje površine tih krilaca do donjeg dela sloja plužnog đona. Poenta je da se tako postiže izdizanje i lomljenje sloja plužnog đona, a ako bi radna dubina bila mnogo veća od ove spomenute, onda bi se zemlja ispod zbijenog sloja dizala na gore i nabijala sa donje strane na sloj zbijene zemlje (plužnog đona). Tako su nam objasnili na prezentaciji...

marko22
09-09-12, 14:52
To svakako, i jos zavisno od tipa zemljista. A kod tipa zemljista i cilja tek krece zaplet, u koji se i ne vredi upustati.

MOMOSARIC
09-09-12, 15:03
A onda ta krilca prave djon ispod sebe. Zakon bez krilaca ili min. a dubina kolki razmak izmedju organa ili veća . Nisam još čuo da preduboko podrivanje može smetati osim zbog potrošnje.

garisa
18-09-12, 14:30
Evo ja ponovo. Prati link http://www.polj.savetodavstvo.vojvodina.gov.rs/node/3617 u njemu je sve objašnjeno do detalja. Podrivanje!? Naučeno!
Pozdrav svima,
Gariša.

Dragan18
18-09-12, 21:58
Odličan tekst Gari .... !:-*

bikacan
19-09-12, 01:39
Kako moze da se skine ovaj dokument?

kiraj
19-09-12, 07:29
Zemljak ,>:({
http://www.sendspace.com/file/f2mbqx

bikacan
20-09-12, 00:03
Hvala zemljak.

miroslav k
24-10-12, 21:38
Ovde na slici gde pokazuje rukom se montira uređaj za razbijanje plužnog đjona, koliko je potrebno ks viška kad se to ugradi?

http://i48.tinypic.com/1zvsuc9.jpg

talianu
25-10-12, 07:07
Jel to montirano na svakoj brazdi plga ili samo na po jednoj na obe strane?

DusanA
25-10-12, 09:10
Ja mislim da je samo na po jednoj, i mene zanima koliko treba ks vise za tu spravicu.

CVEJA Po
25-10-12, 11:40
Slikao u Austriji pre dva meseca.Fina stvarcica!
http://www.dodaj.rs/f/w/Ur/47Pf7rGk/slike-557.jpg

mindjušar
25-10-12, 22:11
Druže to prebacuj u temu gruberi,tome tu mesto nije

srdjan7
08-11-12, 19:47
Njive koje su radjene ovim redosledom-podrivano posle zetve psenice,zatim cekano mesec dana da krene korov,pa potanjirano jedanput,na jednoj njivi i dva puta,pa zatim za meses dana opet podriveno...izgledaju ovako....
http://img12.imageshack.us/img12/2007/podrivano.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/12/podrivano.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

paorpaor
10-11-12, 18:12
Kakva ti je racunica da toliko vozikas traktor ?

srdjan7
10-11-12, 18:47
Kakva ti je racunica da toliko vozikas traktor ?
Pa recimo da nisam covek koji ofrlje radi poljoprivredu,a ona nam je jedini izvor prihoda...svaku njivu radim maksimalno,ne kao neki koji samo subvencije ocekuju cele godine,a za ostalo djene-djene...pogotovo na ovoj nasoj izuzetno teskoj i nazovimo "cudnoj" zemlji juznog banata-kako kazu zemlji na sat...a za ove operacije ne zalim,jer su nase zemlje jako podvodne,tako da je razbijanje pluznog djona bilo neophodno.

KishRobert
10-11-12, 21:37
Takve zemlje se kod nas zovu,Vrebalove zemlje.

paorpaor
11-11-12, 09:11
Pa recimo da nisam covek koji ofrlje radi poljoprivredu,a ona nam je jedini izvor prihoda...svaku njivu radim maksimalno,ne kao neki koji samo subvencije ocekuju cele godine,a za ostalo djene-djene...pogotovo na ovoj nasoj izuzetno teskoj i nazovimo "cudnoj" zemlji juznog banata-kako kazu zemlji na sat...a za ove operacije ne zalim,jer su nase zemlje jako podvodne,tako da je razbijanje pluznog djona bilo neophodno.
Ok,postujem, ali nisi jos rekao kakva je racinica.

mindjušar
11-11-12, 15:58
Pa i kod mene strništa razrivana na do 10cm po skidanju žita,pa podrivano na 50-60cm kako gde,potom opet razrivano sa širokim motikama na oko 20cm,i sad je završeno razrivanje bez širokih motika na dubinu od oko 25-28cm,sva strništa,potrošeno je oko 35l goriva po kj ukupno,ali na te njive podrivač neide u skorije,tako da je tih 15-20l/kj goriva trošak na više godina

srdjan7
11-11-12, 18:11
Ok,postujem, ali nisi jos rekao kakva je racinica. Pa racunica mi je da moram tako,jer ako se desi da u prolece potopi,kao sto zna,ako se i poseje,necu imati upola roda kao u prosecnoj godini,a tih potrosenih 20tak litara vise po kj,kosta DALEKO manje od situacije u kojoj bi se mogao naci.i naravno,ne podriva se svake godine,taj trosak delim na tri godine,na koliko dolazi ponovno podrivanje.kalkulisanja nema,malo off,ali npr na soji sam imao napad grinja u trenutku kada je bila najosetljivija,morao sam prskati Demitanom i Abastateom,koji nemaju bas povoljnu cenu,ali u trenutku formiranja mahune bilo je neophodno,a na to vecina ljudi nije ni primetilo-kazu pomalo se zuti,valjda ce je proci...

Rabadzija
19-11-12, 19:42
danas zavrseno podrivanje sa Agromerkurovim podrivacem 5 koplja ( znam da je igracka za neke ali nemam bolji )
radio sam suncokretiste,tanjirano prvo i podrivano na dubinu od cca 43 cm u prohodu koplja do 37 cm izmedju koplja,MTZ 82.1, 4 brzina redukovana brzina 6-6,5 km/h
po meni dosta dobro izgleda, da li je vlazno ili ne neznam prvi put radim,mnogo lakse je islo nego strniste u onoj susi
potrosnju nisam merio jer je nesto orano pa tanjirano pa podrivano,sve u svemu operacija tanjiranje+podrivanje je cca isto kao oranje 15-16L/jutru ali je u biti dublje a kako ce biti videcemo sledece jeseni

mindjušar
19-11-12, 20:32
Što nisi slikao da vidimo kako izgleda posao?

Kris80
20-11-12, 00:27
danas zavrseno podrivanje sa Agromerkurovim podrivacem 5 koplja ( znam da je igracka za neke ali nemam bolji )
radio sam suncokretiste,tanjirano prvo i podrivano na dubinu od cca 43 cm u prohodu koplja do 37 cm izmedju koplja,MTZ 82.1, 4 brzina redukovana brzina 6-6,5 km/h
po meni dosta dobro izgleda, da li je vlazno ili ne neznam prvi put radim,mnogo lakse je islo nego strniste u onoj susi
potrosnju nisam merio jer je nesto orano pa tanjirano pa podrivano,sve u svemu operacija tanjiranje+podrivanje je cca isto kao oranje 15-16L/jutru ali je u biti dublje a kako ce biti videcemo sledece jeseniI ja sam uradio moja sva sojišta(sečkano kombajnom) i jednu parcelu kukuruzišta(paljenog) od 5 jutara sa Agromerkurovim podrivačćićem od 5 radnih tela.Potrošnja goriva 6 litara D2 po KJ.Rezultate će pokazati godina sledeća.Zasad sam oduševljen poslom koji uradi.Hvata duplo više od pluga i troši mi tačno pola goriva od oranja.>:({

MOMOSARIC
20-11-12, 09:34
... a i radi bar malo dublje .

dubansr
20-11-12, 10:15
I ja sam uradio moja sva sojišta(sečkano kombajnom) i jednu parcelu kukuruzišta(paljenog) od 5 jutara sa Agromerkurovim podrivačćićem od 5 radnih tela.Potrošnja goriva 6 litara D2 po KJ.Rezultate će pokazati godina sledeća.Zasad sam oduševljen poslom koji uradi.Hvata duplo više od pluga i troši mi tačno pola goriva od oranja.>:({

Pozdrav,moze slika podrivaca?Hvala unapred

Kris80
21-11-12, 00:55
... a i radi bar malo dublje .Tako je Momo,to sam zaboravio da napišem.Malo mi je kasno stigao ove godine,počele su već kiše da padaju,al dogodine čim kombajni napuste njivu stupa na snagu on dok je još suvlje.@dubansr Biće slika podrivača i ako budem imao sutra vremena i posla koji je uradio.Pozdrav.>:({

gm80
07-12-12, 14:12
http://www.dodaj.rs/f/2r/qB/A34970x/dsc06019.jpg
ove gromade su kopane na dubini ne vecoj od 60 cm!
i neka repa to probije svojim korenom...
nema sanse

Jugos
09-12-12, 23:57
Ma repa ti je gad

Kris80
16-12-12, 19:38
Evo slika podrivača Agromerkur.
http://www.dodaj.rs/f/2l/bu/1d35tmY2/dsci1228.jpg
http://www.dodaj.rs/f/2D/N6/eYKLIX8/dsci1234.jpg

winchester
16-12-12, 20:04
Jel ga ovo vuce case jx 95? Kako odradi posao?

oldtimer
16-12-12, 20:09
Video sam jesenas u Debeljaci ovaj Agromerkurov podrivac, i mogu reci da je dosta ojacan... Pisao sam vec da smo imali takav na probi, i da smo ga iskrivili. Sad se koriste cevi sa debljim zidom, ovi poprecni nosaci su isto od debljeg lima, i ubaceni su kosnici, tako da je to sad vec ozbiljnija masina

Kris80
16-12-12, 20:19
Jel ga ovo vuce case jx 95? Kako odradi posao?Da vuče ga JX 95 bez problema.Meni posao koji uradi za sad sve izgleda OK,ali videćemo razlike u prinosu jel imam i oranog i podrivanog.:'({

winchester
16-12-12, 20:23
Lepa masina nema sta,pise da bi ga mogao i mtz82 vuci.

srdjan7
16-12-12, 20:42
Lepa masina nema sta,pise da bi ga mogao i mtz82 vuci.
I na tarabu pise...

- - - - - - - - - -

Da vuče ga JX 95 bez problema.Meni posao koji uradi za sad sve izgleda OK,ali videćemo razlike u prinosu jel imam i oranog i podrivanog.:'({
kako na slici nazad rotori radili,a tela jos pod fabrickom farbom?!do koje dubine moze da vuce traktor i koja brzina se postize?

Mačvanin 82
16-12-12, 20:51
možda je slikao kad ga je kupio i doterao

srdjan7
16-12-12, 20:58
možda je slikao kad ga je kupio i doterao
Procitajte malo bolje sta sam napisao...

mindjušar
16-12-12, 21:04
Nema tu brzine za trkanje u podrivanju,5km/h je pristojna brzina,a preko 7km/h su to već otpori užasni

Kris80
16-12-12, 21:16
srdjan7 Koplja su šira od nosača i zato ostaje farba netaknuta,a kao što vidiš slikano od nazad.>:({

srdjan7
16-12-12, 21:25
srdjan7 Koplja su šira od nosača i zato ostaje farba netaknuta,a kao što vidiš slikano od nazad.>:({
A srafovi i matice sto drze telo ko novi,niti malo zemlje na njima?koja je tu dubina rada-25?

Kris80
16-12-12, 21:39
Sutra ću ti slikati od napred i sa strane,vidim da ti nije baš najjasnije kako to sve stoji kako ostaje farba na nosaču čitava.Koplje ti je 70 mm a nosač 30 mm širine.Rotor inače je sa kolegine sedmice koji je kupljen nedelju dana ranije od mog al nam se nije svidelo da ide rotor tačno do krajnjih tela i ostajali su valovi sa oba kraja.Pa smo se dogovorili da sa njegovog podrivača sedmice ostavimo na moju peticu rotore a on je poručio još šire za njegovu,zato je farba više možda oguljena sa rotora.Dubina na koju sam išao je 40 cm.>:({

srdjan7
16-12-12, 21:58
Sutra ću ti slikati od napred i sa strane,vidim da ti nije baš najjasnije kako to sve stoji kako ostaje farba na nosaču čitava.Koplje ti je 70 mm a nosač 30 mm širine.Rotor inače je sa kolegine sedmice koji je kupljen nedelju dana ranije od mog al nam se nije svidelo da ide rotor tačno do krajnjih tela i ostajali su valovi sa oba kraja.Pa smo se dogovorili da sa njegovog podrivača sedmice ostavimo na moju peticu rotore a on je poručio još šire za njegovu,zato je farba više možda oguljena sa rotora.Dubina na koju sam išao je 40 cm.>:({
To je odgovor na pitanje...ne moras slikati,imam slican u dvoristu...al kod nas cim je pusten u rad,nije bilo mesta gde nije bilo zemlje,i celo telo se sijalo.dubina rada-do rama.

KishRobert
16-12-12, 22:50
Ako nije tajna,od 5 tela,kolika je cena?
Hvala.

dalibor79
16-12-12, 23:02
nez uvrede paravo podrivanje je min 50 cm e tu dolazi do izrazaja kolege mindjusara podrivac i slicni od kolege becarine 3 tela 200 ks sve ostalo nepije vode (gruberi ......) evo odlomka iz uredbe ministarstva poljoprivrede

da su izvršii rigolovanje (duboka obrada), odnosno podrivanje zemljišta u toku 2010, 2011. ili do 31. marta 2012. godine na katastarskim parcelama na kojima su podignuti proizvodni zasadi sa minimalnom dubinom od 0,6 metara

Kris80
17-12-12, 01:11
Ako nije tajna,od 5 tela,kolika je cena?
Hvala.Nije tajna izašlo me sa širim rotorom tačno 2ooo evra.,dobili smo neki popust šire rotore zato što smo uzeli sa kolegom zajedno 2 komada.>:({

gm80
17-12-12, 08:59
ovo nema veze sa podrivacem. SPada u kategoriju grubera i ne ide dublje od 35-40 cm,provereno...

mindjušar
17-12-12, 09:38
Za ovakav komentar bi mena banovali,i vikali bi da vređam uvažene članove po forumu,iako mislim isto ali nesmem to napisati,ukusi i zahtevi su različiti,i ipak to treba ceniti,i gospodin čvarak iz silbaša je ubeđen da pravi podrivače,ali je za mene to što on pravi gruber za ferbusona,isto radno telo kao na Lemken Smaragd razrivaču samo DOOSTA slabije,al' čovek ima dobru priču,i zna da šiša,kapu mu skidam,za sve treba DVOJE,mene ubediti nemože

paorpaor
17-12-12, 09:55
Ovo definitivno nije podrivac, a sa pravim gruberima nebi ga bas ni merio. Ovo meni lici na neki pokusaj da se nesto napravi ali se nezna sta je napravljeno.
Mozda da se koristi u vocarstvu , ali mi nije bas za ratarstvo.

KishRobert
17-12-12, 10:31
Ovo definitivno nije podrivac, a sa pravim gruberima nebi ga bas ni merio. Ovo meni lici na neki pokusaj da se nesto napravi ali se nezna sta je napravljeno.
Mozda da se koristi u vocarstvu , ali mi nije bas za ratarstvo.
Na prozivod iz agromerkura mislis ili sta?

paorpaor
17-12-12, 10:58
Da, na ovaj proizvod Agromerkura.
Da je pravi podrivac onda za 5 radnih tela treba oko 200 ks, da je gruber onda je sirok zahvat za 5 radnih tela. Tako da ne znam ni kako bih nazvao ovu njihovu masinu.

milan_spay
17-12-12, 11:11
Da, na ovaj proizvod Agromerkura.
Da je pravi podrivac onda za 5 radnih tela treba oko 200 ks, da je gruber onda je sirok zahvat za 5 radnih tela. Tako da ne znam ni kako bih nazvao ovu njihovu masinu.
Univerzalna masina :lol:

MOMOSARIC
17-12-12, 21:14
Nisu ni sve zemlje iste , negdje na 60cm možeš samo po ilovači da šaraš tako da tu nema potrebe ni ići na tu dubinu.

diklofen
17-12-12, 21:28
A šta u bilo kojoj zemlji ima da se traži na 60cm dubine?

zombie_666
17-12-12, 21:36
Nema teorije da mašina sa slike spada u podrivače. Za 5 radnih tijela konstrukcija mora biti dosta jača, radna tijela su premalena i na kraju, za 5 radnih tijela nema priče bez traktora od 150+ KS za neko malo dublje gruberisanje a za pravi rad na 50cm dubine i solidnu brzinu 200KS je optimalno. Rad ovog priključka sa traktorom od 80-100Ks se ni pod razno ne može deklarisati kao podrivanje već samo kao gruberisanje.

Uostalom, ubijedjen sam da ovaj priključak ne bi ni izdržao rad na 50cm uz adekvatan traktor i prosječno teško zemljište.

Kris80
17-12-12, 21:51
ovo nema veze sa podrivacem. SPada u kategoriju grubera i ne ide dublje od 35-40 cm,provereno...Ide do 50 cm dubine sutra slika sa metrom,samo moj JX 95 nije kadar da vuče na tu dubinu.I kad smo počeli temu o ovoj mašini nazvali smo ga podrivačćić i nije to ništa strašno,meni je bitno malo da razbijemo plužni đon i to je to.Nisam hteo da kupim traktor od 200 KS,i Dondijev ili Danteov od 10000 evra da bi išli na 55-60 cm. Imam u dvorište ovaj traktor od 98 KS i ostale mašine za ovu kategoriju i nisam ni bio pristalica podrivanja nikakvog,al zahvaljući forumu imam ga u dvorištu.A ako budu bolja vremena možda ćemo i uzeti veći traktor i veći podrivač,a dotle ćemo s ovim nek ga zove ko kako hoće gruber,podrivač,mini podrivač,podrivačćić.Nisam ni favorizovao ovu mašinu samo sam okačio dve slike na zahtev jednog člana,i odgovorio na par pitanja o mašini.zombie 666 ne podrivamo mi kamenje s njim nego srednju tešku zemlju i ja mislim da bi izdržao na 50cm.Postoje sigurnosni šrafovi od 14 mm 8.8 jačine na svakom telu i to pukne prvo i nema nikakvog lomljenja i krljanja.Uostalom ko doživi pričaće.Mnogi se varaju da je to ta ista mašina koju je prvi put izbacio Agromerkur ali nije.Ovaj je jači u konstrukciju od prethodnog,i ide na dubinu veću 10 cm od prethodnog.>:({

cicimoric
17-12-12, 21:55
evo jednog snimka o tom podrivacu.....

http://www.youtube.com/watch?v=QsAj5PqOJj4

mindjušar
17-12-12, 22:01
Pa ima tu dubine,10-30cm,dok kozak tako juri sa njim

cicimoric
17-12-12, 22:08
na ovom snimku je dubina vec malo ozbiljnija a i traktor je ozbiljniji kojem nije bas svejedno.....video pocinje od 2 minuta

http://www.youtube.com/watch?v=cnKxvqo4mo4

Mačvanin 82
17-12-12, 22:11
e ovaj ga "utero" domacinski

kova77
17-12-12, 22:12
nez uvrede paravo podrivanje je min 50 cm e tu dolazi do izrazaja kolege mindjusara podrivac i slicni od kolege becarine 3 tela 200 ks sve ostalo nepije vode (gruberi ......) evo odlomka iz uredbe ministarstva poljoprivrede

da su izvršii rigolovanje (duboka obrada), odnosno podrivanje zemljišta u toku 2010, 2011. ili do 31. marta 2012. godine na katastarskim parcelama na kojima su podignuti proizvodni zasadi sa minimalnom dubinom od 0,6 metara

Na 19.toj strani je član Gariša postavio link kako se pravilno podriva zemljište.Izjave tipa "bar 50 cm je potrebno" deluju kao površne nakon pročitanog uputstva.Zabosti podrivač na 60+cm, ako je plužni đon na 35cm je nepotrebno silovanje oruđa, uz manji efekat rada.
Ako neko podriva samo da bi se slikao, e to je onda druga stvar.

milan89
17-12-12, 22:12
@ kris slazem se sa tobom u potpunosti, moze da se zove kako hoces, iznenadio sam se kada sam ga video uzivo a kako izgleda na slici u stvarnosti je to mnogo vece..ali je sigurno bolje nego nista, a u skladu sa mogucnostima i sredstvima radi kako ko moze i zna, svi bi mi voleli ovog tenutka da imamo traktor od 300 ks i svu mogucu mehanizaciju.. ali za to se treba boriti i ostvariti.. do pre 10 godina vecina njudi nije ni razmisljala o podrivanju, verujem da ima i onih koji tada nisi ni culi za to a sad im neki mali traktor od 40-50 ks vise nije traktor niti je podrivanje ako ne moze da ide na 90.. uvek je narodu malo

jedan je i u mom selu takodje kupio istu masinu kao tvoju i vuce ga sa mccormickom od 100-110 ks ne znam tacno koliko ima konja i to je letos radio na svim njivama posle psenice u Ritu ( deo atara sa ritskim teskim zemljistom od 2 do 7klase) i vukao brzinom 4.5-5.5 km na sat dubina 45-50, licno sam se uverio u to, potom potanjirao i jesenas uzorao, nikad lakse i nikad lepse, a efekat cemo videti sledece godine..

Samo ti druze okaci slike sledece godine gde si radio i plugom i podrivacem da pratimo usev, verujem da ima ovde jos ljudi kojih to interesuje, a ko misli da je to glupost neka ne obraca paznju

srdjan7
17-12-12, 22:15
http://img546.imageshack.us/img546/3152/podrivac.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/546/podrivac.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us) dubinu utvrdite sami...srafovi osiguraci znaju puknuti,ram za sad ceo...118Kw stenje pod njim.

mindjušar
17-12-12, 22:15
Trapez na futoškom špartaču je puno jači
Na tog klasa zakačiti onaj sa 5noževa,nije fazon da kad je teško da se diže

kristi16980
18-12-12, 00:44
Evo jos par snimaka tog podrivaca..

http://www.youtube.com/watch?v=sgIoy_9PZgw

http://www.youtube.com/watch?v=MVlh5gUCmB4

zlatko
20-12-12, 00:00
http://www.youtube.com/watch?v=7i4OFLumfoM
(http://www.youtube.com/watch?v=7i4OFLumfoM)

MOMOSARIC
20-12-12, 00:06
Super , stvarno šteta orati tako zdravo sredjenu zemlju.

dalibor79
20-12-12, 00:40
da nesto kazemo i o podrivacima da nepisemo samo o gruberima (ovim nemislim nikoga da uvredim sto sam napisao ,video govori sam za sebe, za pravi podrivac od 3 radna tela i vise od 150 ks pa nagore za radnu dubinu od 50 cm +)

http://www.youtube.com/watch?v=i9x3gnmPYsA

diklofen
20-12-12, 11:10
Mnogo više mi se sviđa posao od onog rusa gore nego ovih JD.Ovde se uopšte ne radi o istoj operaciji niti imaju isti željeni cilj.Tako da nije samo bitno nešto razvrstati u podrivače ili "grubere" kako neki kažu za one Agromerkurove mašine nego podeliti i na sam naziv toga što se radi ili želi uraditi.

mindjušar
20-12-12, 12:04
diklofen,to ti je pravi podrivač,on dole uradi posao,a gore samo prosečeno,i najbitnije,ono što je dole ostaje dole,tj nediže se donji sloj,e tu je najveća geška onih podrivača tipa agromerkur i ....

zlatko
20-12-12, 14:44
diklofen,to ti je pravi podrivač,on dole uradi posao,a gore samo prosečeno,i najbitnije,ono što je dole ostaje dole,tj nediže se donji sloj,e tu je najveća geška onih podrivača tipa agromerkur i ....

Podrivac nije moj ili kako vec ko naziva uzeo od drugara za probu lak je to je moje misljenje.a neka mi neko objasni kako treba da izgleda radni organ podrivac a kako ne evo i slike da se uverimo

http://www.dodaj.rs/t/2j/9y/jg7etB0/10xv5zl.jpg (http://www.dodaj.rs/?2j/9y/jg7etB0/10xv5zl.jpg)

http://www.dodaj.rs/t/L/bI/3EnZvK7v/1/donbig1.jpg (http://www.dodaj.rs/?L/bI/3EnZvK7v/1/donbig1.jpg)

http://www.dodaj.rs/t/v/MD/4V2BH1Tl/afh.jpg (http://www.dodaj.rs/?v/MD/4V2BH1Tl/afh.jpg)

KishRobert
20-12-12, 14:48
Mene vise interesuje misljenje vlasnika tih agromerkur masina,kako su oni zadovoljni sa uradjenim njivama,nego da li je masina baba ili deda.
Naravno i ako moze neki rezultati,ako je neko vec imao ove sezone.Pa da je sejao u takvo uradjeno zemljiste.

oldtimer
20-12-12, 14:58
Ja sam pisao nekoliko puta da sam imao taj podrivac na probi, tj bio je kod brata, i iskoristili smo ga da podrijemo neke dolje, gde je pre 3 godine lezala voda... Rezultat je bio takav da je kukuruz bio na oko bolji u tim doljama, e sad ne znam cemu to da pripisem, posto je na susi kukuruz uvek bolji u dolji, nego na bregu. Inace, taj podrivac ide na 50 cm dubine...

nikola ilic
20-12-12, 15:22
E brale dobar je ,mani sad price ovakav onakav,radi posao i ovaj i ide do 50cm,a sad sto tu neki izvode....Znam i ja da je Dondi najbolji,ali treba tu i novaca a i zdrebe od 200ks...

mindjušar
20-12-12, 15:26
Podrivac nije moj ili kako vec ko naziva uzeo od drugara za probu lak je to je moje misljenje.a neka mi neko objasni kako treba da izgleda radni organ podrivac a kako ne evo i slike da se uverimo
Stručnjaci su meni govorili da radno telo što ravnije nadole,pa nož sa napadnim uglom,po mogućstvu sa bočnim perajima,takvo radno telo nediže zemlju iz nižih u višlje slojeve
A na terenima gde to nije bitno može bilo koji
Kod mene rit je peskovit,odgore 20ak cm plodne peskovite (žute) zemlje,pa ili odmah glina ili između pesak za malterisanje,e meni je na takvim njivama BITNO da sve ostane na svom mestu a da proparam malo glinu (jako tvrdo)

gm80
20-12-12, 15:27
nakon podrivanja ostaju samo proseci na povrsini zemljista, dok radno telo pod uglom (zavisi da li je zemljiste vlazno ili ssuvo) podize pluzni djon koji se pri tom lomi a kugla koja se vuce sluzi za pravljenje kanala u zemljistu koji sluze za drenazu. Glavna karakteristika podrivaca je ta sto ne dolazi do mesanja slojeva zemljista. E onda vidite sta je podrivac a sta sve ostalo.
JD na postavljenom snimku sa dva radna tela podriva zemljiste...

nikola ilic
20-12-12, 15:31
Sta da radi???Vuce kuglu,pa za to treba strvina.......idealno telo za podrivanje je na drugoj slici,i podriva se kad je suvlje zemljiste da se bolje rastrese,kad je mokro samo ispara i to je sranje.

mindjušar
20-12-12, 15:33
Pa i ja sam vukao moj sa 3,negde sa,negde bez kugle,tri kugle kao još jedan nož

nikola ilic
20-12-12, 15:51
Kod mene to vuku sa 5360...

mindjušar
20-12-12, 16:19
A šta je 5360?

nikola ilic
20-12-12, 16:21
A ja...izvinjavam se IMT 5360,zglobni...

mindjušar
20-12-12, 16:25
Možda čovek nema manji,ali taj onda negleda nazad,a tek u rezervoar nesme sipati trezan

nikola ilic
20-12-12, 16:38
Bolje u rezervoar i nazad da gleda nego u menjac,ne bi preziveo taj sex..inace to je PKB.

spasoje
20-12-12, 17:18
Ove godine je i suša dosta učinila. Ispucala zemlja sve u kocke a dubine preko metar.Sad kad natopi u one rupe zemlja se prospe ko kocka šećera kad staviš u kafu a djon se prospe ko da nije ni bio.Čudo su prirodne sile.

marko22
20-12-12, 20:10
Na nekim zemljistima ta kugla pozadi je dobra stvar, a na nekim uopste nije bitna. Gde ima potrebe da se radi dodatna drenaza, onda treba raditi sa onim ogromnim podrivacima obicno sa jednim do dva tela, i da na telu bude onaj klin koji bi ostavio kanale, i da se radi poprecno, tacnije od kanala.

velja imt 540
20-12-12, 22:29
drenazna krtica je dobra u vodo-nepropusnim zemljistima sa velikim sardrzajem gline

MOMOSARIC
20-12-12, 23:27
Ma dobra je jedino za ledinu , pašnjake i sl , u oranici bilo glini bilo ilovači zatvori se za par dana kao da nisi ni radio.

mindjušar
21-12-12, 00:14
dalibor 79 obriši privatne poruke

Rabadzija
23-12-12, 22:27
evo slika sa suncokretista koje je tanjirano pa podrivano sa AGROMERKUROM 5 koplja na nekih 40 cm. pustio bi ja dublje ali i ova dubina nije bas prijala MTZ-80-ki, nemam bolje a i realno nije puno para a smatram da je ipak dublje nego dosada sto sam orao godinama,videcemo rezultate sledece godine, ovo mislim u prolece da ce ici samo setvopremac a imam jednu malu parcelu od 2 Ha koje je bio kukuruz pa sam isto tako uradio stim da tu njivu u prolece mislim ponovo da tanjiram pa cemo videti da li i sa cime cemo dalje,KO NE PROBA NEZNA Lkl{{ Lkl{{

http://i49.tinypic.com/sfgyeq.jpg

http://i46.tinypic.com/dmr6dk.jpg

KishRobert
23-12-12, 22:49
Fino to izgleda,sreca pa mindjusar nije tu,vec bi zamerku pronasao!

diklofen
24-12-12, 12:43
Svaka zamerka je dobra i prihvatljiva ukoliko za nju ima osnova.
Veći problem je u tome što neki do juče nisu ni na 40cm podrivali ,a sad odjednom i 60cm im je malo.Lako je onom ko je skočio sa magarca na konja da drži predavanje nama koji smo i dalje na magarcima.

Matic
24-12-12, 12:45
To je lepo rečeno.Svaka čast.

paorpaor
24-12-12, 17:47
To sto pravi agromerkur sigurno nije podrivac vec gruber.

ljubek
24-12-12, 18:50
podrivač ide na 50-60 cm sa većim razmakom radnih tela a ovaj o kome pričate je to što paor kaže.

dalibor79
24-12-12, 19:17
ljudi situacija jeste kakva jeste i znama o da se nema para ali se mora razgraniciti sta je podrivac a sta gruber koga pojedine privatne firme krste (podrivac) nekada smo i za repu orali 35 - 38 cm a ovaj podriva 40 cm (nezelim da uvredim nikoga) i naravno da treba za podrivac(koji radi na svojoj dubini 60 cm) od 2 radna tela traktor min 150 ks ili jedno radno telo 90 ks da se neponavljam vise ima i na sajtu ministarstva npr.da bi se ostvarila subvencija za vocarstvo mora n jiva biti podrivena min dubina 60 cm i jos niz drugih publikacija. e sada ovi nama prodaju tj prave (jel je cinjenica da svi imamo srednje traktore od oko 90 ks) , pa takve i nazovi podrivace

oldtimer
24-12-12, 19:44
Ovde je izgleda bitnije kako se sta zove, nego sta radi. 90% ljudi ore na 25-30 cm, i ispravno je ocekivati da je pluzni djon na 30-35cm dubine. E, sad, sa ovim orudjem koje ide 40-50 cm vi taj pluzni djon razbijate, i ne znam cemu dalja polemika. Ako vam je lakse, zovite ovu masinu i interplanetarni modulator, ona radi svoj posao.
Ja mogu da se kladim da 99% vas koji tvrdite da treba podrivati na minimalno 60 cm nikad niste uzeli asov u ruke, i otisli na njivu da vidite na kojoj dubini je pluzni djon, i da li ga uopste ima, vec onako pausalno, "bez ses'et santima tu nema posla"!

dalibor79
24-12-12, 19:58
ko o cemu baba o ustipcima :lol: ako cu nesto pisati na forumu pricu cu potkrepiti cinjenicama kao i sve do sada svidelo se to nekom ili ne nije moj prodblem sto neko hoce podrivac od 5 radnih tela da vuce sa traktorm od 90 ks :P{ moze ali neka skine 4 radna tela bice mu lakse ili u krajnjem slucaju ako ima potrebe za podrivanje neka plati nekome kao moj buraze (platio gusenicara sa podrivacem)

srdjan7
24-12-12, 21:42
ko o cemu baba o ustipcima :lol: ako cu nesto pisati na forumu pricu cu potkrepiti cinjenicama kao i sve do sada svidelo se to nekom ili ne nije moj prodblem sto neko hoce podrivac od 5 radnih tela da vuce sa traktorm od 90 ks :P{ moze ali neka skine 4 radna tela bice mu lakse ili u krajnjem slucaju ako ima potrebe za podrivanje neka plati nekome kao moj buraze (platio gusenicara sa podrivacem) Lako je pametovati na tudjem...podrivanje ovo,podrivanje ono...da li si ti svestan da kod nas u podrivanju ustopa klasa od blize 300 konja na toj dubini?i sta onda?nista,dizi na 45max50 i "podrivaj"...ups izvinte,termin mi ne valja-"gruberisite"

dalibor79
24-12-12, 23:48
Sabijanje zemljišta nastaje pre svega zbog gaženja točkovima traktora i kombajna, što izaziva smanjenje rastojanja između zemljišnih čestica do kojeg dolazi i usled razbijanja strukturnih agregata, usitnjavanja zemljišta radnim organima poljoprivredne mehanizacije. Usitnjeni, razbijeni strukturni agregati zemljišta pretvoreni u prah talože se u podoraničnom sloju i doprinose stvaranju zbijenog sloja tzv. plužnog đona.
Sabijena zemljišta ograničavaju kretanje vode, vazduha i korena biljaka, što rezultira smanjenim prinosom. Zadatak da smanji zbijenost zemljišta, razbije zbijeni sloj na dubini većoj od one na kojoj se uobičajeno obavlja osnovna obrada, ima podrivanje. Obavlja se tako da se što manje mešaju slojevi i biljni ostaci unose u zemljište.
Vodena ogledala
Pojava vodenog ogledala je takođe znak povećane zbijenosti zemljišta. Najpre se uočava na
nižim delovima parcela. U prvim fazama, kod blaže zbijenog zemljišta, oceđivanje vode je brže,
ali vremenom ono se usporava.
Na nagnutim terenima neće biti vodenih ogledala, jer voda otiče, pogotovo ako se obrada i
setva obavlja u pravcu nagiba. Voda će oticati i po tragovima točkova mehanizacije iz
prethodnih prohoda. I jedno i drugo je erozija.
Zbijenost i snaga traktora
Povećanje zbijenosti zemljišta povećava otpor rada radnih organa u zemljištu. Povećanje
otpora znači i potrebu za većom snagom traktora, a to istovremeno znači i povećanje utroška
goriva, smanjenje radne brzine, a time i učinka.
Vlažnost zemljište
Ukoliko merenjem, tenziometrom ili na drugi način, otkrijemo da se na očekivanim dubinama
ne nalazi potrebna vlaga, onda ili imamo manje padavina ili zalivamo sa manjim količinama,
ređe nego što je potrebno, ili imamo zbijeni sloj, plužni đon, koji ometa razvoj korena.
Dubina korena
Očekivani rast korena u različitim fazama razvoja useva na dubokim navodnjavanim
zemljištima prikazan je u tabeli 1.
Tabela 1. Dubina korena i faza razvoja
Faza razvoja Dubina korena
KUKURUZ mm
Ukorenjavanje 300-450
12 listova 600
Početak metličenja 750
Svilanje 900
Oplodnja 1050
Početak stvaranja zrna 1200
2SOJA mm
Ukorenjavanje 300-450
Početak cvetanja 750
Puno cvetanje 900
Izduženje mahuna 1150
Razvijeno zrno 1200
OZIMA PŠENICA mm
Jesenji porast 600
Prolećni porast 900
Vlatanje 1200
Klasanje 1500
Mlečna zrelost 18Razvoj korena
Zbijeno zemljište može da spreči normalan razvoj korena, posebno kada imamo zbijenu zonu
na dubini 60-80 mm koji predstavlja sekundarni plužni đon. Siguran znak zbijenosti je
horizontalni i iskrivljeni rast korena po plužnom đonu.
Venjenje biljaka
Vidljivi znak problema sa zbijenim zemljištem je neočekivano rano venjenje zbog nedostatka
vlage, jer zbijeni sloj sprečava prodiranje korenovog sistema u dublje slojeve, gde postoje
rezerve vlage.
Smanjeni prinos
Značajan simptom prezbijenosti zemljišta je i smanjeni prinos koje može biti i do 60%, mada
su sve ostale agrotehničke mere valjano obavljene – đubrenje, zaštita.
U nekim slučajevima simptomi za sabijeno zemljište slični su i mogu biti povezani sa nekim
drugim uzrocima, bolestima, plodnošću... Kako bi smo bili sigurni u pretpostavke da postoji
problem zbijenog zemljišta i plužnog đona, neophodno je izvršiti ispitivanja zemljšta
penetrometrom ili na neki drugi način.
Potrebno je analizirati stanje zemljišta u zonama za koje mislimo da su zbijene i one za koje
smatramo da nisu zbijene. Sondom penetrometra ubadati u zemljište do 600 mm. Brzina
prodiranja konusa trebalo bi da bude oko 30 mms-¹.
Ispitivanja raditi u fazi optimalne poljske vlažnosti zemljišta, u vreme prolećne setve ili na
strništu nakon letnje kiše sa više od 50 mm padavina. Parametri na pokazivaču penetrometra
imaju dvostruku skalu. Jedna skala odgovara konusu od 12,8 mm, a druga 20,3 mm.
Oprema za podrivanje – podrivači
U ponudi imamo različite varijante nošenih i vučenih ramova, tipova radnih organa i nosača
radnih organa, sa različitim obezbeđenjem od preopterećenja. Prilikom izbora i korišćenja
podrivača trebalo bi imati u vidu konkretne uslove na parceli.
Izmerenu dubinu i debljinu zbijenog sloja iskoristiti za izbor radne dubine podrivača i
karakteristike radnih organa. Radni organ podrivača treba da se nalazi tik ispod zbijenog sloja,
odnosno plužnog đona. Najčešća greška u izboru podrivača u našim uslovima odnosi se na
nemogućnost da radni organ postigne potrebnu dubinu. U tom slučaju vršimo razrivanje, a ne
podrivanje, te plužni đon ostaje netaknut.

- - - - - - - - - -

Nikola Škrbić, dipl. inž., savetodavac, PSS APV OJ Pančevo
Bogdan Garalejić, dipl. inž., savetodavac, PSS APV OJ Pančevoi

- - - - - - - - - -

imam jos toga ovo je odlomak o podrivanju i podrivacima iz par publikacija ko razume tj ko procita shvatice ,e sada svako ima pravo hoce da podriva pardon gruberise zemljiste(mesa) tj da bude u zabludi da je dosao do pluznog djona ili da podrije sa pravim podrivacemi razbije taj pluzni djon

gm80
26-12-12, 13:53
Ovaj forum ima i obrazovni karakter za nas koji se bavimo zemljoradnjom. Kako ozbiljno shvatiti ljude koji citav zivot obradjuju zemlju a svaki gruber mu je podrivac i obrnuto. Znam da se ovi prikljuci koriste tek odnedavno u vecoj razmeri ali bas zato, bolje odma usvojiti nazive koje prikljuci dobijaju po svojoj konstrukciji i vrsti posla koje rade, nego se 'proterivati' po forumu... Lepo je napisano sta je podrivac a sta gruber i neka tako i ostane.
Neko rece da slabo ko ide sa asovom na njivu da utvrdi dubinu pluznog djona. E imao sam srecu da kopajuci gas pored puta a nekoliko metra u susednoj njivi, bager naleti na nekropolu iz xy veka. Zatim su na svakih 10-ak metara kopali asovima do dubine od nekih 1,5 metara rupe duzine 3-4 metra (valda da je blize lociraju), i to je radjeno na duzini od nekoliko stotina metara, znaci presli su preko njiva koje imaju razlicite gazde (primenjena mehanizacija,plodoredi...). Nije me mrzelo i stao sam u par tih iskopanih rupa i premerio tj. izmerio dubinu na kojoj pocinje i zqavrsava se ono sto zovu pluzni djon. Nigde nije pocinjao plice od 40-45 cm i debljina se kretala 15-20 cm ( okacio sam neke slike nedavno). Znaci djon se zavrsava na nekih 60-ak cm. Imajuci u vidu da radno telo podrivaca mora da ide ispod pluznog djona i da ga krilcima koji su pod odgovarajucim uglom ( 5-15 stepeni kada je suvo i nesto vise kada je vlazno) podize i izmrvi jasno je da dubina mora biti makar 65 cm!
http://issuu.com/instituttam/docs/podrivanje_zemlji_ta
Obrada na 40 cm samo zagrebe pluzni djon i to je to , nema efekta...

kanalas robert
26-12-12, 15:55
Kolege da ne bude svade i pametovanje nek svako zove kako mu se bolje svida al do 50 cm dubine literatura pise da su to razrivaci ili cizel plugovi.I ja posedujem takav prikljucak pa mi ne smeta ako neko kaze da to nije podrivac nego razrivac,gruber ili cizel plug bitno je da razbije pluzni don.>:({

diklofen
26-12-12, 16:05
Da ali na 50cm po nekim postovimma ne uspeš da razbiješ plužni đon.

dejan 77
26-12-12, 16:17
od 45 do 65 cm to je za vecinju zemljsta , a sta ako je ispod 40 cm glina? ili kamen? za svaki teren je drugacije ali to ljudi koji tu zemlju obradjuju znaju jer je to neko kod njih probao zadruga ili oour ,da nema ljudi koji su probali nebi se ni znalo. kod nas su stari traktoristi znali gde je koji most zakopan jer su ga kacili sa podrivacem i otkopavali da vide sta su zakacili.A vukli su krticu na 150 cm

dalibor79
26-12-12, 17:24
kao sto rekoh tj .citirah ; Najčešća greška u izboru podrivača u našim uslovima odnosi se na
nemogućnost da radni organ postigne potrebnu dubinu. U tom slučaju vršimo razrivanje, a ne
podrivanje, te plužni đon ostaje netaknut. a ko sta radi - sebi radi ,ali mi vredja inteligenciju kada vuce (podrivac 5 radnih trela ) sa traktororm od 90 ks i kao podriva i jos se ubedjujemo da je to podrivanje ,kasnije kacim jos pisanog materijala i slika o podrivanju tj.dokumenata koji su dobijeni prilikom radova tj podrivanja

dejan 77
26-12-12, 18:16
Da ali na 50cm po nekim postovimma ne uspeš da razbiješ plužni đon.
to je sigurno na vecini teskih zemljista kod nas jer djon pocinje na oko 35-40 i zavrsava se na 60-65 , jedino merodavno je i ispravno da na parceli iskopas rupu i vidis gde je i po tome ces znati sta je kod tebe.
Kako se ovde pise jos mi nece trebati veci traktor od fergusona? A mozda ni pluzni djon ne postoji to je neko izmislio da uzme ljudima pare.

stari vujadin
26-12-12, 19:05
Za precizno odredjivanje pocetka i kraja pluznog djona postoji penetrometar. S obzirom na moju dubinu oranja (25 - 30 cm) kod mene sabijeni sloj se nalazi na dubini od 35 - 45 cm. Dovoljno je da radni organi prodiru 25- 50 mm ispod sabijeng sloja i da se razbije pluzni djon. Smatram da ja to i radim sa AGROMERKUROVIM podrivacem 5 r.t. i traktorom URSUS 1614. Istina, nedostaje mi 20-40 ks, zavisno od parcele, al uspevam. S obzirom da pluzni djon prave tockovi traktora i kombajna, nije mi jasno kako su pojedinci uspeli tako "dobro" da sabiju svoju zemlju.

diklofen
26-12-12, 19:05
Pa uopšte nije bitna klasa ili klasifikacija teško-lako zemljište da bi se znalo gde je plužni đon.To znači lupate koliko su Vam traktori teški.Za plužni đon je važno šta je prethodnih godina rađeno,kako je rađeno,kad je rađeno i na koju dubinu je rađeno.Stavi detelinu(lucerku) 5 godina na jednu njivu i ništa ne diraj i plužni đon nećeš imati ni na 5 ni na 50cm.
Ove godine na jednoj pokaznoj vežbi u Jaša Tomiću je gospodin Škrbić(svima poznat) izvodio podrivanje i kopanje tj. traženje plužnog đona.Kopalo se prvo telehenderom ,a potom ašovima i lopatom.Utvrđeno je da je početak plužnog đona na samo 15cm a njegova debljina 10cm.Drugog plužnog đona nije bilo.I šta sad po Vama to treba podrivati na 60cm?

paorpaor
26-12-12, 19:36
Pluzni djon prave tockovi ?
Onda plug pravi "tockov djon" ! 8)

stari vujadin
26-12-12, 19:47
Sabijanje zemljista nastaje, pre svega, zbog gazenja zemljista tockovima traktora i kombajna. Kod oranja, tockovi traktora sabiju zemlju pa tek onda dolazi raonik. Visegodisnje oranje na istu ili pribliznu dubinu ... Posto sumnjas u AGROMERKUROV podrivac, obacavm da cu ti dati da ga probas na svojim njivama.

Farmer II
26-12-12, 19:56
Tako je, tockovi naprave najveci deo pluznog djona prilikom oranja. Treba izbegavati oranje po vlaznijim uslovima. Mislim da bi bilo znacajno bolje da traktor ni ne ide u brazdu, vec da gazi po ravnim neuzoranim delom, samo neznam da li je izvodljivo kod oranja s manje brazdi.

steva44
26-12-12, 20:31
Kod nas kombinat podriva vec nekih 10 gdina i to podrvaci sa 5 radni tela a vuce ih traktor od 360 konja na dubini oko 70.do 80 centimetara.Kad je pre tri godine bila ona kisna godina lezala je voda isto kao i na njivama koje nisu podrivane.Sa da li ima prednosti u razvijanjo korenevog sistena verovatno ima ,ali i to treba preracunati koliko je isplativo.

banecurug
26-12-12, 20:48
E to je onda podrivanje. Necu da pametujem, ali mozda se nije dobro pokazalo u kisnoj, ali u susnoj kada pluzni djon nije prepreka korenu da dodje do vode ce se sigurno pokazati.

dalibor79
26-12-12, 22:05
Sabijanje zemljišta nastaje, pre svega, zbog gaženja zemljišta točkovima traktora i kombajna,
što izaziva smanjenje rastojanja između zemljišnih čestica. Do smanjenja rastojanja čestica
dolazi i zbog razbijanja strukturnih agregata, usitnjavanja zemljišta radnim organima
poljoprivredne mehanizacije. Usitnjeni, razbijeni strukturni agregati zemljišta pretvoreni u
prah talože se u podoraničnom sloju i doprinose stvaranju zbijenog sloja tzv. „plužnog đona“.

U našim uslovima, dubina osnovne obrade kreće se od 150-350
mm, a dubina predsetvene pripreme obavlja se i do dubine od 150 mm. Zbijenost na dubinama
manjim od dubine osnovne obrade otklanja se raonim plugovima ili razrivačkim oruđima

Podrivanje ima zadatak da smanji zbijenost zemljišta, razbije zbijeni sloj na dubini većoj od
one na kojoj se uobičajeno obavlja osnovna obrada. Podrivanje obaviti tako da se što manje
mešaju slojevi i unose biljni ostaci u zemljište.
Ispitivanje sabijenosti zemljišta penetrometromPotrebno je analizirati stanje zemljišta u zonama za koje mislimo da su zbijene i one za koje
smatramo da nisu zbijene. Sondom penetrometra ubadati u zemljište do 600 mm. Brzina
prodiranja konusa trebalo bi da bude oko 30 mms-

http://i50.tinypic.com/2hqgtxs.jpg

Potrebno je obratiti pažnju na otpor penetrometru na određenim dubinama i pojedinim
zonama. Uvratine i rubovi parcela su obično zbijeniji. Neophodno je izvršiti veći broj merenja
kako bismo stekli sliku o prosečnim veličinama otpora na pojedinim dubinama i na
karakterističnim mestimaOtpor penetrometra prikazan je zavisno od tipa penetrometra ili u MPa ili obojenim zonama,
ili jedno i drugo. Zelena zona na skali penetrometra pokazuje optimalno stanje zemljišta sa
aspekta uslova za rast i razvoj korena, žuta predstavlja graničnu vrednost, dok crvena
pokazuje da u tom zemljištu nema uslova za rast i prolaz korena kroz zbijenu zonu.
Za potvrdu prisustva plužnog đona potrebno je iskopati jame na sabijenom i nesabijenom delu
parcele dubine 600 mm i prečnika 600 mm. Izravnati jednu stranu vertikalno. Ručni
penetrometar ili odvijač ubadati horizontalno svakih 12,5 mm, odozgo na dole po profilu jame.
Ako pronađemo zona u kojoj je veći otpor prodiranju, verovatno je to kompaktni sloj (plužni
đon). Potrebno je uporediti stanje na nesabijenom i sabijenom delu parcele
Nakon toga neophodno je potražiti zonu ograničenog rasta korena. Utvrdite da li je koren
prošao kroz zbijenu zonu. Ako koren prolazi kroz zbijenu zonu, ograničenja u prinosu neće biti
signifikantna. Ukoliko nemamo aktivnog rasta korena kroz i ispod zbijene zone, prinosi će biti
umanjeni. U tom slučaju najveći deo korena razvijaće se iznad zbijene zone, izgledaće
zakržljalo, proširen sa horizontalnim rastom. Koren biljaka može se razvijati kroz pukotine ili
kroz kanale izumrlog korenja biljaka i tada će prinos biti umanjen.
deo publikacije

- - - - - - - - - -

http://i46.tinypic.com/2utrup1.jpg
U ponudi imamo različite varijante nošenih i vučenih ramova, tipova radnih organa i nosača
radnih organa, sa različitim obezbeđenjem od preopterećenja. Prilikom izbora i korišćenja
podrivača trebalo bi imati u vidu konkretne uslove na parceli.
Izmerenu dubinu i debljinu zbijenog sloja iskoristiti za izbor radne dubine podrivača i
karakteristike radnih organa. Radni organ podrivača treba da se nalazi tik ispod zbijenog sloja,
odnosno plužnog đona. Najčešća greška u izboru podrivača u našim uslovima odnosi se na
podrivanje, te plužni đon ostaje netaknut.

bikacan
26-12-12, 22:54
Ako pluzni djon postoji i moze da zadrzi prodor korena onda sigurno i vodu zadrzava na toj dubini. Zasto onda ici dublje?

dalibor79
27-12-12, 11:06
cim je smanjen rast korena smanjen je i prinos - zato se i ide dublje zato se i podriva tj to je svrha podrivanja kao i vodovazdusnapropustljivost

dejan 77
27-12-12, 11:33
Podrivanje sluzi za propustanje vode na dole kao i na gore jer sakupljanje i zadrzavanje zimske vlage zavisi od toga.

badanjac
27-12-12, 11:47
Prošlog proleća je komšija sadio malinu. Pošto mu je njiva bila malo podvodna morali smo uraditi drenažu. To je uradio tako što je umesto treće glave pluga stavio jedan kako bih rekao nož na čiji vrh(odnosno na dno ako se gleda kako ide u zemju) je navario jednu kuglu prečnika oko7-8 cm(ostaale dve glave luga su bile okrenute) Sa tim uređajem je prošao gde će biti redovi maline. Dubina je bila negde oko 60cm. Vukao ga je za Fotonom 804. Efekat je zadovoljavajući, malina se primila redovno.

Ova improvizovana mašina otprilike odgovara podrivaču, i za tu svrhu koju smo radili se dobro pokazala. Slike nemam jer to je tada korišćeno i demontirano, jedino kad odem kući ako nađem taj nož sa kuglom da slikam, ako nekog interesuje.

dejan 77
28-12-12, 09:48
e ajd da objasnimo pluzni djon ,se stvara pod uticajem ockova do skoro smo koristili dijagonalne pneumatike , pa radijalne koji su vise bili dijagonalni ali dobro, pa prave radijalne i sad oni koji imaju nisko pritisne pneumatike,svaka od ovih guma ima svoje prednosti i mane ,ali za nas je sada najvazniji odraz na zemljiste, kod dijagonalnih odraz seze do nekin 80 cm,polu radijalnih i radijalnih od 45 -60 cm i nisko pritisnih do 40 cm. jer kod dijagonalnih se pritisak koncentrise na dole, radijalnih se razlaze na bocne strane i dole, dok kod nisko pritisnih se sila razlaze samo na bokove. e sada i drugi deo od cega zavisi dubina pluznog djona sirina guma i tezina traktora, primetili ste da svi traktori koji dolaze sa zapada imaju mnogo siroke gume, e ovo je zasto su siroke.

dalibor79
29-12-12, 23:51
kolega dejan77 ima logike i slazem se donekle sa vama(sirina pneumatika itd,) i uopste nemam nameru da kontriram ali sirina(tj fabrike proizvodjaci traktora nestavljaju prvashodno sire pneumatike zbog stvaranja pluznog djona,)

dejan 77
30-12-12, 12:41
oni daju izbor a ti stavi sta hoces ili koliko para imas u stvari sta imaju na lageru pa kasnije saznas kada procitas uputstvo da su osnovne gume sire nego sto su ti uvalili.Fabrike stavljaju pneumatike koje su predvidjene za tezinu i dozvboljeno opterecenje traktora vucnu silu koju ostvaruju i da najmaanje unistavaju strukturu zemljista koliko je to moguce racunajuci predhodne parametre(mada se kod nas i gleda da negazi oranje itd) . Zato su i napravljene niskopritisne gume jer najmanje unistavaju strukturu zemljista. ali ovo nije tema o gumama nego podrivanje, i posto 99% nas koristi radijalne gume velika verovatnoca je da nam je pluzni djon izmedju 45 i 65 cm tako da nam je potrebno orudje koje ima radnu dubinu od nekih 65cm . sad se ponovo budi ideja da traktor vuce plug van brazde tj da ide po neoranom sa nisko pritisnim gumama da obrada bude na nekih 25-30cm plus na plugovima da postoji mali podrivac sip, videli ste u temi plugovi za vogel nota koji ce ici oko 10-20 cm ispod dubine pluga.Tu ideju su strucnaci bivse Jugoslavije imali ranih 80 godina.

milankos
03-01-13, 15:07
А зар није плужни ђон настао коришћењем плуга?

Farmer II
03-01-13, 17:22
Traktor , tj gume najvise uticu na njegovo formiranje Jos kad je traktor u brazdi, navrnut je na tu stranu, pa pritiska jos vise od polovine ukupne tezine traktora.

sad se ponovo budi ideja da traktor vuce plug van brazde tj da ide po neoranom sa nisko pritisnim gumama da obrada bude na nekih 25-30cm plus na plugovima da postoji mali podrivac sip.

Ovo bi bilo dobro resenje

dalibor79
03-01-13, 17:36
na formiranje pluznog djona najvise je uticao plug koji ore konstantno do neke odredjene dubine ,ali uticalo je i sabijanje zemljmista gazenjem tockovima raznih masina koje sabijaju zemljiste
Sabijanje zemljišta nastaje pre svega zbog gaženja točkovima traktora i kombajna, što izaziva smanjenje rastojanja između zemljišnih čestica do kojeg dolazi i usled razbijanja strukturnih agregata, usitnjavanja zemljišta radnim organima poljoprivredne mehanizacije. Usitnjeni, razbijeni strukturni agregati zemljišta pretvoreni u prah talože se u podoraničnom sloju i doprinose stvaranju zbijenog sloja tzv. plužnog đona.
Sabijena zemljišta ograničavaju kretanje vode, vazduha i korena biljaka, što rezultira smanjenim prinosom. Zadatak da smanji zbijenost zemljišta, razbije zbijeni sloj na dubini većoj od one na kojoj se uobičajeno obavlja osnovna obrada, ima podrivanje. Obavlja se tako da se što manje mešaju slojevi i biljni ostaci unose u zemljište

Simic
03-01-13, 21:06
Pluzni djon su nametnuli pre svih proizvodjaci orudja.Cista laz naq koju svi mi koji radimo vece povrsine nasednemo zarad toboze veceg prinosa.Sini u njivu stajnaka ,vestaka,dobar izbor semena i neboj se nikakvog djona.OSIGURANJE POD OBAVEZNO

paorpaor
03-01-13, 21:28
Kolega Simicu, ako tako smem da Vas oslovim, ne mogu se sloziti sa Vama.
Vi jos niste imali pravi problem sa usevima. Godine teske dolaze, generacijama spaljujemo zetvene ostatke, gubimo humus. Usle su velike masine koje sabijaju zemljiste. Podrivanje ce postati nesto sto se podrazumeva.

Simic
03-01-13, 23:34
Paorpaor,nisam imao takvo iskustvo sa paljenjem zetvenih ostataka ja jos uvek sve zaoravam.O ove gudine planiram da sve ostatke sa njive koristim za grejanje svog domacinstva.Licno sam ja sebi pravio podrivac od ripera za buldozer,nikakvog boljitka ne vidim ni trece godine.Radio sam parcelu 0,80 ari na njoj sam polovoni radio podrivanjem ,jako sam se pokajao.tako da sam tada okacio i vise nikada.Velike masine oru manje obradjuju do berbe i nema problema.

Gorski Car
03-01-13, 23:53
Ima li zaista potrebe za podrivanjem zemljista i probivanjem pluznog djona?
Svi mi znamo da korenje biljaka ide mnogo dublje i od tod orudja koje probija pluzni djon, samim tim cemu svrha probijanja djona kad korenje svakako prolazi kroz pluzni djon. Pluzni djon se formira nakon svakog oranja, cemu probijanje kad traktorska guma utaba pluzni djon nakon oranja dok prolazi u brazdi (slajfuje itd) Znaci li to da pluzni djon treba probijati posle oranja (predsetvena priprema) i raditi svake godine da ga ne bi bilo. Cemu svrha toga i da li je ekonomski isplativo? Sa druge strane znam mnoge poljoprivrednike koji su probijanje pluznog djona izbacili iz upotrebe jer se pokazalo nekorisnim, isti ti su izbacili duboko oranje kao nekorisno, ne oru dublje od 25cm, kazu "stariji" nema potrebe dublje...

Ovo je neko moje licno misljenje i misljenje ljudi sa kojima sam imao prilike da radim poljoprivredu ne mora da znaci da smo u pravu..

paorpaor
03-01-13, 23:58
Jedan zanimljiv klip koji je vec bio negde stavljen, ali nije zgoreg da se ponovi.

http://www.youtube.com/watch?v=EwG4hqtn0VA

borko jagodinac
04-01-13, 00:28
Dok svako ne proba sta znaci dublja obrada tj. podrivanje ili dublje oranje i vidi kako se ponasaju biljke nece da se uveri.
Tako i neki moji zemljaci koji oru sa 533 kazu ma ja ponesem pola kilce rakije i postavim ga u brazdu i dubina je kao flasa, ne idem dalje i sta mu fali,
ali tiu ljudi nisu mrdnuli dalje sa nekom povrinom obrade od one koju je njihov deda obradjivao

MOMOSARIC
04-01-13, 00:32
Ko kaže da korjen prolazi kroz "plužni djon " ?

spasoje
04-01-13, 01:20
Pa da nije prošao ove godine sve bi se osušilo za dva sata,na 25 cm.Išao je ovog leta bar 2m, u potrazi za vlagom .Kako mo je bilo mogu misliti.Puno lakše ide kada se podriva.Logično.

bikacan
04-01-13, 01:34
ali tiu ljudi nisu mrdnuli dalje sa nekom povrinom obrade od one koju je njihov deda obradjivao
Znaci da imaju dovoljno novca, pa nemaju potrebe da povecavaju povrsine.

Gorski Car
04-01-13, 10:13
Ko kaže da korjen prolazi kroz "plužni djon " ?

Kad vrsis podrivanje zemljista i posle toga oranje opet imas pluzni djon bez obzira sto si prethodno podrivao. Znaci treba probijati pluzni djon posle oranja?
Nisam strucnjak za zemljiste ovo je samo moje licno misljenje

borko jagodinac
04-01-13, 10:21
Znaci da imaju dovoljno novca, pa nemaju potrebe da povecavaju povrsine.

Nisi shvatio celu pricu, znaci da se i dalje sluze dedinim mozgom, mislim da je sad jasnije.

MONTOYA
04-01-13, 10:28
ove godine suša je podrila sve njive,ovakve pukotine teško da bi neki podrivač napravio

German hunting terrier | Jagdterrier