PDA

View Full Version : Vodjenje paradajza u plasteniku

Poljoinfo Wiki - poljoprivredna enciklopedija
Poljolink - adresar poljoprivrednih firmi

Advertisement

Advertisement

Advertisement

slobadaca
04-06-11, 13:56
Da li mi neko moze reci kad mogu poceti sa ciscenjem listova oko plodova prvog sprata? Trenutno mi je u svetu 6 sprat i ne znam da li da ocistim listove oko prvog sprata.
Hvala unapred na odgovoru i pomoci.

topalovic
04-06-11, 16:33
Pravilo postoji da kad pocne da zri prva katarka paradajiza onda se pocinju uklanjati listovi i to tri lista nedeljno nikako vise

dfiskal
10-06-11, 10:56
Pravilo postoji da kad pocne da zri prva katarka paradajiza onda se pocinju uklanjati listovi i to tri lista nedeljno nikako vise

Postovani,
Malo pojasnjene? Cela grana sa listovima ili samo 3 lista (posto na grani ima vise listova) :lol:?

Unapred zahvalan D_fiskal

siki2
10-06-11, 11:32
Ja to radim tako da otkinem sve i ostavim samo jedan list ispod grane sa paradajzom . List sa smatra cjela grana na kojoj su listovi. Ako ti je ovako lakše ja ostavim samo jednu granu sa listovima ispod paradajza. A mislim da tako i topalović misli.

JuRa
10-06-11, 12:15
Slazem se sa Sikijem i Topalovicem i samo da dodam da paradajz mora imati minimum 7 lisnih grana da bi biljka funkcionisala,a obicno se ostavja 9.

pantakg
10-06-11, 15:18
Ljudi sa plastenikom nemam nikakvog iskustva, ove godine sam ga napravio.Imam problem sa paradajzom jer ga je "napala" plamenjača, mislim, list se savija na unutra i ima "kraste" mrke do braon boje. Štitio sam ga fungicidima malo manje nego na otvorenom jer sam mislio da se plamenjača u plasteniku nemože javiti. Očito sam pogrešio.

Recite mi koji je to fungicid koji mogu koristiti u plasteniku (Ridomil ne može, tako makar piše na njemu) a da ima i kurativno dejstvo i po mogućstvu kratku karencu. Čini mi se da ovo što sam koristio (Antrakol, Zato ... ) ne radi. Hvala unapred.

P.S. Napominjem da u istom plasteniku imam i papriku i ne vidim da ima problem sa plamenjačom.

Kurkela
10-06-11, 21:04
Od svih bolesti koje se javljaju u gajenju paradajza, najveci spektar preparata je namenjen
za suzbijanje plamenjace.
Mala ispravka, RIDOMIL mozes bez problema koristiti u plasteniku.
Zastitu mozes vrsiti sledecim preparatima:

BRAVO
RIDOMIL
FOLIO GOLD
CURZATE
QVADRIS
S tim sto ovaj zadnji ima najmanju karencu ( 3 dana) i mozes ga koristiti do pred kraj vegtacije.
Ovo su neki osnovni fungcidi koji se naj cesce koriste.

draganpan
10-06-11, 21:36
A moze li bordopska corba (plavi kamen + krec)

topalovic
11-06-11, 00:01
Ljudi sa plastenikom nemam nikakvog iskustva, ove godine sam ga napravio.Imam problem sa paradajzom jer ga je "napala" plamenjača, mislim, list se savija na unutra i ima "kraste" mrke do braon boje. Štitio sam ga fungicidima malo manje nego na otvorenom jer sam mislio da se plamenjača u plasteniku nemože javiti. Očito sam pogrešio.

Recite mi koji je to fungicid koji mogu koristiti u plasteniku (Ridomil ne može, tako makar piše na njemu) a da ima i kurativno dejstvo i po mogućstvu kratku karencu. Čini mi se da ovo što sam koristio (Antrakol, Zato ... ) ne radi. Hvala unapred.

P.S. Napominjem da u istom plasteniku imam i papriku i ne vidim da ima problem sa plamenjačom.
To sto si opisao je altenarija (crna pega) i ako hoces preparat koji leci i radi zastitu onda je to "skor" njega jedino mozes prskati 15 dana pre berbe jer mu je tolika karenca a antrakol je kontaktni prparat koji deluje samo tamo gde je pao.Pogodan je jos i Equation® Pro WG (http://www2.dupont.com/Crop_Protection/sr_RS/Produkty/Fungicydy/EQUATIONPROWG.html)koji ima kuarativno dejstvo a karencu u paradajizu samo 3 dana

milovan64
11-06-11, 00:54
A moze li bordopska corba (plavi kamen + krec)
Koliko ja znam iz priča nekih "zaštitara", bordovska čorba nije pogodna, jer navodno zatvara pore na lišću biljaka, pa je fotosinteza usporena. Možda je i trik konkurencije, ne znam, ja je ne koristim.

siki2
11-06-11, 18:26
ovo sredstvo se upotrebljava posle leda ili drugih oštećenja da stegne rane (zatvori) kako bi oporavak bio što brži veoma staro ali efikasno sredstvo pogotovu ako ga sam praviš.

@pantakg. tvoj plastenik ja bi ošpricao sa nordoxos koji ima najjču koncentraciju bakra 75% pa bi tek onda išao sa drugim blažim sredstvima. a kurkela ti je nabrojao samo mali dio preparata skoro da su svi za plamenjaču i crnu pjegavost a list se može uvrtati i zbog nedostatka kakcija.

Kurkela
11-06-11, 21:28
List se hoce uvrtati i zbog visoke temperature u plastenicima.

German hunting terrier | Jagdterrier