PDA

View Full Version : Inkubiranje jaja - problemi!

Poljoinfo Wiki - poljoprivredna enciklopedija
Poljolink - adresar poljoprivrednih firmi

Advertisement

Advertisement

Advertisement

nightwish
23-05-11, 00:00
Pozdrav ljudi,evo da se pohvalim izlegli mi se pilici u inkubatoru,a ovih dana bi trebali izac i pacici i guscici,vec jedan guscic kljuca ljusku pa mozda izadje jos veceras :D stavim slikice sutra :))

ali brine me sto je dosta pilica ostalo u jaju,vec su bili razvijeni al izgleda da nisu mogli izac i uginuli, vlaga je bila oko 60 % a zadnja 3 dana oko 75-80 i temp oko 37,skoro 38..ako se neko razumje neka mi pomogne otkrit zasto :P i najvaznije od svega je da su mi pilici poceli izlazit 19-ti dan a ne 21 kako bi trebali pa ja sumnjam na visoku temperaturu,,al opet ako su prezivili neki trebali su i ostali :P

robins
23-05-11, 13:07
Već si u pitanju naveo i razlog a to je visoka temperatura. Temperatuta treba biti u prvih 18 dana 37,6 a vlažnost od 50 do 60 procenta relativne vlažnosti. Ako su koke starije vlažnost mora biti veća . U zadnja tri dana se temperatura obara na 36,8 do 37,0 a vlažnost se povećava na čak 86%. Poslednjeg dana se vlažnost smanjuje na nekih 70% da bi se pilići osušili i da mogu čvrsto da stoje na nogama. Čim su izašli ranije razlog je sigurno temperatura.

nightwish
24-05-11, 12:45
Evo par slika tek izlegnutih zivina :)
Guscici se napokon izlegli :D od 4 jaja izasla su samo ova dva,druga dva nazalost nisu oplođena :P

http://i56.tinypic.com/2qsujyw.jpg

http://i52.tinypic.com/ort0mo.jpg

http://i55.tinypic.com/b6t30w.jpg

evo pilica starih 7 dana :D to su oni sta su izasli 19-ti dan i od 18 jaja se izleglo 7 komada.. znam da je bila visoka temp al ako su izasli i ovi trebali su i drugi pa neznam di je greska...
http://i55.tinypic.com/2afkjt2.jpg

robins
24-05-11, 12:54
Proveri sa par termometra dali je svuda u inkubatoru ista temperatura. Kad se zavrsi inkubiranje uzmes ona jaja koja se nisu izlegla i porazbijas ih i na osnovu njih vidis dali su bila oplodjena i ako jesu kada je nastalo uginuce embriona i tu trazis gresku. Prelistaj forum i u temi o inkubiranju sam postavio slike kako izgleda embrion po danima.

nightwish
24-05-11, 22:04
U pravu si,razlika mi je u temp skoro za 1 stupanj..nisam to ocekivao jer imam ventilator pa mislio da on cirkulira svuda isto,al pogrijesio sam.. Nego izasla mi jos jedna guska al ima raskrecene noge,nemoze bas da hoda sa njima ,dali ima ljeka za to i dal postoji mogucnost da se oporavi ?

robins
28-05-11, 23:23
Stavi neki veci ventilator jer razlika sme biti najvise do 0,2 stepena. Nisi rekao dali je inkubator jednoslojni ili viseslojni ? Sto se tice te guske mislim da je takva zbog uslova inkubiranja a tesko ce se oporaviti. Probaj da je izdvojis i joj dajes AD3E kapi.

starter
14-04-12, 21:48
@ nightwish jesil vec saznao zbog cega se nisu izlegli oni pilici? i meni se to sad vec par put desilo cak sam nabavila novi inkubator al opet ista prica, cak su se neke pilici 1 ili 2 dana kasno izlegli pa nisu znali hodat i posle par sat uginuli. zadnji put sam cak od 49 jaje imala 25 pilici a 15 neoplodjeni jaje a 9 ko sto kazes vec su bili razvijeni

Aca_016
22-04-12, 18:57
Jel inkubira neko jaja? Vidim slabo se pise u ovoj temi. Ja juce stavio 55 kokosjih jaja pa reko da vidim ima li sta da pise na forumu u vezi inkubacije.

starter
14-05-12, 10:37
ja se nedavno pocela malo bavit stim. pre nedelju dana u 1 inkubator 49 jaje (3 tura ove godine u predhodnoj 2 tura od 49su se 64 izlegli) stavicu danas u drugi novi inkubator 120/130. a u treci sam bila stavila 10 paciji jaje a posle lampiranje sam ostavila samo jos 5. uglavnom jaje od brahme, nosilje, domace kokoske i domace i nosilje ukrsteno sa brahma petao.

Aca_016
14-05-12, 16:20
S obzirom da sam imao ceste nestanke struje u toku inkubacije dobro sam i prosao od 55 jaja, posle lampiranja ostavio 45, deset nisu bila oplodjena, 36 izaslih, nije lose...

milan63ca
14-05-12, 20:49
Pozdrav svima , ne mogu da kazem da sam imao bas mnogo uspeha u inkubaciji zivine ali zbog ovakvih problema koje svi imate bilo bi dobro reci o kojim modelima inkubatora se radi tj. izneti iskreno misljenje o njihovom kvalitetu iz dosadasnjeg iskustva. Valjala bi da se ubaci i neka slika da vidimo o kakvom ink. je rec , dosta cemo iskustva svi dobiti na ovaj nacin.

starter
14-05-12, 22:19
ja sam moj kupila preko kupujem prodajem iz subotice rucni rad dobijes garanciju i uputstvo ja sam jako zadovoljna.
moj prvi inkubator je covatutto 16 stane samo 14 do 16 jaje kupljen u holandije uzasno skupo a nista mi nevalja jednom potrefila 15 oplodjenih jaja a samo 3 se izlegli ostalo nisu ni krenuli da izlazu sta god sam probala svaki put max 5 se izlegu zadnji put svaki dan 4 put na dan (od prvog dana) okretala jaje i svaki put menjala mesto da nisu non stop isti u sredini pa su se izlegli 9!! od 16. sad imam 5 paciji jaje u taj inkubator pa mozda stim imam vise srece mada mi je cesto i dugo nesatlo struje.
sta se tice covatutto http://www.google.nl/search?q=covatutto&hl=nl&prmd=imvnsfd&source=lnms&tbm=isch&ei=xmaxT7HCJszQsgaFy8SzBg&sa=X&oi=mode_link&ct=mode&cd=2&sqi=2&ved=0CBEQ_AUoAQ&biw=1600&bih=769 samo full automatic su odlicno al te kostaju..... sad sam uglavnom primetila da je i dosta do jaje, rase kokoske i hrane sto dobiju dali se izlegu jaje a ne samo do inkubator. i kako ih cuvas i koliko dugo pre nego ih stavis u inkubator.

Aca_016
15-05-12, 06:16
Ja koristim Stankovic inkubator, imam ga nesto vise od pet godina. Moje iskustvo s njim je da ima dobar termostat i inkubator sam po sebi nije skup to mogu da navedem kao dobru stranu. To sto mi se ne svidja je bila losa izolacija i lose rasporedjivanje temperature bez obzira sto je u pitanju jednoslojni inkubator. Kad sam prvi put inkubirao s njim imao sam vrlo lose i porazavajuce izvodjenje, delom zbog mog neiskustva delom zbog losih strana koje sam naveo. Medjutim kasnije sam uvidevsi sta je problem izolovao inkubator stiroporom od 2cm i ugradio u njega mali ventilator od racunara, od tad je sve u redu.

Ako neko ima iskustvo sa elektronskim meracima vlaznosti vazduha i temperature molio bih da iznese svoje misljenje, da li kupovati tako nesto ili ne?

Nebojsaaquarius
17-05-12, 18:11
Pozdrav,
Zeleo bih da pitam nekog iskusnijeg... Stavio sam jaja u inkubator pre 17 dana, a danas mi je nestalo struje na 6 sati. Jaja su se ohladila iako sam ja dodavao flase sa toplom vodom da bih koliko toliko podigao temperaturu. Sve u svemu jaja su bila na 30-35 stepeni oko 4 sata. Ima li nade?

Aca_016
17-05-12, 19:39
Mislim da nece biti nekih problema.

Nebojsaaquarius
17-05-12, 20:00
Aco ako je to istina imas pivo od mene il dva.

starter
17-05-12, 20:42
mislim da ce bit ok meni 2 dana zaredom nestalo stuje vise od 6 sati a dok nisam bila kuci pa nista nisam mogla uradit a moram priznat da se nisu svi izlegli a da je to mozda bilo do inkubator jer nije imao dobru ventilacija.

Aca_016
17-05-12, 21:06
Aco ako je to istina imas pivo od mene il dva.
Ma moze i tri :) Javi kako si prosao na kraju inkubacije. Drzim ti palceve.

Nego jel neko zna kako moze da se poveze akumulator na inkubator pa kad nestane struje, privremeno izvor energije bude akumulator? Mislim na male inkubatore.

Nebojsaaquarius
18-05-12, 21:19
Javicu sigurno. Za to povezivanje ti treba ili dva termostata ili sklopka koja ce da prebaci kad nestane napon. Ima pretvaraca sa 12v na 220 koji se automatski prebacuju kad nestane struje. Mislim da mozes da pronadjes na netu semu.

lazarmatic
21-05-12, 06:50
Prelistaj forum i u temi o inkubiranju sam postavio slike kako izgleda embrion po danima.
da li mi neko moze pomoci da pronadjem ove slike??

Aca_016
21-05-12, 07:38
U temi ,,Izvodjenje pilica prirodnim putem-nasadom kvocki`` na prvoj strani.

Nebojsaaquarius
24-05-12, 00:05
Evo izasli su mi pilici. Od 96 jaja izaslo je 48 pileta (49 ali je jedno uginulo).
Ne mogu da kazem da je samo nestanak struje kriv jer sam imao neispravni termometar, pa sam ih prvih par dana drzao na nizoj temperaturi nego sto treba. Sve u svemu ja sam zadovoljan sa obzirom da je ovo prva tura.

lazarmatic
24-05-12, 00:28
dobro si prosao,kod mene od 60 izaslo 9 kom :P{

Nebojsaaquarius
24-05-12, 01:12
Au, to je bas lose. Nadam se da ce sledeci put biti bolje.
Inace, skontao sam da je najbolje postaviti UPS za kompjuter i pojacati ga sa nekim akumulatorom. Sad trazim UPS da kupim, pa cu vam javiti kako funkcionise kad ga postavim.

starter
29-05-12, 12:16
evo meni danas i juce izasli pilici moj najbolji rezultat do sada!! od 48 jaje 8 neoplodjeni a 36 pilici!!(ipak 4 pilici koje su skroz"gotovi" a uginuli u jaje nisu ni krenuli izaci) i to jaje uvozene iz holandije i par put par sati nestalo struje. neobicno mi je da su domaci pilici 24 sati pre brahmine pilici izasli. imam sad jos 2 incubatori (tako da odprilike svaku nedelju imam nove pilici) 1 sa 120 jaje a drugi 110 jaje a obe masine koristim po prvi put pa se nadam da ce se bar pola izleci.
a u covatutto 16 sam imala paciji jaje pa na 25 noc pregorilo sijalicu (jos 1 minus za covatutto!!) i kasno sam skontala jer kad sam htela okrenut jaje nije bilo struje pa je bilo logicno da sijalica negori tek kad posle 5 sati se vratila struja a ono jos uvek negori a jaje led ledene. :( sva srece su mi se 2 patke setile da sami legu na jaje :)

starter
04-06-12, 13:26
Upomoc! imam neki 110 jaje u inkubator koja sam pozajmila od komsiju, komsija reko da zadnji 3 dana i dodam extra posudu svodom i da prskam jaje sa mlakom vodom. (nisam prskala)
sad su poceli izac pilici a cim probiju ljusku uginu sad sam kod 5 komada gledala zasto i vidim da pilici plivaju u jaje. jednostavno previse vlage vec sam izvadila extra posudu i malo otvorila inkubator da se smanji vlagu. jer jos ima spas?? dali neko zna sta jos mogu uradit? sad mi je krivo zasto sam slusala komsiju iako je njegova masina vec mi se cinilo previse vode. ^-^

milos 58
16-06-12, 18:48
Pozdrav drugovi
Da li je neko probao da izvodi pilice pomocu infracrvene sijalice, pod kojom se suse mali jaganjci?

starter
21-06-12, 09:40
@ milos nisam probala al mi je neko objasnio da je to "kao"jednostavno okaci lampu i proveri da je temperaturu na vrh jaje oko 38c ogradi oko jaje da nebude promaja i obavezno 3put na dan okretaj jaje i svaki put kad okretas da i jaje menjaju mesta jer je u sredini ipak topliji a i 1 put na dan prskat mlakom vodom zadnji 3 dana 2 put na dan. ja nisam probala (jer mi je ipak sigurnije u inkubator plus mislim da inkubator manje trosi struje i samo stavis posudu vode dalje se nebrinem o vlage i temperaturu je svugde isto) pa mi nemoj drzit za rec ja sam ovo samo cula. pozdrav

okram_ca
11-08-12, 00:46
Interesuje me gde se moze naci termometar za inkubator imam stankovicev rucni od 100 kokosijih.
Posto do sada sto sam nalazio greska u ocitavanju moze biti do +/-1 stepen sto je previse.

Sremac022
12-11-12, 14:55
Jedno kratko pitanjce.Dali pri izleganju pilica treba pomagati istim?Mislim skidanje ljuske ili tako nesto.I dali mogu da ih povredim?

Pozdrav svima!!!!!!

Duško58
12-11-12, 17:56
Jedno kratko pitanjce.Dali pri izleganju pilica treba pomagati istim?Mislim skidanje ljuske ili tako nesto.I dali mogu da ih povredim?

Pozdrav svima!!!!!!

Nisam bas strucnjak za inkubiranje ali dok se ne javi neko kompetentniji mislim da treba pred lezenje povecati vlagu u inkubatoru da bi se pilici lakse oslobodili ljuske.

vladale.rs
12-11-12, 18:46
nije samo vlaga nego i pile hoće da bude mlitavo pa ga oslobodiš ranije i iskrive se prsti ili pupak pa zakasniš ono gotovo škakljivo pitanje stvar procene ja zato izvodim prirodno pa što izađe izašlo zdravo i pravo pozdrav.

Sremac022
13-11-12, 21:59
Evo saznao sam danas da tu pomoci nema!Pile ako je dovoljno jako,ono mora sve samo da uradi!!!

Od 70 jaja se izleglo 40.Čekam još sutra do 14h.i gasim inkubator...tj za par dana nova tura,bitna je praksa.

Pozdrav.

Sremac022
28-11-12, 22:42
Sa malim zakašnjenjem,javljam da se od70komada izleglo 57,ali mi je uginilo 4.

pozzzzz

IMT Sveta
27-04-14, 14:15
Prvi put lezem pacice i imam veliki problem. Pacici su poceli da se legu,samo su malo razbili ljusku i to je to. Od tada je proslo oko 20 sati. Sve sam redovno radio,i prskao, i ne znam sta dalje? HITNO ::pomoc:;

von
11-07-14, 23:07
Da izložim i ja svoj problem. U inkubator sam prvi put stavio jaja morke, i pošto nisam našao uputsvo za inkubiranje, koristio sam uputstvo za inkubiranje kokošijih jaja. Morčići su se izlegli u zadovoljavajućem procentu. Od 60 oplođenih jaja izleglo se 46 morčića, što je oko 76%. Međutim, 8 njih se izleglo sa raskrečenim nogama (neverujem da će da prežive). Da li neko zna šta je uzrok ove pojave. Svaki odgovor bi mi pomogao da sledeći put ne napravim istu grešku. Pozdrav forumašima.

mirko323
07-09-14, 18:55
Moguce da je problem u genetici tj. inbriding... jel imas mjerac vlaznosti u inkubatoru?

German hunting terrier | Jagdterrier